datça'da gezilecek yerler

Datça Gezilecek Yerler (2021 Detaylı Blog)

Dolu dolu, adım adım, nokta nokta yazılmış Datça Gezilecek Yerler başlıklı yazımla karşınızdayım. Google’da Datça’da Gezilecek Yerleri arattığınızda karmakarışık listeler, gezilecek yerlere ait olmayan fotoğraflar, kopyala yapıştır bilgiler ne ararsanız var. Bir blog yazarı olarak sizi bu karışıklıktan kurtarmak, tecrübelerim doğrultusunda sizleri doğru yönlendirmek, sizlere daha detaylı ve sistematik bilgiler vermek en önemli amacım. Dolayısıyla bu yazımda Datça’da gezilecek görülecek yerler listesini ayrıntılı, düzenli ve sistematik olarak bulacaksınız. Datça’da gezip görebileceğiniz her yer bu yazımda.

Datça’da Gezilecek Yerlere geçmeden Datça Gezi Rehberimdeki diğer yazılarım olan Datça Hakkında Genel Bilgi, Datça’da Ne Yenir, Datça Otel Tavsiyesi, Datça Villa Kiralama Önerisi, Datça Koyları ve Plajları başlıklı yazılarıma göz atmayı unutmayın.

İçindekiler:

DATÇA GEZİLECEK YERLER

Datça Gezilecek Yerler listesi insana huzur ve dinginlik veren bir liste. Datça’da maviye tam anlamıyla doyuyorsunuz. Özellikle deniz turizmi için Datça’ya geliyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz çünkü listede inanılmaz güzellikte koylar ve plajlar var. Datça’da kendinizi su kuşu gibi hissedebilirsiniz.:) Bunun dışında Datça’da gezilecek bir çok tarihi yer de mevcut. Özetle Datça kollarını açmış sizi bekliyor.:)

NOT: Datça gezilecek yerler listesini konum olarak birbirine yakın şekilde sıralamaya çalışacağım. Benim size tavsiyem Palamutbükü tarafını (Palamutbükü-Akvaryum Plajı – Kurubük – Ovabükü – Hayıtbükü) yani Datça Yarımadası’nın güneybatı kısmını bir gezmeniz hatta Knidos Antik Kentini de aradan çıkarmanız diğer kısımları ise ayrı bir gün gezmeniz olacak.

Biz Datça’ya bir çok kez gittik. Son gittiğimizde ise Datça’da 5 gün kaldık. Peki bizim 5 Günlük Datça Planımız Nasıldı ? Biz Datça gezimizde 2 gün Palamutbükün’e yakın Ovabükünde kalıp yukarıda bahsettiğim yerleri (güneybatı tarafı) rahatça gezdik daha sonra kalan 3 günü Datça Merkeze yakın Kızlan Köyündeki villamızda geçirip kalan gezilecek yerleri kolayca tamamladık. Tatil gün sayınıza göre güzel bir Datça planı yapmanız ve gezilecek yerlerin haritadaki konumlarına bakmanız önemli !

Hadi artık gelelim Datça Gezilecek Yerler listesine. Listemize Datça merkezde gezilecek yerler ile başlıyoruz.

DATÇA LİMANI

Datça’nın kalbi Datça Limanı ve çevresinde atıyor. Datça merkeze geldiğinizde berrak sularıyla limanı görebilir, sevgi yolunda yürüyebilir, sahil boyunca sıralanan kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Aynı zamanda burada alışveriş yapabilir ve güzel Datça gecelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Limanın yan tarafında bulunan Amfi Tiyatro’da konserler, festivaller düzenleniyor. Bu aktivitelere denk gelirseniz güzel olur.

NOT: Biz 2019 Şubat ayında Datça’ya geldiğimizde Datça Merkezde Badem Çiçeği Festivali düzenleniyordu. Eğer kışın Datça’ya gelecekseniz seyahatinizi bu festivale denk getirebilirsiniz. Etraf badem çiçekleriyle bembeyaz oluyor. Festivalde kurulan halk pazarında bol bol alışveriş yapabilirsiniz. Datça çarşısında Datça bademi, Datça çam balı, domates kurusu, el emeği hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

KUMLUK PLAJI / YOLU
datçada gezilecek yerler
datçada gezilecek yerler kumluk plajı

Datça merkezde bulunan Kumluk Plajında gündüz ister denize girebilir isterseniz de akşam burada bulunan restaurant veya kafelerde güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Buranın denizi temiz fakat biz denize girmek için farklı yerler seçtik. Biz Kumluk Plajına akşam gelmeyi tercih ettik çünkü gerçekten ışıklandırmalarla birlikte buranın atmosferi değişiyor ve çok güzel oluyor. Buraya akşam gelmenizi ve ışıklandırmalar altında bir şeyler yiyip yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Mekanlara oturmadan önce fiyatları kontrol etmenizde fayda var.

KUMLUK PLAJI NEREDE ?

Datça merkezde bulunan Kumluk Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Araç parkı için buraya paralel arka sokakları ya da otoparkları tercih edebilirsiniz.

TAŞLIK PLAJI
datçada gezilecek yerler haritası
datçada gezilecek yerler listesi

Datça merkezde denize girilecek yerlerden biri olan Taşlık Plajına biz sabahın erken saatlerinde gittik. Buranın denizi efsane güzel ve temiz. Adı üstünde plaj taşlık ve hemen derinleşmiyor. İster buradaki işletmelerin olanaklarından faydalanabilirsiniz isterseniz de kendiniz şemsiye, sandalye keyfi yapabilirsiniz. Taşlık Plajı’nın arkasında oyun parkı mevcut. Çocuklu aileler için ideal bir plaj. Plajın sonlarına doğru yeraltı termal sulardan oluşan yapay bir göl (Ilıca Göleti) bulunuyor. Burada bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Göl ile denizi bağlayan küçük de bir şelale var. İsterseniz buraya da girebilirsiniz.

DATÇA TAŞLIK PLAJI NEREDE ?
datça gezilecek yerler taşlık koyu

Datça Taşlık Plajı’nın konumu burada. Yazın oldukça kalabalık oluyor burası. Araç parkı için çevre sokakları tercih edebilirsiniz.

KARGI KOYU
datçada gezilecek yerler listesi
Datça Gezilecek Yerler – Kargı Koyu
datça gezilecek yerler haritası

Datça gezilecek yerler listemizde bizim çok beğendiğimiz bir koya geldik. Kargı Koyu Datça merkeze sadece 3 km uzaklıkta bulunuyor. Buraya belediyenin dolmuşlarının düzenli geldiğini söyleyelim. Kargı Koyu, etrafındaki tepelerden dolayı korunaklı ve sakin bir koy. Kargı Koyu’nun çevresi okaliptüs ağaçlarıyla kaplı. Buranın denizi tertemiz, plajı çakıl. Burada hem halk plajı var hem de tesislerin kendi alanı mevcut.

Datça Kargı Koyu’nda bizim bayıldığımız bir nokta var. Burada denize doğru kaynak sudan oluşan böyle küçük bir nehir var ve denize doğru akıyor. Çok güzel buz gibi bir su. Üstün buz gibi sulara bayıldığı için onu buradan çıkartamadık.:) Serinlemek isterseniz burası aklınızda bulunsun.

datçada gezilecek yerler listesi
Datça Gezilecek Yerler – Kargı Koyu
datça gezilecek yerler 2020

NOT: Plajı taşlık olan koylar için yanınıza deniz ayakkabısı ve şnorkel almayı unutmayın.

KARGI KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Kargı Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor normalde. Fakat burada anlamsız bir şekilde araçlardan otopark ücreti alınıyor ve bu ücret 10 TL. Otopark ücreti vermemek için aracınızı dışarıya park edebilirsiniz.

KARGI KOYU MİNİBÜS SAATLERİ

Datça’dan Kargı Koyuna gelen dolmuşların saatleri için Muğla Belediyesi’nin bu bağlantısına tıklayabilirsiniz.

KARGI KOYU NEREDE ?

Datça merkez ile arası 3 km olan Kargı Koyu’nun konumu için sizi bu bağlantıya alalım.

BURGAZ ÖREN YERİ

Datça’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Burgaz Ören Yeri, Datça merkeze 2 km uzaklıkta yer alıyor. Datça merkezden yürüyerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Burgaz Ören Yeri’nin Eski Knidos Antik Kenti’nin bulunduğu yer olduğu düşünülüyor. 1980’lerden itibaren Prof. Dr. Numan Tuna tarafından bu bölgede arkeolojik yüzey araştırmaları başlatılmış ve çalışmalar hala devam etmektedir. Kıyı boyunca liman kalıntıları, depolama yerleri gibi kalıntıları görebilirsiniz. İlk yıllarda telle çevrili küçük bir alanı kaplayan çalışmalar bugün sualtı çalışmaları da olmak üzere daha geniş bir alanda devam ediyor. Konum burada.

ESKİ DATÇA : DATÇA’NIN EN GÜZEL MAHALLESİ
eski datçada gezilecek yerler
datçanın en güzel mahallesi

Begonvillerle süslü taş evleri, hediyelik eşya satan şirin dükkanları, güzel mi güzel sokakları ve hepsi kendine özgü yemek yenecek yerleri ile Datça’nın en güzel mahallesi olan Eski Datça sizi alıp uzaklara götürüyor. Eski Datça’da ünlü şair ve Datça aşığı Can Yücel’in evini de görebilirsiniz. Eski Datça’nın sokakları sanat ve huzur kokuyor. Burada ikamet edenler bahçelerinde o kadar güzel süs eşyaları yapmışlar ki yaratıcılık tavan yapmış burada.

Eski Datça’daki butik oteller ve pansiyonlar konaklama için güzel bir seçenek olabilir. Aklınızda bulunsun.

ESKİ DATÇA’DA NE YAPILIR ?

Eski Datça’da Yapılacak Şeyler listemiz aşağıda huzurlarınıza sunulmuştur.:)

 • Tabi ki Eski Datça sokaklarının fotoğrafik noktalarında bol bol fotoğraf çekilmelisiniz.
 • Ünlü şair Can Yücel’in evi görmelisiniz..
 • Can Yücel Eski Datça’da yakın arkadaşı Orhan Bey’in mekanı Karya Çay Bahçesinde dinlenip Can Babayı yad edebilirsiniz.
 • Datça’nın badem gazozunu burada tadabilirsiniz. Badem gazozunun dadını dadan biliyor. 🙂
 • Evinize, kendinize ya da sevdiklerinize el emeği hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.
 • Badem aromalı güzel bir kahve içebilirsiniz..
 • Akşam Eski Datça sokaklarında bulunan kafe veya restaurantlarda güzel ve keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
ESKİ DATÇA GEZİLECEK YERLER : DATÇA’NIN EN GÜZEL MAHALLESİ
eski datçada ne yapılır

Eski Datça son zamanlarda popüler olan, sürekli gelişen ve yeni mekanlar açılan bir yer. Güzel mi güzel sokakları olan Eski Datça’da gezilecek yerler listemiz aşağıda.

 • Eski Datça’nın rengarenk sokakları,
 • Ünlü şair Can Yücel’in Evi,
 • Eski Datça’da bulunan eski tarihi cami,
 • Badem aromalı yiyecek, içecek alabileceğiniz dükkanlar,
 • El yapımı hediyelik eşya satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz.
ESKİ DATÇA NEREDE VE YOL TARİFİ

Eski Datça, Datça merkeze çok yakın konumda bulunuyor. Aralarındaki mesafe yaklaşık 2-3 km. Eski Datça’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Eski Datça sokaklarına araba ile giremiyorsunuz. Eski Datça’ya girmeden bulunan yerlere aracınızı kolayca park edebilirsiniz. Otopark sorunu yok.

CAN YÜCEL’İN EVİ
datça gezilecek yerler listesi
eski datça can yücelin evi

Eski Datça’ya gelip de Can Yücel’in evini görmeden dönmek olmaz. Can Yücel’in evi Eski Datça’nın güzel sokakları arasında yer alıyor. Burası Eski Datça’nın popüler olmasına büyük katkı sağlamış. Can Yücel’in evinin içerisine özel mülk olmasından dolayı giremiyorsunuz, kapı kilitli. Burası müze değil karıştırmayın. Eve giremiyorsunuz fakat o havayı almanız yetiyor. Can Yücel Eski Datça’da yakın arkadaşı Orhan Bey’in mekanı Karya Çay Bahçesinde vakit geçiriyormuş. Bu çay bahçesine gittiğinizde Can Babaya ayrılmış bir masa göreceksiniz. Burada Can Yücel’i yad edip bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Eski Datça’da bulunan Can Yücel’in evinin konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

