VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER LİSTESİ (2019)

     Vizesiz gidilen ülkeler son zamanlarda hayati önem taşıyor. Çünkü ülkemizde döviz kurları yüksek olunca vizeye bütçe ayırmamak oldukça mantıklı bir yol oluyor. Bu yazımda Vize Nedir, Kapı Vizesi Nedir, Vize Nereden ve Nasıl Alınır, Vize İçin İstenilen Evraklar, Vizesiz Seyahat, Pasaportsuz (Kimlikle) Gidilebilen Ülkeler, 2019 Yılı Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

VİZE NEDİR?

Vizesiz gidilen ülkeler

     Vize en kısa tabirle giriş izni demektir. Vatandaşı olduğunuz ülkeden başka bir ülkeye gitmek istiyorsanız ve gitmek istediğiniz ülke sizden vize istiyorsa o ülkeye girmek için vizeyi (giriş iznini) almanız gerekmektedir. Örneğin ülkemizi esas alırsak Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

     Burada şunu unutmamak gerekir vize bir ülkeye belli bir süre giriş hakkı verir. Vize sürenizden fazla kalmak isterseniz o ülke makamlarından ikamet izni ya da oturma izni almanız gerekmektedir.

     Vizeden sonra önemli bir kavram ise vize muafiyetidir. Yani gideceğiniz ülke sizden vize istemiyorsa vatandaşı olduğunuz ülke ile gideceğiniz ülke arasında vize muafiyeti anlaşması imzalanmıştır ve bunun sonucunda belli bir süre o ülkeye vizesiz giriş yapabilir ve orada kalabilirsiniz.

     Bir ülkeye vizesiz girmek yani vize muafiyeti o ülkenin pasaport gücüyle doğrudan ilişkili. Her yıl açıklanan pasaport endekslerinden bu gücü öğrenebilirsiniz. Örneğin Almanya pasaportuna sahip biri 177, Singapur pasaportuna sahip biri 176 ülkeye sadece pasaportuyla vizesiz rahatlıkla girebilmektedir. Türkiye ise bu endekste 107 ülke ile olan vize muafiyeti anlaşmasıyla 50. sırada. Pasaport güç endeksini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

     Son olarak ülkemizin kanunlarında geçen vize, vize muafiyeti kavramlarını ekliyorum. Kanunu buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Kanundan da anlaşılacağı üzere ülkemiz diğer ülke vatandaşlarına vize ile en fazla 90 gün kalma hakkı veriyor.

KAPI VİZESİ NEDİR?

     Kapı vizesi normal vize alma şartlarına göre daha yumuşak olan bir uygulama. Yani gideceğin ülkenin hudut kapısına geldiniz diyelim. O ülke size kapıda belli ücretle ve birkaç belge ile kapı vizesi vermekte ve o ülkeye giriş yapabilmektesiniz. Kapı vizesi, ülkeler arası ilişkide vize muafiyetine az kaldı demektir. 🙂 Yunan Adaları kapı vizesi ise çok daha farklı bir durum. Bu yazıma tıklayarak Yunanistan kapı vizesi ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

VİZE NEREDEN VE NASIL ALINIR?

     Vize, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluk ya da elçiliklerine başvurarak alabileceğiniz belgedir. Bunun için bu makamlara hazırlamanız gereken evraklarla beraber başvurmanız gerekmektedir. Her ülkenin istediği evraklar farklı nitelikte olabileceğinden gideceğiniz ülkenin istediği evraklarla ilgili internetten bilgi edinmeniz faydalı olacaktır. Burada şunu söylemek gerekir. Arama yaptığınızda reklam içerikli bu işi aracı olarak yapan birçok firma göreceksiniz. Bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu firmalarla işlem yapmaya kalktığınız takdirde vize alma maliyetiniz 2 katına çıkabilir. Dolayısıyla gov uzantılı resmi web sayfalarına itibar etmek gerekir. Bu işi ciddi şekilde kurumsal olarak yapan firmaları ayrı tutuyorum.

