doğu ekspresi bileti nasıl alınır bilet fiyatları

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır | Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2024

Doğu Ekspresi, son zamanların en popüler turlarından biri olma yolunda hızlıca ilerliyor. Türkiye’de kışın ne yapılır ya da nereye gidilir sorularının cevabı olarak akla hemen Doğu Ekspresi Turu cevabı geliyor. Özellikle karlı kış manzarası eşliğinde bu turu yapmak insana nostaljiyi ve huzuru hissettiriyor. Son zamanlarda daha da popüler olan Doğu Ekspresi’nin bu kadar ses getirmesinde bana göre şüphesiz sosyal medyanın etkisi oldukça büyük. Sosyal medyanın güzelliği de işte bu; insanlara seyahat aşkını aşılıyor.😊

Benim de katıldığım Doğu Ekspresi müthiş bir deneyim. Özellikle tren yolculuğunu sevenler için bu tur tam bir biçilmiş kaftan. Tur güzel olmasına güzel de Doğu Ekspresi Bileti bulmak da bir o kadar zor. Ama bu yazıdan sonra zor kelimesi sizin için kolay olacak.😊 Hal böyle olunca Doğu Ekspresi bileti konusunda tüm detayları yazmak istedim. Kış geliyorken, planlar yapılırken işinizi kolaylaştırmak beni mutlu eder. Doğu Ekspresi bileti bulma konusunda stratejik davranmanız şart. Strateji diyorum çünkü nedenlerini aşağıda göreceksiniz.

Yazı İçeriği

Doğu Ekspresi Bileti

Doğu Ekspresi bileti konusunda ana eksen olarak Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır ve 2024 yılı Doğu Ekspresi bilet fiyatları konularına değinmeye çalışacağım. Yazımda daha da farklı bir konu olan Turistik Doğu Ekspresi’ni de açıklamaya çalışacağım. Yani bu rehberde yok yok! Bu yazı sonrası Doğu Ekspresi uzmanı olabilirsiniz. Detayları iyi okumanızda fayda var. Aklınıza takılan her soruyu takip etmek şartıyla Instagram’dan ya da en altta yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bunlara ilaveten Doğu Ekspresi bilet bulma ipuçları ve Doğu Ekspresi hakkında bilmeniz gerekenleri de yazacağım. Tabi ki bunlardan önce Doğu Ekspresi vagon çeşitlerini bilmeniz gerekiyor. Vagon çeşitlerini anladıktan sonra bilet seçimini ona göre yaparsınız.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

doğu ekspresi bileti nasıl alınır

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır kısmına geçmeden önce vagon çeşitlerinden bahsetmem gerekiyor. Vagon çeşitlerini ve özelliklerini anladıktan sonra bilet almanız daha mantıklı olacaktır. Hemen hemen her gün sefer düzenlenen Doğu Ekspresi’nde toplamda 4 çeşit vagon bulunuyor. Bu vagonların hepsinin ayrı özellikleri var. Okumaya devam.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri

 • Pulman Vagon
 • Yataklı Vagon
 • Örtülü Kuşetli Vagon
 • Yemekli Vagon

Pulman Vagon Nedir & Özellikleri Nelerdir ?

Pulman Vagon Nedir ?

Pulman vagon demek koltuk sistemli vagon demek. Tıpkı otobüslerdeki koltukları düşünebilirsiniz. TCDD’nin tüm taşımacılık trenlerinde pulman vagon bulunuyor. Pulman vagonların hepsinin arasında kapı yer alıyor. Bu vagon, koltuk sistemi olduğu için takdir edersiniz ki pulman vagonlardan bilet almak daha kolay ve daha ekonomik.

Pulman vagonda Doğu Ekspresi turuna katılmak zevkli olur mu sizin takdirinize bırakıyorum. Bu vagonda bilet bulmak çok kolay. Ben kesinlikle bu tura katılacağım ama biraz ekonomik tur olsun derseniz o zaman pulman vagonu tercih edebilirsiniz. Hem de bu vagon için bilet bulmak oldukça kolay. En yoğun dönemde bile pulman vagonda bilet bulabilirsiniz.

