Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

2024 Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi

Gelin birlikte Türkiye’nin kapılarını aralayıp vizesiz gidilen ülkeleri keşfe çıkalım. Pasaportunuz varsa vizesiz ülkeler sizi bekler. İnanın bir ülkeye vizesiz gitmek kadar güzel bir şey yok. Türkiye’den de bir çok ülkeye vizesiz gidebiliyorsunuz. Bu ülkelerde de gezilecek inanılmaz güzel yerler var. Yani hayalinizdeki tatili planlamak oldukça kolay sadece pasaportunuz olsun yeter. Listemde gidebileceğiniz onlarca vizesiz ülkeden birini seçin ve yola koyulun.

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler başlıklı bu yazım her daim güncel ve sitemin en temel yazılarından biridir. Tatilinizi yurt dışında değerlendirmek istiyorsanız ve vize ile uğraşmak istemiyorsanız bu yazı tam size göre. Listemde çok sayıda vizesiz ülke var fakat umarım ilerleyen yıllarda vize olmadan seyahat edebileceğimiz ülke sayısı çok daha fazla artar.😊

Yazımda ilk olarak vize kavramını anlatmaya çalışacağım. Vize nedir ve vize çeşitleri nelerdir sorusunun cevabı önemli. Çünkü bazı ülkeler farklı tipte vize isteyebiliyorlar. Bu tanımlar sonrasında da bu ülkeleri tek tek kıtalara ayıracağım. Yani vizesiz gidilen ülkeleri aşağıdaki başlıklar altında tek tek bulacaksınız.

Vizesiz Gidilen Ülkeler

 • Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri
 • Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri
 • Vizesiz Gidilen Afrika Ülkeleri
 • Vizesiz Gidilen Amerika Ülkeleri
 • Vizesiz Balkan Ülkeleri
 • Arabayla Gidilen Vizesiz Ülkeler

Not: Dediğim gibi Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler yazımı her zaman güncel tutmaya çalışıyorum. Fakat listem bağlayıcı değildir. Her zaman gideceğiniz ülkenin resmi temsilciliklerinden ya da Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden vize durumunu teyit etmeyi unutmayın.

Vize Nedir & Vize Çeşitleri Nelerdir ?

2024 Yılı Türkiye'den Vizesiz Gidilen Ülkeler
2024 Yılı Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vize Nedir ve çeşitleri nelerdir ?

Vize en kısa anlamıyla giriş izni demek. Yani yurt dışına gitmek istiyorsanız ve gitmek istediğiniz ülke sizden vize istiyorsa o ülke makamlarından (Elçilik-Konsolosluk) vize almanız gerekiyor. Vize almazsanız o ülkenin sınırlarından içeri giremezsiniz. Örneğin Türkiye’yi esas alırsak eğer bordo pasaportunuz varsa ve Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapmak isterseniz Schengen Vizesi almanız gerekiyor, almazsanız AB ülkelerine giriş yapamazsınız.

Vize durumu pasaport türlerine göre de değişiyor. Yani bordo, yeşil ya da gri pasaportunuz varsa gideceğiniz ülkenin vize prosedürü değişebilir. Hemen örnekle açıklıyorum. Örneğin bordo pasaportunuz varsa AB ülkeleri için Schengen Vizesi almanız gerekiyorken, yeşil pasaportunuz varsa vize almadan AB ülkelerine sadece pasaportunuzla giriş yapabiliyorsunuz. Şimdi gelelim vize çeşitlerine.

Vize Çeşitleri Nelerdir ?

Vize türleri genel itibariyle 3 çeşitten oluşuyor. Bunlar sırasıyla:

 1. Normal Vize: Elçilik ya da konsolosluklardan alınan tek giriş ya da çok giriş sağlayan vize türüdür. Örneğin Schengen Vizesi gibi. Bu vizeyi gideceğiniz ülkenin temsilciliklerinden alıyorsunuz. Pasaportunuza yapıştırılıyor vizenizi almış oluyorsunuz.
 2. E-Vize (Online Vize): E-vize, insanların daha kolay şekilde seyahat edebilmesi için internetten alınan vize türü. Sizden e-vize isteyen ülkelerin resmi internet sitesinden vize başvurusu yapıyorsunuz ve bir kaç gün sonra vize mailinize geliyor. Çıktısını alıp hop uçağa atlıyorsunuz.
 3. Kapıda Vize (Sınır Vizesi): Bir ülkenin sınır kapısına (Kara-Deniz-Hava Hudut Kapıları) geldiğinizde hemen kapıdan yani sınırdan kolayca alabileceğiniz vize türüdür. Mesela yaz aylarında Türk vatandaşlarının Yunan Adalarına girişi için uygulanan kapı vizesi bu vize türüne örnek gösterilebilir.

