müze kart nedir nasıl alınır

Müze Kart Nedir – Nereden Alınır – Fiyatları

Müzekart bizim için ne ifade ediyor diye sorsanız direkt 2 kelime ile açıklarım: Kurtarıcı kart. Seyahat etmeyi seviyorsanız müze kart cüzdanınızda kesinlikle yer almalıdır. Ekonomik seyahat etmenin yollarını arıyorsanız müze karta sahip olmalısınız. Bir çok ören yerini, müzeleri ücretsiz gezmek istiyorsanız müzekarta sahip olmalısınız.

Bu yazımda sizlere müzekart ile ilgili Müze Kart Nedir, Müze Kart Nasıl Alınır, Müze Kart Çeşitleri Nedir, Müze Kart Geçerlilik Süresi, Müze Kart Nereden Alınır, İnternetten Müzekart Alma, Müze Kart Geçerlilik Süresi, Müzekart Avantajları, Müze Kart İçin Gerekli Belgeler, Müze Kart Fiyatları, Müze Kart Geçen Yerler, Müze Kartın geçersiz olduğu yerler konulara cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden iyi okumalar.

MÜZE KART NEDİR ?

müze kart nedir

Müzekart Türkiye’nin bir çok ilinde bulunan, Kültür Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine bağlı bütün müzeleri ücretsiz gezme imkanı veren müthiş bir kart. Müzekart aşağıda da belirttiğim gibi sadece ücretsiz giriş hakkı tanımıyor, bir çok avantajı da var. 1 Ocak 2013’de hayatımıza giren bu güzel proje sayesinde tarihimizi ve kültürümüzü çok daha iyi tanıma imkanı elde ettik. Seyahat etmeyi seviyorsanız kesinlikle bir müze kartınız olmalı.

MÜZE KART NASIL ALINIR ?

Müzekart almak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müze kartlarını alabilirler. Ayrıca “muze.gov.tr/urun-ekle” adresinden istenen bilgileri girerek kredi kartıyla online olarak Müzekart alabilirsiniz.

MÜZE KART ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Müze kartın bir çok çeşidi var. Bunlardan hangisi size uyuyorsa onu tercih edebilirsiniz. Bizim kullandığımız Müzekart çeşidi: Müzekart+ ve İndirimli Müzekartı.

Museum Pass Türkiye ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini 15 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze ve örenyeri girişinizden itibaren 15 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Türkiye’nin fiyatı 550 TL’dir.

Müze Kart +

Müzekart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze kartın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir.

Not: Müzekart, Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de geçerli değildir. Belirtilen bu yerler için ayrıca bilet almanız gerekmektedir.

İndirimli Müze Kartı

Akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için geçerli olan Müzekart İndirimli’nin fiyatı Türk vatandaşları için 30 TL. Müzekart İndirimli ile tarihte yolculuğa çıkmak için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da ören yerine başvurabilirsiniz.

Museum Pass İstanbul

Museum Pass İstanbul ile İstanbul’daki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 14 müzeyi 5 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 5 gün boyunca geçerli olan Museum Pass İstanbul ‘un fiyatı 325 TL. Museum Pass İstanbul satış noktaları için lütfen tıklayınız.

Museum Pass Cappadocia

Museum Pass Cappadocia ile Nevşehir ve Aksaray illerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 10’dan fazla müze ve örenyerini 3 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 3 gün boyunca geçerli olan Museum Pass Cappadocia’nın fiyatı 190 TL.

Museum Pass Akdeniz

Museum Pass The Mediterranean ile Antalya, Mersin, Adana ve Denizli illerindeki, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 50’dan fazla müze ve örenyerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Mediterranean’in fiyatı 325 TL.

Museum Pass Ege

Museum Pass The Aegean ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli illerindeki 60’dan fazla müze ve örenyerini 7 gün boyunca ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlk müze veya örenyeri girişinizden itibaren 7 gün boyunca geçerli olan Museum Pass The Aegean’in fiyatı 325 TL.

MÜZE KART NEREDEN ALINIR & MÜZE KART SATIŞ NOKTALARI

müze kart fiyatları
Aydın Priene Antik Kenti

Müzekartı hem internet üzerinden alabilirsiniz hem de gideceğiniz yerdeki müzeden alabilirsiniz. Ama dikkat edin her yerde müzekart satılmıyor. Şu an için toplamda 60 satış noktası var. Satış noktaları için bu bağlantıdan gideceğiniz ili seçip satış noktalarını listeleyebilirsiniz.

