köyceğiz'de gezilecek yerler

Köyceğiz Gezilecek Yerler | En İyi 11 Yer (Haritalı)

Köyceğiz’in tertemiz havası, doğal yaşamı, upuzun narenciye bahçeleri, gürül gürül akan ırmakları size huzuru ikram ediyor. Şimdiden söyleyeyim emeklilik planlarınızı Köyceğiz için rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben Köyceğiz’e giderken ya da buradan geçerken ahhh şurada bir müstakil evim olsa diyorum. Köyceğiz aşığı olarak Köyceğiz Gezilecek Yerler listesini hazırlamak benim için mutluluk verici. Olur da bir gün bu cennete düşerseniz umarım bu yazdıklarım size yardımcı olur.

Köyceğiz’de gezilecek yerler listem internette görüp görebileceğiniz en detaylı listedir. Bu listedeki yerleri gezdiğinizde Köyceğiz’de gezilmemiş yer bırakmayacaksınız.

Köyceğiz Gezilecek Yerler listesinin sonunda Köyceğiz hakkında size plan yapma noktasında yardımcı olabilecek ”Köyceğiz Nerede, Köyceğiz’e Nasıl Gidilir, Köyceğiz’e Ne Zaman Gidilir, Köyceğiz Kaç Günde Gezilir, Köyceğiz Gece Hayatı, Köyceğiz’de Ne Yenir, Köyceğiz’in Neyi Meşhur” gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Köyceğiz’de efsane güzellikler sizi bekliyor.

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Köyceğiz gezilecek yerler listesi çok uzun değil. Kısa bir sürede buraları gezebilirsiniz. Bu listede göl, şelale, antik kent, ırmak, yayla ne ararsanız var. Doğa aşığıysanız bu yerler tam size göre. Köyceğiz gezilecek yerleri yazarken konum olarak birbirine yakın yerleri peş peşe yazmaya çalıştım. Siz ona göre gezi planınızı yapabilirsiniz.

NOT: Kaunos Antik Kenti ve Kaunos Kral Mezarları, Köyceğiz merkeze yakın konumda yer almıyor. Normalde buralar Muğla’nın Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi’nin karşı tarafında bulunuyor. Bu iki yeri Köyceğiz’e çok yakın olması nedeniyle hem Köyceğiz çevresinde gezilecek yerler listesine hem de Ortaca Gezilecek Yerler listesine dahil ediyorum.

Muğla Köyceğiz gezilecek yerler listesinde ilk durağımız tabiki Köyceğiz Gölü ama öncesinde Köyceğiz Gezilecek Yerler Haritası.

Köyceğiz Gezilecek Yerler Haritası (Numara sıralaması alttadır. Yakınlaştırmak için harita üzerinde zoom yapabilirsiniz.)

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

 1. Köyceğiz Gölü
 2. Sait Bey Konağı
 3. Köyceğiz Kulak Mesire Alanı
 4. Toparlar Şelalesi
 5. Ağla Yaylası
 6. Sandras Dağı
 7. Yuvarlakçay
 8. Sultaniye Kaplıcaları
 9. Ekincik Koyu
 10. Kaunos Antik Kenti
 11. Kaunos Kral Mezarları

Köyceğiz Gölü

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler köyceğiz gölü
Köyceğiz Gezilecek Yerler : Köyceğiz Merkez

Köyceğiz Gölü’nü deniz sananlar olsa da burası bir göl. En iyi ipucu gölün sazlıkları. Sazlık varsa göl yoksa deniz.😊Köyceğiz Gölü doğa harikası bir yer. Burada gerçekten huzur var. Kordon boyunca yürüdüğünüzde o huzuru yakalayabiliyorsunuz. Köyceğiz Gölü’nün kordonu yaz akşamları oldukça güzel ve canlı. Burada kordon boyu bir çok restaurant ve kafe var. Tam keyif yapmalık.

Köyceğiz Gölü, çevre dağlardan üç kol halinde gelen sularla besleniyor ve oluşumunu tamamlıyor. Fazla suyunu 10 km uzunluğundaki dar bir boğaz olan Dalyan Boğazı (Kanalı) ile Akdeniz’e boşaltıyor. Boğazın ucunda Sülüngür adlı, tatlı-tuzlu su karışımı küçük bir lagün gölü daha var. Bu göl kefallerin yumurtlama yeri. Köyceğiz Gölü’nün derinliği 20m – 60m arasında değişiyor, kapladığı alan ise 6300 hektar.

Köyceğiz Gölü üzerinde küçücük bir ada var. Bu adaya yörede Hapishane Adası deniliyor. Ada tarihte önceleri askeri amaçlarla kullanılırken daha sonra buraya hapishane yapılmış. Adada Cenevizlilerden kalma kalenin kalıntıları görülebiliyor. Buraya yörede Aşık Adası da deniyor.

Anlatılan öyküye göre birbirine sevdalanan iki genç aileleri evlenmelerine izin vermeyince bu adaya sığınmışlar. Ailelerin baskısından kurtulmuşlar fakat kötü kaderlerinden kurtulamamışlar, çifti koca bir yılan sokmuş oracıkta ölmüşler.:(

KÖYCEĞİZ GÖLÜ’NDE NE YAPILIR ?

Köyceğiz Gölü’nde ne yapılır derseniz bir çok alternatifiniz var. Köyceğiz’in hemen merkezinde bulunan gölde kordon boyu yürüyebilir, gölün etrafındaki kafelerde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kordonun sonuna doğru gittiğinizde ufak bir kumsal alan göreceksiniz. Yüzmek isterseniz bu alandan göle girebilirsiniz ancak gölde akıntının fazla olduğunu da göz önünde bulundurun. Biz gittiğimizde kano yapanlar ve balık tutanlar da vardı. Bu aktiviteleri de yapabilirsiniz.

Ayrıca Köyceğiz Gölü’nde düzenlenen tekne turlarına da katılabilirsiniz. Bazı dönemlerde Göl’de kano yarışları da düzenleniyor. Seyahatiniz bu dönemlere denk gelirse izlemesi keyifli olacaktır.

KÖYCEĞİZ GÖLÜ YOL TARİFİ

Köyceğiz Gölü Köyceğiz’in merkezinde yer alıyor. Köyceğiz Gölü nerede ve yol haritası için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aracınız varsa park sorunu genel itibariyle yoktur, göl kenarına aracınızı park edebilirsiniz.

Sait Bey Konağı

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler : Sait Bey Konağı’nın İçi

Köyceğiz gezilecek yerler listesinde hiç bir blogda geçmeyen ve çok az kişinin bildiği bir yere geldik.

Köyceğiz merkezde bulunan Sait Bey Konağı, Köyceğiz’in karakteristik mimarisinin izlerini taşıyan ve 1950’lerde inşa edilen bir konak. Bu konak 2015 yılında restore edilmiş. Güzel bir arka bahçesi olan Sait Bey Konağı 2 kattan oluşuyor.

Konağın içinde ev sahibi Sinan Bey’in babası olan Sait Bey’e dair antika eşyalar ve bir çok koleksiyon bulunuyor. Sait Bey Konağı’nın konumu burada.

Kulak Mesire Alanı

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler

Köyceğiz’de piknik yapmak isterseniz size çok güzel bir önerim var. Bu güzel, yemyeşil yer Kulak Mesire Alanı. Köyceğiz Gölünden kordon boyu Muğla istikametine doğru ilerlerseniz bu güzel mesire alanını göreceksiniz.

Köyceğiz Kulak Mesire Alanı, Köyceğiz Belediyesi tarafından işletiliyor. Burada ailenizle doğanın içinde vakit geçirip alandaki restoranda yemek yiyebilirsiniz. Fiyatlar oldukça makul. Ben restorana gitmem diyorsanız burada piknik de yapabilirsiniz.

Ayrıca Kulak Mesire Alanında çadır kurup kamp yapma imkanınız da var. Fiyatlar bir çok yere göre daha uygun. Çadır başı ücret en son 45 TL‘idi. Sıcak su, wc, mescit, bebek bakım odası gibi imkanlar mevcut. Köyceğiz Kulak Mesire Alanı’nın konumunu buraya bırakıyorum.

Toparlar Şelalesi

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler

Köyceğiz gezilecek görülecek yerlerin en gizli noktasına geldik. Son zamanlarda bilinirliği daha da artan Toparlar Şelalesi tam bir saklı cennet. Şelaleye gitmek için Köyceğiz-Muğla yolu istikametinde ilerlemelisiniz. Sağ tarafınızda bir yol ayrımında küçük bir tabelası var. Burayı kaçırırsanız ileriden U çekerek aynı yolu geri gelmeniz gerek o yüzden yavaş ve dikkatli olun 🙂 Yol ayrımından döndükten sonra aracınızı park edip yolun devamını yürüyerek gitmeniz gerekecek. Yürüyerek ormanın içine dalıp kayaların üzerindeki kırmızı-beyaz boyaları takip ediyorsunuz. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüşten sonra ilk ve büyük şelalenin olduğu yere ulaşıyorsunuz.

