müze kart nedir nasıl alınır

Müze Kart Nedir | Nasıl Alınır | Ücreti | 2024

Müze kart bizim için ne ifade ediyor diye sorsalar cevabı 2 kelime ile hemen açıklarım. Müze kart demek “kurtarıcı kart” demek. Yurt içinde seyahat etmeyi seviyorsanız müze kart cüzdanınızda ya da dijital ortamda yani telefonunuzda muhakkak yer almalı. Yer almalı çünkü bu kart sizi ciddi bir maliyetten kurtarıyor. Ucuza gezme yollarını arıyorsanız müze karta kesinlikle sahip olmalısınız. Müze kart sayesinde bir çok ören yerini ve müzeleri ücretsiz şekilde gezebilirsiniz.

Seyahat severler için önemli olan bu kart hakkında ayrı bir yazı yazmak istedim. Bu yazımda Müze Kart Nedir, Müze Kart Nasıl Alınır, Müzekart Çeşitleri Nedir, Müzekart Geçerlilik Süresi, Müzekart Nereden Alınır, İnternetten Müzekart Alma, Müzekart Geçerlilik Süresi, Müzekart Avantajları, 2024 Müze kart Ücretleri gibi konulara cevap vermeye çalışacağım. Bu kart hakkında tüm soru ve cevapları yazımda bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Eğer bulamazsanız da aşağıda yorum kısmına yazın 24 saat içinde cevaplarım. Hadi gelin müze kart dosyamızı açalım.

NOT: 2024 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları müzeleri ve ören yerlerini müze kart olmadan ziyaret edemiyor. Yani ören yerlerini ya da müzeleri gezmek isterseniz müze kart almak zorundasınız. Bir çok ören yerinin giriş ücreti zamlandığı için daha uygun maliyetli bu kartı almak zaten çok mantıklı. Müze kartı müze ve ören yerlerinden, e-devletten, telefondaki müze kart uygulamasından kolayca satın alabilirsiniz. Detaylar aşağıda.

Müze Kart Hakkında Her Şey

Müze Kart Nedir ?

müze kart bujuyollarda

Müze Kart Nedir ? Müzekart, yukarıda dediğim gibi Türkiye’de yaşayan herkesin sahip olması gereken bir kart. Bu kart Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ve ücretsiz gezme imkanı sağlıyor. Türkiye’de görülmesi gereken tarihi yerlerin büyük bir bölümünü müze kart ile ücretsiz gezebiliyorsunuz. Özellikle tatile çıkmadan önce bu kartı almanız bütçeniz açısından çok mantıklı bir hareket olacaktır.

Müze Kart Nasıl Alınır ?

Müze Kart Nasıl Alınır ? Bu konu hakkında son zamanlarda çok fazla güncel gelişmeler oldu. Dijitalleşen dünyada müze kart da dijitalleşmeye güzel şekilde ayak uydurdu. Müze kartın ilk çıktığı zamanlarda bu kartı çıkartmak için fiziki evraklar isteniyorken 2024 yılı itibariyle artık hiç bir fiziki belgeye gerek yok. Bırakın belgeyi artık müze kartın kendisine bile ihtiyaç yok. O nasıl oluyor demeyin, çok da güzel oluyor. Artık hem müze kartın mobil uygulamasından hem de e-devletten müze kart alınabilir ve müze kart dijital ortamda telefondaki uygulama üzerinden kullanılabiliyor. Hepsini tek tek detaylı anlatacağım.

