trabzon sürmene gezilecek yerler

Sürmene Gezilecek Yerler : 5 Görülecek Yer

Trabzon’un en güzel ilçelerinden biri olan Sürmene doğasıyla tam bir cennet. Sürmene’nin ünü sadece Trabzon’a değil Türkiye’ye yayılmış. Keskin mi keskin bıçaklarıyla, pidesiyle, kokulu üzümüyle, çay bahçeleriyle, ticari hayatıyla, gemileriyle Sürmene çok özel bir yer.

Sürmene gezilecek yerler listemiz kısa ve öz. Hızlı olursanız yarım günde bile buraları rahatça gezebilirsiniz. Burada doğaya aşık olacaksınız. Sürmene’de bir sürü kartpostallık görüntü yakalayacaksınız. Kendi halinde küçük bir ilçe burası. Karadeniz’in güzel havasını burada buram buram hissedeceksiniz.

Sürmene Gezilecek Yerler Listesi

  • Memiş Ağa Konağı
  • Cumbalı Sürmene Evleri
  • Sürmene Kalesi
  • Sürmene Kalesi Seyir Terası
  • Çamburnu Ormanı Piknik Alanı

Sürmene Gezilecek Yerler

sürmene gezilecek yerler
Sürmene Gezilecek Yerler : Çay Tarlaları

Trabzon’a bağlı Sürmene’nin tarihteki ilk ismi Humurgan’mış. Daha sonra bu isim Sürmene’ye evrilmiş. Trabzon’a 39 km uzaklıkta bulunan Sürmene’de gezilecek yerler birbirine yakın konumda. Çok fazla vaktinizi almaz bu yerler ama biz buradaki çay bahçeleri gördükten sonra fotoğraf video derken vaktimiz baya gitti.:) Bu arada çay tarlalarında akşam üstü sivrisinek istilasına dikkat edin.

Memiş Ağa Konağı

sürmenede gezilecek yerler
sürmene gezilecek yerler

Sürmene gezilecek yerler listemizdeki ilk durağımız Memiş Ağa Konağı’ydı. Memiş Ağa Konağı’nı bulmak bizim için zahmetli olsa da azmimiz sayesinde burayı bulduk. Bulduk ama ne yazık ki korona virüs nedeniyle burası kapalıydı. Konağın bulunduğu bölge kastel olarak adlandırılıyor.

Konağa yakın bir evde yaşayan amcadan aldığımız bilgi kadarıyla Memiş Ağa Konağı 1856 yılında inşa edilmiş. 2000 yılında burası Trabzon Valiliği tarafından restore edilmiş. Restore sonrası burası restoran olarak da kullanılıyormuş fakat şu an için yukarıda dediğim gibi burası ziyarete kapalı.

sürmene gezilecek yerler

Memiş Ağa Konağı, Sürmene’den Of’a giderken yol üzerinde bulunuyor. Memiş Ağa Konağı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Memiş Ağa Konağı’nın hemen ilerisinde benzer mimari yapıya sahip Hacı Yakup Ağa Konağını da ziyaret edebilirsiniz.

Cumbalı Sürmene Evleri

trabzon sürmene gezilecek yerler
Begonvilleri her yerde buluruz.:)
trabzon sürmene cumbalı evler
Sürmene Gezilecek Yerler : Cumbalı Evler

Sürmene’de gerçekten çok güzel mimariye sahip evlere rastladık. Bu bizi gerçekten çok şaşırttı. Beton apartman dairelerinden ziyade bu tarz evler görmemiz bizi mutlu etti. Deniz manzaralı bu evler gerçekten yaşanılası evler. Bu evlerden bazıları eski Türk mimarisini yansıtan cumbaya sahip.

Cumba ne demek derseniz cumba eski Türk evlerinde zemin kattan birinci ya da devamı katlara doğru giden ve evin dışa taşan kısmına deniliyor. İnsan gerçekten bu evlerde huzur buluyordur. Nerede cumbalı evler nerede apartman dairelerine sıkıştırılmış evler.

Sürmene’de cumbalı evleri Sürmene’nin iç sokaklarında görebilirsiniz. Bize denk gelen bir evin fotoğrafını buraya bırakıyorum.

Sürmene Kalesi

Sürmene’ye hakim bir konumda olan Sürmene Kalesi’nin tarihi MÖ. 2000’li yıllara dayanıyor. Burası 1400’lü yıllarda deniz ticaretiyle uğraşan Cenevizliler tarafından sığınak ve depo olarak kullanılmış.

Doğa buraya neredeyse hakim olmuş. İlgisiz ve bakımsız kalmış olan Sürmene Kalesi’nin durumu ne yazık ki çok kötü. Bazı sitelerde yazıldığı gibi burada görkemli yapı yok bilginiz olsun. Görkemli yapı nerede bunları yazana sormak lazım !

Sürmene Kalesi Seyir Terası

Sürmene gezilecek yerler listesine saolsun bazı sayfalar seyir terasını koymuş ama böyle bir seyir terası Sürmene’de yok. Sürmene Kalesi Seyir Terası daha proje aşamasında ve ne zaman yapılacağı meçhul.

Yani Sürmene’ye geldiğinizde Sürmene Kalesi Seyir Terası yol tarifi vs. aramaya kalkmayın bulamazsınız !

Çamburnu Ormanı Piknik Alanı

sürmene çamburnu mesire alanı
Sürmene Gezilecek Yerler : Çamburnu Mesire Alanı

Sürmene’de deniz kenarı güzel manzaralı bir yer arıyorsanız Çamburnu Mesire Alanını tercih edebilirsiniz. Ormanın içinde olan Çamburnu Ormanı Mesire Alanında ailenizle beraber piknik yapabilir ya da burada bulunan restaurantta bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Burada konaklama yapabileceğiniz bir otel de mevcut. Konum burada.

ÇAMBURNU ORMANI PİKNİK ALANI GİRİŞ ÜCRETLERİ:

Şahıs (Normal): 3 TL 
Şahıs (İndirimli): 1.5 TL 
Bisiklet: 3 TL 
Motorsiklet, ATV: 6 TL 
Otomobil, Kamyonet, Pickup: 9 TL 
Minibüs: 27 TL 
Midibüs: 45 TL 
Otobüs: 72 TL

Sürmene gezilecek yerler listemizin sonuna geldik, Trabzon’da gezdiğimiz diğer yerlerin bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Şimdiden musmutlu gezmeleriniz olsun.

TRABZON MERKEZDE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ
TRABZON’DA NE YENİR & RESTAURANT ÖNERİLERİ

TRABZON OTEL TAVSİYESİ : ROYAL COMFORT OTEL
MAÇKA’DA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ (GÜNCEL)
SÜMELA MANASTIRI : TRABZON’UN YILDIZI
VAZELON MANASTIRI : TRABZON’UN GİZEMLİ YERİ
UZUNGÖL GEZİ REHBERİ | UZUNGÖL HAKKINDA HER ŞEY

1 Yorum

  • Avatar of Evissa

    Evissa

    Çok güzel görünüyor tarih kokuyor resmen burayı görmek isterim.Teşekkür ederim bizi burayla tanıştırdınız için.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.