Datça tekne turu

Datça Tekne Turu Tavsiyesi | Fiyatlar | Güzergah | 2024

Nihayet günübirlik olarak ayarladığımız özel Datça tekne turuna çıkabildik ve Datça’nın tekne ile gidilebilen koylarını kısmen keşfetme fırsatı bulduk. Kısmen diyorum çünkü Datça’nın her tarafında koy ve plaj bolluğu var. Tekne ile bu koyları keşfetmeye kalksanız kafadan en az 1 hafta lazım. Datça bir yarımada ve Ege ve Akdeniz’in birleştiği çok özel bir yer. Dolayısıyla her tarafta bir kıvrım, kıvrımlarda da enfes güzellikte koylar ve plajlar var.

Datça yıllardır her fırsatta soluk aldığımız en özel, en sevdiğimiz tatil bölgeleri arasında yer alıyor. Datça’ya sürekli gitme fırsatı buluyoruz ama hiç birinde de tekne ile denize açılmak bir türlü nasip olmamıştı. Bu sefer hedefimiz direkt Datça’nın güzel koylarıydı ve gün sonunda hedefimizi tam 12’den vurmuş olduk. Turumuzda çok güzel yerler gördük ve tekne turu ile ilgili güzel tecrübeler kazandık. Hepsini tek tek anlatacağım.

Datça’nın havası, denizi, koyları ve plajları insanda derin izler bırakabilecek güzellikte. Hele bir de tekne turu ile denize açılıp birbirinden güzel koyları gördüğünüzde Datça zihninizde ölümsüzleşiyor. Abarttığımı düşünmeyin. Datça’ya giden bir çok kişi buraya ikinci kez de gideceğini söylüyor. Datça onu ziyaret edenle gönülden bir bağ kuruyor. Can Yücel boşuna dememiş “Mekânım Datça olsun, öldükten sonra beni Datça’ya gömün” diye.

Hızlı Rezervasyon: Baştan belirteyim; yazımı detaylı yazacağımdan kolay bulunsun diye Datça günübirlik tekne turu rezervasyon numarasını buraya bırakıyorum. Rezervasyon için Whatsapp’tan firma ile hızlıca iletişime geçip tur tarihi ve tura kaç kişi katılacağınızı söyleyin yeter. Rezervasyonu Whatsapp’tan kolayca alıyorlar. Rezervasyon sonrası belirttiğiniz tarihte Datça maviliklerine açılabilirsiniz. Bu numaradan hem günübirlik dolmuş tekne, hem günübirlik özel tekne kiralama hem de konaklamalı tekne turu için bilgi alabilirsiniz.
📞📞📞 REZERVASYON TELEFON-WHATSAPP: 0505 198 48 63

Datça Tekne Turu Deneyimimiz

Datça tekne turu tavsiyesi
Datça Tekne Turundan Drone Görüntümüz

Muğla’nın bir çok yerinde tekne turuna katılmış biri olarak söylüyorum; Datça koyları diğer ilçelerden çok farklı. İlk olarak değineceğim nokta koyların temizliği ve kristal gibi bir berraklığa sahip olması. Deniz insana huzur verir cümlesi Datça koylarında hayat buluyor. Ruhunuz dinleniyor ve gerçekten huzuru hissediyorsunuz. İkinci olarak Datça’da tekne turuna katılmanın en güzel avantajı buradaki tekne sayısından dolayı daha az kalabalıkla muhatap olmanız olacak. Hele bir de özel tekne ayarladınız mı değmeyin keyfinize. Koyların kalabalık olmaması tekne turu keyfi için bana göre çok büyük avantaj.

Özetle Datça’ya gelirseniz muhakkak tekne ile ister günübirlik isterseniz de yatılı denize açılın. Eminim keyfini fazlasıyla alacaksınız. Datça’nın araba ile gidilemeyen gizli koylarını keşfetmek, bu koylarda birbirinden güzel fotoğraflar çekip, paddleboard ile deniz üzerinde süzülmek size ilaç gibi gelecektir.😊

Evet gelelim katıldığımız tekne turuna ve detaylarına. Bu yazımda Datça tekne turu ile gidilen koyları, tavsiye edeceğim firmanın iletişim numarasını, Datça günübirlik tekne turlarını, Datça tekne turu fiyatlarını ve tekne turuna çıktığınızda dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım. Yani yazımda bol bol mavilik görüp ben de bu koylara gitmeliyim diyeceksiniz. O zaman yelkenler fora.⛵⛵⛵

Not: Yazıma geçmeden önce Datça ile ilgili yazdığım tüm yazıların bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Datça planınız varsa bu yazılarıma tek tek bakmanızda fayda var.😊

Datça İle İlgili Gezi Yazılarım

Datça Tekne Turu Başlangıcı

Datça’da tekne turuna katılmak isterseniz önceden rezervasyon yapıp yerinizi ayırmanızda fayda var. Özellikle yüksek sezonda Datça tekneleri oldukça dolu oluyor. Datça’da tekne turuna katılmak için en uygun dönem Haziran ve Eylül ayları arası. Fakat mayısın sonu, ekimin başı kalabalık açısından çok daha güzel dönemler oluyor.

Datça’da tekne turları genel olarak sabah saat 10 gibi başlıyor, akşam 18’e kadar sürüyor. Bu bahsettiğim günübirlik tekne turları için geçerli. Siz dilerseniz 1 günden fazla yatılı olarak teknede kalıp Datça koylarının tadını çıkarabilirsiniz. İmkanınız varsa bunu yapın. Biz günübirlik tura özel tekne ile çıktık ve turun tadı damağımızda kaldı.

Datça günübirlik tekne turları hem özel tekne hem de dolmuş tekne şeklinde düzenleniyor. Bütçeniz hangisi için uygunsa bu günübirlik tekne turlarından birini tercih edebilirsiniz. Özel teknelerin kapasitesi 10 kişinin altında olurken dolmuş şeklinde olan günübirlik tekne turlarının kapasitesi daha yüksek oluyor. Kapasitenin dışında bir de tabi ki fiyat farkı var. Hangisi iyi derseniz özel tekne turu ile çıkmak çok daha iyi.

Gelelim Datça tekne turlarının başlangıç noktasına. Datça tekne turlarının kalkış noktası genel olarak Datça Liman Başkanlığı’nın olduğu yer oluyor. Burada ücretsiz araç park yerinin olması büyük avantaj. Aracınızı varsa buraya kolayca park edip teknenize geçebilirsiniz. Araç park edebileceğiniz yerin konumu burada.😊

Datça Tekne Turu Gidilen Koylar ve Güzergah

Datça tekne turu güzergahı

Datça tekne turlarının takip ettiği güzergah çeşit çeşit. Neden diyecek olursanız bölgede koy bolluğu var. Her teknenin gittiği koylar farklı olabiliyor. Fakat genel olarak gidilen bazı koylar var. Biz de bunlardan bazılarına gittik. Bu koylar oldukça güzel ve en az 10 metre denizin dibini rahatlıkla görebileceğiniz koylar. Görünce aşık olacağınız cinsten.💙

Şunu belirteyim; Datça günübirlik tekne turları genel olarak 4 ya da 5 koyu ziyaret ediyor. Bu hem günübirlik açılan özel tekneler hem de dolmuş tekneler için geçerli. Daha fazla koyu ziyaret etmeniz için konaklamalı tekne ile denize açılmanız lazım.

Yatılı olarak denize açıldığınızda örneğin 3 gün için Datça’nın güneyi yani Akdeniz tarafı olan Knidos’a kadar olan koylar ziyaret ediliyor. 5-7 günlük yatılı tekne turları Knidos’tan sonra da devam edip Datça’nın kuzey tarafını yani Ege Denizi’nin olduğu koyları ziyaret edip tekrar geri dönüş yapıyor. Özetle bütçeniz ve vaktiniz varsa ve de Datça koylarını tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız 5-7 günlük yatılı turları tercih etmelisiniz. Eğer bunlar yoksa günübirlik tekne turları en mantıklı olan. Özetle Datça’da tekne turuna katılmadan buradan dönmeyin.

