beyrut gezi rehberi

Beyrut Gezilecek Yerler | Lübnan’da Görülmesi Gereken 15 Yer

Efsane bir Beyrut Gezilecek Yerler yazısı sizi bekliyor. Lübnan’ın başkenti Beyrut her şeyi ile bizi çok tatmin etti. Açık söyleyeyim biz bu kadar eğleneceğimizi ve buradan bu denli mutlu ayrılacağımızı tahmin etmiyorduk. Hem tarihi yerleri hem doğal güzellikleri hem de gece hayatı ile Beyrut bizi çok etkiledi. Beyrut denilince akla belki klasik Arap ülkesi kavramı gelebilir ama Beyrut’u gördükten sonra bu ön yargınızı yıkacaksınız. Şöyle söyleyeyim özellikle gece hayatı noktasında (detaylar aşağıda) adamlar tam anlamıyla zirvedeler.

Beyrut tarihsel olarak ne yazık ki bir çok dramatik vaka atlatmış bir şehir. Arap-İsrail Savaşları, Hristiyanlar ile Müslümanlar arasındaki çatışmalar ve en son 2020 Beyrut Limanı patlaması şehri ciddi anlamda etkilemiş. Tüm bunlara rağmen yine de ayakta kalabilen bir şehir Beyrut.

Gezilecek yerleri, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve gece hayatı oldukça etkileyici. Bu yazımda Lübnan Beyrut Gezilecek Yerleri tüm detaylarıyla (haritalı) şekilde bulabilirsiniz. Gezilecek yerlere geçmeden önce Beyrut’a gitmeden bilmeniz gerekenleri sıralıyorum.

Beyrut’a Gitmeden Önce Bunları Bilin !

Her seyahat öncesi yapılan sağlıklı bir gezi planı seyahatinizin sorunsuz geçmesini sağlar. Ne kadar iyi araştırma o kadar iyi sonuç demektir. Aşağıdaki başlıklar Beyrut’a gitmeden önce oldukça işinize yarayacaktır. Başlıkların hepsi bizzat tecrübe edilmiştir. Biz bu bilgiler neticesinde hiç sorun yaşamadık siz de yaşamazsınız umarım.

Beyrut’a Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulurum ?

İlk olarak şunu belirteyim. Türkiye’den Lübnan Beyrut’a direkt uçuş bulunuyor. Uçuşlar Pegasus, THY ve Middle East Airlines firmalarına ait uçaklarla yapılıyor. Beyrut uçaklarının kalkış yeri genel olarak İstanbul ve Adana. Lübnan Beyrut’taki havalimanının adı Refik Hariri Uluslararası Havalimanı.

Beyrut’a ucuz uçak bileti bulmak isterseniz size önerebileceğim en iyi şey Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları başlıklı yazımı okumaktır. Buradaki taktikler gerçekten işe yarıyor. Özellikle kampanya döneminde bilet bulursanız kaçırmayın derim. Biz Beyrut’a sorunsuz şekilde Pegasus Havayolları ile uçtuk. İstanbul’dan Beyrut’a direkt uçuşlar yaklaşık 2 saat sürüyor.

Beyrut’a Vize Gerekiyor mu ?

Lübnan’ın başkenti Beyrut Türkiye’den vize istemiyor. Yani Beyrut’u vizesiz şekilde gezebilirsiniz. Beyrut’a giderken uçakta size giriş formu tarzında bir belge veriyorlar sadece onu dolduruyorsunuz. Daha sonra bu formu sınır kapısında görevliye gösteriyorsunuz. Biz sınır kapısında ülkeye girişte sorun yaşamadık. Sınırda her zaman ki gibi Neden Geldin, Nerede Kalacaksın, Ne İş Yapıyorsun gibi klasik sorular soruluyor.

Vizesiz bir yerleri gezmek maliyet açısında oldukça avantajlı. Sonuçta Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki değerini düşündüğünüzde tasarruf yurt dışı seyahatlerde oldukça önemli oluyor. Lübnan dışında Türkiye’den Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Listesi için bu bağlantıma göz atabilirsiniz.

Beyrut’ta Şehir İçi Ulaşım Nasıl ?

beyrut gezilecek yerler
Beyrut Gezilecek Yerler – Baalbek

Beyrut’ta şehir içi ulaşım noktasında 2 önemli husus var. Bunlardan biri UBER diğeri ise Çevrimdışı Haritalar. Biz şehir içi ulaşım noktasında hep UBER’i kullandık. UBER maliyet ve kazıklanmama açısından oldukça mantıklı. Beyrut’ta maşallah herkes taksici. Bir yerde beklemeye durun tüm taksiler korna çalıp geliyor musunuz diye soruyor. Trafik tam bir keşmekeş. Tüm sürücüler sanki Tokyo Drift’ten çıkmış. Aman Allahım. Şunu belirteyim eğer driftçi değilseniz Beyrut’ta araç kiralamayın.:)

Şehir içi ulaşım noktasında UBER bir çok işinizi görüyor ama bu Beyrut merkez için geçerli bir durum. Eğer Baalbek, Byblos, Harissa ve Jeitta Groto‘ya gibi merkezden uzak yerlere gitmek isterseniz tur şirketleri ya da şehirler arası otobüslerle buralara ulaşım sağlamalısınız. UBER ile ilgili detaylı yazım için bu bağlantıma, yurtdışında önemli kurtarıcınız olan Çevrimdışı Haritalar ile ilgili için ise bu yazıma göz atmanızda büyük fayda var !