Pulman Vagonun Özellikleri

Pulman vagon TCDD’nin bazı ana hat trenlerinin yolcu vagonlarının tamamını oluştururken, bazı yolcu trenlerinin bir kısmında yer alıyor. Pulman vagonların özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Pulman vagonlar içerisinde yer alan koltuklar 2+1 düzene sahip.
 2. Koltuklar geriye yatırılabiliyor ve aralarındaki mesafe geniş.
 3. Koltukların aralarında masalar yer alıyor.
 4. Pulman koltukların üst kısımlarında bagaj konulacak alanlar yer alıyor. Bagajınızı buralara yerleştirebilirsiniz.
 5. Pulman vagonda yer alan bazı koltukların kenarlarında şarj için priz bulunuyor.
 6. Vagonun her iki tarafında da tuvalet mevcut ve bu vagonda bulunan tuvaleti yalnızca pulman vagonda seyahat eden yolcular kullanabiliyor.
 7. Pulman vagon ana hat trenlerde evcil hayvanların taşınmasına izin verilen tek vagon. Yani evcil hayvanınız varsa pulman vagondan koltuk almalısınız.
doğu ekspresi biletleri

Yataklı Vagon Nedir & Özellikleri Nelerdir ?

Yataklı Vagon Nedir ?

Yataklı vagona Doğu Ekspresi turunun en önemli vagonu diyebilirim. Sosyal medyada gördüğünüz ışıl ışıl odalar yataklı vagonlardan çıkıyor. Bizim de deneyimlediğimiz yataklı vagonun kapasitesi 2 kişilik. Çift olarak bu tura katılacaksanız en ideal oda kesinlikle yataklı vagondur. Fakat 2 kişilik yataklı vagon 2019’dan beri sadece Turistik Doğu Ekspresi turunda mevcut. Yani yataklı vagonda seyahat etmek için adres tur acenteleri !

Yataklı Vagonun Özellikleri

Benim deneyimlediğim yataklı vagonun özelliklerini aşağıda en detaylı şekilde yazdım.

 1. Ben kız kardeşimle 2 kişilik yataklı kompartımanda seyahat ettim. Nevresimler ve battaniye tertemizdi. Gönül rahatlığı ile yatabilirsiniz.
 2. Yataklı vagonda kalma noktasında cinsiyet farklılığı sorunu bulunmuyor.
 3. İki kişilik odada bir adet priz bulunuyor, uzatma kablo çok işinize yarar.
 4. Yanınıza küçük su ısıtıcılarından almanızı tavsiye ederim, çay kahve için epey iyi oluyor. İki adet, otellerde olan tek kullanımlık bez terlik var. Rahatlık için kendi terliğinizi getirebilirsiniz.
 5. 2 kişilik yataklı kompartımanda lavabo bulunuyor. El yüz yıkamak, diş fırçalamak için burayı kullanabilirsiniz ancak tuvaletler ortak kullanım. Her vagonda 2 adet bulunuyor (biri alaturka, biri alafranga). Tuvalet kağıdı yolculuğun sonuna kadar hep vardı ama siz her ihtimale karşı yanınızda bulundurun. Temizlik açısından bir sorun yaşamadık.
 6. Yanınıza yeteri kadar su ve yiyecek almanızda fayda var.
 7. Kompartımanlarda mini buzdolabı da oluyor. İçinde su, çikolata, bisküvi gibi ikramlar var.
 8. Valizinizi kaldırabileceğiniz bir raf ve kıyafetlerinizi asmanız için askılık da bulunuyor. Kapının üzerinde de ışığı kapatıp açacağınız düğme ve ısı kontrol paneli var. Üşür müyüz acaba diye merak edenlere de şöyle söyleyebilirim, terleme ihtimaliniz üşüme ihtimalinizden çok daha yüksek. 😀
 9. Odanın kapısı içeriden kilitleniyor ama dışarıdan açılabiliyor. O nasıl bir şey demeyin valla biz de çözemedik. 😀
 10. Tren yol üstündeki istasyonlarda yalnızca yolcu indirip bindirmek için duruyor. Yani çok kısa süreli kalıyor. Eğer trenden uzaklaşıp fazla beklerseniz trenin arkasından el sallayabilirsiniz. 😂
 11. Kompartımanlarda sigara içilebiliyor, hatta vagonlarda kapıya yakın tarafta içenler de vardı.
 12. Erzurum’a yaklaşırken vagon görevlisi koridorda dolaşıp cağ kebap sipariş vermek isteyen var mı diye sesleniyor. Biz Kars’tan sonra Erzurum’a gideceğimiz için hakkımızı oraya sakladık.

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir & Özellikleri Nelerdir ?

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir ?

Örtülü kuşetli vagonlar genel olarak 10 kompartımandan (oda) oluşuyor ve bu odalarda 4 kişilik koltuklar bulunuyor. Her bir kompartımanda 2’şerli karşılıklı koltuk var. Bu koltukların kemerleri çözüldüğünde oda içinde 4 adet yatak oluşuyor. Karşılıklı 2 ranza olarak düşünebilirsiniz. Yani yolculuk sırasında misler gibi yatabiliyorsunuz.

