kışın gidilecek ülkeler

Cancun Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

Hayalimizdeki Meksika seyahatini gerçekleştirmenin mutluluğuyla Cancun gezilecek yerler yazıma başlıyorum. 8 günlük Meksika seyahatimizde Cancun, Tulum ve Chichen Itza’yı gördük. Her şeyi ile bizi büyüleyen bu coğrafyaya duyduğumuz hissin adı tam anlamıyla ilk görüşte aşk.

Tarihine ayrı doğasına ayrı vurulduk. Meksika mutfağı kalbimizde taht kurdu. Bir yandan jetlag etkisi diğer yandan kıştan yaza geçiş e bir de yoğun seyahat programımız bizi hırpalasa da keşfetme arzumuz ve Meksika sevdamızla şevkle uyandık her yeni güne. Bucket list’imizde üst sıralarda yer alan dünyanın yeni 7 harikasından birine Chichen Itza’ya kocaman bir tik attık.

Cancun gezilecek yerler yazımda Cancun merkezde gidebileceğiniz yerlere ek olarak Cancun’da bana göre görmeniz gereken Holbox Adası ve Playa Del Carmen’i de göreceksiniz. Tabi Cancun’a kadar gelmişken Chichen Itza ve çevresindeki yerleri görmeden dönmek olmaz. Fakat Chichen Itza kısmı ayrı bir program ve yazıyı hak ettiği için bu yeri başka bir yazı altında kaleme aldım. Yazımın bağlantısı burada.

Cancun gezilecek yerler listeme geçmeden önce kesinlikle okumanız gerektiğini düşündüğüm Meksika Gezi Rehberi : Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı yazıma muhakkak göz atın. Eminim bu yazı Meksika’da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. (https://bujuyollarda.com/meksika-gezi-rehberi/)

Cancun Gezilecek Yerler Haritası

Google haritada Holbox Adası, Playa Del Carmen ve Isla Mujures Adasını Cancun gezilecek yerler listesine ekledim. Cancun merkezi bir şekilde taksi ile gezebilirsiniz ama diğer bahsettiğim yerler için araç şart. Artı bu yerlere Chichen Itza’yı da eklemek isterseniz araç kiralamanız gezi programınız açısından çok daha pratik olur. Biz 8 gün boyunca araç kiralayarak buraları gezdik. Yoksa bu kadar yeri araçsız gezmek imkansızdı.

Cancun Gezilecek Yerler (Aşağıda sıralama mevcut. Ayrıca harita üzerinde zoom yapabilirsiniz.)

Cancun Gezilecek Yerler Listesi

 1. Playa Delfines
 2. Museo Maya de Cancun
 3. El Rey
 4. Cancún Underwater Museum
 5. Interactive Aquarium Cancun
 6. Coco Bongo
 7. Playa Langosta
 8. Isla Mujeres
 9. Parque de Las Palapas
 10. Mercado 28
 11. Playa Del Carmen
 12. Quinta Avenida (5. Cadde)
 13. Playa Holbox

Cancun Gezilecek Yerler

Cancun gezilecek yerler listemiz 13 yerden oluşuyor. Bu yerlerin çoğu Cancun’un meşhur uzun kıyı şeridi olan ve Oteller Bölgesi olarak adlandırılan yerde bulunuyor.

Listede tarihi yerler de var birbirinden güzel plajlar da. Cancun bir tatilden ne bekliyorsanız size onu sunabilecek bir yer. Cancun’a seyahat planlarsanız eminim tatmin olmuş bir şekilde buradan dönmüş olacaksınız.

Gezilecek yerlerden sonra Cancun’a gitmeden önce bilmeniz gereken her şeyi sıralamaya çalıştım. O başlıkları da okumadan geçmeyin. Evet şimdi Cancun’da ilk durağımız enfes bir plaj olan Playa Delfines.

Playa Delfines

cancun gezilecek yerler

Playa Delfines, sadece Cancun değil Meksika’daki en temiz plaj olabilir. Bu kadar düzenli ve temiz plaj hiç bir yerde görmedik. Yere çöp düşse temizlik görevlileri 5 saniyede alıp imha edecek gibi çalışıyorlar. Deniz desen o da gayet güzel. Çevre düzenlemesi ve deniz bizden 10 üzerinden 10 tam puan aldı.

Bu plajın diğer bir güzel yanı da şemsiyelerin bulunması ve bunların ücretsiz olması. Bembeyaz kum, mis gibi bir deniz insan daha ne isteyebilir ki. Can kurtaranlar, ücretsiz tuvaletler, duşlar ve soyunma odaları her şey süper. Delfines gerçekten Cancun’a çok yakışmış.

Bu plajın seyir terasındaki CANCUN harfleriyle fotoğraf çekilmeyenleri Cancun’a kabul etmiyorlarmış.😃 Burada hem plajın hem de Karayipler’in manzarası efsane. Cancun’da denize girilecek temiz yer arıyorsanız burası %100 tavsiyemdir.