Lübnan Beyrut Para Birimi Nedir ?

Beyrut’ta para birimi olarak Lübnan Pound’u (LBP) kullanılıyor. Yani Lübnan’ın para birimi Lübnan Pound’u. Yazımı güncellediğim tarih olan Mayıs/2021 yılı itibariyle 1000 TL = 178655,91 LBP. Beyrut’a giderken yanınızda dolar bulundurun. Burada para bozdurmak isterseniz havalimanını kullanmayın derim. Çünkü havalimanındaki döviz büroları daha düşük kurdan döviz bozuyor. Bunun yerine döviz bozdurma konusunda şehir içini tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Beyrut Kaç Günde Gezilir & Beyrut’a Ne Kadar Zaman Ayırmalıyım ?

Beyrut gezilecek yerler için bana göre 3 tam gün yeterli olur. Biz Beyrut gezi planımızı 3 güne bölüştürdük. İlk gün Beyrut şehir merkezini detaylı şekilde gezdik. İkinci gün Baalbek Antik Kentini, üçüncü gün ise Byblos, Harissa ve Jeitta Groto üçlüsünü gezdik. Hatta 3. gün sonunda Beyrut Ulusal Müzesini ve Mineral Müzesini de gün sonuna sığdırdık. Özetle 3-4 gün Beyrut için yeter de artar bile. Tabi gezilecek yerleri tamamlamak için belirttiğim 3 tam güne sabah erken saatlerde başlamanız gerekiyor.

Beyrut’a Ne Zaman Gidilir ?

Beyrut, Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir şehir. Yani yazın oldukça sıcak. Dolayısıyla Beyrut’a en iyi gidilecek dönem bahar aylarıdır. Biz Şubat ayında Beyrut’a gitmiştik. Hava biraz soğuktu ama yine de iyiydi. Özetle yazın Beyrut sıcağında kavrulmamak için Beyrut’a gidebileceğiniz en iyi dönem bahar aylarıdır.

Beyrut Gece Hayatı

Beyrut’un inanılmaz güzel bir gece hayatı var. Beyrut gece hayatı anlatılmaz yaşanır desem abartmış olmam. Biz Beyrut’ta geçirdiğimiz her günün akşamında bir mekan deneyimledik. Bakın abartmıyorum bu adamlar gerçekten eğlenmeyi biliyorlar. Mekanların yemeklerinden mezelerine, eğlence anlayışlarından servislerine kadar hepsi için 10 üzerinden 10 puan veriyoruz. Beyrut gece hayatı ile ilgili tüm detayları Beyrut Gece Hayatı : En İyi Restaurant Önerileri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazım yüksek dozda tavsiye ve eğlence içerir.:)

Beyrut Nasıl Bir Yer, Pahalı mı ?

Beyrut Nasıl Bir Yer ? Beyrut ile ilgili tüm tecrübelerimizi özetleyerek bu güzel şehir hakkında şu yorumu yapabilirim: Beyrut inanılmaz güzel bir yer. Özellikle Baalbek bizim aklımızı başımızdan aldı. Beyrut’a giderseniz gezilecek yerler ve yeme içme açısından kesinlikle pişman olmazsınız. Bu tarz yorumlar kesinlikle görecelidir ama biz deneyimlediğimiz her şeyden memnun kaldık. Dolayısıyla Lübnan Beyrut’a gitmenizi tavsiye ederim.

NOT: Biz Beyrut’a 2020 yılında yaşanan patlama olayından önce gitmiştik. Dolayısıyla bu yazıda yazdığım her şey bu patlama öncesi yaşadığımız deneyimlere dairdir.

Beyrut Pahalı mı ? Bu konudaki yorumumuz ise şu; Beyrut genel olarak pahalı bir şehir. Özellikle şehir merkezinden uzak yerleri (Baalbek, Byblos, Harissa ve Jeitta Groto) gezmek isterseniz ulaşım için baya ücret ödüyorsunuz. Peki değiyor mu özellikle Baalbek için kesinlikle değiyor. Pahalılık konusuna yine imdadınıza yetişerek Ucuza Gezme Yöntemleri başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Yazıdaki taktikleri denerseniz baya tasarruf etmiş olursunuz.

Beyrut Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Beyrut Gezilecek Yerler Haritasını bulabilirsiniz. Sıralama gezilecek yerlerin yakınlık durumuna göre yapılmıştır. Harita üzerinde yakınlaştırma yapabilirsiniz.

Beyrut Gezilecek Yerler (Harita üzerinde zoom yapabilir, numaralar üstüne tıklayabilirsiniz. Sıralama aşağıda.)

