trabzon gezi rehberi

Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon doğal güzellikleriyle, tarihiyle, lezzetleriyle ve kültürüyle gerçekten bambaşka bir yer. Eğer tatil için Trabzon’u tercih edecekseniz belirttiğim hususlar açısından tatmin olmuş şekilde Trabzon’dan ayrılmış olacaksınız. Özellikle doğal güzellik açısından Trabzon kollarını açmış sizi bekliyor. Biz genel olarak Trabzon gezimizi gayet güzel ve sorunsuz bir şekilde tamamladık. Trabzon gezilecek yerler listemiz için toplamda 3 gün ayırdık. Bu 3 günü ise şu şekilde planladık; ilk gün Trabzon merkezde gezilecek yerler listemizi tamamlayacaktık, ikinci gün Sümela Manastırı ve Vazelon Manastırını, üçüncü gün ise Uzungöl ve Sürmene’yi gezecektik. Planımıza sadık kalarak tam da dediğimiz gibi Trabzon’u 3 günde gezdik.

Trabzon merkezdeki gezilecek yerler genel olarak birbirine yakın konumda. Yine de bazı yerler için araba olursa zaman tasarrufu açısından daha iyi olur.

TRABZON MERKEZDE GEZİLECEK YERLER (GÜNCEL LİSTE)

Trabzon merkezde gezilecek yerler için 1 gün ayırmak yeterli diye düşünüyorum. Genel itibariyle bu bir günde aşağıda bahsettiğim tüm yerleri gezebilirsiniz. Bu yerlerden bazıları şansımıza ya kapalı ya da tadilattaydı. Yine de en büyük şansımız Ayasofya’nın açık olmasıydı. Yıllardır tadilatta olan Ayasofya’nın açık olması diğer kapalı yerlerin üzüntüsünü oldukça hafifletti.

NOT: Trabzon merkezde gezilecek yerler noktasında şunu belirtmek istiyorum. Trabzon yolları bizi oldukça zorladı. Merkezde yollar oldukça dar ve yollarda genelde arnavut kaldırımı kullanılmış. Arnavut kaldırımı ama sanki engebeli arazide araba kullanıyorsunuz. Bunun dışında Trabzon’da genel bir park sorunu da var. Park sorunu yaşamamak için ücretli park yerlerini tercih edebilirsiniz.

TRABZON MERKEZDE GEZİLECEK YERLER HARİTASI

Mesele gezilecek yerler oldu mu Google Maps en büyük dostunuz, en büyük yol arkadaşınız. O olmazsa gezilecek yerleri bulma konusunda sürekli çuvallarız. Arada bir bizi garip yollara götürse de iyi ki Google Maps var. Google Maps ile aramda duygusal bir bağ oluşmuş sanırım.:)

Trabzon merkezde gezilecek yerler haritamı buraya bırakıyorum. Listede Trabzon çevresi de var. Haritayı yakınlaştırdığınızda merkezdeki gezilecek yerleri görebilirsiniz. Üzerinde istediğiniz gibi gezi planı yapabilirsiniz.
***Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler Haritası***

Evet şimdi Trabzon merkezde gezilecek yerler listemize giriş yapıyoruz. Listenin başında tabiki en kıymetli Trabzon’un gözde yeri Ayasofya Cami ve Müze var.

AYASOFYA CAMİ VE MÜZESİ (HAGIA SOPHIA TRAPEZUNT)
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon merkez gezilecek yerler

Trabzon denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Ayasofya Müzesi mimari yapısıyla, freskleriyle ve derin geçmişiyle muazzam güzellikte bir yapı. Bu güzel yapı bizi her noktasıyla büyüledi. Trabzon Ayasofya Kilisesi 1024 tarihinde Trabzon İmparatorluğunu kuran Kral I. Manuel tarafından 1250 – 1260 yılları arasında yaptırılmış. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon fethedildikten sonra ise 1584 yılında yine sultanın emriyle Kürd Ali Bey tarafından kilise camiye dönüştürülmüş. Fakat cami uzun süre onarılmamış ve ibadete kapalı kalmış. Ayasofya I. Dünya Savaşı’nda Trabzon’u işgal eden Rus ordusu tarafından depo ve askeri hastane olarak kullanılmış.