 • Playa Delfines Giriş Ücreti: Plajın herhangi bir giriş ücreti yoktur.
 • Konum: Playa Delfines

Mayan Museum of Cancun

Cancun’da görmeniz gereken bir yer Maya Müzesi. Evet Cancun tatil bölgesi deniz kum güneş dışında kalan seçenekler çok cazip gelmiyor insana fakat gittiğiniz yerin tarihini öğrenmek insanın daha bilinçli gezmesini sağlıyor. Dolayısıyla Cancun’a geldiğinizde bence Maya Müzesini ziyaret etmelisiniz.

Maya müzesi Cancun oteller bölgesinde kalıyor. Burası bina olarak oldukça büyük bir müze. Aracınızı park ediyorsunuz ve müze için gişeden giriş bileti alıyorsunuz. Daha sonra spiralli bir yapıda yürüyorsunuz ve müze sergi salonunun giriş kapısına geliyorsunuz. Bu kısmı gezdikten sonra müzenin açık alanında da tarihi kalıntılar var. Dilerseniz bu açık alanı da ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim müzenin içine. Müze, Meksika’daki Maya kültürünün en önemli arkeolojik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Sadece Quintana Roo Eyaleti değil Palenque, Chichén Itzá ve Comalcalco gibi yerlerden çıkarılan eserler de müzede sergileniyor.

Müzenin ilk odasında Quintana Roo eyaletinde çıkan eserler var. Eserler kronolojik olarak çıktıkları döneme göre sergileniyor. Sıralama Quintana Roo kıyısındaki batık mağaralarda bulunan en eski mezarlarla başlıyor, devletin güneyindeki anıtsal alanların tarihinden, kuzey bölgesinin veya Doğu Kıyısının yükselişine kadar devam ediyor. İki bin yıllık tarih boyunca Quintana Roo Mayaları tarafından kullanılan cenaze törenleri, mimari unsurlar ve ev eşyaları bu odada sergileniyor. 

Müzenin ikinci odası Maya uygarlığının genel yaşam şekilleriyle ilgili. Bu odada Mayaların çevre ile ilişkisi, şehirlerinin kökeni, gelişimi ve düşüşü, tarımdan ticarete ekonomik faaliyetleri, yönetici seçkinlerin özellikleri ve aralarındaki savaşlar, yazı ve takvim gibi en önemli kültürel ifadeleri ve top oyunu gibi bazı ayinler betimleniyor. Bu top oyunu çok farklı bir şey. Açıklamaları okuyunca içinize bir ürperti gelebilir.😨 Müzenin üçüncü ve son odasında, müzenin teması ve geçici sergilerin sunumu gösteriliyor.

Tarih ve arkeoloji seven bir çift olarak Maya Müzesi’ni sevdik. Bina büyük ama içi çok da dolu değildi. Mayaların tarihini eserleri görerek öğrenmek güzeldi. Binadan çıkınca San Miguelito bahçesini ve burada bulunan tapınak kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz.

 • Maya Müzesi Giriş Ücreti: Kişi başı giriş ücreti 85 Peso
 • Müze Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Konum: Museo Maya de Cancún

El Rey

cancun gezilecek yerler meksika
Cancun Gezilecek Yerler : El Rey Harabeleri

El Rey Harabeleri, Cancun’daki en önemli arkeolojik alanlardan biri. Burası ilk zamanlarda küçük bir yerleşim yeri iken sonrasında MS 1200 – 1550 yılları arasında ekonomi ve mimari olarak gelişme kaydetmiş.

Araştırmalara göre El Rey yakınlardaki San Miguelito zamanının deniz ticareti ve balıkçılık faaliyetlerinin en önemli yerlerinden biriymiş.

İspanyol işgali sonrasında Doğu Sahili’ndeki yerleşim sistemi dağılmış ve bu da El Rey nüfusunun kısa sürede yok olmasına neden olmuş.

El Rey arkeoloji bölgesinde çok fazla bir şey görmeyi beklemeyin. Çok fazla tahribat var. Oteller bölgesinde kalıyorsanız ya da tarihe meraklıysanız burayı ziyaret edebilirsiniz. Bir de burada oldukça fazla iguana var. Geldiğinizde karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek görürsünüz.😊

 • El Rey Harabeleri Giriş Ücreti: Kişi başı giriş ücreti 80 Peso
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 17.00
 • Konum: El Rey Harabeleri

Cancún Underwater Museum

cancun gezilecek yerler meksika

Cancun gezilecek yerler listesinde bir diğer ziyaret edebileceğiniz yer Cancún Underwater Museum. Bu müzede, çoğu İngiliz heykeltıraş Jason de Caires Taylor ve diğerleri beş Meksikalı heykeltıraş tarafından olmak üzere su altında 500’e yakın heykel bulunuyor.

Cancún’daki en büyük mercan kayalığı olan Manchones Resifi, zamanında dalgıçlar ve şnorkelle yüzenler tarafından zarar görmesinden sonra insanları bu resiften uzaklaştırmak için başka bir alana böyle bir müze kurulması fikri ortaya atılmış. 2013 yılında su altına 500 heykelin yerleştirilmesiyle bu müze kurulmuş.

