şanlıurfa merkezde gezilecek yerler balıklıgöl

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Mezopotamya’nın Mistik Şehri

Halfeti’sinden Harran’ına, Balıklıgöl’ünden Göbeklitepe’sine büyülü bir şehir Şanlıurfa. İnsan yüzünü nereye çevirse bir tarih görüyor, sokaklarında yürürken manen huzur buluyor. Yahu bu topraklarda ezan bile bir başka okunuyor, içine işliyor insanın. Öyle misafirperver ki canım Urfalı güzel insanlar, batı şehirlerinde hasret kaldığımız o samimiyete burada doyuluyor. İster Egeli olun ister Karadenizli herkes kendinden bir şeyler buluyor Urfa’da. Çarşısı baharat kokuyor sokakları tarih, insanı yaşanmışlık kokuyor mutfağı lezzet, ilahi aşk kokuyor bu şehir. Mezopotamya’nın mistik şehri Şanlıurfa gezilecek yerler beni etkilediği kadar sizi de etkiler umarım.

ŞANLIURFA GEZİLECEK YERLER

Bu bölümde Şanlıurfa gezilecek yerler listesinde yer alan tüm yerleri başlıklar halinde yazıyorum. Şanlıurfa ile ilgili yazdığım Harran Gezilecek Yerler ve Halfeti Gezi Rehberi yazılarımdan dolayı aşağıda size Urfa merkezde gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgi vereceğim. Şanlıurfa kaç günde gezilir Buju diye soranlara 3 gün yeterli olur diyebilirim. 1 gününüzü merkeze ayırırsınız, 1 gün Halfeti tarafına ve 1 gün de Harran bölgesini gezdiğinizde Şanlıurfa gezilecek yerler listesini tamamlamış olursunuz. Aşağıdaki Şanlıurfa gezilecek yerler haritası size rota çıkarmanızda yardımcı olacaktır.

 1. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
 2. Haleplibahçe Mozaik Müzesi
 3. Kızılkoyun Mağaraları
 4. Balıklıgöl
 5. Ayn Zeliha Gölü
 6. Rizvaniye Camii
 7. Halil’ür Rahman Camii
 8. Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası (Hz. İbrahim’in Doğduğu Makam)
 9. Urfa Kalesi
 10. Gümrük Hanı
 11. Müslüm Gürses Müzesi
 12. Kurtuluş Müzesi
 13. Mutfak Müzesi
 14. İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi
 15. Urfa Kent Müzesi
 16. Eyüp Peygamber Makamı ve Camii
 17. Göbeklitepe
 18. Harran Ören Yeri
 19. Harran Kümbet Evleri
 20. Bazda Mağaraları
 21. Han El Barur Kervansarayı
 22. Şuayb Antik Şehri
 23. Soğmatar Antik Kenti
 24. Halfeti

URFA MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

Şanlıurfa merkezde gezilecek yerler derli toplu olduğu için listedeki bir çok yeri yürüyerek rahatça gezebilirsiniz. Ancak Göbeklitepe ve Hz. Eyyüb Peygamber sabır makamı şehrin biraz dışında kaldığı için buralara toplu taşıma ya da bireysel araçla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ön bilgileri verdiğime göre artık sizi Urfa’da gezdirmeye başlayabilirim. İlk durağımız Balıklıgöl olsun mu?

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ

1965’ten beri hizmet veren bir müze hayal edin. 2015’te yeni binasına taşınan müze 30.000 metrekarelik alanıyla en büyük müze kompleksi. Bilinen en eski gerçek heykel de Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Kronolojik olarak sıralandırılan salonlarında gerek canlandırma alanlarıyla gerekse bölgeden çıkarılan eserleriyle gezdiğim gördüğüm en etkileyici müzelerden biriydi. E bu kadar büyük bir müzeyi hakkıyla gezebilmek için de yeterli zamanı ayırmak gerekiyor. Şanlıurfa’da görmeden dönmemeniz gereken bir değer arkeoloji müzesi.

Şanlıurfa arkeoloji müzesi giriş ücreti 18 TL. Müze kartınız varsa ücretsiz gezebilirsiniz. Giriş ücreti ödeyerek girerseniz bu ücret dahilinde Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni de gezebiliyorsunuz.

HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ

Arkeoloji müzesi ile aynı alan içinde bulunan Haleplibahçe Mozaik Müzesi’nde Amazonlar Villası, Orpfeus Mozaiği, Akilleus’un Hayatı Mozaiği isimli mozaikleri görebilirsiniz. Henüz Gaziantep’te bulunan Çingene Kızı mozaiğini göremesem de bu müzedekiler gördüklerimin en iyisiydi. Orfeus Mozaiği, Edessa/Urfa mozaikleri içinde en eski tarihli (M.S. 194) mozaik olması nedeniyle oldukça önemli. Mutlaka ama mutlaka gezin burayı. Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz. 18 TL giriş ücretiyle arkeoloji müzesi ile ikisini gezebiliyorsunuz.

