iran gezi rehberi iran hakkındaki herşey tebriz gezi rehberi

Tebriz Gezi Rehberi : İran Doğu Azerbaycan

İran’dan mecburi dönüş yapalı 5 ay oldu ve ben nihayet yazmaya başlayabildim 🙂 Bir hevesle çıktığımız ve kuzeyden güneye 6 şehir gezerek tamamlayacağımız İran turumuz 4. şehrimiz olacak İsfahan’a indiğimiz anda ayağımın kırılmasıyla son buldu. İnsanlar otogarda inip taksiye biner ben ambulansa bindim 😀 Çamura basıp kayıp düşmem sonucu sağ ayak bileğimin biraz daha üst kısmında her iki kemiğimi de parçalı kırmışım. Ameliyat olması şart dedi doktor. Biz ülkemize dönüp kendi hastanemizde ameliyat olmayı tercih ettik. Orada bacağımı geçici alçıya alıp 3 gün hastanede yatırdılar. Hastanenin popüler hastası oldum. Doktorumuz dışında kimse İngilizce bilmiyordu ve hemşirelerle işaret diliyle anlaşmaya çalıştık 🙂 Ama çok da iyi insanlar tanıdık bu 3 günde. Ayağımın kırıldığı gün Tap Persia firmasıyla çöl turu yapacaktık. Üstün gelemeyeceğimizi hastanede olduğumuzu haber verince firma sahiplerinden Rasool ve Hadi uçağa bindiğimiz ana kadar ilgilerini ve yardımlarını esirgemediler. Her gün çiçeklerle ziyaretimize geldiler. Aynı şekilde konaklayacağımız otelin sahipleri Nargis ve eşi bize aile oldular. Müthiş insanlar tanıdık ve çok güzel arkadaşlar edindik.. Hem güzel anılarla hem kırık ayakla ve kötü bir tecrübeyle ülkemize döndük. İran hem tarihi hem doğa güzellikleriyle dolu müthiş bir ülke. Şiddetle gitmenizi öneririm. Gitmeye karar verirseniz ihtiyacınız olacak tüm bilgiler için Tebriz Gezi Rehberi huzurlarınızda.

TEBRİZ NEREDE?

arg-e tebriz

Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbaycan’ın kuzey bölgesidir. İran’daki Azeri bölgesi ise Güney Azerbaycan olarak anılır. Güney Azerbaycan ise Doğu ve Batı eyaletleri olarak ikiye ayrılır. Tebriz İran’da Doğu Azerbaycan eyaletinin başkenti oluyor.

TEBRİZ’E NASIL GİDİLİR?

van kapıköy sınır kapısı

Bu başlık sanırım Tebriz Gezi Rehberi içinde en merak edilen, en çok araştırılan konulardan biri olsa gerek. Tebriz’e ülkemizden uçakla da gidilebiliyor olsa da bilet fiyatları yüksek olabiliyor. Haliyle kara yolu ile gitmek cazip bir seçenek oluyor. Van’dan Tebriz’e birkaç şekilde gidebilirsiniz.

*İlk seçenek tren ile gitmek. Süre olarak uzun olduğu için biz bu yolu tercih etmedik. İncelemek isterseniz bu bağlantıdan tren saatlerine, fiyatlarına bakabilirsiniz.

*İkinci seçenek Van merkezden binip Tebriz’e direkt gidecek dolmuşlara binmek. Bu ulaşımı sağlayan çok fazla firma yok. Yorum yazar ya da mail atarsanız sizinle iletişim bilgilerini severek paylaşırım.

*Üçüncü ve bizim de uyguladığımız seçenek ise şöyle, Van Havalimanından 351 nolu belediye otobüsü ile 3.5 tl ye şehir merkezine geçiyoruz. Otobüsten Ezberciler durağında indiğinizde bir bey orada bekliyor ve sizi Kapıköy (Razi) sınır kapısına giden dolmuşa yönlendiriyor. Dolmuş ücreti 25 tl. Sınır kapısından yürüyerek geçiyor ve pasaport kontrolünden sonra İran tarafına geçmiş oluyorsunuz. Orada da Tebriz şehir merkezine giden dolmuşlar var. Yine onları kullanarak şehir merkezine geçebilirsiniz. İranlılar çok yardımsever insanlar oldukları için bizim sınıra giderken tanıştığımız bir kadın onu karşılamaya babasının geleceğini ve bizi merkeze götürebileceklerini söyledi ve severek kabul ettik. Sosyalleşmekten çekinmeyin. Muhtemelen size de gelin götürelim, evimize gelin konuğumuz olun diye teklif edenler olacaktır 🙂

TEBRİZ KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Bizim Tebriz şehir merkezine varışımız öğleden sonrayı bulmuştu ve ertesi gece 00.00 da Tahran’a otobüs biletimiz vardı. Bir buçuk günde koşturmadan gayet rahat şekilde görülmesi gereken her yeri gördük. Yalnızca Tebriz’den biraz uzakta bulunan Kandovan Köyü’ne gitmedik. Eğer siz orayı da görmek isterseniz 2 ya da 3 günde Tebriz’i baştan sona gezersiniz.

