VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER LİSTESİ (2019)

     Vizesiz gidilen ülkeler son zamanlarda hayati önem taşıyor. Çünkü ülkemizde döviz kurları yüksek olunca vizeye bütçe ayırmamak oldukça mantıklı bir yol oluyor. Bu yazımda Vize Nedir, Kapı Vizesi Nedir, Vize Nereden ve Nasıl Alınır, Vize İçin İstenilen Evraklar, Vizesiz Seyahat, Pasaportsuz (Kimlikle) Gidilebilen Ülkeler, 2019 Yılı Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

VİZE NEDİR?

Vizesiz gidilen ülkeler

     Vize en kısa tabirle giriş izni demektir. Vatandaşı olduğunuz ülkeden başka bir ülkeye gitmek istiyorsanız ve gitmek istediğiniz ülke sizden vize istiyorsa o ülkeye girmek için vizeyi (giriş iznini) almanız gerekmektedir. Örneğin ülkemizi esas alırsak Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

     Burada şunu unutmamak gerekir vize bir ülkeye belli bir süre giriş hakkı verir. Vize sürenizden fazla kalmak isterseniz o ülke makamlarından ikamet izni ya da oturma izni almanız gerekmektedir.

     Vizeden sonra önemli bir kavram ise vize muafiyetidir. Yani gideceğiniz ülke sizden vize istemiyorsa vatandaşı olduğunuz ülke ile gideceğiniz ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır ve bunun sonucunda belli bir süre o ülkeye vizesiz giriş yapabilir ve orada kalabilirsiniz.

     Bir ülkeye vizesiz girmek yani vize muafiyeti o ülkenin pasaport gücüyle doğrudan ilişkili. Her yıl açıklanan pasaport endekslerinden bu gücü öğrenebilirsiniz. Örneğin Almanya pasaportuna sahip biri 177, Singapur pasaportuna sahip biri 176 ülkeye sadece pasaportuyla vizesiz rahatlıkla girebilmektedir. Türkiye ise bu endekste 107 ülke ile olan vize muafiyeti anlaşmasıyla 50. sırada. Pasaport güç endeksini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

     Son olarak ülkemizin kanunlarında geçen vize, vize muafiyeti kavramlarını ekliyorum. Kanunu buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Kanundan da anlaşılacağı üzere ülkemiz diğer ülke vatandaşlarına vize ile en fazla 90 gün kalma hakkı veriyor.

KAPI VİZESİ NEDİR?

     Kapı vizesi normal vize alma şartlarına göre daha yumuşak olan bir uygulama. Yani gideceğin ülkenin hudut kapısına geldiniz diyelim. O ülke size kapıda belli ücretle ve birkaç belge ile kapı vizesi vermekte ve o ülkeye giriş yapabilmektesiniz. Kapı vizesi, ülkeler arası ilişkide vize muafiyetine az kaldı demektir. 🙂 Yunan Adaları kapı vizesi ise çok daha farklı bir durum. Bu yazıma tıklayarak Yunanistan kapı vizesi ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

VİZE NEREDEN VE NASIL ALINIR?

     Vize, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluk ya da elçiliklerine başvurarak alabileceğiniz belgedir. Bunun için bu makamlara hazırlamanız gereken evraklarla beraber başvurmanız gerekmektedir. Her ülkenin istediği evraklar farklı nitelikte olabileceğinden gideceğiniz ülkenin istediği evraklarla ilgili internetten bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. Burada şunu söylemek gerekir. Arama yaptığınızda reklam içerikli bu işi aracı olarak yapan birçok firma göreceksiniz. Bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu firmalarla işlem yapmaya kalktığınız takdirde vize alma maliyetiniz 2 katına çıkabilir. Dolayısıyla gov uzantılı resmi web sayfalarına itibar etmek gerekir. Bu işi ciddi şekilde kurumsal olarak yapan firmaları ayrı tutuyorum.

