Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü Gezi Rehberi | Datça’nın Göz Bebeği

Datça’nın son yıllarda parlayan bir yıldızı var: Palamutbükü
Palamutbükü upuzun bir plajı, berrak cam gibi bir denizi ve konaklama & restaurant imkanlarıyla insanları kendine çekmeyi başarıyor. Biz de Datça’ya her gittiğimizde buraya uğramaya çalışıyoruz. Son 5 günlük Datça gezimizde Palamutbükü’ne tabiki uğradık ve yeni keşifler yaparak güzel öneriler topladık. İşte tüm detayları ile Palamutbükü Gezi Rehberi sizlerle.

Palamutbükü Gezi Rehberi içinde Palamutbükü Hakkında Bilgiler, Palamutbükü Nerede, Palamutbükü’ne Nasıl Gidilir, Palamutbükü Gezilecek Yerler, Palamutbükü Çevresinde Gezilecek Yerler, Palamutbükü’nde Ne Yapılır, Palamutbükü’nde Nerede Kalınır, Palamutbükü’nde Kamp, Palamutbükü’nde Ne Yenir gibi konuları aydınlatmaya çalışacağım. Dopdolu Palamutbükü Gezi Rehberi sizi bekliyor.

Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü Gezi Rehberi

Sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin cennet duraklarından biri olan Datça’ya bağlı Palamutbükü özellikle tertemiz denizi ve uzun plajı ile göze çarpıyor. Datça’ya bağlı Cumalı ve Yaka köyleri sınırları içinde kalan Palamutbükü sakin bir tatil arıyorsanız oldukça ideal bir yer. Palamutbükü’nün hemen karşısında küçücük bir ada bulunuyor. Bu adanın ismi Palamutbükü Adası. Bu adada herhangi bir yerleşim yeri bulunmuyor. Palamutbükü ismini burada yetişen Palamut ağaçlarından almış olsa da şu anda bu bölgede palamut ağaçlarının yerini zeytin ve badem ağaçları almış. Şubat-Mart aylarında Badem Çiçeği Festivali’nin de kutlandığı Palamutbükü Datça’ya geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken bir nokta.

Palamutbükü Nerede & Palamutbükü Nereye Bağlı ?

Palamutbükü, Muğla’nın Datça ilçesine bağlı bir güzel mi güzel bir koy. Aslında burası koy olmaktan çıkmış belde olma yolunda ilerliyor. Palamutbükü, Datça’ya bağlı Cumalı ve Yaka köylerinin sınırları içerisinde yer alıyor. Liman tarafı Cumalı Köyü iken kara tarafı Yaka Köyü sınırlarına dahil. Palamutbükü, Datça ilçe merkezine 27 km uzaklıkta yer alıyor. Datça Yarımadası’nın güneybatısında bulunan Palamutbükü’nün denizi Ege Denizi değil Akdeniz bilginiz olsun. Datça’nın kuzey tarafı Ege iken güney tarafı Akdeniz. İşte Datça öyle muhteşem bir yer.

Palamutbükü’ne Nasıl Gidilir ?

Palamutbükü Datça merkeze 27 km uzaklıkta yer alıyor. İster karayolu isterse de hava yolu olsun Palamutbükü’ne ulaşmak için ilk olarak Datça’ya gelmeniz gerekiyor.

Palamutbükü’ne en yakın havalimanları karayolu ile Milas-Bodrum Havalimanı (215 km) ve Dalaman Havalimanı (180 km). Bodrum’dan Datça’ya gelmenin en kısa yolu ise feribot kullanmak. Bodrum Marina’dan kalkan Datça feribotlarıyla 2 saat süren bir yolculukla Datça’ya ulaşabilirsiniz. Datça ile Palamutbükü arası arabayla yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Datça’ya havayolu ile ulaşım için Dalaman Havalimanı’nı tercih ederseniz ilk olarak Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e kadar servis ile gelip daha sonra Marmaris Otogarından saat başı kalkan Datça minibüslerine binmeniz gerekiyor. Datça’dan Palamutbükü’ne ise dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Datça Palamutbükü arası dolmuş saatleri için https://ulasim.muttas.com.tr/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Palamutbükü Gezilecek Yerler

Palamutbükü gezilecek yerler listemizde tabiki bol bol koy ve plaj var. Palamutbükü’nde denizden çıkmazsanız emin olun, en yakın arkadaşınız balıklar olabilir.:) Sakinliği ve huzuru yakalayabileceğiniz Palamutbükü’nde gezilecek yerler listemiz aşağıda sizlerle.