Uzun yolculuklarda bu kompartımanlarda yolculuk yapmak güzel. Fakat dezavantajı bu kompartıman içindeki 4 bilet tek tek satılıyor. 4 bileti de alma durumunuz yoksa yabancı birileriyle seyahat etmek zorunda kalabilirsiniz.

Vagonlarda izolasyon sistemi çok iyi yapıldığından dolayı ısınma ve soğutma konusunda sorun yaşamıyorsunuz. Kuşetli vagon kullanan yolcular diledikleri zaman yemek için yemekli vagonu kullanabiliyor.

Örtülü Kuşetli Vagonun Özellikleri

Örtülü kuşetli vagon TCDD’nin her treninde bulunmuyor. Doğu Ekspresi treninin ise olmazsa olmazı. Aşağıda bu vagonun özelliklerini bulabilirsiniz.

 1. Vagon içesinde karşılıklı 2’şer kişilik olmak üzere toplam dört kişilik koltuk bulunuyor.
 2. Bu koltuklar dilendiği zaman kemerleri çözülerek yatak formatına getiriliyor ve 4 kişilik yatak ortaya çıkıyor.
 3. Vagon içerisinde yer alan koltukların ortasında katlanabilir masa var.
 4. Yolcuların bagajlarını rahat bir şekilde yerleştirmeleri için bagaj yeri mevcut.
 5. Vagon içerisinde WC, lavabo, elektrik prizi mevcut. Yanınıza üçlü priz alırsanız güzel olur.
 6. Kompartımanlar içeriden kitlenebilir fakat dışarıdan kitlenmiyor.
 7. Odalarda klima ve güneşlik var.
 8. Ne yazık ki evcil hayvanlarınızı bu vagona getiremiyorsunuz.
 9. Yolcular diledikleri zaman yemekli vagona gidip yemeklerini yiyebilir.
2024 doğu ekspresi bilet fiyatları

Yemekli Vagonlar Nedir & Özellikleri Nelerdir ?

Yemekli Vagon Nedir ?

Yemekli vagonlar 4’er kişilik masalardan oluşuyor. Yemekli vagonun içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler satılıyor. Restoranın belirli bir açılış-kapanış saati bulunmuyor. Burası 7/24 hizmete açık. Yemekli vagonda 14 masa ile 47-52 arasında değişen oturma yeri bulunuyor.

Trenlerde genelde son vagon yemekli vagon olarak kullanılıyor. Tren içerisinde pulman, örtülü kuşetli veya yataklı vagonda seyahat eden yolcuların hepsi yemekli vagonu kullanabilir. Satın alınan yemeklerin veya hazır gıdaların ödemesi yemekli vagon içerisinde yapılabiliyor.

Yemekli Vagonun Özellikleri

Yemekli vagon özellikle uzun mesafeli yolculuklarda güzel oluyor. Yemekli vagonun özellikleri aşağıdaki gibi.

 1. Masalar geniş olmakla birlikte, 4 kişinin rahatlıkla kullanabileceği büyüklükte.
 2. Menü içerisinde kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler (köfte vb.), soğuk sandviçler ve sıcak veya soğuk içecekler var. Aynı zamanda yemekli vagonda çikolata, bisküvi, kraker vb. ürünler de mevcut.
 3. Yolcuların zamanında giderek kahvaltılarını bu vagondan tahsis etmeleri gerekir. Hem pulman hem örtülü kuşetli hem de yataklı vagon yolcuları sabah, öğlen ve akşam yemeklerini diledikleri gibi sipariş verebilir ve yiyebilir.
 4. Siparişler hemen hazırlanıp yolculara en kısa sürede servis ediliyor.
 5. Yemekli vagon içerisinde verilen yemeklerin fiyatları ve içerikleri hakkında detaylı bilgiyi TCDD Taşımacılık yemekli vagon bölümünden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Ne Zaman Satışa Çıkıyor ?

Doğu Ekspresi Bileti Ne Zaman Satışa Çıkıyor ?

Doğu Ekspresi bileti satışa ne zaman çıkıyor konusu ile ilgili bir çok efsane duymuş olabilirsiniz. Gerçek şu ki TCDD, Doğu Ekspresi için seyahatin başlama tarihinden 30 gün öncesine kadar rezervasyon ve bilet satışı imkanı sunuyor. Yani bulunduğunuz tarihten en fazla bir ay sonrasına bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresine talep çok olduğundan bilet için gideceğiniz tarihi belirlemeli ve ona göre programınızı ayarlamalısınız. Genelde kesin bir tarih olmasa da biletler gece satışa çıktığından bilet arama işini gece yapmanız faydalı olacaktır.

