cropped yatağan mavi göl

Yatağan Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 7 Yer (Haritalı)

Eskiden coğrafya derslerinde hep duyardık ya Yatağan Termik Santrali diye işte Yatağan denilince benim aklıma hep termik santral geliyor. Ama Yatağan ve çevresini gezdikten sonra aklıma artık antik kentler ve doğal güzellikler de geliyor.

Muğla’da Bodrum’dan, Marmaris’ten, Fethiye’den sıra gelir mi bilmem ama Yatağan’da da gezilecek, görülecek güzel mi güzel yerler var. Hele bunlardan bir tanesi var ki inanın bana Muğlalılar bile burayı bilmiyor. Oldukça gizemli ve güzel. Burası kesinlikle saklı cennet. Siz bu yazımı okuyup burayı öğrendikten sonra buraya kesin gidin ve enfes fotoğraflar çekilin.

Yatağan gezilecek yerler listemiz kısa ve öz. Genel itibariyle gezmesi zaman almayacak yerler. Yatağan Gezilecek Yerler listemizin sonunda Yatağan Nerede, Yatağan’a Nasıl Gidilir, Yatağan’a Kaç Gün Ayırmalı, Yatağan’a Ne Zaman Gidilir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Yatağan Gezilecek Yerler Listesi

Yatağan Gezilecek Yerler listemiz oldukça kısa. Listemizdeki yerler birbirine yakın konumda. Yakın olan yerleri art arda yazdım. Rotanızı yazdığım sıralamaya göre belirleyebilirsiniz. İlk durağımız ölümsüz aşkların şehri Stratonikeia Antik Kenti ama öncesinde Yatağan gezilecek yerler haritası.

Yatağan Gezilecek Yerler Haritası üzerinde zoom yapabilirsiniz.

NOT: İnternetteki gezi blog sayfalarında yer alan Yatağan Gezilecek Yerler listesi birbirinden alakasız yerler ile dolu. Başka bir yerin fotoğrafını başka bir yere koyacak kadar bilgisizce yazılmış yazılar var. Hatta Yatağan’a yaklaşık 100 km ötedeki yer Yatağan’da gezilecek yerler listesine eklenmiş. Bu insanları aldatmaktan başka bir şey değil. Susuyorum ve daha bir şey demiyorum.

NOT: Listemizdeki en son yer olan Gerga, Yatağan’a uzak konumda yer alıyor. Dilerseniz burayı gezi programınızdan çıkartabilirsiniz. Fakat Aydın Çine istikametinden Yatağan’a gelecekseniz Gerga’yı listenize dahil edebilirsiniz.

Stratonikeia Antik Kenti

yatağan gezilecek yerler

Stratonikeia, bu antik kentin yeri biz de bambaşka. Burası Üstünle evlendikten sonra Muğla’da gittiğimiz ilk antik kent. Yeri bambaşka dedim ya, neden diye soracak olursanız hem buraya ilk defa gelişimiz hem de Stratonikeia’nın ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti olması bizi bizden aldı ve bu kente aşık olmamızı sağladı. ♥♥♥

Bir antik kent düşünün ki içinde hala yaşayan insanlar var. Bu antik kentte Romalıların ve Osmanlıların ikamet yerleri iç içeymiş ve şu anda da burada insanlar yaşamlarına devam ediyor. Dünya’nın mermerden inşa edilen en büyük antik kentlerinden biri olan Stratonikeia’nın henüz %7’si keşfedilmiş.   

Stratonikeia Antik Kenti’nin Tarihi

Tunç Çağı’ndan günümüze kadar sürekli yerleşime sahne olan kente, M.Ö. 3. yy’ın ilk çeyreğinde Seleukos kralı I. Antiokhos tarafından karısı Stratonike’nin adı verilmiş. Hellenistik Dönem boyunca, Seleukos, Ptolemaios, Makedonyalılar, Rodos ve Roma arasında el değiştiren Stratonikeia, M.Ö. 130/129 yılında tamamen Roma’ya bağlanmış.