Şelalenin önünde biriken havuzda yüzmek isterseniz buradaki patikadan aşağı inmeniz gerek. Burası yaz aylarında kalabalık olabiliyor. Patikadan inmeyip devam ederseniz daha küçük olan ikinci şelaleye ulaşıyorsunuz ki buranın bilinirliği daha az. 2. şelalede eğer kimse yoksa burası size tahsis edilmiş doğal bir havuz gibi oluyor. Bizim şansımıza gittiğimizde burada kimsecikler yoktu:)

TOPARLAR ŞELALESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Köyceğiz Toparlar Şelalesine giriş ücretsiz. Buraya gelirken yüzmek için gereken malzemeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın. 

TOPARLAR ŞELALESİ NEREDE VE ULAŞIM

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler : Yukarıda bahsettiğim 2. şelale

Köyceğiz Toparlar Şelalesi arası mesafe yaklaşık 12 km. Toparlar Şelalesi Köyceğiz – Muğla yolu üzerinde bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi buranın tabelası var ile yok arasında (Edit: Dönüş tabelası koymuşlar). Şelalenin giriş yolu köprünün hemen çıkışında ve giriş yolu Köyceğiz’den Muğla’ya giderken sağda kalıyor. Dönemeç sonrası topraklı yol var. Tekrar belirteyim dönemeci kaçırmamak için yavaş gitmeniz gerekiyor. 

Toparlar Şelalesi’nin yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Google haritalarda 2 tane Toparlar Şelalesi var. Yukarıdaki konum doğru olanı.

Ağla Yaylası

köyceğiz gezilecek yerler

Köyceğiz’de görmeniz gereken yerlerden birisi de ilçenin kuzeyinde Sandras Dağları’nın eteklerindeki Ağla Yaylası ve Ağla Köyü. Buz gibi akan suları, yeşilin bin bir türünü barındıran ormanı ile Ağla, ayrı bir doğa harikası. İnanmayabilirsiniz ama burada kışın kar oluyor ve Köyceğiz halkı kar görmek için kışın Ağla yaylasına gidiyor.

Ağla Yaylası’na gittiğimizde ne yapabiliriz derseniz buranın serin havasında piknik yapabilir, balık tutabilir ve uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Köyceğiz ile Ağla Yaylası arası yaklaşık 14 km. Buraya kendi aracınızla ya da kiraladığınız araç ile gitmeniz gerekiyor. Ağla Yaylası’nın haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Sandras Dağı (Kartal Gölü)

köyceğiz gezilecek yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler : Kartal Gölü

Köyceğiz’de doğa yürüyüşü mü yapmak istiyorsunuz adres burası. Ağla Yaylası ile Sandras Dağı Kartal Gölü arası mesafe yaklaşık 18 km. Enfes bir doğanın içinde güzel bir yürüyüş parkuru. Parkurun sonu Kartal Gölü’ne çıkıyor.

Kartal Gölü doğa harikası ve tam kartpostallık bir yer. Burada çadırınızı kurun, sessizlik ve huzura kavuşun.

SANDRAS DAĞI KARTAL GÖLÜNE NASIL GİDİLİR ?

Sandras Dağına, Ağla Yaylası’ndan yürüyüş ya da araç ile gidebilirsiniz. Köyceğiz Merkez ile Sandras Dağı arası 32 km ve bu yol dağ yolu. Bu yolun belli bir kısmı normal bir aracın gidebileceği bir yol değil. Önden çekişli ya da jeep tarzı bir araç şart.

Sandras Dağı Kartal Gölü’nün yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Köyceğiz Yuvarlak Çay

köyceğiz yuvarlakçay
köyceğiz yuvarlakçay
Köyceğiz Gezilecek Yerler – Yuvarlakçay

Köyceğiz gezilecek yerlerin en serin, en buz noktasına geldik. Son zamanlarda sosyal medya da sıkça gördüğünüz bir çayın üzerinde salıncakla sallanılan yer var ya hah işte orası Yuvarlak Çay.😊 Yazın sıcaklarından bunaldığınızda buranın buz gibi sularında serinlemek, bu doğal ortamda keyifli bir kahvaltı yapmak, birbirinden güzel fotoğraflar çekmek için yolunuzu muhakkak Yuvarlakçay’a düşürün.

Yuvarlakçay’da bir çok işletme bulunuyor. Buralardan birinde oturmak istemezseniz aracınızla su kaynağının başladığı yere kadar devam edip burada da çaya girebilir, piknik yapabilirsiniz. Yuvarlakçay ile ilgili çok daha detaylı bir yazım var. Yazı için bu bağlantıya (https://bujuyollarda.com/koycegiz-yuvarlakcay-hakkinda-her-sey/) göz atabilirsiniz.