Not: Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, 70 ülkeye herhangi bir vize uygulamasına tabi olmadan, 38 ülkeye kapıda vize alarak ve 14 ülkeye internetten e-vize alarak girebiliyor. Yani Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 114 ülkeye vizesiz, kapıda vize alarak veya e-vize alarak seyahat edebiliyor. Hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri toplamda 157 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Diplomatik Pasaport sahipleri ise toplamda 175 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Haritası

Vizesiz Gidilen Ülkeler Haritası (Ülkelerin üstüne tıklayıp vize durumunu ve süresini görebilirsiniz.)

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler 2024

Vizesiz Gidilen Ülkeler 2024
2024 Yılı Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler

Özellikle Avrupa Birliği’nin Schengen Vize ücretini artırması ve ülkemizdeki döviz kurlarının son yıllarda yükselmesiyle Türk vatandaşları, vizesiz hangi ülkelere gidilir sorusunun cevabını daha fazla arar hale geldi. İnsanlara vizeye verilen ekstra ücreti başka yerlerde değerlendirme fikri daha cazip geliyor. Neyse ki hali hazırda Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği bir çok ülke bulunuyor. Bu ülkelerde vize almadan maksimum 90 güne kadar turistik amaçla kolayca giriş yapıp kalabiliyorsunuz.

Sayısal olarak dünya üzerinde vize almadan gidip görebileceğimiz 90 ülke bulunuyor. Bu ülkelere ek olarak kapıda vize ya da e-vize uygulamalarıyla 30 ülkeye daha kolayca giriş yapabiliyoruz. Toplam 111 ülkeye 2024 yılında vizesiz, kapıda vize ya da e-vize ile giriş imkanı var. Şimdi gelelim en detaylı vizesiz gidilen ülkeler listesine.