KIZILKOYUN MAĞARALARI

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler kızılkoyun mağaraları

Şanlıurfa’yı geceleri bir gerdanlığa dönüştüren ve ışıl ışıl parlayan yüzü Kızılkoyun Mağaraları. Işıklandırmalarla hakikaten muhteşem görünüyor karanlıkta. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yürütülen Çevre Düzenlemesi Projesi çalışmaları sırasında Kızılkoyun Nekropolü’nde kaya mezarları ve kaya mezarlarının içinde 2 adet Roma Dönemi heykel ve 1 adet kireç taşı lahit bulunmuş. Bu lahit ve heykeller şuan Şanlıurfa arkeoloji müzesinde sergileniyor. Bu nekropol alanı ziyarete açık. Şanlıurfa merkezde gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

BALIKLIGÖL

Mezopotamya’nın esrarengiz şehri Urfa tarihiyle olduğu kadar efsaneleriyle de ünlü. Şanlıurfa denilince akla gelen en efsanevi yer de Balıklı Göl oluyor. Hikayesiyle, mimarisiyle bambaşka bir atmosferi var bu bölgenin, insanın içine işliyor. Düşünsenize Nemrut’un zulmüne, Hz. İbrahim’in ilahi mucizesine, Zeliha’nın merhametine tanıklık ediyor bu topraklar. Günün erken saatlerinde ziyaret ederek bu dokuyu kimseler yokken hissetmeniz, kendinizi dinlemeniz çok daha keyif verecek bana güvenin.

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler halil ür rahman gölü

Kısaca Balıklıgöl’ün hikayesinden de bahsedeyim. İnanışa göre İbrahim peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye ve tek tanrı fikrini savunmaya başlıyor. Bu duruma göz yummayan Nemrut dev bir ateş yaktırıyor ve Hz. İbrahim’i bugünkü Urfa Kalesi’nin bulunduğu tepeden ateşe attırıyor. Bu sırada Allah tarafından ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri veriliyor. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşüyor. İşte Hz. İbrahim’in düştüğü yer tam da Halil-ür Rahman Gölü bilinen ismiyle Balıklıgöl oluyor. Bu inançtandır ki Balıklıgöl’deki balıklar kutsal kabul ediliyor ve yenmiyor.

AYN ZELİHA GÖLÜ

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler ayn zeliha gölü

Hemen Balıklıgöl yakınında bulunan Ayn Zeliha Gölü de görülmesi gereken ve hikayenin parçası olan bir yer. İnanç turizmi açısından oldukça önemli olan Balıklıgöl’ün hikayesindeki Nemrut’un evlat edindiği kızı Zeliha Hz. İbrahim’e karşı bir sevgi duyuyor. İbrahim’in ateşe atıldığı an Zeliha’nın döktüğü göz yaşlarının aktığı yerde de Ayn Zeliha gölü oluşuyor. Bu hikayeyi düşünerek, hissederek buraları adımlamak benim için gerçekten muazzamdı.

RİZVANİYE CAMİİ

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler rizvaniye camii

Balıklıgöl’ün hemen kenarında göreceğiniz yer Rizvaniye Camii. 1736 (Hicri.1149) yılında Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış. Medrese, cami avlusunu çevreleyen “U” biçimli bir plana sahip. Avlunun kuzey kenarında kubbeli bir dershane mescit bulunuyor. Medrese, Rızvaniye Camii ile birlikte 1992-1993 yıllarında Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından restore ettirilmiş.

HALİL’ÜR RAHMAN CAMİİ

Dedim ya Şanlıurfa gezilecek yerler listesinde merkezdeki görülmesi gerekenler derli toplu diye. İşte Halil’ür Rahman Camii de Balıklıgöl’ün hemen yanında. Cami halk arasında “Döşeme Camisi” olarak da biliniyor. 504 tarihinde Rahip Urbisyus tarafından Hz. İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına bir kilise inşa ettirilmiş. Meryem Ana Kilisesi olarak kayıtlara geçen bu kilise, Abbasi Halifesi Me’mun döneminde(813-833), camiye dönüştürülmüş. Selahattin Eyyubi’nin Yeğeni El Melik’ül Eşref Muzafferüddin Musa tarafından 1211–1212 yıllarında minaresi onarılan yapı, Kanuni Sultan Süleyman(1520-1566) döneminde restore edilmiş. 1810 yılında yapı kapsamlı bir onarım görmüş.

