müze kart nedir nasıl alınır

Müze Kart Nedir – Nereden Alınır – 2023 Fiyatları

Müzekart bizim için ne ifade ediyor diye sorsanız direkt 2 kelime ile açıklarım: Kurtarıcı kart. Seyahat etmeyi seviyorsanız müze kart cüzdanınızda kesinlikle yer almalı. Ucuza gezme yollarını arıyorsanız müze karta sahip olmalısınız. Bir çok ören yerini, müzeleri ücretsiz gezmek müze kart ile tamamen ücretsiz.

Bu yazımda sizlere müzekart ile ilgili Müzekart Nedir, Müzekart Nasıl Alınır, Müzekart Çeşitleri Nedir, Müzekart Geçerlilik Süresi, Müzekart Nereden Alınır, İnternetten Müzekart Alma, Müzekart Geçerlilik Süresi, Müzekart Avantajları, Müzekart İçin Gerekli Belgeler, 2023 Müzekart Fiyatları, Müzekart Geçen Yerler, Müzekartın geçersiz olduğu yerler gibi konulara cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden keyifli okumalar.

Müze Kart Nedir ?

müze kart nedir

Müzekart, Türkiye’nin bir çok ilinde bulunan Kültür Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine bağlı bütün müzeleri ücretsiz gezme imkanı veren müthiş bir kart. Müzekart aşağıda da belirteceğim gibi sadece ücretsiz giriş hakkı tanımıyor, bir çok avantaj da sağlıyor. 1 Ocak 2013’de hayatımıza giren bu güzel proje sayesinde tarihimizi ve kültürümüzü çok daha iyi tanıma imkanı elde ettik. Seyahat etmeyi seviyorsanız kesinlikle bir müze kartınız olmalı. Özellikle İstanbul’da gezilecek yerler için çoğuna müze kartla girebilmeniz çok büyük bir avantaj.

Müze Kart Nasıl Alınır ?

Müzekart almak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca “muze.gov.tr/urun-ekle” adresinden istenen bilgileri girerek kredi kartıyla online olarak da Müzekart alabilirsiniz. Bunun dışında müze kart aldıktan sonra kartı yanınızda taşımak istemiyorsanız telefonunuza müzekart uygulamasını indirip uygulama ile müzelere ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Müze Kart Çeşitleri Nelerdir ?

müze kart nasıl alınır

Müzekartın bir çok çeşidi var. Bunlardan hangisi size uyuyorsa onu tercih edebilirsiniz. Bizim kullandığımız Müzekart çeşidi Müzekart+ ve İndirimli Müzekartı. Fakat artık bunları da kullanmıyoruz. Çünkü müzekart artık telefonlarda. Telefondaki “Türkiye’nin Müzeleri” uygulamasından karta ihtiyaç olmadan QR kod okutarak müzelere kolayca giriş yapabilirsiniz. Şimdi gelelim müzekart çeşitlerine.

MüzeKart Çeşitleri

 • Mobil Müzekart
 • Museum Pass Türkiye
 • Müzekart +
 • İndirimli Müzekart
 • Müzekart GNS
 • Museum Pass İstanbul
 • Museum Pass Cappadocia
 • Museum Pass Akdeniz
 • Museum Pass Ege

Mobil Müzekart

Dijital demek rahatlık demek. Eskiden müze kart kaybolurdu aramakla uğraşırdık ama artık müzekart da dijitale geçti. Türkiye’nin müzelerini telefonunuzdaki müzekart uygulaması ile keşfetmek çok daha kolay.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı’na bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini Dijital MüzeKart ile ücretsiz gezebilirsiniz. Mobil müzekartı çıkartmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 • Akıllı telefonunuza “Türkiye’nin Müzeleri” uygulamasını indirin.
 • Hızlıca üye kaydı oluşturun.
 • Daha önce satın aldığınız aktif bir MüzeKart’ınız varsa, T.C. Kimlik numaranızı kullanarak mevcut kartınızı etkinleştirin.
 • Yeni bir MüzeKart almak ve hemen kullanmaya başlamak için “MüzeKart” seçeneği altından “MOBİL UYGULAMA” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayın.
 • Ziyaret edeceğiniz müze girişinde sıra beklemeye gerek kalmadan QR kod oluşturarak müze girişinizi sağlayın.