TEBRİZ ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

tebriz snaap uygulaması

Biz yurt dışı seyahatlerimizde bol bol yürümeyi seven bir çiftiz. Anca gideceğimiz yerlerin arasındaki mesafe çok uzunsa elbette bir araca ihtiyaç duyuyoruz. Taksi kullanmak yerine de uber kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak İran’da Uber uygulaması yok. Onun yerine yerel bir uygulama olan Snaap uygulaması var. Snaap uygulamasını nasıl indiririm nasıl kullanırım sorularının cevabı için bu yazımı mutlaka okuyun.

TEBRİZ PARA BİRİMİ

İran muhtemelen iki para birimi kullanan dünyadaki nadir ülkelerden biridir. İran’ın resmi para birimi İran Riyali (IRR), ancak sohbetlerde ve insanların günlük yaşamlarında Toman kullanılıyor! Her Toman, On Riyal’e eşittir (1 Toman = 10 Riyal). Yani riyal’den bir sıfır atılınca toman oluyor.

İrana giderken yanınızda yeterli para götürmeniz önemli, çünkü ülkenin her yerinde ATM’leri olmasına rağmen, uluslararası bankacılık sistemine bağlı değiller. Bu, uluslararası kredi / banka kartlarınızın İran’da çalışmayacağı anlamına geliyor. Paramızı nerede değiştirebiliriz derseniz Tebriz’de bankalarda bu işi yapmıyorlar. Ya exchange ofislerde ya da turistik yerlere yakın karaborsacılarda para değişimi yapabilirsiniz.

TEBRİZ GEZİLECEK YERLER

EL GÖLÜ (ŞAH GÖLÜ)

tebriz şah gölü

Eskiden Şah Gölü olan adı, İslam devriminden sonra El (Halk) gölü olarak değiştirilmiş. Bu park şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin adresi. Girişte bir lunapark bulunuyor ve yaz akşamlarında epey kalabalık oluyor. Etrafı yürüyüş yolları, çay bahçeleri ve banklarla çevrili parkın ortasındaki göl aslında büyük bir havuz. Gölün ortasındaki bina ise bir Kaçar Sarayı imiş ve günümüzde restore edilerek restoran olarak kullanılıyor.

tebriz gezi rehberi şah gölü

ARG-E TEBRİZ (TEBRİZ KALESİ)

tebriz kalesi

Tebriz Gezi Rehberi listesinde muhakkak görmeniz gereken Arg-e Tabriz yani Tebriz kalesi önemli bir tarihi eser. 500 yıl önce yıkılmış olan bir caminin yerine yapılmış. Günümüze sağlam ulaşamamış olan kalede yıkık haldeki mihrap görülebilir. Yüksek surlar bir zamanlar idam cezalarının infaz edilmesinde kullanılıyormuş. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

TABRİZ BAZAAR (KAPALI ÇARŞI)

tebriz kapalı çarşı

Görüp görebileceğiniz en büyük kapalı çarşı desem yanılmış olmam sanırım. Kaybola kaybola geziyorsunuz labirent gibi sokaklarında. Kıyafetten halıya, baharattan altına kadar ne ararsanız var bu bazaarın içinde. Safran almak isterseniz bu bazaarda bir çok satıcı bulabilirsiniz. Önemli bir bölümü ise halıcılardan oluşuyor, meşhur İran halılarından almayı düşünüyorsanız yine adres burası.

tebriz bazaar

BELEDİYE BİNASI

tebriz gezi rehberi belediye müzesi

Alman mimarisi olan bina günümüzde aktif olarak belediye binası olarak kullanılıyor. Saat kulesi olarak da anılıyor. Bir bölümü müze olarak düzenlenmiş. Müzede Tebriz’in eski fotoğrafları, şehirdeki değişiklikler, eski haritalar sergileniyor. Şehirde kullanılmış ilk taksi, ilk yangın arabası gibi araçlar, büyük el dokuması halılar da bu müzede yer alıyor. Müzeye giriş ücretsiz.

AZERBAYCAN MÜZESİ

tebriz gezilecek yerler azerbaycan müzesi

1958 yılında kurulan müzede İran Azerbaycan’ından çıkarılan arkeolojik eserler sergileniyor. Azerbaycan Müzesi’ni her gün 8.00-18.30 arası ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 200 bin riyal yani 20 bin toman.

