11 Başlıkta Trabzon Gezi Rehberi

Karadeniz’in gizemli sularına kucak açan büyüleyen bir şehir: Trabzon. Doğu Karadeniz’in incisi olarak bilinen bu şehir, her bir köşesinde geçmişten günümüze uzanan büyülü bir hikaye barındırıyor. Bugün, sizleri bu büyülü şehrin keşfi için hazırlanmış olan “Trabzon Gezi Rehberi” ile baş başa bırakıyorum. Doğanın en çarpıcı renk paletiyle süslenmiş yaylalarından, tarih kokan taş yapılarına; nefis lezzetlerinden, sıcakkanlı insanlarına kadar Trabzon’un her bir detayını bu rehberde bulacaksınız. İşte, Trabzon’un kapılarını aralayan bu özgün gezi rehberi ile unutulmaz bir serüvene adım atmanın tam zamanı!

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon gezi rehberi
Trabzon Gezi Rehberi – Uzungöl

Trabzon, tarihi zenginlikleriyle ve kültürel çeşitliliğiyle adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Şehrin tarihi, antik çağlardan itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir ticaret merkezi olarak parlayan Trabzon, tarihi İpek Yolu’nun da kavşak noktalarından biri olmuş.

Trabzon aynı zamanda zengin kültürüyle de büyüleyici bir şehir. Halk oyunlarından el sanatlarına, yemek kültürüne kadar pek çok öğe, Trabzon’un kültür mozaiğini oluşturuyor. Bu eşsiz birleşim, şehre gelen her ziyaretçiyi sıcakkanlı insanlarının yanı sıra zengin bir kültürel deneyime de davet ediyor. Trabzon’a adım attığınızda, sadece geçmişi değil, aynı zamanda şehrin yaşayan kültürünü de keşfedeceksiniz. Eğer direksiyonu kuzeye kırdıysanız ve Trabzon’u keşfetmek istiyorsanız yazılarım size yol gösterecek. Trabzon gezi rehberi ile Trabzon gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olacak, Trabzon’da ne yenir, Trabzon’da nerede kalınır sorularına yanıt bulacaksınız.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

trabzon gezi rehberi

Trabzon’a ulaşımın en pratik yolu havayolu ile. Trabzon Havalimanı’na büyük şehirlerden direkt uçuş seferleri düzenleniyor. Havalimanı ise şehir merkezine oldukça yakın, 8 km mesafede. Eğer karayolu ile seyahat etmeyi planlıyorsanız belli şehirlerden Trabzon’a olan mesafeleri aşağıya bırakıyorum.

  • İstanbul – Trabzon arası 1165 km
  • Ankara – Trabzon arası 793 km
  • İzmir – Trabzon arası 1378 km

Trabzon Kaç Günde Gezilir?

Trabzon gezi rehberi
Trabzon Gezi Rehberi – Sürmene

Trabzon’u keşfetmek için minimum 3 gün ayırmalısınız. Hatta 5 güne uzatabilirseniz daha dolu dolu bir gezi olur. İşte Trabzon’u keşfetmek için önerilen bir gezi planı:

  • 1. Gün: Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler
  • 2. Gün: Sümela Manastırı, Vazelon Manastırı, Hamsiköy
  • 3. Gün: Uzungöl
  • 4. Gün: Sürmene
  • 5. Gün: Şehirde serbest zaman

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

uzungöl'de salıncak keyfi

Trabzon, her mevsimde ziyaretçilerine çeşitli güzellikler sunan bir destinasyon. Trabzon’a gitmek için en uygun zaman tercih ettiğiniz aktivitelere ve hava koşullarına bağlı olarak değişebilir. İlkbahar ayları, doğanın uyanışı ve çiçek açan yeşillikleri ile Trabzon’u keşfetmek için harika bir zaman. Kışın ise kar yağışı Trabzon’un yaylalarını beyaz bir örtüyle kaplıyor, bu da farklı bir güzellik sunuyor. Bence gezmek için en ideal aylar Mayıs ve Eylül ayları.

Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler Listesi

trabzon merkez gezilecek yerler
Trabzon doğal güzellikleriyle, tarihiyle, lezzetleriyle ve kültürüyle gerçekten bambaşka bir yer. Eğer tatil için Trabzon’u tercih edecekseniz belirttiğim hususlar açısından tatmin olmuş şekilde Trabzon’dan ayrılmış olacaksınız.

Trabzon’da Ne Yenir & Restaurant Önerileri

trabzonda ne yenir
Sivas / Erzurum / Gümüşhane / Trabzon rotamızın Trabzon kısmındayız nihayet. Bu benim ilk Doğu Karadeniz seyahatim. Ne yalan söyleyeyim daha yola çıkmadan önce de özellikle Trabzon için heyecanlanıyordum.

Trabzon Otel Tavsiyesi : Royal Comfort Otel

trabzon otel tavsiyesi ve önerisi
Doğu Karadeniz’in incisi Trabzon’da 4 günlük bir gezi planı yaptık ve Trabzon’un altını üstüne getirdik. Gezimiz boyunca konakladığımız otel bizim için Trabzon’da nerede kalınır sorusunun okkalı bir cevabı oldu.

Sümela Manastırı: Trabzon’un Parlayan Yıldızı

sümela manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde gezilecek yerler listesinin en başına koyacağımız Sümela Manastırı tam bir sanat eseri. Manastıra aşağıdan bakınca ayrı bir etkileyicilik doğururken içine girdiğinizde ayrı bir büyüye kapılıyorsunuz. İnsanın aklını başından alan bir yer.

Sürmene Gezilecek Yerler

Trabzon gezi rehberi

Sürmene gezilecek yerler listemiz kısa ve öz. Hızlı olursanız yarım günde bile buraları rahatça gezebilirsiniz. Burada doğaya aşık olacaksınız. Sürmene’de bir sürü kartpostallık görüntü yakalayacaksınız. Kendi halinde küçük bir ilçe burası. Karadeniz’in güzel havasını burada buram buram hissedeceksiniz.

Vazelon Manastırı: Trabzon’un Gizemli Noktası

vazelon manastırı

Anadolu’nun ilk manastırlarından biri olan Vazelon Manastırı bir yunan manastırı. Vazelon Manastırı’nın tahmini yapılış tarihi MS. 270 yılları. Vazelon Manastırı, Sümela gibi göz önünde olan bir manastır değil. Burası çok fazla tadilat görmemiş. 

Maçka’da Gezilecek Yerler

maçka gezilecek yerler

Türkiye’de tarihin ve doğanın sarmaş dolaş olduğu bir yer arıyorsanız adres Maçka’dır. Bize göre Trabzon’un en güzel ilçesi olan Maçka, yemyeşil doğası ve derin geçmişiyle bizi tamamıyla büyüledi. Maçka’da yeşilin bin bir tonunu, tarihin en derin izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. 

Uzungöl Gezi Rehberi: Uzungöl Gezilecek Yerler

uzungöl'de salıncak keyfi

Uzungöl korunması ve el üstünde tutulması gereken bir yer. Fakat ne yazık ki bu güzellik insanların elinde her gün yara alıyor. Bu doğa güzelliği son yıllardaki çarpık yapılaşmaya inat cazibesini kaybetmemeye çalışıyor. Tek umudumuz Uzungöl’ün iyi yönde değişmeye başlaması…