6 Başlıkta Ula Gezi Rehberi

Muğla’nın bu sevimli ilçesi, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile adeta bir açık hava müzesini andırıyor. İster tarih tutkunu olun, ister doğanın içinde huzurlu bir kaçamak arayışında olun, Ula size her anlamda keyifli bir deneyim sunmaya hazır. Eğer yolunuz bu taraflara düşecek ve “Ula gezi rehberi” arayışındaysanız, doğru yerdesiniz! Bu yazıda, Ula’nın gizli kalmış köşelerini keşfedecek ve bu eşsiz destinasyonun sunduğu güzellikleri adım adım takip edeceğiz.

Ula Gezi Rehberi

Ula gezi rehberi

Ula Muğla’nın en sessiz sakin, en kendi halinde ve en doğal kalabilmiş ilçelerinden biri. Son senelerde oldukça rağbet gören Akyaka, Ula’ya bağlı bir mahalle aslında. Ula sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle keşfedilmesi gereken bir destinasyon. Popüler ilçelerin gölgesinde kalsa da Muğla’ya yolunuz düştüğünde muhakkak bir şans vermelisiniz.

Bir ilçe düşünün 7’den 70’e herkesin bisiklet kullandığı, bisiklet diyarı olarak anılan bir yer Ula. İlçede 5000’in üzerinde bisiklet bulunuyor. Kendine has mimarisi ise görülmeye değer. Thera Antik Kenti, Ula Göleti, Damla Deresi gibi keşfedilecek yerler var. Belki çok kalabalık bir gezilecek yerler listesi değil ama az ve öz. Üstelik mutlaka uğramanız gereken lezzet durakları da var. Ula’da ne yenir yazımda önerilerimi bulabilirsiniz.

Ula Nerede & Nasıl Gidilir?

Ula gezi rehberi
Ula Gezi Rehberi – Thera Antik Kenti

Ula, Muğla’nın bir ilçesi ve il merkezinin güneydoğusunda yer alıyor. Denizden biraz uzakta konumlanmış olan Ula, Muğla’nın diğer turistik bölgelerine yakın. Konum burada.

Ula’ya ulaşım için şehirde bulunan 2 havalimanını da kullanabilirsiniz; Dalaman Havalimanı ve Bodrum Havalimanı. Dalaman bir tık daha yakın konumda. Havalimanından ise Muttaş araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ula Kaç Günde Gezilir?

Ula gezi rehberi
Ula Gezi Rehberi – Ula Göleti

Ula’yı tam anlamıyla keşfetmek ve atmosferini hissetmek için 2-3 gün ayırmak uygun olacaktır. Bu sürede hem yeme-içme deneyimleri kazanır, hem tarihi hem de doğal güzelliklerini keşfedersiniz. Hızlandırılmış bir turla 1 günde de Ula’yı ziyaret edebilirsiniz.

Ula’ya Ne Zaman Gidilir?

Ula gezi rehberi

Kış hariç tüm dönemlerde Ula’yı ziyaret edebilirsiniz. Kışı önermiyorum çünkü çok fazla yağış olabiliyor. Yaz aylarında da çok sıcak olduğu için rahat gezemeyebilirsiniz açıkçası. Ula’yı gezmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar ayları.

Ula’da Nerede Kalınır?

Ula ilçe merkezinde deniz olmadığı için çok turistik olduğunu söyleyemeyiz. O nedenle konaklama seçenekleri de Akyaka’da toplanmış durumda. Dilerseniz Akyaka’da nerede kalınır yazıma göz atabilirsiniz. Daha sessiz sakin bir konaklama için ise Ula’da yer alan Meltem Hanım Konağı’na göz atabilirsiniz.

Ula Gezilecek Yerler | En İyi 9 Öneri

ula tarihi yerler ula gezilecek yerler

Evimize yakın olması nedeniyle Üstün’e hadi bir soluklanalım, doğayla kucaklaşalım dediğim bir yer Ula. Muğla’nın en şirin ve küçük ilçelerinden biri olan Ula’nın bizim için yeri ayrı. Eğer FethiyeMarmarisBodrum’dan fırsat bulursanız ki bulun bence Ula gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın, pişman olmazsınız.😊

Ula’da Ne Yenir ? Yeme İçme Önerileri

ula'da ne yenir

Muğla gez gez bitmiyor. O kadar çok gezilecek yeri var ki Türkiye’de gezilecek yerler konusunda il olarak eminim zirvededir. Bir de biz gezdiğimiz yerlere tekrar gittiğimizde her defasında çok daha farklı şeyler keşfediyoruz. Ula da tekrar tekrar gezdiğimiz yerlerden biri.