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize TipiAçıklama
1AndorraAvrupa90 günVizesiz Fransa ve İspanya sınırları arasında ufak bir ülke olan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz fakat ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa veya İspanya olacak. Fransa ve İspanya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor.   
2Antigua-BarbudaKuzey Amerika180 günVizesiz 
3ArjantinGüney Amerika90 günVizesiz 
4ArnavutlukAvrupa90 günVizesiz 
5AzerbaycanAvrupa90 günVizesizKimlikle seyahat edilebilir.
6BahamalarKuzey Amerika90 günVizesiz 
7BarbadosKuzey Amerika90 günVizesiz 
8BahreynAsya15 günKapıda vize / E-vize 
9Belarus (Beyaz Rusya)Avrupa30 günVizesiz 15 gün vizesiz.
Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.
Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Vizenizin süresini gerektiğinde 15 gün daha uzattırabiliyorsunuz. 
İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış süreli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.  
10BhutanAsyaFirma Aracılığıyla Bhutan’da faaliyet gösteren lisanslı bir turizm acentası ile irtibata geçip tur paketi satın almadan Bhutan’ı ziyaret etmek pek mümkün değil. Seyahatinizi satın alıyor, ödemenizi yapıyorsunuz. Turizm acentası sizin adınıza Bhutan Turizm Konseyi’ne online olarak başvuru yapıyor. Tüm vize başvurularını Bhutan Turizm Konseyi işleme sokuyor. Vize için gerekli evraklarınız; ücreti ödenmiş ve konfirme seyahat planı, 40 ABD doları vize başvuru ücreti, pasaportunuzun fotokopisi ve 2 fotoğrafınız Konsey tarafından kontrol ediliyor ve 72 saat içerisinde vizeniz onaylanıyor.  
11Birleşik Arap EmirlikleriAsya30 günE-vize Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE)THY, Pegasus, FlyDubai, Emirates havayollarıyla uçuyorsanız bu firmalar üzerinden elektronik vize alabilirsiniz. Gidiş ve dönüş uçuşunuzun aynı havayolu firmasıyla olması gerekiyor. Vize başvurunuzu seyahat tarihinden en az 7 iş günü erken yapmanız gerekiyor
Türk Hava Yolları E-vize sitesi üzerinden online vize ücreti 105 ABD doları. Vizeniz onaylanınca uçak biletinizi alıyorsunuz. BAE vize süresi 29 gün. 
BAE’de konakladığınız oteliniz lüks bir otel ise vizeniz için size sponsor olup vize ücretini karşılayabiliyor.
Dubai Uluslararası Havalimanı’nda aktarma yapacaksanız ve bekleme süreniz 8 saatten az ise vize istenmiyor.   
12BelizeKuzey Amerika90 günVizesiz 
13BolivyaGüney Amerika90 günVizesiz 
14Bosna- HersekAvrupa90 günVizesiz 
15BotsvanaAfrika90 günVizesiz 
16BrezilyaGüney Amerika90 günVizesiz Brezilya için vize gerekiyor mu? Brezilya için 90 güne kadar turistik seyahatlar için vize gerekmiyor. 
17Britanya Virjin AdalarıKuzey Amerika30 günVizesiz 
18BruneiAsya30 günVizesiz 
19Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)AfrikaKapıda vize Havalimanında 25 Euro karşılığında vizenizi alabiliyorsunuz.  
20CibutiAfrika90 günKapıda vize Cibuti, umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için vize uyguluyor. Ancak uygulamada Cibuti sınır kapılarında Kapı Vizesi uygulaması verilebilmekle beraber, bu yönde ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye edilmektedir.
90 güne kadar olan tek girişli vize ücreti 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize ücreti 113 ABD Doları.  
21Cook AdalarıOkyanusya180 günVizesiz 
22Doğu TimorAsya30 günKapıda vize/ E-vize Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor.
Kara sınır kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün süreli tek veya çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz.  
23DominikaKuzey Amerika21 günVizesiz 
24Dominik CumhuriyetiKuzey Amerika30 günKapıda vize/ E-vize Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda “ülkeye giriş” formu doldurulması ve 10 ABD Doları ücreti olan “turist kartı” alınması gerekmektedir.  
25EkvadorGüney Amerika90 günVizesiz 
26El SalvadorKuzey Amerika90 günVizesiz 
27EndonezyaAsya30 günKapıda Vize Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz. Bali Gezi Rehberi
28EsvatiniAfrika30 günKapıda vize 
29ErmenistanAvrupa120 günKapıda vize Sınırda 10 ABD Doları karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor. 
Ermenistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.
Pasaportunuzda Ermenistan’a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan’a gidemiyorsunuz.  
30FasAfrika90 günVizesiz 
31FijiOkyanusya120 günVizesiz 
32Fildişi SahiliAfrika90 günE-vize Fildişi Sahili E-vize sitesi üzerinden E-vize 3 aylık 73 euro, 1 yıllık 134 euro. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.  
33FilipinlerAsya30 günVizesiz Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz.   
34FilistinAsya30 günVizesiz Filistin’e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor. Mısır üzerinden gidilecekse Mısır da vize istiyor.  
35GuatemalaKuzey Amerika90 günVizesiz 
36GürcistanAvrupa365 günVizesizKimlikle de giriş imkanı var. 
37Güney AfrikaAfrika30 günVizesiz 
38Güney KoreAsya90 günVizesiz 
39HaitiKuzey Amerika90 günKapıda vize/ E-vize Ülkeye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.  
40HondurasKuzey Amerika90 günVizesiz 
41Hong KongAsya90 günVizesiz 
42IrakAsya30 günKapıda vize / E-vize Umuma mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları sadece Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz olarak alabiliyor.
Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.  
43İranAsya90 günVizesiz 
44JamaikaKuzey Amerika90 günVizesiz 
45JaponyaAsya90 günVizesiz
46KamboçyaAsya30 günKapıda vize / E-vize Havalimanı ve sınır kapılarında 30 ABD Doları karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Özellikle kara sınır kapılarında görevlilerin uygulamalarından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle online vize uygulamasını tercih etmeniz önerilir. 
Kamboçya E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 37 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. 3 iş günü içerisinde 30 günlük vizeniz mailinize geliyor.   
47KaradağAvrupa90 günVizesiz 
48KatarAsya30 günVizesiz 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
Havalimanında vize ücretsiz olarak alınıyor.  
49KazakistanAsya30 günVizesiz 
50KenyaAfrika Kapıda vize/ E-vize Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 ABD Doları karşılığında tek girişlik vize veriyor. 
Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.  
51KırgızistanAsya30 günVizesiz 
52KKTCAvrupa30 günVizesiz Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.
Pasaportunuzda Kıbrıs’a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a gidemiyorsunuz.  
53Komor AdalarıAfrika90 günVizesiz 
54KolombiyaGüney Amerika90 günVizesiz 
55KosovaAvrupa90 günVizesiz 
