iran gezi rehberi iran hakkındaki herşey kashan gezi rehberi

Kashan Gezi Rehberi : İran’ın Göz Bebeği

İtiraf etmeliyim ki Kashan Gezi Rehberi yazımı daha bir içten daha bir gülümseyerek yazmaya başlıyorum. Tebriz ve Tahran’dan çok daha farklı bir havası var bu şehrin. İran seyahatimizi planlarken hangi şehirleri görelim, nereye kaç gün ayıralım diye düşünürken Türkiye çıkışlı İran turu yapan firmaların tur programlarına göz attık. Bir çoğunda Kashan yoktu. Ve gidip görmüş biri olarak söyleyebilirim ki Kashan’sız bir İran turu benim için düşünülemez. Muhakkak görmeniz gerektiği konusunda ısrar ediyor, işinize yarayacak tüm bilgileri sıralamaya başlıyorum 🙂

KASHAN NEREDE?

Kashan Tahran ve İsfahan şehirlerinin arasında, oldukça merkezi konumda olab bir İran şehri. Tahran’dan Kashan’a 257, Kashan’dan İsfahan’a 210 km mesafe var.

KASHAN’A NASIL GİDİLİR?

Biz Tahran’dan Kashan’a lüks otobüs denilen 25 kişilik otobüslerle ulaştık. Bilet için kişi başı 250bin riyal ödedik. Ve yine Kashan’ı gezdikten sonra İsfahan’a da aynı otobüslerle gittik. Türkiye’den Kashan’a direkt uçuş olmayabilir o nedenle Tahran’a ya da İsfahan’a uçup Kashan’a kara yolu ile geçebilirsiniz.

KASHAN KAÇ GÜNDE GEZİLİR?

Kashan’da gezilecek yerler az ve öz. Biz 1 günde Kashan gezi rehberi için gereken tüm yerleri gördük. Sadece Fin Garden’ın erken saatte kapanacağını hesaba katmadığımız için orayı gezemedik. Vakit etkin kullanılırsa Kashan 1 günde gezilir. Ama tipik İran evi otellerinden birinde konaklamadan da buradan ayrılmamak gerek. Siz iyisi mi 1 gece 2 gün şeklinde yapın planınızı 🙂

KASHAN GEZİLECEK YERLER

KASHAN BAZAAR(ÇARŞI)

Tebriz, Tahran ve Kashan gezi rehberi yazılarında hep güzel şeylerden bahsettim ama İran’da bizi rahatsız eden bir konudan bahsetmek isterim. Tanıştığımız İran’lı insanlar oldukça misafirperver ve sıcakkanlı insanlardı. Hatta çok da iyi bağlar kurduk, tekrar görüşeceğimiz arkadaşlıklar kazandık. Ancak sokaklarda gezerken sürekli bir göz hapsindeydik. İran şehirlerindeki en kalabalık yerler de bazaarlar olduğu için biz bu kapalı çarşılarda gezerken pek rahat edemedik. Haliyle biraz irite olduğumuzu söylemeden edemedim. Bazaar güzel ona sözüm yok ama bakışlar olmasa 😀

AGHA BOZORG CAMİ VE MEDRESESİ

Kashan gezi rehberi agha bozorg camii

Farsça’da büyük ve muhteşem anlamına geliyormuş Bozorg. Adının hakkını veren bu cami Kashan’a gelindiğinde muhakkak görülmeli. İçerisinde hem camii hem medrese bulunuyor. Kadınlara kapalı olmalarına rağmen bir çarşaf veriyorlar girişte,onu giymek ve başınızı onunla örtmek zorunlu. Çarşaf açılırsa gelip uyaracak kadar da ciddi gözlemliyorlar. Tecrübeyle sabit 🙂

Agha Bozorg Cami Giriş Ücreti : Ücretsiz

SULTAN AMİR AHMAD HAMAMI

kashan gezi rehberi sultan amir ahmad hamamı
kashan sultan amir ahmad hamamı

500 yıllık bir İran hamamı olan bu tarihi yer görülmeye fazlasıyla değer. Hamamın son restorasyonunda alçısı 17 kat soyulmuş ve en orjinal katmanda yumurta, süt, soya unu ve limondan yapılan bir harca ulaşılmış. Kulağa kek tarifi gibi gelse de bu karışım çimentodan bile daha sağlammış 🙂 Hamamın içi kadar çatısı da ilgi çekici. Burada güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Kashan’da gezilecek 3 yeri (Sultan Amir Ahmad hamamı, tabatabei house ve abbasi house) kapsayan kombine bilet için 480 bin riyal ödedik. Tek tek ücret ödemektense bu kombine bilet çok daha avantajlı oluyor.

kashan sultan amir ahmad bathhouse

BORUJERDİ KONAĞI(BORUJERDİ HOUSE)

kashan gezi rehberi borujerdi konağı

Kashan Gezi Rehberi yazısının en ilgi çekici noktalarından biri bence Borujerdi Konağı. Çünkü çok güzel bir hikayesi var buranın. Bir halı tüccarı olan Borujerdi, kendi gibi tüccar olan Tabatabei’nin kızıyla evlenmek istemiş. Tabatabei ise Borujerdi’ye tek şart koşmuş, kızım en az baba evi kadar güzel bir evde yaşamalı diye. Bunun üzerine hemen çalışmaları başlatmış Borujerdi. Ve Tabatabei’yi ikna edecek kadar güzel bir ev yapmak tam 18 yıl sürmüş. E şu hikayeyi dinleyince nerede o eski aşklar diyor tabi insan 😀