Eski Bizans Kiliselerinin en iyi örneklerinden olan Trabzon Ayasofya Müzesi yüksek kubbeye sahip. Muazzam bir işçiliğin görüldüğü yapıda Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Döneminin de etkileri varmış.

trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon merkezde gezilecek yerler

Ayasofya, 1960 yılına kadar cami olarak kullanılmış. Daha sonra yapı 1964 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek müze haline getirilmiş.

Ayasofya 2013 yılında yeniden cami olarak ibadete açıldı. Fakat oldukça uzun bir süre de restorasyon aşamasından geçti. Biz gittiğimizde (Ekim 2020) ziyarete açıktı ve her noktasını doya doya gezme fırsatı bulduk. Trabzon’a geldiğinizde gezmeniz gereken en önemli nokta Ayasofya Müzesi ve Camisidir söyleyeyim. Konum burada.

SANTA MARIA KİLİSESİ
trabzon merkez gezilecek yerler

Santa Maria Kilisesi, Trabzon’da hala aktif olarak kullanılan ve ibadet yapılan bir kilise. Burası ara sokaklarda bulunan katolik bir kilise. Bizim için bulması biraz zor oldu. Bulduk ama gittiğimizde ne yazık ki kapalıydı.:(

Santa Maria Kilisesi, Sultan Abdülmecit’in emirleriyle Trabzon’a gelen yabancılar için 1869-1874 tarihleri arasında yapılmış. Haritadaki konumu burada.

KIZLAR MANASTIRI
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon merkez gezilecek yerler

Trabzon merkez gezimizin şansız noktalarından biri de Kızlar Manastırı ziyaretimizdi. Trabzon’un dar ve yokuş yukarı yollarını kullanarak ulaştığımız Kızlar Manastırı ne yazık ki geldiğimizde kapalıydı. Çevrede yaşaya insanlardan tadilatta olduğu için kapalı olduğunu öğrendik.:(

Kızlar Manastırı, Trabzon İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş bir kadın manastırıymış. Kızlar Manastırı III. Aleksios (1349-1390) yılları arasında inşa edilmiş. Trabzon ve çevresinde bulunan bir çok manastır gibi burada da ana kaya kilisesi var. Tadilatta olan manastır yakın zamanda açılacakmış. Konumu burada.

BOZTEPE
trabzon merkezde gezilecek yerler

Trabzon merkezde en iyi manzara nerede izlenir diyorsanız adres kesinlikle Boztepe. Kızlar Manastırı sonrası durağımız olan Boztepe, Trabzon şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer alıyor. Boztepe bir park gibi ve içinde çay bahçesi var. Bu çay evinde hem bardakta hem de semaverde çay içebilirsiniz. Bir yanda Trabzon manzarası bir yanda da çay keyfi gayet güzel gidiyor. Boztepe’de bir de Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey’in mezarı da bulunuyor. Boztepe’nin konumu burada.


FORUM TRABZON

Normalde gezilecek yerler listesine AVM yazmayı sevmem. Fakat özellikle kıyafet vs. noktasında bir ihtiyacınız olursa Trabzon Forum AVM’yi tercih edebilirsiniz. Trabzon Forum AVM, Trabzon’daki en büyük alışveriş merkezi. Burası gayet düzenli ve temiz bir avm. Otopark var ve ücretsiz. Trabzon Forum AVM’de güzel bir restaurant arıyorsanız Trabzon’da Ne Yenir başlıklı yazımda bahsettiğim üzere bizzat deneyimlediğimiz Müzeyyen Restaurantı tercih edebilirsiniz.


KÜÇÜK AYVASIL ST. ANNA KİLİSESİ

St. Anna Kilisesi, Trabzon’un en eski kiliselerinden biri. Giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde I. Basil zamanında onarım gördüğü yazıyor. Kilisenin içerisinde daha geç dönemlere ait fresk kalıntıları da mevcut.