Beyrut Gezilecek Yerler

 1. Roma Hamamı Kalıntıları
 2. Grand Serail (Government Palace)
 3. Yıldız Meydanı
 4. Mohammad Al-Amin Mosque
 5. Martyrs’ Square
 6. Beirut Souks
 7. Zaituna Bay
 8. Corniche
 9. Pigeon Rocks
 10. Beyrut Ulusal Müzesi
 11. MIM Mineral Museum
 12. Baalbek
 13. Jeita Mağarası
 14. Harissa (Meryem Ana Kilisesi)
 15. Byblos

Beyrut Gezilecek Yerler

Evet artık Beyrut gezilecek yerler listemize başlıyoruz. Beyrut merkezde gezilecek yerler birbirine yakın konumda. Güne erken başlarsanız bu yerleri kolay bir şekilde tamamlayıp akşam Beyrut gecelerine akabilirsiniz. Konaklama yapacağınız yeri Beyrut merkezde seçerseniz çok daha mantıklı olacaktır. Bizim kaldığımız Orient Prince Hotel merkeze yakın konumdaydı. Beyrut’ta gezerken yorulursanız Uber’den çağırın taksi olay tamamdır. Beyrut herhalde bu zamana kadar gördüğümüz en fazla taksiye sahip şehir. Bu taksilerin yarısı korsan mıdır bilmiyorum ama Beyrut’ta kişi başına ortalama 5 taksi düşüyor.:)

Roma Hamamı Kalıntıları (Roman Baths)

beyrut roma hamamı

beyrut gezilecek yerler roma hamamı kalıntıları

Beyrut merkeze UBER taksi ile geldikten sonra burada ilk durağımız Roma Hamamı Kalıntıları oldu. Roma Berytus Hamamı Beyrut’un devlet binalarının arasında kalmış ve gün yüzüne çıkartılmaya çalışılan bir yer.

Roma Hamamı, 1968-1969’da keşfedilmiş ve 1990’ların ortalarında ortaya çıkarılmaya başlanmış. Roma hamamı zamanında tüm vatandaşların buluşma yeri olarak kullanılıyormuş. Hamamda toplamda 4 ana banyo kompleksi varmış ve bu odaların sıcaklıkları değişiyormuş.

Romalıların hamam anlayışı Türkiye’de gezdiğimiz bir çok antik kentte gözümüze hep çarpıyordu. Buraları gezerken Roma İmparatorluğu’nun zamanının büyük devleti olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz. Beyrut’un kalbinin attığı yerde bulunan Roma Hamamları’nın konumu burada.

Grand Serail (Government Palace)

Hükümet Sarayı olarak da bilinen Grand Serail, Lübnan Başbakanının ikamet ettiği yer olarak biliniyor. Grand Serail binası Osmanlı yapımı bir bina. Bulunduğu yer olan Serail tepesinde üç Osmanlı anıtından en önemlisi olan bu tarihi yapı Lübnan tarihinde önemli bir yere sahip.

Diğer iki önemli yapı da İmar ve Yeniden Yapılanma Konseyi ve Hamidiyyeh Saat Kulesiymiş. Burada yapabileceğiniz şey fotoğraf çekmek ya da burayı görüp teğet geçmek. Lübnan Hükümet Sarayı’nın konumu burada.

Yıldız Meydanı (Place De I’Etoıle Square)

beyrut gezilecek yerler yıldız meydanı

Beyrut’un 1929’da Fransızlar tarafından ele geçirilmesinden sonra dizayn edilen Yıldız Meydanı size Paris’te olduğunuzu hissettiriyor. Meydan oldukça güzel ve ferah. Meydanın merkezinde uzunca bir saat kulesi var. Saat kulesinde bulunan saatin markası Rolex. Bu saat 1930’larda Lübnanlı-Meksikalı milyarder Michel Abed’in savaş öncesi bir armağanıymış.

Roma hamamı kalıntılarına çok yakın konumda bulunan Yıldız Meydanı’nın çevresinde bir çok güzel kafe var. İsterseniz buralarda mola verip bir şeyler içebilirsiniz. Güvenlik açısından meydanın bir çok noktasında askerler vardı. Belki bize denk geldi ama bu durum garibimize gitti. Ha bir de meydanda baya kuş vardı. Kuşları beslemek ve fotoğraf çekilmek güzel bir fikir olabilir. Yıldız Meydanı’nın konumu burada.

Mohammad Al-Amin Cami

lübnan gezilecek yerler
lübnan gezilecek yerler

Beyrut’un en önemli simgesi olan ve Martyrs Meydanı’nda bulunan Mohammad Al-Amin Cami büyüklüğüyle ve masmavi kubbesiyle oldukça ihtişamlı bir cami. Cami eski görünüyor ama 2008 yılında açılışı yapılmış. Caminin 65 metre yüksekliğinde dört minaresi var. Lübnan’ın öldürülen eski başbakanı Refik Hariri caminin yapılmasında büyük rol oynamış. Ayrıca Refik Hariri’nin mezarı da burada bulunuyor.

Refik Hariri tarafından yaptırılan Mohammad Al-Amin camii mavi kubbeli camii olarak da anılıyor. Osmanlı mimarisinden esinlenilerek yaptırılan caminin içi de dışı kadar güzel. Çinileri İznik, görkemli avizeleri ise İstanbul’dan getirtilmiş. Burayı muhakkak rotanıza ekleyin. Konum burada.

Bu arada caminin hemen arkasında büyükçe bir kilise bulunuyor. Lübnan Müslümanlar ile Hristiyanların birlikte yaşadığı bir ülke. Tarihte zaman zaman çatışsalar da Lübnan farklılıklarıyla bu zamana kadar gelmiş. Beyrut’ta bu kültürel çeşitliliği rahat görüyorsunuz.

Martyrs Anıtı (Place Des Martyrs)

lübnan gezilecek yerler

Beyrut dedik ya farklılıklar şehri, işte bu meydanda bunun kanıtı. Mohammad Al-Amin Camiye çok yakın konumda olan Martyrs Anıtı (Place Des Martyrs) Lübnan İç Savaşı (1975-1990) sırasında şehri ikiye bölen sınır çizgisi olarak kullanılmış. Burası Şehitler Meydanı olarak anılıyor.

Martyrs Anıtı’nın üzerindeki iç savaştan kalma hala kurşun izleri bulunuyor. Yaşananları ve savaşın acı yüzünü unutmamak içinde bu izleri bilerek onarmıyorlar. Kurşun izlerini görüp etkilenmemek mümkün değil. Lübnan’da genel olarak gösteri yapılacaksa Martyrs Meydanı tercih ediliyor. Meydanın konumu bu bağlantıda.

Beyrut Çarşısı (Beirut Souks)

Beyrut gezilecek yerler listesinin en modern yeri olan Beyrut Çarşısı dünyaca ünlü mağazalara ev sahipliği yapan büyük bir alışveriş bölgesi. Beyrut’a gelmişken alışveriş yapmak isterseniz ki istemezsiniz herhalde burayı tercih edebilirsiniz. Ben Hermes çantasız yapamam diyorsanız onu bilemem. 🙂 Uygun fiyat arıyorsanız zaten buraya hiç girmeyin derim. Fiyatlar to the moon modunda.:)

Biz Beyrut Çarşısına mola verelim, biraz dinlenelim diye uğradık. Beyrut’a gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda Kabab-Ji denilen ünlü bir fast foodcu vardı. Beirut Souks’da şubesini gördük ve burada bir şeyler atıştırıp yolumuza devam ettik. Beirut Souks’un konumu burada.

Zaitunay Bay

lübnan gezilecek yerler

Marina bölgesi olan Zaitunay Bay‘a Beyrut’un en lüks bölgesi diyebilirim. Zaitunay Bay’da birbirinde lüks yatlar, gökdelenler arasında sıra sıra dizilmiş bir çok restaurant var. Maşallah bize mi denk geldi bilmiyorum ama kafeler tıklım tıklım doluydu. Zaten seyahatimiz boyunca gözlemlediğimiz Beyrutluların yemeyi, eğlenmeyi oldukça sevdiği oldu.

Fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla akşam buranın oldukça güzel ışıklandırması var, dilerseniz burada bulunan restaurantlara akşam keyfi için gelebilirsiniz. Biz Zaitunay Bay’ı gördükten sonra güzel havanın tadını çıkararak Corniche boyunca yürüyerek Pigeon Rocks’a doğru ilerledik. Konum burada.

Corniche (Sahil Yolu)

beyrut corniche

Corniche, harika Beyrut manzarası ile yürüyebileceğiniz çok güzel bir yürüyüş noktası. Güzel Akdeniz akşamlarının değerlendirilmesi için çok iyi bir alternatif. Beyrut’ta herkes nargilesini alıp buraya hücum ediyor.:) Beyrut’a geldiyseniz özellikle akşam vakti burada keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Biz burayı İzmir Kordon Boyuna benzettik. Deniz esintisiyle beraber yürümek oldukça keyifliydi. Zaitunay Bay’dan Güvercin Kayalıklarına bu yol üzerinden yürüyerek ulaştık. Corniche’nin konumu burada.

Güvercin Kayalıkları (Pigeon Rocks)

lübnan güvercin kayalıkları

beyrut turistik yerler güvercin kayalikları

Hemen söyleyeyim Beyrut’a geldiyseniz mutlaka Güvercin Kayalıklarını görmelisiniz. İtiraf etmeliyim ki Beyrut’ta ilk gün gezdiğimiz yerlerde aklımızı başından alan bir yer olmadı. Haliyle buraya geldiğimizde gördüğümüz manzara, güneşin gökyüzünü boyadığı renkler ve usul usul batışı bize günün en güzel anını yaşattı.

Raouche kıyılarında, Raouche Kayası olarak da bilinen Güvercin Kayalıkları hem yerel halk hem de turistler için oldukça popüler bir destinasyon. Raouche Kayaları’nın Yunan kahramanı Perseus’un Andromeda’yı kurtarmak için öldürdüğü bir deniz canavarının kalıntıları olduğu efsanesine inanılıyor.

Pigeon Rocks‘da aşağı doğru inen patika bir yol göreceksiniz, acaba kayalıklar oradan nasıl görünüyordur diye merak edip indik. Biz yaptık siz yapmayın.:) Arka taraftan kayalıklar pek de hoş görünmüyor. En iyi fotoğraflar yukarı taraftan çekiliyor.

Güvercin kayalıklarının etrafında botla özel bir tur atabilirsiniz. Zaten yanınıza muhakkak birileri gelip bot turunu teklif edecektir. Bot turu yapacaksanız fiyatta pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Bizim için güneşin batışını burada izlemek gerçekten keyifliydi. Akşam yemeği için burada bulunan kafeleri değerlendirebilirsiniz. Güvercin Kayalıkları’nın konumu burada.

Beyrut’ta biz ilk günümüzü Güvercin Kayalıkları ile tamamladık. Beyrut Ulusal Müzesine ve Mineral Müzesine 3. günün sonunda gittik. Bu iki yeri buraya yazmamın nedeni iki yerin de Beyrut merkezde yer almasıdır. Yukarıdaki haritadan planlama yaparken bu iki yeri dilerseniz ilk güne ekleyebilirsiniz. Ama kesin ve kesin bu iki yeri görmeden Beyrut’tan dönmeyin derim. İki müzede bizim için çok etkileyiciydi.

Beyrut Ulusal Müzesi (National Museum of Beirut)

beyrut müzesi

beyrut ulusal müze

Beyrut’ta görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Beyrut Ulusal Müzesi beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir müze. Müzede Tunç çağı, Fenikeliler, Hellenistik (Büyük İskender ve Seleukos), Mısır, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinden kalan 100.000’in üzerinde parça sergileniyor. Müzede eserler son derece özenle sergilenmiş ve görsel açıdan güzelce ışıklandırılmış.

Beyrut Ulusal Müzesi 3 kattan oluşan bir yapı. 1937 yılında tamamlanan müze binasında, 1942 yılından itibaren Beyrut, Biblos, Sayda (Sidon), Sur (Tyre) kazılardan elde edilen eserler sergilenmeye başlanmış. Müzenin giriş katında; mozaikler, mermerden yapılmış anıtsal nitelikli eserler ve lahitler sergileniyor. Bu kattaki en önemli eser Biblos kralı Ahiram’a ait olan lahit. En üst katta tarih öncesi, Tunç dönemi, Arap ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere sergileniyor. Müzenin en can alıcı tarafı en alt kat. Biz bu bölüme girerken tüylerimiz diken diken oldu resmen. Gerçekten çok etkileyici bir alan yapmışlar yazarken bile ne kadar etkilendiğimizi hatırlıyorum.

Bu katta, cenaze ve definle ilgili eserler sergileniyor. Burada, Sayda’da bulunmuş 31 adet Mısır benzeri insan yüzlü terrakota lahitler sıralanmış. Lahitlerin yüzlerini görebilmek için üstlerine bir sıra ayna yerleştirmişler. Bu katın son bölümünde, Qadisha vadisinde bir mağarada bulunan üç mumyanın yanı sıra işçi kıyafetleri ve çeşitli objeler sergileniyor. Müzenin bu bölümünde fotoğraf çekme yasağı var. Ama biz çaktırmadan çektik tabiki.:)

beyrut ulusal müze

beyrut ulusal müze

Beyrut’a gelirseniz muhakkak bu müzeyi gezin derim. Ulusal müze Beyrut’ta görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Beyrut Ulusal Müzesi’nin giriş ücreti kişi başı 5,000 LBP. Öğrenciler ve çocuklar için ücret 1,000 LBP. Müzenin ziyaret saatleri sabah 09.00 ile akşam 17.00 arası. Pazartesi günleri kapalı olan müzenin konumu burada.

Mineral Müzesi (Mim Museum)

lübnan mineral müzesi
beyrut mineral müzesi
beyrut gezilecek yerler mineral müzesi

Bir çok Beyrut gezi rehberinde bulamayacağınız ve Beyrut’a geldiğinizde kesinlikle gitmeniz gereken bir yer var. Burası Ulusal Müzeye çok yakın konumda olan Mineral Müzesi. Biz buraya bayıldık. Bu taşların dünyadan çıktığına inanamadık. Muhteşem bir müze.

Mineral Müzesi, 2013 yılında açılmış. Müzede, 70 ülkeden 450 farklı türü temsil eden 2000den fazla mineral sergiliyor ve burası dünyanın en önemli özel maden koleksiyonlarından biri olarak kabul ediliyor. MIM maden koleksiyonu, 1997 yılında kimya mühendisi ve Murex4 bilgisayar şirketinin kurucu ortağı Salim Eddé tarafından bir araya getirilmiş. Salim Edde 2004 yılında koleksiyonunu halka açmaya karar vermiş ve taşlar sergilenmeye başlanmış. Müzede bin bir türlü rengarenk taşlar var. Ayrıca müzenin sinevizyon bölümünde bazı taşların nasıl çıkarıldığına dair videolar da gösteriliyor.

Müzede taş mı sergilenir demeyin burası aklınızı alacak. Hayran hayran taşları izleyeceksiniz. Beyrut’ta görülmesi gereken en önemli yerler arasında burası. Mineral müzesi giriş ücreti (1-Day Pass) 20 dolar. 3 yaş altı çocuklar için giriş ücretsiz. Müzenin ziyaret saatleri 09.00 – 17.00 saatleri arası. Konum burada. Tekrar söylüyorum bu müzeyi kesin gezin !

Baalbek Antik Şehri

beyrut baalbek antik kenti

lübnan gezilecek yerler baalbek

Lübnan Beyrut gezilecek yerler listesinin en güzel, en görkemli yerine geldik. Antik kent aşığı ve özellikle Ege Bölgesinde gezilmedik antik kent bırakmayan bir çift olarak bu zamana kadar gördüğümüz en görkemli en güzel antik kent Baalbek Antik Kenti oldu. Bu kadar görkemli bir yer göreceğimizi asla tahmin etmiyorduk.

Baalbek’e Beyrut’taki 2. günümüzde gittik. Baalbek Beyrut merkeze 85 km uzaklıkta yer alıyor. Biz buraya merkezde gezerken tanıştığımız bir taksici ile gittik. Eğer siz de Baalbek’e gitmek isterseniz ve yorum kısmına yazarsanız taksicinin numarasını verebilirim. Whatsapptan iletişim kurabilirsiniz. Bulabilirseniz 2-3 kişiyle gitmeniz maliyet açısından mantıklı olacaktır.