Borujerdi Konağı Giriş Ücreti: 150bin riyal.

kashan borujerdi house

TABATABEİ KONAĞI(TABATABEİ HOUSE)

kashan gezi rehberi tabatabei house
kashan tabatabei konağı

İşte meşhur gelinimizin baba evi Tabatabei Konağı. Ya dalga geçmeyecekseniz bir şey söyleyeceğim, bu konağın adını her gördüğümde içimden yabadabadu diyorum 😀 Bu görkemli konağı da muhakkak görmeniz gerek. Kombine biletiniz burayı kapsıyor.

kashan tabatabei evi

ABBASİAN KONAĞI(ABBASİAN HOUSE)

kashan abbasian house

Kombine biletinizin kapsadığı 3. ve son yer Abbasian Konağı. Zengin bir cam tüccarına aitmiş bu tarihi ev müzesi. Ayrıca restaurant ve çay evi olarak da hizmet veriyor.

kashan gezi rehberi abbasian house

FİN GARDEN

Ah Fin Garden vah Fin Garden ! Ay vallahi içimizde kaldın. Çok kafiyeli oldu yahu 😀 İnternette kapanış saati 18.45 yazan saat 17.00 de kapandı diye kapıdan çevrildiğimiz yerdir kendisi. Askerler öyle sert ve anlayışsız ki ne yapsak ikna edemedik gezmek için. Ki kapandı diye dışarıdakileri almazken içeride gezenler vardı. Tam yarım saat yalvardık ve asker eşliğinde sadece tek bir foto çekinip hemen çıktık. Unesco Dünya kültür mirası listesinde yer alan bahçeyi biz gezemedik. Siz ne yapın edin görün.

Fin Garden Giriş Ücreti: 200bin riyal

TEPE SİALK ANTİK KENTİ

kashan gezi rehberi tepe sialk antik kenti

Bu antik kentin tarihi m.ö 5500lere dayanıyor. Tepe Sialk’den çıkarılan arkeolojik buluntular Paris Louvre, New York Metropolitan Müzesi ve Tahran İran Ulusal Müzesi’nde görebiliyorsunuz. Tepe Sialk antik kentini Fin Garden’a gidişte ya da dönüşte ziyaret edebilirsiniz. Saat 16.00 da kapanıyor bilginize.

KASHAN’DA NEREDE KALINIR?

kashan mahinestan raheb hotel
kashan konaklama mahinestan raheb hotel

Geleneksel bir İran evi’nde konaklamadan İran’dan dönmeyin derim. Kashan’da bu atmosferi yaşayabileceğiniz çok güzel bir tavsiyem var; Mahinestan Raheb Hotel. Gündüzü ayrı akşamı ayrı güzel otelimiz hem geleneksel hem modern mimariyi buluşturmuş ve müthiş keyifli bir atmosfer yaratmış. Odaları oldukça konforlu. Açık büfe kahvaltısı oldukça tatmin edici. Akşamları avluda güzel müzikler eşliğinde çay keyfi yapmaksa bizi ayrıca mest etti. Şiddetli tavsiyemizdir.

Rezervasyon için mail adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Info@MsrHotel.ir

kashan nerede kalınır mahinestan raheb hotel
kashan otelleri

KASHAN’DA NE YENİR?

kashan gezi rehberi ne yenir
kashan yemekleri

Biz güzel otelimize doyamadığımız için akşam yemeğimizi de otelimizin restoranında aldık. Çorbalar, ana yemekler, salatalar, mezeler, tatlılar meyvelerle dolu dolu bir açık büfesi var. Biz ne önerirsiniz diye sorduğumuzda daha geleneksel olan 2 yemek önerdiler; Goosht Loubia ve Tah Dig. Goosht Loubia bizim kuru fasulyenin daha yoğun kıvamlısı. Ben lezzetini çok beğendim. Üzerine serptikleri tarçın pek bize uymuyor,opsiyonel olabilirdi. Tah Dig ise altında patatesleri ile birlikte pişen sebzeli ve safranlı bir pilav. İkisi beraber oldukça iyi gidiyor. Kashan’a geldiğimizde ne yiyelim derseniz bu iki yemeği kesinlikle öneririm. Mahinestan Raheb Hotel’i de konaklama için tercih etmediyseniz bile restoran için muhakkak gidin. Zaten ambiansı bile yeter.

kashan gezi rehberi geleneksel iran yemekleri

Gönül isterdi ki Kashan Gezi Rehberi yazımı bitirdikten sonra İsfahan’ı da yazayım. Gönül isterdi ki İsfahan’a indiğim ilk dakikadan düşüp bacak kemiğimi kırmayayım ve seyahatimizi güzelce tamamlayalım. Güle güle sözü nasıl anlamlı halbuki değil mi ? Ben gülerek gittim ağlayarak döndüm 😀 Bir gün mutlaka bu rotayı tamamlayacağız. Üstelik artık gittiğimizde görüşeceğimiz dostlarımız da var 🙂

TEBRİZ GEZİ REHBERİ
TAHRAN GEZİ REHBERİ
İRAN HAKKINDA HERŞEY

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.