Anadolu’nun fethinden sonra Türk hâkimiyetine giren kentte Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’nde de yerleşim devam etmiş. 1957 yılındaki deprem sonrasında yeni yerleşim alanına taşınan Eskihisar Köyü’nden kalan bazı aileler halen antik kent sınırları içinde tarihi köy evlerinde yaşıyor.

Stratonikeia, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden bir yer. Kapladığı 7 kilometrelik alanla, dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biridir.

Antik kent içinde, Arkaik ve Klasik Döneme ait iki farklı sur duvarı (3.600 m uzunluğunda), Hellenistik Dönemden Anadolu’nun en büyük Gymnasionu (105×267 m ölçülerinde) ve Tiyatro, Roma İmparatorluk Dönemi’ne tarihlenen Meclis Binası (bouleuterion), Hamam kompleksleri, Agoralar, Tapınaklar, Şehir Kapıları, Sütunlu Cadde, Çeşmeler ve Su Yapısı, Mezar Anıtları gibi yapılar bulunuyor. Bu yapılardan Bouleuterion’un (Meclis Binası) duvarlarında Latince Roma Dönemi’nde (M.S. 301) kentte satılan tüm mal ve hizmetlerin adları ile fiyatları yer alıyor.

yatağan gezi rehberi stratonikeia antik kenti

Antik kentte Bizans Dönemi’nden kiliseler (Erikli, İsa ve Mikail kilisesi) ve evler bulunuyor. Bunların dışında Köy Meydanı’nda Beylikler Dönemi hamamı (Selçuk Hamamı-M.S. 14-15. yy), Osmanlı Dönemi Camii (Şaban Ağa Camii-1876) ile kent içinde, Osmanlı Çeşmesi (19. yüzyıl), Ağa Evleri (18-19. yy), Sokak Kenarında Dükkanlar (1912), Adnan Menderes Dönemi Meydan Çeşmesi (05.04.1954) ve evleri de yer alıyor.

NOT: Şaban Ağa Caminin restorasyonu 2019 yılı itibariyle tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır.

stratonikeia antik kenti cami

Stratonikeia Antik Kentinin Hikayesi

Genç ve güzelliğiyle ünlü Stratonike, zamanın kralı tarafından eş olarak seçilir. Kralın genç ve yakışıklı oğlu, babasının yeni eşine aşık olur. Aşkından yataklara düşer. Hiçbir hekim çare bulamaz. Babası oğlunun durumuna çok üzülmektedir. O sırada ülkede bulunan bir Kos Adasından hekim Erasistratos saraya çağrılır, hastayı bir de onun görmesi istenir. Hekim günlerce uğraşır, ama hastalığın çaresini bulamaz.

Bir gün Stratonike hastanın odasına girer ve o anda kralın oğlunun yüzü kızarır, kalbi daha bir hızlı atmaya başlar. Tabi bu durum hekimin gözünden kaçmaz. Kız odadan çıkar çıkmaz genci sıkıştırır ve birbirlerine olan aşkı öğrenir. Şimdi bunu krala nasıl söylemeli diye düşünürken aklına bir fikir gelir. Krala oğlunun hekimin karısına aşık olduğunu, aşkından yataklara düştüğünü anlatır. Kral oğlu için karısından vazgeçmesini ister hekimden. Hekim aynı durumda kendisi olsa nasıl davranacağını sorar. Kral hiç düşünmeden karısından vazgeçeceğini söyler.       

Hekim istediği cevabı almıştır. Gerçeği anlatır krala. Kral, oğlu ile Stratonike’nin evlenmesine izin verir, tahtı da oğluna bırakır. Kral, Seleukosların kralı I. Nikator, oğlu da Antiokhos’tur. Antiokhos, önce üvey annesi sonra karısı olan Stratonike için Stratonikeia’yı kurar. Bu olayı anlatan Byzantionlu Stephanos MÖ 281-261 yılları arasında kentin kurulduğunu söyler. İşte Stratonikeia’nın hikayesi de böyle.   

muğla yatağan gezilecek yerler

Stratonikeia Antik Kentinin Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Stratonikeia Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Dolayısıyla Müze karta ihtiyacınız yok. Ziyaret saatleri 08:30 – 17:30 saatleri arası.

