Tahran Gezi Rehberi : İhtişam Kokan Başkent

İran güneye indikçe güzelleşen bir ülke. Tahran gezilecek yerleriyle Tebriz’in önüne geçti bizim için. Şatafatıyla büyüleyici sarayları, meydanları, parkları ve ihtiyacınız olacak tüm bilgileri içeren Tahran Gezi Rehberi yazımı okumadan yola çıkmayın derim 🙂

TAHRAN NEREDE?

Tahran İran’ın başkenti ve en büyük şehri. Fars kültürünü gözlemlemek, İran islam devrimi öncesi ve sonrasını görebilmek için Tahran’ı muhakkak görmelisiniz.

TAHRAN’A NASIL GİDİLİR?

Tahran’a Türkiye’den uçabileceğiniz gibi Tebriz’den karayoluyla da geçebilirsiniz. Tebriz otogardan Tahran’a sıklıkla otobüs kalkıyor.25 kişilik lux otobüsleri tercih edebilirsiniz. Hem koltuk aralıkları çok geniş hem de koltuğun kaldırıp ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir kısmı bulunuyor yani oldukça konforlu. Yolculuk ortalama 7-8 saat sürüyor.

TAHRAN’A KAÇ GÜN AYIRMAK GEREKİR?

Eğer güne erken başlayıp vaktinizi etkin kullanırsanız Tahran gezilecek yerleri 2 günde tamamlarsınız. Gitmeden önce müzelerin tatil günlerine ve açılış kapanış saatlerine bakarak gitmekte fayda var. Ben elimden geldiğince tüm detayları vermeye çalıştım Tahran Gezi Rehberi yazımda. Detaylıca okursanız güzel bir plan çıkarırsınız 🙂

TAHRAN GEZİLECEK YERLER

GÜLİSTAN SARAYI

Gülistan sarayı ana salon
Gülistan Sarayı Main Part
Gülistan Sarayı mermer salonu
Gülistan Sarayı Mermer Salonu

Tahran’da gezilecek yerlerin başında geliyor desem yanılmam sanırım Gülistan Sarayı için. Öyle güzel, öyle şatafatlı bir saray ki insanın gözleri kamaşıyor. Kale olarak inşa edilen yapı Kaçarlar döneminde çevresine farklı binalar eklenerek muntazam bir saraya dönüştürülmüş. Tarih boyunca hükümdarların vazgeçilmezi olan saray Unesco dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.  Sarayın içinde farklı salonlar bulunuyor. Ve girişte saraya giriş için ayrı, görmek istediğiniz her bir salon için ayrı ücret ödemek ve bilet almak gerekiyor. Ben salonlardan birçoğunu gezdim ama bence zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için mermer salonu ve main part denilen ana salon fazlasıyla güzel ve yeterli.

Gülistan Sarayı Giriş Ücretleri

Saraya Giriş Ücreti: 150bin riyal

Mermer Salonu: 80bin riyal

Main Part(Ana salon): 310bin riyal

Tahran gezi rehberi gülistan sarayı
Gülistan Sarayı Main Part

NİAVARAN SARAY KOMPLEKSİ

Tahran gezi rehberi niavaran sarayı
tahran gezi rehberi niavaran palace
Niavaran Sarayı Ahmas Shahi Mension

Niavaran Sarayı Muhammed Rıza Şah’ın egemenliğinin son 10 yılında ailesiyle birlikte yaşadığı saray. Halk için sarayın anlamı ve önemi derin. Bir kesim sarayın şah döneminde ne kadar modern ve gelişmiş olduğunu düşünürken diğer bir kesimse şahın halktan uzak bencilce bir lüks içinde yüzdüğünü düşünüyor. İran islam devriminden sonra Humeyni’nin sarayı koruma altına almasıysa herkese ibret olsun düşüncesinden ileri geliyor.

İran’daki bir çok saray gibi burası da bir kompleks ve içerisinde ayrı ayrı binalar bulunuyor. Her birine giriş ayrı ücretlendiriliyor. Biz Niavaran Palace ve Ahmad Shahi Mension’ı gezdik. Niavaran sarayının içindeki mobilyaların bir çoğu Fransa’dan getirtilmiş ve sarayda göz kamaştırıcı halılar var. Çocukların odaları, özel banyoları, dadılarının kendine özel mutfağı, makyaj odası, kıyafet odaları derken insanın bu şatafat karşısında nutku tutuluyor. Saraydaki aileye özel ressamın çizdiği Farah ve çocuklarının resmini gördüğümüzde devrimden sonra yaşananları kaldıramayıp intihar ettiklerini anımsıyor ve içimiz burkularak saraydan ayrılıyoruz.

Niavaran Saray Kompleksi Hangi Günler Açık?

Saray her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açık.

