hollanda'nın masalsı köyü giethoorn

Giethoorn Köyü : Hollanda’nın Masalımsı Köyü

Hani herkesin hayali vardır ya şehir hayatından kurtulup kendi halinde, sessiz sakin bir köye yerleşmek hahh işte emin olun hayallerinizdeki o köy Giethoorn Köyü. Burası gerçekten yeryüzünün cenneti. Giethoorn o kadar kendine özgü o kadar orijinal ki buraya aşık olmamak imkansız.

Hollanda gezilecek yerler listesinde en güzel yer sayılabilecek olan masalsı köy Giethoorn’da karayolu yok, araba yok, gürültü yok her şey tamamıyla doğayla iç içe, buranın her noktasında huzur var.

Giethoorn Köyü Gezi Rehberi

Biz Otobüsle Avrupa Turu yaptığımız zaman Giethoorn’u ziyaret etme fırsatı yakaladık. 17 ülke 17 gün ve 27 şehri kapsayan uzun turumuzda Giethoorn Köyü tur paketinin dışında ekstra bir turdu. Buraya kişi başı 20 Euro vererek kendi otobüsümüz ile geldik, iyi ki de geldik. Biz burada yaklaşık iki saat geçirdik. 2 saatin 1 saati fotoğraf çekmeyle geçti fakat burası fotoğraf noktasında bırakın 1 saati 5 saat bile hak ediyor.😊

Şimdi detaylara gelelim ve Giethoorn Köyü Nerede, Giethoorn’a Nasıl Gidilir, Giethoorn Köyü’nün Özellikleri Neler, Giethoorn Köyü’nün Tarihi, Giethoorn Tekne Kiralama, Giethoorn Otelleri, Giethoorn Neler Yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalışayım.

Giethoorn Nerede ?

hollanda giethoorn köyü
giethoorn özellikleri

Giethoorn Köyü, Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alıyor. Steenwijkerland Belediyesine bağlı olan bu güzel köy, güney batısında yer alan Steenwijk’e yaklaşık 6 km mesafede bulunuyor. Giethoorn, Hollanda yerel saat diliminde yer alıyor ve Türkiye’den bir saat geride.

Giethoorn Amsterdam arası 120 km ve yol yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Giethoorn’a gitmek için, Amsterdam’dan direkt kalkan Giethoorn Turu programlarına da katılabilirsiniz. Amsterdam’dan Giethoorn’a ister tur paketleri ile ister halk otobüsü ile isterseniz de araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihiniz. Giethoorn’un haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Giethoorn’a Nasıl Gidilir ?

giethoorn'a nasıl gidilir

Amsterdam Giethoorn Arası Ulaşım

Giethoorn’a kiraladığınız araçla, otobüsle veya Amsterdam merkezden kalkan günübirlik turlarla gidebilirsiniz. Ben burada Amsterdam merkezden Giethoorn’a otobüsle nasıl gidilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Bu arada biz Avrupa turuna kendi otobüsümüzle çıktığımızdan tüm yollar bizimdi.:)

Giethoorn’a Otobüs İle Nasıl Gidilir ?

Giethoorn ile Amsterdam Schipol Havalimanı arası uzaklık yaklaşık 2 saat.
Amsterdam merkezden Giethoorn’a tren + otobüs ile ulaşmak için bir sürü alternatifiniz var. En kısa tren + otobüs yolu için Amsterdam merkezden tren ile Steenwijk İstasyonuna ulaşıp, metronun hemen çıkışında Giethoorn Express otobüs durağından 270 veya 70 numaralı otobüsler ile köye ulaşmak. Amsterdam – Giethoorn arası tren + otobüsün kisi başı gidiş dönüş ücreti yaklaşık 43 Euro.

Tren + Otobüs için yukarıdaki yola ek olarak 2 yol daha bulunuyor. Biri tren ile Zwolle’ye ulaşıp gelip buradan otobüsle Giethoorn’a ulaşmak diğeri de yine tren ile Heerenveen’e gelip otobüs ile köye ulaşmak.

Hollanda’ya ucuz uçak bileti bulmak için (https://bujuyollarda.com/ucuz-ucak-bileti-bulma-yollari/) bağlantıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Giethoorn Köyü’nün Tarihi

giethoorn tarihi

Giethoorn Köyü’nün tarihi 13. yüzyıla kadar dayanıyor. 1200’lü yıllarda köyün ilk sakinleri çiftçilermiş. Bu çiftçiler, tarlalarında tarım yaparken, bölgede yerin altında büyük miktarlarda keçi boynuzu ortaya çıkarmışlar. Keçi boynuzlarının 1170 sel tufanında boğulan yaban keçilerine ait olduğu tahmin ediliyor. Köye, daha sonra burada bulunan keçi boynuzlarına atıfta bulunarak “Geytenhoren” adı verilmiş. Daha sonra köyün ismi kısaltılarak şimdiki Giethoorn halini almış. 