TRABZON MEYDAN PARKI

Trabzon Meydan Parkı, Trabzon’un kalbinin attığı yer. Trabzon merkezde gezilecek yerler denildiğinde ilk akla burası gelir sanırım. Şehirler meydanlarıyla anılır derler ya Trabzon da Meydan Parkı ile anılıyor. Trabzon Meydan Parkı’nın çevresinde alışveriş yapabileceğiniz, kendinize ziyafet çekebileceğiniz bir çok restaurant bulunuyor. İsterseniz bu parkın bir bankında oturup Trabzon’un günlük hayatına karışan insanların telaşesini izleyebilirsiniz. Haa bir de olmazsa olmaz Trabzon yazı ile fotoğraf çekilebilirsiniz.:)

GÜLBAHAR HATUN CAMİ VE TÜRBESİ
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon merkez gezilecek yerler

Hemen belirteyim Gülbahar Hatun Cami, Zağnos Vadisi, Trabzon Kalesi ve Kanuni Osmanlı Kültür Evi birbirine çok yakın konumda aracınızı uygun bir yere park ettikten sonra bu 4 yeri yürüyerek rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Trabzon merkezde gezilecek yerler listemizdeki tek cami olan Gülbahar Hatun Cami, Yavuz Sultan Selimin annesi Gülbahar Hatun’un anısına yapılmış. Burası zamanında külliye şeklinde içinde bir çok eser bulunduran bir kompleksmiş. Fakat günümüze sadece cami ve yanındaki türbe ulaşabilmiş. Osmanlı padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon’da şehzadelik yapmış bir padişah söyleyeyim. Tarihi kaynaklara göre Gülbahar Hatun Cami 1514 yılında yapılmış. Burada bir şey daha belirteyim; özellikle Osmanlı ve Selçuklu eserlerinin yapılış tarihi, kim tarafından yapıldığı ve ne zaman onarım gördüğü gibi soruların cevabı genelde eserlerin giriş kapılarında bulunan kitabelerden anlaşılıyor.

Gülbahar Hatun Cami’nin hemen yanında bir de türbe bulunuyor. Bu türbe de Gülbahar Hatun için yılında yapılmış. Sekizgen yapıya sahip olan türbenin yapılış tarihi kitabesine göre 1506 yılı. Gülbahar Hatun Cami’den sonra bu türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Gülbahar Hatun Cami ve Türbe’nin konumu burada.

ZAĞNOS VADİSİ VE KÖPRÜSÜ
trabzon merkez gezilecek yerler
trabzon merkez gezilecek yerler

Gülbahar Hatun Cami’den sonra durağımız Zağnos Vadisi oldu. Trabzon’un merkezinde yemyeşil bir park burası. Zağnos Vadisi tarih kokan bir yer. Ziyaretçilerine şehrin içinde sessizlik ve sakince dinlenebileceği bir atmosfer sunan Zagnos Vadisi’nde; çiçekler, yapay havuzlar, köprüler mevcut. Trabzon merkezde gezilecek yerler listemizde sessiz sakin bir yer arıyorsanız burayı şiddetle öneririm. Konum burada.

TRABZON KALESİ
trabzon merkez gezilecek yerler
trabzon'da gezilecek yerler

Trabzon Kalesi’nin günümüze sadece bazı kısımları ulaşabilmiş. Zagnos Vadisi etrafında yer alan Trabzon Kalesi’nin surları şehrin eski yapılarını oluşturuyor. Bugünkü surların en eski bölümü MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne kadar dayanıyor. Biz burada bir kaç fotoğraf çekildikten sonra gezimize devam ettik. Trabzon Kalesi’nin konumu burada.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN OSMANLI KÜLTÜREVİ
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon'da gezilecek yerler

Trabzon’da doğup büyümüş olan Kanuni Sultan Süleyman, Trabzonlular için ayrıca önemli. Trabzon’un Ortahisar ilçesi, Kanuni’nin doğup büyüdüğü ve 15 yaşına dek yaşadığı yermiş. Kanuni Evi, Ortahisar’daki tarihi Türk evlerinden biri. Kanuni Evi’nde Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın balmumu heykellerinin yanı sıra Osmanlı tarihiyle ilgili resimler ve kitaplar bulunuyor. Osmanlı kültürünü yaşamak ve görmek isterseniz Kanuni Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

BEDESTEN ÇARŞISI
trabzon'da gezilecek yerler

Trabzon’da yöresel eşya satın almak isterseniz Bedesten Çarşısına gelmenizi öneririm. Bedesten Çarşısı ve buraya giden yolda bir çok dükkan bulunuyor. Fiyatlar bize gayet uygun geldi. Bedestenin içinde de hediyelik eşya satan dükkanlar ve bir kafe bulunuyor.

