manisa gezilecek yerler sardes

Manisa Gezilecek Yerler | En Güzel 21 Yer | Haritalı

Şehzadeler şehri Manisa epeydir aklımızda olan ama ha gittik ha gideceğiz derken bir türlü kısmet olmayan bir yerdi. En sonunda kar kış demedik, düştük yola ve nihayet Manisa’ya da bir tik atabildik.

Manisa gezilecek yerler 2 güne rahatça sığdığından bu şehri hafta sonu kaçamağı yaparak keşfedebilirsiniz. Manisa tarihiyle, doğal güzellikleriyle, nefis lezzetleriyle Türkiye’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Lidya, Helen, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait bir çok tarihi eseri barındıran Manisa tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Parayı icat eden Lidyalıların başkenti olan ve dönemin en büyük ve zengin kentlerinden olan Sardes Manisa sınırlarında bulunuyor. Doğal güzellik desen bu şehirde yok yok. Tabiat parkları, şelaleler, kaplıcalar, peri bacaları bir çok güzelliği Manisa’da görebilirsiniz. Hadi Manisa’da gezilecek yerler listemizde bulunan birbirinden güzel 21 yeri birlikte gezelim.

Manisa Gezilecek Yerler Haritası

Biz Manisa’ya Muğla‘dan gittiğimiz için önce merkezi, sonra da Akhisar ve Salihli tarafını gezdik. Siz hangi yönden Manisa’ya gelecekseniz ona göre rota oluşturabilirsiniz.

Manisa’ya gelirken yol üstünde gezilecek yerleri gezmek zaman açısından tasarruf sağlıyor. Manisa gezilecek yerler planlaması yapmak için aşağıdaki harita üzerinde zoom yapabilirsiniz.

Manisa Gezilecek Yerler Haritası

Manisa Gezilecek Yerler

 1. Spil Dağı              
 2. Niobe Ağlayan Kaya      
 3. Manisa Kalesi   
 4. Muradiye Camii              
 5. Manisa Müzesi
 6. Sultan Cami       
 7. Ayşe Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi       
 8. Yeni Han             
 9. Mesir Tabiat Parkı          
 10. Aigai (Aiolis) Antik Kenti              
 11. Thyateira Tepe Mezarları           
 12. Akhisar Müzesi
 13. Marmara Gölü 
 14. Sardis Antik Kenti           
 15. Kurşunlu Şelalesi            
 16. Kız Köprüsü       
 17. Sandal Divlit Volkan Konisi         
 18. Kula Peri Bacaları            
 19. Tarihi Kula Evleri             
 20. Philadelphia St. Jean Kilisesi      
 21. Manisa Mevlevihanesi

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa seyahati planlamadan önce şehrin küçük bir şehir olduğunu düşünürdüm. Gidip görünce anladım ki Manisa azımsanmayacak kadar büyük bir şehir. Merkezde ve ilçelerinde bulunan çok sayıda görülecek nokta bulunuyor. Ben de tüm bu yerleri Manisa merkez gezilecek yerler ve Manisa çevresi gezilecek yerler olarak 2 gruba ayırdım.

Manisa Merkez Gezilecek Yerler

Manisa merkezde gezilecek yerler genel olarak birbirine yakın konumda yer alıyor. Sadece Spil Dağı Milli Parkı bu yerlere uzak kalıyor. Merkezdeki yerleri yürüyerek gezebilirsiniz.

Biz kış şartlarından dolayı bu yerlere araçla gitmeye çalıştık. Sokaklar dar olduğundan park yeri konusunda sıkıntı yaşadık. Size tavsiyem hava sıcaksa aracınızı uygun bir yere park edip yürüyerek merkezdeki yerleri gezmeniz olacaktır. İşte şehzadeler şehri Manisa merkezde gezilecek yerler listem.

Manisa Merkezde Nerelere Gidilir ?