Giethoorn Köyü ‘nün turizm potansiyeli, 1958 yılında Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın popüler komedisi Fanfare’i bu köyde çekmesiyle fark edilmeye başlanmış. Köyün popülaritesi şu anda zirvede. Özellikle uzak doğudan buraya turist akını var.

Giethoorn Köyü’nün Özellikleri

hollandanın venedik'i giethoorn
 • Hollanda’nın masalsı köyü Giethoorn, “Hollanda’nın Venediği” olarak biliniyor. Her iki tarafı da görmüş biri olarak söylüyorum bence Giethoorn daha güzel.
 • Giethoorn’da köy içinde araba kullanılmıyor. Ulaşım için sadece tekneler var.
 • Köyün belli bir kısmında çöpler teknelerle toplanıyor. Gieterse İtfaiyesi buraya özgü özel araç yapmış.
 • Suların yükseldiği dönemlerde Giethoorn çevresinde göller oluştuğu ifade ediliyor. Köyde bulunan Gieterse Gölü köyün tek doğal gölü.
 • Köydeki çoğu evde iki kapı bulunuyor. Genelde evin yan kapısı kullanılırken ön kapısı ise sadece evlenirken içeriye girmek ve öldükten sonra da cenazeyi çıkarmak için kullanılıyor.
 • Giethoorn Köyünde yaklaşık 180 tahta köprü bulunuyor.
 • 1958 yılında Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra, ünlü komedi filmi Fanfare’yi çektikten sonra Giethoorn’un şöhreti oldukça artıyor.
 • Giethoorn’un nüfusu toplam 2620 kişiden oluşuyor.
 • Giethoorn Köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
 • Monopoly oyununun Giethoorn’un şöhretine şöhret katmasında payı büyük. Monopoly 2015’te çıkardığı özel seride Giethoorn’a yer veriyor ve Giethoorn’un popularitesi oldukça artıyor. Köye yılda 200 binden fazla Çinli turist geliyor.

Giethoorn Tekne Kiralama

giethoorn'da neler yapılır
giethoorn evleri

Giethoorn’da araba kullanımı olmadığı için ulaşım tekne ya da botlarla sağlanıyor. Köyde yaşayanlar gündelik yaşamda işe, okula ya da alışverişe giderken tekneleri kullanıyor, hatta bu tekneler Giethoorn’u gezmek isteyenlerin de favorisi. Giethoorn kanallarında gezmek için 4 çeşit tekne var. Bunlar Fluisterboot, Zeil (Punter), Kano ve Rondvaart.

Bu botları ya da tekneleri siz de kiralayabilirsiniz hatta kendiniz sürebilirsiniz. Bot kiralamak isteyenlere motorun nasıl kullanılacağı anlatılıyor ve kanallarda kaybolmamak için bir de harita veriliyor. Yukarıda bahsettiğim Punterlar Venedik’deki gondollara benziyor. Bu aracı uzun bir sopa yardımıyla iterek yol kat ediyorsunuz. Ayrıca isterseniz köyü bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Ben tekneyi kullanamam diyorsanız kaptanlı olarak da tekne tutabiliyor. Fakat bu durumda fiyat neredeyse iki katına çıkıyor.

NOT: Tekne kiralama için önerim, turistik merkezdeki kanallarda kiralanan tekneler yerine, 500 metre ilerisindeki başka bir kanaldan tekne kiralamak. Hem tekneleri daha güzel (direksiyonlu, büyük ve oturma yerleri güzel) hem de yarı fiyatına tekneyi kiralayabilirsiniz. Bu dediğim yerlerde tekneyi saati 24 Euro’dan , diğer yerlerde 50 Euro’dan başlayan fiyatlarla kiralıyorsunuz.

Giethoorn Tekne Kiralama Ücretleri

Yukarıda bahsettiğim gibi tekneyi nerede kiraladığınız ve hangi saatlerde kiraladığınız önemli. Ücretler bu verilere göre değişkenlik gösteriyor. Size aşağıda örnek bir bot kiralama şirketinin web adresini bırakıyorum. Buradan bilgi alabilirsiniz. https://www.boatrental-giethoorn.eu/

NOT: Tekneleri kiralamak için son saat 16.00. Turunuzu 1 saatte tamamlıyorsunuz ve saat 17.00 sonrasında tekne kiralama yapamıyorsunuz.

Giethoorn’a Ne Zaman Gidilir ?

