erzurum'da ne yenir nerede yenir

Erzurum’da Ne Yenir | En İyi 7 Restoran Önerisi

Hiç mütevazı olamayacağım müthiş bir Erzurum yeme içme rehberi sizi bekliyor. O kadar güzel yemekler yedik, öneriler topladık ki Erzurum’a giderseniz bu öneriler ışığında mideniz bayram edecek. Erzurum tam anlamıyla bir gastronomi şehri. Kendine özgü öyle lezzetleri var ki neredeyse bu lezzetler tüm damaklara hitap edecek düzeyde.

Erzurum’da Ne Yenir sorusu bu yazımda gerçek cevabını bulacak. Erzurum’da Ne Yenir sorusuna ilaveten bu lezzetleri nerede tadabilirsiniz onları da yazımda bulacaksınız.

NOT: Yazımı okurken acıkma garantisi veriyorum. Gözünüz gönlünüz bayram edecek.😊 Yeme içme rehberimden önce çok detaylı hazırladığım Erzurum’da Gezilecek Yerler için (https://bujuyollarda.com/erzurumda-gezilecek-yerler/) bağlantısına göz atabilirsiniz.

Erzurum’da Ne Yenir ?

Erzurum kıymetli eşim Üstün’ün memleketi.:) Üstün Erzurumlu olunca nerede ne yenir sorusunun cevabını en güncel halde kolayca bulduk. Bir de Erzurum’da toplamda 7 güne yakın kaldık. Hem Üstün’ün memleketi oluşu hem de 7 gün kalışımız bize lezzet önerilerini toplama noktasında ciddi kolaylık sağladı.

Listemiz öyle dolu dolu ki şuradan anlayın 7 gün boyunca evde sadece 1 kere akşam yemeği yiyebildik. 🙂 Gayemiz Erzurum’daki en iyi restoranları keşfetmek ve bu rehberi hazırlayabilmekti. Instagram Erzurum hikayelerimin yüzde 50’sini sanırım restoran önerileri oluşturuyor.:D Hadi gelin Erzurum’da Ne Yenir ve Erzurum’da gittiğimiz tüm mekanların detaylarına inelim.

Erzurum’da Ne Yenir & En İyi Restoran Önerileri

İlk olarak şunu söylemek istiyorum. Erzurum’un neyi meşhur sorusunun cevabı oldukça detaylı. Hemen aşağıya Erzurum’un neyi meşhur sorusunun cevabını liste halinde yazacağım. Fakat bu lezzetlerin hepsini kolay kolay bulamazsınız. Hatta bu lezzetler nesil değiştikçe tarih olmaya yakın lezzetler. Ben burada Erzurum denilince akla ilk gelen lezzetleri ve bunları en iyi nerede yiyebileceğinizi anlatacağım. Detayları bu yazımda bulabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/erzurumun-neyi-meshur/)

ERZURUM’UN NEYİ MEŞHUR & ERZURUM’UN YÖRESEL YEMEKLERİ NELERDİR ?

 • CAĞ KEBAP
 • KADAYIF DOLMASI
 • ET DÖNER
 • İSPİR FASULYESİ
 • AYRAN AŞI ÇORBASI
 • ERZURUM SU BÖREĞİ (TERAYAĞLI)
 • CİVİL PEYNİRİ
 • GÖĞERMİŞ PEYNİRİ
 • KETE
 • TATAR BÖREĞİ
 • DUT ÇULLAMASI

ERZURUM’UN DİĞER MEŞHUR LEZZETLERİ: Burma tatlısı, Çeç pancarı, Dökme tepsi tel kadayıf, Ebegümeci, Ekşili dolma, Pirpirim, Şalgam dolması, Şile, Tatar böreği, Erişte pilavı, Evelik dolması,  Gugul (tereyağlı), Herle aşı, Çortuti pancarı, Kesme çorbası, Lavaş, Pide (tandırda).