GENEL OLARAK VİZE İÇİN İSTENEN BELGELER

     Vize için genel olarak her ülkenin istediği belgeler aşağıda fakat gideceğiniz ülke makamları sizden başka bir belge isterse bunu da temin etmeniz gerekir.

***Vize başvuru formu

***En az 3 ay daha geçerli (1 yıl tavsiye edilir) ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport

***Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf (Ülkeye göre değişir)

***Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri)

***Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu

***Varsa/zorunluysa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı

***Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

***Uçak ve otel rezervasyonları

***Dilekçe

     Evrakları hazırla, randevu al, başvuru ücretini yatır, randevuya git sonra sonucu bekle. Ne kadar yorucu aslında değil mi… Neyse hadi vize muafiyeti, vizesiz hangi ülkelere gidilir konusuna geçelim de az ferahlayalım. 🙂

VİZESİZ SEYAHAT NEDİR ?

     Vize yok huzur var. Ohhh rahat rahat gez. Al pasaportunu takıl kafana göre. Vizesiz seyahat konusuna gelince bi ferahlık geldi sanki 🙂
Vizesiz seyahat, gideceğiniz ülkeye pasaportunuzla rahatlıkla giriş yapmanız demek. Ha ben vizesiz girdim istediğim kadar kalır mıyım derseniz yanılırsınız. Bunun da kısıtlaması var tabi ki. Genelde bu ülkeden ülkeye göre değişebiliyor. Ama genelde bu süreler 90 gün veya 30 gün olabiliyor. Bu sürelerden fazla kalmak isterseniz doğru ikamet iznine başvurmaya.

PASAPORTSUZ (KİMLİKLE) GİDİLEBİLEN ÜLKELER (2019)

     Türk vatandaşlarının 2019 yılı itibariyle 3 ülkeye pasaportsuz ve doğal olarak vizesiz girme hakkı vardır. Bunlar sırasıyla GÜRCİSTAN, UKRAYNA, MOLDOVA. Bu ülkeler girmek için sadece kimliğiniz olması yeterli. Bu ülkelere eklemedim ama Yavru Vatan KIBRIS‘a da kimlikle gidebilirsiniz. Kimliğinizin çipli yeni kimliklerden olması gerekir. Umarım ki pasaportsuz gidebileceğimiz ülke sayısı ve buna bağlı olarak seyahat özgürlüğümüz daha çok artar. Detaylı bilgi için Pasaportsuz Gidilen Ülkeler başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

NOT: Pasaportunuzda Kıbrıs’a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a gidemiyorsunuz. Birde vizesiz ya da pasaportsuz seyahat, ben o ülkede kafama göre istediğim kadar kalırım demek değil. Ülkeden ülkeye değişen belli süreler ile muafiyetiniz var. Bunu unutmayın !

2019 YILI VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER LİSTESİ

     İşte vizesiz gidilen ülkeler ya da kapıda vize isteyen canım ülkeler. Bu ülkelerin sayısının artması biz gezgin ruhluların temel isteği…

     Vizesiz gidilen ülkeler listesini paylaşmadan önce Türk Vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden takip edebilirsiniz.

2019 YILI VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER

     Vizesiz gidilen ülkeler listenin 2019 yılı güncel halini aşağıda bulabilirsiniz. Bu sıralamayı kıta kıta yapıyorum ona göre planlama yapabilirsiniz.