MÜZE KART GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR ?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 332 müze ve ören yerine, alındığı tarihten itibaren 1 yıl sınırsız giriş imkanı sağlıyor. Yani 1 yıl boyunca müze kartınızla doya doya gezebilirsiniz.

İNTERNETTEN MÜZE KART ALMA

Müzekartı internetten muze.gov.tr/MuseumPass adresinden alabiliyorsunuz. Daha sonra kartınız onay aldıktan sonra kartınız 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderiliyor. İnternetten ayrıca gideceğiniz yerde müzekart geçerli olan yerler için e-bilet alabiliyorsunuz. Onun içinde bu bağlantıya tıklamanız yeterli.

MÜZE KART İÇİN GEREKLİ BELGELER

Müze Kart almak oldukça kolay. Müzekart için aşağıdaki belgeler gerekli.

 1. Kimlik kartı,
 2. Son 6 ayda çekilmiş bir vesikalık fotoğraf,
 3. Müze kart bedeli

MÜZE KART KİMLERE ÜCRETSİZ

Müzekart aşağıdaki kişilere ücretsiz veya indirimli veriliyor.

 • 18 yaşın üzerindeki öğrencilere,
 • Engelli vatandaşlara,
 • Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerine,
 • Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere ve KKTC vatandaşı öğrencilere,
 • Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz.

MÜZE KART FİYATLARI (2021)

Müze kart fiyatları aşağıdaki gibi. Fiyatlar 2021 için geçerli.

MÜZE KART TÜRÜMÜZE KART FİYATI
Museum Pass Türkiye 550 TL
Müzekart + 60 TL
Museum Pass İstanbul325 TL
Museum Pass Cappadocia190 TL
Museum Pass Akdeniz325 TL
Museum Pass Ege325 TL

MÜZE KART ÖĞRENCİ & ÖĞRENCİ MÜZE KARTI

müze kart nasıl alınır
Denizli Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Müzekart akademik öğretim üyeleri ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için indirimli olarak 30 TL. İndirimli Müzekarttan faydalanmanız için öğrenci kimlik kartınız, e-devlet aktif öğrencilik durumunu gösteren belge ve nüfus kimliğiniz ile birlikte en yakın müze ya da örenyerine başvurabilirsiniz. Açıköğretim öğrencileri de İndirimli Müzekarttan faydalanabilir.

İŞ BANKASI MÜZE KART (MAXIMUM KART – 2021)

İş Bankası Maximum Kartınız varsa bu kredi kartını Müzekart olarak kullanabiliyordunuz. Fakat 31.10.2018 tarihi itibariyle Maximum Kartlarımıza sağlanan Müzekart özelliği sona erdi.

İş Bankası Müze Kart Ne Kadar Geçerliydi ?

İş Bankası kredi kartlarının taşıyacağı Müzekart özelliği her bir takvim yılı içinde 1 aylık süre için geçerli oluyordu. 1 aylık süre müze veya ören yerinde kart sahibinin kartını ilk olarak kullandığı ve ücretsiz giriş yaptığı gün başlıyordu ve kart sahibi bu tarihten itibaren bir ay boyunca Müzekart’ın geçerli olduğu müzeleri ücretsiz olarak ziyaret edebiliyordu. Ama şimdi

MÜZE KARTIN GEÇERLİ OLDUĞU YERLER

Müzekart toplamda 332 müzede geçerli. 332 yeri ücretsiz gezebilirsiniz yani. Gerçekten çok büyük avantaj. Müzekart geçen yerler için bu bağlantıya tıklayın ve gideceğiniz şehri seçin, liste önünüzde. 

Son bir gelişme ile Müzekart artık milli saraylar için de geçerli olacak.

