5 Başlıkta Muğla Merkez Gezi Rehberi

Büyük şehirlerden Muğla’nın ilçelerine tatile gelirken yolunuzun geçtiği, ilçelerin gölgesinde kalan bir yer Muğla merkez. Hadi itiraf edin burada bir şey olmadığını, durmaya değmeyeceğini düşünüyorsunuz değil mi? Bakın nasıl da biliyorum sizi. 😃 Ama Buju’nuz bir Muğla sevdalısı olarak sizi tam tersine inandırmaya niyetli. Sesime bir kulak verin ve Muğla’ya 1 gününüzü ya da yarım gününüzü ayırın. İyi ki durduk demezseniz yazın yoruma. Ben seveceğinize inanıyorum. Ve Muğla merkez gezi rehberi yazımda size burayı anlatmaya başlıyorum.

Muğla Merkez Gezi Rehberi

Muğla merkez gezi rehberi
Muğla Merkez Gezi Rehberi – Saburhane

Bu şehrin tarihi, Osmanlı’dan antik dönemlere, hatta daha öncesine uzanıyor. Muğla, tarih sayfalarını karıştırdıkça, çevresinde dolaştıkça size kucak açan antik kalıntılara rastlamanız işten bile değil. Her köşe başında tarih kokan bir anı, her taşın altında gizli bir hikaye var. Merkezde gezerken tarihi yapıları süsleyen Osmanlı izleri karşınıza çıkacak.

Muğla’nın kültürü adeta renk cümbüşü. Geleneksel el sanatları, yöresel festivaller, nefis Ege mutfağı ve kendine has müzikleriyle bu şehir, sizi kucaklayan bir kültür mozaiği sunuyor. Çarşılarında dolaşırken el işçiliğiyle yapılmış hediyeliklere rastlamak, sokak köşelerinde Muğla türküleriyle karşılaşmak, keyifli bir kahvede yerel halkla sohbet etmek sizi gerçek Muğla deneyimine götürecek.

Muğla Merkez Nasıl Bir Yer?

Menteşe Gezilecek Yerler mugla merkezde gezilecek yerler listesi mugla merkez gezilecek görülecek yerler
Muğla Merkez Gezi Rehberi – Zahire Pazarı

Muğla merkezin yeri bende ayrı. Tam 8 senedir buradayım ve derin bir bağ kurdum şehirle. Muğlalılar bile benim kadar sevmiyor olabilirler. 😀 Bunun belli sebepleri var elbette. Ankara’da büyüyen biri olarak küçük şehirde yaşamak bana ilaç gibi geldi. Düşünün bunca senedir bir kez dolmuşa, otobüse binmedim. Her yere yürüyerek gidebilmek bence harika bir özgürlük.

Muğla merkez tüm ilçelerin tam orta noktasında konumlandığı için ulaşım da oldukça rahat. Mesela biz Fethiye’ye de Bodrum’a da eşit mesafedeyiz. Ama Fethiye’deki biri Bodrum’a gitmek istese 4 saatte anca ulaşır. Denizli, Aydın, İzmir gibi büyük şehirlere yakın olması da bir avantaj. İşte tüm bunlar Muğla merkezi sevmemin sebeplerinden yalnızca birkaçı.

Bazı kişiler Muğla merkezde deniz olduğunu sanıyor ama burada deniz yok. Bize en yakın deniz 27 km ötede Akyaka’da. Bu da burayı deniz seviyesinden yukarıda olduğumuz için nemden uzak tutuyor. Hatta inanmazsınız kışın da hava epey soğuk oluyor. Ayazı Ankara gibi kulak kesiyor diyorum da bana inanmıyorlar, gelin de görün. 😃 Eğer Muğla, Ege sonuçta günlük güneşliktir diye düşünüyorsanız orada durun. Burada yağmurlu gün sayısı güneşli gün sayısından fazla. Ama hiçbiri Muğla’ya olan sevdama engel değil.

Muğla Merkez’de Ne Yapılır?

Menteşe Gezilecek Yerler mugla merkezde gezilecek yerler listesi mugla merkez gezilecek görülecek yerler
Muğla Merkez Gezi Rehberi – Yağcılar İşhanı

Çevre ilçelere gelmiş ya da Muğla merkezden geçiyor olabilirsiniz. Burada bir şey yok diye düşünürseniz üzülürüm. Muğla merkezde yapacağınız bir çok şey var. Siz buraya 1 gün ayırın, programı bana bırakın. Hadi bakalım Muğla merkezde yapılacak neler varmış;

  • Arasta çarşısında kültür turu
  • Yağcılar İşhanı’nda tavla
  • Zahire Pazarı’nda bir kahve
  • Kültür Evi’nde gözleme
  • Her Perşembe dağıtılan sıcacık lokma tatlısı
  • Saburhane Meydanı’nda Eski Muğla’yı ziyaret

Muğla Merkez’de Nerede Kalınır?

Menteşe Gezilecek Yerler mugla merkezde gezilecek yerler listesi mugla merkez gezilecek görülecek yerler

Muğla merkezde konaklamaya ihtiyaç duyuyorsanız konforlu ve temiz otel seçenekleri var. Ayrıca ekonomik bir seçenek olarak polisevi ve öğretmenevi de tercih edilebilir. Aşağıda da otel seçeneklerini paylaşıyorum.

  • Demircioğlu Park Hotel
  • Raymar Hotel Muğla
  • TN&CO Exclusive CIP Suites/Primeclass Rooms

Muğla Merkezde Ne Yenir | En İyi 7 Mekan Önerim

muğla merkezde ne yenir

Tam bir gurme sayılmasam da damak tadıma güvenirim. Damak tadının yanında bir mekanda önem verdiğim iyi hizmet, güler yüz faktörleri de benim için oldukça önemli. Aşağıda saydığım mekanlar Muğla standartlarına göre benden geçerli puan alan yerler. Tecrübelerim bana ait ve denenmiş yerlerden oluşuyor. Sizin de Muğla merkezde öneriniz varsa yorum kısmında benimle paylaşmayı unutmayın.

Muğla Merkez Gezilecek Yerler | Menteşe Gezilecek Yerler

Menteşe Gezilecek Yerler mugla merkezde gezilecek yerler listesi mugla merkez gezilecek görülecek yerler

Muğla merkez gezilecek yerler listesi dolu dolu ve hepsi ayrı ayrı güzel. Bu arada Menteşe ilçesi, Muğla’nın merkez ilçesi olduğu için Muğla merkez gezilecek yerler listesi = Menteşe gezilecek yerler listesidir. Son olarak Muğla merkezde gezilecek yerler birbirine çok ama çok yakın. Birinden çıkıp birine giriyorsunuz. Dolayısıyla zaman açısından oldukça avantajlısınız.