Bu işin kesin bir saati olmasa da size tavsiyem TCDD’nin sayfasını ve sosyal medya hesaplarını yakından takip etmek olacaktır. Bilet çıkacağı tarihte gece uykunuzdan taviz verip bilgisayar başında beklemeniz gerekiyor. Yani bilet bulma işini sabaha bırakırsanız sonuç alamazsınız. Bilet bulma konusunda en önemli rakibiniz tur acenteleri. Biletler satışa çıktığında bir çok yeri bu şirketler satın alabiliyor. Dolayısıyla elinizin hızlı olması gerekiyor.

Önemli Not: Turistik Doğu Ekspresi; Ankara’dan 11.12.2023 – 08.03.2024 arası tarihlerde Pazartesi, Çarşamba, Cuma günlerinde ve Kars’tan 13.12.2023 – 10.03.2024 arası tarihlerde ise Çarşamba, Cuma, Pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak. Ayrıca yılbaşı ve sömestr dönemleri için Ankara’dan 31.12.2023, 20.01.2024, 27.01.2024 tarihlerinde ve Kars’tan 02.01.2024, 22.01.2024, 29.01.2024 tarihlerinde ek seferler işletilecek.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır ?

doğu ekspresi bileti nasıl alınır

İşin en önemli kısmı olan Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır kısmına geldik. Doğu Ekspresi Ankara- Kars & Kars – Ankara arasında her gün gidip gelen bir tren. Bu turda sadece pulman ve örtülü kuşetli vagonlar bulunuyor. Yani yataklı vagon bu turda yok. Yataklı vagon sadece Turistik Doğu Ekspresi’nde var.

Normal Doğu Ekspresi güzergah olarak sırasıyla Ankara – Kırıkkale – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars rotasını izliyor. Bu turda Doğu Ekspresi treni her gün karşılıklı olarak sefer yapıyor. 1300 km’lik güzergahta 53 istasyon bulunuyor. Normal Doğu Ekspresi turu için herhangi bir acentenin satışı yok. Yani bu noktada acentelerin tuzağına düşmeyin. Burada güzergah ile ilgili şunu vurgulamak istiyorum; Doğu Ekspresi trenine binmek için sadece Ankara’dan ya da Kars’tan trene binmenize gerek yok. Ara istasyonlardan da bu tura katılabilirsiniz. Tabi bilet bulabilirseniz.

Not: Normal Doğu ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farkı aşağıda detaylı anlatacağım. Biz Doğu Ekspresi Bileti nasıl alınır kısmına devam edelim.

Uçaklı Doğu Ekspresi Turu Nedir ?

Doğu Ekspresi Turu o kadar popüler oldu ki artık bireysel olarak bilet alıp gitmeyi bırakın bir çok tatil sitesinin satış ürünü oldu. Sağ olsun bu siteler bilet bulma işimizi de oldukça zora sokuyor. Bu sitelerde çeşit çeşit Doğu Ekspresi Turu seçenekleri var. Genelde bu turlar Uçaklı Doğu Ekspresi Turu oluyor. Şu an uçaklı doğu ekspresi de ne demek diyorsunuz sanırım.😂

Uçaklı Doğu Ekspresi turu örneğin Ankara’dan ya da İstanbul’dan uçak ile Kars’a geçip Kars’ı ya da seçeneklere göre Kars + Erzurum’u gezdikten sonra aynı rotayı Doğu Ekspresi treni ile geri dönüyorsunuz. Uçaklı Doğu Ekspresi turuna maliyet olarak doğal olarak uçak bileti ücreti ekleniyor.

Uçaklı Doğu Ekspresi Turu bizim konumuz dışı. Gelelim bireysel olarak Doğu Ekspresi’ne katılmaya ve bilet bulma konusuna. Doğu Ekspresi bilet bulma işi ciddi zahmetli ve zor. Hele ki yataklı vagon bileti bulma. Yataklı vagon bileti bulduğunuzda kendinizi define bulmuş gibi hissediyorsunuz.😃

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır ?

Doğu Ekspresi’nde biletler tam 1 ay sonraki güne denk gelecek şekilde açılıyor. Örneğin 5 Şubat tarihinde 4 Mart tarihindeki bilet alınabiliyor. Biletler genelde gece 02.00’dan sonra satışa sunuluyor.

Biletler çok hızlı şekilde tükeniyor. Dolayısıyla çok hızlı olmanız gerekiyor. Burada yapılan şu hataya dikkat etmeniz gerekiyor. “Sefer bulunamadı” uyarısında tamam deyip yine aynı sayfada sefer sorgulama yapmayın. Geri gelip tekrar seçim yapın. Yani bilet al kısmına hızlı bir şekilde dönmeniz gerekiyor.