Stratonikeia Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Stratonikeia, Muğla’nın Yatağan İlçesi’nin 7 km batısında, Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alıyor. Yatağan’dan Milas’a giderken yol üstünde ilk Lagina daha sonrada Stratonikeia’yı görüyorsunuz. İlk durağınız Stratonikeia olsun ikincisi Lagina. Stratonikeia’nın yol haritası ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Lagina Antik Kenti

yatağan gezi rehberi lagina
Yatağan Gezilecek Yerler : Lagina Antik Kenti Drone Görüntüsü

Lagina Antik Kenti, zamanında Karyalıların önemli bir dini merkeziymiş. Kent Yatağan’ın Turgut Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Kentteki en önemli yapı büyük mermer mimari blokların oluşturduğu Lagina Hekate Tapınağı. Bu tapınağın, zamanında bölge tapınağı özelliği taşıdığı biliniyor. Tapınak, daha çok falcılık ve büyücülük gibi bir takım yetenekleri olan ve aslında eski çağın insanları tarafından da pek sevilmeyen yer altı ve ölüm tanrısı Hekate için yapılmış. Bu amaçla yapılmış dünyada başka tapınak olmadığına inanılıyor.

Stratonikeia ile Lagina’yı birbirine bağlayan kutsal bir yol bulunuyor. Hatta geçenlerde bu yolun gün yüzüne çıkartılması için çalışmalara başlanıldığı haberleri vardı. Haber linkine buradan ulaşabilirsiniz. Hekate festivallerinde Lagina Hekate tapınağından alınan ölüler dünyası kapısının anahtarı büyük bir törenle bu yoldan Stratonikeia kenti şehir meclisine taşınırmış. Yapılan kazılarda giriş kapısı, merdivenleri, tapınak merkezi ve altar (sunak) ortaya çıkarılmış. Doğanın içinde güzel bir antik kent burası.

Lagina Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Lagina Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti yok. Ziyaret saatleri 08:00 – 19:00 arası.

Lagina Antik Kenti Nerede ve Ulaşım

Lagina Antik Kenti Muğla’nın Yatağan ilçesinin Turgut Mahallesinde bulunuyor. Buraya Stratonikeia’dan sonra gidebilirsiniz. Lagina Antik Kenti’nin yol tarifi ve konumunu buraya bırakıyorum. Buranın yolu navigasyonda çok doğru çıkmıyor. Ana yoldan tabelaları takip edin ve Lagina tabelasından keskin bir sağa dönüş yapmanız gerekiyor. Bulamazsanız birilerine sorabilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Konağı

yatağan gezilecek yerler
yatağanda gezilecek yerler

Osman Hamdi Bey Konağı, Türkiye’nin ilk müzecisi olan Arkeolog ve Ressam Osman Hamdi Bey’ in Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesinde bir süre kaldığı ev olarak biliniyor.

Lagina Antik Kentindeki kazıları başlatan Osman Hamdi Bey´in 1891-1893’de iki yıl kaldığı Turgut Mahallesindeki evde, yakın bir tarihte 5 trilyon liraya satılan ünlü eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunu yapmaya başladığı biliniyor. Restorasyonu tamamlanan bu güzel konağı Lagina Antik Kenti sonrası ziyaret edebilirsiniz. .

Osman Hamdi Bey Konağı’nın girişi ücretsiz, ziyaret saatleri 08:00 – 17:00 saatleri arasında. Osman Hamdi Bey Konağı nerede ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Mavi Göl

yatağan gezilecek yerler mavi göl

Yatağan gezilecek yerler listesinin yukarıda da bahsettiğim en gizli noktasına geldik. Mavi Göl diğer adıyla Küldağı Gölü. Bu gölü Muğlalılar da dahil olmak üzere bir çok insan bilmiyor. İleride turizme kazandırılırsa oldukça güzel bir yer olacak eminim. 