Niavaran Saray Kompleksi Giriş Ücretleri

Saraya Giriş Ücreti: 150bin riyal

Ahmad Shahi Mension : 80bin riyal

Niavaran Palace: 150bin riyal

Niavaran sarayı tahran

SADABAD SARAYI

tahran gezi rehberi sadabad sarayı
sadabad sarayı tahran

İçinden nehir akan, devasa bahçelerin içinde harika bir saray düşünün. Pahlavi ailesinin yazlık saray olarak kullandıkları bu kompleks 3000 dönüm araziye sahip. Alanın büyük bir bölümünü bahçe oluşturuyor. Kompleksin içinde ise 19 adet müze bulunuyor. Yine her birine ayrı ayrı bilet almak gerekiyor. Biz Mellat(white) Palace, Royal Cars Museum ve Green Palace’ı gezdik. Özellikle royal cars müzesindeki araçlar dudak uçuklatan cinsten. Özel konukların saray bahçesinde gezdirildiği, saray bahçesinden dışarı hiç çıkarılmayan araçlar, Farah’ın dünyada yalnızca tek bir tane üretilen Mercedes’i ve daha neler neler. Green Palace’ın içinde fotoğraf ve video çekmek yasak. Alan içerisinde müzelere giden ringler bulunuyor, onları da kullanabilirsiniz.

Sadabad Sarayı Giriş Ücreti: Çok büyük bir kompleks ve içinde çok fazla müze olduğu için tüm ücretleri tek tek yazmak istemedim. Bu bağlantıdan fiyatlara bakabilirsiniz.

Tahran gezi rehberi royal cars museum
Sadabad Sarayı Royal Cars Müzesi

MOGHADAM MÜZESİ

tahran moghadam müzesi
tahram moghadam evi

İran ve Fransız mimarisi kullanılarak yapılmış geleneksel bir İran evi Moghadam müzesi. Moghadam ailesinin yaşanmışlıkları ile dolu evde gezerken o yıllara gidiyor sanki insan. Odaların dizaynı, eşyaları birbirinden güzel. Benim Tahran’da en sevdiğim yerlerden biri oldu. Muhakkak gidip görmenizi tavsiye ederim.

Moghadam Müzesi Giriş Ücreti: 200bin riyal

tahran gezi rehberi moghadam müzesi

ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ

tahran ulusal arkeoloji müzesi
tahran gezi rehberi ulusal arkeoloji müzesi

Burası 3 salondan oluşuyor. Bastan müzesi, İslam arkeoloji müzesi ve Hollanda müzesi.Biz yalnızca Bastan müzesini gezdik. İçeride Persepolis kazılarından çıkarılan tarihi eserler sergilenmekte. Müzenin en ilgi çekici detayı ise tuz madeninde ölen ve yıllar sonra bulunduğunda tuzun koruyuculuğu sayesinde tahribata uğramamış olan tuz adam mumyasıdır. 

Bastan Museum Giriş Ücreti: 300bin riyal

tahran bastan museum

MİLAD KULESİ

tahran gezi rehberi milad kulesi

Dünyanın en yüksek 6. gökdeleni olarak anılan Milad kulesi 2008 yılında hizmete açılmış. Şehri panoramik oalrak görmeyi seviyorsanız Milad kulesinden tüm Tahran’ı seyredebilirsiniz. Kulenin içinde restaurant, sinema, zipline gibi alanlar da bulunuyor.

Milad Kulesi Giriş Ücreti: 250bin riyal

tahran milad tower

TABİAT KÖPRÜSÜ

tahran taleghani parkı
Taleghani Parkı

Taleghani ve Aghaghia adındaki iki güzel parkı birbirine bağlayan İran’ın en büyük köprüsü. Bu köprüye giriş ücretsiz. Gece 00.30’a kadar gidip görebilirsiniz. Akşam ışıklandırılmış haliyle de oldukça göz alıcı. Köprüye metro kullanarak gitmek isterseniz kırmızı hat üzerinde Tecriş yönündeki Shahid Haghani durağında inmeniz gerek.

tahran gezi rehberi tabiat bridge

ZAMAN MÜZESİ

tahran gezi rehberi time museum

Biz saat 17.00 den sonra gittiğimiz için müze kapanmıştı maalesef içini gezemedik. Bahçesinde de zamanın ölçümü için kullanılan tarihi aletler bulunuyor. Ve binanın mimarisi o denli güzel, renkleri öyle iç açıcı ki dışarıdan görmek bile yetiyor.

Zaman Müzesi Giriş Ücreti:
Bahçeye giriş ücretsiz.
Müzenin içine giriş: 200bin riyal

TECRİŞ MEYDANI

tahran gezi rehberi tecriş meydanı

Tecriş Tahran’ın en eski meydanlarından biri. Trafiğin oldukça yoğun olduğu meydanda bir avm, restoranlar, mağazalar bulunuyor. Tahran’da da bazaar görelim derseniz Tecriş’de gezebilirsiniz.

DARBAND

Darband Tahran’ın turistik bölgelerinden biri. Oldukça yüksek rakımda ve dağların arasında bulunuyor burası. Havası yazın bile epeyce serin. Darband’da telesiyej’e binebilir, birbirinden hoş restoranlarda manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

ULUSAL HAZİNE/MÜCEVHER MÜZESİ

Dünyadaki en değerli mücevher koleksiyonlarından birinin bulunduğu bu müzede birbirinden özel eşyalar bulunuyor. Dünyanın en büyük pembe elması Derya-i Nur’u (ışığın denizi) burada görebilirsiniz. Bir çok savaşa neden olan mücevherler, tahtlar ve dahası için bu müze muhakkak görülmeli.

Mücevher Müzesi Hangi Günler açık?

Cumartesi-Pazar-Pazartesi-Salı günleri 14.00-17.00 saatleri arasında açık.

Mücevher Müzesi Giriş Ücreti: 500bin riyal

AZADİ KULESİ

Azadi Kulesi Pers İmparatorluğu’nun 2500. kuruluş yıldönümü nedeniyle Şah Rıza Pehlevi tarafından 1971 yılında yaptırılmış. Önceki adı Şehyad olan kule, İran islam devriminden sonra Azadi yani özgürlük adını almış. Kulenin içi müze olarak kullanılıyor. Ve politik etkinlikler de bu kulede yapılıyor.

Azadi Kulesi Hangi Günler Açık?

Kulenin içindeki müze her gün 10.00-16.00 saatleri arasında açık.

Azadi Kulesi Giriş Ücreti:

Müzeye giriş 150bin riyal

TAHRAN’DA KONAKLAMA

tahran gezi rehberi taha hostel

Tahran Gezi Rehberi listesindeki önemli bir başlık konaklama. Biz Tahran’da Taha Hostel’de konakladık. Taksici geldik dediğinde kafamızı kaldırıp baktığımızda binanın dışarıdan görüntüsü biraz tedirgin etse de içine girince tüm şüphemiz uçtu gitti. Burası bir hostel, kadınlar için ayrı erkekler için ayrı çoklu odaları ve ortak kullanım tuvalet banyoları bulunuyor. Ancak 2 tane yatak ve kendi tuvaleti banyosu bulunan özel odaları da var. Biz de o odalardan birinde kaldık. Tertemiz ve pırıl pırıl bir hostel burası. Üstelik kahvaltı veren gördüğümüz tek hostel diyebilirim 🙂 Belki çok merkezi değil ama metroya yürüme mesafesinde olduğu ve İran’da taksi fiyatlarının uygun olduğu düşünülünce bu göz ardı edilebilir bence. Tahran’da uygun fiyatlı konaklama seçeneği arıyorsanız Taha Hostel kesinlikle tavsiyemdir. Ayrıca İsfahan, Yazd ve Shiraz’da da şubeleri bulunuyor.

https://iranianhostel.com/

tahran taha hostel

TAHRAN’DA NE YENİR ?

tahran gezi rehberi darband

Biz Tahran’da 2 gece kaldığımız için ve ramazan ayında gündüz tüm mekanlar kapalı olduğu için yalnızca 2 kez akşam yemeği yiyebildik. İlk akşamımızda yine yöresel lezzetler deneyeceğimiz güzel bir mekana gidecektik guya ama navigasyon bizi çok alakasız bir yere götürüp ben de açlıktan bayılmak üzere olunca gördüğümüz ilk mekana oturduk. Sonuç Burgerland 😀 Ancak ikinci akşamımızda Darband’da bulunan Roast Restoran’da öyle şahane yemekler yedik ki değmeyin keyfimize. Masamızda dolmamız,zeytunimiz, gilaneh salatamız ana yemek olarak da teke masti yani bizim çöp şiş gibi ve roll kebabımız vardı. Yemekler, sunumlar, müzikler, manzara ve mekanın şıklığı inanılmazdı. Burayı da alın listeye. Tahran’a yolunuz düşerse Darband Roast restoranda kendinize bir ziyafet çekin 🙂

tahran darband roast restaurant

Instagram hesaplarına göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Tahran Gezi Rehberi yazısının sonuna geldik. Herşeyi yazmaya çalıştım ama belki atladığım detaylar vardır. Merak ettiğiniz bir şey olursa aşağıya yorum bırakırsanız seve seve yardımcı olurum. Dolu dolu 2 gün geçirdiğimiz Tahran’ı sevdik ama şimdi daha çok seveceğimiz bir şehre geçiyoruz; Kashan ♥ Tahran vloglarımı izlemek isterseniz diye hemen aşağı iliştiriveriyorum 🙂 

Kashan Gezi Rehberi : İran’ın Göz Bebeği
Tebriz Gezi Rehberi : İran Doğu Azerbaycan

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.