Müzelerden Müzekart Alma

Müzekart almak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca “muze.gov.tr/urun-ekle” adresinden istenen bilgileri girerek kredi kartıyla online olarak da Müzekart alabilirsiniz. Bunun dışında müze kart aldıktan sonra kartı yanınızda taşımak istemiyorsanız telefonunuza müzekart uygulamasını indirip uygulama ile müzelere ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Telefondan Uygulama Üzerinden Müzekart Alma (Mobil Müzekart)

Telefondan müzekart olmak oldukça basit. App Store ya da Google Play’den “MüzeKart” uygulamasını indiriyorsunuz. Sisteme kayıt oluyorsunuz ve Müzekart bölümünden istediğiniz kartı satın alabiliyorsunuz. Bu kart Dijital Müze Kart. Müze ya da ören yerlerine uygulama üzerinden oluşturacağınız barkod ile giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada sesli rehber seçeneği de mevcut. Yani telefondan müze kart işlemleri oldukça basit. Biz artık fiziki müze kartlarını cüzdanımızdan çıkardık ve mobil uygulamadan müzekartımızı kullanmaya devam ediyoruz. Uygulamayı indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

NOT: MüzeKart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Beykoz Cam Müzesi, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler , Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise, Sedir Adası, İstanbul Sinema Müzesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi içeresinde bulunan Serçe Limanı Cam Batığı Sergi Salonu bölümünde geçerli değil. Belirtilen bu yerler için ayrıca ücret ödeyip bilet almanız gerekiyor.

edevlet muze kart
E-Devletten Müzekart Alma

E-devletten Müzekart Alma

E-devlet üzerinden bu adresten (https://www.turkiye.gov.tr/kultur-ve-turizm-muzekart-islemleri) müzekarta başvurup mobil müzekart satın alabilirsiniz. Ödemeyi kredi ya da banka kartından yapıyorsunuz ve hemen kart kimliğinize tanımlanıyor. Ayrıca burada kullanım geçmişini ve hangi müzekart çeşitlerine sahip olduğunuzu da görebilirsiniz. Müzelere girişte mobil uygulamadan oluşturacağınız QR kod ile sıra beklemeden hemen giriş yapabiliyorsunuz. Yani kuyrukta bekleme derdi yok.

Müze Kart Çeşitleri Nelerdir ?

müze kart nasıl alınır

Müzekartın bir çok çeşidi var. Bunlardan hangisi size uyuyorsa onu tercih edebilirsiniz. Bizim kullandığımız Müzekart çeşidi Müzekart+ ve İndirimli Müzekartı. Fakat artık bunları da kullanmıyoruz. Çünkü müzekart artık telefonlarda. Telefondaki “Türkiye’nin Müzeleri” uygulamasından karta ihtiyaç olmadan QR kod okutarak müzelere kolayca giriş yapabilirsiniz. Şimdi gelelim müzekart çeşitlerine.

Müze Kart Türleri

 1. Mobil Müzekart
 2. Museum Pass Türkiye
 3. Müzekart +
 4. İndirimli Müzekart
 5. Müzekart GNS
 6. Museum Pass İstanbul
 7. Museum Pass Cappadocia
 8. Museum Pass Akdeniz
 9. Museum Pass Ege

Mobil Müzekart

Dijital demek rahatlık demek. Eskiden müzekart kaybolurdu aramakla uğraşırdık ama artık müzekart da dijitale geçti. Türkiye’nin müzelerini telefonunuzdaki müzekart uygulaması ile keşfetmek çok daha kolay.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığı’na bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini Dijital MüzeKart ile ücretsiz gezebilirsiniz. Mobil müzekartı çıkartmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.

 • Akıllı telefonunuza “Türkiye’nin Müzeleri” uygulamasını indirin.
 • Hızlıca üye kaydı oluşturun.
 • Daha önce satın aldığınız aktif bir MüzeKart’ınız varsa, T.C. Kimlik numaranızı kullanarak mevcut kartınızı etkinleştirin.
 • Yeni bir MüzeKart almak ve hemen kullanmaya başlamak için “MüzeKart” seçeneği altından “MOBİL UYGULAMA” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayın.
 • Ziyaret edeceğiniz müze girişinde sıra beklemeye gerek kalmadan QR kod oluşturarak müze girişinizi sağlayın.

Müze Kart +

Müzekart + ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Satın aldığınız ilk günden itibaren 1 yıl boyunca geçerli olan Müzekartın ücreti Türk vatandaşları için 60 TL.

İndirimli Müze Kartı

Akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için geçerli olan İndirimli Müzekart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 30 TL. Müzekart İndirimli ile tarihte yolculuğa çıkmak için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da ören yerine başvurabilirsiniz.

MuseumPass Türkiye

Museum Pass Türkiye ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve ören yerini 15 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze ve ören yeri girişinizden itibaren 15 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Türkiye’nin fiyatı 165 Euro.

MuseumPass Türkiye, her müzeye bir geçiş hakkı sağlayan bir kart.

MüzeKart GNS

Müzekart GNS; 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere “Genç Ne Sever” platformu tarafından hediye edilen, 300’den fazla müze ve ören yerini 13 Temmuz – 13 Ekim 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilme imkanı sağlayan dijital bir kart. Müzekart GNS, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 18-25 yaş arasındaki gençlere hediyesi olup ücret ödemeden alınabiliyor. Şu an için süresi dolduğu için Müzekart GNS başvuruları alınmıyor.

Museum Pass İstanbul

müze kart nedir nasıl alınır

Museum Pass İstanbul ile İstanbul’daki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 14 müzeyi 5 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 5 gün boyunca geçerli olan Museum Pass İstanbul’un fiyatı 105 Euro. Museum Pass İstanbul satış noktaları için lütfen tıklayınız.

Museum Pass Cappadocia

Museum Pass Cappadocia ile Nevşehir ve Aksaray illerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 10’dan fazla müze ve ören yerini 3 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 3 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Cappadocia’nın ücreti 65 Euro.

Museum Pass Akdeniz

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya, Mersin, Adana ve Denizli illerindeki, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 50’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Mediterranean’in ücreti 90 Euro.

Museum Pass Ege

Museum Pass The Aegean ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki 60’dan fazla müze ve ören yerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya ören yeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Aegean’in fiyatı 95 Euro.

Müze Kart Nereden Alınır ?

müze kart fiyatları
Aydın Priene Antik Kenti

Müze Kart Nereden Alınır ? Müzekartı yukarıda detaylı anlattığım üzere hem internet üzerinden alabilirsiniz hem de gideceğiniz yerdeki müzeden alabilirsiniz. Ama dikkat edin her yerde müzekart satılmıyor. Şu an için toplamda 60 satış noktası var. Satış noktaları için bu bağlantıdan gideceğiniz ili seçip satış noktalarını listeleyebilirsiniz. Eğer gideceğiniz müzede müzekart alım noktası yoksa en iyisi online olarak müzekart almanız olacaktır.

Müze Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

pamukkale travertenleri

Müze Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar ? Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 332 müze ve ören yerine, alındığı tarihten itibaren 1 yıl sınırsız giriş imkanı sağlıyor. Yani 1 yıl boyunca müze kartınızla doya doya gezebilirsiniz. Sınırsız müzekartı kavramı şu an için yok. 1 yılda bir müzekartınızı yenilemek zorundasınız.

Müze Kart Kimlere Ücretsiz ?

xantos antik kenti

Müzekart aşağıdaki kişilere ücretsiz veya indirimli veriliyor.

Müze Kart Kimlere Ücretsiz ?

 • 18 yaşın üzerindeki öğrencilere,
 • Engelli vatandaşlara,
 • Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerine,
 • Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrencilere,
 • Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz.

Müze Kart Ücretleri 2024

müze kart nedir nasıl alınır

Müzekart fiyatları aşağıdaki gibi. Fiyatlar 2024 yılı için geçerli. Detaylı açıklamaları Müzekartı’ın sitesinde bulabilirsiniz.