Datça Tekne Turu Gidilen Koylar (Günübirlik)

Datça tekne turları için günübirlik olarak 2 rota bulunuyor. Tekneler genel olarak bu rotaları takip ediyor. Fakat İnce Burun rotası her zaman daha çok tercih ediliyor. Bunun dışında rota sıralaması da hava durumuna ve koyların kalabalık durumuna göre değişebiliyor. Yani sabit bir rota yok. Kaptana buraya niye gitmedik diye kızmayın çünkü denizcilikte tedbir her şeyden önce gelir !

Datça Liman Çıkışlı İnce Burun Rotası (1. Rota)

 • Akvaryum Koyu
 • Çeti Suyu Koyu
 • Armutlu Su
 • Kunta Kinte
 • Moskof İni
 • İnce Burun İskelesi
 • Yassı Yer

Datça Liman Çıkışlı Kızıl Bük Rotası (2. Rota)

 • Dilek Mağarası
 • Domuz Çukuru
 • Batı Kızıl Bük
 • Parmak Koyu

Akvaryum Koyu

datça akvaryum koyu

Artık maviliklere açılma zamanı. Datça Liman’dan ayrılıp arkada güzel bir manzarayı bırakıyoruz. İlk durağımız Datça’nın en güzel koylarından biri olmaya aday olan Akvaryum Koyu.

Muğla’da her yerde bir akvaryum koyu var ama Datça’nın Akvaryum Koyu gerçekten bir başka güzel. Denizin dibi en az 10 metre çok rahat bir şekilde tekneden görünüyor. Sabah biraz erken gittiğimiz için koyda neredeyse kimsecikler yoktu. Koyun kristal, cam gibi tertemiz bir denizi var. Buraya aşık olmanız garanti.

Akvaryum Koyu gerçekten çok güzel. Burada güzel de bir kahvaltı yaptık sonra cumburlop denize. Deniz çok güzeldi. Ne sıcak ne soğuktu. Şnorkeli de taktığınızda ismi gibi akvaryuma girmiş gibi hissediyorsunuz.

Burası bizden 10 üzerinden 10 aldı. Başlangıç noktamız olması nedeniyle burayı çok sevdik. Akvaryum Koyu’nun konumu burada. Akvaryum Koyu’na Kargı Koyu’ndan 30 dakikalık yürüyüş yaparak da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çeti Suyu Koyu

çeti suyu koyu

Datça tekne turumuzda ikinci koyumuz Çeti Suyu Koyu oldu. Bu koyları haritada isimlendirilmiş halde bulamazsınız. Bölgeyi iyi bilen kaptanımız burayı bize tek tek anlatıyor. Çeti bölgede bulunan bir otun adıymış. Hatta bu otun dallarından süpürge yapılıp taneleri hayvanlara yediriliyormuş.

Bu güzel koy da bizi büyüledi. Deniz yine tertemiz ve oldukça güzeldi. Buradan bir de drone uçurup efsane görüntüler yakaladık.

İnsan bu koylarda sudan çıkmak istemiyor. Denizin keyfini dibine kadar çıkarmak istiyor. Biz de öyle yaptık. Çivileme, bombalama, balıklama ne varsa tüm atlayışları yaptık. Parmaklarımız büzüşene kadar sudan çıkmadık. Çok güzel çok. Fotoğraflar zaten bunu anlatmıyor mu?😊

İnce Burun İskelesi

Sanırım Datça tekne turumuzda en çok sevdiğimiz koya geldik. İnce Burun İskelesi’ni anlatmaya kelimeler yetmez. Burayı muhakkak görmeli ve denizin size verdiği o dinginliği sonuna kadar hissetmelisiniz.

Bu güzel koyda paddleboard yapıp çok güzel anlar yakaladık. Şnorkelle dalış yapıp bir de su altına şahit olduk. Bu koy o kadar güzel ki diğer koylara gitmesek de olur moduna girdik resmen.

Burada 14 metre uzunluğunda bir deniz feneri var. Günübirlik tekne turları genel olarak buraya kadar ya da buradan sonraki bir kaç koya kadar ilerliyor. Dediğim gibi bu koyda deniz çok güzel. Her baktığınızda yüzme isteğiniz artıyor. Biz çok sevdik eminim siz de seveceksiniz.

Yassı Yer

datça yassı yer

Yıllardır Datça’ya geliyoruz ama ismini ilk defa duyduğumuz koylara şahit oluyoruz. Gerçekten enteresan ve bir o kadar da güzel bir duygu. Ülkemizde ne güzellikler var deyip doğaya hayran kalıyorsunuz.

Tekne turumuz özel olduğu için her koyda biz süreyi belirledik. Böyle olunca da her durakta süremiz oldukça uzadı. Turumuzun son durağı olan Yassı Yer bir başka aşık olacağınız koylardan biri. Cennet gibi bir koy olan bu güzel koyda deniz cam gibi tertemiz. Tabi biz de son kalan gücümüzle cumburlop denize atladık. Burayı da çok sevdik ve sonra bu tura tekrar katılmalıyız sözünü kendimize verdik.

Datça koyları ki gördüğümüz belki %10’u bile değildi bizi tam anlamıyla büyüledi. Datça’da tekne turuna çıkacaksanız imkanınız varsa yatılı çıkmaya çalışın. Emin olun pişman olmazsınız. Hatta bu koyları görünce benim ne işim var İstanbul’da, Ankara’da diyebilirsiniz.😂

Evet turumuz genel olarak böyleydi. Bu koylara zaman planlamasına göre 1 ya da 2 koy daha eklenebiliyor. Bize bu güzellikler fazlasıyla yetti. Koy gezileri sonrası püfür püfür esen rüzgar eşliğinde teknemizin kalktığı yere döndük ve turumuzu tamamladık. Şimdi gelelim Datça tekne turu tavsiyesine.

Datça Tekne Turu Tavsiyesi

Datçada tekne turu tavsiyesi

Datça ilçe olarak Muğla’nın diğer gelişmiş ilçelerine göre daha küçük bir yer. Dolayısıyla buradaki tekne sayısı çok fazla değil. Bu aslında üzücü bir durum çünkü bu güzel koyları turizm ve kalkınma açısından pazarlayamadığımızı gösteriyor. Neyse derin konulara girmeyelim.

Datça’da tekne turları günübirlik ve yatılı olarak düzenleniyor. Günübirlik turlar da ya özel teknelerle ya da dolmuş diye tabir ettiğimiz teknelerle yapılıyor. İkisi arasında farkları tahmin edebiliyorsunuzdur. Kapasite ve fiyat farkı en başta gelen ayrımlar arasında.

Yukarıda saydığım ayrımlarda tercih durumunuz tamamen sizin kişisel tercihlerinize ve bütçenize bağlı. Bu noktada bütçe ve zaman noktasında sıkıntınız yoksa özel teknelerle yatılı olarak tura çıkın. Zaman sıkıntınız varsa günübirlik turları tercih edin.

Biz katıldığımız Datça tekne turundan çok memnun kaldık. Tekne personelinin ilgisi, gittiğimiz koylar, teknede verilen yemek, hizmet kalitesi gibi durumlar gayet başarılıydı. Bu tekne turunu gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Aşağıya rezervasyon için bilgileri bırakıyorum. Datça’da ister günübirlik özel tekne, ister günübirlik dolmuş tekne isterseniz de yatılı tur için aşağıdaki numarayla iletişime geçebilirsiniz.

Datça Tekne Turu Rezervasyonu için Whatsapp’tan firma ile iletişime geçip, hemen rezervasyon yaparak maviliklere açılabilirsiniz. Tur tarihini, tura kaç kişi katılacağınızı söyleyin yeter. Bu numaradan hem günübirlik dolmuş tekne, hem günübirlik özel tekne kiralama hem de konaklamalı tekne turu için bilgi alabilirsiniz.
📞📞📞 REZERVASYON TELEFON-WHATSAPP: 0505 198 48 63

Datça Günübirlik Tekne Turları Nereden Kalkıyor ?

Datça tekne turları genel olarak Datça merkezden kalkıyor. Datça merkeze ek olarak Palamutbükü’nden kalkan tekneler de var. Genel olarak tekne turu için Datça merkez tercih ediliyor. Bence de en mantıklı seçim Datça merkezden kalkan tekneleri tercih etmek olacaktır. Çünkü Palamutbükü tarafında gidilen koylara araba ile gitme durumunuz var.

Datça merkezden kalkan tekneler ise buraya bıraktığım konumdan kalkıyor. Bu konumda arabanızı park edebileceğiniz güzel de bir ücretsiz alan var. Siz tekne için rezervasyon yaptıktan sonra kaptandan tam konumu alıp tur için erkenden teknede olun. Tatil bölgeleri genelde yazın kalabalık olduğu için park sorununa takılmayın.

Datça Tekne Turu Fiyatları 2024

Datça tekne turu fiyatları 2024

Gelelim Datça tekne turu fiyatlarına. Datça tekne turu fiyatları, günübirlik kısımda özel tekne ve dolmuş tekne ile tura çıkmanıza göre değişiyor. İkisi arasındaki ayrımı aşağıda detaylı şekilde yazmaya çalışacağım. Sormak istediğiniz bir şey olursa verdiğim Whatsapp numarasından iletişime geçin, her noktada yardımcı olurlar.

Datça Günübirlik Özel Tekne Tur Fiyatları

Bizim katıldığımız günübirlik özel tekne turunun kapasitesi maksimum 6 kişilikti. Bunun dışında kapasitesi 15-20’ye kadar olan tekneler de var. Havanın durumuna özel tur tekneleri ile 4 ya da 5 koya gidiliyor. Ödeyeceğiniz ücrete öğlen yemeği ücreti dahil oluyor. Yemek için oldukça lezzetli levrek balığı yapılıyor. Öğleden sonra meyve ikramı var. Çay ve kahve sınırsız. Diğer içecek ve atıştırmalıkları dışarıdan kendiniz de getirebiliyorsunuz. Teknede wifi ve paddleboard da bulunuyor. Paddleboard’u eminim çok seveceksiniz.😊

Günübirlik özel tek turlarının ücreti maksimum 6 kişi olacak şekilde 20.000 – 23.000 TL arasında değişiyor. Kapasite artınca fiyat da artıyor. Bu fiyat tekneden tekneye değişmekle birlikte 2024 yılı ortalama fiyatlar bu şekilde. Rezervasyon için genelde tur ücretinin yarısı kadar ön ödeme alınıyor. Detaylar iletişim numarasında.😊

Datça Günübirlik Dolmuş Tekne Tur Fiyatları

Günübirlik Datça tekne turlarının fiyatı 2024 yılı için kişi başı 850 TL. Bu ücrete öğle yemeği de dahil. Yemekte çupra balığı, makarna ve salata veriliyor.

Datça Konaklamalı Özel Tekne Tur Fiyatları

Datça’da bana günübirlik tekne turu yetmez diyorsanız o zaman konaklamalı tura çıkmalısınız. Konaklama tekne turu fiyatları günlük 23.000 – 25.000 şeklinde tekneden tekneye değişiyor. Bizim katıldığımız teknede en az 2 gün olmak üzere konaklamalı yolculuğa çıkıyor. Teknede 2 kamara var ve her kamarada banyo ve tuvalet var. Yine günübirlikte olduğu gibi önden rezervasyon yapıp kaparo ödemeniz lazım.

Tekne Turunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne turları gerçekten hem eğlenceli hem de stresinizi güzelce atabileceğiniz bir aktivite çeşidi. Fakat bu turlarda bazı önemli noktalara dikkat etmezseniz çıktığınız tekne turu sizin için kötü sonuçlar doğurabilir. Aşağıda saydığım noktalara lütfen dikkat edin ve sorunsuz bir tekne turu geçirin.

 • Kesinlikle yanınıza güneş kremi almayı unutmayın. Mümkünse yüksek faktörlü bir krem olmasına özen gösterin.
 • Güneş sonrası vücudunuz için nemlendirici krem alabilirsiniz.
 • Güneş gözlüğü, parmak arası terlik ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.
 • Deniz altını güzelce görmek istiyorsanız şnorkel alabilirsiniz.
 • Havlu, şapka, mayo ve şortu söylememe gerek yok herhalde.
 • Teknenin yüksek yerlerinden denize direkt atlamayın. Ne yazık ki ayağı kayıp düşenleri gördük.:(
 • Denizden çıkarken ayağınız ıslak olacağından kaymamak için bastığınız yere dikkat edin.
 • Bazı tekneler kıyıya sıfır yanaşmadığından sahilde telefonunuzla fotoğraf çekmek isterseniz yanınıza su geçirmeyen kılıf alabilirsiniz.
 • Dalgadan dolayı mide bulantısı ya da baş dönmesi için ilaç alabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz yerden teknenin kalkacağı konuma araç ile gelecekseniz aracınızı güvenli bir yere park etmeniz oldukça önemli. Tekne sonrasında sürpriz ile karşılaşmayın.
 • Özel eşyalarınız için ayrı özel bir çanta getirmeniz faydalı olacaktır.
 • Mümkünse alyans takmadan tura katılın.
 • Yüksek sezonda doluluk oranlarından dolayı önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Tekne turunda yanınıza almanız gerekenleri de bujunuz sıraladı. Bu liste için sizi Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi : 18 Önemli Şey başlıklı yazıma alayım.😊

Datça Tekne Turu Vlog

Datça Tekne Turu Sıkça Sorulan Sorular

datça tekne turu

Datça’da tekne turu ne kadar?

Datça tekne turu fiyatını bir çok faktör etkiliyor. Teknenin özel olması, konaklamalı olması ya da dolmuş tekne olması bu faktörlerin başında geliyor. Günübirlik dolmuş teknelerin fiyatı kişi başı 850-950 TL arasında değişiyor.

Datça tekne turları nereden kalkıyor?

Datça tekne turlarının kalkış noktası genel olarak Kumluk Plajı’nın bulunduğu kısım ve Datça Liman Başkanlığı’nın olduğu kısım.

Datça’da tekne turu var mı?

Datça Muğla’nın diğer gelişmiş yerlerine göre küçük olsa da buradan da kalkan tekne turları elbette var.

Datça tekne turları saat kaçta başlıyor?

Datça tekne turları ortalama saat 10.00 – 11.00 gibi başlıyor. Özel tekneler ile dolmuş teknelerin kalkış saati farklı olabiliyor. Rezervasyon sonrası tur başlangıç saatini kaptandan öğrenebilirsiniz.

Datça tekne turu yazımın sonuna geldim. Umarım Datça’da tekne turuna katılmak isteyenler için aydınlatıcı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Keyifli gezmeleriniz olsun. Hoşça kalın.

8 Yorum

 • Avatar of Sena Akgün

  Sena Akgün

  Koyların bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Sayenizde tanıştım. Datça tekne turundan da çok memnun kaldım, gelecek sene bir daha katılmayı düşünüyorum.

 • Avatar of Yesim

  Yesim

  2 gün sonra ailece Datça’da olacağız inşallah .Tekne turu merak ettiğim bir konuydu ,sayenizde hiçbir soru işareti kalmadı.Bu detaylı paylaşımınız icin çok çok teşekkür ederim.🍀

 • Avatar of Damla

  Damla

  Merhaba yazınız için çok teşekkürler. Yaklaşık 6 günlük muğla tatili planlıyoruz ama bu süreçte sadece 1 günümüzü günübirlik tekne turuna ayıracağız. Bize en en en önerdiğiniz yeri öğrenebilir miyiz hangi ilçe hangi rota tüm tecrübeleriniz arasında gidebileceğimiz 1 ilçe 1 tekne turu önerisine ihtiyacımız var

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.