BLUE MOSQUE(GÖK CAMİ)

tebriz gezi rehberi gök cami

Tebriz’de en beğendiğimiz yerlerden biri Gök Cami oluyor. Karakoyunlular döneminden günümüze ulaşan cami büyük bir depremde zarar görmüş. Kim bilir zamanında nasıl güzeldi diye düşünmeden edemiyor insan. Dışındaki ve içindeki çiniler hala görülmeye değer. 1400’lerde camiyi yaptıran Cihan Şah ve ailesinin mezarları buradaki türbede bulunuyor. Cami bir hanedan mozolesi olarak sekizgen yapıda inşa edilmiş ve sonsuzluğu betimleyen mavi renkle bezenmiş. Gök Cami giriş ücreti 15 bin toman.

tebriz gezi rehberi gök mescid

EYNALİ DAĞI(TELEFERİK)

tebriz gezilecek yerler eynali dağı

Biz gittiğimiz şehirlerdeki manzara noktalarına çıkmayı ve şehri panoramik görmeyi çok seviyoruz. Eynali tepesi de tüm Tebriz’i tepeden görebileceğiniz manzarası ve havası harika bir tepe. Tepenin en yukarı noktasına teleferikle, yürüyüş yolunu kullanarak ya da dağcılıkla ilgilenenler için tırmanma parkuru ile çıkılabiliyor. Teleferikle gidiş dönüş bir kişi ücreti 12bin500 toman. 

tebriz gezi rehberi eynali tepesi

ŞAİRLER MEZARLIĞI

tebriz gezilecek yerler şairler mezarlığı

Burada adından da anlaşılacağı gibi çok eski dönemlerden günümüze pek çok şairin mezarı bulunuyor. En eski mezar 1072 yılında buraya gömülmüş olan Esad Tusi’ye ait. Daha sonraları pek çok şair, yazar, mistik ve filozof bu bölgede defnedilmiş. Mezarlık 1970 yılında restore edilerek düzenlenmiş. Son dönem şairlerinden Şehriyar’ın buraya defnedilmesiyle mezarlığın ünü daha çok artmış. Şairleri için ayrı bir anıt yapmak ne güzel bir incelik.. Mezarlığa giriş ücreti 10bin toman.

KANDOVAN KÖYÜ

tebriz gezi rehberi kandovan köyü

Burası da bonus olsun. Zira biz gidemedik ama belki siz gitmek istersiniz diye listeye eklemeyi ihmal etmedim. Kandovan Tebriz’in 50 km güneyinde bir köy. Bizim Kapadokya’nın küçük bir kopyası diyebiliriz burası için. Peri bacalarının içine kurulmuş evler, dükkanlar bulunuyor köyde. Tebriz’de gezilecek yerleri bitirdiyseniz ve vaktiniz kaldıysa burayı da görebilirsiniz.

TEBRİZ’DE NEREDE KALINIR?

İran insanları o kadar misafirperver ki taksiye bindiğinizde, birine adres sorduğunuzda turist olduğunuzu anladıkları anda hemen sizi evlerine davet ediyorlar. Gel konuğumuz ol, yemeğimizi ye diyorlar 🙂 Biz de gitmeden önce bunu bildiğimiz için neden ilk couchsurfing deneyimimizi Tebriz’de yapmayalım ki diye düşündük. Ve uygulama üzerinden Mahdi ile tanıştık. Ailesi ile yaşadığı evinde bizi severek misafir edebileceklerini söyledi. 1 gece konakladık evlerinde. Beraber akşam yemeği yedik. İlk deneyimimizi de gayet güzel şekilde hafızalarımıza kazıdık 🙂

TEBRİZ’DE NE YENİR?

tebrizde ne yenir shazdeh restaurant

İran deyince akla gelen ilk şeylerden biri safran oluyor. İranlılar bu baharatı yemeklerinde severek kullanıyor. En öne çıkan safranlı pilav diyebilirim. Baharat kullanmaları dışında da pilavları bizimkinden daha farklı. Bizdeki gibi kavurarak pişirmiyorlar pirinci,haşlama yöntemiyle yapıyorlar. Kebapları bizimkini andırıyor. Adana kebap, tavuk şiş tarzı yemekleri sıklıkla görebilirsiniz. Safranlı pilav pek bana göre olmasa da safranlı çorbanın tadını sevdim. Kebapları da gayet lezzetli. Tebriz’de nerede yemek yiyelim derseniz de önerim Shazdeh Restaurant. Burası Tebriz Bazaar’ın içinde yer alıyor. Mekanın atmosferi,çalan müzikler, yediğimiz yemekler bizde iz bıraktı. Sahipleri de çok şeker insanlar. giderseniz selamımızı söyleyin 🙂

tebriz gezi rehberi shazdeh restaurant

Tebriz Gezi Rehberi tüm detaylarıyla sitede yerini aldı. Diğer İran yazılarıma aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İran Gezi Rehberi | İran Hakkında Her Şey
Kashan Gezi Rehberi : İran’ın Göz Bebeği
Tahran Gezi Rehberi

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.