 1. Spil Dağı
 2. Manisa Mevlevihanesi           
 3. Niobe Ağlayan Kaya      
 4. Manisa Kalesi   
 5. Muradiye Camii              
 6. Manisa Müzesi
 7. Sultan Cami       
 8. Ayşe Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi       
 9. Yeni Han             
 10. Mesir Tabiat Parkı

Spil Dağı Milli Parkı

manisa gezilecek yerler spil dağı

Dedim ya durduk durduk karda kışa gittik Manisa’ya diye. Hava muhalefeti nedeniyle Spil Dağı Milli Parkı göremediğimiz noktalardan biri oldu. Aslında gözümüzü karartıp yola da çıktık ama yolda jandarma zincirleri olmayanların çıkmasına izin vermediği için geri dönmek durumunda kaldık.

Aslında Manisa Spil Dağı’nın eteklerine kurulmuş bir şehir zaten. Listemizde yer alan bazı gezilecek yerler de Spil Dağı’nın eteklerinde bulunuyor.

Mitolojiye göre, Spil Dağı adını Anadolu’nun eski ana tanrıçası Kybele (Spilene) ve Frigya Kralı Menos’un kızı olan Sibel’den almış.

Spil Dağı Milli Parkı’nın Atalanı Mevkii’nde dağ evleri, piknik alanları, kır kahvesi ve lokanta bulunuyor. Günübirlik kullanımın dışında, Atalanı’ndaki kamp yerinde kendi çadır ve karavanınızla kalabilir veya dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

 • Spil Dağı Milli Parkı konumu burada.
 • Spil Dağı Milli Parkı giriş ücreti araç başı 14 TL.

Manisa Mevlevihanesi

Manisa merkezde gezilecek yerlerden biri Mevlevihane. Buraya girmeden önce Üstün girişte ney dinletesi bizi karşılayacak mı dedi ve tam girdiğimizde ney’in o huzur veren sesi bizi karşıladı.😊

Spil Dağı’nın eteklerinde, şehir merkezinden 3 km’lik bir yolla ulaşılan, milli park yolu üzerindeki Mevlevihane, Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından 1368-1369 yıllarında yaptırılmış. Burası 19. yüzyılda kent merkezinde yeni bir mevlevihane açıldıktan sonra önemini kaybetmiş.

Cumhuriyetin ilanının ardından mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiş. 1960-1961, 1982 ve 1999-2001 yıllarında yeniden onarılan yapı, günümüzde Manisa Yöresi Türk Tarih ve Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından etnografya müzesi olarak kullanılıyor.

Ayrıca bölgede günübirlik kullanıma yönelik büfe, ocak, piknik ve oyun alanlarına sahip 12 hektarlık bir piknik alanı yer alıyor. Bir de yakınlarında bulunan Trap-Skeet Atış alanındaki “Vali Parkı” adıyla anılan parkta restoran, piknik alanları, 2 atış poligonu ve bir tenis kortu bulunuyor.

 • Manisa Mevlevihanesi herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.
 • Manisa Mevlevihanesi konumu burada.

Niobe Ağlayan Kaya

niobe ağlayan kaya
Manisa Gezilecek Yerler – Niobe Ağlayan Kaya

Manisa’nın tarihi ve turistik yerlerinin başında geliyor Niobe Ağlayan Kaya. Eğer öyküsünü bilmeden giderseniz göreceğiniz yer sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Burayı bu denli önemli kılan hikayesi.

Niobe Ağlayan Kaya hikayesine göre; Tantalos’un kızı olan Niobe Manisa’da doğmuş ve Tanrıça Leto ile çocuklukları bu yörede geçmiş. Thebai Kralı Amphion ile evlenen Niobe’nin yedi kız, yedi erkek 14 çocuğu olmuş. Çocukluk arkadaşı ve Zeus’un eşi Leto’nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu varmış.

Sürekli çocukları ile gururlanan Niobe’nin kendisinin çok çocuğu olduğunu, Leto’nun ise sadece iki çocuğunun olduğunu söylemesi Tanrıça Leto’yu kızdırmış ve çocuklarından Niobe’yi cezalandırmalarını istemiş.

