sümela manastırı

Maçka’da Gezilecek Yerler : En Güzel 10 Yer

Dolu dolu 4 günlük Trabzon gezimiz çok güzel geçti. Trabzon’un altını üstüne getirmeye çalışsakta bunda kısmen başarılı olduk. Neden kısmen diye sorarsanız çünkü Trabzon’a bırakın 4 günü en az 15 gün lazım. Trabzon’un her yerinden doğal güzellik ve tarih fışkırıyor. Biz Trabzon’da Trabzon merkez, Sürmene, Uzungöl ve Maçka tarafını gezme fırsatı bulduk. Bu yazımda da Maçka’da gezilecek yerler listesini detaylı bir şekilde yazmaya çalışacağım.

Türkiye’de tarihin ve doğanın sarmaş dolaş olduğu bir yer arıyorsanız adres Maçka’dır. Bize göre Trabzon’un en güzel ilçesi olan Maçka, yemyeşil doğası ve derin geçmişiyle bizi tamamıyla büyüledi. Maçka’da yeşilin bin bir tonunu, tarihin en derin izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Maçka’da gezilecek yerler bırakın Trabzon’u Türkiye’de görmeniz gereken en önemli yerler arasında yer alıyor.

Maçka’da Gezilecek Yerler

Maçka’da gezilecek yerler arasında bir çok manastır bulunuyor. Bu manastırlar da öyle düzlük alana yapılmış yerler değil. Yüksek dağların tepelerine, kayalıkların arasına yapılmış özel yerler. Manastırlara gitmesi zahmetli olsa da içinizdeki keşfetme arzusu sizi buralara götürüyor. Bunun dışında Maçka gezilecek yerler listemizde çok güzel Karadeniz köyleri de yer alıyor. Listemizde Maçka merkezden de bazı yerler var.

Maçka gezilecek yerler listesi kaç günde tamamlanır derseniz bize göre bu süre 2-3 gün. Bu süre size uzun gelebilir ama tadını çıkara çıkara gezmeniz, doğanın güzelliklerini derinden hissetmeniz için ideal bir süre. Bir de Maçka’da bazı yerleri bulmak ve oralara gitmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle Maçka’ya 2-3 gün süre verdik. Hadi gelin Maçka gezilecek yerlerin en önemlisi olan Sümela Manastırıyla listemize giriş yapalım.

NOT: Maçka’da gezilecek yerler genel itibariyle rakımı yüksek dağların arasında kalmış yerlerde bulunuyor. Buralara gitmek için aracınızın sağlam ve yüksek olması önemli. Mümkünse 4×4 jeep ya da arazi aracı kullanırsanız daha güzel olur.

Sümela Manastırı

Maçka'da Gezilecek Yerler
Maçka’da Gezilecek Yerler : Sümela Manastırı

Maçka gezilecek yerler listesinin en önemli yeri olan Sümela Manastırı sadece Trabzon’un değil Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden biri. Ömrü hayatınızda bir kere de olsa Sümela Manastırı’nı ziyaret edin derim. Çünkü gerçekten çok çok güzel ve önemli bir yer.

Sümela ile ilgili burada kısa bir açıklama yapmak yerine Sümela Manastırı: Trabzon’un Yıldızı başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Yazımda Sümela Manastırı Nerede, Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir, Sümela Manastırı’nın Tarihi, Sümela Manastırı’nın İçi ve Freskleri, Sümela Manastırı’nın En Etkileyici Yeri, Sümela Manastırı Açık mı Kapalı mı, Sümela Manastırı’nın Giriş Ücreti, Sümela Manastırı’nın Ziyaret Saatleri gibi Sümela ile ilgili tüm detayları ve deneyimlerimizi bulabilirsiniz.

Sümela Manastırı ile ilgili bir uyarı yapmak istiyorum. Biz gittiğimizde (Ekim – 2020) manastır kapalı değildi. Ama manastırın tüm yerlerini tadilat nedeniyle ziyaret edemedik. Kasım 2020’de düşen taşlar yüzünden Sümela’nın geçici olarak kapatıldığını duyduk. Dolayısıyla Sümela’ya gitmeden önce açık mı kapalı mı konusunu aydınlatmanız güzel olur.

Vazelon Manastırı

Maçka'da Gezilecek Yerler
Maçka’da Gezilecek Yerler : Vazelon Manastırı

Maçka gezilecek yerler listesinin en gizemli yeri olan Vazelon Manastırı gitmesi oldukça zor ama keşfetmesi inanılmaz güzel olan bir yer. Buraya çoğu kişi yollardan dolayı gidemezsiniz dese de biz içimizde keşfetme arzusuyla Vazelon’u zor da olsa keşfedebildik.