YUVARLAK ÇAY NEREDE VE ULAŞIM

Yuvarlak Çay, Muğla Merkeze 76 km, Fethiye’ye 65 km, Dalaman Havalimanına 34 km, Marmaris’e 78 km ve Köyceğiz Merkeze 18 km uzaklıkta bulunuyor.

Yuvarlakçay’a aracınızla gidecekseniz Muğla-Fethiye yolu üzerinde Beyobası sapağından dönmeniz gerekiyor. Burada yol üzerinde bir çok restoran bulunuyor. İstediğiniz yerde durabilirsiniz. Buraya bıraktığım konum ise sizi Yuvarlakçay’ın en başına kadar götürür.

Sultaniye Kaplıcaları

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler

Köyceğiz gezilecek yerler listesinde yok yok. Şimdi eşine az rastlanır bir yerdeyiz. Sultaniye Kaplıcalarındayız. Türkiye’nin en güzel gezi manzaralarından birine sahip olan Köyceğiz-Ekincik yoluyla ulaşılan Sultaniye Köyü’nde bulunan Sultaniye Kaplıcaları dünyanın ikinci büyük radyoaktif kaplıcası.

Sultaniye Kaplıcaları bildiğiniz çamurla şifa dağıtıyor. Bu kaplıcalar ve çamur banyoları romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi bir çok hastalığa şifa oluyor.    

Sultaniye Kaplıcalarında 2 adet jeodezik kubbe içinde kapalı şifalı su havuzu bulunuyor. Bu havuzlardan biri sadece kadınlara aitken diğer havuzu kadın-erkek karışık kullanılıyor. Su oldukça kükürtlü ve suyun sıcaklığı 39 derece. Burada çamur havuzundan sonra kapalı havuzlarda keyif yapabilirsiniz. Koku noktasına gelince gerçekten suyun içindeki minerallerden dolayı ağır bir koku var. Benim neredeyse burnum düşüyordu.😊 Ama yine de zamanla alışıyorsunuz.

NOT: Sultaniye Kaplıcalarına yüksek sezonda kesinlikle saat 11’den önce gitmelisiniz. Tekne turlarından dolayı 11 sonrası inanılmaz kalabalık oluyor. Aklınızda bulunsun burada konaklama için otel de var. Kaplıca turizmi için gelecekseniz bu otel de kalabilirsiniz.

SULTANİYE KAPLICALARININ TARİHİ

köyceğiz'de gezilecek yerler

Sultaniye kaplıcalarının tarihi günümüzden yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanıyor. M.Ö 100 yıllarında buranın Kaunos Antik Kentinde yaşayanlar tarafından kullanıldığı biliniyor. Sultaniye Kaplıcaları Roma döneminde hastane haline getirilmiş ve hastanenin girişine “Tanrılar adına buraya ölüm giremez” yazılmış. 

SULTANİYE KAPLICALARI GİRİŞ ÜCRETİ

Sultaniye Kaplıcalarına (çamur banyolarına) güncel giriş ücreti kişi başı 10 TL (2022). Çocuklardan giriş ücreti alınmıyor.

SULTANİYE KAPLICALARI NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz Merkeze 26 km uzaklıkta ve Sultaniye Köyünde bulunuyor. Buraya Köyceğiz’den karayolu ile ya da Dalyan’dan ve Köyceğiz Gölünden hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz. Sultaniye Kaplıcalarının yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ekincik Koyu ve Plajı

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz'de gezilecek yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler – Ekincik Koyu Drone Görüntülerimiz

Sultaniye Kaplıcaları’ndan sonraki durağımız Ekincik Koyu oldu. Ekincik Koyu, Köyceğiz’de denize girebileceğiniz en iyi yer diyebilirim.

Burası oldukça sessiz ve sakin bir yer. Plajı kum ve küçük çakıldan oluşuyor. Deniz 5-6 metrede derinleşiyor. Ekincik Koyu’nda bulunan işletmeyi belediye işletiyor ve fiyatlar gayet makul. Şezlong ve şemsiye buradan 15 TL’ye kiralayabilirsiniz.