Bu lezzetlerden bir çok kişi tarafından bilinenleri Cağ Kebap, Kadayıf Dolması, Et Döner, Ayran Aşı Çorbası, Su Böreği ve İspir Fasulyesi. Hadi şimdi Erzurum’da en iyi restoranlarımıza geçelim. İlk durağımız Muammer Usta Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması.

Muammer Usta Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması

erzurum'da ne yenir ne içilir
erzurum en iyi restoranları
Kendi cağımı kendim keserim 😀

Erzurum’da cağ kebap nerede yenir sorusunun en güzel cevaplarından biri olan Muammer Usta gerçekten müthiş bir lezzet durağı. Erzurum Terminal Caddesi’nde çok güzel bir mekana sahip olan Muammer Usta Cağ Kebap’ta Erzurum’un en iyi cağını ve kadayıf dolmasını yiyebilirsiniz.

Erzurum denilince akla ilk gelen lezzetler olan Cağ Kebap ve Kadayıf Dolması gerçekten muhteşem bir ikili. Bu lezzetleri doğru yerde yemeniz oldukça önemli. Erzurum’da Cağ Kebap bir çok yerde yapılıyor. Cağ Kebap noktasında 2 husus önemli. Birincisi etin tazeliği, ikincisi etin nasıl marine edildiği. Bu iki husus Muammer Usta’nın elinden müthiş bir lezzet olarak çıkıyor. Burada yediğimiz cağ çok ama çok lezzetliydi. Bir de şalgamlı ayranlarını denemeyi unutmayın.

erzurum en iyi restoranlar
erzurum'da yemek yenilecek yerler
İşte Sonuç 🙂

Cağ kebap yemenin tabiri caizse bazı raconları var onlardan da bahsedeyim. Servis personeli siz durana kadar cağ kebabı tabağınıza şiş halinde getirir. Dur demezseniz bir bakmışsınız tabağınıza bir şiş daha koyulmuştur.:) Yağlı ya da yağsız ayrımı yapıyorsanız bu durumu önceden söyleyin. Cağ kebap şiş başı ücretlendirilir.

erzurum'da yemek yenilecek yerler

Cağ yedikten sonra üstüne bir de kadayıf dolması yerseniz mideniz bayram eder. Muammer Usta’nın Erzurum’da en başta meşhur olmasını sağlayan kadayıf dolması bu mekanda sıcak servis ediliyor. Servis isteğe göre soğuk da yapılıyor. Bence kadayıf dolması sıcak sıcak çok daha lezzetli. Erzurum’da kadayıf dolması nerede yenir derseniz Muammer Usta’yı gönül rahatlığıyla öneririm.

MUAMMER USTA CAĞ KEBAP VE KADAYIF DOLMASI İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Adres: Kazımkarabekir Mah, Terminal Cad. D:No: 39, 25240 Yakutiye/Erzurum
Telefon: (0442) 233 62 82

Üçler İskender

erzurumda ne yenir
erzurum'da yemek yenilecek yerler

Erzurum’da yıllardır hizmet veren çok güzel bir mekana daha geldik. Instagram’da belki denk gelmiştir Hacının Yağ Akımı videoları ha işte o akım tam da Üçler İskender akımı. Üçler İskender’in sahibi Hacı abi bizimle çok yakından ilgilendi ve yağ şovunu da güzel sergiledi. Adından da anlaşılacağı üzere Üçler’in en popüler lezzeti İskender. Üstün hep Erzurum’un eti başka der. Gerçekten de öyle.

