münih gezilecek yerler

Münih Gezilecek Yerler | En İyi 26 Yer | Haritalı

Bakın direkt söylüyorum görebileceğiniz en sade, anlaşılır ve kolay Münih Gezilecek Yerler listesini yazıyorum. Münih’e gitmeden önce Google’dan “Münih Gezilecek Yerleri” aratıp bazı yazıları okuduktan sonra gerçekten beynim yandı.😃 Sonra kendi kendime dedim ki Münih seyahati sonrası benim hazırlayacağım yazı kesinlikle sade, net, kapsamlı, kolay ve anlaşılır olmalı.

Münih gezimiz gezilecek yerler açısından oldukça kapsamlı ve dolu dolu bir geziydi. Şehrin sıcaklığı, kozmopolitliği sizi direkt içine çekebiliyor. Çok fazla sözü uzatmayıp Münih’te gezilecek yerlere geçiyorum.

Münih Gezilecek Yerler listemi 3 kısma ayırıyorum. İlk olarak Münih merkez gezilecek yerler (yürüyerek gezilebilir), ikinci olarak Münih merkeze yakın gezilecek yerler (toplu taşıma gerektirir) ve son olarak Münih dışında ama Münih’e yakın gezilecek bonus yerler. Münih’e kaç gün ayırırsınız bilemem ama ayırdığınız gün sayısına göre bu 3 grubu farklı günlerde gezebilirsiniz. Eğer Münih’te 1 gününüz varsa sadece Münih merkezi, 2 gün varsa merkeze yakın yerleri, 3 gün ve üstü vaktiniz varsa bonus yerleri görebilirsiniz. Münih’e bence en az 3 gün ayırın çünkü bonus yerlerde görmeniz gereken müthiş yerler var. Yazıma geçmeden önce tabiki ilk gezilecek yerlerin haritadaki konumu.

Not: Yazımda gezilecek yerlerin giriş ücretleri değişmiş olabilir. Bu konuda her şeyi takip etmek mümkün değil. En altta yorum kısmında güncel ücretler konusunda bizi aydınlatırsanız seviniriz. Hem yazıma siz de katkı sunmuş olursunuz.😊

Münih Gezilecek Yerler Haritası

Münih Gezilecek Yerler Haritası (Harita üzerinde sayıların üstüne tıklayabilirsiniz. Sıralama aşağıda)

Münih Gezilecek Yerler

 1. Marienplatz
 2. Altes Rathaus
 3. New Town Hall
 4. St. Peter’s Church
 5. Viktualienmarkt
 6. Frauenkirche
 7. Asamkirche
 8. Sendlinger Tor
 9. Hofbräuhaus am Platzl
 10. Bayerische Staatsoper
 11. Munich Residenz
 12. Theatine Church
 13. Hofgarten
 1. Siegestor
 2. Deutsches Museum
 3. İngiliz Bahçesi
 4. Münih Olimpiyat Parkı
 5. BMW Welt
 6. BMW Müzesi
 7. Nymphenburg Sarayı
 8. Königlicher Hirschgarten
 9. Dachau Concentration Camp
 10. Schongau
 11. Neuschwanstein Şatosu
 12. Eibsee
 13. Zugspitze Cable Car

Not: Münih gezi haritasını direkt telefonunuzdaki Google haritada açmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Bu da benden güzel bir iyilik olsun.😊

Münih Merkez Gezilecek Yerler

Marienplatz

bavyera gezi rehberi
Münih Gezilecek Yerler – Marienplatz

Burası Münih gezilecek yerler listesinin tam kalbi. Çünkü Münih’in kalbi Marienplatz Meydanı’nda atıyor. Marienplatz Meydanı’nda göreceğiniz yerler: Altes Rathaus, Neues Rathaus, St. Peter’s Kilisesi’dir.

Marienplatz’da 19.yy ortalarına kadar buğday pazarı kurulurmuş. Meydan zamanında suçluların asıldığı yer olarak da kullanılmış. 1638 yılında 1. Maximillian’ın 30 yıl savaşlarından sonra şehrin vebadan kurtulmasına şükretmek için diktirdiği bakire Meryem Sütunu da burada.

Marienplatz gerçekten enerjisi yüksek bir yer. Münih gezilecek yerler listesindeki yerler bu meydana çok çok yakın. Marienplatz’da bol bol fotoğraf çekilin. Etraftaki restoran ya da kafelerde keyif yapmayı unutmayın.

 • Marienplatz Meydanı konumu burada.

Altes Rathaus – Old Town Hall (Eski Belediye Binası)

münih gezilecek yerler

Marienplatz’da bulunan Altes Rathaus’u düz cephesi nedeniyle birçok kişi yeni belediye binası sanıyor fakat burası Münih’in eski belediye binası. Bu bina altta bahsedeceğim Neues Rathaus’tan (Yeni Belediye Binası) 400 yıl daha yaşlı.