MEVLİD-İ HALİL (DERGÂH) CAMİİ ve MAĞARASI (Hz. İbrahim’in Doğduğu Makam)

Şanlıurfa merkezde gezilecek yerlere Mevlid-i Halil Camii ile devam ediyoruz. Çocuğu genci yaşlısı, Urfa’da kim varsa çıkmış buraya gelmiş gibi. Öyle sıcacık bir ortamı var ki sanki kocaman kollarıyla herkesi sarıp sarmalıyor. Ne olursan ol yine gel diyor adeta Mevlana’nın sesinden. Mevlid, “kutlu doğum” anlamına geliyor. Hz. İbrahim Peygamberin yanı başındaki mağarada doğduğuna inanıldığından, camiye Mevlid-i Halil Camii adı verilmiş.

URFA KALESİ

Urfa Kalesi’nin M.Ö. 10.000 yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulduğu tahmin ediliyor. Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 12.000 yıllık Balıklıgöl Heykeli kalenin hemen yanı başından çıkarılmış. Nasıl bir tarih yatıyor bu topraklarda düşünsenize. Kale’nin M.S. 812-814 yılları arasında Abbasiler döneminde yapıldığı kabul ediliyor. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Kralı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmış. Doğudaki sütun üzerindeki Süryanice kitabede:  “Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin  oğlu)’in oğlu AFTUHA. Bu sütunu  ve  üzerindeki  heykeli  veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım” yazıyor.

GÜMRÜK HANI

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler gümrük hanı

Hanlar gezdiğim şehirlerde en ilgimi çeken yerlerden olmuştur. Gümrük Hanı da tarihiyle, şimdilerde içerisinde hizmet veren cafe ve restoranlarıyla, samimi ortamıyla ve en çok da menengiç kahvesiyle gönlümü feth etti. Yorulduğunuzda mutlaka burada bir kahve molası verin ve başka yerde bulamayacağınız fıstıklı menengiç için. Beğeneceğinize eminim.

MÜSLÜM GÜRSES MÜZESİ

Şanlıurfa gezilecek yerler listemiz müzeler yönünden oldukça zengin. Müslüm baba hayranlarının muhakkak görmek isteyeceği Müslüm Gürse müzesi de Şanlıurfa’da yer alıyor. Müzede sanatçının parçaları eşliğinde, sergilenen kostümleri, müzik aletleri, plak, kaset ve fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bal mumundan yapılan Müslüm Gürses heykeli ile de hatıra fotoğrafı da çektirebilirsiniz. Müzenin girişi ücretsiz.

KURTULUŞ MÜZESİ

Kurtuluş müzesi de Urfa merkez gezilecek yerler içinde ziyaret edebileceğiniz bir yer. Kurtuluş müzesinde Şanlıurfa’nın düşman işgalinde kullanılan silahlar araç gereçler ve Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş hareketini başlatan 12 kişinin mumyalanmış resim heykelleri sergileniyor. Bu müzeyi de ücretsiz gezebilirsiniz.

MUTFAK MÜZESİ

Urfa mutfak kültürünü gözlemlemek isterseniz adres Hacıbanlar Evi Mutfak Müzesi. Mutfak Müzesi’nde yemek çeşitleri, mutfak araç gereçleri ve eskiden kalan sofra düzenini görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

İBRAHİM TATLISES MÜZİK MÜZESİ

Gez gez bitmiyordu müzeler 🙂 Sırada da İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi var. Bir zamanlar Şanlıurfa’da müziğin kalbinin attığı Harrankapı’daki ‘Yasin’in Kahvesi’ni kamulaştırarak restore eden Şanlıurfa Belediyesi tarihi mekanı “Müzik Müzesi”ne dönüştürmüş. 25 Eylül 2011 tarihinde açılışı yapılan İbrahim Tatlıses Müzik Müzesinde, Şanlıurfalı sanatçıları yakından tanıyabilirsiniz. Müzede geçmişten günümüze çalgı aletleri, sanatçıların fotoğrafları ve onların hayatını anlatan yazılar sergileniyor. Müzeyi gezerken kulaklıklar takarak sanatçıların eserlerini dinleyebiliyorsunuz. İbrahim Tatlıses müzik müzesi giriş ücreti bulunmuyor.