Yolculuk yapacağınız kişilerin T.C. kimlik numaralarını bilmiyorsanız hız kaybetmemek için bu numaraları bir kağıda yazın. İletişim bilgilerinin tek kişiye ait olması sorun oluşturmuyor. Aynı numarayı yazabilirsiniz.

Gece uykunuzdan olabilirsiniz ama sabırlı olun. Biletler 10-15 dakika içinde tükenebiliyor. Tarihlere çok takılmayın. Bilet yakaladığınızda alın sonrasında izin günlerinizi bilet tarihine göre ayarlarsınız. Yeter ki bileti bulun ve alın.

Doğu Ekspresi Bilet Bulma İpuçları

Aşağıda yazdığım taktiklerle Doğu Ekspres bileti bulma ipuçları işinizi daha da kolaylaştıracak. Hızlı ve pratik olmanız hatta antrenman yapmanız önemli. İşte Doğu Ekspresi Bilet Bulma İpuçları.

Doğu Ekspresi Bilet Bulma İpuçları

 1. TCDD’nin bilet alma uygulaması olan EYBİS’i telefonunuza indirin. Cepten bilet al yapabilirsiniz. Fakat hız için bilgisayardan bilet almak daha pratik olabilir.
 2. TCDD’nin web sayfasını ve sosyal medya hesaplarını yakından takip edin. Bilet satış dönemlerini kaçırmamanız şart.
 3. Genelde insanlar düz mantık Ankara – Kars yönüne baktığı için bu hat yoğun olabiliyor. Dolayısıyla bilet bulamıyorsanız Kars – Ankara yönüne de bilet bakabilirsiniz. Eğer bu yöne bilet bulursanız Ankara – Kars yönüne uçak bileti almanız lazım.
 4. Kars – Ankara da mı olmadı o zaman bilet için ara şehirlerdeki duraklara bakın.
 5. Sürekli bilet sistemini kontrol edin. Neden mi çünkü iptal olan biletler olabiliyor, bu biletlere denk gelebilirsiniz. Bazen de tura ekstra vagon eklenebiliyor, buradan da bilet denk gelebilir.
 6. Örtülü kuşetlide 2 kişilik yer bulduysanız ve yabancılarla seyahat etmek istemiyorsanız 4 kişilik yer alın. Uzun bir seyahat için bence 4 kişilik yer almak mantıklı.
 7. Sosyal medyada Whatsapp ve Telegram gruplarında bilet devirleri olabiliyor. En son ihtimal buralara da göz atabilirsiniz. Eğer bilet devri yapacaksanız yazımın altında yorum kısmında bilet arayanlara devir yapabilirsiniz.

2024 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

2023 - 2024 doğu ekspresi bilet fiyatları

2024 Doğu Ekspresi Bileti Ne Kadar ?

Şimdi gelelim en önemli konuya yani bilet fiyatlarına. Bu konu biraz üzücü çünkü özellikle Doğu Ekspresi yataklı vagon fiyatları son bir kaç yılda aldı başını gitti. 2024 enflasyon oranını daha hesaba katmadım bile. 2024 yılı için Turistik Doğu Ekspresi biletleri dörtlü rakamları bulursa şaşırmam. Edit: Buldu bile !!!

2019 yılında yapılan düzenlemeyle Doğu Ekspresi’nde 2 kişilik yataklı vagon Turistik Doğu Ekspresi’ne eklenerek acentelerin hizmetine sunuldu. Eklenmiş eklenmesine de fiyatı oda başı tek yön 6.000 TL olmuş. Fiyatın 6.000 TL olması bu işin ticarete döndüğünün göstergesi. 2024 yılı için ise Turistik Doğu Ekspresi’nin fiyatı oda başı tek yön 6.000 TL. Turistik Doğu Ekspresi iki kişilik olduğu için oda başı 6.000 TL yani kişi başı 3.000 TL ödemeniz yeterli. Özetle Doğu Ekspresi fiyatlarıyla uçuşa geçmiş durumda.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Yıldan Yıla Değişimi

 • 2019 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 140 TL,
 • 2020 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 400 TL,
 • 2021 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti 480 TL,
 • 2022 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti oda ücreti 650 TL,
 • 2023 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti oda ücreti tek yön 1550 TL,
 • 2024 yılı yataklı vagon Doğu Ekspresi Bileti oda ücreti tek yön 6.000 TL.

Doğu Ekspresi’nin 2024 yılı fiyatları aşağıdaki gibi. Fiyatlar Turistik Tur, Örtülü Kuşet, Pulman opsiyonları şeklinde değişiyor. İndirimli grupları da aşağıda bulabilirsiniz.

2024 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Vagon TürüFiyatlar (Yetişkin)
Pulman Kişi Başı420 TL
Örtülü Kuşetli Vagon Kişi Başı720 TL
Örtülü Kuşetli Vagon 4 Kişi2.880 TL
Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 Kişilik Yataklı Vagonda Oda Ücreti Tek Yön (Düşük Dönem)6.000 TL
Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 Kişilik Yataklı Vagonda Oda Ücreti Tek Yön (Normal Dönem)8.000 TL
Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 Kişilik Yataklı Vagonda Oda Ücreti Tek Yön (Yüksek Dönem)12.500 TL

2024 Turistik Doğu Ekspresi yataklı oda fiyatları dönemsel olarak değişmekte olup fiyatlar aşağıdaki gibi.

 • Düşük dönem 2 kişilik oda ücreti tek yön 6.000,00 TL
 • Normal dönem 2 kişilik oda ücreti tek yön 8.000,00 TL
 • Yüksek dönem 2 kişilik oda ücreti tek yön 12.500,00 TL

Önemli Not: Turistik Doğu Ekspresi için hangi dönem düşük hangi dönem normal ya da yüksek bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

2024 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları (İndirimli Gruplar)

Doğu Ekspresi’nde indirim sadece normal Doğu Ekspresi’nde var. Yani turistik Doğu Ekspresi’nde indirim yapılmıyor. Normal Doğu Ekspresi’nde pulman ve örtülü kuşetli vagonlar için indirim oranlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ben indirim oranlarını buraya yazıyorum. Siz net satış fiyatını en iyi TCDD’nin satış ekranından ya da müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Pulman ve Örtülü Kuşetli Vagon İndirim Gruplarıİndirim Oranı
7-12 Yaş Çocuk Grubu%50
13 – 26 Yaş Genç Grubu%15
Öğretmen, TSK Mensubu, Basın Personeli%15
60 – 64 Yaş Grubu%15
65 Yaş Üstü Grup%50

2024 Doğu Ekspresi Bilet Kuralları

 • Bir odada en fazla iki kişi seyahat edebilir ancak buna ilave olarak odalarda 0-6 yaş arasında en fazla 2 adet çocuğun seyahatine ücretsiz olarak izin veriliyor. Tren biletleri sadece yolculuğu kapsamakta olup yemek, gezi, otel gibi hizmetleri kapsamıyor.
 • Tren, Kamu Hizmet Yükümlülüğü kapsamında olmadığından ve “özel tarifeli tren” statüsünde olduğundan diğer tarifeli trenlerde uygulanılan ücretsiz taşıma tarifeleri (engelli, gazi, devlet sporcusu vb.) ile ticari indirim tarifeleri (genç, öğretmen, 65 yaş vb.) uygulanmıyor.
 • Bu trenlerin çalışacağı parkurlar dâhilinde Abonmanlığı bulunan yolcuların, abonman hakkı ile seyahatine müsaade edilmiyor.
 • Turistik Doğu Ekspresi trenlerine satışı yapılan biletler için Yolcu Tarifesinde belirtilen mevcut tarife, açık bilet, iade ve değişiklik kuralları işletiliyor. Ancak yataklı vagonlarda aynı gün ve sefere ait bilet üzerinde isim değişikliği yapılmıyor.
 • Turistik Doğu Ekspresi Ankara-Kars yönü kalkış saati 15:55, Kars-Ankara kalkış saati 22:20 olarak planlanıyor.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır ?

Doğu Ekspres bilet fiyatlarını ve bilet nasıl alınır olayını detaylıca anlattık. Gelelim Doğu Ekspresi bileti nereden alınır kısmına. Doğu Ekspresi biletini 3 yerden satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır ?

 • İlk olarak Doğu Ekspresi biletini TCDD’nin web sitesinden ya da akıllı telefonlardaki e-bilet uygulamasından (IOSAndroid) satın alabilirsiniz.
 • İkinci olarak TCDD’nin web sitesindeki bilet satış noktalarından yani istasyonlardaki gişelerden satın alabilirsiniz. Haydarpaşa Garı’nda Doğu Ekspresi bileti satılmıyor bilginiz olsun.
 • Üçüncü ve son olarak turizm acentelerinden Turistik Doğu Ekspresi bileti satın alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu Ekspresi Nerelere Gidiyor ?

2023-2024 doğu ekspresi bilet fiyatları

Doğu Ekspresi treni ülkemizin birbirinden güzel şehirlerinden geçiyor. Türkiye’nin cennet olduğunu bu turda gayet iyi anlıyorsunuz. Birbirinden güzel eşsiz manzaralar sunan Doğu Ekspresi güzergah olarak sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars illerimizden geçiyor. Yani Doğu Ekspresi’nin kalkış noktası Ankara son durak ise Kars. Doğu Ekspresi’ne katılmak için illaki Ankara’ya gitmenize gerek yok. Güzergahtaki diğer illerden de trene binebilirsiniz. Trenin dönüş güzergahı ise yukarıdaki sıralamanın ters istikametinden oluşuyor.

Rotada benim seyahat ettiğim şehirlerin gezi rehberlerini aşağıya bırakıyorum. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Nerelere Gidiyor ?

 • Ankara
 • Kırıkkale
 • Kayseri
 • Sivas
 • Erzincan
 • Erzurum
 • Kars

Doğu Ekspresi Turu Kaç Gün Sürüyor ?

Gelelim bir diğer konumuza. Doğu Ekspresi turu kaç gün sürüyor meselesine. Doğu Ekspresi yukarıdaki rotayı yani Ankara-Kars arasındaki seferini yaklaşık 26 saat içerisinde tamamlıyor. Turistik Doğu Ekspresi ise yaklaşık 30 saat sürüyor.

26 saatin inanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Yolculuk sosyal bir ortam ve çok güzel manzaralar sunduğu için yol akıp gidiyor. Zaman geçirecek çok şey var emin olun sıkılmaya fırsatınız olmuyor.

Doğu Ekspresi’ne Hangi Mevsimde Gidilir ?

Doğu Ekspresi denilince akla kış manzaraları geliyor. Ee gerçekten de durum öyle. Doğu Ekspresi için en ideal zaman kış ayları. Benim gittiğim dönem Kasım ayıydı ama ne yazık ki kar yoktu. Kar olduğu zaman doğa manzaraları çok daha güzel oluyor.

Kışa diğer bir alternatif ise bahar ayları. Eğer ikinci defa Doğu Ekspresi’ne katılacaksanız bahar aylarını da tercih edebilirsiniz. Özellikle ilk bahar yeşil açısından çok daha güzel olacaktır. Bu arada şunu da belirteyim Doğu Ekspresi’nde yaz da dahil tüm mevsimlerde yolculuk yapabilirsiniz.

Turistik Doğu Ekspresi Turu

2023-2024 doğu ekspresi bileti nasıl alınır

Turistik Doğu Ekspresi, TCDD Taşımacılık tarafından Ankara – Kars güzergahında belirli günler işleyen ve sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşan ekspres ana hat trenine deniliyor. Biletler oda ücreti tek yön 2024 düşük dönem için 6.000 TL. Turistik Doğu Ekspresi biletlerinin yaklaşık %35’i TCDD tarafından 1 ay öncesinden bireysel satışı sunulurken kalan kısmı tur acenteleri tarafından satılıyor. Bilet alırken yetkili acentelerden bilet almaya dikkat edin. Normal Klasik Doğu Ekspresi biletini turistik olarak satan uyanık yerlerden uzak durun !

Turistik Doğu Ekspresi trenleri 2024 sezonunda Ankara’dan 11.12.2023 (dâhil) – 08.03.2024 (dâhil) tarihleri arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma günlerinde ve Kars’tan 13.12.2023 (dâhil) – 10.03.2024 (dâhil) tarihleri arasında Çarşamba, Cuma, Pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak. Ayrıca bu seferlere ek olarak yılbaşı ve sömestr dönemleri için Ankara’dan 31.12.2023, 20.01.2024, 27.01.2024 tarihlerinde ve Kars’tan 02.01.2024, 22.01.2024, 29.01.2024 tarihlerinde ek seferler de işletilecek.

Buna göre, Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 tren seferi gerçekleştirilecek. Ankara-Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında ve Kars–Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı duruşlar yapılacak.

Turistik Doğu Ekspresi trenleri 8 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşmakta olup her bir yataklı vagon 10 kompartıman(oda), her bir odada ise 2 adet yatak bulunmakta. Gelelim Turistik Doğu Ekspresi ile Normal Doğu Ekspresi arasındaki farklara.

Turistik Doğu Ekspresi İle Klasik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Turistik Doğu Ekspresi İle Klasik Doğu Ekspresi arasında 4 temel noktada fark var. Fiyat farkı, vagon türü farkı, duraklar ve vagona bağlı olarak vagon içindeki donanım farkı. Şimdi bu farkları kısaca ele alalım.