Baalbek’e giderken burayı seveceğimizi biliyorduk ama bu denli büyüleneceğimizi bilmiyorduk. Baalbek’i araştırırsanız dünyanın en eski, en gizemli tapınak kenti gibi tanımlar göreceksiniz. Tonlarca ağırlıktaki taşları o dönemde nasıl taşımış ve insan eliyle nasıl işlemişler diye düşünmeden edemiyor insan. Hayranlık duyarak gezdiğimiz bu antik kentte toplamda 4 saate yakın vakit geçirdik.

lübnan beyrut baalbek tapınaklar

Baalbek, Lübnan’da Suriye sınırına yakın bir yerde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Baalbek irili ufaklı bir çok tapınağa sahip. Bu tapınaklar arasında en çok bilinenler Bacchus, Jüpiter ve Venüs adlı tapınakları. Bunlardan Bacchus günümüze kadar büyük bölümünü koruyarak gelmiş.

84 sütundan oluşan ve 22 metre yüksekliğindeki Jüpiter Tapınağı’nın ise sadece 6 sütunu günümüze kadar ulaşmış. Şehrin girişinde yer alan Venüs Tapınağı’nın ise çok az bir bölümü ayakta kalmış. Tapınakların yapımında kullanılan taşlar yüzlerce ton ağırlığında. Bu taşların Mısır’dan getirildiği biliniyor. Ticaret yolları açısından önemli bir nokta olan Baalbek Kenti zamanının önemli bir dini merkeziymiş.

Heliopolis yani Güneş Şehri olarak da anılan Baalbek, Fenike ve Roma başta olmak üzere bir çok kültüre ev sahipliği yapmış bir antik kent. Kentin ortaya çıkarılması, 1900’lü yılların başında Osmanlı Dönemi’nde, Almanlar tarafından yapılan arkeolojik kazılar neticesinde olmuş.

lübnan gezilecek yerler
Beyrut Gezilecek Yerler: Dünyanın en büyük taşı olduğu iddia ediliyor.

NOT: Baalbek’e giderken taksi şoförümüz saolsun bize dünyanın tek parça halinde olan en büyük taşını gösterdi. Burası Baalbek yolu üzerinde ve antik kente çok yakın konumda. Taşın olduğu yer Hajjar Al-Hibla (Stone of the Pregnant Woman) diye geçiyor. Son olarak Baalbek programınızdan vaktiniz kalırsa Ksara ve Anjar noktalarını da gezebilirsiniz. Anjar’da antik yapılar varken, Ksara’da üzüm bahçelerini ve şarap mahzenlerini görebilirsiniz.

Baalbek arkeoloji alanına giriş ücreti kişi başı 15,000 LBP . Öğrenciler için ücret 10,000 LBP. İsterseniz ücret karşılığında tur rehberi de ayarlayabiliyorsunuz. Antik kentin konumu burada.

Jeita Grotto Mağarası

lübnan gezilecek yerler jeita
lübnan gezilecek yerler

Beyrut’ta Baalbek rüyamız 1 tam günümüzü aldı. Üçüncü günümüzde gideceğimiz yerler için özel tur ayarlamıştık ve bu turda Jeita Grotto Mağarası, Harissa ve Byblos üçlüsünü gezdik. Üçüncü günümüz ile Lübnan seyahatimize unutulmaz anlar ekledik. Özellikle Jeita Grotto Mağarası bizi çok etkiledi. Evet antik kentleri de çok seviyoruz ama böyle doğa harikalarını gördüğümüz zaman nefesimiz kesiliyor.

Jeita Grotto Mağarası Lübnan’ın 18 km kuzeyindeki Nahr al-Kalb vadisinden bulunuyor. Mağarada bulunan kaya şekilleri, sarkıt ve dikitler eşsiz güzelliğe sahip. Jeita Grotto mağarası iki kısımdan oluşuyor ve her iki kısmı da farklı dönemlerde keşfedilmiş. Mağaranın alt kısmı 1836 yılında Reverend William Thomson tarafından, üst kısmı Lübnanlı mağara bilimciler tarafından 1958 yılında keşfedilmiş. Üst kısımda bulunan dikitler, dünyanın en büyük dikitleri olarak biliniyor.

Jeita Grotto’ya giriş ücreti kişi başı 18.000 LBP. Pazartesi günleri mağaralar kapalı. Mağaraların içinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Üst mağaranın girişinde kilitli dolaplar var, kameranızı ve telefonlarınızı buraya kilitlemenizi istiyorlar. Biz telefonlardan birini yanımıza aldık ve çaktırmadan birkaç kare çekmeye çalıştık.:) Yalnız bilginiz olsun içeride dolaşan görevliler var ve sıkı teftiş ediyorlar.

Buradaki devasa sarkıtlar ve dikitlerden büyülenmemek elde değil. Yukarı mağaradan çıktıktan sonra yürüyerek aşağı mağaraya iniyorsunuz. Aşağı mağaranın içinde bir gölet oluşmuş ve burada botla kısa bir gezintiye çıktık. Enfes bir gezintiydi. Botu süren görevliden gizlemeye çalışsak da telefonumuzu görüyor ve kimseye söylemememiz şartıyla birkaç fotoğraf çekmemize müsaade ediyor. Bunlar hep sizin için.:) Aşağı mağara kışın yükselen su seviyesi nedeniyle kapanabiliyor. Bu iki mağaraya düzenlenen gezilerin her biri 90 dakika sürüyor. Jeita Grotto Mağaraları’nın konumu burada.