Altes Rathaus, Marienplatz’ın doğu ucunda yer alıyor ve oldukça hareketli bir tarihe sahip. Münih kayıtlarında adı ilk defa 1310 yılında geçiyor.

Gotik tarza sahip olan bina Frauenkirche’yi yapan usta inşaatçı Jörg von Halsbach tarafından inşa edilmiş. Münih’te bulunan bir çok tarihi bina gibi burası da 2. Dünya Savaşında ciddi zarar görmüş.

Neuses Rathaus – New Town Hall (Yeni Belediye Binası)

münih gezilecek yerler

Münih merkezde gezilecek yerlerin en görkemlisine geldik. Marienplatz Meydanı’nda bulunan Neues Rathaus göründüğü kadar eski değil. Binanın yapımı 1905’te tamamlanmış. Dışarıdan görülemeyen binanın 400 odasında 600’den fazla belediye çalışanı var. Birçok tarihi oda halka açık durumda.

Belediye binasının kulesinde bulunan ve Carillion denilen aletlerle yapılan gösteri inanılmaz güzel. Gösteri akşama doğru saat 17.00 gibi başlıyor. Buradaki kuleye çıkmak için, kulenin dışında bulunan Bilgi Merkezi’nden bilet almanız gerekiyor. Ardından kulenin girişinde sol taraftaki asansör ile kuleye çıkabilirsiniz.

Kuleye çıkış için bilet fiyatları ve bina hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

St. Peter’s Church

münih gezilecek yerler

Münih gezilecek yerler listesinde kiliseler serisine başlıyoruz. Yani listemizde önemli miktarda kilise göreceksiniz demek oluyor bu. 😃 Zaten hangi Avrupa şehri öyle değil ki ? Ama gerçekten görmeye değer oluyor küçüğünden büyüğüne tüm kiliseler. Bir ibadethaneyi değil de müzeyi geziyor gibi hissediyor insan.

Münih’in en eski kilisesi olan St Peter’s Kilisesi 1158 yılında yapılmış. 1327 yılında büyük yangında kule hariç kilisenin her yeri yanmış ve kilisenin yerine gotik bir yapı yapılmış. 17.yy da Rönesans tarzına göre tek külahlı kule yapılmış fakat burası 2. Dünya Savaşında savaşta bombalanmış ve ciddi zarar görmüş.

Kilisenin 91 metrelik (299 ft) kulesi “Alter Peter” (Eski Peter) olarak biliniyor. Münih’in simgelerinden Peter’s kilisesinin kulesine merdivenlerle çıkarak nefis Marienplatz manzarasını seyredebilirsiniz.

 • St. Peter’s Kilisesi Kule Giriş Ücreti: 5 Euro
 • St. Peters Kilisesi konumu burada.

Viktualienmarkt (Pazar Yeri)

münihte gezilecek yerler

Viktualienmarkt, Marienplatz’a çok çok yakın Münih’in en tanınmış pazar yeri. Sebzecisinden şarküterine, çorbacısından balıkçısına ne ararsınız var burada. Münih’e özgü yiyecekleri burada yiyebilirsiniz. Viktualienmarkt’da oturup yemek yiyebileceğiniz güzel yarı açık mekanlar da mevcut.

Meydan aynı zamanda çeşitli sanatçıların yaptığı heykellerle donatılmış. Ünlü aktörler-şarkıcılar Liesl Karlstadt ve Karl Valentin, Weis Ferdl gibi sanatçıların heykelleri bu 22.000 m2’lik pazarın çeşitli noktalarında yer alıyor. Viktualienmarkt pazar günleri hariç her gün 08:00 – 20:00 saatleri arasında açık.

 • Viktualienmarkt konumu burada.

Frauenkirche (Kilise)

münihde gezilecek yerler

Biz gittiğimizde tadilatta olan Frauenkirche, güzel bir mimari yapıya sahip büyük bir kilise. Kocaman bir giriş kapısı olan Frauenkirche Gotik tarzda sadece 20 yıl içinde kırmızı tuğladan inşa edilmiş. Bina, zengin Gotik süslemeler ile basit bir şekilde tasarlanmış. Kilisenin girişinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bir yer var.

Burada bulunan fotoğraflarda 2.dünya savaşında kilisenin ciddi anlamda tahrip edildiğini görebilirsiniz. Münih Katedrali olarak da anılan Frauenkirche Marienplatz’a çok yakın konumda.