Buralarda yediğiniz etin tadı bir başka lezzetli. Üçleri’in İskenderine gelince oldukça lezzetliydi. Yediğimiz salata taze ve güzeldi. Burada işletmenin kendi özgün yorumunu kattığı lahmacunun da tadına baktık o da çok iyiydi. Normal et döner ve yemek sonrası sunulan pekmezli kadayıf da lezzetliydi. Şunu belirtmek istiyorum İskenderde çok yağ sevmiyorsanız Hacının Yağ Akımına kapılmayın.:)

erzurum'da ne yenir en iyi restoranlar
Üçler ekibi arı gibi çalışırken 🙂
erzurumda ne yenir en iyi restoranlar

Erzurum’da gerçekten mekanların güzelliğini, lezzetlerin şahaneliğini ve misafirperverlik gibi önemli konuları derinden hissediyorsunuz. Erzurum’da Ne Yenir sorusunun cevapları her yönü ile bizi çok mutlu etti.

ÜÇLER İSKENDER İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Adres: Hacı Salih Efendi, 12 Mart Cad No:25, 25070 Palandöken/Erzurum
Telefon: (0442) 315 64 65

Dönerci Hacıbaba

erzurum'da yemek yenilecek yerler
erzurum'da yemek yenilecek yerler

Yılların eskitemediği bir mekan. Üstün’ün favorilerinden Dönerci Hacıbaba. Gerçekten döner burada tam bir lezzet bombası. Hacıbaba’ya gelirseniz en en başta pilav üstü ya da sade döner yemelisiniz. Yaprak yaprak ince ince kesilmiş döner.:) Yazarken bile acıktıran bir döner bu.:) Gerçekten Erzurum etinin farkını bu dönerden anlayabiliyorsunuz.

Erzurum etinin farkı ne ? Erzurum’da yaz ayları kırkikindi diye adlandırılan yağışlar meşhurdur. Yani hayvanların yediği otlar her daim taze kalıyor. Erzurum’un güzel otlaklarında beslenen hayvanın da eti lezzetli oluyor. Vejetaryenler bize kızabilir ama doğunun yemeklerinde et olmazsa olmaz. Hele Erzurum’a gelince bu durum başka bir hal alıyor.

erzurum'da ne yenir en iyi restoranlar
erzurum'da ne yenir en iyi restoranlar

Dönerci Hacıbaba’nın 2 şubesi bulunuyor. Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nün tam karşısında bulunan şubesi en eski şubesi. Biz Çat yolundaki şubesinde lezzetlerin tadına baktık. Siz ikisinden birine gidebilirsiniz. Erzurum’da döner nerede yenir diyorsanız adres Dönerci Hacıbaba.

DÖNERCİ HACIBABA İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Adres: Muratpaşa, İsmetpaşa Cad. No : 15, 25100 Yakutiye/Erzurum
Telefon: (0442) 234 40 33

Çoşkun Güveç Dünyası

erzurum'da ne yenir en iyi restoranlar
erzurum'da yemek yenilecek yerler

Efsane bir yere geldik. Müthiş bir lezzet durağı. Güveç burada sanata dönüşmüş. Akıllara zarar bir güveç. Abarttığımı sanmayın. Gidin lezzeti tadın ve bu yazının yorumlarına düşüncenizi yazın. Erzurum’un neyi meşhur deseler güveç demem ama Coşkun Güveç Dünyası ile artık güveci de meşhur diyebilirim.

erzurum restoran tavsiyesi
erzurum'da yemek yenilecek yerler

İşletme kendine özgü güzel bir ortama sahip. Her yerde Türk bayrakları. İnsanı gönülden etkiliyor. Mekan gönüle, lezzetler mideye hitap ediyor. Burada güveçte et, tavuk, et/tavuk karışık, kaşarlı mantar yiyebilirsiniz. Salata ve güveçte sıcak salata( domates, biber, soğan) ikram. Biz et, tavuk ve mantar siparişi verdik. Bu nasıl bir lezzettir aman Allahım. Gerçekten bu yazıyı yazarken ızdırap çekiyorum. Buranın lezzetleri aklıma, damağıma kazındı. Güveçte mantar ve tavuk favorim. Lezzetler enfes ötesi. Erzurum’da Ne Yenir sorusunun 10 yıldızlı mekanı olan Coşkun Güveç Dünyası kesinlikle listenizde olsun.