GENEL OLARAK VİZE İÇİN İSTENEN BELGELER

     Vize için genel olarak her ülkenin istediği belgeler aşağıda fakat gideceğiniz ülke makamları sizden başka bir belge isterse bunu da temin etmeniz gerekir.

***Vize başvuru formu

***En az 3 ay daha geçerli (1 yıl tavsiye edilir) ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport

***Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf (Ülkeye göre değişir)

***Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri)

***Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu

***Varsa/zorunluysa ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı

***Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

***Uçak ve otel rezervasyonları

***Dilekçe

     Evrakları hazırla, randevu al, başvuru ücretini yatır, randevuya git sonra sonucu bekle. Ne kadar yorucu aslında değil mi… Neyse hadi vize muafiyeti, vizesiz hangi ülkelere gidilir konusuna geçelim de az ferahlayalım. 🙂

VİZESİZ SEYAHAT NEDİR ?

     Vize yok huzur var. Ohhh rahat rahat gez. Al pasaportunu takıl kafana göre. Vizesiz seyahat konusuna gelince bi ferahlık geldi sanki 🙂
Vizesiz seyahat, gideceğiniz ülkeye pasaportunuzla rahatlıkla giriş yapmanız demek. Ha ben vizesiz girdim istediğim kadar kalır mıyım derseniz yanılırsınız. Bunun da kısıtlaması var tabi ki. Genelde bu ülkeden ülkeye göre değişebiliyor. Ama genelde bu süreler 90 gün veya 30 gün olabiliyor. Bu sürelerden fazla kalmak isterseniz doğru ikamet iznine başvurmaya.

PASAPORTSUZ (KİMLİKLE) GİDİLEBİLEN ÜLKELER (2019)

     Türk vatandaşlarının 2019 yılı itibariyle 3 ülkeye pasaportsuz ve doğal olarak vizesiz girme hakkı vardır. Bunlar sırasıyla GÜRCİSTAN, UKRAYNA, MOLDOVA. Bu ülkeler girmek için sadece kimliğiniz olması yeterli. Bu ülkelere eklemedim ama Yavru Vatan KIBRIS‘a da kimlikle gidebilirsiniz. Kimliğinizin çipli yeni kimliklerden olması gerekir. Umarım ki pasaportsuz gidebileceğimiz ülke sayısı ve buna bağlı olarak seyahat özgürlüğümüz daha çok artar. Detaylı bilgi için Pasaportsuz Gidilen Ülkeler başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

NOT: Pasaportunuzda Kıbrıs’a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a gidemiyorsunuz. Birde vizesiz ya da pasaportsuz seyahat, ben o ülkede kafama göre istediğim kadar kalırım demek değil. Ülkeden ülkeye değişen belli süreler ile muafiyetiniz var. Bunu unutmayın !

2019 YILI VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER LİSTESİ

     İşte vizesiz gidilen ülkeler ya da kapıda vize isteyen canım ülkeler. Bu ülkelerin sayısının artması biz gezgin ruhluların temel isteği…

     Vizesiz gidilen ülkeler listesini paylaşmadan önce Türk Vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarını Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden takip edebilirsiniz.

2019 YILI VİZESİZ GİDİLEN ÜLKELER

     Vizesiz gidilen ülkeler listenin 2019 yılı güncel halini aşağıda bulabilirsiniz. Bu sıralamayı kıta kıta yapıyorum ona göre planlama yapabilirsiniz.