Niobe’nin bütün çocukları Apollon ve Artemis tarafından oklarla öldürülmüşler. Niobe çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlamış. Tanrı Zeus ise Niobe’nin haline acımış ve ızdırabına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde taş haline getirmiş.

Kadın başı şeklindeki bu kayanın göz çukuru şeklindeki girintilerinden yakın zamana kadar sızan su damlaları Niobe’nin gözyaşları olarak yorumlanıyor ve halk arasında burası “Ağlayan Kaya” adıyla da anılıyor.

Manisa Kalesi

manisa kalesi

Manisa’da gezilecek tarihi yerler içinde bulunan Manisa Kalesi bir kaç kalıntıdan ibaret. Araçla belli bir yere kadar gidip sonrasında patikalardan biraz yürümek gerekiyor. Biz hava çok soğuk olduğu için yürüyemedik. Hava güzelken Manisa Kalesi’nin kalıntılarını görmek için yürüyerek kaleye çıkabilirsiniz.

Spil Dağı’nın yamacında kalıntıları görülen Manisa Kalesi, “İç Kale” ve “Dış Kale” olarak iki bölümden oluşuyor. Kalenin inşa tarihi bilinmiyor ancak M.S. 17 depreminde kalenin yıkıma uğradığı sanılıyor. Saruhan oğulları kaleyi onarıp kullanmışlar. Dış kalenin içinde kalıntıları bulunan Hacet Mescidi Saruhan Bey tarafından yapılmış.

Manisa Kalesi’nin Osmanlılar Dönemi’nde de onarımdan geçirildiği biliniyor. 15. yüzyılda surlar çok fazla tahrip olduğundan kalenin önemi kalmamış.

Muradiye Cami

manisa gezilecek yerler muradiye camii

Muradiye Camii Manisa merkez gezilecek yerler içinde en önemli değerlerden biri. III. Murat adına 1583-1592 yılları arasında yaptırılan külliye; cami, medrese, imarethane ve dükkanlardan oluşuyor.

Projesi Mimar Sinan’a ait olan külliyenin inşası Mimar Mahmut Ağa tarafından başlatılmış ve ölümü üzerine Mimar Mehmet Ağa tarafından tamamlanmış. Mimar Sinan’ın Ege’deki tek eseri burası. Sırf burayı görmek için bile Manisa’ya gidilir diye düşünüyorum.

Manisa Müzesi

Her seyahatimde muhakkak bir fire verir, listemde olan bazı yerleri göremeden dönerim. Manisa Müzesi taşınma aşamasında olduğu için ziyarete kapalıydı. Manisa seyahati planladığınızda müzenin açılıp açılmadığı teyit edin ve açılmışsa gezilecek yerler listenize burayı da dahil edin.

Yeni yapılan Manisa Müzesi binası Polis Evi’nin hemen yanında yer alıyor.

 • Manisa Müzesi giriş ücreti 10 TL. Müze kart geçerli.

Sultan Cami

manisa sultan camii

Sultan Camii Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan tarafından 1522’ de yaptırılmış. Külliyede cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, dar-üş şifa ve çifte hamam bulunuyor.

Bugün Sultan Cami her yıl düzenlenen Mesir Şenliklerine ev sahipliği yapıyor. 16.yüzyıl Osmanlı mimarisinin ildeki en önemli örneklerinden olan Sultan Camii Manisa gezilecek yerler listesinde baş sıralarda.

Ayşe Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi

Hafsa Sultan Şifahanesinin önemi tarihte bizzat mesir macununun karıldığı yer olarak bilinmesi ve özellikle yolcu, işçi, tüccar, parasız herkesin ister Müslim ister gayri Müslim, ister erkek ister kadın hastaların derdine çare olan hastalıklarına şifa veren bir yer olması.

Bugünkü hastaneler nasıl bir donanıma, zengin kadroya sahipse şifahane de zamanının en ileri sağlık merkezlerindenmiş.

Bugün Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı Ayşe Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapısı açık. Müzede dağlama sahnesi, göz cerrahi sahnesi, akıl ve ruh hastalığı ve musiki ile tedavi, Merkez Efendi ve yamak, Mesir karım sahnesi ve daha görmeye değer bir çok detay var.