56Kosta RikaKuzey Amerika30 günVizesiz 
57KuveytAsya90 günKapıda vize/ E-vize Kuveyt için vize gerekli mi ? Kuveyt, Türk vatandaşlarına sınır kapısında vize veriyor. Vize süresi toplam 90 gün. Sınır kapısında yanınızda mutlaka gidiş-dönüş uçak biletiniz ve 4-5 yıldızlı bir otelden konaklama belgenizin olması gerekiyor. 
Kuveyt’te kalacağınız otel sizin adınıza vize işlemlerinizi başlatıyor.1-2 gün içerisinde vizenin bir nüshasını size mail yoluyla gönderiyor. Bu nüsha ile Kuveyt’e gittiğinizde gümrükte geçerli vizenizi alıp pasaportunuza işletebilirsiniz.
Pasaportunda İsrail vizesi veya İsrail giriş-çıkış damgası olanlar Kuveyt’e giriş yapamıyor.  
58LübnanAsya90 günVizesiz Lübnan vize istiyor mu? Lübnan’da vizesiz 90 güne kadar kalabilirsiniz.
59LibyaAfrika90 günVizesiz Pasaportunuzda İsrail’e ait giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a giremiyorsunuz. 
60MadagaskarAfrika90 günKapıda vize/ E-vize Havalimanlarında 31 Euro karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor.   
61MakauAsya30 günVizesiz 
62Kuzey MakedonyaAvrupa90 günVizesiz 
63MaldivlerAsya30 günVizesiz 
64MalezyaAsya90 günVizesiz Malezya için vize gerekiyor mu ?  Malezya’da vizesiz 90 gün kalabilirsiniz.
65MauritiusAfrika30 günVizesiz 
66MeksikaKuzey Amerika30 günKapıda vize/ E-vize Meksika E-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. 180 gün vizesiz.
En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.  
67MoğolistanAsya30 günVizesiz 
68MonakoAvrupa90 günVizesiz Fransa sınırları içinde, Vatikan’dan sonra dünyanın en ufak 2. ülkesi olan Monaco, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa olacak. Fransa topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor.  
69MoldovaAvrupa90 günVizesiz Moldova‘ya kimlikle seyahat dönemi 19 Şubat 2019 tarihi itibariyle başladı. Artık pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip çipli kimliğinizle de ülkeye giriş yapabilirsiniz.  
70MozambikAfrika30 günVizesiz Havalimanında 84 ABD Doları karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor.  
71Myanmar (Burma)Asya28 günVizesiz Myanmar E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 50 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Myanmar, 28 günlük ve tek girişli vize veriyor.
Bunun dışında konsolosluk üzerinden de vize başvurusu yapabilirsiniz. Tayland’da Bangkok ve Chiang Mai’daki elçiliğe başvurabilirsiniz.   
72NiueOkyanusya30 günVizesiz 
73NamibyaAfrika90 günE-vize 
74NepalAsya15,30,90 günVizesiz Nepal, sınır kapılarında ve havalimanlarında vize veriyor. Vize seçenekleri şu şekilde: 15 gün 25 ABD doları, 30 gün 40 ABD doları ve 90 günlük vize 100 ABD doları.
Nepal’de yıl boyunca en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz.   
75NikaraguaKuzey Amerika90 günVizesiz 
76ÖzbekistanAsya30 günVizesiz
77PakistanAsya90 günE-vize Pakistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 8 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. E-vize başvurusu 7-10 gün içinde sonuçlanıyor.   
78PalauOkyanusya30 günVizesiz 
79PanamaKuzey Amerika180 günVizesiz 
80ParaguayGüney Amerika90 günVizesiz 
81PeruGüney Amerika90 günVizesiz 
82RusyaAsya30 günE-vizeRusya E-vize sitesi üzerinden dolduracağınız başvuru formuna istinaden seyahatten en az 4 iş günü öncesinden, bilgisayar dosyası şeklinde dijital fotoğraf eklenmek sureti ile elektronik vize ücretsiz olarak verilmekte, elektronik vizenin düzenlenmesi için başka bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır.  
83RuandaAfrika30 günVizesiz
84SamoaOkyanusya60 günVizesiz 
85Saint Kitts ve Nevis AdalarıKuzey Amerika90 günVizesiz 
86Saint LuciaKuzey Amerika60 haftaVizesiz 
87Saint Vincent ve Grenadinler AdalarıKuzey Amerika30 günVizesiz 
88SamoaOkyanusya90 günVizesiz 
89Sao Tome ve PrincipeAfrika15 günVizesiz 
90San MarinoAvrupa90 günVizesiz İtalya içerisinde minik bir şehir devleti olan San Marino, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız İtalya olacak. İtalya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. San Marino’ya giriş çıkışta pasaport kontrolü yapılmıyor.  
91SenegalAfrika90 günVizesiz 
92ŞeysellerAfrika90 günVizesiz 
93Sierra LeoneAfrika90 günKapıda vize Kapıda vize ücreti ise 80 dolar.  
94SırbistanAvrupa90 günVizesiz 
95SingapurAsya90 günVizesiz 
96Solomon AdalarıOkyanusya90 günVizesiz 
97SudanAfrika30 günKapıda vize Sudan, Hartum Uluslararası havalimanında 105 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.  
98SurinamGüney Amerika90 günVizesiz 
99SwazilandAfrika30 günVizesiz 
100ŞiliGüney Amerika90 günVizesiz 
101Sri LankaAsya30 günKapıda vize/ E-vize Sri Lanka E-vize sitesi üzerinden E-vize 30 günlük 35 ABD doları. Başvuru yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.  
102TacikistanAsya60 günKapıda vize/ E-vize Tacikistan aynı zamanda online vize uygulamasına sahip. Tacikistan E-vize sitesi üzerinden yapılan başvuru ile tek girişli 90 günde 45 günlük dolaşım süreli vizenizi alabiliyorsunuz.  
103TanzanyaAfrika90 günKapıda vize Tanzanya, sınır kapılarında ve havalimanlarında 50 ABD doları karşılığında tek girişli, 90 gün vize veriyor.  
104TaylandAsya30 günVizesiz Tayland, havalimanı yoluyla ülkeye girişte 30 günlük, kara sınır kapıları yoluyla girişlerde 15 günlük vize veriyor.  
105TayvanAsya30 günKapıda vize Tayvan, havalimanlarında 24 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.  
106TogoAfrika30 günKapıda vize Togo kapı vizesi, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lome Havalimanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor.
Togo aynı zamanda Batı Afrika Vizesi (Visa Touristique Entente) grup vizesini de kabul eden ülkeler arasında. Batı Afrika vizeniz varsa ücretsiz olarak Togo’ya giriş yapabilirsiniz.  
107TongaOkyanusya30 günKapıda vize 
108Trinidad ve TobagoKuzey Amerika30 günVizesiz 
109TunusAfrika90 günVizesiz 
110Turks ve Caicos AdalarıKuzey Amerika90 günVizesiz 
111TuvaluOkyanusya30 günVizesiz 
112UkraynaAvrupa90 günVizesizKimlikle giriş imkanı var.  (Kiev GezimizLviv Gezimiz)
113UgandaGüney Amerika90 günKapıda vize Uganda sınır kapılarında 50 ABD doları karşılığında 90 günlük vize alınıyor.
Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Uganda, Kenya ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında veya kara sınır kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.  
114UmmanAsya30 günKapıda vize 
115UruguayGüney Amerika90 günVizesiz 
116ÜrdünAsya90 günVizesiz 
117VatikanAvrupa90 günVizesiz 
118VanuatuOkyanusya30 günVizesiz 
119VenezuelaGüney Amerika90 günVizesiz 
120Virjin Adaları (İngiliz)Kuzey Amerika30 günVizesiz 
121ZambiyaAfrika30 günE-vize 
122ZimbabveAfrika30 günKapıda vize 