Müze Kart Ücretleri 2024

Müze Kart Türü2024 Müze Kart Ücretleri
Museum Pass Türkiye (15 Gün Geçerli)165 Euro
Müzekart + (1 Yıl Geçerli)60 TL
Museum Pass İstanbul (5 Gün Geçerli)105 Euro
Museum Pass Cappadocia (3 Gün Geçerli)65 Euro
Museum Pass Akdeniz (7 Gün Geçerli)90 Euro
Museum Pass Ege (7 Gün Geçerli)95 Euro

Müze Kart Öğrenci

müze kart nasıl alınır
Denizli Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Müzekart, akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli olarak 30 TL. İndirimli Müzekarttan faydalanmanız için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da ören yerine başvurabilirsiniz. Açıköğretim öğrencileri de İndirimli Müzekarttan faydalanabilir.

MüzeKart Ne İşe Yarıyor & MüzeKart Avantajları

Türkiye'nin Tarihi Güzellikleri efes antik kenti

MüzeKart Ne İşe Yarıyor & MüzeKart Avantajları

 • Müzekart ile 300 den fazla müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.
 • Müzekart ile çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösterilerine müzekartınız sayesinde %20 indirimli olarak katılabilirsiniz. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda da yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde de indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlı biletleri alabilirsiniz. İstanbul şehir hatları kapsamında kısa boğaz turlarında %25, uzun boğaz turlarında ise %20 indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Müzekart ile Özel Müzelere Giriş Daha Kolay. Müzekart ile aynı zamanda özel müzelere de hem indirimli hem de daha kolay giriş yapabilirsiniz. Müzekart’ınız ile ziyaret edebileceğiniz özel müzeler arasında; Elgiz Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Kum ve Heykel Müzesi (Sandland) – Antalya, Masumiyet Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Türvak (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema – Tiyatro Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Pera Müzesi bulunuyor.
 • Kafe ve Mağazalarda Müzekart İndirimi. Müzekart sahibi iseniz bir çok yerde ayrıcalığınız var demektir. Pek çok kafe ve mağazada yaptığınız ziyaretlerde ve alışverişlerde indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Müzekart ile indirimlerden yararlanabileceğiniz kafe ve mağazalar arasında; Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi (BKG) Müze Mağazaları ve Kafeleri, Cermodern, Dialogue in The Dark – Karanlıkta Diyalog, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Avantgarde Collection Hotels , İstanbul Arkeoloji Müzeleri Mağaza ve Kafesi, Pandeli Restaurant ve Türk Edebiyatı Vakfı bulunuyor. Ayrıca Elite World Hotels’in tüm lokasyonlarında konaklama ve restoranlarda %15 değerinde indirim alabilirsiniz.

Müze Kart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

demre bilgi
 • Müzekart satış işlemi gerçekleştikten sonra geri alma işlemi yapılamadığından bilgilerinizi ayrıntılı şekilde kontrol etmeli ve doğruluğundan emin olmalısınız.
 • Satın aldığınız Müzekart’ı değiştiremez ve iptal edemezsiniz.
 • Satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra ekranda beliren onay mesajını beklemeli ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Herhangi bir sorun oluşması durumunda vakit kaybetmeden 444 MÜZE (6893) çağrı merkezini aramalısınız.

Müze Kart Kayıp İşlemleri

Müzekart, sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamıyor. Müzekartınızın çalınması yada kaybolması halinde en yakın Müzekart Basım İstasyonundan 60 TL karşılığında kartınızı yeniden temin edilebilirsiniz.

Müze Kart Sıkça Sorulan Sorular

65 yaş üstü Müzekart gerekir mi?

Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için müzekart ücretsiz.

Müzekart çıkarmak için ne gerekli?

Müzekart, Türkiye’deki birçok müze, ören yerleri ve özel müze koleksiyonları gibi yerlere giriş yapmak için kullanılan bir kart. Müzekart kullanarak bu yerleri ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Eğer müzekartınız yoksa bu yerlerin girişinde tek tek ücret ödemek zorundasınız.

Müzekart geçerlilik süresi ne kadar?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığına bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Yani müzekartın geçerlilik süresi 1 yıl. Sonrasında ise yenileme yapmanız gerekli.

MüzeKart olunca ne olur?