 • Ayşe Hafsa Sultan Tıp Tarihi Müzesi konumu burada.

Yeni Han

Yeni Han Hacı Mehmet Sadık Bey tarafından 19. yy.’da yaptırılmış. Tarihte ticaret hanı olarak kullanılan yerin birinci katta depolar ve sonradan ilave edilmiş ahırlar yer alıyormuş. 2001-2004 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmaları yapının orijinaline uygun olarak yapılmış.

Günümüzde Yeni Han içinde bazı dükkanlar ve oturup bir şeyler içebileceğiniz kafeler yer alıyor. Yaz aylarında bir yorgunluk molası verip bol köpüklü bir kahve içmek eminim çok keyifli olur.

Mesir Tabiat Parkı

manisa gezilecek yerler mesir tabiat parkı
Manisa Gezilecek Yerler – Mesir Tabiat Parkı

Manisa merkez içinde en sevdiğim yerlerden oldu Mesir Tabiat Parkı. Karlar altında pek hoştu gerçekten ama üşümeyi hiç sevmediğim için yazın gitseydim daha fazla keyif alırdım sanırım. 😃

Günümüzde yaygın olarak bilinen mesir macunu geleneğinin sürmesine yardımcı olmak amacıyla, macun yapımında kullanılan bitkiler parkın belirli bir alanında yetiştiriliyor.

Parkta yürüyüş alanları, gölet, kafe, restoran gibi vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunuyor. Manisa için şehrin içinde şehirden kaçış noktası adeta. Vaktiniz genişse ziyaret edebilirsiniz. Buraya ulaşım için araç şart.

Manisa Çevresinde Gezilecek Yerler

Aigai Antik Kenti

aigai antik kenti

Manisa’da gezilecek yerler merkez ile sınırlı değil elbette. Çevresinde de mutlaka görülmesi gereken bir çok tarihi ve doğal yer bulunuyor. Bu yerlerden biri Aigai Antik Kenti. Biz buraya kış şartlarından ve rotamızı ters kaldığından gidemedik.

Aigai, alışılmış Helen kentlerinden farklı olarak, Ege Denizi’ne uzak, dağlık bir coğrafyada kurulmuş. Kent MÖ 2. binyıl sonlarında Yunanistan’dan göçen Aioller tarafından kurulmuş.

Aigai’da buluntularından kentin kuruluşunun MÖ 8. yüzyıl sonlarında olduğu anlaşılıyor. Aigai adı keçi ile bağlantılı. Kent sikkelerinde bulunan keçi sembolü Aigai’nin ekonomisinin MÖ 8. yüzyıldan itibaren hayvancılığa dayandığını gösteriyor. Keçi yetiştiriciliği ile ünlenen kent Hellenistik Dönem’de de deri, dokuma ve kemik ürünler satmış.

Kentte görebileceğiniz yapılar arasında Bouleuterion (Meclis Binası), Macellum (balık pazarı), Athena Kutsal Alanı, Agora ve tiyatro yer alıyor.

 • Aigai Antik Kenti girişi ücretsiz.
 • Aigai Antik Kenti konumu burada.

Thyateira Tepe Mezarları

manisa gezilecek yerler thyateira tepe mezarları
Akhisar Gezilecek Yerler : Thyateira Tepe Mezarları

Manisa Akhisar gezilecek yerler kısmına geçiyoruz ve ilk durağımız Thyateira Tepe Mezarları oluyor. Akhisar İlçesi, antik Thyateira Kenti’nin üzerine kurulmuş. Kentin antik çağda bir dokumacılık merkezi olduğu biliniyor. Yolların kesiştiği bir noktada olması yönünden askeri ve ticari açıdan da önemliymiş.

Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait yedi kiliseden Thyateira Kilisesi’nin bulunduğu yer olarak sıkça ziyaret edilen kent, Tepe Mezarlığı adıyla da biliniyor. Tepe mezarları tam Akhisar’ın kalbinin attığı yerde yani merkezde bulunuyor. Buraya geldiğinizde öyle büyük bir antik kent beklemeyin.

