kiev gezi rehberi

Kiev Gezilecek Yerler : En Kapsamlı Liste

Kiev seyahatini gerçekleştireli epeyce zaman oldu. O zamanlar bujuyollarda.com henüz bir hayaldi 🙂 Site açıldıktan sonra da sık sık seyahat edince eski yazılar biriktikçe birikti. İran seyahatimizde ayağım kırılıp uzun süre evde olmam gerekmeseydi de yazabileceğim yoktu 😀 E bu sıcak yaz günlerinde insanın içini üşüten Kiev günlerini düşünerek yazmaya başlıyorum. Kiev gezilecek yerler listesi öyle dolu dolu ki hiç bir yeri atlamadan yazacağım. Ancak öncesinde Kiev hakkında şöyle genel bilgiler edinelim.

İçindekiler:

KIEV NEREDE ?

İçinden Dinyeper Nehri’nin geçtiği, yeşil mi yeşil, onlarca güzel parka sahip olan Kiev, Ukrayna’nın başkenti. Ukrayna’nın en büyük şehri olan Kiev’i Goethe “ İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” diyerek tanımlamış. Öğrenci şehri olan Kiev ucuzluk açısından Avrupa şehirlerine nazaran oldukça ucuz bir şehir. Kiev’in haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Kiev – Lviv arası uzaklık: 6 sa. 20 dk. (540,9 km) 
Kiev – Odessa arası uzaklık: 5 sa. 24 dk. (475,4 km)
Kiev – Harkov arası uzaklık: 6 sa. 9 dk. (481,3 km)

KIEV HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Gezi yazılarımda ansiklopedik bilgi vermeyi sevmiyorum ama yine de kısaca bilmeniz gerekenleri aşağıya yazıyorum.

Ukrayna’nın Başkenti: Kiev
Resmi Dil: Ukraynaca
Nüfusu: 47 milyon
Yüzölçümü: 603 bin km²
Büyük şehirler: Kiev, Harkov, Odessa, Lviv
Ukrayna Para Birimi: Grivna    –   100 Grivna = 21,85 TL (2019 / Temmuz)
Ukrayna Döviz Bozdurma: Bankalar para bozuyor. Tercihiniz bankalar olsun.
Telefon Kodu: +380
Kiev Saat Farkı: Bizle aynı
Ukrayna Telefon Operatörleri: Lifecell (Life), Vodafone (MTC) ve Kyivstar
Sim Kart Fiyatları: Vodafone sim kart 25-70 grivna , Lifecell sim kart 50-150 grivna ve Kiyvstar sim kart 25-50 grivna arasında.
Kiev Havaalanları: Kyiv Zhualiny Airport & Boryspil International Airport

KIEV’E NASIL GİDİLİR ?

     İlk olarak Ukrayna ile ilgili pasaport-vize konusu hakkında bilgi vermek istiyorum. Ukrayna bizden ne vize istiyor ne de pasaport. Vizesiz gidilen ülkeler yazımda da yazdığım gibi yeni çipli kimliğiniz olsun yeter. Nasıl bir güzelliktir bu. Seyahat aşığı biri olarak en sevdiğim durumlardan biri bu. Seyahatin önündeki engellerin kalkması bizim en arzuladığımız şey. 
     Gelelim Kiev’e nasıl gidilir sorusunun cevabına. Bunun en ideal cevabı tabi ki uçak ile. Biz Üstünle kişi başı gidiş dönüş 550 TL’ ye Ankara aktarmalı Bodrum’dan Kiev’e Pegasus ile uçtuk. Bu yazıyı yazdığım tarih için düşündüğümde çok iyi fiyata uçmuşuz. Ama daha ucuzlarına da denk gelmedik değil.          

Türkiye’den Ukrayna’ya İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Dalaman’dan uçuş düzenleniyor. Bu şehirlerimiz yaz/kış dönemine göre değişebiliyor. Bununla beraber, Ukrayna içerisinde de, otobüs ve tren gibi diğer ulaşım araçları ile de Kiev’e gidebilirsiniz. Ukrayna için tren yolculuğu da zamanınız varsa güzel bir seçenek. Kiev’de yukarıda belirttiğim gibi 2 tane Havaalanı bulunuyor. Ucuz uçak bileti ararken bu iki havaalanına bakarak araştırma yapabilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce Ucuz Uçak Bileti Bulma Yöntemleri yazımı okumanız gerekir.:)