Asamkirche (Kilise)

Asamkirche, Münih’te alışverişin kalbinin attığı yer Sendlingerstraße’deki binalar arasında kalan geç Barok kiliselerden biri. Kilise, Tanrı’nın daha büyük zaferi ve inşaatçıların kurtuluşu için özel bir şapel olarak iki kardeş tarafından 1733-1746 yılları arasında inşa edilmiş.

Kilise ücretsiz olarak ziyaret edilebilse de yalnızca lobi alanına girilebiliyor. Binanın ana gövdesi ziyarete kapalı. Bununla birlikte, ferforje kapıların arasından pek çok heykeli kolayca görebilirsiniz.

Sendlinger Tor

münih gezi rehberi

Sendlinger Tor, ortaçağ döneminde Münih’te bulunan üç gotik şehir kapısından güneyde olanı. Kapıdan geriye kalan tek şey kemer, ana kapı ve iki yan kule.

Burası bir çok metronun kesişim noktası olan Sendlinger Tor metrosunun çıkış noktasında bulunuyor. İsmini verdiği Sendlinger Tor caddesi alışveriş için çok çok ideal. Bir çok mağazanın bulunduğu bu caddede alışverişten gezmeyi unutabilirsiniz. 😊

Hofbrauhaus Restoran

Münih gezilecek yerler listesinde Bavyera’nın en ünlü tavernalarından birine geldik. Birasıyla ve kızarmış tavuğuyla ünlü Hofbrauhaus Restoran Münih’in en ünlü restoranlarından biri. Bu mekana girdiğinizde sanki ortaçağda bir hana girmiş hissine kapılıyorsunuz.

Tarihi bir bina ve ahşap masalara sahip Hofbrauhaus restoran oldukça otantik ve tarihi bir ortama sahip. Yılın 365 günü açık olan Hofbrauhaus restoran genel itibariyle kalabalık bir yer. Münih geleneksel yemeklerini yiyebileceğiniz Hofbrauhaus Restorana Bavyera kültürünü hissetmek için gitmelisiniz.

Hofbrauhaus Restoran İletişim Bilgileri

 • Adres: Platzl 9, 80331 München, Almanya
 • Çalışma saatleri: 09:00 – 24:00
 • Telefon: +49 89 290136100
 • Konum: Hofbrauhaus Restaurant

Bayerısche Staatsoper (Opera)

münih gezi rehberi

münih gezi rehberi

Bayerısche Staatsoper opera ve bale gösterilerinin yapıldığı Münih Devlet Opera Binası. Vaktiniz genişse herhangi bir gösteri için zaman ayırabilirsiniz. Burada bir etkinliğe katılmak ve rezervasyon yapmak için web sitesini (https://www.staatsoper.de/) ziyaret edebilirsiniz. Biz fotoğraf çekildik ve yolumuza devam ettik.

 • Bayerısche Staatsoper konumu burada.

Residenz Munchen

münih gezi rehberi

Almanya’nın en büyük şehir sarayı olan Residenz muhteşem mimarisi, oda süslemeleri ve eski kraliyet koleksiyonlarıyla ziyarete açık bir yer. Binada toplam 130 oda bulunuyor. Bina üç ana bölümden Königsbau ( Max-Joseph-Platz yakınında ), Alte Residenz (Eski Residenz; Residenzstraße’ye doğru) ve Festsaalbau ( Hofgarten’e doğru ) oluşuyor

Residenz Munchen Giriş Ücreti

Rezidans Müzesi: 9 Euro
Hazine Müzesi: 9 Euro
Kombine bilet Rezidans Müzesi + Hazine: 14 Euro

Residenz Munchen Ziyaret Saatleri

8 Nisan – Ekim: Günlük 9:00-18:00 (son giriş: 17.00)
19 Ekim-Mart: Günlük 10:00-17:00 (son giriş: 16.00)

 • Residenz Munchen konumu burada.

Theatinerkirche (Kilise)

münih gezi rehberi

Theatinerkirche, sarı rengi ve ihtişamlı mimarisiyle Münih’teki güzel kiliselerden biri. St. Cajetan Theatine Kilisesi (Almanca: Theatinerkirche), Almanya’nın güneyinde Münih’te bulunan bir Katolik kilisesi. Yapımı 1663’ten 1690’a kadar sürmüş.

1662’de Bavyera tahtının uzun zamandır beklenen varisi Prens Max Emanuel’in doğumu için bir teşekkür jesti olarak Seçmen Ferdinand Maria ve eşi Savoy’lu Henriette Adelaide tarafından kurulmuş. Hediyeye baksana sen! 😃

Hofgarten

munchen travel guide
Münih Gezilecek Yerler – Hofgarten

Hofgarten, 1613-1617 yıllarında Bavyera Seçmeni Maximilian tarafından İtalyan Rönesans bahçesi tarzında inşa edilmiş. Bahçenin merkezinde, 1615 yılında yaşlı Heinrich Schön tarafından inşa edilen tanrıça Diana için bir tapınak var.