Bu müze bir organizasyon tarafından işletiliyor. Sitesinden dilediğiniz tur paketini alıyorsunuz ve su altına dalış yapıyorsunuz. 4 çeşit tur var. Snorkell, Diving, Jungle Tour ve Glass Bottom Tour.

 • Organizasyon Şirketinin Web Sitesi: https://musamexico.org/tours/

Interactive Aquarium Cancun

cancun gezilecek yerler

Çocuklu bir aile iseniz tam size göre bir aktivite. Cancun’da bulunan Interactive Aquarium alan olarak küçük bir akvaryum. Gezmesi çok zaman almayacaktır.

Akvaryumda bir çok balık çeşidini görebilirsiniz. Yaklaşık 1200 çeşit deniz canlısı var. Üst katta ise köpek balıkları bulunuyor.

Çocuklar için en ideal gösteri yunusların gösterisi olabilir. 8 kişilik gruplarda bu gösteriye katılmanın ücreti ise 120 dolar. Bu ücrete akvaryum gezintisi de dahil. Sadece yunuslarla yüzmek için ise 80 dolar ödemelisiniz.

Burada akvaryum yürüyüşü yapabilir, deniz canlılarının hayatına yakından tanık olabilirsiniz. Detaylı bilgi ve tur paketleri için aşağıdaki web siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Coco Bongo

meksika cancun gezilecek yerler
Cancun Gezilecek Yerler : Coco Bongo

Cancun’da eğer geniş vaktiniz varsa gecelere akmamak olmaz. Gecelere akacaksanız da en iyi adres Coco Bongo.

Bu kulüpte birbirinden güzel kostümlerle konsept şovlar yapılıyor. Yaklaşık 10-15 dakikalık gösteriler oluyor ve her aralıkta dev ekranlarda videolarla müzik çalıyorlar. Daha sonra ise dans.

Coco Bongo için biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Aldığınız biletler üyelik şeklinde oluyor. Örneğin altın üyelik 150 dolar civarında. En düşük paket ise 90 dolar civarında. Ön taraftan showları izlemek için 195 dolar ödemeniz gerekiyor. Bir de VIP Table uygulamaları var. Eğer çok kişi gelecekseniz bu uygulamayı değerlendirebilirsiniz.

Mekanın giriş biletlerini bir çok acente satıyor fakat bileti kendiniz de alabilirsiniz. Gösteriler gece 8’de başlıyor ve 11’de bitiyor, sonra saat 2’ye kadar dans edebiliyorsunuz. Buraya hem eğlenmek hem de birbirinden güzel showları izlemek için gidilir. Bu arada bu kulüpte beach partiler de yapılıyor bilginiz olsun.

Playa Langosta

cancun gezilecek yerler

Cancun yerlilerinin favori plajı olan Playa Langosta’ya geldik. Bu geniş beyaz kumlu bir plaj ve sadece yerlilerin değil turistlerin de favori noktası.

Uzun bir iskele tarafından ikiye bölünmüş olan Playa Langosta, Cancun Hotel Zone’un kuzey tarafındaki diğer plajların çoğu gibi sakin, sığ, kristal berraklığında sulara sahip. Burası küçük çocuklu aileler ve sadece deniz kenarında dinlenmek isteyenler için oldukça ideal bir yer.

Plajda bir işletme var ve bünyesinde tuvaletler ve oyun alanı bulunuyor. Yiyecek içecek noktasında hazırlık gidin. Kendi havlunuzu ve sandalyenizi getirip dilediğiniz gibi plajda takılabilirsiniz.

Playa Langosta Giriş Ücreti: Burası bir halk plajı. Herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz otopark var.
Ziyaret Saatleri: Giriş sabah 8’den akşam 5’e kadar.
Konum: Playa Langosta

Isla Mujeres

ısla mujeres

Isla Mujeres yani kadın adası Cancun gezilecek yerler listenizde mutlaka bir gününüzü ayırıp ziyaret etmeniz gereken bir güzellik. Adanın Cancun’a oldukça yakın olması ve kolaylıkla ulaşılabiliyor olması burayı daha da cazip kılıyor. Hayal ettiğiniz Karayip tatilini Isla Mujeres size yaşatmaya ant içmiş gibi. Upuzun sahili, mavinin en tatlı tonlarını görebileceğiniz denizi ile unutulmaz bir gün geçirmeye hazır olun.

Biz Isla Mujeres’e turla gitmeyi tercih ettik. Özel turlar adaya sizi katamaranla götürüyor. Yolculuğun kendisi bile başlı başına bir deneyim. Eğlenceli bir ekibe denk geldiyseniz çok keyifli geçeceğini söyleyebilirim. Tur kapsamında gün boyu katamaranda sınırsız alkollü ya da alkolsüz içecek hakkınız oluyor. Görevliler inanılmaz ilgili, etrafınızda dört dönüp sürekli ne içmek istediğinizi soruyorlar.