Vazelon Manastırı için de ayrı bir yazı yazdım. Vazelon Manastırı: Trabzon’un Gizemli Yeri başlıklı yazımda Vazelon Manastırını keşfetme noktasında çok çok önemli olan Vazelon Manastırı Nerede ve Vazelon Manastırına Nasıl Gidilir sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırına ev sahipliği yapana Altındere Vadisi Milli Parkı, Maçka’nın güney tarafında kalan bir yeryüzü cenneti. Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri olan Altındere Vadisi yazın ayrı güzel kışın ayrı bahar ayları ayrı güzel.

Burası yeşilin her tonunu barındıran muhteşem bir coğrafya. Sisli dağlar, şırıl şırıl akan dereler, bölgeye özgü ladin, göknar ve sarıçam ağaçlarıyla bezenmiş ormanlar, patikalar, geyikler, narin görülen karacalar… Doğa her açıdan burada çok cömert. Sümela Manastırına giderken içinden geçeceğiniz Altındere Vadisi Milli Parkı’nın konumu burada.

Hamsiköy

Maçka'da Gezilecek Yerler

Trabzon’un en güzel ve en popüler köyü olan Hamsiköy Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Bu güzel Karadeniz Köyü bize Heidi’nin büyükbabasının köyünü hatırlattı. Bir yanda Maçka’nın bulutlara değen dağları diğer yanda şırıl şırıl akan ırmaklar her şey inanılmaz güzellikte. Hamsiköy’de ciddi anlamda artan çarpık yapılaşma bu güzelliğe gölge düşürse de biz Hamsiköy’ü çok sevdik.

Hamsiköy’e gelmişken buranın popüler sütlacını yemeden dönmek olmaz. Enfes lezzetiyle Hamsiköy Sütlacı ile ilgili detaylar Trabzon’da Ne Yenir başlıklı yazımda. Hamsiköy’ün konumu burada.

Türkiye – İspanya Dostluk Anıtı

Trabzon Gümüşhane yolu Maçka Kavşağında yolun sağında kalan Türkiye – İspanya Dostluk Anıtı’nın hüzünlü bir hikayesi var. Anıtta yaralı İspanyol askerinin Türk askeri tarafından taşınması tasvir ediliyor.

Türkiye – İspanya Dostluk Anıtının hikayesine gelince; Afganistan’da görevde bulunan ve 62 kişiden oluşan ve Barış Gücü’nde görev yapan İspanyol askerleri görevlerini tamamlayıp ülkelerine geri dönüşleri sırasında bölgede yaşadıkları kaza nedeniyle askerleri taşıyan uçak düşmüş ve bu ölen askerlerin anısına bölgeye 2 anıt inşa edilmiş.

Yaşanan dramatik kaza olayına gelince; askerleri taşıyan uçak yoğun sis nedeniyle iki kez havaalanını pas geçmek zorunda kakmış ve ne yazık ki üçüncü denemesinde yoğun sis deneniyle Pilav Dağı’na çakılmış. Bu kazada uçak mürettebatı ve askerlerle birlikte toplam 74 kişi hayatını kaybetmiş. Kazanın yaşandığı Pilav Dağında ve Maçka merkezde iki adet anıt bulunuyor. Maçka merkezdeki anıtın konumu burada.

Tarihi Maçka Köprüsü

Maçka merkezde gezilecek yerler arasında olan ve 19. yy’da Osmanlı Devleti döneminde yapılan Tarihi Maçka Köprüsü’nün 2 adet kemeri bulunuyor. Tarihi köprünün genişliği 7.85 metre iken uzunluğu yaklaşık 34 metre. Eskiden araç trafiğine açık olan köprü 2010 yılında restore edilerek araç trafiğine kapatılmış. Tarihi Maçka Köprüsü’nün konumu burada.

Çakırgöl

maçkada gezilecek yerler

Maçka’da gezilecek yerler listesinin en yüksek yeri olan Çakırgöl, Zigana dağ silsilesinin zirvelerinde 2533 rakımda yer alıyor. Maçka’ya 36 kilometre uzaklıkta yer alan Çakırgöl, çevresi 1160 metre, boyu 250 metre, derinliği ise 2 ile 15 metre arasında değişen bir göl. Bu gölü halk arasında ”göze” olarak bilinen 8 küçük su kaynağı besliyormuş. Oluşum açısından buzul göl olan Çakırgöl yaz aylarında bir çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Çevresindeki yaylalarıyla da bir çok ziyaretçi çeken Çakırgöl, erken kar yağması ve uzun süre erimemesi nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca “kış sporları turizm merkezi” ilan edilmiş. Çakırgöl’ün konumu burada.