UKRAYNA UÇAK BİLETİ: KIEV

     UKRAYNA HAVA YOLLARI (FLY UAI)
     Ukrayna Hava Yolları (flyuai) zaman zaman oldukça düşük ücretlerle uçuş imkanı tanıyor. Firmanın yaptığı kampanyalarda 8 ay öncesinden bilet aldığınızda Türkiye’den Ukrayna’ya bilet fiyatları tek yön 21 Dolardan, 6 ay önce bilet aldığınızda 49 dolardan başlayan fiyatlarla bilet alabiliyorsunuz.
Not: Bilet fiyatlarına baktığım dönem 2019 Temmuz ayı. Bu biletler değiştirilemiyor, iptal edilemiyor ve sadece el bagajı götürme imkanı sağlıyor.
     Ukrayna Hava Yolları zaman zaman ucuz olsa da bagaj kurallarına dikkat etmeniz gerekiyor. Tripadvisor yorumları bunu gösteriyor.:) Ucuzluk beraberinde kaliteden ödün vermeyi de getiriyor.
     Son olarak FlyUai Ukrayna’dan Asya ve Amerika kıtasına çok uyguna kampanyalar düzenliyor. New York’a, Singapur’a vs uçacaksanız Fly Uai ‘yi de kontrol etmeyi unutmayın.

KIEV KAÇ GÜNDE GEZİLİR ?

    Kiev kaç günde gezilir sorusunun cevabı tamamen size bağlı. Çünkü Kiev gezilecek yerler listesi biraz kabarık. Ben bu yazımda 30 gezilecek yer belirttim. Kiev’de hiç bir yeri atlamak istemedim. Bu 30 yer sizi korkutmasın. Bunların tamamını ya da eksiğini-fazlasını gezmek size bağlı. Kiev’deki gezilecek yerlerin konum olarak birbirine yakın olmasından dolayı bu sizi avantajlı duruma getiriyor. Benim belirttiğim 30 yerin 25’i birbirine oldukça yakın. Bu yerleri sabah erken kalkmak şartıyla yorulmadan 3 günde gezebilirsiniz. Şehir dışındaki yerleri de gezmek isterseniz ki bence Pyrohiv Köyünü gezmelisiniz bu üç güne 1 gün daha ekleyebilirsiniz. Toplamda 4 günde aşağıda belirttiğim yerleri gezip Kiev Gezilecek Yerler Listesinde bulunan bütün yerlere tik atabilirsiniz.      

NOT: Kiev Gezilecek Yerleri bölge bölge haritadan işaretleyip, günlere ayırarak gezerseniz yorulmadan ve zaman (Kiev Gecelerini Unutma) artırarak gezinizi tamamlayabilirsiniz. Harita demişken çevrimdışı haritalar yazıma ve özellikle de Maps.me uygulamasına göz atın, işinize yarayacaktır.

KIEV ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

     Kiev’de şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiş. Bizim de gezilecek yerler listemizdeki Pyrohiv köyüne gitmek ve halka karışmak için deneyimlediğimiz halk otobüslerinin ücreti oldukça uygun. Bir şehrin ruhunu yakalamak için halk otobüslerini deneyimleyin:) Ayrıca Marshrutka isimli sarı minübüsleri de kullanabilirsiniz. Kiev otobüs hatları, rotaları ve saatleri için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Son olarak Kiev’de SkyBus ile tren bileti, uçak bileti, havalimanından Kiev merkeze bilet alabilirsiniz.
     Dünyanın en derin metrosuna (Arsenalna) sahip Kiev’in metro ağı da oldukça gelişmiş. Metro hattı Mavi-Sarı-Kırmızı-Yeşil olmak üzere 4 ana hattan oluşuyor. Aklınızda bulunsun gezilecek yerlerin çoğu Kırmızı Hat üzerinde bulunuyor. Metro sudan ucuz. Kişi başı ücret 8 Grivna yani yaklaşık 1,7 TL.     

     Gelelim bizim Kiev’de en çok kullandığımız ulaşım aracına. Cevap basit tabi ki UBER. UBER Kiev’de oldukça yaygın bir durumda. Gezilecek yerlere hızlıca ulaşmak, güvenilir ödeme yöntemi ve kalite için biz UBER’i tercih ettik. UBER ile ilgili yazdığım ”UBER nasıl kullanılır” yazımı okuyarak UBER hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kiev’e gitmeden önce UBER’i indirmeyi unutmayın ! Son olarak UBER benzeri UKLON diye başka bir taksi uygulaması daha var, UKLON’u biz kullanmadık ama isterseniz indirip deneyimleyebilirsiniz.

KIEV’E NE ZAMAN GİDİLİR ?

     Biz Kiev’e 20 Ekim’de gittik. Kar yoktu, hava güneşliydi ama oldukça soğuktu. Deri ceketle donduk 🙂 Kiev’e gitmek için bahar ayları ve yaz en uygun vakit. Bizim gittiğimiz ekim ayında fotoğraflarımızdan da anlaşılacağı üzere sonbaharın muhteşem güzelliği vardı. Kiev parklar şehri olduğu için ilkbahar ve yaz mevsimleri de gitmek için çok güzel olur. Eğer soğukla aranız iyi değilse kış döneminde gitmeyin ayazı müthiş keskin. Yani Kiev’e gitmek için en iyi zaman dilimi Mayıs 15 ile Ekim 15 arası diyebilirim. Biraz daha sıcak olsun derseniz Temmuz-Ağustos dönemi ideal.

KIEV GEZİLECEK YERLER

     Kiev Gezilecek Yerler Listesi dolu dolu. Hepsi birbirinden güzel bu yerler genel itibariyle birbirine oldukça yakın konumda. Giriş ücretleri de oldukça makul seviyelerde. Bol bol kilise ve kathedral var 🙂 Buralardan sıkıldığınızda alternatifiniz güzel mi güzel parklar. Biz bir kilise bir park yaptık ama kiliseler bayıyor belli bi dakikadan sonra 🙂 Deklanşörümüz iyi çalıştı bol bol fotiler çektik. Evet şimdi Kiev Gezilecek Yerler Listesine gelelim.

KIEV ALTIN KAPI (GOLDEN GATE)

kiev gezilecek yerler

     Kiev’de ilk durağımız hostelimize yakın olmasından dolayı Golden Gate oluyor. Golden Gate, bir zamanlar Kiev Rus toprağıyken ve etrafı surlar ile çevriliyken şehrin giriş kapısıymış. O zamandan bu zamana bu kapı kalmış sadece. Restore edilmiş Altın Kapı şu an şehir merkezinde kalıyor. Burası bana göre sadece dışarıdan fotoğraf çekilmelik yer. İçeri girmeye gerek yok. Altın kapı (Golden Gate) giriş ücreti 50 UAH.
     Ayrıca Golden Gate yakınlarında bir çok şirin ve güzel kafe var. Buralarda kısa bir mola verebilirsiniz.

AZİZ SOFYA KATEDRALİ (SAINT SOPHIA’S CATHEDRAL)

kiev gezilecek yerler kiliseler
kiev gezi rehberi

     Golden Gate sonrası durağımız Aziz Sofya Katedrali oluyor. 1000 yıllık olduğu düşünülen Aziz Sofya Katedrali, 1990 yılında Dünya Mirasları Listesine girmiş ve 2007 yılında ise oylama ile Ukrayna’nın 7 harikasından biri olmuş. Burası bir çok yapıdan oluşan bir katedral ve her yerin farklı giriş ücreti var. Mozaikler, işlemeler, resimler inanılmaz estetik.
     Bizim gittiğimiz dönemde (Ekim Ayı) katedralin açılış ve kapanış saati 10:00 – 17:30 ‘du. Giriş ücretleri öğrenciyseniz fark ediyor. Buraya gelmek için ineceğiniz metro durağı Zoloti Vorota.     

Aziz Sofya Katedrali Giriş Ücretleri (Yetişkin-Öğrenci):
Katedrale Kabul: 20 UAH – 10 UAH
Çan Kulesi: 60 UAH – 20 UAH
Katedrale Kabul + Sophia Katedrali + Yemekhane: 100 UAH – 40 UAH
Katedrale Kabul + Sophia Katedrali + Yemekhane + Fırın + Çan Kulesi + Metropolitans Residence = 200 UAH – 70 UAH

AZIZ MICHAEL ALTIN KUBBELİ KATHEDRAL
( ST. MICHAEL’S GOLDEN DOMED MONASTERY)

kiev gezilecek yerler haritası

     Kiev Gezilecek Yerler listesinin büyük bir kısmında kiliseler/ katedraller var. Bunların en önemlilerinden biri de Aziz Michael Altın Kubbeli Kathedral. Renginin mavi olmasından dolayı bana ayrı bir güzel geldi burası. 11. yüzyıldan günümüze kadar yıkımlara uğrayarak gelebilen Altın Kubbeli Katedral Dinyeper Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Mimarisi, resimleri oldukça etkileyici olan bu katedralde çok güzel fotolar çekilebilirsiniz. Üstün çok güzel yakalamamış mı benim pozu 🙂
Aziz Michael Altın Kubbeli Katedralin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KRESCHATİK CADDESİ (KHRESHCHATYK STREET)

     Burası Kiev’in kalbi. Hayat burada akıyor. Kiev’in en önemli caddesi Kreschatik Caddesi 1,2 km uzunlukta. Ankara’nın Kızılay’ı gibi. Alışveriş açısından bir çok marka burada bulunuyor. Bu caddenin sonunda (kuzey tarafı) Besarabsky Pazarı bulunuyor. Alışveriş için imkanlar iyi ama mağazaların ucuz olduğuna aldanmayın burası 2010 yılında  Avrupa’nın en pahalı 20. caddesi seçilmiş. 
    Kreschatik Caddesi hafta sonları ve bayram günleri insanların rahat rahat gezmesi için araç trafiğine kapatılıyor. Ha bu arada bizim çikolatalarına, şekerlerine bağımlı olduğumuz Roshen’in bir şubesi de bu cadde üzerinde bulunuyor.