2024 Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

2024 Yılı Türkiye'den Vizesiz Gidilen Ülkeler
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri – Belarus

2024 Yılı Türkiye'den Vizesiz Gidilen Ülkeler
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler – Azerbaycan

Avrupa deyince aklınıza Schengen Vizesi geliyor ama Avrupa’da da gidebileceğiniz bir çok vizesiz ülke ve şehir var. Üstelik bu ülkelerin şehirlerinde bizim tarihimizi yansıtan çok güzel yerler. Avrupa’da vizesiz ülkelerin çoğu Balkanlarda yer alıyor.

Türk vatandaşları Avrupa’da toplamda 17 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. Yanına yıldız bıraktığım ülkelere vizesiz gidebilirsiniz fakat bu ülkelere direkt giriş yapılmadığından komşu ülkelerden Schengen vizesi alıp bu ülkelere geçiş yapabilirsiniz. Gelelim Avrupa’da Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesine.

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize TipiAçıklama
1AndorraAvrupa90 günVizesiz*** 
2AzerbaycanAvrupa30 günVizesiz
3ArnavutlukAvrupa90 günVizesiz 
4Belarus (Beyaz Rusya)Avrupa30 günVizesiz 
5Bosna-HersekAvrupa90 günVizesiz 
6ErmenistanAvrupa120 günKapıda vize 
7GürcistanAvrupa365 günVizesizPasaportsuz giriş yapabilirsiniz. 
8KaradağAvrupa90 günVizesiz 
9KKTCAvrupa30 günVizesiz Pasaportsuz giriş yapabilirsiniz.   
10KosovaAvrupa90 günVizesiz 
11Kuzey MakedonyaAvrupa90 günVizesiz 
12MonakoAvrupa90 günVizesiz*** 
13MoldovaAvrupa90 günVizesiz  Pasaportsuz giriş yapabilirsiniz. 
14San MarinoAvrupa90 günVizesiz*** 
15SırbistanAvrupa90 günVizesiz 
16UkraynaAvrupa90 günVizesiz  Pasaportsuz giriş yapabilirsiniz. 
17VatikanAvrupa90 günVizesiz*** 