Keyifli bir yolculuğun ardından ada açıklarında demirliyorlar ve yarım saat yüzme molası veriliyor. Ardından öğle yemeği yenilecek beach club’a gidiyoruz. Gittiğimiz mekan adanın Playa Del Mar sahilinde bulunuyor. Burada açık büfe yemek ve sınırsız içecek büfesi de tur paketine dahil. Keyifli bir öğle yemeğinden sonra tekrar katamarana biniyoruz ve adanın merkezi olan Playa Norte’ye gidiyoruz.

Burada 2 saat serbest zaman var. Dilerseniz downtown’da hediyelik eşya satan dükkanları dolaşıp tekila tadımı yapabilirsiniz. Dilerseniz de yüzebilirsiniz. Sahil havlunuzu serip güneşlenmeniz için müsait. Rahatına düşkünler için şezlong şemsiye kiralanabilecek çok sayıda mekan da bulunuyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi biz Isla Mujeres’e Fantastic Tour ile gittik. Aynı firmayla Holbox Adası turuna da katıldık. Firmanın iletişim bilgilerini Holbox kısmında bulabilirsiniz.

Isla Mujeres’e Bireysel Feribotla Gidiş – Dönüş

Isla Mujeres’e Puerto Juarez’e’ten kalkan Ultramar feribot terminalinden ulaşabiliyorsunuz. Buradan Isla’ya günde birkaç feribot seferi düzenleniyor. Cancun’dan Isla Mujeres’e gidiş dönüş 1 yetişkin için fiyat 300 Peso. Detaylı bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz.

Parque de Las Palapas

meksika sokak lezzetleri

Parque de Las Palapas, Meksika lezzetlerini tadabileceğiniz güzel yerlerden biri. Burası küçük küçük dükkanlara ayrılmış ve tüm işletmeler menü halinde yiyecek satıyor. Burada lüks restaurantlar görmeyi beklemeyin.

Mekanların hemen hemen hepsinde fiyatlar yazıyor. Hijyen açısından çok fazla bir şey beklemeyin zira Meksika’nın sokak lezzetleri bunlar. Las Palapas’ta yeri geldiğinde festivaller ve kutlamalar da yapılıyor.

Tako, espanados gibi lezzetleri tavuk, dana veya domuz şeklinde satıyorlar. Biz çok aç olmadığımızdan burada bir şey yemedik. Açıkçası biraz da iştaha gelmedik.😃 Sadece bir kaç fotoğraf alıp yolumuza devam ettik. Parque de Las Palapas’ın konumu burada.

Mercado 28

cancun gezilecek yerler
Abla gördüğünüz üzere pusuda bekliyor 😀

Cancun’da hediyelik eşya satın almak isteyenler varsa Mercado 28’i tercih edebilir. Hatta burayı tercih etmeli. Neden mi çünkü burası daha ucuz.

Araç park yerine aracımızı park ettikten sonra buraya giriş yaptık. Yaptık ama bu kadar yapışkan esnaf görmedik. Herkes mi laf atar gel diye. Gına geldi bir ara çıkacaktık az daha sabır dedik. Bir dükkana girdik tamam buradan alacağız dedik kadın elimize sürekli sepet vermeye çalışıyor. Neymiş 10 tane parça 100 peso. Ya 10 tane almayacağız diyoruz al sepeti al diyor. Yani anlayacağınız içeri girsen de girmesen de yapışkan bir esnafı var buranın.

Mercado 28’in tam ortasında Meksika yemekleri satan bir mekan var. Biz gittiğimizde tıklım tıklımdı. Eğer acıkırsanız burayı da değerlendirebilirsiniz.

Özetle Cancun’da ucuz bir şeyler satın almak isterseniz burayı değerlendirebilirsiniz. Şunu da belirteyim kesinlikle pazarlık yapın. Unutmayın Cancun’da turistseniz siz yürüyen dolarsınız. Konum burada.

Playa Del Carmen

cancun gezilecek yerler
Cancun Gezilecek Yerler : Playa Del Carmen’deki Anıt

Biz Playa Del Carmen’e Tulum’dan Cancun’a dönerken uğradık. Tulum gelişmişlik açısından çok fazla gelişmiş bir yer değil. Playa Del Carmen’i de öyle düşünüyorduk ama ne görelim offf da offf.

Playa gerçekten çok gelişmiş tam bir sahil kenti olmuş. Vaktimiz olsaydı da biraz daha burada takılsaydık dedik. Birbirinden güzel kafeler, restaurantlar ve mağazalarıyla buranın gerçekten çok cool bir havası vardı.

Playa bize unutulmaz bir anı da yaşattı. Park ettiğimiz yerden aracımızı almaya gittik bir baktık ki arabanın tekerine kocaman bir şey takmışlar. Cama da şakk bir şey yapıştırmışlar. Her şey ispanyolca. Üstün gitti birilerine sordu yolu yordamı öğrendi. Tabiki park cezası. Hem de 580 Peso.😥 Üstün Oxxo denen yere ödemeyi yaptı sonra fiş üzerindeki numarayı aradı. Geldi söktüler aparatı. Yani Playa 580 Peso cezayla uğurladı bizi. Sözüm şu ki Meksika’da arabanızı nereye park edeceğinizi iyi seçin.

