Snaap Uygulaması : İran’daki Kurtarıcınız

Yarıda kalan İran seyahatimizde her şeyin yolunda gitmesine (ayağım kırılana dek) büyük katkı sağlayan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Snaap App

İran’a gitmeden önce duyduğumuz Snaap uygulaması gerçekten İran’da bize oldukça fazla kolaylık sağladı. Uygulama oldukça güzel,sade ve verimli. İran’da araba kiralayıp kullanmak oldukça zor. Çünkü gerçekten sürücüler kural tanımıyor. Sinyal denen kavram İran’da ne anlam ifade ediyor bilmiyorum. Araçlar aniden gittiği yoldan terse dönebiliyor. Trafik ışığı vs. hak getire. Dolayısıyla ne kadar profesyonel sürücü olsanız bile durum İran’da farklı. Üstün de iyi sürücüdür ama o bile bu trafiği göze alamadı.😃

İran’da zaten ulaşım çok çok ucuz. Dolayısıyla İran’da bu imkanı sonuna kadar kullanmalısınız. Bunun yoluda Snaap’ten geçiyor. İran’a gitmeyi planlıyorsanız Snaap işinize çok yarayacaktır. Bu yazıyı da okursanız sorunsuz şekilde uygulamayı direkt kullanmaya başlayabilirsiniz. Hadi şimdi Snaap Nedir, Nasıl Kullanılır, Ödeme Yöntemleri, Telefona Nasıl Yüklenir gibi detaylardan bahsedelim biraz. Ama öncesinde İran Gezi Rehberlerim.😊

Tahran Gezi Rehberi | Tahran’da Gezilecek 14 Yer
Tebriz Gezi Rehberi : Tebriz’de Gezilecek 12 Yer
Kashan Gezi Rehberi : Kashan’da Gezilecek 8 Yer

Snaap Nedir ? (İran)

snaap iran

İran’ın UBER’i diyebileceğimiz Snaap uygulaması UBER Kullanım Rehberinde anlattığım gibi sürücülerle müşterileri buluşturan bir uygulama. Bulunduğunuz konumu seçiyorsunuz Snaap (Taksi) çağırıyorsunuz ve istediğiniz yere gidiyorsunuz. Olay bu kadar basit ve ucuz.

Snaap İran’ın hangi şehirlerini kapsıyor: Arak, Ahwaz, Babol, Bandar Abbas, Ghaemshahr, Isfahan, Karaj, Kerman, Meşhed, Qazvin, Qom, Rasht, Sari, Şiraz, Tebriz, Tahran, Urmiah ve Yazd

Snaap Güvenilir mi ?

Bu konuda hiç bir çekinceniz olmasın. Snaap uygulaması oldukça güvenilir bir uygulama. Uygulamada gittiğiniz yol güzergahını, sürücünün bilgilerini ve araç bilgilerini görebiliyorsunuz. Sürücüleri UBER’deki gibi puanlayabiliyorsunuz ve sürücüler sürekli denetim altında.

Snaap Nasıl Kullanılır ?

İşin biraz çetrefilli tarafı burada. Snaap uygulamasını kullanabilmek için İran hattınızın olması gerekiyor. Yani şu anda Türk hattınızdan uygulamayı indiremiyorsunuz. İran hattı sahip olduktan sonra uygulamayı indirebiliyorsunuz. İran resmi dili Farsça olmasına rağmen uygulamanın İngilizcesi ve Fransızcası da mevcut.

Uygulamayı App store üzerinden bu bağlantıdan, Android için ise bu bağlantıdan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra bazı yapmanız gerekenler var. Iphone kullandığımdan iphone için söylüyorum. Iphone ayarlardan telefonun uygulamaya güvenmesi gerekiyor bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Ayarlar > Genel > Aygıt Yönetimi (Profiller) > Sparks 42‘ı seçiyorsunuz ve trust (güven) diyorsunuz ve uygulamayı kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Sonrasında İran numaranızla kayıt yapıyorsunuz ve aracın sizi alacağı yeri daha sonra da gideceğiniz yeri seçiyorsunuz. Sistem eşleşme yapıyor ve sürücü ile bağlantı kuruyor. Bu aşamada sürücü bilgilerini ve ödeyeceğiniz ücreti görebiliyorsunuz. Araç sizi belirttiği konumdan alıyor ve hedefe götürüyor. Sonrasında deneyimi tüm detaylarıyla puanlayabiliyorsunuz. Çok basit ve güzel bir uygulama ve UBER’deki gibi eşleşme iptal edildiğinde ceza olayı da yok.

Snaap App Ödeme Yöntemleri

Seyahat ücretini ödemek için nakit ya da online olarak ödeme yapabiliyorsunuz. Online ödeme için İran turist kartınızın olması gerekir. İran Turist Kartınızı kullanarak nakit ödeme yapabilirsiniz .

İran’da ulaşım çok çok ucuz. Ülkenin en güzel özelliğinden biri bu. Snaap uygulaması ise bunu çok daha kolaylaştırıyor. Taksiciler tarafından kazıklanma, başka yoldan götürme gibi derdiniz olmuyor. İran’a gidecekseniz şiddetle tavsiye ederim.

4 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.