Yatağan Mavi Göl, Yatağan’da 35 yıldır faaliyet gösteren termik santralde elektrik üretmek için kullanılan kömürlerin kül halindeki atıkları, santrale yaklaşık bir kilometre uzaktaki Kapubağ Mahallesi’nin kırsalına dökülüp, burada yıllardır yağmur sularının birikmesiyle oluşmuş.     

yatağan nere gezilir mavi göl

Burada yapacağınız tek şey fotoğraf çekmek ve gölün etrafında yürümek. Onun dışında içinde bulundurduğu kimyasallardan dolayı göle girilmesi yasak. Göl bazen yemyeşil oluyor bazen de turkuaz renginde oluyor.

Yatağan Mavi Göl’ün herhangi bir giriş ücreti yok. Burada herhangi bir tesis de bulunmuyor. Geldiğinizde yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızda fayda var. 

NOT: Mavi Göl’ün içinde bulunan kimyasallardan dolayı burada kesinlikle yüzmeyin.

yatağan küldağı göleti
En son gittiğimizde (2020 Mart) gölün etrafını çitlerle kapatmışlardı. Renk efsaneydi.

Yatağan Mavi Göl Nerede ve Yol Tarifi

Mavi Göl diğer adıyla Küldağı Göleti, Yatağan’ın Kapubağ Köyü’nde bulunuyor. Mavi Göle ulaşmak için bu köyün içinden geçmeli ve köyün arkasında bulunan dağın arkasına ulaşmalısınız. Yol biraz topraklı ve çukur ama yine de göle rahatlıkla ulaşılabiliyor. Mavi Göl yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bozüyük Güzelköy

Yatağan – Muğla yolu üzerinden çok da uzak olmayan, yaklaşık 8 km´de ulaşılabilen Bozüyük kendi halinde tam bir Ege köyü. Bozüyük evleri ile, köy meydanı ile, meydandaki kahvehanede oturan köylüleri ile size orijinal Ege havasını veriyor.

Son yıllarda Güzelköy, Baba ocağı, Dürüye’nin Güğümleri gibi pek çok dizi ve filmin çekildiği köy olmasıyla nice dizi takipçisinin dikkatini çekmiş. Köyün sokakları ziyaretçiler ile dolup taşan bir mahalle haline gelmiş bulunuyor.

Bir çok tarihi evin bulunduğu, tarım ve hayvancılıkla geçinen gerçek şirin bir kasaba olan bozüyük mahallesinde 800 yıllık tarihi anıt bir çınar ağacı bulunuyor. 87 metre derinlikte çıkan tabii su kaynağı olan Bozüyük Pınarbaşı ve tarihi evleri ile oldukça turist çeken bir noktaya ulaşmış.

Mahalle pazarında ve çarşısında yöresel ürün ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz bu güzel köyü ziyaret etmeyi unutmayın.

Bozüyük Güzelköy Nerede ve Nasıl Gidilir

Bozüyük Yatağan ilçesine bağlı bir köy. Yatağan’a 10 km, Muğla Merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Bozüyük Güzelköy’ün dolmuş saatleri için bu bağlantıya bakabilirsiniz. Buraya geldiğinizde Pınarbaşına ve Kültür Evine gitmeyi unutmayın. Bozüyük Güzelköy’ün yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Belen Kahvesi

yatağan gezilecek yerler
yatağan gezilecek yerler

Ormancı Türküsü’nün çıkış noktası Belen Kahvesindeyiz. Burası manzarası ve atmosferi ile gerçekten güzel bir yer. Burada belediyenin işlettiği bir işletme var ve fiyatlar oldukça makul. Belen Kahvesine yarım saat ya da 1 saat vaktinizi ayırıp keyif molası verebilirsiniz. Burada Muğla Gazozu içmeyi unutmayın.

Belen Kahvesi ve Ormancı Türküsü

Ormancı Türküsü, 1946’da Muğla’nın Gevenes Köyü’ndeki (Günümüzdeki adı Çaybükü Mahallesi/Menteşe) Belen Kahvesi’nde meydana gelen gerçek bir olay üzerine Değirmenci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla ünü Türkiye geneline yayılan bir halk türküsü. Meydana gelen bu acı olaydan sonra Belen Kahvesi zamanla yıkılma ve yok olma noktasına gelir. Ancak, 2005 yılında Muğla Valiliği tarafından kamulaştırılıp restore edilerek tekrar hizmete açılmış. Bugün Belen Kahvesi, Gevenes, yeni adıyla “Çaybükü” Mahallesinde ovaya hâkim bir tepede yer alıyor.