VİZESİZ AVRUPA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Andorra Avrupa Vizesiz 90 Gün  
Arnavutluk Avrupa Vizesiz 90 Gün  
Azerbaycan Asya, Avrupa Kapıda Vize 30 Gün Sadece Haydar Aliyev Bakü Havalimanı’ndan ve 30 Günlük sınırda vize alınabiliyor. Eğer deniz veya kara yoluyla gidecekseniz de Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize almanız gerekmektedir.
Belarus-Beyaz Rusya Avrupa Vizesiz 30 Gün  
Bosna-Hersek Avrupa Vizesiz 90 Gün  
Ermenistan Avrupa Kapıda Vize 120 Gün Sadece bordo pasaport sahiplerine havayoluyla gidildiğinde sınırda 120 Gün. Siyah, Gri, Yeşil Pasaport sahipleri de vizeye tabi ve sınırda vize alamıyorlar.
Gürcistan Avrupa Vizesiz 1 yıl Gürcistan seyahati için kimlik yeterli. Seyahatinizi planlamadan önce Gürcistan Gezi Rehberi yazılarımızı okumayı unutmayın.
KKTC Avrupa Serbest Dolaşım   Pasaportsuz, kimlikle gidilebiliyor.
Karadağ Avrupa Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla
Kosova Avrupa Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Makedonya Avrupa Vizesiz 90 Gün  
Moldova Avrupa Vizesiz 90 Gün  
Sırbistan Avrupa Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Ukrayna Avrupa Vizesiz 60 Gün  
VİZESİZ ASYA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Bahreyn Asya Kapıda Vize 15 gün Turistik seyahatlerinizde vizenizi sınır kapılarında 15 gün ikamet süreli (gerektiğinde 15 gün uzatılabilirsiniz) olarak alabilirsiniz.
Brunei Asya Vizesiz 30 Gün  
Doğu Timor Asya Kapıda Vize 30 Gün  
Endonezya Asya Kapıda Vize 30 Gün Sınırda vize alınıyor. Yeşil pasaport sahipleri 14 gün vizesiz kalabiliyor.
Filipinler Asya Vizesiz 30 Gün  
Filistin Asya Vizesiz 30 Gün Eğer direk Gazze’ye gidilecekse 30 Gün vizesiz kalış. Eğer İsrail üzerinden geçiş yapılacaksa, İsrail vizesi alınmalı.
Güney Kore Asya Vizesiz 3 ay  
Hong Kong Asya Vizesiz 90 Gün Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması şart.
Irak Asya Kapıda Vize 10 Gün Yalnızca umumi pasaport sahipleri üçüncü bir ülkeye uğramadan havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde sınırda vize alabiliyor. Detaylı bilgi için tıklayın.
İran Asya Vizesiz 90 Gün  
Japonya Asya Vizesiz 90 Gün  
Kamboçya Asya Kapıda Vize 30 Gün Türkiye’deki Kamboçya Fahri Konsolosluk’undan veya sınır kapısından vize alınabiliyor.
Katar Asya Vizesiz 30 gün  
Kazakistan Asya Vizesiz 30 Gün  
Kırgızistan Asya Vizesiz 1 ay  
Lübnan Asya Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Makau Asya Vizesiz 30 Gün  
Maldivler Asya Vizesiz 30 Gün  
Malezya Asya Vizesiz 90 Gün  
Moğolistan Asya Vizesiz 30 Gün  
Özbekistan Asya Vizesiz 30 Gün  
Singapur Asya Vizesiz 90 Gün  
Sri Lanka Asya Kapıda veya Online Vize 30 gün Online vize için tıklayın.
Suriye Asya Vizesiz 90 Gün Her 6 ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün.
Tacikistan Asya Online Vize 60 Gün  
Tayland Asya Vizesiz 30 Gün  
Tayvan Asya Kapıda Vize 30 Gün 2 adet vesikalık fotoğraf da bulundurmalısınız.
Umman Asya Kapıda Vize 30 Gün  
Ürdün Asya Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
VİZESİZ AFRİKA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Botsvana Afrika Vizesiz  
Fas Afrika Vizesiz 90 Gün  
Fildişi Sahili Afrika Online Vize   Vizeye internetten başvuru yapılabiliyor. Vize sadece Abidjan Havalimanı’ndan girişlerde geçerli. Vizeniz başvurudan en geç 48 saat içinde hazırlanıp e-mail olarak gönderiliyor. Başvurmak için tıklayın.
Güney Afrika Cumhuriyeti Afrika Kapıda Vize 30 Gün  
Kenya Afrika Online Vize   İnternetten vize başvurusu yapıyorsunuz. 2 iş günü içinde çıkıyor. Bir kopyasını yanınıza alıyorsunuz. Bazı durumlarda sınırda da manuel vize işlemleri yapılması gerekebiliyor. Başvurmak için tıklayın.