Köyceğiz’in güzel koyu Ekincik Koyu ile ilgili yazdığım bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. İşinize oldukça iyi yarayacaktır.(https://bujuyollarda.com/ekincik-koyu-ve-plaji-gezi-notlari/)

köyceğiz'de gezilecek yerler
köyceğiz gezilecek yerler ekincik plajı

EKİNCİK KOYUNDA KAMP

Ekincik Koyunda kamp yapmak için bir çok kamping alanı mevcut. Çadırda kalmak için aşağıda sıraladığım ve Ekincik Koyunda bulunan kamp yerlerini tercih edebilirsiniz. Ya da kendi çadırınızı getirip kamp yapabilirsiniz. Kamp ücretleri günlük 45-75 TL arası değişiyor.

 • Ekincik Kamping
 • Zeytinlik Kamp Olivium
 • Ekinoks Kamp Alanı
 • Arap Dayının Yeri

EKİNCİK PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Ekincik Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Şezlong ve şemsiye kiralamak ücretli.

EKİNCİK PLAJI NEREDE ?

Ekincik Koyu, Köyceğiz Merkeze 36 km, Fethiye’ye 100 km, Muğla Merkeze 85 km uzaklıkta yer alıyor. Bu koya gelmek için araba şart. Yol biraz zahmetli ama Ekincik Koyu’nun sakinliği için bu zahmete değer. Ekincik Koyu’nun yol tarifi ve konumu için sizi buraya alalım. 

Kaunos Antik Kenti

köyceğiz gezilecek yerler
köyceğiz gezilecek yerler

Antik kent aşığı bir çift olarak nerede bir antik kent tabelası görsek kendimizi hemen oraya atıyoruz. Kaunos Antik Kenti de Muğla’da gezdiğimiz en güzel antik kentlerden biri oldu. Oldukça geniş ve engebeli bir alana kurulmuş olan Kaunos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bir antik kent. Aynı zamanda burası Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini de taşıyor.

Kaunos Antik Kenti’nde görebileceğiniz başlıca yapılar şunlar: Akropol (kale ve surlar), şehir surları, tiyatro (5000 kişilik), kilise, hamam, depo, çeşme, agora, stoa ve kent içi yolları, tapınaklar ve kutsal alan, liman ve mezarlık. Bunun yanı sıra günümüze ulaşamayan askeri liman, tersaneler, spor merkezi, konutlar gibi yapılar da bulunuyor. 

KAUNOS ANTİK KENTİ EFSANESİ

Kaunos efsanesine göre Apollo’nun oğlu olan Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. Erkeğe Kaunos, kıza ise Byblis adı verilir. İkizler, büyüdüklerinde Byblis, erkek ikizine aşık olur. Bu aşk, kardeş sevgisinin çok ötesindedir. Ancak ikizinden karşılık bulamaz. Bu yasak aşkı öğrenen kral, oğlunu ülkesinden kovar. O da kendisini sevenlerle birlikte gider ve Lidya sınırındaki, şimdiki Dalyan’ın karşısında kendi adını taşıyan Kaunos antik kentini kurar. Byblis ise gördüğü hakaretlere ve sevdiği kardeşinden ayrı kalmaya çok üzülüp, pınarları kuruyuncaya kadar gözyaşı döker ve sonunda bir kayadan atlayarak canına kıyar. Efsaneye göre, Dalyan’da bir labirenti andıran kanallar, Byblis’in gözyaşlarından oluşmuştur. 

Romalı Tarihçi ve Şair Ovidius’a göre, Kaunos’un kuruluşuyla ilgili efsane şöyledir: 
Byblis Kaunos’a aşık olur. Byblis, Kaunos’a bir mektup yazarak duygularını dile getirir. Kaunos ise Byblis’in duygularını öfke ve tiksinti ile karşılar. İkizini bir daha görmek istemeyen Kaunos, kendisini sevenlerle birlikte babasının ülkesini terk eder. Kaunos’a gelerek, kendi adıyla anılan kenti kurar. Byblis ise karşılıksız kalan sevgisi yüzünden hayatına son vermek isteyerek, yüksek bir kayanın üzerinden kendisini atar. Ama Nympheler (su perileri) Byblis’e acır ve onu bir pınara dönüştürür. Byblis’in gözyaşları nehir olur çağlar durur. 

KAUNOS ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ

Kaunos Antik Kenti’nin açılış saati 08:30, kapanış saati 18:30 . Burada yazın öğle sıcağına kalmamaya çalışın, buharlaşabilirsiniz.:)

KAUNOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ 2022

Kaunos Antik Kenti’nin 2022 yılı giriş ücreti kişi başı 20 TL. Müze kartınız varsa giriş ücretsiz. 10 yaşına kadar çocuklar için de giriş ücreti alınmıyor.