COŞKUN GÜVEÇ DÜNYASI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Kurtuluş Mahallesi 6. Demirciler Sokak No:12 Halkbankası Arkası Yakutiye, 25200 Merkez
Telefon: (0442) 242 23 57
Instagram: https://www.instagram.com/coskunguvecdunyasi/

Tarihi Erzurum Evleri

erzurumda ne yenir
erzurum evleri ne yenir
erzurum evleri ne yenir

Tarihi Erzurum Evleri, Erzurum yeme içme rehberlerinin vazgeçilmezidir. Erzurum’la özdeşleşmiş ve Erzurum kültürünü tam anlamıyla yansıtan bir yer burası. Erzurum Evleri toplamda eski 11 Erzurum Evinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Alan olarak büyük ve küçük evlerden oluşan Erzurum Evleri, Erzurum’un ruhunu çok iyi yansıtıyor. Bu evlerde göreceğiniz her bir tandır (tandır:yemek yapılan yer) bir ev anlamına geliyor. Bu evlerin bazılarında bir de seki bulunuyor. Sekilerde genelde misafir ağırlanıyor. Sekiler normal zemine göre biraz yüksek kalıyor. Başımın üstünde yerin var deyimi buradan geliyormuş.

erzurum evleri ne yenir
erzurum evleri ne yenir

Erzurum evleri gerçekten Erzurum’un tarihini çok iyi anlatıyor. Burada Erzurum’a özgü yöresel ürünleri de satın alabiliyorsunuz. Her evde bir çok otantik eşya var. Hangisi sayayım ki. Özellikle tahtadan yapılmış kayak takımları beni çok etkiledi. Bu takımlarla ne derece zorlukla kayak yapıyorlarmış diyor insan kendi kendine.

erzurum yeme içme yerleri
erzurum yeme içme yerleri

Gelelim Erzurum Evlerindeki yöresel lezzetler. Yukarıda saydığım Erzurum’un Neyi Meşhur sorusunun cevaplarının canlı örneğini burada bulabilirsiniz. Erzurum’daki mekanlar genel itibariyle cağ kebap, kadayıf dolmasına yoğunlaşmışken burada su böreği, ispir kuru fasulyesini ve tatar böreğini bulabilirsiniz. Biz bu lezzetlerin hepsine tadımlık baktık. Özellikle su böreği gerçekten efsane. Yemekler şahane, atmosfer çok ama çok güzeldi. Erzurum’un yöresel yemeklerinin tadına bakmak isterseniz Erzurum Evleri’ne uğramalısınız.

erzurum evleri
erzurum yeme içme yerleri

NOT: Erzurum Evlerinde haftanın her günü canlı müzik var. Akşamları canlı müzik keyfi yapmak isterseniz Erzurum Evlerini tercih edebilirsiniz.

TARİHİ ERZURUM EVLERİ GİRİŞ ÜCRETİ

Normalde Erzurum Evleri’nin giriş ücreti yoktu. Fakat son zamanlarda popülerliğin artması ve buradaki eşyaların korunma maliyeti için Erzurum Evleri’nin girişi ücretli olmuş . Giriş Ücreti kişi başı 3 TL. İçeride bir şeyler yiyip içerseniz giriş ücreti hesaptan düşülüyor.

TARİHİ ERZURUM EVLERİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: İbrahim Paşa Mh., Yüzbaşı Reşit Bey Sokak, 25200 Yakutiye/Erzurum
Telefon: (0442) 213 83 72
Konum: Erzurum Evleri

Asmalı Konak Restaurant

erzurum tortumda ne yenir
erzurum tortumda ne yenir

Yukarıda saydığım tüm mekanlar Erzurum merkezdeyken, Asmalı Konak Restaurant Erzurum’un Tortum ilçesi sınırlarında bulunuyor. Erzurum’un kuzey tarafı yani (Tortum, Uzundere, Narman ve Oltu) ayrı keşfedilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Biz de bu ilçeleri keşfettikten sonra Erzurum’da son zamanlarda ünü artan Asmalı Konak Restauranta gittik.