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü gezilecek yerler blog

Palamutbükü gezi rehberi

Palamutbükü Plajı sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin en iyi plajları arasına girer. Bu güzel plaj olabildiğince uzun. Deniz tertemiz. Deniz suyu sıcaklığı yazın gayet iyi. Plaj küçük taşlardan oluşuyor. Kum değil Palamutbükü Plajı’nda hem bir çok tesis imkanı var hem de halk plajı mevcut. Yani şemsiye ve sandalyeniz varsa istediğiniz gibi keyif yaparsınız. Palamutbükü’nde Şok gibi marketler bulunuyor. Alışverişinizi uygun fiyata buralardan yapıp denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Palamutbükü oldukça uzun bir plaja sahip olduğu için kalabalık çok fazla sorun olmuyor. Burada tüm gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Datça Palamutbükü’nde konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon seçeneği de mevcut. Bizim konaklama yaptığımız yer Palamutbükü’nde nerede kalınır başlığı altında. Palamutbükü’nde gündüz denizin tadını bolca çıkarıp, akşamları Palamutbükü’nün güzel restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz.

PALAMUTBÜKÜ PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Palamutbükü Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. İsterseniz burada bulunan tesis olanaklarından ücret karşılığında faydalanabilirsiniz isterseniz kendiniz şemsiye ya da sandalye atabilirsiniz.

PALAMUTBÜKÜ PLAJI NEREDE VE YOL TARİFİ

Palamutbükü Plajı’nın konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Alan geniş olduğundan araç parkı sorun olmuyor.

Palamutbükü Limanı

Palamutbükü Limanı kendi halinde oldukça mütevazi bir liman. Limanda günübirlik tur tekneleri ve kayıklar bulunuyor. Palamutbükü tekne turlarının kalkış noktası burası. Limanda balık tutan bir çok insan göreceksiniz. Sabah balık tutup akşam yemeği için ziyafet çekmek isteyenler burada.:) Akşam liman tarafında yürüyüp burada hediyelik eşya satan yerlerden bir şeyler alabilir ya da restaurant ve kafelerde oturabilirsiniz.

Palamutbükü Akvaryum Plajı – Gerence Koyu

Palamutbükü gezilecek görülecek yerler

Palamutbükünde gezilecek yerler

Palamutbükü’ne çok yakın konumda olan Akvaryum Plajı’na geldiğinizde ben Maldivlere mi geldim acaba diyorsunuz. Akvaryum Plajı halk arasında Gerence Koyu olarak da biliniyor. Palamutbükü ile Akvaryum Koyu arası yaklaşık 1 km. Palamutbükün’den buraya yürüyerek bile ulaşabilirsiniz.

Akvaryum Plajı taşlık bir sahile sahip ve alan olarak oldukça küçük bir yer. Deniz turkuaz renginde tertemiz. Akvaryum Plajı yazın oldukça kalabalık oluyor. Sabah erken saatlerde gitmenizde fayda var. Burada herhangi bir tesis vs. yok. Hazırlıklı gelin. Akvaryum Plajı’nda ateş yakmak ve çadır kurmak kesinlikle yasak.

PALAMUTBÜKÜ AKVARYUM PLAJI (GERENCE KOYU) NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Akvaryum Plajı’na geldiğinizde aracınızı yol kenarına park edip sağ taraftan patika yoldan plaja iniyorsunuz. Bizim gibi ters tarafa gitmeyin.:) Plaja giden patika yol girişin hemen sağ tarafında. Akvaryum Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi

palamutbükü gezilecek yerler
Palamutbükü Gezi Rehberi – Knidos Kültür Sanat Akademisi
palamutbükü gezi rehberi

Palamutbükü’ne iniş yoluna gelmeden görebileceğiniz ve kısa adı UKKSA olan Knidos Kültür Sanat Akademisi’nde bir çok sanat eserini görebilirsiniz. Biz buraya bayıldık. UKKSA o kadar huzurlu ve güzel bir yer ki burayı Palamutbükü gezilecek yerler listesinin en başına koyarım. Kültür ile tatilin buluştuğu nokta olan Knidos Kültür Sanat Akademisi içerisinde kütüphane, sergi salonu, derslikler, kafe, konser salonu, konaklama alanı gibi yerleri barındırıyor.

Palamutbükü Gezi Rehberi

UKKSA gerçekten Palamutbükü’ne ayrı bir hava katmış. Burada oldukça özenli yapılmış bir heykel bahçesi var. Sanat akademisinin kurucusu Nevzat Bey ve yöneticisi Emine Hanım buraya çok emek harcamış ve çok güzel iş çıkarmışlar. Palamutbükü’ne geldiğinizde buraya kesinlikle uğrayın. Konum burada.

Palamutbükü Çevresinde Gezilecek Yerler

Palamutbükü çevresinde gezilecek yerleri aşağıya sıralıyorum. Saydığım yerlere genel itibariyle özel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Palamutbükü etrafında gezilecek yerler listesindeki noktalar için detaylı bilgi almak isterseniz Datça Gezilecek Yerler yazıma bakabilirsiniz.