KAUNOS ANTİK KENTİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

köyceğiz gezilecek yerler

Çandır Köyü sınırları içinde bulunan Kaunos Antik Kentine iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk yol eğer Dalyan’a geldiyseniz buradan karşı kıyıya sandalla geçmek. Sandal ücreti en son kişi başı 20 TL‘ idi. Sandalla karşıya geçtiğiniz yerde kral mezarlarını görerek yoldan devam ediyorsunuz. 10-15 dk yürüyüş ile Kaunos Antik Kentine ulaşıyorsunuz.

İkinci yol ise kara yolu ile eşsiz güzellikteki Köyceğiz manzaraları eşliğinde antik kente ulaşmak. Kaunos Antik Kenti’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Kaunos Antik Kentine Dalyan’dan sandal ile geçtikten sonra yürüme yolunda yanınızda su bulundurun.

Kaunos Kral Mezarları (Dalyan)

köyceğizde gezilecek yerler
köyceğiz gezilecek yerler

Köyceğiz gezilecek yerler listesinin en etkileyici yeri olan Kaunos Kral Mezarlarına geldik. Muğla denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan bu kral mezarları o kadar görkemli bir yer ki insanı baştan aşağı tamamen etkiliyor. Köyceğiz ya da Dalyan’a geldiyseniz bu kral mezarlarını görmeden asla dönmeyin çok şey kaybedersiniz. Kaunos Kaya Mezarlarını sadece uzaktan izleyebiliyorsunuz. Yakınına çıkma durumunuz yok.

KAUNOS KRAL MEZARLARI TARİHİ

Yaklaşık 2400 yıllık bir geçmişe sahip olan Kaunos Kral Mezarları Kaunoslular tarafından inşa edilmiş. Eski inanışa göre insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa o kadar tanrıya yakın olurmuş ve o yüzden kralların ve önemli insanların mezarı kayalara oyularak yapılırmış.

Perslerin veya Büyük İskender’in istilası üzerine yarım kaldığı tahmin edilmekte olan en büyük mezarla birlikte izleyenleri büyüleyen altılı grup Kaya Mezarları, Kaunos’taki mezar tipleri içindeki en önemlisi. Bu bölgede bir çok irili ufaklı kaya mezarı bulunuyor. Kaya mezarları, güvercin yuvası ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarlardan oluşuyor. Bu kaya mezarlarının nasıl yapıldığı hala bilinmiyor ve gizemini devam ettiriyor.

KAUNOS KRAL MEZARLARI NEREDE ?

Kaunos Kral Mezarları Dalyan Mahallesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Burayı daha yakından görmek için Dalyan Boğazından tekne ile karşıya geçebilirsiniz. Zaten Kaunos’u gezmenin en mantıklı yolu Dalyan’ı gezdikten sonra tekne ile karşıya geçmek. Kaunos Kral Mezarlarının haritadaki konumu ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

Köyceğiz Nerede & Nereye Bağlı ?

Köyceğiz, Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Köyceğiz, Muğla merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca Köyceğiz, Dalaman Havalimanına 35 km, Marmaris’e 61 km, Fethiye’ye 65 km uzaklıkta bulunuyor. Akdeniz ile Ege’nin buluştuğu Köyceğiz her noktası ile cenneti andırıyor.

Köyceğiz merkeze geldiğinizde Köyceğiz Gölü’nü göreceksiniz. Köyceğiz ismini bu gölden alıyor. Köyceğiz Gölü dağlardan gelen 7 nehirle besleniyor, Dalyan Boğazı ile denize bağlanıyor ve bu boğazla denize dökülüyor.

Gerçekten Köyceğiz’in bulunduğu bölge doğa açısından eşsiz bir güzelliğe sahip. Denizi, gölü, şelalesi burada ne ararsanız bu bölgede var. Köyceğiz’in haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Köyceğiz’e Nasıl Gidilir ?

KÖYCEĞİZ’E UÇAK İLE ULAŞIM:

Köyceğiz’e nasıl gidilir sorusunun cevabına geldik. Eğer Muğla’ya mesafe açısından uzak bir şehirden gelecekseniz Köyceğiz’e gelmek için en hızlı yol uçak ile ulaşım. Köyceğiz’e en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Köyceğiz ile Dalaman Havalimanı arası mesafe 35 km yani yol yaklaşık yarım saat sürüyor. Dalaman Havalimanın’dan Köyceğiz’e ulaşmak için Muttaş’ın servislerine binip Köyceğiz’de inebilirsiniz. Muttaş’ın güncel seferlerine bu bağlantıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Köyceğiz – Dalaman Havalimanı arası Muttaş bileti tek yön 25 TL (2022 yılı için). 