Bu negatif durum Playa Del Carmen’i sevmemizi engellemedi. Gerçekten burayı çok sevdik. Tam olarak Cancun – Tulum arasında kalan Playa çok güzel otellere ve plajlara sahip. Eğer bu taraflara seyahat planlayacaksanız Del Carmen’e 1 ya da 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Quinta Avenida (5. Cadde)

Quinta Avenida

Gelelim Playa Del Carmen’in en işlek caddesi olan Quinta Avenida’ya. Bu cadde trafiğe kapalı ve yaklaşık 3 km uzunluğunda. O kadar canlı ve güzel ki bu canlılık bize hayat verdi resmen.

Quinta Avenida’da bir çok mağaza, restaurant, butik otel ve bar var. Mekanlar oldukça kaliteli. Markalar desen hepsi üst düzey. Akşam da cadde rengarenk olunca ve hafif hava da esince burada yürümek baya keyifli oldu.

Bu sokağa giderken bir de İstanbul Kafe diye bir yer gördük ve baya duygulandık.😃 Bu caddenin sonu Playa Del Carmen’in meşhur heykelinin önüne çıkıyor. Tam da bize bir Maya gösterisi denk geldi ki çok güzeldi. Playa Del Carmen’e geldiğinizde buraya muhakkak uğrayın. Aman dikkat bizim gibi park cezası ödemeyin.😃

Quinta Avenida 5. Cadde’nin konumu burada.

Holbox

cancun gezilecek yerler holbox

Cancun gezilecek yerler listesinin en uzak ama en güzel yeri olan Holbox’a geldik. Holbox bir ada. Hem de ne ada! Turkuaz renkli denizi, bembeyaz incecik kumları ile Maldivler’in Meksika şubesi adeta. Üstelik öyle güzel plajları var ki, cennete düştüğünüzü düşünebilirsiniz.

Biz Holbox’a Fantastic Tours firmasıyla gittik. Sabah çok erken saatte yola çıkılıyor. Erken dediysem gerçekten çok erken. 05.30 falan.😃 Kaldığınız otelin konumuna göre sırayla tüm katılımcıları topluyor ve yola koyuluyor araç. Yolculuk Chiquila’ya. Siz turla değil de bireysel olarak gitmek isterseniz de yine Chiquila iskelesinden binecekseniz Holbox’a giden deniz aracınıza. Chiquila – Holbox arası gidiş dönüş feribot bileti ücreti ortalama 15 Dolar. Bu ücret tura dahil olduğu için herhangi bir ödeme yapmadık.

Yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Chiquila’ya vardıktan sonra hız teknesine biniyoruz ve ilk durağımız Yalahau. Holbox’a yaklaşık 30 dakika mesafede bir cenote burası. Uzun yıllar boyunca Yalahau, Holbox için doğal bir tatlı su kaynağı olarak kullanılmış. Cenotede yaklaşık 1 saatlik yüzme molası veriyor turumuz. Burada can yeleği giymek zorunlu. Ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. Girişte bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Ormanın içindeki bu açık cenote saklı bir cennet gibi.

Sonrasında tekrar teknemize biniyoruz ve istikamet Passion Island. Bu küçük ada, Holbox’a 15 dakika uzaklıkta. Kuşları doğal ortamlarında gözlemleyebileceğiniz, hani şu meşhur ıssız bir adaya düşsen sorusundaki ıssız adada gibi hissedeceğiniz müthiş güzellikte bir yer. 20 dakika kadar fotoğraf molasından sonra tekrar tekne ve hop Punta Mosquito’dayız.

Punta Mosquito denizin ortasında kilometrelerce yürüyebileceğiniz mükemmel bir yer. Parlak Karayip güneşinin altında sizi bekleyen sığ turkuaz su, sizi genişçe uzanan kumsalda huzurlu bir yürüyüşe davet ediyor. Şanslıysanız, Punta Mosquito’nun çevresinde flamingoları bile görebilirsiniz. Burası gerçekten efsane bir yer.

Ve işte Holbox’tayız. Tur kapsamında dahil olan öğle yemeğimizi afiyetle yiyor ve 2 saatlik serbest zamanımızın tadını çıkarıyoruz. Meşhur Holbox yazısının önünde fotoğraflar çekiyor, sahilde keşfe çıkıyor ve kendimizi o sıcacık turkuaz sulara bırakıyoruz. O kadar hızlı geçiyor ki zaman hayatımızın en hızlı geçen 2 saatini yaşıyoruz.

Tur inanılmaz keyifli geçti. Biz çok memnun kaldık. Turda satış bölümünde çalışan Irıs Hanım bize her noktada yardımcı oldu. Whatsapp’tan kolayca iletişime geçebilirsiniz. Iris aklınıza takılan her noktaya cevap veriyor. Eğer tur ile Cancun’u gezecekseniz kesinlikle bu firmayı tavsiye ederim. Bujuyollarda tavsiyesiyle geldim derseniz %5 indirim alırsınız.😊

holbox passion island

Ben adadaki yerlere bireysel gitmek istiyorum derseniz adada tur paketleri satan yerler olduğunu göreceksiniz. Özetle Holbox Adası gezilecek yerleri aşağıya listeliyorum. Bu yerleri kesinlikle görmeniz lazım. Adanın konumu burada.