URFA KENT MÜZESİ

Urfa Kent müzesinin bulunduğu yer aslında tarihi bir kule. Kule, Haçlı Kontluğu döneminde inşa edilmiş. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kapı ağalığı Mahmutoğlu ailesine verildiği için onların ismiyle tanınmış. Uzun bir süre yapı kendi kaderine terk edilmiş ancak 2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi tarafından satın alınmış ve “kent müzesi” olarak kullanılmak amacıyla restore edilmiş. Şanlıurfa’nın kuruluşundan günümüze kadar tarihi, coğrafi, arkeoloji, inanç ve kültürel gelişimi ile ilgili bilgilerin, belgelerin sergilendiği bir müze. Tarım aletleri, Urfa’da bulunan bitkiler ve hayvanlara ilişkin canlandırmalar da yer alıyor. Şanlıurfa Kent Müzesi giriş ücreti bulunmuyor.

EYÜP PEYGAMBER MAKAMI VE CAMİİ

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler eyüp peygamber makamı

Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyyüb’ün hastalanıp çile çektiği mağaranın da yer aldığı makam Şanlıurfa’da yer alıyor. Amansız bir hastalığa yakalanan Eyyüb peygamberin iyileşene kadar kaldığı yer olarak bilinen makam, özellikle sabır dileyen insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Hz Eyyüb’ün tedavi olduğu belirtilen su kuyusu ve Eyyüb peygamberin sırtını dayadığı sabır taşı da burada bulunuyor. Şifalı olduğuna inanılan sudan içenler, camide namaz kılıp, dua ediyor. Eyüp Peygamber Makamı Urfa merkezin biraz dışında. Harran rotasını yapacağınız gün, günün ilk durağı olarak burayı ziyaret edebilirsiniz.

Eyüp Peygamber Makamı yol tarifi için buraya tıklayın.

GÖBEKLİTEPE

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler göbeklitepe ören yeri

Ve gelelim son yıllarda adından sıkça söz ettiren Unesco dünya mirası Göbeklitepe’ye. Urfa gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen ve artık dünyaca tanınan bir yer Göbeklitepe. Yaklaşık 12 bin yıllık tarihiyle insanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe dizilere konu oldu. Atiye dizisiyle adını dünyaya duyurdu. Dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınma (kült) merkezi sayılıyor. Tarihin sıfır noktası Göbeklitepe yerleşim yeri olarak kullanılmıyor, tapınmaya hizmet ediyormuş. Bu tarihin akışını değiştiren tapınak gerçekten insanın tüylerini diken diken ediyor.

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler göbeklitepe

Göbeklitepe Ören Yeri girişine geldiğinizde bir minibüsle sizi kazı alanının olduğu bölgeye götürüyorlar. Dilerseniz yürüyebilirsiniz de bu kısmı. Sonrasında merdivenleri çıkarak o büyüleyici alana ulaşıyorsunuz. Boyu 6 metreyi, ağırlığı 40 tonu bulabilen ‘T’ formlu anıtsal dikilitaşlar ve üzerindeki insan, hayvan ve soyut kavram kabartmaları bir antik kent sever olarak beni inanılmaz etkiledi. Bu yazıyı yazarken önümüzdeki hafta çıkacağım Mezopotamya turunda Urfa ayağına Üstün’ün de katılacak olması beni çok heyecanlandırıyor. Onu Urfa’da ilk götüreceğim yer Göbeklitepe olacak. Çünkü biliyorum ki o da benim gibi bayılacak buraya 🙂

şanlıurfa merkezde gezilecek yerler göbeklitepe

Göbeklitepe giriş ücreti 45 TL. Müze kartınız varsa ücretsiz gezebiliyorsunuz. Buradan müze kart da çıkartabilirsiniz. Göbeklitepe’ye nasıl gidilir derseniz merkezin biraz dışında kaldığı için bireysel araçla gitmek mantıklı olur. Şanlıurfa şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla da Göbeklitepe’ye ulaşabilirsiniz.

Göbeklitepe yol tarifi için buraya tıklayın.

Ahh canım Şanlıurfa seni bu kadar seveceğimi bilseydim daha önce gelmez miydim, bak 1 ay içinde 2. kez geleceğim sana 🙂 Artık 2. evim gibi bu topraklar adeta. Siz de ne yapın edin yolunuzu buralara düşürün. E gitmeden evvel de tüm rehberlerimi okuyun. Yukarılarda Harran ve Halfeti yazılarımın bağlantılarını bulabilirsiniz. Ayrıca Urfa’da nerede kalınır yazım için bu bağlantıya, Urfa sıra geceleri için ise bu bağlantıma tıklamanız yeterli. Yeni rotalarda bana eşlik etmeniz için adres instagram’da @bujuyollarda 🙂

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.