Köyceğiz’e uçak ile gelmek için önemli olan tabiki ucuz uçak bileti bulabilmek. Bunun yolu da ucuza uçak bileti bulma yöntemleri başlıklı yazımı okumaktan geçiyor.:) Ucuz uçak bileti buldunuz mu Köyceğiz sizi bekliyor.

KÖYCEĞİZ’E OTOBÜS İLE ULAŞIM:

Köyceğiz’e nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı buraya otobüs ile ulaşım. Köyceğiz’e yakın bir ilden gelecekseniz en mantıklı yol tabi ki otobüs. Otobüs ile,

 • İstanbul Köyceğiz arası yaklaşık 740 km ve yol yaklaşık 8 saat 30 dakika sürüyor.
 • Antalya Köyceğiz arası yaklaşık 256 km ve yol yaklaşık 3 saat 30 dakika sürüyor.
 • İzmir Köyceğiz arası yaklaşık 271 km ve yol yaklaşık 3 saat 15 dakika sürüyor.
 • Ankara Köyceğiz arası yaklaşık 612 km ve yol yaklaşık 7 saat 45 dakika sürüyor.
 • Muğla Köyceğiz arası yaklaşık 70 km ve yol yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor.

Köyceğiz Otogarı, Köyceğiz’e giriş yolunda yer alıyor. Köyceğiz merkeze geçmek için dolmuş ya da taksiye binmeniz gerekiyor. Köyceğiz Otogarı’nın konumu ve yol haritası için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Köyceğiz’e bu ulaşım yollarının dışında kendi aracınızla ya da araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Bu yol bence en ideali çünkü nereye ne kadar zaman ayıracağınızı siz belirliyorsunuz. Köyceğiz’e kaç gün ayırmanız gerekiyor başlığını okuyup ona göre araç kiralamanız da fayda var.

Köyceğiz’e Ne Zaman Gidilir ?

Köyceğiz kışın oldukça fazla yağmur alan bir yer. Burada yağmur bir başladımı 1-2 ay sürebiliyor. Dolayısıyla Köyceğiz’e gelmenin en ideal vakti bahar ve yaz ayları. Yazın turizm sezonu açıldığı için Köyceğiz oldukça kalabalık oluyor. Bahar aylarında ise daha sakin durumda.

Yazın kalabalığın etkisinden kurtulmak için programınız uygunsa Köyceğiz’i hafta içi gezmeniz daha mantıklı. Her şey size ve vaktinize bağlı. Köyceğiz kollarını açmış sizi bekliyor.

Köyceğiz Kaç Günde Gezilir ?

Köyceğiz gezilecek görülecek yerler açısından çok yoğun bir ilçe olmadığından buraya 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bu 2 günlük süre sindire sindire gezmeniz için düşündüğüm süre. Vaktiniz yoksa hızlı bir şekilde 1 günde bile buraları gezebilirsiniz. Bir de son olarak Köyceğiz’de günübirlik tekne turuna katılacaksanız bu sürelere +1 gün eklemeniz lazım.

NOT: Yukarıda bahsettiğim sürelerde Köyceğiz gezilecek yerleri tamamlamak için sabah erken kalkmanız gerekiyor. Köyceğiz gezilecek yerler listesine 2 gün ayırdıysanız;
1. güne Köyceğiz Merkezi, Köyceğiz Gölünü, Kulak Mesire Alanını, Toparlar Şelalesini, Yuvarlak Çayı ve Ağla Yaylasını,
2. güne Sultaniye Kaplıcalarını, Ekincik Plajını, Kaunos Antik Kentini, Kaunos Kral Mezarlarını koyabilirsiniz.

Köyceğiz Nasıl Bir Yer & Köyceğiz Yorumları

Köyceğiz Nasıl Bir Yer ? Köyceğiz her şeyi ile muazzam bir yer. Yukarıda da dediğim gibi buradan emekli sonrası gelme hayaliyle ayrılacaksınız. Doğa, tarih, kültür, deniz açısından Allah Köyceğiz’e yağdırdıkça yağdırmış. Gezilecek yerler listesini gördükten sonra ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Eğer Muğla’da Bodrum, Fethiye, Marmaris üçlüsünden sıkıldıysanız Köyceğiz’i keşfetmenizi öneririm. Köyceğiz eğlenceden ziyade kafa dinleyebileceğiniz bir yer. Genç kesme belki hitap etmeyebilir ama 45-50 yaş üstü Köyceğiz’e aşık olur. Özetle Köyceğiz gerçek bir nefesi alabileceğiniz güzel yerlerden biri.