Harissa (Meryem Ana Kilisesi)

lübnan beyrut gezilecek yerler harissa
Beyrut Gezilecek Yerler : Aşağıda küçük bir Buju var.:)

lübnan beyrut gezilecek yerler

Beyrut’u tepeden seyretmek istiyorsanız Harissa’da Meryem Ana Kilisesine gelmelisiniz. Harissa Tepesinde yer Alan Meryem Ana kilisesi, ülkenin zengin ailelerinden Süleyman Yakup tarafından 1904 yılında yapılmış. Brezilyada yasayan bir Lübnanlı is adamı tarafından ise 13.5 ton bronz kullanılarak yapılan, 8.5 metre yükseklikte ve beş metre çapında olan Meryem Ana heykeli, kiliseye hediye edilmiş.

Meryem Ana Kilisesi deniz seviyesinden yaklaşık 650 metre yüksekte yer alıyor. Biz buraya araba ile çıktık daha sonra teleferikle aşağıya indik. Siz tam tersini de yapabilirsiniz. Yani sahilden teleferikle heykelin bulunduğu alana çıkabilirsiniz. Teleferik ücreti 11.000 LBP.

beyrut harissa teleferik
Harissa’dan teleferikle inme sırıtışı.:)

Meryem Ana Kilisesine döner merdivenlerle çıkabiliyorsunuz. Yukarıdan manzarayı izlemek daha bir güzel. Buradaki alanlarda oturup Beyrut manzarasını izlemenizi tavsiye ederim. Biz denk gelmedik ama eminim gün batımı burada güzel olur. Bizim için burayı gezdikten sonra istikamet Byblos oldu. Harissa Meryem Ana Kilisesi’nin konumu burada.

Byblos

lübnan beyrut gezilecek yerler byblos

beyrut byblos

Akdeniz’de olduğumuzu hissettiren şirin mi şirin ve tarih kokan bir kent Byblos. Byblos, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor ve burayı önemli kılan birçok neden var. Kentin tarihinin 7000 yıl öncesine kadar dayandığı düşünülüyor. Byblos ilk lineer alfabenin doğduğu yer ve İncil’e (Bible) adını veren yer olarak biliniyor.

Byblos bir Fenike liman kentiymiş. Liman kenti olmasından dolayı da zamanında burada ticaret çok canlıymış. Özellikle burada papirus ticareti yapılıyormuş. Bibloslular, MÖ 2000 yıllarında Mısır Piramitleri’nin yapımında kullanılan sedir ağaçlarının da ticareti yapmışlar.

Byblos ören alanında Haçlı Tapınak Şövalyelerinden kalma Haçlı Kalesi, yine aynı dönemden kalma bir kilisesi ve Roma döneminden kalma tiyatro var. Ayrıca tipik bir Doğu Çarşısı ve devamında Osmanlı Döneminden kalma bir cami de mevcut. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Byblos’un çok da güzel bir kapalı çarşısı ve limanı bulunuyor. Burası Lübnan’ın en turistik bölgesi arasında sayılıyor. Özellikle liman bölgesinde bizim gibi güzel bir yemek molası verebilirsiniz. Byblos’un haritadaki konumu burada.

byblos sokakları

Gelelim Beyrut’taki 3. günümüzde katıldığımız turun detaylarına. Jeita Grotto, Harissa, Byblos rotası için ayarladığımız turumuzdan çok memnun kaldık. Tur firmamızın adı Lebanon Tours. Sabah 08.30 da istediğiniz yerden sizi alıyorlar. 7 kişilik bir araç ve diğer tur arkadaşlarınızla birlikte şoförün hoş anlatımlarıyla yola koyuluyorsunuz. Turda ödediğiniz ücrete tüm giriş ücretleri dahil. Byblos’da profesyonel rehber eşliğinde gezi ve şık bir restaurantta öğle yemeği de tur ücretine dahil. Çok memnun kaldığımız Lebanon Tours‘ın iletişim bilgileri aşağıda. Bujuyollarda tavsiyesiyle bu turu şiddetle öneririm.

 • Lebanon Tours İletişim Bilgileri
 • Web Site: https://www.lebanontours.info/
 • Telefon: +961-70809737
 • Email: [email protected]

Beyrut Gezilecek Yerler Sıkça Sorulan Sorular

Beyrut gezmeye değer mi?

Beyrut tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi hak eden bir yer. Burada Baalbek gibi çok önemli bir yer var. Bunların dışında Beyrut’un gece hayatı muhteşem. Adamlar eğlenmeyi çok iyi biliyor. Bence Beyrut’a 1 kez de olsa şans vermelisiniz.

Beyrut yürüyerek gezilir mi?

Beyrut merkezi aslında yürüyerek gezebilirsiniz. Özellikle Beyrut merkezin popüler bölgeleri arasında Hamra, Downtown Beirut ve Corniche bölgelerini iyi bir performansla yürüyebilirsiniz. Fakat Beyrut merkeze açılmak isterseniz araba şart. Özellikle Baalbek ve Byblos merkeze uzak olduğu için araçla buralara ulaşmanız pratik olur.

Beyrut hangi mevsimde gidilir?

Beyrut, Akdeniz iklimine sahip bir şehir olduğu için genellikle ılıman bir iklimle karakterize. Beyrut’a seyahat etmek için en uygun mevsim genellikle ilkbahar (Mart-Mayıs) veya sonbahar (Eylül-Kasım) ayları. Bu aylarda sıcaklık genellikle hoş ve ılıman, yağış miktarı daha düşük. Çok sıcakları sevmiyorsanız Beyrut’a kışın da gidebilirsiniz.