2024 Vizesiz Gidilebilen Asya Ülkeleri

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler 2024
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri – Güney Kore

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler 2024
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri – Japonya

Asya kıtasında Türk vatandaşları toplamda 35 ülkeye vizesiz, kapıda vize ya da e- vize alarak kolayca giriş yapabiliyor. Asya’da özellikle pasifik bölgede bulunan ülkeler cennetten bir köşe. Asya’da vizesiz ülkelere tatil planlarsanız mesafe açısından uzak ülkelere en az 1 hafta ayırmanız ve ucuz uçak bileti bulmanızda fayda var.

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize Tipi
1BahreynAsya15 günKapıda vize/ E-vize
2BhutanAsyaFirma Aracılığıyla
3Birleşik Arap EmirlikleriAsya30 günE-vize
4BruneiAsya30 günVizesiz
5Doğu TimorAsya30 günKapıda vize/ E-vize
6EndonezyaAsya30 günVizesiz
7FilipinlerAsya30 günVizesiz
8FilistinAsya30 günVizesiz
9Güney KoreAsya90 günVizesiz
10Hong KongAsya90 günVizesiz
11IrakAsya30 günKapıda vize/E-vize
12İran (Tebriz TahranKaşhan)Asya90 günVizesiz
13JaponyaAsya90 günVizesiz
14KamboçyaAsya30 günKapıda vize/ E-vize
15KatarAsya30 günVizesiz
16KazakistanAsya30 günVizesiz
17KırgızistanAsya30 günVizesiz
18KuveytAsya90 günKapıda vize/ E-vize
19LübnanAsya90 günVizesiz
20MakauAsya30 günVizesiz
21MaldivlerAsya30 günVizesiz
22MalezyaAsya90 günVizesiz
23MoğolistanAsya30 günVizesiz
24Myanmar (Burma)Asya28 günVizesiz
25NepalAsya15,30,90 günVizesiz
26ÖzbekistanAsya30 günVizesiz
27PakistanAsya90 günE-vize
28RusyaAsya30 günE-vize
29SingapurAsya90 günVizesiz
30Sri LankaAsya30 günKapıda vize/ E-vize
31TacikistanAsya60 günKapıda vize/ E-vize
32TaylandAsya30 günVizesiz
33TayvanAsya30 günKapıda vize
34UmmanAsya30 günKapıda vize
35ÜrdünAsya90 günVizesiz

2024 Vizesiz Gidilebilen Afrika Ülkeleri

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler 2024

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler 2024
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler – Tunus

Afrika her zaman gizemini koruyan dünyanın en eski kıtalarından biri. Afrika, her noktasında farklı kültür, inanç ve geleneklere sahip bir coğrafya.

Afrika denilince akla safari yapmak ve farklı kültürleri keşfetmek geliyor. Türk vatandaşları Afrika’da toplamda 26 ülkeye vizesiz, kapıda vize ya da e-vize alarak giriş yapabiliyor.

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize Tipi
1BotsvanaAfrika90 günVizesiz
2Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)AfrikaKapıda vize
3CibutiAfrika90 günKapıda vize
4EsvatiniAfrika30 günKapıda vize
5FasAfrika90 günVizesiz
6Fildişi SahiliAfrikaE-vize
7Güney AfrikaAfrika30 günVizesiz
8KenyaAfrika Kapıda vize/ E-vize
9Komor AdalarıAfrika90 günVizesiz
10LibyaAfrika90 günVizesiz
11MadagaskarAfrika90 günKapıda vize/ E-vize
12MauritiusAfrika30 günVizesiz
13MozambikAfrika30 günVizesiz
14NamibyaAfrika90 günE-vize
15RuandaAfrika30 günVizesiz
16Sao Tome ve PrincipeAfrika15 günVizesiz
17SenegalAfrika90 günVizesiz
18ŞeysellerAfrika90 günVizesiz
19Sierra LeoneAfrika90 günKapıda vize
20SudanAfrika30 günKapıda vize
21SwazilandAfrika30 günVizesiz
22TanzanyaAfrika90 günKapıda vize
23TogoAfrika30 günKapıda vize
24TunusAfrika90 günVizesiz
25ZambiyaAfrika30 günE-vize
26ZimbabveAfrika30 günKapıda vize

2024 Vizesiz Gidilebilen Amerika Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz Gidilen Ülkeler
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler – El Salvador

En güncel vizesiz gidilen Amerika ülkeleri burada. Toplamda 34 ülkeye Türk vatandaşları vizesiz şekilde giriş yapabiliyor. Amerika kıtasında ülke sayısı oldukça fazla. Buraya gitmeden önce iyi bir plan yapmanız şart. İşte Amerika kıtasında Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesi.