 • Thyateira Tepe Mezarları giriş ücreti 12,5 TL. Müze kart geçerli.
 • Thyateira Tepe Mezarları konumu burada.

Akhisar Müzesi

akhisar arkeoloji müzesi
Akhisar Gezilecek Yerler : Akhisar Müzesi

Tepe mezarlarına çok yakın konumda olan Akhisar Müzesi de mini mini, fazla vaktinizi almayacak ama gelmişken de görmeden dönmek olmaz müzesi. 🙂 2012’den beri açık olan müzede arkeoloji ve etnografya bölümleri bulunuyor.

Arkeoloji seksiyonunda fosiller, idoller, el aletleri, seramikler bulunuyor. Lir çalan Eros, aslan başlı küpe, Herakles mührü, altın yüzük, kolye, iğne, Hıristiyanlık Dönemi’ne ait günlük alet ve eşyalar da bu bölümde sergileniyor.

Etnografya bölümünde de kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ve dükkanları canlandırmışlar. Yöresel kıyafet ve halıları da bu bölümde görebilirsiniz.

 • Akhisar Müzesi giriş ücreti 12,5 TL. Müze kart geçerli.
 • Akhisar Müzesi konumu burada.

Marmara Gölü

manisa marmara gölü

Marmara Gölü, Manisa’nın Gölmarmara ilçesinin güneyinde yer alan bir alüvyal set gölü. Çok fazla balık türüne ve su kuşuna ev sahipliği yapan Marmara Gölü son yıllarda yaşadığı kuraklık nedeniyle suyu oldukça azalmış ve barındırdığı canlı türleri yok olmaya başlamış.

Biz gittiğimizde de göl küçücük kalmıştı. Haritada yolun hemen kenarında gözükse de kuraklıktan dolayı göl neredeyse kaybolacak seviyeye ulaşmış.

 • Marmara Gölü’nün konumu burada.

Sardes Antik Kenti

manisa gezilecek yerler sardes
Manisa Gezilecek Yerler – Sardes Antik Kenti

Manisa gezilecek yerler listesinin baş sırasına oturur benim için Sardes Antik Kenti. Günümüze kadar sağlam gelebilmeyi başarmış görkemli yapıları ve tarihiyle oldukça etkileyici bir yer. Hatta benim için başlı başına Manisa’ya gitme nedeni bile olabilir. 😊

Tarihte parayı ilk bulan Lidya’nın başkentliğini yapmış Sardes. Sikke adı verilen ilk madeni para burada basılmış. Paktalos Çayı’nda yapılan altın madenciliği sayesinde kent önemli bir zenginliğe ulaşmış. Yapılan kazılar esnasında çayın kenarında altın arıtma atölyelere ortaya çıkarılmış.

Ayrıca Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan 7 kiliseden birisi de buradaymış. O nedenle inanç turizmi yönünden de oldukça önemli bir yer Sardes Antik Kenti.

Antik kentin en önemli ve görkemli yapısı Gymnasion’un karşısında yer alan ve “Bronzlu Ev” olarak adlandırılan ihtişamlı yapı. Buradaki işlemelere ve yazılara hayran kalmamak elde değil. Manisa Salihli’ye gelirseniz mutlaka yolunuzu düşürün ve bu antik kenti görün.

Ha bir de Sardes Antik Kentine 1 km uzaklıkta Kutsal Artemis Tapınağı yer alıyor. Sardes’e gelmişken dünyada bulunan en büyük tapınaklardan biri olan bu yapıyı da ziyaret etmeyi unutmayın. Buranın giriş ücreti Sardes Antik Kenti’nin giriş ücretine dahil.

 • Sardes Antik Kenti giriş ücreti 17,5 TL. Müze kart geçerli.
 • Sardes Antik Kenti konumu burada.