Not: Mobil MüzeKart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adası, İstanbul Sinema Müzesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içeresinde bulunan Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonu bölümünde geçerli değil. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekli.

MuseumPass Türkiye

Museum Pass Türkiye ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini 15 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze ve ören yeri girişinizden itibaren 15 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Türkiye’nin fiyatı 4000 TL.

MuseumPass Türkiye, her müzeye bir geçiş hakkı sağlayan bir kart.

Müze Kart +

Müzekart + ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Satın aldığınız ilk günden itibaren 1 yıl boyunca geçerli olan MüzeKartın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL.

Not: MüzeKart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adası, İstanbul Sinema Müzesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içersinde bulunan Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonu bölümünde geçerli değil. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekiyor.

Müze Kart GNS

Müzekart GNS; 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere “Genç Ne Sever” platformu tarafından hediye edilen, 300’den fazla müze ve ören yerini 13 Temmuz – 13 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilme imkanı sağlayan dijital bir kart.

Müzekart GNS, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 18-25 yaş arasındaki gençlere hediyesi olup ücret ödemeden alınabiliyor. Şu an için süresi dolduğu için Müzekart GNS başvuruları alınmıyor.

İndirimli Müze Kartı

Akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için geçerli olan Müzekart İndirimli’nin fiyatı Türk vatandaşları için 30 TL. Müzekart İndirimli ile tarihte yolculuğa çıkmak için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da ören yerine başvurabilirsiniz.

Museum Pass İstanbul

Museum Pass İstanbul ile İstanbul’daki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 14 müzeyi 5 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 5 gün boyunca geçerli olan Museum Pass İstanbul ‘un fiyatı 2500 TL. Museum Pass İstanbul satış noktaları için lütfen tıklayınız.

Museum Pass Cappadocia

Museum Pass Cappadocia ile Nevşehir ve Aksaray illerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 10’dan fazla müze ve ören yerini 3 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 3 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Cappadocia’nın fiyatı 1500 TL.

Museum Pass Akdeniz

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya, Mersin, Adana ve Denizli illerindeki, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 50’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Mediterranean’in fiyatı 2200 TL.

Museum Pass Ege

Museum Pass The Aegean ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki 60’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Aegean’in fiyatı 2300 TL.

Müze Kart Nereden Alınır & Müze Kart Satış Noktaları

müze kart fiyatları
Aydın Priene Antik Kenti

Müzekartı hem internet üzerinden alabilirsiniz hem de gideceğiniz yerdeki müzeden alabilirsiniz. Ama dikkat edin her yerde müzekart satılmıyor. Şu an için toplamda 60 satış noktası var. Satış noktaları için bu bağlantıdan gideceğiniz ili seçip satış noktalarını listeleyebilirsiniz. Eğer gideceğiniz müzede müzekart alım noktası yoksa en iyisi online olarak müzekart almanız olacaktır.

Müze Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 332 müze ve ören yerine, alındığı tarihten itibaren 1 yıl sınırsız giriş imkanı sağlıyor. Yani 1 yıl boyunca müzekartınızla doya doya gezebilirsiniz.

İnternetten Müze Kart Alma

Müzekartı internetten muze.gov.tr/MuseumPass adresinden alabiliyorsunuz. Daha sonra kartınız onay aldıktan sonra kartınız 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderiliyor. İnternetten ayrıca gideceğiniz yerde müzekart geçerli olan yerler için e-bilet alabiliyorsunuz. Onun içinde bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

Müze Kart İçin Gerekli Evraklar

Müzekart almak oldukça kolay. Eğer online olarak müzekart almayacaksanız müzekart satan satış noktalarından aşağıdaki belgeleri ibraz ederek müzekart satın alabilirsiniz.

 1. Kimlik kartı
 2. Son 6 ayda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf (her zaman istenmiyor)
 3. Müze kart bedeli

Müze Kart Kimlere Ücretsiz ?

Müzekart aşağıdaki kişilere ücretsiz veya indirimli veriliyor.

 • 18 yaşın üzerindeki öğrencilere,
 • Engelli vatandaşlara,
 • Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerine,
 • Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrencilere,
 • Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz.

Müze Kart Fiyatları 2023

Müze kart fiyatları aşağıdaki gibi. Fiyatlar 2023 yılı için geçerli. Detaylı açıklamaları Müzekartı’ın sitesinde bulabilirsiniz.

MÜZE KART TÜRÜ2023 MÜZE KART FİYATLARI
Museum Pass Türkiye (15 Gün Geçerli)4000 TL
Müzekart + (1 Yıl Geçerli)60 TL
Museum Pass İstanbul (5 Gün Geçerli)2500 TL
Museum Pass Cappadocia (3 Gün Geçerli)1500 TL
Museum Pass Akdeniz (7 Gün Geçerli)2200 TL
Museum Pass Ege (7 Gün Geçerli)2300 TL

Müze Kart Öğrenci & Öğrenci Müze Kartı

müze kart nasıl alınır
Denizli Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Müzekart akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli olarak 30 TL. İndirimli Müzekarttan faydalanmanız için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da ören yerine başvurabilirsiniz. Açıköğretim öğrencileri de İndirimli Müzekarttan faydalanabilir.

İş Bankası Müze Kart (Maximum Kart)

İş Bankası Maximum Kartınız varsa bu kredi kartını Müzekart olarak kullanabiliyordunuz. Fakat 31.10.2018 tarihi itibariyle Maximum Kartlarımıza sağlanan Müzekart özelliği sona erdi.

İş Bankası Müze Kart Ne Kadar Geçerliydi ?

İş Bankası kredi kartlarının taşıyacağı Müzekart özelliği her bir takvim yılı içinde 1 aylık süre için geçerli oluyordu. 1 aylık süre müze veya ören yerinde kart sahibinin kartını ilk olarak kullandığı ve ücretsiz giriş yaptığı gün başlıyordu ve kart sahibi bu tarihten itibaren bir ay boyunca Müzekart’ın geçerli olduğu müzeleri ücretsiz olarak ziyaret edebiliyordu. Ama şimdi

Müze Kartın Geçerli Olduğu Yerler

Müzekart toplamda 332 müzede geçerli. 332 yeri ücretsiz gezebilirsiniz yani. Gerçekten çok büyük avantaj. Müzekart geçen yerler için bu bağlantıya tıklayın ve gideceğiniz şehri seçin, liste önünüzde. 

Son bir gelişme ile Müzekart artık milli saraylar için de geçerli olacak.

Müze Kartın Geçersiz Olduğu Yerler

Türkiye sınırları içerisinde bulunan 332 müzeye, Müzekart sayesinde ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müzekartın geçerli olmadığı yerler ise aşağıda yer alıyor.

 • Topkapı Sarayı sınırlarında bulunan; Harem Dairesi,
 • Aya İrini Anıtı,
 • Denizli Hierapolis Antik Havuz
 • Efes Ören’de bulunan Yamaçevler,
 • Göreme Açıkhava Müzesi’nde yer alan Karanlık Kilise

Müze Kart Ne İşe Yarıyor & Müze Kart Avantajları

 • Müzekart ile 300 den fazla müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.
 • Müzekart ile çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösterilerine müzekartınız sayesinde %20 indirimli olarak katılabilirsiniz. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda da yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde de indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlı biletleri alabilirsiniz. İstanbul şehir hatları kapsamında kısa boğaz turlarında %25, uzun boğaz turlarında ise %20 indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Müzekart ile Özel Müzelere Giriş Daha Kolay. Müzekart ile aynı zamanda özel müzelere de hem indirimli hem de daha kolay giriş yapabilirsiniz. Müzekart’ınız ile ziyaret edebileceğiniz özel müzeler arasında; Elgiz Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Kum ve Heykel Müzesi (Sandland) – Antalya, Masumiyet Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Türvak (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema – Tiyatro Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Pera Müzesi bulunuyor.
 • Kafe ve Mağazalarda Müzekart İndirimi. Müzekart sahibi iseniz bir çok yerde ayrıcalığınız var demektir. Pek çok kafe ve mağazada yaptığınız ziyaretlerde ve alışverişlerde indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Müzekart ile indirimlerden yararlanabileceğiniz kafe ve mağazalar arasında; Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi (BKG) Müze Mağazaları ve Kafeleri, Cermodern, Dialogue in The Dark – Karanlıkta Diyalog, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Avantgarde Collection Hotels , İstanbul Arkeoloji Müzeleri Mağaza ve Kafesi, Pandeli Restaurant ve Türk Edebiyatı Vakfı bulunuyor. Ayrıca Elite World Hotels’in tüm lokasyonlarında konaklama ve restoranlarda %15 değerinde indirim alabilirsiniz.