ÖZGÜRLÜK MEYDANI (MAIDAN NEZALEZHNOSTI)

kiev gezi rehberi

     Özgürlük Meydanı, Kreschatik Caddesi üzerinde bulunan, bir çok siyasi çatışmaya sahne olmuş, Kiev’in sembolleri arasında olan bir meydan. 2004 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle başlayan Turuncu Devrim bu meydanda başlamış. Bu meydanın altında Globus Avm bulunuyor. Buradan alışveriş yapabilirsiniz. Biz buradan yiyecek alıp hostelimizde yemek yapıyorduk.:) Bir çok sokak sanatçısının da sahne aldığı Özgürlük Meydanında dikkat etmeniz gereken bir konu var. O da papağancılar, maymuncular. Burada size bir anda musallat olup hemen ciddi miktarda para isteyebiliyorlar. Dikkatli olun !

BESSARABSKY PAZARI (BESSARABSKY MARKET)

     Kiev’in geleneksel pazarlarını görmek ve lokal atmosferini hissetmek istiyorsanız burayı gezebilirsiniz. İçeride domuz eti ağırlıklı, balık, kuruyemiş, sebze ve meyve satılıyor. Fiyatlar makul seviyede. Lezzetler bize hitap etmediği için biz hemen gezinip çıktık.

AZIZ VOLODYMYR’S KATEDRALİ
(ST. VOLODYMYR’S CATHEDRAL)

kiev gezilecek yerler 2019

     Kiev’in katedralleri rengarenk. Buranın sarısı da çok güzel değil mi. Aziz Volodymyr’s Katedrali, 1852 yılında Moskova Büyükşehir Philaret’i, Kiev Prensi Vladimir I (St. Volodymyr) tarafından yapılmış bir ortodoks katedrali. İşlemelerin, resimlerin, mimari yapının estetik açıdan mükemmel olduğu Aziz Volodymyr’s Katedralinin herhangi bir giriş ücreti yok. Bize ilginç gelen bir uygulama, içeride fotoğraf çekerseniz ücret ödeyebilirsiniz. Bir de Ukraynalılar bize son derece dinlerine düşkün geldi. Ayinlerde maksimum saygıyı göstermekte fayda var.

A.V FOMIN BOTANİK BAHÇE
(A.V. FOMIN BOTANICAL GARDEN)

kiev gezilecek yerler 2020

     Kiev o kadar güzel parklara sahip ki insan gerçekten bu parklarda huzur buluyor. Her mevsimde güzel olduğunu düşündüğüm bu parklara biz son bahar döneminde gittik ve sonbaharın güzelliğini gördük. Etrafta uçuşan sarı sarı yapraklar, minik minik sincaplar gerçekten sonbaharı dibine kadar hissettiriyor. A.V Fomin Botanik Bahçe St. Volodymyr’s Katedraline oldukça yakın konumda. Zaten Kiev Gezilecek Yerler listesinde şimdiye kadar yazdığım yerleri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Ama buraya metro ile gelmek isterseniz kırmızı hat üzerinde üniversite durağında inebilirsiniz.

TARAS SHEVCHENKO PARKI

kiev gezilecek rehberi 2019

     Bu park adını ünlü yazar, sanatçı ve ressam Taras Shevchenko’dan alıyor. Parkın içinde Taras Shevchenko’nun heykeli de bulunuyor. Burası üniversitenin hemen karşısında. Öğrencilerinde sık sık geldiği bu park cennetten bir köşe. Yeşile, doğaya bizim gibi aşıksanız buraya uğrayın ve ilgin tasarımlı banklarda fotoğraf çekilin.

HİDROPARK (HYDROPARK)

     Dinyeper nehrinin üzerinde bulunan Hidropark’a biz metro ile geçtik. Sonbahar mevsiminde olduğumuz için canlı değildi burası ama biz burada uzun bir doğa yürüyüşü yaptık. Burası yazın plaj olarak kullanılıyormuş. Ama çok temiz olduğu söylenmiyor, bir de çıplakların favori mekanı ! Burada insanlar bisiklete binip, su sporları gibi aktiviteler de yapıyorlar. Vaktiniz varsa sandal kiralama imkanı da var.

M.M. HRYSHKO BOTANİK BAHÇE
(M. M. HRYSHKO NATIONAL BOTANICAL GARDEN)

     Kiev dedim ya parklar şehri. Bu parklardan bir tanesi de 1936 yılında kurulan, 1.3 km² (120 hektar) alanı olan ve dünyanın dört bir yanından 13.000 tür ağaç, çalı, çiçek ve diğer bitkiler içeren M.M Hryshko Botanik bahçesi. İlk baharda buraya gelmek çok daha iyi bir fikir olabilir.