Belen Kahvesi Hikayesi

Gevenes Köyü’nde yaşayan ağa oğlu Mustafa Şahbudak köy muhtarı Tevfik Cezayir’in en yakın arkadaşıdır. Bu ikili her akşam köy kahvesinde dama maçı düzenler, iddialı ve dostça yapılan bu karşılaşmalar kahvedekiler tarafından ilgi ile izlenir. Bir temmuz akşamı yine dama oynarken oyunun yarısında “Sarı Memet” lakaplı orman memuru Mehmet İn çıkagelir. Gevenes ve Kozağaç köyleri civarında bir orman yangını çıkar. 

Yangın ile ilgili tutulan zaptın bekçi tarafından Muğla’ya gönderilmesini muhtardan talep eder. Muhtar Tevfik Cezayir, ‘Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem’ diyerek isteği reddeder. Bunun üzerine Ormancı ile Muhtar arasında tartışma başlar. Ormancı dama masasını devirerek dağıtır, muhtarın arkadaşı Mustafa Şahbudak ise bu davranış üzerine ormancıya bir tokat atar. Ormancı kamasını çıkartarak Mustafa Şahbudak’ı kolundan yaralar. O da, bunun üzerine tabancasıyla ormancıya ateş eder. Kurşun sekerek olayı yatıştırmak amacıyla araya giren Muhtar’a isabet eder ve ölümüne sebep olur.

Bu acı olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn, tayinini Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne ister ve oraya yerleşir. Doksanlı yılların başında da ölür. Hayatının geri kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa Şahbudak ise 28 Mart 2005 günü tedavi gördüğü İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 83 yaşında ölür.

Belen Kahvesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Belen Kahvesi’nin herhangi bir giriş ücreti yok. Haftanın her günü saat 08:00 – 21:00 saatleri arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Belen Kahvesi Nerede ve Yol Tarifi

Muğla Yatağan yolu üzerinden 8 km içeride kalan Belen Kahvesine aracınız ile gidebilirsiniz. Belen Kahvesi Muğla Merkeze 25 km, Yatağan’a 16 km uzaklıkta bulunuyor. Belen Kahvesi’nin yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Gerga

Yatağan’a yakın sayılabilecek konumda bulunan Gerga, bana göre uzaklık açısından sadece İzmir-Aydın istikametinden gelirken ziyaret edebileceğiniz bir yer. Ters istikametteyseniz çok da gerek yok.

Çine-Muğla yolunun 6. kilometresinden doğuya, Madran dağlarına ayrılan yol, 15 km sonra Kırsakallar köyüne ulaşır. Buradan sağlanacak rehberle ulaşılabilen Gerga ören yerine ulaşabilirsiniz, Örenin girişindeki tüm kayalarda yön bildiren yazıtlar var. Çoğunluğu Yunanca olan yazıtların yalnızca biri Latince. Buna dayanarak Roma döneminde, güvenli bir çağda kurucu Gerga’nın önderliğindeki bir köy halkının ortaya ana tanrıça heykeli dikmesi ve çevresine mezarlar, çeşmeler kurması ile burada yerleşim yeri oluşmuş.

Gerga önceden dini amaçlı kullanıldığı düşünülüyormuş. Giderken yol bozuk olduğu için biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aracınız yüksekse sıkıntı yok. Doğa yürüyüşü için güzel bir tercih olan Gerga hem doğa hem de tarih ile buluşturuyor sizi. Buraya gelirken içecek açısından tedarikli gelin.👍 Konum burada.

Yatağan Nerede & Yatağan Nereye Bağlı ?

Yatağan, Muğla iline bağlı ve Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Yatağan Muğla Merkeze 27 km, Milas’a 38 km, Bodrum’a 83 km, Fethiye’ye 150 km ve Aydın iline 74 km uzaklıkta bulunuyor. Şimdiden söyleyeyim Yatağan’da deniz yok. Deniz için en yakın Milas tarafına gidebilirsiniz.