Beyrut Türkiye’den vize istiyor mu?

Türk vatandaşlarının Lübnan Beyrut’u seyahat etmeleri durumunda vize almalarına gerek yok. Sadece pasaportunuzla vizesiz şekilde Beyrut’u gezebilirsiniz. Vizesiz Beyrut’ta 90 güne kadar kalabiliyorsunuz.

Lübnan Beyrut gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Özellikle ikinci ve üçüncü günlerde yaşadığımız deneyimlerle Beyrut bizim aklımıza kazındı. Listemizde yer alan bir çok yeri gerçekten çok sevdik. Tarihsel açıdan en favori yerimiz Baalbek iken, doğal güzellik açısından Jeita Grotto Mağaraları favori yerimiz oldu. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizlerin işini kolaylaştırmak en önemli amacımız. Beyrut’a giderseniz ve farklı yerler keşfederseniz yorum kısmında lütfen bizimle paylaşın. Instagram’dan da beni takip etmeyi unutmayın. Musmutlu gezmeler.😊

20 Yorum

 • Avatar of Ömer

  Ömer

  Merhaba. Yazınızı çok başarılı buldum. Bize yol gösterici olacak. Taksicinin numarasını mail olarak atabilir misiniz acaba?

 • Avatar of Fuat

  Fuat

  Merhabalar. Bu açıklayıcı ve aydınlatıcı yazınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Biz mayıs ayı için otel rezervasyonlarını yaptık ve uçak biletlerini aldık ama benim hala korktuğum bir konu var. Malum ekonomik sebeplerden dolayı black markette dolar, makul bir kur ile lübnan lirasına çevirilebiliyor fakat her işletmede lübnan lirası ile ödeme kabul ediliyor mu ? Sadece örnek olması için soruyorum. Verdiğiniz linkteki turlardan biri 95$ bunun resmi karşılığı olan 143996 lübnan lirası ile ödeme kabul ediliyor mu ?

  • Avatar of Bujuyollarda

   Bujuyollarda

   Merhabalar. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Muhtemelen kabul ediliyordur. Wp’den firma yetkililerine danışabilirsiniz. Bu firmadan oldukça memnun kalmıştık. Bir de kredi kartları bir çok yerde geçerli olduğundan kurlar çok da önemli olmayabiliyor.

   Döviz bozdurma noktasında son Meksika gezimizde şöyle bir tecrübemiz oldu. Mobil bankadan yaptığımız dolarları İstanbul Havalimanındaki exchange ofislerinden internetteki kurlara ve hatta Meksika’ya göre çok daha avantajlı bozdurduk. Gideceğiniz günkü kurları esas alarak bu ofisleri değerlendirebilirsiniz. Gelirken de elimizde az kalan Meksika pezosunu daha düşük bozdurduk, bunu da belirteyim.:)

   • Avatar of Nuran Dönmez-Çalış

    Nuran Dönmez-Çalış

    Merhaba, yazınız bize Lübnan gezimizde çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederiz.
    Ömer Bey’e verdiğiniz taksici Joe Bey’in telefon numarasından biz de kendisiyle iletişime geçtik. Üç gün boyunca bizi harika gezdirdi. Arabası oldukça rahat ve lükstü, kendisi de çok beyefendi ve neşeli biriydi. Geziden bu şekilde çok daha fazla keyif aldık.
    Biz de bu nedenle Joe Bey’i herkese rahatlıkla tavsiye ediyoruz.
    Tekrar çok teşekkürler.

    Başka gezi notlarınızı da ilgiyle bekliyoruz. Size daha nice güzel geziler diliyoruz.

    Nuran&Seyfi

    • Avatar of Bujuyollarda

     Bujuyollarda

     Çok teşekkür ederiz bu güzel ve kıymetli yorumunuz için. Faydalı olduysak ne mutlu bize. Beyrut bizim için de çok güzel bir yerdi. Her daim huzurlu mutlu gezmeleriniz olsun.😊

  • Avatar of Atiye Fedakar

   Atiye Fedakar

   Emeğinize sağlık cok ayrıntılı bir yazı olmuş Eylülde gitmeyi planlıyoruz cok faydalı oldu cok tesekkür ederim restaurant öneriniz var mı acaba ? Guvenlik açısından sıkıntı var mı?

 • Avatar of Bekka

  Bekka

  Merhaba
  Birçok sayfa gezdim ama en açıklayıcı gerçekten sizin sayfanız. Elinize sağlık. Ben Jeita Mağarasına giriş teleferik dahil 133,100 LL yaklaşık 80.-USD gibi bir tutar ile karşı karşıya kaldım. JEİTA kendi sitesinde. siz ne zaman gittiniz fiyatta bir yanlışlık olabilme ihtimali ümidi ile yazıyorum.

 • Avatar of Atılım

  Atılım

  Çook güzel bir yazı olmuş, Adanadan çok uyguna biletler buldum. Paylaşımlarınız sayesinde Lübnan gezimi güzelleştireceğim.🙏

 • Avatar of EMİR

  EMİR

  Merhaba, israile giren kişiler lübnana giremiyormuş ama lübnana giren kişiler için başka ülkeye alınmama gibi bi durum olabilme olasılığı var mı ?

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.