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize Tipi
1Antigua-BarbudaKuzey Amerika180 günVizesiz
2ArjantinGüney Amerika90 günVizesiz
3BahamalarKuzey Amerika90 günVizesiz
4BarbadosKuzey Amerika90 günVizesiz
5BelizeKuzey Amerika90 günVizesiz
6BolivyaGüney Amerika90 günVizesiz
7BrezilyaGüney Amerika90 günVizesiz
8Britanya Virjin AdalarıKuzey Amerika30 günVizesiz
9DominikaKuzey Amerika21 günVizesiz
10Dominik CumhuriyetiKuzey Amerika30 günKapıda vize/ E-vize
11EkvadorGüney Amerika90 günVizesiz
12El SalvadorKuzey Amerika90 günVizesiz
13GuatemalaKuzey Amerika90 günVizesiz
14HaitiKuzey Amerika90 günKapıda vize / E-vize
15HondurasKuzey Amerika90 günVizesiz
16JamaikaKuzey Amerika90 günVizesiz
17KolombiyaGüney Amerika90 günVizesiz
18Kosta RikaKuzey Amerika30 günVizesiz
19MeksikaKuzey Amerika30 günKapıda vize / E-vize
20NikaraguaKuzey Amerika90 günVizesiz
21PanamaKuzey Amerika180 günVizesiz
22ParaguayGüney Amerika90 günVizesiz
23PeruGüney Amerika90 günVizesiz
24Saint Kitts ve Nevis AdalarıKuzey Amerika90 günVizesiz
25Saint LuciaKuzey Amerika60 haftaVizesiz
26Saint Vincent ve Grenadinler AdalarıKuzey Amerika30 günVizesiz
27SurinamGüney Amerika90 günVizesiz
28ŞiliGüney Amerika90 günVizesiz
29Trinidad ve TobagoKuzey Amerika30 günVizesiz
30Turks ve Caicos AdalarıKuzey Amerika90 günVizesiz
31UgandaGüney Amerika90 günKapıda vize
32UruguayGüney Amerika90 günVizesiz
33VenezuelaGüney Amerika90 günVizesiz
34Virjin Adaları (İngiliz)Kuzey Amerika30 günVizesiz

2024 Vizesiz Gidilebilen Balkan Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Ülkeler

2024 Vizesiz Gidilen Ülkeler
2024 Türkiye’den Vizesiz Gidilen Balkan Ülkeleri – Moldova

Tarihimizden derin izler bulunan Balkan ülkelerinin çoğuna vizesiz seyahat imkanı mevcut. Dolayısıyla bu ülkeler Türk vatandaşlarının popüler destinasyonları arasında yer alıyor. Bu popülerlikte Balkan ülkelerinin bize 1 saatlik uçuş mesafesinde olması da etkili.

Gelelim güzel mi güzel vizesiz Balkan ülkeleri listesine. Listede toplamda 6 ülke bulunuyor. Bu ülkeler Vizesiz Balkan turlarının da vazgeçilmez noktası. Ayrıca Balkanlardaki bu 6 ülkeyi vizesiz hafta sonu gidilebilecek ülkeler listesine de ekleyebilirsiniz. Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri listesi aşağıda.

Sıra NoÜlkelerKıtaVize Muafiyet SüresiVize Tipi
1ArnavutlukAvrupa90 günVizesiz
2Bosna-HersekAvrupa90 günVizesiz
3KaradağAvrupa90 günVizesiz
4KosovaAvrupa90 günVizesiz
5Kuzey MakedonyaAvrupa90 günVizesiz
6SırbistanAvrupa90 günVizesiz

2024 Vizesiz Gidilen Yunan Adaları

yunan adaları kapı vizesi

Vizesiz Yunan adaları mı ? Öyle bir şey olsaydı emin olun şu anda bu adalar 82, 83, 84 illerimiz olmuştu.😃Yeşil pasaportunuz yoksa vizesiz şekilde Yunan adalarına gidemezsiniz. Ya Schengen Vizesi ya da Yunanistan Kapı Vizesi almanız gerekiyor.