En yakın metro: Druzhby Narodiv
Açılış – kapanış saati: 08:30 – 21:00
Hryshko Botanik Bahçe Giriş Ücreti: 50 UAH

ANAVATAN (RODINA MAT – THE MOTHERLAND MONUMENT)

kiev gezilecek yerler anavatan heykeli

     Anavatan heykeli Nazi-Sovyet Savaşı anısına inşa edilen bir heykel. Heykeltıraş Yevgeniy Vuçetiç ve teknik ressam Vasyl Borodai tarafından yapılmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş. Heykelin elindeki 16 metrelik kılıç ile birlikte toplam yüksekliği 102 metre, ağırlığı 560 ton. Heykelin sağ elindeki kılıcın ağırlığı 9 ton. Kılıcın anlamı ülkemi saldıranlara karşı savaşırım. Sol elde 13×8 metre genişliğinde, üzerinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği armasının yer aldığı bir kalkan yer alıyor. Kalkanın anlamı kalkanım ile milletimi korurum. Yakından bakınca heykel oldukça heybetli duruyor. Heykelin belli bir noktasına ücret karşılığı asansör ile çıkılabiliyor. Anıt ile ilgili son olarak bir rivayete göre ise, heykelin yakınındaki Pecherski Lavra kilisesi boyundan daha yüksek olduğu için kılıç biraz tıraşlanmış.                

     Heykelin altında 2. Dünya Savaşında Ukrayna Tarihi Ulusal Müzesi bulunuyor. Buranın çıkış yolunda da 2.dünya savaşında kullanılan uçak,tank gibi araçların bulunduğu Savaş Müzesi bulunuyor. Savaş müzesinin girişi 20 Grivna. Bu müzeleri ve heykeli gezmek için Arsenalna Metro İstasyonunu kullanabilirsiniz.

2.DÜNYA SAVAŞINDA UKRAYNA TARİHİ MÜZESİ
(NATIONAL MUSEUM OF THE HİSTORY OF UKRAINE
IN THE SECOND WORLD WAR)

kievde nereye gidilir
kiev nere gezilir

     Bir ülkenin tarihi anca bu kadar güzel anlatılabilir. İnsanlara tarihi unutturmamak için yapılan bu müze gerçekten bizi oldukça etkiledi.Müze iki kattan oluşuyor. 1. katta Nazilerin Ukrayna’yı işgali betimlenmiş, ikinci katta ise işgalden kurtuluşu betimleyen bir çok eşya bulunuyor. 2. kattaki bir odanın duvarlarını askerlerin fotoğraflarıyla donatmışlar. Bu müzede Nazi soykırımından kalan insan parçalama makinesi var. İnsanları parçalayıp Almanya’ya gübre olarak gönderiyorlarmış. Çok değişik ve etkileyici bir müze. Kiev’e geldiyseniz burayı kesinlikle ziyaret edin.

kievde nereye gidilir
kiev gezi notları

     2.Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi giriş ücreti kişi başı 30 Grivna. İçeride fotoğraf çekmek için ekstra ücret alınabilir. 9 Mayıs ve 14 Ekim’de müzeye girişler ücretsiz.
     Müzenin Açılış ve Kapanış Saatleri:
Pazartesi – Cuma: 10:00 – 18:00 . Bilet ofisi saat 17’ye kadar açık.
Cumartesi – Pazar: 10:00 – 19:00 . Bilet ofisi saat 18’e kadar açık.

MAĞARALAR MANASTIRI (KIEV PECHERSK LAVRA)

kiev gezilesi yerler

     Burası Mother Motherland ile Arsenalna metro durağı arasında bulunuyor. 1051 yılında yapılmaya başlanan Pechersk Lavra, Ortodoksların kutsal hacı olma yeri ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Manastır içinde 18 adet kilise bulunuyor. Mağaralar manastırındaki mağaralarda eskiden rahipler inzivaya çekilirmiş. Bu müzeye gelirseniz içerisinde yalnızca mikroskopla görülebilen sinek kanadına oturmuş kız figürü, toplu iğne başına yapılmış satranç takımı gibi eserleri görebileceğiniz Mikro Minyatür Müzesini de gezmeyi ihmal etmeyin.
Pechersk Lavra Manastırında gezeceğiniz her yer için ayrı ücret ödüyorsunuz.

ARSENALNA METRO İSTASYONU

     Arsenalna, Kiev Metrosu’nun Sviatoshynsko-Brovarska Hattı üzerindeki bir istasyon. Burayı görmeye değer kılan şu anda dünyanın en derin metro istasyonu oluşu. Tam tamına 106m. O kadar ki yer altına inme fobisi falan olanlar 2 kere düşünmeden yeltenmesin 😀 Ya da yürüyen merdivenin başına gelsin,dibini göremediğinde orada karar versin. Sana bana bile ‘ay fenalık geldi’ dedirtecek cinsten 🙂 Savaş döneminde sığınak amacıyla kullanılmak için bu kadar derin yapıldığı da söyleniyor. Yukarıda belirttiğim gibi Kiev’de metro kişi başı 8 Grivna.