Palamutbükü Çevresinde Gezilecek Yerler:

 • Kurubük (Favorimizdir)
 • Ovabükü
 • Hayıtbükü
 • Gabaklar Koyu (Kızılbük)
 • Knidos Antik Kenti
 • Yazıköy Plajı

Palamutbükü’nde Ne Yapılır ?

Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü’nde Ne Yapılır sorusunun cevabı tabiki denizde saklı.:) Özellikle uzak bir yerden geliyorsanız Palamutbükü’nde denizden çıkmasanız yeridir. Abarttığımı düşünebilirsiniz ama gerçekten burayı görünce hak vereceksiniz.

Palamutbükü’nde Yapılacak Şeyler Listesi (Palamutbükü’nde Ne Yapılır)

 • Palamutbükün’den kalkan günübirlik tekne turlarına katılıp arabayla gidilemeyen Datça’nın eşsiz güzellikteki koylarını keşfedebilirsiniz.
 • Palamutbükü Plajı’nda bolca vakit geçirip denizin tadını parmaklarınız buruşana kadar çıkarabilirsiniz.
 • Palamutbükü’ne yakın Akvaryum Plajı’na yürüyerek gidip bir de burada denize girebilirsiniz. Balıklarla yüzme garantili.:)
 • Palamutbükü’nde pazartesi ve perşembe günleri kurulan yöresel pazarı ziyaret edip organik ve doğal ürünlerden satın alabilirsiniz.
 • Palamutbükü’nün sahil caddesinde akşam yürüyüşü yapıp burada bulunan restaurant ya da kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.
 • Datça’da ve Palamutbükü’nde yetişen badem aromalı ürünleri satın alabilirsiniz.
 • Palamutbükü Hatırası noktasında begonviller eşliğinde bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz.

Palamutbükü’nde Nerede Kalınır ?

Palamutbükü Gezi Rehberi
Palamutbükü Gezi Rehberi
Palamutbükü Gezi Rehberi

Palamutbükü Gezi Rehberi ‘mizde çok önemli bir sorusunun cevabına sıra geldi. Palamutbükü’nde Nerede Kalınır?

Palamutbükü’nde konaklayabileceğiniz çok sayıda otel, pansiyon var. Fakat ben size bizzat deneyimlediğim bir konaklama önerimi sunmak istiyorum. Biz Palamutbükü’ne sadece 5 dakika uzaklıkta bulunan Cumalı Köyü’nde çok ama çok güzel bir evde kaldık. Bu güzel evin adı AleniHouse.

Aleni House tam bir klasik Datça evi. Datça evi nasıl oluyor derseniz hemen söyleyeyim; Datça evleri genel olarak taştan yapılıyor. Aleni House da enfes şekilde döşenmiş bir taş ev. Ev, toplamda 4 yatak odası, 1 salon, 1 mutfak ve 2 banyodan oluşuyor. Bir ya da bir kaç ailenin rahatlıkla konaklayabileceği Aleni House köyün içinde size modern bir yaşam sunuyor.

Köy dediğim de cennetin içinde. Bir yanda 5 dakikaya gidebileceğiniz Palamutbükü diğer yanda 10 km uzaklıkta Knidos Antik Kenti. Evde yok yok. Tüm mutfak gereçleri dahil olmak üzere ihtiyacınız olacak bir çok şey mevcut. Evin imkanları noktasında Aleni house yazıcıdan, Netflix’e, barbeküden kütüphaneye bir çok imkana sahip. Evin kocaman bir bahçesi ve güzel de bir şöminesi var. Bakın abartmıyorum balayına bile gelinir bu güzel eve.

Temizlik konusuna gelince biz evi tertemiz bir şekilde aldık. Evde her şey oldukça düzenli. İhtiyacınız olabilecek tüm temizlik malzemeleri evde mevcut. Herhangi bir ihtiyacınız olduğunda ev sahibi Aycan Hanım her konuyla ilgileniyor.

Pandemi döneminde ya da sonrasında kaçamak yapabileceğiniz Aleni House sadece Palamutbükü’nde Nerede Kalınır değil, Datça’da Nerede Kalınır sorusunun da güzel bir cevabı olabilecek özelliklere sahip. Misafir ilişkileri noktasında da ev sahibi Aycan Hanım çok tatlı ve ilgili biri. Her ihtiyacınıza cevap verebiliyor. Şöyle söyleyeyim tatile geldik yemekle uğraşmak istemiyorum derseniz Aycan Hanım yemek yapmak için size birini gönderebiliyor. Sabah kahvaltısında isterseniz pişi servisi bile eve gönderiliyor.:) İmkanlar sınırsız.