Şolma Turizm Merkezi

Şolma Turizm Merkezi, Maçka’ya 22 km uzaklıkta bulunan bir Karadeniz yaylası. Özellikle yazın sıcak havalardan kaçanların tercih ettiği bu güzel yayla 1800 metre rakımda bulunuyor.

Turizm açısından bölgeye kazandırılmaya çalıştırılan Şolma Turizm Merkezinde konaklama yapabileceğiniz yerler var, Ayrıca burada bakkal, kahvehane gibi hizmet veren dükkanlar da mevcut. Yeme içme konusunda sıkıntı yaşamadan doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler Şolma Turizm Merkezini ziyaret edebilir.

Şimşirli Köyü

Maçka’nın en güzel köylerinden biri olan Şimşirli Köyü, çağlayan derelerin ve her yerinden yeşil fışkıran bir ormanın içinde yer alıyor. Diğer adı Kuştul olan köyde hane sayısını zamanla düşmüş.

Bölgedeki köyler arasında Şimşirli Köyü’nün bir şöhreti var. Bu şöhretin nedeni kuşdilinin buradan çıkmış olmasıymış. Rivayete göre Türkler ve Rumların konuştukları dilin Türkçe hecelerde tuhaf karşılıkları olduğu ve bu dilin de kuşdili olduğu söyleniyor.

Kuştul – Peristera Manastırı

maçkada gezilecek yerler
maçkada gezilecek yerler

Maçka’da gezilecek yerler listesinde bol bol manastır var demiştik ya işte onlardan biri de Şimşirli Köyü’nde bulunan ve eşsiz bir güzelliğe sahip Kuştul Manastırı nam-ı diğer Peristera Manastırı.

Maçka’nın Esiroğlu Beldesi Şimşirli-Kuştul Köyü sınırları içerisinde yer alan Kuştul Manastırı, 752 tarihinde inşa edilmiş bir manastır. Bu güzel manastır 1203’te yağmalanmış ve bir süre terk edildikten sonra 1393’te tekrar kullanılmaya başlanmış. 1906 yılında çıkan yangında tamamen yandıktan sonra üçüncü kez yapılmış. Günümüze pek az kalıntısı ulaşan manastırın durumu ne yazık ki iç açıcı değil.

Bölgedeki manastırlarda olduğu gibi Kuştul Manastırı’nın içinde de ana kaya kilisesi ve odalar bulunuyor. Odalar misafir ve keşiş odası olmak üzere 2 kısma ayrılıyor. Batı cephesinden bir merdivenle içine girilen manastır; geniş holler ve salonlara sahip. Manastırın haç planlı kilisesi zamanla yıkılmış ve hiçbir iz bırakmadan yok olmuş. Manastırın bir çok kısmı da ne yazık ki define avcılarınca tahrip edilmiş durumda.

Harabe halindeki Kuştul Manastırı’nın belli bir yerine kadar araç ile gidebiliyorsunuz. Geriye kalan yolu yürümeniz lazım. Google haritadaki Kuştul Manastırı’nın konumu yanlış. Burada manastırı bulmak için köylülerden yardım almanız lazım. Biz zaman kısıtı nedeniyle Kuştul Manastırına gidemedik ama araştırmalarımız neticesinde bu uyarılara dikkat etmenizde fayda var.

NOT: Kuştul Manastırı, Peristera Manastırı olarak da biliniyor. Hatta zamanında Müslümanlar arasında burası Hızır İlyas Manastırı olarak adlandırılıyormuş.

Maçka’da gezilecek yerler listemiz tamam. Maçka’yı gezme fırsatınız olursa Maçka’ya neden Trabzon’un en güzel ilçesi dediğimi anlarsınız. Doğayı, tarihi, kültürü en güzel şekilde burada göreceksiniz. Trabzon gezimiz çok zevkli ve güzel geçti. Trabzon ile ilgili deneyimlerimiz için Instagrama sabitlediğim Trabzon hikayelerine göz atabilirsiniz. Trabzon ile ilgili tüm yazılarım da aşağıda. Musmutlu gezmeler.:)

SON NOT: Bazı sitelerde Maçka’da gezilecek yerler listesine Zilkale ve Uçarsu Şelalesi de eklenmiş. Şöyle belirteyim; Zilkale Rize ile sınırları içinde yer alıyorken, Uçarsu Şelalesi Trabzon’un Akçaabat ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Dolayısıyla Maçka’da bu yerleri aramaya kalkmayın.:)

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.