Şanlıurfa Gezi Rehberi: 6 Başlıkta A’dan Z’ye Urfa

Tarihin başlangıç noktasına ev sahipliği yapan, insanlığın varoluşundan bu yana var olmuş kadim şehir Şanlıurfa. Sen kim bilir neler saklıyorsun bağrında… Sana dokunmak, tarihin izini sürmek topraklarında, gizemlerini dinlemek, mistik atmosferini hissetmek nasıl mükemmeldi. Dilerim Şanlıurfa gezi rehberi yazılarımı okuyan herkesin yolu düşer sana.

Şanlıurfa Gezi Rehberi

şanlıurfa gezi rehberi
Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa gezi rehberi böyle şiirsel bir başlangıçla olmalıydı. 😀 Ülkemizde gezdiğim yerler içinde beni en çok etkileyen illerden biri oldu burası. Kültürü, mutfağı, şaşırtan doğası ve saklı tarihi ile ülkemizin en büyük turizm değerlerinden biri. Bırakın Türkiye’yi dünyanın dahi gözü burada. Belgeseller çekilmiş, dizilere konu olmuş bir Göbeklitepe var ki namını bilmeyen yok. Aşağıda gezilecek yerler yazımda Göbeklitepe hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Urfa’da gece gezilecek yerler olarak Haleplibahçe Mağaraları şehrin merkezinde gece ışıklandırmasıyla nefes kesici görünüyor. Kapanış saatinden dolayı gece gittiğinizde içine giremezsiniz ama mutlaka dışarıdan görün derim.

Şanlıurfa kaç günde gezilir sorusunu yanıtlayayım. Burası oldukça büyük bir il. Görülmesi gereken bir çok yer var. Şanlıurfa gezilecek yerler merkez kısmı için 2 gün ayırmanızı öneririm. Urfa’da gezilecek tarihi yerler içinde bulunan Harran ve Halfeti içinse birer gün ayırmalısınız. Yani bu seyahat için minimum 4 güne ihtiyacınız var.

Şanlıurfa’da nerede kalınır diye sorarsanız eğer aşağıda Urfa otel tavsiyesi yazım hemen imdadınıza koşar. Şehrin merkezinde, gezilecek yerlere konum olarak oldukça yakın ve keyifli bir konaklama önerim var. Ayrıca Urfa’nın olmazsa olmazlarından biri de sıra gecesi biliyorsunuz. Şöyle en keyifli Urfa türküleri eşliğinde, hem eğleneceğiniz hem de çiğköfteye doyacağınız bu özel etkinliğe mutlaka katılmalısınız. Elbette bununla ilgili de bir yazım var. Okumadan geçmeyin. 😊

Urfa gezi turu sırasında mutlaka yapmanızı önerdiğim en etkileyici aktivite ise Halfeti’de tekne turu. Güneydoğu bölgesinin ilk cittaslow yani sakin şehir ünvanını taşıyan Halfeti bir de batık şehir olmasıyla ilgi çekiyor. Sulara gömülü bu tarih tanığı 2000 yılına kadar bir tarım bölgesiiken büyük bölümü Birecik Barajı’nın açılmasıyla sular altında kalmış. Su 60 metre kadar yükselince Halfeti halkı 17km ötedeki Karaotlak tarafına göç etmiş. Yeni Halfeti bölgesindeki limandan teknelere biniliyor. Fırat nehri üzerindeki tekne turu rotası Kral Kızı Mağarası – Rumkale – Savaşan Köyü – Merziman Çayı şeklinde ilerliyor.

Gelelim Urfa’da ne yenir sorusunun yanıtlarına. Bu özel şehrin mutfağı da kendine has ve zengin. Sizi bilmem ama benim için çiğköfte eşittir Şanlıurfa. Ana vatanında halis muhlis bir çiğköfte yemeden dönmek olmaz. Alternatif ararsanız yumurtalı çiğköfte de akıllara zarar bir lezzette. Patlıcanlı kebap ve haşhaşlı kebap favorilerim. Adana’nın acısız versiyonu Urfa kebabı da elbette burada yenir. Şöyle bir tatlı molası verelim derseniz şıllık tatlısı ve billuriye mutlaka tadılmalı. Ah bir de söylemeden edemeyeceğim ne olur Gümrük Han’da benim yerime bir fıstıklı menengiç için. 😋

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Mezopotamya’nın Mistik Şehri

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler balıklıgöl

Halfeti’sinden Harran’ına, Balıklıgöl’ünden Göbeklitepe’sine büyülü bir şehir Şanlıurfa. İnsan yüzünü nereye çevirse bir tarih görüyor, sokaklarında yürürken manen huzur buluyor. Yahu bu topraklarda ezan bile bir başka okunuyor, içine işliyor insanın.

Halfeti Gezi Rehberi : Şanlıurfa’nın Karagülü

şanlıurfa halfeti gezi rehberi

Gitmeden de gitmiş gibi hissettiğim, sanki bildiğim bir yerdi Halfeti. Defalarca kez gezi programlarında izlediğim, bloglarda okuduğum ve hasretle beklediğim topraklara nihayet ayak bastım. Uzun süre bekleyip kavuşulmuş ….

Urfa Otel Tavsiyesi | Şanlıurfa’da Nerede Kalınır ?

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler halil ür rahman gölü

Bu defa sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim diyorum. Bu yazı Bujuyollarda’dan okkalı bir konaklama tavsiyesi içeriyor. Deneyimlemediğim ve memnun kalmadığım hiç bir yeri zaten tavsiye etmem ama her deneyimim için de aşırı iddialı konuşmam.

Harran Gezilecek Yerler

harran gezilecek yerler

Şehirlerin bazı bölgeleri daha çok öne çıkar, adını daha sık duyarız. Ama pek bilmediğimiz saklı güzellikleri gördüğümüzde öylesine etkiler ki bizi, Harran da bende öyle bir his yarattı. Meğer ne çok görülecek yer, nasıl bir tarih saklıymış Harran’da.

Urfa Sıra Geceleri : En İyi Mekan

urfa sira geceleri en iyi mekan

Kadim şehir Şanlıurfa derin bir geçmişe sahip. Bu köklü geçmiş Urfa’ya kültürel anlamda bir çok şey kazandırmış. Urfa’nın gelenek ve görenekleri, yöre insanının misafirperverliği, Urfa’nın tarihi dokusu burayı ziyaret edenleri çepeçevre sarıyor.

Urfa’da Ne Yapılır ?

urfada ne yapılır

Ben Urfa’ya gidiyorum ne yapacağım orada diyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Şanlıurfa, tarih ve kültürün muhteşem uyumunu sergileyen, Güneydoğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri.