7 Başlıkta Sivas Gezi Rehberi

Tarih kokan sokakları, masalsı manzaraları, ve sıcacık insanlarıyla dolup taşan Sivas, Anadolu’nun kalbinde gizlenmiş bir mücevher gibi. Tarihin izlerini modern dokunuşlarla birleştiren bu şehir, adeta bir açık hava müzesi. Efsanevi kaleleri, mistik medreseleri ve rengarenk çarşılarıyla Sivas, her köşesinde bir hikaye barındırıyor. “Sivas Gezi Rehberi” ile keşfe çıkmaya hazır mısınız?

Sivas Gezi Rehberi

sivas gezi rehberi

Tarih sahnesinde ilk izlerini Hititler’den itibaren bırakan Sivas, ardından Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir mozaik. Ancak, gerçek anlamını Osmanlı döneminde bulmuş, tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaparak zenginleşmiş bir kültür hazinesi.

Sivas’ın mistik atmosferini oluşturan en önemli unsurlardan biri, şehrin ortasında yükselen muazzam Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu anıtsal eser şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Atatürk Caddesi üzerindeki tarihi taş binalar, şehrin geçmişini günümüze taşıyan canlı birer tarih kitabı gibi.

Sivas’ın kültürel zenginliği sadece tarihi yapılarla sınırlı değil; halkının geleneksel el sanatları, müziği ve mutfağı da bu zenginliği taçlandırıyor. Sivas tarihi ve doğal güzellikleriyle gözlerinizi şenlendirirken, yöresel lezzetleriyle de damağınızda tat bırakacak. Sivas gezi rehberi içinde Sivas gezilecek yerler, Sivas’ta ne yenir, Sivas’ta nerede kalınır sorularına cevap bulacak, seyahatinizi A’dan Z’ye planlayabileceksiniz.

Sivas’a Nasıl Gidilir?

Sivas gezi rehberi

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, şehre hava yoluyla ulaşmanın en hızlı ve yaygın yolu. İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirlerden direkt uçuşlar bulunuyor. Ankara-Sivas hızlı tren hattı, Sivas’a demiryolu ile ulaşım sağlamak isteyenler için bir diğer seçenek. 2.5 saat gibi hızlı bir sürede kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla karayolu ile gitmeyi planlıyorsanız mesafeleri aşağıda paylaşıyorum.

  • Sivas – İstanbul arası 882 km
  • Sivas – Ankara arası 464 km
  • Sivas – İzmir arası 1057 km

Sivas Kaç Günde Gezilir?

sivas gezilecek yerler

Sivas’a kaç gün ayırmanız gerektiği nasıl bir seyahat planladığınıza bağlı. Biz hem Sivas şehir merkezini hem de çevresini gezdiğimiz bir seyahat için 3 gün ayırdık. Yalnızca Divriği ve Gökpınar Gölü’ne gidemedik. Eğer +2 gün daha ayırsaydık görmediğimiz yer kalmamış olurdu. Yani 4-5 gün ideal Sivas için.

Sivas’a Ne Zaman Gidilir?

sivas gezi rehberi

Sivas’ı ziyaret etmek için ilkbahar ayları, ılıman bir hava, yeşilliklerle kaplı doğa ve çiçeklerin açtığı bir dönem vadediyor. Sonbahar da ideal bir dönem. Yaz ve kış aylarını tercih etmenizi önermem. En ideal dönem Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs ayları.

Sivas Çevresinde Gezilecek Yerler (Güncel)

sivas-etrafında-gezilecek-yerler
Sivas plan yapmadan evvel çok da radarımda olan bir yer değildi açıkçası. Barındırdığı nice güzelliğe nasıl olmuş da bir yerlerde denk gelmemişim hayret. Araştırmaya başladığım andan itibaren beni çok şaşırtan bir şehir oldu. Meğer nasıl bir tarih yatıyormuş Sivas’ta, nasıl saklı doğa harikaları varmış.

Sivas Merkezde Gezilecek Yerler (Güncel)

sivas merkezde gezilecek yerler
Sivas özellikle tarihi yerleri ve doğal güzellikleri açısından bizi çok etkiledi. Sivas’a yaklaşık 2,5 gün ayırdık ve Sivas Gezilecek Yerler listesinin bir çok yerini görebildik. Fakat Sivas yüz ölçümü açısından Türkiye’nin en büyük 2. ili olmasından dolayı Sivas gezilecek yerlerin her yerini göremedik.

Sivas’ta Ne Yenir, Nerede Yenir & Restaurant Önerisi

sivas'ta-ne-yenir
Beni bilen bilir, daha çok gezebilmek için ekonomik seyahatin yollarını arar, yeri gelir sandviçle, konserveyle karnımı doyurur maliyet düşürürüm. Ama bir o kadar da gezdiğim yerin mutfağına ve yöresel lezzetlerine merak duyarım. Sivas’ta da müthiş lezzetler tattım, harika mekanlar deneyimledim.

Sivas Otel Önerisi & Konaklama Tavsiyesi

sivas'ta nerede kalınır
Bir seyahate çıkmadan önce her şeyi planlamaya çalışıyoruz. Sivas için de iyi bir planlama yaptıktan sonra konaklama için araştırmalarımızı yaptık. Ve aradığımız özelliklerde bir otelde karar kıldık. Konakladıktan sonra da ön araştırmalarımızın bizi yanıltmadığını gördük. Sivas otel önerisi yazımla Sivas seyahati planlayanlarla bu deneyimimizi paylaşmak istiyorum.