Tapınak sekizgen bir yapıya sahip. Tapınağı oluşturan sekiz kemerin her biri bir yola açılıyor. Şehrin merkezini gezerken soluklanmak ve dinlenmek için burası oldukça güzel bir yer. Biz kışın gittik ama yazın eminim burası çok daha güzeldir.

Siegestor

munchen travel guide

Münih’te anıtsal bir şehir kapısı olan Siegestor ilgi çekici bir mimariye sahip. Burası 1840’larda Roma’daki Kemer veya Konstantin tarzında inşa edilmiş. Yapı üzerinde savaş sahneleri tasvir ediliyor. Siegestor, her taraftan araba geçen bir trafik adasında yer alıyor. Burası gitmeniz için çok mühim bir yer değil ama fotoğraf çekilmek isterseniz ve vaktiniz varsa uğrayabilirsiniz.

Deutsches Museum

deutsches museum munich

Almanya’nın Almanya olmasının tarihi bu müzede yatıyor. Burası olağanüstü bir bilim müzesi. Bilime ve teknolojiye meraklıysanız Deutches Müzesi tam size göre. Deutches müzesi, denizcilik tarihinden astrolojiye, bilgisayar ve yazılım tarihinden, makinelerin gelişim tarihine kadar bir çok şeyi içine alan kapsamlı bir müze. Kapsamlı olmasından dolayı gezmesi oldukça fazla vakit alıyor. İlgi alanlarınıza göre gezmenizde fayda var.

Deutches Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkinler için giriş ücreti 14 Euro
6 yaşından küçük çocuklar ve müze üyeleri için ücretsiz giriş.


Aile Bileti: 17 yaşına kadar kendi çocuklarıyla birlikte 29 Euro (2 yetişkin)

Kombine bilet ücreti: 21 Euro
Deutsches Museum + Verkehrszentrum + Flugwerft Schleissheim –
zaman sınırı yok

Deutches Müzesi Ziyaret Saatleri

Deutsches Müzesi her gün 09:00 ve 17:00 saatleri arasında açık. Bilet satışı 09:00 – 16:00 saatleri arasında, son giriş saate ise 16:30. Madencilik sergisine ve Kid’s Kingdom’a son giriş 16.45.

Deutches Müzesi İletişim Bilgileri

Münih Merkeze Yakın Gezilecek Yerler

Englischer Garten (İngiliz Bahçesi)

münih gezilecek yerler

Englischer Garten ile birlikte Münih çevresinde gezilecek yerlere başlıyorum. Aşağıda Schongau başlığına kadar olan kısma Münih merkezden 10-15 dk bilemedin 20 dk mesafe ile otobüs,metro ve tren ile gidebilirsiniz.

Englischer Garten şehrin merkezinde kocaman bir park. Bu park 1789’da Sir Benjamin Thompson (1753-1814), daha sonra Kont Rumford tarafından Bavyera Seçmeni Prens Charles Theodere için kurulmuş. Thompson’un halefleri Reinhard von Werneck (1757-1842) ve Friedrich Ludwig von Sckell (1750-1823), bu projeyi devralarak parkı genişletmiş ve geliştirmiş. Park yaklaşık 230 yıldır kullanılıyor ve Münihlilerin uğrak mekanı.

Englischer Garten’da ne yapılır derseniz, burada piknik yapabilirsiniz, bira bahçelerinde keyif yapabilirsiniz, geniş çayırlarda futbol oynayabilirsiniz ya da burada müzisyenlerle oturup onlara eşlik edebilirsiniz. Englischer Garten’da 3 tane bira evi bulunuyor. Bunlar 7000 kişilik kapasitesiyle China Tower (Çin Kulesi), 2500 kişilik kapasitesiyle Hirschau Bira bahçesi ve bunlardan daha küçük olan Aumeister bira bahçesi. Englischer Garten’ın tam orta noktasında güzel bir Seehaus (göl evi) bulunuyor. Burada vaktiniz olursa yemek yiyebilirsiniz.

münih gezilecek yerler

İngiliz Bahçesi sporcuların uğrak noktası. Maşallah herkes spor yapıyor burada. Bu bahçede bisikletçiler ve koşucular 78 kilometrelik parkurlarda antrenman yapıyor. İlkbahar, yaz ve sonbaharda ip yürüyüşçüleri ağaçlar arasındaki gevşek iplerini uzatıp iplerde yürüyor. Frizbi oynayanlar, amatör futbolcular ne arasanız var. Burada bir de sörfçüler var. Bahçenin güney ucunda bulunan Eisbach’ta profesyonel sörfçüleri her mevsim görebilirsiniz.

Bahçenin kuzey sınırında Kleinhesseloher See bulunuyor. Bu göl yüzmek için uygun değil, ancak bir kayık veya pedallı bot ile suda güzel bir gün geçirebilirsiniz. Parkın kuzey kesiminde her zaman yoga ya da Thai Chi yapan gruplar görebilirsiniz.

Englischer Garten anlat anlat bitmez. Her mevsim gidebileceğiniz bu güzel bahçeye vakit ayırıp Münih’in şehir havasından çıkarak doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.

 • Englischer Garten konumu burada.

Olympiapark (Münih Olimpiyat Parkı)

münih gezilecek yerler

Münih’i kuşbakışı izlemek istiyorsanız adres Olympiapark. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu güzel parkta ister piknik yapabilir isterseniz de yerlere serilip dinlenebilirsiniz. Burası Münihlilerin favori aktivite yeri.

Kayık, bisiklet, paten, yüzme havuzu, mini golf, akvaryum ne ararsanız var burada. Olympiapark bir çok konsere, fuara ve sergiye de ev sahipliği yapıyor. Münih manzarasını izlemek isterseniz parkın içindeki Olimpiyat Kulesine çıkmalısınız.

 • Olympic Tower’ın giriş ücreti yetişkinler için 9 Euro.
 • Kulenin açılış saatleri ise 09:00 – 24:00 arası.
 • Olympiapark konumu burada.

BMW Welt

munihte gezilecek yerler bmw welt

Olympiapark’a çok çok yakın olan Bmw Welt’e Üstün bayıldı tabi ki. Burası Bmw, Mini Cooper, Rolls Royce gibi markaların gösterildiği bir showroom. Girişi ücretsiz. Bazı arabaların içine binebilirken bazılarına özellikle Rolls Royce’lara uzaktan bakıyorsunuz.

BMW’nin konsept arabası ise akıllara zarar böyle bir şey görmedik efsane bir araçtı. BMW Welt’in yukarı katında da motosikletler bulunuyor. Bazı efsane motosikletleri çamurlu şekilde yarışı nasıl bitirdiyse öyle koymuşlar. Gerçekten marka olmak nedir sorusunun cevabını burada görüyorsunuz.

münihte gezilecek yerler

BMW Museum

Bmw’nin açılımı Bayrische Motorrad Werkstatt yani Bayern Motor Atölyesi’dir. Bir markanın tarihi var bu müzede. Biz akşama kaldığımızdan sadece BMW Welt ile yetindik. Eğer vaktiniz varsa ve gerçekten Bmw markasına hayransanız bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • Bmw Welt’in hemen karşısında bulunan BMW müzesine giriş ücretli ve giriş ücreti 10 Euro.
 • Müzenin konumu burada.

Nymphenburg Sarayı

bavyera gezilecek yerler
Münih Gezilecek Yerler – Nymphenburg Sarayı

bavyera gezilecek yerler

Avrupa’nın en büyük barok stili saraylarından biri olan Nymphenburg Sarayı, 1664 senesinde Elektör Ferdinand Maria tarafından eşi Adelheid von Savoyen`e oğlunun Max Emanuel doğumu dolayısı ile hediye olarak yapılmış. Max Emanuel daha sonraları sarayın genişletilmesinde büyük bir rol oynamış.

Sarayın bahçesi gerçekten çok güzel. Kuğuların, ördeklerin dansı buraya ayrı bir hava katmış. Saraya şehir merkezinden tramvay ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nymphenburg Sarayı birden fazla kompleksten oluştuğu için isterseniz burayı toplu olarak kombine bilet alıp gezebilirsiniz. İsterseniz seçtiğiniz yerlerden bazılarını gezebilirsiniz.

Kombine bilet “Nymphenburg”
1 Nisan-15 Ekim: Normal 15 Euro · İndirimli 13 Euro
16 Ekim-31 Mart: Normal 12 Euro · İndirimli 10 Euro

Not: Kombine biletle Sarayı , Marstallmuseum’u, Nymphenburg Porselen Müzesi ve Park Sarayını (Amalienburg, Badenburg, Pagodenburg, Magdalenenklause) ziyaret edebilirsiniz.

Tekil olarak ücretler ise aşağıdaki gibi.
Nymphenburg Palace: 8 Euro
Nymphenburg Porselen Müzesi ile Marstallmuseum: 6 Euro
Kombine bilet “Parkburgen” (park sarayları): 5 Euro

Nymphenburg Sarayı Ziyaret Saatleri:

Nymphenburg Sarayı, Nymphenburg Porselen Müzesi ile Marstallmuseum Ziyaret saatleri aşağıdaki gibi.
Nisan-15 Ekim: 09:00 -18:00
16 Ekim-Mart: 10:00 -16:00

Koniglicher Hirschgarten

Münih gezilecek yerler listemize Königlicher Hirschgarten ile devam ediyoruz. Nymphenburg Sarayı’na yakın olan Königlicher Hirschgarten, çocuk oyun alanından tutun bira bahçesine, kafeslerde bulunan geyiklerden mini bir gölete kadar bir çok yeri bünyesinde bulunduran bir bahçe.

Hirschgarten’da bulunan Königlicher Hirschgarten Biraevi, Münih’in en büyük ve muhtemelen dünyanın en büyük bira bahçesi. Tarihi 1971’e dayanan restoranın 8000’den fazla kişi için oturma alanı var. Burada ister restaurantta bir şeyler yiyebilirsiniz isterseniz de kendi getirdiğiniz yiyecekleri kullanıp piknik yapabilirsiniz.

Dachau Toplama Kampı (Dachau Concentration Camp)

Almanya’nın utanç tarihine şahitlik etmek isterseniz Dachau toplama kampını ziyaret edebilirsiniz. Burası insanlığın bittiği yer. Bu kamp Adolf Hitler’in önderliğindeki Nazi Almanya’sının 22 Mart 1933 yılında kurduğu ilk model konsantrasyon kampıdır. Dachau kampı, siyasi suçluları mahkum etmek amacıyla kurulmuş olsa da Heinrich Himmler burayı holokost sırasında Avrupa’nın çeşitli yerlerinden topladığı 45 bin Yahudi ve çingeneyi öldürmek için kullanmıştır. Kampın kapıları 1945 ilkbaharında Amerikan askerleri tarafından açılmış ve mahkumlar özgürleştirilmiş.

Dachau toplama kampının giriş ücreti: Kampın giriş ücreti yok.
Adres: Alte Römerstraße 75, 85221 Dachau, Almanya
Ziyaret saatleri: 09.00 – 17.00
Telefon: +49 8131 669970

 • Dachau Toplama Kampı konumu burada.

Münih Dışında Gezilecek Yerler

Schongau

Schongau ile birlikte Münih dışında gezilecek bonus yerlere başlıyoruz. Şunu gönül rahatlığıyla diyebilirim ki bu bahsedeceğim yerler Münih’teki en efsane yerler. Vaktiniz geniş ise buraları kesinlikle Münih gezilecek yerler listesine dahil edin.

Schongau, Münih yakınlarında çok şirin bir kasaba. Alp Dağlarına komşu olan Schongau, Landsberg am Lech ve Füssen arasında kalıyor. Schongau ayrıca Romantik Yol’un güney ve son bölümünden önceki son ana duraklardan biri. 10.000 civarında nüfusu olan bu güzel kasabada bir çok Türk yaşıyor.

Biz buraya Üstün’ün arkadaşı burada yaşadığı için gittik. Kendi halinde yemyeşil doğanın içinde olan Schongau Münih çevresinde gezilecek güzel yerlerden biri.

 • Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Neuschwanstein Castle – Schloss Neuschwanstein

bavyera gezilecek yerler

bavyera gezilecek yerler

Bize göre Münih gezilecek yerler listesinin 10 yıldızlı yerine geldik. Eğer Münih’e 2 günden fazla zaman ayırdıysanız Neuschwanstein Kalesi’ni kesinlikle listenize alın. Buraya methiyeler yetmez. Almanya’nın en güzel, en efsane şatosu.

Neuschwanstein Kalesi, Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabasında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş. Kale 6 kattan oluşuyor, burası 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılan bir kale. Günümüzde Würzburg ile Füssen’i birbirlerine bağlayan Romantische Straße’nin (Romantik Yol) duraklarından biri olan Neuschwanstein Kalesi her mevsim turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Neuschwanstein Kalesi’nin Hikayesi

Bavyera Kralı II. Ludwig’in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlanan kale 5 Eylül 1869 tarihinde inşaatına başlanmış ve 1886 yılında kullanılabilecek hale getirilmiş. Alman İmparatoru II. Ludwig’in “Bana öyle bir şato inşa edin ki her yerden görünsün, hiçbir yerden ulaşılmasın” emriyle inşa edilmiş bu kale. II. Ludwig, Neuschwanstein dışında Linderhof Kalesi ve Herrenchiemsee Kalesi’nin de inşaatlarını başlatmış ve Falkenstein Kalesi’nin yapımını da planlamış.

Sonunda kral hayalindeki kale olan Neuschwanstein Kalesini tamamlamış ancak içinde sadece 172 gün oturabilmiş. Savurganlığı ve takıntılı ruh hali yüzünden kendi bakanları tarafından suçlanmış. 1886 yılının Haziran ayında, oluşturulan bir psikiyatri komitesi, Ludwig’in zihinsel hastalığı olduğunu ilan etmiş. Kral, sıkı bir gözetim altında tutulacağı Starnberg Gölü üzerindeki Berg Şatosu’na gönderilmiş.