UKRAYNA ULUSAL ÇERNOBİL MÜZESİ
(UKRAINIAN NATIONAL CHORNOBYL MUSEUM)

kiev gezilecek yerler

     26 Nisan 1986’da Ukrayna Pripyat şehrinin yakınında yer alan Çernobil Nükleer Santralinde yapılan bir deney sırasında meydana gelen patlamanın ortaya çıkardığı vahim sonuçları sergileyen bu müze muhakkak görülmeli. Kazada ölen kişilere çocuklara dair yüzlerce fotoğraf, mektup ve kişisel eşyalar ,nükleer reaktörün maketi, çeşitli radyasyon aleti gibi bir çok şey sergileniyor bu müzede. Etkilenmemek elde değil. Ayrıca patlamadan sonra zehirli gazın rüzgarla beraber Türkiye dahil birçok ülkeye nasıl yayıldığını gösteren videoya da bir bakın derim. Çernobil müzesinin en büyük eksiği İngilizce açıklamaların yetersiz oluşu.     

kiev gezilecek yerler 2020

    Çernobil Müzesi giriş ücreti: 60 Grivna, sesli rehber ücreti ise 100 Grivna
    Çernobil müzesi açılış ve kapanış saatleri:
Pazartesi – Cumartesi (10:00 – 18:00) 
Her ayın son pazartesi ve pazar günleri müze kapalı. Dikkat edin !

KONTRAKTOVA MEYDANI (KONTRAKTOVAYA SQUARE – PODİL)

kiev gezilecek yerler haritası
https://guideme.com.ua/what-to-see-in-kyiv-in-3-days/kontraktova-square-kiev/

     Podil bölgesinde yer alan Kontraktova meydanı Ukraynalıların eğlence ve kültür noktası. Burada özellikle alışveriş yapabileceğiniz bir çok küçük satıcı bulunuyor. Matruşka alacaksanız buradan alabilirsiniz. Adı Sözleşme Meydanı olarak da geçen bu meydanda büyük bir dönme dolap bulunuyor. Ayrıca burası Andriyivskyy yokuşunun başlangıç noktası oluyor. Bu meydanda çok şirin kafeler var bu kafelerde çay içip mola verebilirsiniz.

ANDRIYIVSKYY YOKUŞU (ANDRIYIVSKYY DESCENT)

     Podil’de bulunan Sözleşmeler Meydanından bu yokuşu çıkabilirsiniz. 720 metre uzunlukta, arnavut kaldırımlardan oluşuyor. Özellikle hafta sonu bir çok satıcı bulunuyor. Buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Bu yokuşun sonunda Andrews Church bulunuyor.

AZİZ ANDREAS KİLİSESİ (ST ANDREW’S CHURCH)

ukrayna kiev hakkında bilinmesi gerekenler
https://www.deviantart.com/roman-gp/art/St-Andrew-s-Church-Kiev-I-386728584

     Ukrayna gezilecek yerler listesinde kiliseler, katedraller bitmiyor. Andriyivskyy Yokuşunun sonunda bulunan Aziz Andreas Kilisesi 1747-1754 tarihleri arası İtalyan mimar Bartolomeo Rastrelli’nin Barok tarzı tasarımıyla yapılmış. İsmini Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Andreas’tan alıyor. Buradan Dinyeper Nehrinin manzarasını izleyebilirsiniz. Kilisenin herhangi bir giriş ücreti yok.

PEYZAJ / SANAT PARKI (PARK LANDSCAPE ALLEY)

     Biz buraya gitmedik ama Kiev Gezilecek Yerler listesine aldık. Bunun nedeni ise çocuklu aileler için buranın eğlenceli olma ihtimali. Podil bölgesinde yer alan ve sanatsal çalışmaların yer aldığı bu sokağa çocuğunuzu eğlendirmek için gidebilirsiniz.

VOLODYMYRSKA TEPESİ (VOLODYMYRSKA HILL)

     Burası Altın Kubbeli Katedralin arkasında kalıyor. Volodymyrska parkına tarihi Kiev fünikiler ile de gidebilirsiniz. En son tadilat devam ediyordu. Buradan, Halkların Dostluk Kemeri’ne giden yeni köprüye de gidebilirsiniz.

HALKLARIN DOSTLUK KEMERİ (PEOPLE’S FRIENDSHIP ARCH)

    Bu çelik gökkuşağı, 1653’te Ukrayna ve Rusya’nın birleşmesini anmak için 1983’te inşa edilmiş. Buranın insan eliyle yapılmış en büyük gökkuşağı olduğu düşünülüyor. Uzunluğu 60m. Bağımsızlık meydanına yakın olan bu kemere Dinyeper nehrini izlemek için de gelebilirsiniz.