MüzeKart, Türkiye’deki kültürel mirası keşfetmek isteyenler için önemli bir araç. Bu kart, sahiplerine çeşitli müzeler ve tarihi ören yerlerine indirimli veya ücretsiz giriş imkanı sunar. Kültürel zenginliğimizi daha erişilebilir kılarak, tarih ve sanat tutkunları için önemli bir avantaj sağlar. Bununla birlikte, MüzeKart sahipleri özel etkinliklerde ve kültürel etkinliklerde de çeşitli indirimlerden faydalanabilirler.

E devletten müze kart alınır mı?

Son yapılan çalışma ile birlikte e-devlet üzerinden müze kart alınabiliyor. Edevletten müzekart almak için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Bir müze kartla kaç kişi girebilir?

1 müze kart ile 1 kişi müzelere giriş yapabiliyor.

Müzekart kart olmadan kullanılır mı?

Eskiden bu sorunun cevabı hayırdı. Ama müzekartın artık telefonlara girmesiyle müze kartsız da müzelere giriş yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken uygulama üzerinden QR kod üretmek ve müzelerin girişindeki turnikelerde bu kodu okutarak giriş yapmak.

MüzeKart için fotoğraf gerekli mi?

Müzekart için artık fotoğraf gerekmiyor. Dijital ortamda uygulama üzerinden müzekartınızı kendiniz bile alabiliyorsunuz.

Yazımın sonuna geldik. Müzekartla ilgili tüm bilgileri vermeye çalıştım. Sorularınız olursa iletişim bölümünden ya da sosyal medyadan rahatlıkla bağlantıya geçebilirsiniz. Yazıma yorum yapmayı unutmayın. Mutlu gezmeler.

20 Yorum

 • Avatar of Türker

  Türker

  Merhabalar,
  Ailem ile GAP turuna gideceğim ve müzekart almamızı önerdiler,istanbul anadolu yakasında oturmaktayım,karşı gelip alsam oğlum ve eşimede ben alabiliyormuyum,oğlum öğrenci,yani 3 tane ben alabilirmiyim onlar adınada,teşekkürler

  • Avatar of Mesut Mavituna

   Mesut Mavituna

   65 yaş üstüne müze ve ören yerlerine girişte ücretsiz olduğu bilgisini aldım.
   73 yaşımdayım müzelere ücretsiz giriş kartını almak istiyorum. Bu kartı sürekli kullanabilmek
   için ne yapmam gerekiyor ve nasıl sahip olabilirim.
   İzmir de ikamet ediyorum.
   Nasıl ve hangi yolla alınacağı hususunda adres ve bilgi paylaşımında bulunursanız sevinirim.
   İyi günler ve çalışmalar dilerim.

 • Avatar of deniz

  deniz

  Standart müzekart ile diğerleri arasında ne fark var? Diğerlerinde ne gibi avantajları oluyor? Standart kartın geçmediği yerler mi var acaba şimdi incelerken aklıma takıldı 🙂

 • Avatar of Atilla

  Atilla

  Merhaba, müzekartların farklı özellikleri olduğunu duymuştum. Mesela olimposta denize gidebilmek için antik kentin içinden geçmeniz gerekiyor. Bazı müzekartlarla aynı ören yeri veya müzeye aynı gün içerisinde 1 kez girilebilirken bazılarında sınırsız giriş çıkış yapılabilabiliyor diye duymuştum. Mesela öğleden önce antik kentten geçip denize gittiniz geri döndünüz öğleden sonra bir daha denize gideceksiniz antik kentten geçmeniz gerektiği için olmuyor gibi. Hangi kartların sınırsız özelliği var?

 • Avatar of Erdem avcí

  Erdem avcí

  Merhaba 60 TL ye verilen müze kartla efese girebiliyormuyuz.kafama takılan aslında Efes ören yeri içindeki yamaçevler de geçersiz yazması dikkatimi çekti bunlar farkı yerlermi

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Müzekart’ı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 5203 Sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından alınabiliyor. Vize ile gelenler alamıyor.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.