kars gezilecek yerler

Kars Gezilecek Yerler (2021 Detaylı Blog)

Son yıllarda Doğu Ekspresi’nin popülerleşmesiyle adını daha sık duyduğumuz Kars, gezginlerin gözdesi haline geldi. Tarihiyle, doğasıyla ve sunduğu eşsiz deneyim fırsatlarıyla unutulmaz bir seyahat vadediyor. Özellikle kış aylarında rağbet gören Kars öyle özel bir destinasyon ki dünyada yalnızca Alpler’de görülen kristal karı bir de burada görebilirsiniz. Ani Harabeleri’nde tarihin izini sürebilir, donmuş Çıldır Gölü’nün üzerinde atlı kızak yapabilir, nefis Kars mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Kars gezilecek yerler listemizde öyle güzel yerler var ki hepsini detaylıca yazacağım ama öncesinde biraz Kars seyahati planlarken işinize yarayacak hap bilgilerden bahsedeyim.

KARS’A GİTMEDEN ÖNCE

KARS’A NASIL GİDİLİR ?

Kars’a gitmenin en pratik yolu elbette havayolu ile. Kars Harakani Havalimanı ile Kars şehir merkezi arası 6 km. Bir diğer ve en keyifli ulaşım seçeneği ise elbette Doğu Ekspresi ile 24 saat süren unutulmaz bir yolculuk deneyimini yaşayarak Kars’a varmak. Ankara’dan başlayan ve şahane manzaralar eşliğinde sizi Kars’a ulaştıran Doğu Ekspresi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazımı okumanızı öneririm.

KARS’A NE ZAMAN GİDİLİR ?

Kars ilkbaharda da çok keyifli ancak çoğu kişi kış aylarında gitmeyi tercih ediyor. Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden birine yani Sarıkamış’a ev sahipliği yapan şehre kışın gitmenizi tavsiye ederim. Bu öneride donmuş Çıldır Gölü’nün de payı büyük elbette.

KARS’A KAÇ GÜN AYIRMAK GEREKİR ?

Kars’a gezmek için gidecekseniz yani kayak yapmak planlarınızda yoksa 2-3 gün içinde Kars gezilecek yerler listesindeki her yeri rahatça gezer görürsünüz. Bir gününüzü Kars merkeze, bir gününüzü Ani harabelerine, bir diğerini de Çıldır Gölü’ne ayırırsınız. Hatta hızlı davranırsanız Ani ve Çıldır’ı aynı güne sığdırıp 2 günde de rotayı tamamlayabilirsiniz.

KARS’TA NE YENİR ?

Kısacık bir paragrafa sığmayacak kadar geniş bir mutfak kültürü var Kars’ın. O nedenle mutlaka bir Kars yeme & içme notları yazısı gelecek. Olsun Buju sen kısaca bahset derseniz Kars’a gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken Kars’ın meşhur yemekleri şöyle:

 • Kaz eti
 • Gravyer peyniri, Kars kaşarı
 • Piti
 • Hıngel
 • Evelik çorbası

KARS’TA NEREDE KALINIR ?

Ben Kars seyahatimde orada yaşayan bir arkadaşımın evinde kaldım. O nedenle Kars’ta bir otel deneyimim olmadı. Ama tanıdığım kişilerden edindiğim bilgiler doğrultusunda bir kaç öneri sunabilirim. Özel bir konaklama deneyimi olsun derseniz tarihi bir bina olan Cheltikov Otel’i tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Kar’s Otel de misafirlerini oldukça tatmin eden bir hizmet kalitesine sahip. Uygun fiyatlı konaklama seçeneği arayanlar Kars Öğretmenevinde konaklayabilirler.

KARS’TA ARAÇ KİRALAMAK GEREKİR Mİ ?

Kars merkezde görmeniz gereken yerlerin çoğu birbirine yakın konumda. Yürüyerek gezmeye uygun. Ayrıca şehir içi ulaşım araçlarını da kullanabilirsiniz. Ancak Ani Harabeleri, Çıldır Gölü gibi yerler epey uzak mesafe. Buralara giden bir toplu taşıma aracı da bulunmadığından araç kiralama ya da taksi ile anlaşma seçeneğine yönelmeniz gerekecek. Son yıllarda Kars çok sayıda seyahat severi ağırladığı için burada taksi ile anlaşıp günü birlik Ani ve Çıldır’a gitmek epey popüler bir seçenek. Taksinin günlük net bir ücreti oluyor. 5 kişi binip o ücreti bölüşebilirsiniz. Doğu ekspresi ile Kars’a giderken trende seyahat edenlerle tanışıp onlarla bu konuyu konuşabilirsiniz. Çoğu kişi aynı kafada olduğu için birileriyle anlaşmanız zor olmayacak. Ben de aynen böyle yaptım çünkü. 🙂

KARS GEZİLECEK YERLER

Kars gezilecek yerler listesini 2 bölüme ayırarak yazacağım. Önce Kars merkezde gezilecek yerler sonra da Kars çevresinde gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgileri vermeye çalışacağım.

Kars Merkez Gezilecek Yerler

 • Kars Kalesi
 • Taş Köprü
 • Havariler Kilisesi
 • Ebul Hasan Harakani Türbesi
 • Kars Müzesi
 • Namık Kemal Evi
 • Hamamlar
 • Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi
 • Fethiye Camii

Kars Çevresinde Gezilecek Yerler

 • Ani Antik Kenti
 • Çıldır Gölü
 • Sarıkamış
 • Kuyucuk Kuş Cenneti

KARS MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

KARS KALESİ
kars'da gezilecek yerler
kars'da gezilecek yerler

Kars Kalesi, Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Saltuklu Beyi Melik İzzeddin’in emriyle veziri Firuz Akay tarafından M.S 1153 tarihinde inşa ettirilmiş. 1579’da Osmanlı Padişahı 3. Murat’ın emriyle Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından büyük çapta onarılmış. Kale içinde Yeniçeri koğuşu, cephanelik, mescit ve Celal Baba türbesi bulunuyor. Kale arkeolojik sit alanı olarak tescil edilip koruma altına alınmış. Ücretsiz gezebileceğiniz Kars Kalesi’nin haritadaki konumu için buraya tıklayın.

TAŞ KÖPRÜ
kars'da gezilecek yerler

Kars gezilecek yerler listemize merkezde bulunan tarihi Taş Köprü ile devam ediyoruz. Köprü, Kars Çayı’nın Dere İçi Mahallesi’ne akan kısmında Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesi’ni ayıran dar boğaz üzerinde MS 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat’ın emri ile Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Üç tonoz kemerli olarak yaptırılan köprünün tamamı düzgün kesme bazalt taşından yapılmış. Daha sonra bir kısmı yıkılan köprüyü Karahanoğlu Hacı Ebubekir 1725 yılında yeniden yaptırmış. Kars Kalesi’ne yakın konumda bulunan Taş Köprü’nün konumu burada.

HAVARİLER KİLİSESİ
kars gezilecek yerler listesi

Kars Kalesi’nin eteğinde yer alan Havariler Kilisesi şehirdeki Ermeni kiliselerinden biri. Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından MS 932-937 yılları arasında yaptırılmış. 1064 yılında Müslüman egemenliğine geçen kilise camiye dönüştürülerek Kümbet Camisi adını almış. Bölge Rus hakimiyetine girince camii Rus Ortodoks Kilisesi’ne çevrilmiş, 1918 yılında tekrar Türk hakimiyetine girince yeniden camiye çevrilmiş. Kars merkezde mutlaka görmeniz gereken Havariler Kilisesi konumu için buraya tıklayın.

EBUL HASAN HARAKANİ TÜRBESİ

Kars merkez gezilecek yerlerde sıradaki durağımız Ebul Hasan Harakani Türbesi. Türbe, evliyanın şehit olduğu 1033 yılından 31 yıl sonra Kars’ın Alpaslan tarafından fethedilmesi sırasında yapılmış. Yüzyıllar içerisinde türbe bazı değişikliklere uğrayarak günümüze kadar ulaşmış. Ebul Hasan Harakani’ye ait türbenin etrafında 21 adet mezar daha bulunuyor. Bu mezarlardan biri 1767 yılında Kars Beylerbeyi Kethüda Mehmet Paşaya ait. Diğer bir mezar ise 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonrası Kars’ın 40 yıllık Rus işgali sırasında şehirdeki Ermeni ve Rus baskılarına karşı Türk ahaliyi eğiterek Kars’tan göç etmelerini önleyerek şehrin Türk nüfusunu korumak için mücadele veren Evliya camisinin o tarihteki imamı Hafız Kurban Efendiye ait. Konum burada.

KARS MÜZESİ

Kars, bir çok uygarlığın geçişine tanıklık etmesi sebebi ile binlerce yıldır iskan edilmiş antik bir yerleşim merkezidir. İpek Yolu üzerinde yer alan antik Ani Ören Yeri ve bölgedeki arkeolojik yerleşmenin oluşturduğu taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının korunması için ilk olarak 1959 yılında Vilayet Konağı’nda Müze Memurluğu kurulmuş. Sonrasında bölgeden toplanan eserlerin çoğalması sebebiyle 1964 – 1978 yılları arasında Kümbet camii olarak da bilinen Havariler Kilisesi müzeye dönüştürülerek sergileme yapılmış. 1978’de yeni yapılan modern müze binası 1981 yılında hizmete açılmış. Kars Müzesi’nde arkeoloji salonu, etnografya salonu ve Kazım Karabekir Paşa’ya ait vagonu görebilirsiniz. Kars Müzesi Kars gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Konuma buradan ulaşabilirsiniz.

NAMIK KEMAL EVİ

Namık Kemal Kültür Evi, Kars merkezde Kaleiçi Mahallesi, Erzurum Caddesi üzerinde yer alıyor. 1853-1854 yıllarında vatan şairi Namık Kemal’in çocukluğunu geçirdiği evdir. Ev restore edilerek, günümüzde sergi alanı ve “Aşıklar Evi” olarak hizmet veriyor. Kars Namık Kemal Evi konumu için buraya tıklayın.

HAMAMLAR

Kars’ta görebileceğiniz tarihi bir kaç hamam da bulunuyor. Mazlumoğlu, Topçuoğlu ve İlbeyioğlu hamamları 17. yy başında Osmanlı mimari tekniğinde yapılmış.

KAFKAS CEPHESİ HARP TARİHİ MÜZESİ
kars gezilecek yerler listesi
kars gezilecek yerler listesi

Kars gezilecek yerler içinde beni en çok etkileyen yerlerden biri oldu Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi. Gördüğüm en özenli, en anlamlı ve duygu dolu müzeydi. 19’uncu yüzyılda, Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunulmasında önemli işlevlere sahip olan tabyalar, 1828’deki Rus saldırısının püskürtülmesi, 1855’teki Kars Zaferi’nin kazanılması ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında savunma amaçlı kullanılmış. 1828 yılında, Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarda, bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı literatüre Kanlı Tabya olarak geçmiş.

kars gezilecek yerler listesi
kars gezilecek yerler listesi

Kanlı Tabya binası günümüzde Harp Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmüş. Müzenin 8 ana salonunda 1828 yılından Cumhuriyet’in ilanına kadar bazı önemli olaylar sergileniyor. Sarıkamış’taki 90.000 şehidin anısına yapılan odada 90 tane çarık aynalarla sonsuzluğa yansıtılmış. Top sesleri ile birlikte buradan etkilenmemek imkansız. Askerlerin yazdığı şiirleri, mektupları okurken gözümden akan yaşlara engel olamadım. Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi girişi ise ücretsiz. Konum için buraya tıklayın.

FETHİYE CAMİİ
kars gezilecek yerler
kars merkezde gezilecek yerler

Fethiye Camii, 19’uncu yüzyıl sonlarında Ruslar tarafından Baltık Mimari tarzında kilise olarak yaptırılmış. Bina Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra kapalı spor salonu olarak kullanılmış. Sonrasında 1985’de camiye çevrilmiş. Kars merkez gezilecek yerlere muhakkak dahil etmenizi öneririm. Kars Fethiye Camii konumu için buraya tıklayın.

KARS ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

ANİ ANTİK KENTİ
kars gezilecek yerler
kars çevresinde gezilecek yerler

Kars merkezin altını üstüne getirdik, gezilmedik yer bırakmadık. Şimdi sıra geldi Kars çevresinde gezilecek yerlere. Elbette hepimizin aklına ilk gelen yerle başlıyorum: Ani Antik Kentiyle. Ani, şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içinde bulunuyor. Ani, Arpaçay ve Alacasu vadilerine hakim yüksek bir kayalığa kurulu güvenlikli konumu nedeniyle oldukça önemlidir. İpek Yolu’nun Anadolu’daki ilk konaklama merkezi ve aynı zamanda ünlü bir ticaret merkezidir. Zengin ve kozmopolit bir Ortaçağ kenti olan Ani’nin en eski tarihi M.Ö. 5000 yıllarına uzanıyor.

Ani hakkında ne söylesem ne anlatsam yetmeyecek biliyorum. Öylesine bir tarih ki buraya sığmayacak kadar çok bilgi var. O nedenle ben de burası için ayrı bir yazı yazdım. Çok daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Ani Harabeleri yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ani Harabeleri giriş ücreti 2021 yılı için 15 TL. Müze kart geçerli.

ÇILDIR GÖLÜ

Çıldır Gölü bir Kars klasiğidir. Kars’a gelip Çıldır’ı görmeden dönerseniz bir şeyler eksik kalacak demektir. Özellikle kış aylarında gidiyorsanız Çıldır Gölü donduğunda eşsiz bir güzelliğe bürünüyor. Donmuş göl üzerinde atlı kızaklarla gezintiye çıkabilirsiniz. Başka bir şahane öneri de balıkçılarla birlikte eskimo usulü buzu kırarak balık avlamak olacak. Oldukça keyif veren bir deneyim. Eee tabi tüm bu aktiviteler sizi acıktırınca da göl kenarında bulunan restoranlarda gölden çıkarılan, buraya özgü sarı sazan yemelisiniz. Benim önerim Atalay’ın Yeri Çıldır. Balıklar ve ikramlar oldukça lezzetli, hizmet kalitesi iyi. Fiyatlar da oldukça uygun.

SARIKAMIŞ

Sarıkamış deyince aklımıza ilk gelen elbette Sarıkamış Şehitlerimiz oluyor. Sarıkamış Harekatında, 1. Dünya Savaşı sırasında, Kafkasya Cephesi’nde, 22 Aralık 1914 – 9 Ocak 1915 tarihleri arasında, dondurucu hava koşullarında 23.000 Türk askerimiz hayatını kaybetti. Şehitlerimizi yad etmeden olmaz elbette.

Sarıkamış’a geldiğinizde bölgede gezebileceğiniz yerler arasında Sarıkamış Kültür Evi, Katerina Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi bulunuyor. Kayak merkezi ülkemizin en iyi kayak pistlerine sahip olduğundan ve gelişmiş imkanlarından dolayı kış tatili için çoğu kişinin vazgeçilmez adresi.

KUYUCUK KUŞ CENNETİ

Kars çevresinde gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bonus önerim de Kuyucuk Kuş Cenneti. Kars’ın doğal değerlerinden biri olan Kuyucuk Gölü 182 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası 2009’da ülkemizin 13. Ramsar alanı ilan edilmiş. Kars gezilecek yerleri tamamladıysanız ve halen vaktiniz varsa burayı da ziyaret edebilirsiniz.

Kars gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Kars ile ilgili sormak istediğiniz bir şey varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.