Köyceğiz Gece Hayatı

Köyceğiz’e geldik hadi ortamlara akalım derseniz çok canlı bir ortam bulamazsınız. Köyceğiz kendi halinde, sessiz, sakin bir yer. Gece eğlenmek ya da vakit geçirmek için bir kaç mekan var ama eğlenmek için farklı yerleri tercih edebilirsiniz.

Köyceğiz’de gece bir yere çıkmak istiyorsanız en yakın adres olan Dalyan’a gidebilirsiniz. Köyceğiz’e göre Dalyan’da gece hayatı çok daha canlı ve güzel.

Köyceğiz’de Ne Yenir ?

Köyceğiz Ege’nin incilerinden biri olduğu için Köyceğiz mutfağı Ege Mutfağının izlerini taşıyor. Bol bol zeytinyağlı, balık ve deniz ürünleri, salata ve yöresel otlar ön planda. Söylediğim şeyleri en iyi Köyceğiz Gölü ve Yuvarlak Çay etrafındaki restoranlarda yiyebilirsiniz.

Aklıma gelmişken Yuvarlakçay’da Muğla Yoğurtlamasını yemeyi unutmayın. Köyceğiz’de Ne Yenir ve restaurant önerileri için bu yazıma bakabilirsiniz.

Köyceğiz’de Ne Yapılır ?

köyceğiz gezilecek yerler
Köyceğiz Gezilecek Yerler : Narenciye Bahçeleri

Köyceğiz’e gittiğinizde yapmanız gereken aktivitelerin listesini oluşturdum. İmkanınız ve vaktiniz varsa bunları yapmadan Köyceğiz’den dönmeyin. Dönerseniz Köyceğiz biraz eksik kalmış olur. 

Köyceğiz’de Ne Yapılır ?

 • Yuvarlak Çay’daki salıncaklarda sallanmadan ve güzel fotoğraflar çektirmeden,
 • Yuvarlak Çay’da alabalık ya da yoğurtlama yemeden,
 • Köyceğiz Gölünde güzel bir tekne turu yapıp ardından balık ekmek yemeden,
 • Köyceğiz’de bulunan narenciye bahçelerinde portakal, mandalina toplamadan ve bu bahçelerde fotoğraf çekilmeden,
 • Kaunos Antik Kentini ve Kaunos Kral Mezarlarına giden yolu yürüyerek gitmeden,
 • Sultaniye Kaplıcalarında çamur banyosu yapmadan,
 • Köyceğiz yolu üzerinde portakal, mandalina, nar satan tezgahlardan soğuk bir portakal ya da nar suyu içmeden,
 • Kışın Köyceğiz’e giderseniz Ağla Yaylasında karlar üzerinde sucuk ekmek yemeden, Asla Dönmeyin !

Köyceğiz’in Neyi Meşhur ?

Gelelim Köyceğiz’in nesi meşhur sorusuna. Köyceğiz’e geldiğinizde Köyceğiz’e özgü alabileceğiniz şeyleri aşağıya sıralıyorum. Bunları Köyceğiz merkezden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu liste aynı zamanda Köyceğiz’den Ne Alınır sorusunun cevabını da veriyor. Sizin de bildiğiniz başka bir şey varsa yorumlarda benimle paylaşabilirsiniz.

KÖYCEĞİZ’İN NESİ MEŞHUR ?

 • Köyceğiz Balı
 • Sığla Ağacı Yağı
 • Narenciye Bahçeleri
 • Döğüşbelen Portakalı
 • Yoğurtlama

Köyceğiz’de gezilecek yerler & Köyceğiz’de nerelere gidilir listemizi ve diğer başlıklarımızı tamamladık. Muğla’nın diğer ilçeleriyle ilgili hazırladığım gezi yazılarını ana menüdeki Muğla başlığında bulabilirsiniz. Köyceğiz ile ilgili yorumlarınızı, düşüncelerinizi bekliyorum. Musmutlu gezmeleriniz olsun. 🙂

4 Comments

  • Avatar of Anıl

   Anıl

   1- Metinde Kartal Gölü ve Gökceova Göleti karıştırılmış, Kartal Gölü daha yüksekte, daha küçük ve daha uzakta.
   2- Kaunos’un Köyceğiz ilçe sınırları içinde olmadığı bilgisi hatalı, gölün batı kısmı bütünüyle Köyceğiz ilçe sınırları içinde. Dalyan Mahallesinin karşısında, kanalın diğer tarafındaki kaya mezarları da Köyceğiz ilçesi sınırları içinde yer alıyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.