Kurşunlu Şelalesi

manisa kurşunlu kaplıcaları
manisa gezilecek yerler kurşunlu şelaleleri
Manisa Salihli Gezilecek Yerler : Kurşunlu Şelaleleri

Manisa Salihli gezilecek yerler içinde bulunan Kurşunlu Şelalesi daha doğrusu şelaleleri doğanın içinde oksijen depolayabileceğiniz bir yer. Aslında burası Kurşunlu Kaplıcaları olarak da biliniyor. Konaklama ve günübirlik kullanım için kaplıcalara şifa bulmaya gelenlerin sayısı oldukça fazla.

Salihli Belediyesi tarafından yapılan çevre düzenlemesi kapsamında yapılan şelaleler de buraya ayrı bir hava katmış. Burada keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik masalarında ailenizle afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Burada market ve bir de pide fırını bulunuyor.

Şelaleler kaplıcanın arkasındaki dağa doğru ilerliyor ve en son şelale görsel açıdan çok daha güzel.

 • Manisa Kurşunlu Kaplıcaları konumu burada.

Kız Köprüsü

manisa gezilecek yerler kız köprüsü
Manisa Salihli Gezilecek Yerler – Kız Köprüsü

Manisa gezilecek yerler listesinin Salihli’de bulunan bir diğer tarihi değeri Kız Köprüsü. Tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmiyor.

Tarihe meydan okuyup günümüze dek ulaşabilmeyi başarmış bu değer harika bir görsellik sunuyor. Biz burayı rotamıza dahil etmedik ama dilerseniz vaktiniz varsa burayı da rotanıza dahil edebilirsiniz.

Kız Köprüsü’nün konumu burada.

Sandal Divlit Volkan Konisi

sandal divlit volkan konisi

Eveeet, geldik Manisa Kula gezilecek yerlere ve Sandal Divlit Volkan Konisi‘ne. Burası Türkiye’nin ilk ve tek “Avrupa ve UNESCO Jeoparkı” ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı’nda yer alıyor.

Sandal Divlit Yanardağı ülkemizin en genç yanardağı. Ahşap merdivenler ile volkanın tepesine kadar çıkılabiliyor.

 • Sandal Divlit Volkan Konisi konumu burada.

Kula Peri Bacaları

Kula Peri Bacaları bizim Uşak seyahatimizde Taşyaran Vadisi’ne yakın olması nedeniyle uğradığımız yerdi. O nedenle tekrar ziyaret etmedik.

Ülkemizin bir çok yerinde peri bacaları olduğunu biliyordum ama Kapadokya’dan sonra gördüğüm ilk oluşum burasıydı.

Aracınızla peri bacalarının yanına kadar gidebiliyor, dilerseniz alanı yürüyerek de keşfedebiliyorsunuz. Oluşumlar yolun sağında ve solunda yol boyunca ilerliyor. Ben oldukça beğendim Kula Peri Bacaları’nı. Manisa’da gezilecek doğa yerleri içinde en güzel nokta bence burası.

Tarihi Kula Evleri

tarihi kula evleri
Manisa Gezilecek Yerler – Kula Evleri

Kula, 18. yüzyıl Osmanlı kent mimarisinin Türkiye’de en iyi korunan alanlarından biri. Eski Kula Şehri, Divlit Yanardağı’nın eteğinde bulunuyor. Yanardağın soğumuş bazaltlarının kullanımı Kula mimari yapılarını derinden etkilemiş.

Tarihi Kula evleri, camiler, kiliseler, çeşmeler ve ünlü konaklar dahil olmak üzere 3000 den fazla tarihi binadan oluşuyor. Bu evlerden 1200’ü Kula Kent Sitesi altında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunuyor.

Philadelphia St. Jean Kilisesi

philadelphia st jean kilisesi

Manisa Alaşehir gezilecek yerlerden Philadelphia St. Jean Kilisesi listemizin son maddesi. Pergamon Kralı II. Attalos Philadelphos tarafından kurulan Philadelphia, Roma Döneminde tapınaklarının ve kentte yapılan festivallerin çokluğundan dolayı “Küçük Atina” diye anılıyormuş. Kentin en görkemli anıtlarından birisi de St. Jean Kilisesi.