VİZESİZ AVRUPA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
AndorraAvrupaVizesiz90 Gün 
ArnavutlukAvrupaVizesiz90 Gün 
AzerbaycanAsya, AvrupaKapıda Vize30 GünSadece Haydar Aliyev Bakü Havalimanı’ndan ve 30 Günlük sınırda vize alınabiliyor. Eğer deniz veya kara yoluyla gidecekseniz de Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize almanız gerekmektedir.
Belarus-Beyaz RusyaAvrupaVizesiz30 Gün 
Bosna-HersekAvrupaVizesiz90 Gün 
ErmenistanAvrupaKapıda Vize120 GünSadece bordo pasaport sahiplerine havayoluyla gidildiğinde sınırda 120 Gün. Siyah, Gri, Yeşil Pasaport sahipleri de vizeye tabi ve sınırda vize alamıyorlar.
GürcistanAvrupaVizesiz1 yılGürcistan seyahati için kimlik yeterli. Seyahatinizi planlamadan önce Gürcistan Gezi Rehberi yazılarımızı okumayı unutmayın.
KKTCAvrupaSerbest Dolaşım Pasaportsuz, kimlikle gidilebiliyor.
KaradağAvrupaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla
KosovaAvrupaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
MakedonyaAvrupaVizesiz90 Gün 
MoldovaAvrupaVizesiz90 Gün 
SırbistanAvrupaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
UkraynaAvrupaVizesiz60 Gün 
VİZESİZ ASYA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
BahreynAsyaKapıda Vize15 günTuristik seyahatlerinizde vizenizi sınır kapılarında 15 gün ikamet süreli (gerektiğinde 15 gün uzatılabilirsiniz) olarak alabilirsiniz.
BruneiAsyaVizesiz30 Gün 
Doğu TimorAsyaKapıda Vize30 Gün 
EndonezyaAsyaKapıda Vize30 GünSınırda vize alınıyor. Yeşil pasaport sahipleri 14 gün vizesiz kalabiliyor.
FilipinlerAsyaVizesiz30 Gün 
FilistinAsyaVizesiz30 GünEğer direk Gazze’ye gidilecekse 30 Gün vizesiz kalış. Eğer İsrail üzerinden geçiş yapılacaksa, İsrail vizesi alınmalı.
Güney KoreAsyaVizesiz3 ay 
Hong KongAsyaVizesiz90 GünPasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması şart.
IrakAsyaKapıda Vize10 GünYalnızca umumi pasaport sahipleri üçüncü bir ülkeye uğramadan havayoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Necef ve Musul’a seyahatlerinde sınırda vize alabiliyor. Detaylı bilgi için tıklayın.
İranAsyaVizesiz90 Gün 
JaponyaAsyaVizesiz90 Gün 
KamboçyaAsyaKapıda Vize30 GünTürkiye’deki Kamboçya Fahri Konsolosluk’undan veya sınır kapısından vize alınabiliyor.
KatarAsyaVizesiz30 gün 
KazakistanAsyaVizesiz30 Gün 
KırgızistanAsyaVizesiz1 ay 
LübnanAsyaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
MakauAsyaVizesiz30 Gün 
MaldivlerAsyaVizesiz30 Gün 
MalezyaAsyaVizesiz90 Gün 
MoğolistanAsyaVizesiz30 Gün 
ÖzbekistanAsyaVizesiz30 Gün 
SingapurAsyaVizesiz90 Gün 
Sri LankaAsyaKapıda veya Online Vize30 günOnline vize için tıklayın.
SuriyeAsyaVizesiz90 GünHer 6 ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde doksan (90) gün.
TacikistanAsyaOnline Vize60 Gün 
TaylandAsyaVizesiz30 Gün 
TayvanAsyaKapıda Vize30 Gün2 adet vesikalık fotoğraf da bulundurmalısınız.
UmmanAsyaKapıda Vize30 Gün 
ÜrdünAsyaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
VİZESİZ AFRİKA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
BotsvanaAfrikaVizesiz 
FasAfrikaVizesiz90 Gün 
Fildişi SahiliAfrikaOnline Vize Vizeye internetten başvuru yapılabiliyor. Vize sadece Abidjan Havalimanı’ndan girişlerde geçerli. Vizeniz başvurudan en geç 48 saat içinde hazırlanıp e-mail olarak gönderiliyor. Başvurmak için tıklayın.
Güney Afrika CumhuriyetiAfrikaKapıda Vize30 Gün 
KenyaAfrikaOnline Vize İnternetten vize başvurusu yapıyorsunuz. 2 iş günü içinde çıkıyor. Bir kopyasını yanınıza alıyorsunuz. Bazı durumlarda sınırda da manuel vize işlemleri yapılması gerekebiliyor. Başvurmak için tıklayın.