Hollanda’da yüksek sezon Nisan ve Ekim arası. Sadece Ağustos ayında Giethoorn turistlerin akınına uğruyor, bu dönemde kendinizi Çin’in bir köyündeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Bana göre ilk bahar mevsimi yani Nisan – Haziran ayları arası en güzel dönem.

Giethoorn Köyü Turu

giethoorn turları

Amsterdam merkezden Giethoorn’a gitmek için günü birlik turları da tercih edebilirsiniz. Eğer sayıca fazlaysanız tur daha mantıklı olabilir. Amsterdam Merkez – Giethoorn günübirlik tur için aşağıya bir kaç link bırakıyorum. Giethoorn’a ulaşmak için tur düşünüyorsanız bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

 • https://www.tours-tickets.com/en/holland-tours/giethoorn-tour/
 • http://www.tourist-shuttle.com/tour6

Hollanda Giethoorn Köyü Ev Fiyatları

hollandanın venedik'i giethoorn

Tabi Giethoorn’a gelince hemen şuradan bir evim olsa diyorsunuz ve sonrasında burada evler kaç paradır ki diye merak ediyorsunuz. Hemen söyleyeyim fiyatlar çok güzel.:) Giethoorn’da ev fiyatları 600.000 Euro’dan başlıyor.

Giethoorn’da Yapılacak Şeyler

giethoorn köyü
 • Giethoorn kanalları arasında tekne ile gezmek.
 • Eğer ben burada biraz daha kalmak istiyorum, buraya aşık oldum derseniz, köy içerisinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.
 • Giethoorn’un masalsı evleri arasında yürüyüş yapabilir bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.
 • Rene Boissevain’in 1969’da açtığı Museum De Oude Aarde Müzesi, Giethoorn’da görülmesi gereken yerlerden biri. Boissevain’ın dünyanın farklı yerlerine seyahat ederek topladığı değerli taşlar, fosiller ve mineraller müzede sergileniyor. Müze Mart-Ekim aylarında 10.00-18.00 arası, Kasım-Mart aylarında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müzenin giriş ücreti ve diğer tüm bilgileri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.
  https://www.deoudeaarde.nl/
 • Museum Giethoorn ‘t Olde Maat Uus Müzesi‘nde Giethoorn’daki tipik bir çiftlik evinin 100 sene önceki gündelik yaşamı sergileniyor. Burası eski bir çiftlik evinin 1988’de yeniden yapılmasıyla faaliyete geçmiş. Burada Giethoorn’da günlük hayat nasıl geçiyor onu gözlemleyebilirsiniz. Müze Pazartesi-Cumartesi günleri arasında ziyaret edilebiliyor. Müzenin giriş ücreti ve diğer tüm bilgileri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.
  https://www.museumgiethoorn.nl/entreeprijzen/

Giethoorn’de Ne Yenir ?

Giethoorn’da ne yenir diye sorarsanız kanal kenarlarında bir çok restaurant var ama genelde yöresel yemekler sunulduğundan aradığınız şeyi bulamayabilirsiniz.

Kanal üzerinde Ristorante Fratelli, Grand Cafe Fanfare, ‘T Acherhuus gibi restaurantlar bulunuyor. Bu restaurantlara ek olarak dondurma yemek isterseniz Geythorn, göl manzarası için Smit’s Paviljoen gibi yerlere de gidebilirsiniz.

Giethoorn Konaklama ve Otele Önerileri

Giethoorn’a genel itibariyle günübirlik gelinse de buranın huzurlu ortamını çok daha fazla yaşamak isterseniz burada konaklama yapabilirsiniz. Otel dışında Airbnb’de bulunan Giethoorn’daki evlere de göz atabilirsiniz. Aşağıda kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak bazı otel tavsiyeleri bırakıyorum.

Giethoorn’da Otel Önerileri

 • Roompot Vakantiepark Giethoorn
 • Hotel De Pergola
 • Motorhome “Haamstede
 • Hotel de Harmonie

Hollanda gezilecek yerler listesine kesinlikle koymanız gereken bir yer Giethoorn Köyü. Eğer buraya günübirlik gitmeyecekseniz kesinlikle Giethoorn’a 1 gün ayırın ve burada konaklayın. Bizim de Amsterdam’a yolumuz düşerse kesinlikle bir kez daha gideceğimiz bir yer. Hollanda’nın masallardan çıkmış köyü Giethoorn %100 tavsiyemizdir.

1 Yorum

 • Avatar of EVİSSA

  EVİSSA

  aklımdan geçeni çok güzel aldım cevabını keşke burda yaşasaydım dedim ki ev fiyatları korkutucu geldi gözüme hayal de kuramadım resmen 🙂

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.