Holbox Adası Gezilecek Yerler:

 • Holbox Merkez Sahili
 • Passion Island
 • Punta Mosquito
 • Yalahau

Cancun’da Ne Yenir & Mekan Önerilerim

Cancun’da ne yenir sorusunun cevabı için kısıtlı zamanımızda olsa bir kaç mekan deneyimleme fırsatı bulabildik. Meksika lezzetlerini tadabileceğiniz Cancun’da yemek noktasında bir çok alternatifiniz var. Sokak lezzetlerinden lüks restaurantlara her bütçeye hitap edecek edecek yerleri Cancun’da bulabilirsiniz.

Biz iki yer deneyimledik ve bu mekanlardan oldukça memnun kaldık. Buraları canı gönülden tavsiye ederim. Fakat nere olursa olsun bir yere gitmeden önce her zaman spesifik gerekli araştırmalarınızı yapın.

100% Natural Cancun

cancunda ne yenir

Cancun’da özellikle güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz %100 Natural’ı size canı gönülden tavsiye ederim. Burada hemen hemen tüm ürünler doğal. İşletme yerlileri desteklemek için servis yaptıkları ürünlerin bir kısmını köylülerden alıyor. Diğer kısmını da kendisi üretiyor.

İşletmenin doğaya bakış açısını gerçekten çok güzel. Misyon olarak kendilerine farklı bir bakış açısı katmışlar. Mekanın çok da güzel bir avlusu var. Yemyeşil bir ortamda yemeğinizi yiyorsunuz.

Burada sadece kahvaltı yok tabi ki. Öğle yemeği ya da akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Biz fajita tercih etmiştik gayet güzeldi. Bir de buranın smoothlerini denemelisiniz. Saat 20.30’a kadar açık olan %100 Natural’in konumu burada.

Pizzaiolo Cancún

cancunda ne yenir

Pizzaiolo’ya Cancun’da son günümüzde gittik. Neden mi çünkü Meksika lezzetleri bir saatten sonra sarmıyor. Her yerde tako her yerde tortilla görmeye başlıyorsunuz. Tortilla ekmeğinin unu biraz ağır geldiğinden vücut yeter sinyali veriyor. Biz de farklı bir arayış içinde kendimizi Pizzaiolu Cancun’da bulduk.

Bu güzel restaurantta en başta çalışanlar çok kibar ve ilgili. Her ne kadar İngilizce konusunda sıkıntı yaşasak da el hareketleri, Google translate ile anlaşabildik.

Sipariş olarak pizza ve makarna siparişi verdik. Öyle bir pizza geldi ki boyut olarak maşallahı vardı. Makarnayı söylemesek de olurdu. Yemekler gayet lezzetliydi. Domuz eti yemediğimizden önden uyarımızı yaptık. Çünkü Meksika’da domuz eti oldukça fazla tüketiliyor.

Mekanın ambiyansı gayet güzeldi. Sade ve şık bir tasarıma sahipti. Cancun’da Meksika lezzetlerinin dışında farklı bir arayış içine girerseniz burayı kesinlikle listenize alın. Mekanın konumu burada.

Cancun’da Nerede Kalınır ?

cancun'da nerede kalınır

Cancun’da Nerede Kalınır ? Cancun tam anlamıyla bir tatil cenneti. Burada bulunan oteller bölgesinde birbirinden güzel oteller var. Tabi oteller bölgesindeki yerler daha lüks ve tuzlu onu da belirteyim. Oteller bölgesine alternatif olarak Cancun merkezde de kalınabilir. Buradaki oteller hotel zone’a göre daha uygun fiyatlı.

Eğer ben 5 yıldızlı otelde kafa dinlemek istiyorum derseniz oteller bölgesindeki konaklama yerlerinden bir yer ayarlayabilirsiniz. Yukarıda yazdığım Cancun gezilecek yerler listesinin bir çoğu da oteller bölgesinde yer alıyor. Gezmek açısından da size kolaylık olabilir.

Gelelim biz Cancun’da nerede kaldık sorusuna. Cancun’da bir çok otel alternatifi var ama biz çok ama çok farklı bir şey duyduk ve bu duyduğumuz yeri seçtik. Gerçekten çok farklı bir deneyim yaşadık. Hayatımızda ilk defa böyle bir deneyim yaşadık ve çok memnun kaldık. İyi ki burayı tercih ettik dedik. Cancun’da nerede mi kaldık. Cancun Yellow Kapsule Hotel’de kaldık.

Kapsül otelleri duymuşsunuzdur. Bildiğin kapsülün içinde konaklıyorsun sanki uzay mekiği gibi bir şey. Otel ile ilgili çok fazla bir şey yazmayacağım. Çünkü bu otel ile ilgili çektiğim Vlog her şeyi anlatıyor. Özetle şunu belirteyim; Cancun’a gelirseniz Yellow Capsule Hotel’i kesinlikle tavsiye ediyorum. Farklı bir konaklama deneyimi için burayı tercih edebilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şey olursa buraya ya da Youtube’a yorum bırakabilirsiniz.