MARIYINSKY SARAYI VE PARKI (MARIYINSKY PALACE AND PARK)

ukrayna kiev hakkında bilinmesi gerekenler

    Şu anda Ukrayna Devlet Başkanı’nın evi olan Mariyinsky Sarayı 1744 yılında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından yaptırılması emredilmiş ve o sırada Rus İmparatorluğu’nda çalışan en ünlü mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanmış. Bu saray günümüzde başkan ziyaretleri ve resmi resepsiyonlarda kullanılıyor. Sarayın içine giriş yapılamıyor. Sarayın hemen önünde de Mariyinsky Parkı bulunuyor. Buradan da Kiev manzarasını izleyebilirsiniz. 

ukrayna kiev hakkında bilinmesi gerekenler

UKRAYNA ULUSAL OPERA BİNASI
(UKRANIAN NATIONAL OPERA HOUSE)

kiev opera binası

     Bu operanın atmosferi, mimari yapısı muhteşem. Kiev’e giderseniz kesinlikle buradan bir gösteri için bilet alın ve burayı deneyimleyin. Pazartesi günleri hariç her gün gösteri oluyor burada. Bizde Burhan Öçal konserine denk geldik ve sitesinden hemen bilet alıp konsere katıldık. İçeri girdikten sonra girişte koltuk numaranızın ve bilgilerinizin yazılı olduğu giriş biletini aldıktan sonra varsa kıyafetinizi ya da çantanızı vestiyere verebilirsiniz. Daha sonra biletiniz ile gösteriyi izleyeceğiniz odayı bulup zilin çalmasını bekliyorsunuz ve gösteri başlıyor.

kiev gezilecek yerler 2019

     Bilet ücretleri balkon kısmında daha uygun oluyor. Koltukların olduğu kısım oval olduğundan sahneye yakın kenar yerlerden de uygun koltuk alabilirsiniz. Kıyafet olarak resmi gitmenizi gerektiren bir durum yok ama şortla, kapriyle vs gitmemeniz atmosfer açısından iyi olur. Fotoğraf çekerken flash kullanmayınız 🙂

OLEG ANTONOV HAVACILIK MÜZESİ
(OLEG ANTONOV STATE AVIATION MUSEUM)

     Savaş araçlarına merakınız varsa bu müze sizi bekliyor. 70’den fazla büyük ve görkemli Sovyet uçaklarının ve helikopterlerinin gösterildiği şahane bir açık hava müzesi burası. Zhulyany Havaalanı içerisinde yer alan havacılık müzesi kapılarını 30 Eylül 2003 tarihinde halka açmış.      

Oleg Antonov Havacılık Müzesinin açılış saatleri:
Salı.-Pazar. (Nisan.- Ekim.): 10:00-19:00
Salı.- Pazar. (Kasım.-Mart): 10:00-18:00
(Bilet Satışı 17:00’a kadar)    /    Pazartesi müze kapalı.

Oleg Antonov Havacılık Müzesi Giriş Ücreti:
50 UAH , Fotoğraf çekmek için ekstra 10 UAH, video içinde 40 UAH ödüyorsunuz.

PYROHIV KÖYÜ / PIROGOVO KÖYÜ
(PYROHIV VILLAGE – MUSEUM OF UKRAINIAN FOLK ART)

kiev gezilecek yerler pyrohiv köyü
kiev gezi rehberi 2019

     Aslında bizim planlarımızda olmayan Kiev’de gezerken İnstagram’dan gelen bir öneri mesajıyla son gün hadi gidip görelim dediğimiz Rusça adı Pirogovo olan bu açık hava müzesi belki de Kiev’de en sevdiğim yerlerden biri oldu. Eski değirmenler, Ukrayna evleri, tarihi bir kilisenin bulunduğu Pyrohiv Köyünde gezerken kendinizi bir masal kahramanı gibi hissediyorsunuz. Bakmayın açık hava müzesi dediğime köy içerisindeki bazı evlerde hala yaşayanlar var. O nedenle her eve olmasa da bazı evlere girilebiliyor ve içi gezilebiliyor. Bizim gittiğimiz dönemde hava epeyce soğuktu ve yeme içme, alışveriş standları kapalıydı. Yazın giderseniz çok daha keyifli olacaktır.

kiev gezi rehberi 2019
kiev gezi rehberi 2020

     Pirogovo Açık Hava Müzesi çarşamba günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 18.00’den sonra müze içine girilemese de, 21.30’a kadar müze içinde kalabiliyorsunuz. Ve müzeye giriş ücreti kişi başı 50 Grivna.     

     Prigovo Köyüne nasıl gideriz Buju diye soracak olursanız Libidskaya metrosundan 11 no’lu troleybüs, Bessarabskaya Pazarı’nın önünden 156 no’lu dolmuş, Drujbı Narodov metro istasyonundan 172 no’lu dolmuş, Akademgorodok metro istasyonundan 576 no’lu dolmuş ve Lukyanovskaya metro istasyonundan 496 no’lu dolmuş ile bu şirin köye ulaşılabiliyor.