İncil’de bahsedilen ve Hıristiyanlığın 7 kilisesi olarak kabul edilen kiliseden biri olan St. Jean Kilisesi’ne ait ayaklardan üç tanesi sağlam durumda. Havari freskleri, Meryem ana önünde ayin yapan bir grubun renkli tablosu tahrişler nedeniyle zor seçilebiliyor.

 • Philadelphia St. Jean Kilisesi konumu burada.

Manisa Hakkında Hap Bilgiler

Manisa Nerede ?

Manisa, Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Türkiye’nin en kalabalık on dördüncü şehri. 17 ilçesi bulunan il İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin 2. büyük ili ve ticaret merkezi. 2012 yılında büyükşehir olmuştur.

Antik çağda “Magnesia”, Roma İmparatorluğu döneminde “Magnesia ad Sipylum” ismiyle anılmış. Manisa, Spil Dağı’nın eteklerinde kurulmuş. Gediz Nehri’nin büyük bir bölümü il sınırları içerisinden geçiyor.

 • Manisa ili haritadaki konumu burada.

Manisa’ya Nasıl Gidilir ?

Manisa’ya hava yolu, kara yolu ya da demir yolu ile ulaşım imkanı bulunuyor. Manisa’ya en yakın havalimanı 60 km mesafedeki İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Demiryolunu kullanmak isterseniz Balıkesir, İzmir, Aydın, Uşak, Denizli gibi illere giderken Manisa’ya ulaşabilirsiniz.

Karayolu ile Manisa’ya sık sık otobüs seferleri bulabilir ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz. Belli başlı şehirlerden Manisa’ya olan uzaklıkları aşağıda paylaşıyorum.

 • İzmir-Manisa arası 38 km,
 • Muğla-Manisa arası 234 km,
 • İstanbul-Manisa arası 428 km,
 • Ankara-Manisa arası 562 km.

Manisa’ya Ne Zaman Gidilir ?

Manisa her ne kadar Ege Bölgesi’nde olsa da kışları karlı ve soğuk geçen bir şehir. Ocak ayında titreye titreye gezmiş biri olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmenizi tavsiye ederim. 😃 Gerçi üşümekle ilgili bir probleminiz yoksa karın da bu şehre ayrı bir yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

Manisa Kaç Günde Gezilir ?

Manisa gezilecek yerler listesi çok kalabalık değil. Sade ama etkileyici yerlerin olduğu bu listedeki yerleri gezmek için 2 ya da 3 gün yeterli olacaktır. Manisa merkezde bulunan yerler birbirine yakın ve yürüyerek gezmeye müsait. Buraları gezmeniz 1 gününüzü bile almaz. Çevrede bulunan yerleri de biz 1 günde tamamladık. Bizim için tam bir hafta sonu rotası oldu Manisa.

Araç Kiralamak Gerekir mi ?

Manisa gezilecek yerler ilçelere dağılmış bir konumda bulunduğundan ve her yere toplu taşıma ile gitmek zaman yönetimi ve konfor açısından mümkün olmadığından bence Manisa mutlaka araçla gezilmeli. Kendi aracınızla gelmediyseniz araç kiralamanız sizi çok rahat ettirecek.

Manisa’da Ne Yenir ?

manisada ne yenir manisa kebabı

Manisa müthiş lezzetleri olan bir mutfağa sahip. Seyahatinizde tadı damağımda kaldı diyeceğiniz bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız. En meşhur yemeklerinden olan Manisa kebabı benim oldukça beğendiğim bir lezzet oldu. Daha başka neler yiyelim, içelim derseniz;

Manisa’da Ne Yenir ?

 • Manisa Kebabı
 • Kırkağaç Kavunu
 • Mesir Macunu
 • Sultaniye Üzümü
 • Köfte
 • Keşkek
 • Akhisar katmeri
 • Cilveli Kahve

Manisa gezilecek yerler listem umarım faydalı olmuştur. Yolunuz buralara düşerse kulaklarımı çınlatırsınız artık. Eee burada aradığınızı bulduysanız Instagram’a sabitlediğim Manisa hikayelerine de beklerim.😊

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.