Müze Kart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Müzekart satış işlemi gerçekleştikten sonra geri alma işlemi yapılamadığından bilgilerinizi ayrıntılı şekilde kontrol etmeli ve doğruluğundan emin olmalısınız.
 • Satın aldığınız Müzekart’ı değiştiremez ve iptal edemezsiniz.
 • Satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra ekranda beliren onay mesajını beklemeli ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Herhangi bir sorun oluşması durumunda vakit kaybetmeden 444 MÜZE (6893) çağrı merkezini aramalısınız.

Müze Kart Kayıp İşlemleri

Müzekart, sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamıyor. Müze kartınızın çalınması yada kaybolması halinde en yakın Müzekart Basım İstasyonundan 60 TL karşılığında kartınızı yeniden temin edilebilirsiniz.

Yazımın sonuna geldik. Müzekartla ilgili tüm bilgileri vermeye çalıştım. Sorularınız olursa iletişim bölümünden ya da sosyal medyadan rahatlıkla bağlantıya geçebilirsiniz. Yazıma yorum yapmayı unutmayın. Mutlu gezmeler.

Müze Kart Sıkça Sorulan Sorular

65 yaş üstü Müzekart gerekir mi?

Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için müzekart ücretsiz.

Müzekart çıkarmak için ne gerekli?

Müzekart, Türkiye’deki birçok müze, ören yerleri ve özel müze koleksiyonları gibi yerlere giriş yapmak için kullanılan bir kart. Müzekart kullanarak bu yerleri ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Eğer müzekartınız yoksa bu yerlerin girişinde tek tek ücret ödemek zorundasınız.

Müzekart geçerlilik süresi ne kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığına bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Yani müzekartın geçerlilik süresi 1 yıl. Sonrasında ise yenileme yapmanız gerekli.

20 Comments

 • Avatar of Türker

  Türker

  Merhabalar,
  Ailem ile GAP turuna gideceğim ve müzekart almamızı önerdiler,istanbul anadolu yakasında oturmaktayım,karşı gelip alsam oğlum ve eşimede ben alabiliyormuyum,oğlum öğrenci,yani 3 tane ben alabilirmiyim onlar adınada,teşekkürler

  • Avatar of Mesut Mavituna

   Mesut Mavituna

   65 yaş üstüne müze ve ören yerlerine girişte ücretsiz olduğu bilgisini aldım.
   73 yaşımdayım müzelere ücretsiz giriş kartını almak istiyorum. Bu kartı sürekli kullanabilmek
   için ne yapmam gerekiyor ve nasıl sahip olabilirim.
   İzmir de ikamet ediyorum.
   Nasıl ve hangi yolla alınacağı hususunda adres ve bilgi paylaşımında bulunursanız sevinirim.
   İyi günler ve çalışmalar dilerim.

 • Avatar of deniz

  deniz

  Standart müzekart ile diğerleri arasında ne fark var? Diğerlerinde ne gibi avantajları oluyor? Standart kartın geçmediği yerler mi var acaba şimdi incelerken aklıma takıldı 🙂

 • Avatar of Atilla

  Atilla

  Merhaba, müzekartların farklı özellikleri olduğunu duymuştum. Mesela olimposta denize gidebilmek için antik kentin içinden geçmeniz gerekiyor. Bazı müzekartlarla aynı ören yeri veya müzeye aynı gün içerisinde 1 kez girilebilirken bazılarında sınırsız giriş çıkış yapılabilabiliyor diye duymuştum. Mesela öğleden önce antik kentten geçip denize gittiniz geri döndünüz öğleden sonra bir daha denize gideceksiniz antik kentten geçmeniz gerektiği için olmuyor gibi. Hangi kartların sınırsız özelliği var?

 • Avatar of Erdem avcí

  Erdem avcí

  Merhaba 60 TL ye verilen müze kartla efese girebiliyormuyuz.kafama takılan aslında Efes ören yeri içindeki yamaçevler de geçersiz yazması dikkatimi çekti bunlar farkı yerlermi

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Müzekart’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından alınabiliyor. Vize ile gelenler alamıyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.