Bedestenin yapım tarihi konusunda kesin bir bilgi yok. 11.yy’da inşa edildiği ve Ceneviz yapısı olduğu tahmin edilen Bedesten’in, Osmanlı’nın Trabzon’u fethetmesiyle çarşı haline getirildiği düşünülüyor.

Bedesten çarşısı sabahları 10:30 sonrası açılıyor, akşamları da mevsim koşullarına göre farklılık göstererek 22:00 23:00 arasında kapanıyor. Konum burada.

TRABZON MÜZESİ (KOSTAKİ KONAĞI)

Bahtsızlıklar serisine devam ediyoruz. Neden mi ? Trabzon Müzesi de tadilat nedeniyle kapalıydı. Dedik herhalde biz geldik Trabzon merkezde gezilecek yerlerin tamamını tadilata aldılar. Trabzon Müzesi ara sokakta olan ve bulunması zor bir yerdi. Kapalı olduğunu duyunca da iyice moralimiz bozuldu.

Trabzon Müzesi 1898-1913 yılları arasında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yaptırılmış. Konağın mimarları kim bilinmiyor. Ancak mimarlarının İtalyan olduğu düşünülüyor çünkü binada kullanılan bir çok malzemenin İtalya’dan getirildiği biliniyormuş. Banker Kostaki Teophylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulmuş ve konak Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmış.

Kostaki Konağı, milli mücadele döneminde karargah binası olarak kullanılmış. Bina 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenmiş. 15-17 Eylül tarihlerinde Atatürk, eşi Latife Hanım ve beraberlerindekiler bu konakta kalmışlar.

Kostaki Konağı, Trabzon Valisi Ali Galip Bey zamanında 1927-1932 yıllarında 25.000 TL bedelle kamulaştırılarak, 1927-1931 yılları arasında Hükümet Konağı, 1931-1937 yılları arasında müfettişlik binası olarak kullanılmış. 1988-2001 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restorasyonu tamamlanan konak, 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmış. Konağın bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnoğrafik Eserler seksiyonu ve asma katı İdari Bölüm olarak düzenlenmiş. Konum burada.

TRABZON TARİHİ MÜZESİ

Trabzon tarihsel olarak çok derin bir kültüre sahip. Bu kültürün izlerini 4000 yıl öncesine kadar görebiliyorsunuz. Bu 4 bin yıllık kültürün sergilendiği Trabzon Tarih Müzesi, zengin koleksiyonuyla Trabzon’un kültürel kimliğine önemli bir katkı sağlıyor.

Trabzon’un merkez ilçesi Ortahisar’da Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği söylenen sokakta bulunan tarihi bir Türk evi kamulaştırılarak Tarih Müzesi’ne dönüştürülmüş. Zengin tarihi geçmişi olan Trabzon Tarih Müzesi arşivinde 7.800 belge ve 2.200 adet fotoğraf bulunuyormuş. Tarihi değeri olan çeşitli etnografik eşyaların da sergilendiği müze bünyesinde Trabzon’u anlatan kitaplardan oluşan bir de kütüphane mevcut.