Yatağan Termik Santrali ve bölgede bulunan mermer yatakları ile bilinen Yatağan, Muğla’dan Aydın’a, Bodrum’a, Milas’a ve Milas Bodrum Havalimanına gitmek isteyenlerin geçiş noktası üzerinde bulunuyor. Yatağan’ın haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yatağan’a Nasıl Gidilir ?

yatağanda gezilecek yerler
Yatağan Gezilecek Yerler : Lagina Antik Kenti

Yatağan’a Uçak İle Ulaşım:

Yatağan’a nasıl gidilir sorusunun cevabına geldik. Eğer Muğla’ya mesafe açısından uzak bir şehirden gelecekseniz Yatağan’a gelmek için en hızlı yol uçak ile ulaşım. Yatağan’a en yakın havalimanı Milas-Bodrum Havalimanı. Yatağan ile Milas-Bodrum Havalimanı arası mesafe 50 km yani yol yaklaşık 60 dakika sürüyor. Milas Bodrum Havalimanın’dan Yatağan’a ulaşmak için Muttaş’ın servislerine binip Yatağan’da inebilirsiniz. Muttaş’ın güncel seferlerine bu bağlantıdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yatağan – Milas Bodrum Havaalanı arası Muttaş bileti tek yön 25 TL (2021 yılı için). 

Yatağan’a uçak ile gelmek için önemli olan ucuz uçak bileti bulabilmek.  Bunun yolu da önceden bilet almak ve ucuz uçak bileti bulma yöntemleri başlıklı yazımı okumak.:)     

Yatağan’a Otobüs İle Ulaşım:

Yatağan’a nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı otobüs ile ulaşım. Yatağan’a yakın bir ilden gelecekseniz en mantıklı yol tabi ki otobüs. 
     Otobüs ile,

  • İstanbul Yatağan arası yaklaşık 660 km ve yol yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor.
  • Antalya Yatağan arası yaklaşık 340 km ve yol yaklaşık 4 saat 30 dakika sürüyor.
  • İzmir Yatağan arası yaklaşık 187 km ve yol yaklaşık 2 saat 10 dakika sürüyor.
  • Ankara Yatağan arası yaklaşık 623 km ve yol yaklaşık 7 saat 40 dakika sürüyor.
  • Muğla Yatağan arası yaklaşık 27 km ve yol yaklaşık 35 dakika sürüyor.
  • Aydın Yatağan arası yaklaşık 74 km ve yol yaklaşık 1 saat sürüyor.

Yatağan Otogarı, Yatağan merkezde bulunuyor. Yatağan Otogarı’nın konumu ve yol haritası için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yatağan’a bu ulaşım yollarının dışında kendi aracınızla ya da araç kiralayarak da ulaşabilirsiniz. Bu yol bence en ideali çünkü nereye ne kadar zaman ayıracağınızı siz belirliyorsunuz. Yatağan’a 1 gün ayırmanız yeterli olup, 1 günlüğüne araç da kiralayabilirsiniz.

Yatağan’a Ne Zaman Gidilir ?

Bana göre Yatağan’a her mevsim gidilebilir. Çünkü Yatağan Gezilecek Yerler listesindeki yerler hava koşullarından çok fazla etkilenmeyecek konumdalar. Siz yaz sıcağında antik kent gezemem derseniz, Mayıs ve Ekim ayları oldukça ideal.

Yoğunluk açısından listemizdeki yerler yüksek sezonda kalabalık olmayacağı için yazın kalabalıktan yana endişeniz olmasın. Kısacası programınızı ayarlayın ve Yatağan’a gelin.

Yatağan Kaç Günde Gezilir ?

Yukarıda dediğim gibi Yatağan gezilecek yerler listesi kabarık değil. Yatağan’ı komple 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Gezilecek yerler konum olarak birbirine yakın olmasından dolayı gezi planınızı 1 günde rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Yatağan Gezilecek Yerler listemiz bu kadar. Muğla’nın diğer güzel ilçeleri için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz. Musmutlu gezmeleriniz olsun.

4 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.