Ludwig, kapatıldığı şatoda kalesinde yaşadığından da az yaşayabilmiş. Aynı senenin 13 Temmuz günü, gölün bir buçuk metreyi geçmeyen sığ sularında doktoru ile birlikte ölü olarak bulunmuş. Ölüm nedeninin intihar mı, boğulma mı yoksa bir cinayet mi olduğu hiç bir zaman açıklanmamış.

Kral Ludwig, kimilerine göre bir deli, kimilerine göre ise çağının ötesinde bir masal kahramanı olarak tarihe geçmiş. Neuschwanstein Kalesi ise, kralın ölümünden yedi hafta sonra müze olarak ziyarete açılmış. Kale, günümüzde Bavyera’nın en önemli mimari ve sanatsal mirasları arasında yer alıyor.

münih gezilecek yerler
Münih Gezilecek Yerler – Neuschwanstein Kalesi

Neuschwanstein Kalesi Giriş Ücreti

Neuschwanstein Şatosu’na giriş biletleri sadece kalenin altındaki Hohenschwangau Köyündeki Ticketcenter Hohenschwangau’dan satın alınabiliyor. Neuschwanstein Kalesinin giriş ücreti yetişkinler için 13 Euro, 18 yaşından küçük çocuklar ve gençler ücretsizdir. Yüksek sezonda önceden rezervasyon yapmanız oldukça önemli.

Neuschwanstein Kalesine Nasıl Gidilir ?

Neuschwanstein Kalesine Münih merkezden gelmek için Münih Merkez İstasyonu olan Hauptbahnhof’a geliyorsunuz ve buradan bankomatlardan Bayern Regional bilet alarak Fussen’e geliyorsunuz. Bankomatlarda Türkçe dil desteği bulunuyor. Füssen’den otobüslerle kalenin bulunduğu köy olan Hohenschwangau köyüne geliyorsunuz. Sonrasında ister yürüyerek ister faytonlarla kaleye kadar çıkabiliyorsunuz. Faytonlarda atlar yorulmasın diye araçların arkasına elektrikli motor koymuşlar. Faytonla kaleye çıkış ücreti tek yön 3,5 Euro’ydu. Bisiklet ve araba ile kaleye çıkmak yasak.

Neuschwanstein Kalesi Ziyaret Saatleri

Neuschwanstein Kalesinin ziyaret saatleri 09:00 – 18:00 saatleri arası. Kale 24/25/31 Aralık hariç her gün açık.

Neuschwanstein Kalesi İletişim Bilgileri

Önemli Not: Kalenin en iyi fotoğrafları köprünün (Marienbrücke) bulunduğu yerden çıkıyor. Biz gittiğimizde köprüye giden yol kapalıydı ve giriş yasaktı. Ama biz yasağı delip risk alarak köprüye ulaştık ve köprünün sol tarafında bulunan tepede bol bol fotoğraf çekildik. Neuschwanstein Kalesi’nin çevresinde drone uçurmak yasak.

Eibsee Gölü (Eibsee Lake)

bavyera gezilecek yerler
Münih Gezilecek Yerler – Eibsee’nin Donmuş Hali

Münih çevresinde gezilecek yerlerden biri olan Eibsee Gölü güzelliği ile sizi büyüleyecek. Eibsee Gölü, Garmisch – Partenkirchen’de, Almanya’nın en yüksek dağı olan Zugspitze’nin dibinde yatan büyük bir göl. Burası tam Avusturya-Almanya sınırında bulunuyor. Gerçekten efsane bir yer.

Şehir atmosferinden çıkıp doğa ile tamamen kucaklaşmak istiyorsanız buraya koşa koşa gidin. Kartpostal gibi manzaralar yakalayabileceğiniz Eibsee Gölü kenarında birkaç otel ve restaurant bulunuyor.

Burada doğa yürüyüşü yapıp, yazın gölde yüzebilirsiniz. Bizim gittiğimiz zaman dilimi kış olduğundan göl donmuştu. Yine de büyülendik. Buranın eminim yazı da kışı gibi çok güzeldir.

 • Eibsee Gölü konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Zugspitze Teleferik (Zugspitze Cable Car)

münih gezilecek yerler zugspitze teleferik

Eibsee Gölüne geldiğinizde ekstra vaktiniz olursa Almanya’nın en yüksek dağı olan Zugspitze Dağına çıkan teleferiğe (cable car) binebilirsiniz. Teleferikle yaptığınız yolculuk toplamda 4 km. Dağa çıkan gondolların kapasitesi oldukça yüksek. Teleferiğin kişi başı ücreti 48 Euro.