FEOFANIYA PARK

     Pyrohiv ve Khotiv semtleri arasında yer alan Feofaniya Parkının toplam alanı yaklaşık 1,5 km 2. İçinde göletlerin ve kilisenin bulunduğu Feofaniye Parkı yemyeşil bir doğa sunuyor size. Pyrohiv Köyüne 1 gün ayırdıysanız ve vaktiniz kaldıysa bu parkı da ziyaret edebilirsiniz. Parkın giriş ücreti kişi başı sadece 30 Grivna.

OCEAN PLAZA AVM (OCEAN PLAZA SHOPPING MALL)

     Kiev’de alışveriş yapcaksanız ve avm arıyorsanız burayı değerlendirebilirsiniz. Ocean Plaza’da bir çok marka bulunuyor. Avm’nin tasarımı oldukça güzel. İçinde kocaman bir akvaryum var. Kiev’de fazla vaktiniz varsa burayı gezebilirsiniz.

ROSHEN

     Kiev’de çikolata fabrikası olan Roshen’de, hem ucuz hem de çeşit çeşit çikolata ve şekerleme satılıyor. Çikolatayı çok seviyorsanız burayı es geçmeyin. Fiyatlar oldukça makul. Üstün’ün müptelası olduğu Blackberry ‘li Peppinezz burada. Tadına bakıp alabilirsiniz. Hediye çikolata alacaksanız Roshen’e uğrayabilirsiniz.          

     Kiev Gezilecek Yerler Listesi yaz yaz bitmedi. Elimden geldiği kadar detaylı yazmaya çalıştım. Sizin yapmanız gereken Kiev Gezilecek Yerler listesini haritada favorilere ekleyip gün gün nereleri gezeceğinizi planlamanız. Otel konumuna göre plan yapmanızda fayda var.

KIEV OTELLERİ & KIEV KONAKLAMA

     Ekonomik Seyahat Etmenin Yolları yazısını yazmış biri olarak konaklamaları mümkün olduğu kadar düşük bütçe ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunun içinde en hesaplı ve en mantıklı neresi olur diye seyahat öncesi detaylı bir araştırma yapıp gitmeden önce kesinlikle otel rezervasyonumuzu yaptırıyoruz. Bizim için temel amaç seyahat için ayırdığımız bütçeden maksimum parayı artırmak çünkü hep bir sonraki seyahatimizi düşünüyoruz.         

     Ukrayna gezisi öncesi Üstünle hostelde kalalım diye konuştuk ve araştırmalara başladık. Hostel odaları bildiğiniz gibi kalabalık ve karma olabiliyor ama biz 2 kişilik oda tercih ederiz dedik ve ona göre araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucu bulduğumuz hostelin adı ”Hostel Factory” idi. Kendi yemeğimizi de yapabildiğimiz Hostel Factory’ de sıcak su, oda sıcaklığı, temizlik, ilgi alaka her şey çok güzeldi ve buradan oldukça memnun ayrıldık.

UKRAYNA GECE HAYATI & KIEV’DE EN İYİ 7 GECE KULÜBÜ

     Ukrayna deyince akla ilk gelen şeylerden biri Ukrayna Gece Hayatı. Fiyatların makul olması, kimlikle (pasaportsuz) giriş imkanı, Ukrayna kızları vs derken Batum’u Türk köyüne çevirdiğimiz gibi yakında Kiev’i de 82. ile ekleriz. 🙂 Biz gezmekten bitap düşüp sabah erken kalktığımız için Kiev gece hayatına çok fazla akamadık ama sizler için Kiev’de edindiğimiz bilgiler dahilinde bazı gece clupları önerilerinde bulunuyorum.

     Kiev’de gidebileceğiniz en iyi 7 gece kulübünü aşağıya sıralıyorum. Bazılarının giriş ücreti, kıyafet kontrolü vs var. Gitmeden önce araştırıp ona göre hazırlık yaparsınız. Şimdiden iyi eğlenceler.

  1. CARIBBEAN CLUP
  2. SKY BAR
  3. SHOOTERS CLUP
  4. BUDDHA BAR
  5. FORSAGE CLUP
  6. INDIGO               

Kiev Gezilecek Yerler listesi için benden bu kadar. Değerli yorumlarınızı ve önerilerinizi aşağıya bekliyorum. Musmutlu gezmeler.:)

2 Comments

  • Ebru Can

    Şuan Kiev de üçüncü gününü geçiren biri olarak , o kadar blog araştırırken neden buraya denk gelmedim üzüldüm dedim. Kesinlikle her anlamda açıklayıcı bir yazı olmuş. Gezmek görmek , bilmediğin bir şehirde metrolarına binip ,yemeklerini yemek, dillerini anlamadan pazarlık etmek .. kısacası farklı deneyimler güzel anılar diyebilirim. Fakat bunları aktarmak da ayrı bir meziyettir . Emeğinize sağlık çok aydınlatıcı ve doğru bir yazı olmuş.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.