MÜZEKARTIN GEÇERSİZ OLDUĞU YERLER

Türkiye sınırları içerisinde bulunan 332 müzeye, Müzekart sayesinde ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müzekartın geçerli olmadığı yerler ise aşağıdaki gibi:

 • Topkapı Sarayı sınırlarında bulunan; Harem Dairesi,
 • Aya İrini Anıtı,
 • Denizli Hierapolis Antik Havuz
 • Efes Ören’de bulunan Yamaçevler,
 • Göreme Açıkhava Müzesi’nde yer alan Karanlık Kilise

MÜZEKART NE İŞE YARIYOR & MÜZEKART AVANTAJLARI

 • Müzekart ile 300 den fazla müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.
 • Müzekart ile çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Devlet Opera ve Balesi’nin yerleşik sahnelerinde sergilenen gösterilerine müzekartınız sayesinde %20 indirimli olarak katılabilirsiniz. Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda da yerleşik sahnelerde düzenlenen etkinliklerde de indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlı biletleri alabilirsiniz. İstanbul şehir hatları kapsamında kısa boğaz turlarında %25, uzun boğaz turlarında ise %20 indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Müzekart ile Özel Müzelere Giriş Daha Kolay. Müzekart ile aynı zamanda özel müzelere de hem indirimli hem de daha kolay giriş yapabilirsiniz. Müzekart’ınız ile ziyaret edebileceğiniz özel müzeler arasında; Elgiz Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Kum ve Heykel Müzesi (Sandland) – Antalya, Masumiyet Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Türvak (Türker İnanoğlu Vakfı) Sinema – Tiyatro Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi ve Pera Müzesi bulunuyor.
 • Kafe ve Mağazalarda Müzekart İndirimi. Müzekart sahibi iseniz bir çok yerde ayrıcalığınız var.Pek çok kafe ve mağazada yaptığınız ziyaretlerde ve alışverişlerde indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Müzekart ile indirimlerden yararlanabileceğiniz kafe ve mağazalar arasında; Balat Kültür Evi, Bilkent Kültür Girişimi (BKG) Müze Mağazaları ve Kafeleri, Cermodern, Dialogue in The Dark – Karanlıkta Diyalog, Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Avantgarde Collection Hotels , İstanbul Arkeoloji Müzeleri Mağaza ve Kafesi, Pandeli Restaurant, Türk Edebiyatı Vakfı ve Gezinomi bulunuyor. Ayrıca Elite World Hotels’in tüm lokasyonlarında konaklama ve restoranlarda %15 değerinde indirim alabilirsiniz.

MÜZE KART ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Müzekart satış işlemi gerçekleştikten sonra geri alma işlemi yapılamadığından bilgilerinizi ayrıntılı şekilde kontrol etmeli ve doğruluğundan emin olmalısınız.
 • Satın aldığınız Müzekart’ı değiştiremez ve iptal edemezsiniz.
 • Satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra ekranda beliren onay mesajını beklemeli ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Herhangi bir sorun oluşması durumunda vakit kaybetmeden 444 MÜZE (6893) çağrı merkezini aramalısınız.

MÜZE KART KAYIP İŞLEMLERİ

Müzekart sahibi dışında kişiler tarafından kullanılmıyor. Müzekartınızın çalınması yada kaybolması halinde en yakın Müzekart Basım İstasyonundan 60 TL karşılığında yeniden temin edilebilirsiniz.

Yazımın sonuna geldik. Müze kartla ilgili tüm bilgileri vermeye çalıştım. Sorularınız olursa iletişim bölümünden ya da sosyal medyadan rahatlıkla bağlantıya geçebilirsiniz. Yazıma yorum yapmayı unutmayın. Mutlu gezmeler.

6 Comments

 • Türker

  Merhabalar,
  Ailem ile GAP turuna gideceğim ve müzekart almamızı önerdiler,istanbul anadolu yakasında oturmaktayım,karşı gelip alsam oğlum ve eşimede ben alabiliyormuyum,oğlum öğrenci,yani 3 tane ben alabilirmiyim onlar adınada,teşekkürler

  • Mesut Mavituna

   65 yaş üstüne müze ve ören yerlerine girişte ücretsiz olduğu bilgisini aldım.
   73 yaşımdayım müzelere ücretsiz giriş kartını almak istiyorum. Bu kartı sürekli kullanabilmek
   için ne yapmam gerekiyor ve nasıl sahip olabilirim.
   İzmir de ikamet ediyorum.
   Nasıl ve hangi yolla alınacağı hususunda adres ve bilgi paylaşımında bulunursanız sevinirim.
   İyi günler ve çalışmalar dilerim.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.