Palamutbükü’nde otel ya da pansiyon önerisi arayanlar için Aleni House kesinlikle önerebileceğim bir yer. Fiyat olarak da Aleni House 4 oda ve 2 banyosu olan bir eve göre oldukça uygun. Yaz, kış fiyatlar değiştiği için aşağıdaki iletişim bilgilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gönül rahatlığıyla bujuyollarda tavsiyesi ile önerebileceğim AleniHouse’un Instagram hesabı bu bağlantıda. Buradan Aycan Hanım ile iletişime geçebilirsiniz. Evdeki konaklama deneyimimiz için ise Instagram’daki sabit hikayelerime göz atabilirsiniz.

Palamutbükü’nde Kamp

Palamutbükü Plajı veya sahilinde kamp yapılacak, çadır kurulacak alan bulunmuyor. Kamp için bu bölgede genelde 2 km uzaklıktaki Akçabük kamping alanı tercih ediliyor. Palamutbükü’nde genelde apart, pansiyon ve otel tarzı yerler olduğundan kampçılar için seçenek yok denecek kadar az.

Palamutbükü’nde Ne Yenir ?

Palamutbükü’nde ne yenir diyorsanız size şimdilik çok güzel 2 önerim var. Biz her iki mekanı da deneyimledik ve çok çok memnun kaldık. Buraları bujuyollarda imzasıyla kesinlikle tavsiye ediyorum.

Hestia Mantı & Kahvaltı Evi

palamutbükü yemek yerleri

Hestia Mantı Evi yukarıda bahsettiğim Uluslararası Knidos Sanat Akademisi’nin tam karşısında bulunan ve çok lezzetli mantı yapan bir mekan. Dünya mutfaklarından bir çok mantı çeşidini bulabileceğiniz Hestia Mantı Evi mekan olarak sıcaklığıyla hemen sizi sarıyor. Rusya, Gürcistan, Polonya gibi ülkelerin mantısının yanında klasik kayseri mantısını da burada bulabilirsiniz.

Biz mantı olarak kayseri mantısı, Pelmeni Rus mantısı ve Pierogi Polonya mantısı tercih ettik ve hepsinden lezzet olarak çok memnun kaldık. Palamutbükü’nün iniş yoluna gelmeden göreceğiniz bu güzel mekan sabahları kahvaltı da veriyor aklınızda bulunsun. Burayı da gönül rahatlığıyla sizlere tavsiye ediyorum. Yol üstü bir mekan olduğu için buradan geçerken mantı yemeden geçmeyin.:)

palamutbükü restaurant tavsiyesi

Hestia Mantı Evi İletişim Bilgileri:

Adres: Yaka Köyü, 48900 Datça/Muğla
Çalışma saatleri: Kapanış Saati 20:00
Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Betçe Burger

palamutbükü yemek nerede yenir

palamutbükü restaurant önerisi

Palamutbükü’nde hamburger mi canınız çekti o zaman adres Betçe Burger. Palamutbükü Liman’a çok yakın konumda olan Betçe Burger’in hamburgerleri enfes lezzetli. Hamburgerin hem köftesi hem de ekmeği el yapımı. Her şey olabildiğince özenli yapılıyor. Palamutbükü’nde deniz ürünlerinden, kabak çiçeği dolmasından sıkıldıysanız burayı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Fiyatlarda tatil bölgesine göre makul seviyede.

Betçe Burger’de biz Betçe Burger, Yaka Burger ve Belen Mega Burger’i deneyimledik. Yaka Burger pastırmalı, Belen Mega ise mantarlıydı. 3’ünü de ayrı ayrı tattım ve ben hepsine bayıldım. Betçe Burger aile işletmesi ve çalışanlar müşterilerle yakından ilgileniyorlar. Palamutbükü’nde ne yenir diyorsanız Betçe Burger Bujuyollarda’dan tavsiyedir.:)

Betçe Burger İletişim Bilgileri:

Adres: Cumalı Mah. Palamutbükü sokak No:65 G liman karşısı, 48900 Datça/Muğla
Telefon: 0532 548 09 39
Menü: betce-burger.business.site
Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Palamutbükü’nde ne yenir sorusuna hamburger ve mantı gibi deniz ürünlerinden farklı seçeneklerle cevap verdim. Bu iki mekan fiyat açısından da gayet makul seviyelerde. İlerleyen zamanlarda farklı mekanlara gidip memnun kalırsam onları da sizlerle paylaşırım.

Palamutbükü Gezi Rehberi yazımdan şimdilik bu kadar. Yeni yerler keşfettikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Önerilerinizi ve yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın. Datça ile ilgili çok daha fazla detay için Datça Gezi Rehberi ve Datça Gezilecek Yerler başlıklı yazılarıma bakabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.:)

14 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.