Yellow Capsule Hotel İletişim Bilgileri:

Web Site: https://www.theyellowcapsule.com/
Adres: Blvd Cumbres SM 310 MZ 109 LT4, Local 30, 2do Piso, 77560 Cancun
Telefon: +52 998 234 4526
Konum: Yellow Capsule Hotel

Cancun’a Gitmeden Önce Bunları Bilin !

Cancun Nerede ?

Cancun Nerede
Cancun Gezilecek Yerler : Holbox Punta Mosquito

Cancun, Meksika’nın en doğu ucunda Quintana Roo eyaleti sınırları dahilinde bulunuyor. Tarihsel olarak Mayaların hüküm sürdüğü topraklar olan Cancun coğrafi olarak Yucatan Yarımadası’nın kuzey doğusunda kalıyor.

Cancun’un bu güzel konumu hem tarihsel açıdan hem de turizm açısından buraya büyük değer katmış. Karayiplerin doğal güzelliği ile etrafı çevrili olan Cancun’un haritadaki konumu burada.

Cancun’a Nasıl Gidilir ?

Cancun'a nasıl gidilir
Cancun Gezilecek Yerler : Isla Mujeres Katamaran Turu

Türkiye’den Cancun’a Nasıl Gidilir ? Cancun’a Türkiye’den tek ulaşım yolu havayolu. Deniz yolu da vardır ama nasıl açıkçası bilmiyorum. Biz havayolu ile ulaşımın detaylarından bahsedeceğiz.

Cancun’a Türkiye’den direkt uçuş bulunuyor. THY’nin Cancun’a direkt uçuşu var. Yani dilerseniz İstanbul’dan Cancun’a direkt uçabilirsiniz. Tabi bu biraz daha tuzlu belirteyim.

Biz Cancun’a aktarmalı uçuş yaparak ulaştık. Bizim için oldukça uzun bir yolculuk oldu. Giderken Air France ile dönerken ise KLM Havayolları ile döndük. Cancun’a giderken İstanbul-Paris-Cancun dönerken ise Cancun-Amsterdam-İstanbul şeklinde döndük.

Uçaklar gayet konforluydu. Okyanus yolculuğunda hem gidişte hem de dönüşte 2 kere yemek servisi ve sınırsız atıştırmalıklar vardı. Koltuk arkası ekranlarda ise film, müzik, oyun gibi bir çok aktivite vardı.

Uçak biletlerimizi Eylül 2021’de tek kişi gidiş dönüş yaklaşık 3500 TL’ye aldık. Şu anki fiyatlara ve dolar kuruna göre uygun bir bilet oldu bizim için. Eğer Cancun’a ucuz bilet arıyorsanız aktarmalı uçuşları tercih etmelisiniz. Ucuz uçak bileti bulmak için bu yazıma göz atabilirsiniz. (https://bujuyollarda.com/ucuz-ucak-bileti-bulma-yollari/)

Cancun Kaç Günde Gezilir ?

cancun gezilecek yerler

Yukarıda bahsettiğim yerleri gezmek için toplam süreniz 3 ya da 4 gündür. 1 gün Isla Mujures, 1 gün Holbox kalan 1 ya da 2 günü ise Cancun merkezdeki yerleri gezebilirsiniz. Chichen Itza’yı da Cancun planına eklerseniz +1 gün daha buraya ayırmalısınız.

Bahsettiğim sürelerde sabah erken kalkıp günü iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Aksi takdirde gün ölüyor. Hele Holbox ve Chichen Itza için sabah 6’da ayakta olmanız gerekiyor.

Cancun’a Ne Zaman Gidilir ?

Cancun’a Ne Zaman Gidilir ? Cancun’a gitmek için en iyi dönem Kasım ile Nisan ayları arası. Bu sezonda güneşli havalarla ve yüksek fiyatlarla karşılaşmanız oldukça yüksek.😃

Bizim 8 günlük Cancun ve Tulum seyahatimizde sadece 2 gün yağmur yağdı, kalan günler gayet güneşli ve sıcaktı.

Cancun’a Hangi Mevsimde Gidilir ? Dediğim gibi Cancun için ideal zaman Kasım – Nisan ayları arası. Şubat – Nisan ayları arası daha güneşli olma olasılığı yüksek. Biz mart ayında Cancun’daydık ve hava 1 gün hariç gayet güzeldi. Tabi söz konusu tabiat olunca tüm durumlar değişebilir.

Cancun’da Araç Kiralama

cancun araç kiralama

Biz Cancun, Tulum ve Chichen Itza’ya toplamda 8 gün ayırdık. Bu 8 gün boyunca her yeri Cancun’da kiraladığımız araç ile gezdik. Aracımızı Türkiye’de iken ayarlamıştık. Cancun’a geldiğimizde firma yetkilileri bizi aldı ve havalimanına yakın ofislerine götürdüler. Burada kısa bir form doldurduktan sonra Suzuki Vitara marka aracımızı teslim aldık.