Online bilet için aşağıdaki bağlantıdan bilet satın alabilirsiniz. Dağın zirvesinde bulunan Panoroma 2962 isimli restaurantta mola verip eşsiz güzellikteki manzarayı seyredebilirsiniz. Zirveden tüm Avusturya, İsviçre, İtalya Alplerini görebilme imkanı var. Ayrıca geniş vaktiniz varsa ve kayak severseniz burada kayak da yapabilirsiniz.

Zugspitze Teleferiğinin (Cable Car) konumu için buraya göz atabilirsiniz.

Münih gezilecek yerler listem bu kadar. En başta ayırdığım 3 kategoriye göre gezinizi planlamanızda fayda var. Münih gezilecek yerler listesinin bize göre en güzeli Neuschwanstein Kalesiydi. Münih ile ilgili yeme içme önerisi ya da otel tavsiyesi arıyorsanız aşağıdaki yazılarıma tıklayabilirsiniz. Mutlu gezmeler.

Münih Hakkında Bunları Bilin

Münih Nerede ?

münih gezilecek yerler

Münih Nerede ? Münih, Almanya’nın Bavyera Eyaletinde, ülkenin güneydoğusunda yer alan tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehir. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, aynı zamanda ülkenin ekonomik ve endüstriyel açıdan da önemli bir merkezlerinde biri. Ekonomisinin yanında Münih yemyeşil bir doğaya sahip. Almanya’nın en güzel ilk şehri arasına bana göre kafadan girer.

Münih, dediğim gibi zengin bir tarihî mirasa sahip. Barok tarzı kiliseleri, Gotik tarzda inşa edilmiş yapıları ve 19. yüzyılda inşa edilmiş olan bazı neoklasik binalarıyla Münih, mimari açıdan da büyüleyici bir şehir. Ayrıca, şehir her yıl Eylül ayında düzenlenen ve dünyanın en büyük bira festivali olan Oktoberfest’e ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Münih’in haritadaki tam konumu burada.

Münih Kaç Günde Gezilir ?

münihte ne yapılır

Münih Kaç Günde Gezilir ? Yazımın başlangıcında Münih’e kaç gün ayırmanız gerektiğinden bahsettim. Hatta grup grup gezilecek yerleri de sıraladım. Münih gezilecek yerler açısından oldukça bereketli bir şehir. Görülmesi gereken bir çok yer var. Merkez dışında çevresinde de çok güzel yerler var. Münih’e bence en az 3 gün ayırmanız gerekiyor. Eğer rahat rahat gezmek isterseniz 4 ya da 5 gün de olabilir bu süre.

Münih’e Ne Zaman Gidilir ?

münihte ne yapılır

Münih’e Ne Zaman Gidilir ? Münih’e gitmek için en uygun zaman genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Özellikle Nisan ve Mayıs ayları hava sıcaklığının ılımanlaştığı ve şehirdeki çiçeklerin açtığı bir dönem. Bu aylarda Münih’in parkları ve bahçeleri muhteşem bir görünüme kavuşuyor. İmkanınız varsa ilkbaharda Münih’i ziyaret edin.

İlk bahar dışında sonbaharın güzelliğini görmek isterseniz Eylül ve Ekim aylarında da Münih’e gidebilirsiniz. Sonbaharda yani Eylül ayında düzenlenen Oktoberfest’e de katılabilirsiniz. Kış ayları da Münih ayrı güzel. Güzel ama bir o kadar da soğuk. Biz kışın gitmiştik ve baya soğuklara denk gelmiştik. Ama Münih’te kışın yeri de farklı belirtmiş olayım.

Münih Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Münih’ten trenle nereye gidilir ?

Münih’te, bir çok yere trenle ulaşabilirsiniz. Örneğin, Münih Nürnberg’e 1.5 ila 2 saatlik, Salzburg’a ise sadece 1.5 ila 2 saatlik bir tren yolculuğu mesafede. Innsbruck’a da 2 ila 2.5 saatlik bir tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. GarmischPartenkirchen ise yaklaşık 1 ila 1.5 saatlik bir tren yolculuğuyla ulaşılabilen bir Alp kasabası.

Münih pahalı mı?

Münih, genel olarak Almanya’nın diğer büyük şehirlerine kıyasla biraz daha pahalı bir şehir. Özellikle konaklama, restoran ve eğlence gibi harcamalar daha pahalı. Ancak, Münih’te yaşamak bana göre keyifli bir deneyim. Çünkü şehir ve çevresi çok güzel. Sonuç olarak, Münih’te yaşam maliyetleri genel olarak diğer Alman şehirlerine göre biraz daha yüksek.

Münih Viyana arası kaç km ?

Münih ile Viyana arası yaklaşık 405 km.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.