 • Fiyat Farkı: Turistik Doğu Ekspresi’nde bilet fiyatı 1 oda için tek yön 6.000 TL. Klasik Doğu Ekspresi’nde ise tek kişi için örtülü kuşetli 720 TL, pulman ise 420 TL.
 • Vagon Çeşitleri: Turistik Doğu Ekspresi’nde yemekli ve yataklı vagon varken Klasik Doğu Ekspresi’nde pulman, örtülü kuşetli vagon bulunuyor.
 • Duraklar: Turistik Doğu Ekspresi’nde gidiş yönünde Erzincan-İliç-Erzurum dönüş yönünde ise Sivas-Divriği-Bostankaya’da belirli süreli gezi amaçlı durulabiliyor. Doğu Ekspresi’nde Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum ve Kars’taki duraklar yolcu almak için kullanılıyor.
 • Vagon İçi Donanım: Turistik Doğu Ekspresi’nde yatak-buzdolabı-masa-lavabo bulunurken Klasik Doğu Ekspresi’nde koltuklar yatak olarak kullanılıyor.
 • Turistik Doğu Ekspresi ile normal klasik Doğu Ekspresi’nin genel olarak saatleri ve günleri aynı değil.
 • Turistik Doğu Ekspresi 31 saat sürüyorken normal Doğu Ekspresi 25 saat sürüyor.

Turistik Doğu Ekspresi Ne Zaman Başlıyor ?

doğu ekspresi ne zaman başlıyor

Seyahat severlerin ve sanat tutkunlarının gözdesi haline gelen ‘Turistik Doğu Ekspresi‘ seferlerinin bilet satışları devam ediyor. Yukarıda tarihleri açıkladım. resmi açıklamaya göre 2024 yılı için ‘Turistik Doğu Ekspresi’nin ilk seferi 11 Aralık’ta yapılacak.

Turistik Doğu Ekspresi Turu Mola Yerleri

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönündeyken Erzincan’da 2 saat 20 dakika, İliç ve Erzurum’da ise 3 saat mola veriyor. Ekspres, Kars-Ankara yönündeyken ise Divriği’de 2 buçuk, Bostankaya’da ise 3 buçuk saat duruyor.

Mola verdiğiniz yerlerde yörenin tarihi yerlerini ziyaret edebilir, güzel mi güzel lezzetlerini tadabilirsiniz. Özellikle Erzurum’da cağ kebap yemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Doğu Ekspresi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğu Ekspresi’nde sigara içiliyor mu?

Doğu Ekspresi’nde sigara içmek kesinlikle yasak. Fakat insanlar manzaraya karşı içesimi geliyor bilinmez zaman zaman sigara kokularını alabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi priz var mı?

Yataklı vagonlarda ve örtülü kuşetli vagonlarda priz bulunuyor. Pulman vagonlarda ise bazı koltukların kenarlarında şarj için priz bulunuyor. Yanınıza 3’lü priz almanız faydalı olur.

Doğu Ekspresi köpek alıyor mu?

Doğu Ekspresi’nde sadece pulman vagon ana hat trenlerde evcil hayvanların taşınmasına izin veriliyor. Yani evcil hayvanınız varsa pulman vagondan koltuk almalısınız.

Doğu Ekspresi içki var mı?

Doğu Ekspresi’nde içki satışı yapılmıyor. Ama dilerseniz yanınızda getirebilirsiniz. Yataklı vagon ve kuşetlide alkol alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi yazın gidilir mi?

Doğu Ekspresi turuna yaz kış fark etmez her zaman katılabilirsiniz. Fakat bu yolculuğun kışın yapılması daha güzel oluyor. Eğer 2. defa katılacaksanız bahar ya da yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi’nde duş var mı?

Doğu Ekspresi’nde duş bulunmuyor. Yataklı vagonlarda sadece lavabo var.

Doğu Ekspresi Kaç km Hızla Gidiyor?

Doğu Ekspresi ortalama 80-90 km hızla ilerliyor. Ankara’dan Kars’a yol yaklaşık 26 saat sürüyor.

Pulman vagon ne demek?

Pulman vagon demek koltuk sistemli vagon demek. Tıpkı otobüslerdeki koltukları düşünebilirsiniz. TCDD’nin tüm taşımacılık trenlerinde pulman vagon bulunuyor. Vagonların hepsinin arasında kapı yer alıyor. Bu vagon koltuk sistemi olduğu için takdir edersiniz ki pulman vagonlardan bilet almak daha kolay ve ekonomik.

Doğu Ekspresi’nde tren duruyor mu?

Turistik Doğu Ekspresi’nde tren belli noktalarda uzun süreli mola veriyorken klasik Doğu Ekspresi’nde sadece istasyonlarda kısa molalar veriliyor.

Örtülü kuşetli vagonda tuvalet var mı?

TCDD’nin her vagon tipinde tuvalet bulunuyor. Pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagonların tamamında tuvaletler mevcut.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır & Bilet Fiyatları yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı güzel bir yazı olmuştur. Doğu Ekspresi ile ilgili sizlerin de farklı bir tecrübesi olursa aşağıda yorum kısmında paylaşmayı unutmayın. Şimdiden musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

13 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.