Komor Federe İslam CumhuriyetiAfrikaKapıda Vize Sınırda vize alabiliyorsunuz. Her şekilde davetiye, otel rezervasyonu ve uçak bileti gibi belgeleri de yanınızda bulundurun.
MadagaskarAfrikaKapıda Vize90 Gün 
MauritiusAfrikaVizesiz30 Gün 
RuandaAfrikaOnline Vize İnternetten vize alınabiliyor. 4 iş günü içinde hazırlanıyor. Başvuru için tıklayın.)
Sao Tome ve PrincipeAfrikaVizesiz15 Gün 
SenegalAfrikaOnline Vize  
SeyşellerAfrikaVizesiz90 Gün 
SvazilandAfrikaVizesiz30 Gün 
TanzanyaAfrikaKapıda Vize90 GünSınırda 50Dolar karşılığında vize alınabiliyor.
TogoAfrikaKapıda Vize Kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda vize alınabiliyor.
TunusAfrikaVizesiz90 Gün 
ZambiyaAfrikaKapıda Vize30 Gün 
ZimbabveAfrikaOnline Vize 2 gün içinde vize hazırlanabiliyor. Başvuru için tıklayın.
VİZESİZ GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
ArjantinGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
BolivyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
BrezilyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
EkvadorGüney AmerikaVizesiz90 GünTuristik amaçlı seyahatler için 90 güne kadar vizeden muafsınız.
KolombiyaGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
ParaguayGüney AmerikaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
PeruGüney AmerikaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
ŞiliGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
UruguayGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
VenezuelaGüney AmerikaVizesiz90 Gün 
VİZESİZ KUZEY AMERİKA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
Antigua ve BarbudaKuzey AmerikaVizesiz180 Gün 
BahamalarKuzey AmerikaVizesizTurizm amacıyla seyahat ettiğinizi sınırda ispat ettiğinizde 8 aya kadar kalabiliyorsunuz.
BarbadosKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
BelizeKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
DominikaKuzey AmerikaVizesiz21 Gün 
Dominik CumhuriyetiKuzey AmerikaKapıda Vize30 GünSınırda 10 Dolara 30 Günlük vize alınabiliyor.
El SalvadorKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
GuatemalaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
HaitiKuzey AmerikaKapıda Vize90 GünHavaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkanı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilirsiniz.
HondurasKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
JamaikaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
Kosta RikaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
MeksikaKuzey AmerikaOnline Vize30 GünHavayolu ile giriş yapmak şartı ile internetten 30 günlük vize alabilirsiniz. Başvuru için tıklayın.
NikaraguaKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
PanamaKuzey AmerikaVizesiz6 ay 
Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis AdalarıKuzey AmerikaVizesiz90 Gün180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı aranır.
Saint LuciaKuzey AmerikaVizesiz6 Hafta 
Saint Vincent ve Grenadinler AdalarıKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
Trinidad ve TobagoKuzey AmerikaVizesiz30 Gün 
Turks ve Caicos AdalarıKuzey AmerikaVizesiz90 Gün 
İngiliz Virjin AdalarıKuzey AmerikaVizesiz30 Gün 
VİZESİZ OKYANUSYA ÜLKELERİ
ÜLKEKITAVİZE TİPİSÜREÖNEMLİ NOTLAR
FijiOkyanusyaVizesiz90 Gün 
NiueOkyanusyaVizesiz30 Gün 
PalauOkyanusyaVizesizSüresiz 
SamoaOkyanusyaKapıda Vize60 Gün2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
TongaOkyanusyaKapıda Vize31 Gün2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
TuvaluOkyanusyaVizesizSüresiz2 adet vesikalık bulundurmakta fayda var.
VanuatuOkyanusyaVizesiz30 Gün 

     Vizesiz gidilen ülkeler listesi kıta kıta bu kadar. Konu ile ilgili güncel gelişmeleri yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.