Bir çok tur firması tur pazarlamak için ”Vizesiz Yunan Adaları Turları” başlığını kullanıyor. Eğer bu adalara gitmek isterseniz Yunanistan kapı vizesi başlıklı yazımda tüm detayları bulabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/yunanistan-kapi-vizesi/)

Arabayla Gidilen Vizesiz Ülkeler

yunanistan kapı vizesi

Türkiye’den arabayla gidilen vizesiz ülkeler çok sınırlı. Türkiye’nin komşularına baktığımızda Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Suriye, İran, Irak, Nahcivan, Ermenistan gibi ülkeleri görüyorsunuz. Vizesiz olarak sadece Gürcistan ve İran’a araba ile gidebiliyorsunuz. Yunanistan ve Bulgaristan’a araba ile gitmek için vize şart. Bunun dışında kalan ülkelere de vize almak zorundasınız.

2024 Yılı Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Ne vizeyle ne de pasaportla işim olur diyenlerdenseniz size göre de ülkeler var. Şu an için Türkiye’den 5 ülkeye pasaportsuz, vizesiz sadece kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bu ülkeler için Pasaportsuz Sadece Kimliğinizle Gidilen Ülkeler başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaportunuz varsa Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler başlıklı yazım da burada.

Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilebilen Ülkeler:

 1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)
 2. Gürcistan
 3. Ukrayna 
 4. Moldova
 5. Azerbaycan
 6. Sırbistan (Beklemede)
 7. Bosna Hersek (Beklemede)

Vizesiz Gidilen Ülkeler Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye vizesiz kaç ülkeye gidebilir?

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebiliyor. Yeşil pasaport sahipleri için ise Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülke sayısı 147. 9 ülke ise yeşil pasaport sahiplerinden giriş için kapıda vize istiyor.

En kolay hangi ülkeye gidebilirim?

Şu an için Türkiye’den en kolay pasaport ve vize istemeyen ülkelere gidilebilir. Bunlar Azerbaycan, Ukrayna, KKTC, Moldova ve Gürcistan.

Kimlikle hangi ülkelere gidilir?

Azerbaycan, Ukrayna, KKTC, Moldova ve Gürcistan’a kimlikle gidebilirsiniz. Bu ülkeler Türk Vatandaşlarından pasaport istemiyor. Fakat kimliklerinizin yeni çipli olması önemli.

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz?

Yeşil pasaport sahipleri için ise Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülke sayısı 147. 9 ülke ise yeşil pasaport sahiplerinden giriş için kapıda vize istiyor.

TC Kimlik ile hangi ülkelere gidilir?

Kimlik ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Azerbaycan ülkelerine pasaport olmadan seyahat edebilirsiniz.

Türkiye’den Almanya’ya vizesiz gidilir mi?

Türkiye’den Almanya’ya vizesiz gitmek için yeşil pasaportunuzun olması lazım. Bordo pasaportunuz varsa Schengen vizesi almanız gerekiyor.

En zor vize hangi ülkenin?

En zor alınan vize Kuzey Kore ve Eritre ülkelerinden alınan vizedir.

Türkiye’den en kolay nereye vize alınır?

Türkiye’den en kolay Meksika’ya vize alınıyor. Elektronik olarak düzenlenen vizeler çok daha kolay. İnternetten form dolduruyorsunuz ve vizenizi hemen alabiliyorsunuz.

2024 yılı için Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler listesi bu kadar. Listeyi en güncel şekilde, detaylıca yazmaya çalıştım. Vize durumları ülkeler arası ilişkilerden dolayı günlük değişebileceğinden tatil planını yapmadan önce gideceğiniz ülkenin resmi makamlarından ya da Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden bilgi almayı unutmayın !

7 Yorum

 • Avatar of Gezilecek Yerler

  Gezilecek Yerler

  Çok ayrıntılı bir liste olmuş teşekkür etmeden geçmek istemedim. Siteniz ve yazılarınız çok güzel tebrik ederim. İyi gezmeler.

 • Avatar of çelik

  çelik

  Vizeli vizesiz gezilecek yerler hakkında çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
  Bilgilendirme konusunda güzel olmuş.

 • Avatar of evissasabun

  evissasabun

  Çok güzel özetlemişsiniz çok yararlı bir yazı olmuş çok teşekkür ederim.Gezi listemi düzenledim sayenizde.

 • Avatar of Furkan GÜNEŞ

  Furkan GÜNEŞ

  Sitenizi Ayhan Karaman sayesinde gördüm ve çok beğendim. Hem tasarım olarak hem de içerik olarak mükemmel bir site. Vize konusunda kesinlikle en detaylı ve açıklayıcı makaleyi yazmışsınız. Bir gün yurtdışına çıkacak maddi seviyeye ulaştığım zaman kesinlikle bu yazınızı tekrar okuyacağım. Teşekkürler 🙂

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.