7 Maddede Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, tarih kokan sokakları, lezzet şöleni yaşatan yemekleri ve kültürel zenginlikleriyle Türkiye’nin güneydoğusunda adeta bir hazine saklayan kadim şehir. “Gaziantep Gezi Rehberi” ile bu benzersiz destinasyonu keşfetmeye hazır mısınız?

Antik çağlardan günümüze uzanan zengin geçmişi, mozaik gibi birbirine geçmiş kültürleri ve tabii ki ünlü mutfağıyla Gaziantep, her bir adımınızda sizi büyüleyecek. Bu rehberde, şehrin en önemli noktalarını, gizli hazinelerini ve damakları şenlendiren lezzet duraklarını keşfedecek, Gaziantep’in büyülü atmosferine adım atarken unutulmaz anılar biriktireceksiniz. Hazır olun, çünkü Gaziantep’in kapıları sizin için aralanıyor!

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep’in Antik Roma ve Bizans dönemlerinden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanan zengin tarihi, her köşede sizi geçmişin izlerini takip etmeye davet ediyor. Antik dönemden günümüze kadar uzanan tarihî izler, şehri adeta açık hava bir müzeye dönüştürüyor. Gaziantep, tarihi dokusunu koruyan eski yapıları, taş sokakları ve özenle restore edilmiş evleriyle adeta bir zaman tüneli.

Gaziantep Kalesi şehrin tarihine tanıklık eden önemli bir yapı. Kale, Roma İmparatorluğu dönemine ait kalıntıları içinde barındırıyor ve içindeki müze, bölgenin arkeolojik zenginliklerini sergileyerek ziyaretçilere tarih dolu bir deneyim sunuyor. Şehrin simgelerinden biri de tarihî Zincirli Bedesten. Ayrıca Gaziantep, zengin müze koleksiyonlarına da ev sahipliği yapıyor. Zeugma Mozaik Müzesi, Antep’in tarihî zenginliğini görsel bir şölene dönüştüren muazzam mozaikleriyle ünlü. Bu şehirde görecek, keşfedecek çok şey var. Aşağıda Gaziantep gezilecek yerler yazılarımda konumlarıyla, haritasıyla dolu dolu içerikler sizi bekliyor. Mutlaka okuyun!

Gaziantep Nerede & Nasıl Gidilir?

Gaziantep gezi rehberi
Gaziantep Gezi Rehberi – Kamışlı Köyü

Gaziantep, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alıyor. Coğrafi olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanmış. Şehirde Gaziantep Oğuzeli Uluslararası Havalimanı yer alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden direkt uçuşlar düzenleniyor. Kara yolu ile ulaşım sağlayacaksanız büyük şehirlerle olan mesafeleri aşağıya bırakıyorum.

İstanbul Gaziantep arası 1142 km
Ankara Gaziantep arası 711 km
İzmir Gaziantep arası 1115 km

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir?

Gaziantep gezi rehberi

Gaziantep’e seyahat için en uygun zaman, genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları. Ancak, ziyaret amacınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak diğer mevsimlerde de keyifli bir Gaziantep deneyimi yaşayabilirsiniz. Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim ayları havanın gezmek için son derece keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Gaziantep Kaç Günde Gezilir?

Gaziantep gezi rehberi

Gaziantep’i gezmek için harcayacağınız süre, kişisel ilgi alanlarınıza, gezilecek yerlere ve temponuza bağlı olarak değişir. Ortalama bir süre vermemiz gerekirse Gaziantep’i keşfetmek için 2 ila 5 gün arasında bir süre yeterli olacaktır. Bu süre zarfında Gaziantep merkez ve çevresinde gezilecek yerleri ziyaret edebilir, yerel mutfağı deneyimleyebilir, dolu dolu bir Gaziantep seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Gaziantep’te Nerede Kalınır?

gaziantep gezi rehberi
Gaziantep Gezi Rehberi – Oyuncak Müzesi

Ben seyahatlerimde konaklama yapacağım yerleri de özenle seçmeye çalışıyorum. Eğer geleneksel bir mimari varsa da tercihimi o yönden kullanıyorum. Seyahat öncesi araştırmalarımda Gaziantep’in ruhunu hissedebileceğim bir konak otel olan Butik Hantep Konağı ilgimi çekti ve burada konakladım. Burası tarihi bir konakken yıllar önce bakımsızlıktan yaşanmayacak hale gelmiş. Bugünkü otel sahibi evi almış. Sağlam bir restorasyon çalışmasıyla yeniden hayat bulmuş adeta. 5 odalı bir butik otel olan Butik Hantep Konağı konum olarak da Gaziantep Kalesi yakınlarında bulunuyor ve gezilecek yerlere oldukça yakın, yürüme mesafesinde. 

Gaziantep’te Ne Yenir?

Antep mutfağı derya deniz, ne yemekle ne anlatmakla bitecek gibi değil. Zaten ne demişler ‘Dünya bir ev olsaydı, mutfağı Gaziantep olurdu.’ Daha üstüne söylenecek söz var mı? İnsan yalnızca yemek-içmek için bile gider Antep’e. Hatta gitmeden önce diyet bile yapar zira hepsi fazlasıyla geri alınacak. 😀

Burada öyle oturduğunuz bir yerde doyup kalkmayın benden söylemesi, yoksa şehrin size sunduğu lezzetlerin bir çoğunu yiyecek yeriniz kalmaz, denemeden dönersiniz. Burada olay doyumluk değil, tadımlık yemek. Bir yemek bir soda, biraz yürüyüş bir yemek bir soda daha rutiniyle bir lezzet yolculuğu olmalı yani. Ha bir de mide ilaçlarınızı yanınıza almayı sakın unutmayın, onlara ihtiyacınız olacak. Yanınıza da bol kıyafetler alın derim, dönüşte düğmeler biraz zorlayacak. 😃 Ufak bir liste Antep mutfağına haksızlık olacak elbette ama mini bir Antep seyahatinde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetler aşağıda.

  • Beyran Çorbası
  • Baklava
  • Küşleme
  • Katmer
  • Nohut Dürüm
  • Alinazik
  • Yuvalama
  • Lahmacun
  • Künefe

Gaziantep Çevresi Gezilecek Yerler : En Güzel 9 Öneri

gaziantep çevresi gezilecek yerler

Genel olarak yazmayı sevsem de bazı yerleri yazmaya daha bir hevesli oluyorum. Daha bir heyecanlı oturuyorum bilgisayar başına. Gaziantep çevresi gezilecek yerler gezip gördüğümde beni nasıl heyecanlandırdıysa yazarken de aynı hissi sağlıyor. Umarım okurken aynı heyecanı siz de hissedersiniz.

Gaziantep Merkez Gezilecek Yerler Listesi

gaziantep tarihi gümrük hanı yaşayan müze

Gaziantep’e gidelim Gaziantep’e gidelim diye Üstün’ün başının etini yerken kısmette kız kıza gitmek varmış. Öyle dolu dolu öyle keyifli bir 4 gün geçirdik ki Gaziantep’te, yazmak, yazarken tekrar oradaymışım gibi hissetmek ve size de birlikte geziyormuş gibi hissettirmek için sabırsızlanıyorum 🙂