GANİTA ÇAY BAHÇESİ
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon'da gezilecek yerler

Ganita Çay Bahçesini Trabzon merkezde gezilecek yerler listeme yazmamın nedeni mekanın manzarası ve atmosferi. Instagram vesilesiyle tanıştığımız Yeliz sayesinde keşfettik bu güzel mekanı.:) Yılların mekanı, Trabzonluların göz bebeği Ganita Çay Bahçesi güneşi batırmak için çok çok güzel bir yer. Manzarasında bulunan kayalar bize Beyrut’taki Güvercin Kayalarını hatırlattı. Trabzon merkezi güzel bir şekilde gezdikten sonra gün batımına yakın Ganita çay bahçesine gelebilir, güzel bir çay eşliğinde güneşin süzülüşünü seyredebilirsiniz. Ganita Çay Bahçesi’nin konumu burada. Buraya giriş için ana sahil yolunda sağa dönüş yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla sağ şeritten yavaş gitmeniz lazım. Biz dönüşü kaçırdık siz kaçırmayın.:)

TRABZON BOTANİK PARKI
trabzon merkez gezilecek yerler

Atatürk Köşküne giderken plan dışı yol üzerinde görüp gezdiğimiz Botanik Parkı şehir hayatının içinde yem yeşil bir park. Burada biraz soluklandıktan sonra yolumuza devam ettik.

Trabzon Botanik Parkı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilmiş. Botanik Park, Temmuz 2018’de açılmış. Park alanı, içerisinde 21 farklı kültivarı barındıran bir fındık bahçesine, 7 adet atölye binasına ve bir herbaryuma mevcut. Parkın içinde ayrıca mescit, tuvalet, oyun evi, restoran ve kır kahveleri de bulunuyor. Konum burada.

ATATÜRK KÖŞKÜ
trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon'da gezilecek yerler

Bir köşk bu kadar mı güzel ve anlamlı bir yer olur. Trabzon Atatürk Köşkü bizde hayranlık uyandırdı. Binanın dıştan mimarisi ne kadar güzelse içi de bir o kadar muazzam güzellikte. Soğuksu ormanlarının arasında çok güzel bir yer olan Atatürk Köşkü Trabzon merkezde görmeniz gereken en önemli yerler arasında yer alıyor.

Atatürk Köşkü 1890 yılında Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak inşa edilmiş. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmış. Köşkün dış cephesi taş işçiliğinin güzelliğini göstermekte olup, iç cephesi Bağdadî tekniğinde dizayn edilmiş.

Atatürk, 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde Trabzon’u ilk kez geldiğinde bu gün Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) olarak düzenlenen konakta ağırlanmış. Daha sonra Soğuksu semtine yaptığı gezintide bu köşkü görmüş ve çok beğenmiş. Bina 1930 yılında Trabzon Özel İdaresince tescil edilerek İl Daimi Encümeninin kararıyla Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine “ temlik” edilmiş. Daha sonra Trabzon’dan oluşturulan bir heyet Ankara’ya giderek köşkün tapusunu ve anahtarını Atatürk’e teslim etmiş. Atatürk, 10–12 Haziran 1937 tarihlerinde üçüncü ve son kez Trabzon’u onurlandırdığında ise, iki gece bu Köşkte kalmış.

trabzon merkezde gezilecek yerler
trabzon'da gezilecek yerler

Atatürk’ün ölümünden sonra Köşk,  Atatürk’ün yasal varisi, kardeşi Makbule Boysan’a intikal ettirilmiş. Köşkü müzeye dönüştürmek amacıyla Trabzon Belediyesi binayı satın almış ve bina 1943 yılından itibaren müzeye dönüştürülerek hizmete açılmış.

Müzede, 19. yy sonu ile 20. yy ait, mobilyalar, porselenler, halılar vb. ile Atatürk’e ait tablolardan oluşan Etnografik nitelikli 344 adet eser sergileniyor. Atatürk Köşkü haftanın 7 günü ziyarete açık. Atatürk Köşkü’nün giriş ücreti öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL. Konumu burada.

Trabzon merkezde gezilecek yerler listemin sonuna geldik. Bu listedeki bazı yerleri kapalı ya da tadilatta olmasından dolayı ziyaret edemesek de genel itibariyle merkez için ayırdığımız 1 gün dolu dolu ve güzel geçti. Sadece Trabzon merkez yolları hariç ! Trabzon merkez deneyimlerim için Instagrama sabitlediğim Trabzon hikayelerime göz atabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.:)

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.