Baştan söyleyeyim Asmalı Konak Restaurant’ta yediğim bonfilenin tadı ve etin yumuşaklığı hala damağımda. O kadar güzel marine edilmiş bir et ki lokum gibiydi. Asmalı Konak lezzet konusunda her noktada bizden tam puan aldı. Burada tattığımız cağ kebap da çok başarılıydı. Gezi planımızdan dolayı akşama kalsak da cağ kebap oldukça tazeydi. Asmalı Konak’ta dilerseniz balık da yiyebiliyorsunuz. Mezeler de çok güzeldi. Yörede mevsime göre yetişen sebzelere göre size taze taze meze sunuluyor. Özellikle Tortum Şelalesi ya da Uzundere tarafına giderseniz buraya uğrayın derim. Erzurum merkezden sadece yemek yemeye gelenler olduğuna şahit olduk. Erzurum Tortum’da bulunan Asmalı Konak Restaurant %100 tavsiyemizdir.

erzurum tortumda ne yenir
erzurum tortumda ne yenir

ASMALI KONAK RESTAURANT İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Suyatağı, 25430 Tortum/Erzurum
Telefon: (0442) 772 23 70
Konum: Asmalı Konak Restaurant

Babunec Erzurum Kahvaltı Dünyası

erzurum'da ne yenir kahvaltı mekanları
erzurumda ne yenir en iyi restoranlar

Erzurum’un yeni mekanlarından biri olan Babunec Erzurum Kahvaltı Dünyası’nın odak noktası kahvaltı. Serpme ya da açık büfe seçeneği var kahvaltı için. Açık büfe kahvaltıda ise toplamda 165’e yakın çeşit var.

erzurumda ne yenir
erzurumda ne yenir
erzurumda ne yenir

Babunec kahvaltı dünyasında kahvaltı fiyatları bir çok yere göre uygun. Personelin ilgi ve alakası iyi. Erzurum’da kahvaltı için Babunec’i tercih edebilirsiniz.

BABUNEC ERZURUM KAHVALTI DÜNYASI İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Adres: Ayazpaşa, İzzet Paşa Cad. No:2, 25100 Yakutiye/Erzurum
Telefon: (0442) 233 25 55

Erzurum’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımın sonuna geldik. Instagram’da sabitlediğim Erzurum hikayelerinde tüm detayları görebilirsiniz. Hazır Instagrama girmişken takip etmeyi de unutmayın. Erzurum’da gezilecek yerler ile ilgili yazdığım yazı için bu bağlantıma göz atabilirsiniz. Şimdiden musmutlu ve huzurlu gezmeler.:)

3 Comments

 • Avatar of Kerem

  Kerem

  Buju bizi de çok heveslendirdiniz Erzurum’a gidip tatmak hayalimiz bu guzel tanitimlarla emeğinize sağlık

 • Avatar of Türkay

  Türkay

  Erzurum yemekleri özellikle kadayıf dolması şahane gidecek arkadaşlara tavsiyem muammer usta da muhakkak denemeleri lazim

 • Avatar of ERAY YAZARKAN

  ERAY YAZARKAN

  TEYZEMİ İYİKİ ERZURMA VERDİK YOKSA BU GÜZEL ŞEHRİ GÖREMEZDİM KEŞKE BENDE ERZURUMLU DOĞSAYDIM YÜCE YARADANA DUA EDİYORUM BİR DAHA DÜNYAYA GELİRSEM ERZURUMLU OLAYIM DİYE SİZDE BENİ HEVESLENDİRSDİNİZ ŞUAN ÇOK DUYGULANDIM DADAŞLARA SELAM

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.