Komor Federe İslam Cumhuriyeti Afrika Kapıda Vize   Sınırda vize alabiliyorsunuz. Her şekilde davetiye, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi belgeleri de yanınızda bulundurun.
Madagaskar Afrika Kapıda Vize 90 Gün  
Mauritius Afrika Vizesiz 30 Gün  
Ruanda Afrika Online Vize   İnternetten vize alınabiliyor. 4 iş günü içinde hazırlanıyor. Başvuru için tıklayın.)
Sao Tome ve Principe Afrika Vizesiz 15 Gün  
Senegal Afrika Online Vize    
Seyşeller Afrika Vizesiz 90 Gün  
Svaziland Afrika Vizesiz 30 Gün  
Tanzanya Afrika Kapıda Vize 90 Gün Sınırda 50Dolar karşılığında vize alınabiliyor.
Togo Afrika Kapıda Vize   Kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda vize alınabiliyor.
Tunus Afrika Vizesiz 90 Gün  
Zambiya Afrika Kapıda Vize 30 Gün  
Zimbabve Afrika Online Vize   2 gün içinde vize hazırlanabiliyor. Başvuru için tıklayın.
VİZESİZ GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Arjantin Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Bolivya Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Brezilya Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Ekvador Güney Amerika Vizesiz 90 Gün Turistik amaçlı seyahatler için 90 güne kadar vizeden muafsınız.
Kolombiya Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Paraguay Güney Amerika Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Peru Güney Amerika Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Şili Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Uruguay Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
Venezuela Güney Amerika Vizesiz 90 Gün  
VİZESİZ KUZEY AMERİKA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Antigua ve Barbuda Kuzey Amerika Vizesiz 180 Gün  
Bahamalar Kuzey Amerika Vizesiz Turizm amacıyla seyahat ettiğinizi sınırda ispat ettiğinizde 8 aya kadar kalabiliyorsunuz.
Barbados Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Belize Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Dominika Kuzey Amerika Vizesiz 21 Gün  
Dominik Cumhuriyeti Kuzey Amerika Kapıda Vize 30 Gün Sınırda 10 Dolara 30 Günlük vize alınabiliyor.
El Salvador Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Guatemala Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Haiti Kuzey Amerika Kapıda Vize 90 Gün Havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkanı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilirsiniz.
Honduras Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Jamaika Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Kosta Rika Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Meksika Kuzey Amerika Online Vize 30 Gün Havayolu ile giriş yapmak şartı ile internetten 30 günlük vize alabilirsiniz. Başvuru için tıklayın.
Nikaragua Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Panama Kuzey Amerika Vizesiz 6 ay  
Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Saint Lucia Kuzey Amerika Vizesiz 6 Hafta  
Saint Vincent ve Grenadinler Adaları Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
Trinidad ve Tobago Kuzey Amerika Vizesiz 30 Gün  
Turks ve Caicos Adaları Kuzey Amerika Vizesiz 90 Gün  
İngiliz Virjin Adaları Kuzey Amerika Vizesiz 30 Gün  
VİZESİZ OKYANUSYA ÜLKELERİ
ÜLKE KITA VİZE TİPİ SÜRE ÖNEMLİ NOTLAR
Fiji Okyanusya Vizesiz 90 Gün  
Niue Okyanusya Vizesiz 30 Gün  
Palau Okyanusya Vizesiz Süresiz  
Samoa Okyanusya Kapıda Vize 60 Gün 2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
Tonga Okyanusya Kapıda Vize 31 Gün 2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
Tuvalu Okyanusya Vizesiz Süresiz 2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
Vanuatu Okyanusya Vizesiz 30 Gün  

     Vizesiz gidilen ülkeler listesi kıta kıta bu kadar. Konu ile ilgili güncel gelişmeleri yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.

2 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir