datça'nın neyi meşhur

13 Maddede Datça’nın Neyi Meşhur ?

Datça o kadar muhteşem bir yer ki Datça’ya geldiğinizde burası resmen zihninize kazınıyor. Havasıyla, suyuyla, taşıyla, toprağıyla insanı derinden etkileyen bir yer Datça. Tarih mi arıyorsunuz ya da birbirinden özel koy ya da plaj mı o zaman geleceğiniz yer Datça’dır. Tüm samimiyetimle söylüyorum ömrü hayatınızda bir kere de olsa bence buraya gelmelisiniz. Geldiğinizde de en az 1 hafta kalıp Datça’nın tüm güzelliklerini keşfetmelisiniz. Güzelliklerin yanında aşağıda cevaplamaya çalıştığım Datça’nın Neyi Meşhur sorusunun cevaplarını da tek tek deneyimlemelisiniz.

Datça’yı keşfederken gezi rehberlerim size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Genel olarak rehberlerimde Datça ile ilgili bir çok şeyi bulabilirsiniz. Datça’ya son 5 yıldır her yıl gittiğimiz için rehberimde var olan bilgileri sürekli güncellemeye çalışıyorum. Datça Gezi Rehberimin bağlantısı burada. (https://bujuyollarda.com/mugla-datca-gezi-rehberi/)

Unutmayın ! Datça’da 2 meşhur söz vardır. İlki “Acelen Varsa Ne İşin Var Datça’da”, ikincisi “Tanrı Uzun ve Sağlıklı Yaşatmak İstediği Kullarını Datça’ya Gönderir”. Bu iki güzel söz Datça’yı gezerken hep aklınızda bulunsun ve mottonuz olsun. Gezerken zaten bu cümlelerin özünü gayet iyi anlayacaksınız.😊

Datça’nın Neyi Meşhur ?

Muğla’da en çok nereyi seviyorsun diye sorsalar sanırım Datça’yı söylerim. Muğla’nın her tarafını karış karış gezen biri olarak bunu söylüyorum. Datça’nın tek eksi yönü konum olarak bir çok yere uzak olması olabilir. Fakat bu da bir noktada güzel. Çünkü ne kadar uzak o kadar az keşfedilmemiş yer demek. Datça zaten bir yerlere uzak olmasa bu kadar özel olmazdı diye düşünüyorum.

Evet gelelim Datça’nın Neyi Meşhur sorusunun cevabına. Bu sorunun cevabında Datça’ya dair Datça’nın Meşhur Yiyecekleri, Datça’nın En Özel Gezilecek Yerlerini ve Datça’nın En Güzel Koy ve Plajlarını bulabilirsiniz. Yani Datça’yı Datça yapan en meşhur şeyler bu yazımda. Gezilecek yerlerin güzelliği noktasında görecelilik vardır fakat bu liste bizim hazırladığımız liste. Eğer bu listeye bu da eklenmeli derseniz yorum kısmında muhakkak bizimle paylaşın ve listemize ekleme yapalım. Artık Datça’nın Neyi Meşhur listemize geçelim gayri.😊

Datça’nın Neyi Meşhur ?

 1. Bal
 2. Badem
 3. Balık
 4. Datça Gazozu
 5. Datça Havası
 6. Palamutbükü
 7. Kurubük
 8. Gerence Koyu
 9. Knidos Antik Kenti
 10. Deveboynuzu Deniz Feneri
 11. Eski Datça ve Taş Evler
 12. Kumluk Plajı
 13. Can Yücel

Bal

Datça denilince akla direkt 3B gelir. Nedir bu 3B ? Bal, badem ve balık üçlemesi. Datça bu üçünün de hakkını gayet güzel veren bir yer. Bal konusunda bölgede bulunan özel bitki örtüsü arıcıkların enfes lezzette bal yapmasını sağlıyor.

Bal çeşidi olarak bir çok bal çeşidi Datça’da üretiliyor. Badem çiçeği balı, çiçek balı, çam balı, keçiboynuzu balı, kekik balı, hayıt balı, piren balı gibi bir çok çeşidi Datça’da bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak bal dondurma gibi bir çok yiyecekte de kullanılıyor. Datça’da dondurma yiyecekseniz Ballı Bademli dondurmayı tatmanızı öneririm.

Badem

Datça eşittir badem desek yanılmış olmayız sanırım. Badem Datça için o kadar önemli ki her yıl Datça’da Badem Çiçeği Festivali düzenleniyor. Bizim de her yıl katılmaya çalıştığımız bu güzel festival çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yıl pandemiden dolayı yapılamasa da seneye umarım tekrar yapılır.

Datça’da her yıl şubat ayında etraf Badem çiçekleri sayesinde bembeyaz oluyor. Çiçekler o kadar güzel kokuyor ki koku sayesinde resmen mest oluyorsunuz. Şubat ayında bu bölgede denize girilmese de bir kere de olsa badem çiçeklerinin açtığı zaman Datça’ya gelmelisiniz.

Datça’da bademin bir çok çeşidini bulabilirsiniz. Diş Badem, Kabuklu Ak Badem, Kabuklu Diş Badem, Kabuklu Nurlu Badem, Kabuklu Sıra Badem, Kabuksuz (Zarsız) Badem, Kavrulmuş Badem, Nurlu Badem, Rüştü Badem, Sıra Badem çeşit çeşit bademlerden bazıları. Bunlara ek olarak badem bir çok ürünle beraber de kullanılıyor. Badem ezmesi ve badem aromalı kahveyi denemenizi öneririm.

Balık

3B’nin sonuncu olan balık kısmına geldik. Datça yarımada olunca bölgede bir çok balık çeşidi bulunuyor. İsterseniz balıkçılardan taze taze kendiniz alıp balık pişirebilirsiniz isterseniz de bir restauranta oturup balık keyfi yapabilirsiniz.

Datça’da taze olmayan balık yeme olasılığınız neredeyse sıfır. Balık konusunda yer olarak Palamutbükü ve Datça merkezde bulunan Kumluk Plajı’nı tavsiye edebilirim.

Datça Gazozu

datça'nın neyi meşhur
Datça’nın Neyi Meşhur : Datça Gazozu

Datça’nın neyi meşhur sorusun en lezzetli cevaplarından biri de Datça Gazozu’dur. Datça gazozu tahmin edebileceğiniz gibi badem aromalı bir gazoz. Yazın sıcağında da gayet iyi giden bu güzel gazoz Datça’da bir çok yerde satılıyor.

Sosyal medyada tokuşturmalı Datça Gazoz fotoğrafı çok popüler. Siz de Datça’ya geldiğinizde hikayelerinize böyle bir fotoğraf koymayı unutmayın.😊 Datça gazozunu Eski Datça’yı ziyaret ettiğinizde almanızı öneririm. Burada fotoğraflar çok daha güzel çıkıyor.😊

Datça Havası

datça nerede-datçaya nasıl gidilir

Hava mı hava da meşhur olur mu demeyin. Datça’nın havası gerçekten çok meşhur. Avrupa’dan gelen yerleşik yabancıların Datça’ya havası için geldiğini hiç duydunuz mu ? Datça’nın havası insana gerçekten iyi geliyor. Püfür püfür esen bir hava ve karşılığında hiç terlemeyen bir vücut.😁

Milattan önce 64’te yaşamış ünlü coğrafyacı Strabon’a ait olan “Tanrı Uzun ve Sağlıklı Yaşatmak İstediği Kullarını Datça’ya Gönderir” sözü Datça’nın havasının tam özetini veriyor. Datça’nın havasının güzel olmasında Datça’nın yarımada olmasının büyük etkisi var. Özellikle Datça’nın Reşadiye ve Kızlan bölgesinde bu güzel havayı hissedebilirsiniz. Datça’da bulunan rüzgar tribünleri bu güzel havayı da elektriğe dönüştürüyor.

Palamutbükü

palamutbükü datça

Ah Palamutbükü ah. Burası hakkında ne denilebilir ki. Datça’ya geldiğinizde kesinlikle Palamutbükü’ne uğramadan dönmeyin. Datça’nın en güzel yeri arasında olan Palamutbükü’nün enfes bir denizi ve upuzun bir plajı var. Datça’da cam gibi bir deniz arıyorsanız Palamutbükü çok doğru bir adres olacaktır.

Palamutbükü ile ilgili yazılacak çok şey var ama tabiki bunlar ayrı bir gezi rehberine yazıldı. Palamutbükü ile ilgili çok daha fazla detay için sizi (https://bujuyollarda.com/palamutbuku-gezi-rehberi/) adresine alalım.

Kurubük

datça'nın neyi meşhur

Bırakın Datça’yı Muğla’da en sevdiğimiz koy olan Kurubük Datça sınırları içinde yer alıyor. Yukarıda dediğim gibi Datça’nın Neyi Meşhur listesinde bizden de bir şeyler var. Bu yerler arasında olan Kurubük efsane bir koy. Yukarıdan baktığınızda ayrı güzel olan Kurubük içini girdiğinizde bambaşka güzel bir koy. Deniz efsane. Cam gibi tertemiz. Balık çeşidi çok ama çok fazla. Datça’ya geldiğinizde bu güzel koyu keşfetmelisiniz.

Datça’nın birbirinden güzel koyları ve plajları listesi için bu bağlantıma (https://bujuyollarda.com/datca-koylari-ve-plajlari/) göz atabilirsiniz.

Gerence Koyu (Akvaryum Plajı)

datça'nın neyi meşhur

Gerence (Akvaryum) Koyu’nu eminim sosyal medyada görmüşsünüzdür. Efsane bir deniz ve efsane bir plaj. Bu güzel koy bana göre Datça’nın neresi meşhur sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri. Allah her yeri güzel yaratmış ama burası gerçekten başka.

Palamutbükü’ne çok yakın konumda olan Akvaryum Plajı’na geldiğinizde kendinize ben cennete mi geldim acaba diyorsunuz. Palamutbükü ile Akvaryum Koyu arası yaklaşık 1 km. Palamutbükün’den buraya yürüyerek bile ulaşabilirsiniz. Bana göre Palamutbükü’ne geldiyseniz buraya da kesinlikle zaman ayırın derim.

Akvaryum Gerence Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti

datça'nın neyi meşhur

Knidos Antik Kenti Datça’nın en uç noktasında yer alıyor. Datça denilince akla ilk gelen tarihi yer olan Knidos muhteşem bir coğrafya üzerine kurulmuş bir antik kent. Knidos Antik Kenti Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada yer alıyor.

Bu güzel antik kente geldiğinizde Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Güneş Saati, Agora ve Odeon kalıntılarını ziyaret edin. Bir de gün batımı burada oldukça güzel aklınızda bulunsun. Knidos’un yolu biraz zahmetli olsa da burayı muhakkak ziyaret edin.

Unutmayın Datça’nın Neyi Meşhur sorusunda Knidos’ta gün batırmak oldukça romantik bir durum yaşatıyor. Evlilik teklifi bile yapılır yani o derece.💕😊

Knidos Antik Kenti’nin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Deveboynu Deniz Feneri

datça'nın neyi meşhur
Datça’nın Neyi Meşhur – Deveboynu Deniz Feneri

Eeee Knidos’a geldiniz Knidos Deveboynu Deniz Fenerine uğramadan dönerseniz çok yazık olur. Datça gezilecek yerler listemizin en özel yerlerinden biri olan Deveboynu Deniz Feneri hem manzarası hem de atmosferi ile bambaşka bir yer.

Knidos Deveboynu Deniz Feneri’ne, Knidos Antik Kenti’nden yaklaşık 40-45 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşıyorsunuz. Yaz sıcağında yol biraz zorlu olabilir fakat fenere çıktığınızda tüm yorgunluğa değecek bir manzara ile karşılaşacaksınız. Bir taraf Ege Denizi, bir taraf Akdeniz. Ayrıca buradan Knidos Antik Kentini de çok güzel bir açıdan görmüş oluyorsunuz. Çıkarken tabelaları ve siyah elektrik borularını takip etmeniz yeterli. Fenere çıkarken yanınıza su almayı unutmayın. Bizim gibi gün batımına buraya gidecekseniz de yanına kahve ve termos almayı da unutmayın.:)

NOT: Knidos Antik Kentine gelip buraya çıkacaksanız zaman planınızı iyi yapmanız gerekiyor. Çok geçe kalmayın derim.

Kumluk Plajı

datça'nın nesi meşhur

Datça’nın gecelerine ışıl ışıl bir görüntü katan Kumluk Plajı Datça merkezde yer alıyor. Burada isterseniz gündüz denize girebilir isterseniz de akşam çok güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Datça’nın neyi meşhur sorusunda yer alan Kumluk Plajı ve burada bulunan restaurantlarda tap taze balıkları yemek sizin için güzel bir seçenek olabilir. Yemekten sonra bu plajda yürümek de oldukça keyifli. Kumluk Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Eski Datça ve Taş Evler

datça'nın nesi meşhur
Datça’nın Neyi Meşhur Eski Datça Sokakları
datça'nın nesi meşhur

Datça denilince akla ilk Eski Datça ve sokakları gelir. Begonvillerle süslü taş evleri, hediyelik eşya satan şirin dükkanları, güzel mi güzel sokakları ve hepsi kendine özgü yemek yenecek yerleri ile Datça’nın en güzel mahallesi olan Eski Datça sizi alıp uzaklara götürüyor.

Eski Datça’da ünlü şair ve Datça aşığı Can Yücel’in evini görebilirsiniz. Eski Datça’nın sokakları sanat ve huzur kokuyor. Burada ikamet edenler bahçelerinde o kadar güzel süs eşyaları yapmışlar ki yaratıcılık tavan yapmış burada. Datça’ya gelirseniz Eski Datça’yı Eski Datça’ya gelirseniz aşağıdaki yerleri gezmeyi unutmayın.😊

Eski Datça’da gezilecek yerler listemiz aşağıda.

 • Eski Datça’nın rengarenk sokakları,
 • Ünlü şair Can Yücel’in Evi,
 • Eski Datça’da bulunan eski tarihi cami,
 • Badem aromalı yiyecek, içecek alabileceğiniz dükkanlar,
 • El yapımı hediyelik eşya satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

Can Yücel

datça'nın nesi meşhur

Eski Datça’ya gelip de Can Yücel’in evini görmeden dönmek olmaz. Can Yücel’in evi Eski Datça’nın güzel sokakları arasında yer alıyor. Burası Eski Datça’nın popüler olmasına büyük katkı sağlamış. Can Yücel’in evinin içerisine özel mülk olmasından dolayı giremiyorsunuz, kapı kilitli. Burası müze değil karıştırmayın. Eve giremiyorsunuz fakat o havayı almanız yetiyor.

Can Yücel Eski Datça’da yakın arkadaşı Orhan Bey’in mekanı Karya Çay Bahçesinde vakit geçiriyormuş. Bu çay bahçesine gittiğinizde Can Babaya ayrılmış bir masa göreceksiniz. Burada Can Yücel’i yad edip bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Eski Datça’da bulunan Can Yücel’in evinin konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Datça’nın Neyi Meşhur Sıkça Sorulan Sorular

Datça’da Yaşayan Ünlüler Kimler ?

Datça’nın havası suyu her şeyi güzel olunca bir çok ünlü İstanbul’dan kaçıp buraya yerleşiyor. İşte Datça’da yaşayan ünlülerimiz.
– Şener Şen,
– Emel Sayın,
– Şevket Altuğ,
– Yavuz Turgul
– Vildan Atasever ve İsmail Hacıoğlu çifti 

Datça’nın Meşhur Yemekleri Nelerdir ?

Datça’nın bir çok meşhur yemeği var. Bu yemekleri Datça’nın köylerinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bunun dışında bu lezzetlerden bir çoğu kaybolmaya yüz tutmuş.
– Badem
– Bademli Pilav
– Bademli İncir Tatlısı
– Yaban Mersini Likörü
– Mürdümük Çorbası
– Turp Ucu Salatası
– Harnup (Keçiboynuzu) Pekmezi
– Bal
– Güz Domatesi
– Sirken Otu
– Ekşili Balık
– Kefal Dolması

– Garaville (Salyangoz)
– Dallampa
– Labada Dolması
– Kabak Çiçeği Dolması
– Susam Helvası
– Damat Tatlısı

Datça’dan Ne Alınır ?

Datça’dan birbirinden güzel hediyelik eşya ve yiyecek satın alabilirsiniz. Aşağıda Datça’dan Ne Alınır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
– Datça’nın meşhur balı ve çeşitleri,
– Badem ve badem aromalı ürünler,
– Kuru incir,
– Bölgede yapılan leziz zeytinyağı,
– Datça gazozu,

– Datça magneti,
– Domates kurusu,

Datça’nın Hangi Hayvanı Meşhur ?

Benim bildiğim Datça’ya özgü bir hayvan olmasa da Datça’nın taptaze balıkları meşhurdur diyebilirim. Başka herhangi bir türün Datça’da meşhur olduğunu düşünmüyorum.

Datça’nın Neyi Meşhur başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizin de bildiğiniz gördüğünüz bir şey varsa yorum kısmında muhakkak bizimle paylaşın. Datça ile ilgili yazdığım tüm yazıların bağlantısını toplu şekilde aşağıda bulabilirsiniz. Musmutlu, huzurlu gezileriniz olsun.😊

DATÇA NEREDE – DATÇA’YA NASIL GİDİLİR & DATÇA GEZİ REHBERİ
DATÇA VİLLA KİRALAMA TAVSİYESİ | DATÇA’DA NEREDE KALINIR
DATÇA GEZİLECEK YERLER | ADIM ADIM DATÇA
DATÇA’DA NE YENİR & DATÇA YEME İÇME ÖNERİLERİ
DATÇA OTEL TAVSİYESİ – DATÇA OTEL ÖNERİLERİ
DATÇA KOYLARI VE PLAJLARI : EN GÜZEL ÖNERİLER

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.