Araç kiralarken günlük ödemeye ek olarak 150 Dolar depozito verdik. Aracımızı teslim ettikten sonra 150 Doları tekrar geri aldık. Çok basit, çok kolay bir süreç oldu bizim için.

Araç kiralama ile ilgili Sky Blue Rent a Car firmasını tercih ettik. Firma yetkilisi Daniel bize çok ama çok yardımcı oldu. Türkiye’deki ehliyetimizin burada da geçerli olduğunu söyledi. 8 gün boyunca herhangi bir polis kontrolüne denk gelmedik. Bu durum Cancun ve Tulum için geçerli bir kez daha belirteyim.

Araç kiralarken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var.

 • Araç mümkünse yeni olsun. Eski bir araba sorun çıkartırsa hiç de güzel olmaz.
 • Aracın ruhsatını sorun ve arabada olduğundan emin olun.
 • Aracın her tarafını kontrol edin. Hem bir farklı eşya olması hem de vuruk, çizik varsa tespit edin ve kesinlikle bunların fotoğrafını çekin.
 • Aracın yakıt durumuna bakın. Hangi seviyede aldıysanız o seviyede teslim edin.
 • Araç kiralama formunun bir nüshası arabada bulunsun.
 • Hız olayına dikkat edin. Radara yakalanmak istemezsiniz.
 • Park yeri Tulum ve Cancun’da oldukça sıkıntı yarattı. Hatta Playa Del Carmen’de 580 Peso park cezası ödedik. Dolayısıyla aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin.
 • Çevrimdışı haritanız her zaman telefonunuzda olsun.
 • Eğer çok km yapacaksanız mümkünse az yakan bir araç tercih edin.

Cancun’da Alışveriş

Cancun alışveriş noktasında oldukça gelişmiş bir yer. Modern alışveriş yerlerinden salaş yerlere kadar bir çok alışveriş yeri seçeneği var.

Bu yerlerden Meksika’ya özgü hediyelik eşyalar satın alıp keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle La Isla Shopping Village’da dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz. Aşağıya Cancun’da alışveriş yapabileceğiniz yerlerin listesini bırakıyorum.

Cancun Alışveriş Noktaları

 • La Isla Shopping Village
 • Puerto Cancun Marina Town Center
 • Mercado 28
 • Las Plazas Outlet Cancun
 • Luxury Avenue Cancun

Cancun Pahalı mı ?

cancun pahalı mı ucuz mu
Cancun Gezilecek Yerler : Holbox Adası

Cancun Pahalı mı ? Evet Cancun pahalı bir yer. Hatta Tulum’u daha pahalı olarak düşünüyorduk ama tam tersi Cancun daha pahalı. Sonuçta tatil bölgesi evet ama biraz daha insaflı olabilirler.

Meksika’da pazarlık sünnet değil farz olmalı. Adamlar ağızlarını tepenin de tepesinden açıyor. 250 peso dediği malı 50 pesoya kadar düşebiliyor. Dolayısıyla burada pazarlık yapmaktan çekinmeyin. İnsanlar sizi direkt dolar olarak gördüklerinden pazarlık kaçınılmaz bir gerçek oluyor.

Cancun gezilecek yerlerin giriş ücretlerini listemde tek tek yazdım. Tulum’daki yerlere göre buradaki giriş ücretleri biraz daha insaflı. Bunun dışında genel olarak şartlar aynı. Cancun’da araç park yeri sıkıntılı bu konuda ceza yememek için ekstra dikkatli olmanız gerekiyor.

Ucuza gezme yönetmeleri başlıklı yazımın bağlantısını buraya bırakıyorum. Bu yazıyı okuyarak bütçe için gerekli tedbirleri alırsınız.😊

Instagram’da Cancun Hikayelerimiz

Cancun’daki maceralarımız için Instagrama sabitlediğim Cancun hikayelerime göz atabilirsiniz. Hatta sadece Cancun değil Tulum ve Chichen Itza’yı da hikayelerde görebilirsiniz. Hikayelerimi izledikten sonra follow tuşuna basmayı unutmazsınız herhalde.😀

Cancun gezilecek yerler yazımın sonuna geldik. Sormak istediğiniz bir şey olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Seyahatte değilsem 24 saat içinde cevap gelecektir. Her daim huzurlu ve musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

2 Yorum

 • Avatar of Merve C.

  Merve C.

  Merhaba!
  Meksika yazınız harika olmuş. Cancun’da all inclusive de kaldığımız için otelden çok çıkmadık ama Mercado’dan uygun fiyata güzel hediyelikler alabildik. Öncesinde Tulum’daki fotoğraf noktalarında harika resimler çekildik benim en çok keyif aldığım mekan Azulik oldu ayrıca Azulık Uh May müzesine de gideceklere tavsiye ediyorum yolu biraz sapa ama gittiğinize değiyor!
  Öneriler için tekrar teşekkürler! İyi gezmeler 🙂

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.