HIZIRŞAH (BATIR) CAMİ

Hızırşah Cami, Datça’nın Hızırşah Mahallesinde bulunan tarihi bir cami. Caminin tarihi yaklaşık 650 yıl öncesine kadar dayanıyor. Cami Anadolu’da beylikler döneminde bu bölgeye hakim olan Menteşeoğulları zamanında yapılmış. Caminin Menteşeoğlu Orhan Bey’in oğlu Hızır Bey tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Hızırşah Caminin restorasyon çalışmaları 2013 yılında tamamlanmış. Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa Hızırşah Cami’ye yakın 1890 yılından kalma Datça Hızırşah Taksiarhon Kilisesi – Hızırşah Kültür Evini de ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

KIZLAN YEL DEĞİRMENLERİ (KIZLAN KÖYÜ)
datçada gezilecek yerler haritası
datçada gezilecek yerler kızlan yel değirmenleri

Datça – Marmaris yolu üzerinde bulunan Kızlan Yel Değirmenleri 6 değirmenden oluşuyor. Değirmenlerden sadece 1 tanesini gezebiliyorsunuz o da restorana çevrilmiş ve restoran olarak hizmet veriyor. Diğer kalan 5 değirmen özel mülk içerisinde olduğu için ziyaret edilemiyor. Yel değirmenlerinin durumu çok iç açıcı değil, değirmenler restore edilmeyi bekliyor.

Kızlan Yel Değirmenleri Datça Merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor.1900’lü yılların başlarında bu bölgede yaşayan zengin rumların inşa ettiği düşünülen taş değirmenlerinin konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KIZLAN GEREME KOYU
datça gezilecek yerler gereme koyu
datça gezilecek yerler gereme koyu

5 günlük Datça tatilimizin son 3 gününü geçirdiğimiz Kızlan Köyüne bağlı Gereme Koyu berrak, tertemiz sularıyla sizi bekliyor. Datça’da sessiz sakin bir koy arıyorsanız adres Gereme Koyu. Datça’ya gelirken son 10 km’de gördüğünüz rüzgar türbinleri var ya ha işte onların arka tarafında kalıyor Gereme Koyu. Gereme Koyu oldukça uzun bir plaja sahip. Denizi taşlık ve taşlar oldukça büyük. Dikkatli olmanızda fayda var. Gereme Koyunda herhangi bir işletme bulunmuyor. Gelirken tedarikli gelmeniz lazım. Burada incir ağacının altında bir çeşme var duruma göre bu çeşmeyi kullanabilirsiniz. Duş, wc imkanı yok.

KIZLAN GEREME KOYU KAMP

Kızlan Gereme Koyunda kamp kurmak yasak. Fakat biz gittiğimizde çadır kuranlar vardı. Bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Jandarma belki gelir belki gelmez. Sadece burası doğayla iç içe olduğundan kesinlikle ateş yakmayın.

KIZLAN GEREME KOYU GİRİŞ ÜCRETİ
datça kızlan gereme koyu
datçada gezilecek yerler gereme koyu

Gereme Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KIZLAN GEREME KOYU NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Datça’nın Kızlan Köyünde bulunan Gereme Koyu’nun yolu topraklı. Bu konuda size bir uyarım var. Köyün içinden giden daha sonra denize çıkan ve akabinde 2-3 km ile koya ulaşabileceğiniz yolu tercih edin. Navigasyonun size önereceği orman yolunu tercih etmeyin çünkü bu yol berbat. Kızlan Gereme Koyu’nun konumu burada.

PERİLİ KÖŞK PLAJI

Datça Gezilecek Yerler listemize çok fazla bilinmeyen bir koy ile devam ediyoruz. Perili Köşk Plajı Datça’nın en sakin koylarında biri. Bu plaj adını burada bulunan otelden alıyor. Yani peri falan yok buralarda.:)

Perili Köşk Plajında herhangi bir tesis bulunmuyor. Buraya gelirken şemsiye ve sandalye getirmeyi unutmayın. Bu plajın güzel bir tarafı var. O da karşıda bulunan adaya yürüyerek denizin içinden geçebiliyorsunuz. Tıpkı Marmaris’deki Kız Kumu Plajı gibi. Biz de Üstünle karşı adaya yürüyerek geçtik ama biraz yorulduk. Deniz bazen derinleşiyor ve bazen de akıntı oluyor dikkat edin. Eğer adaya geçecekseniz deniz ayakkabısı almayı unutmayın. Perili Köşk Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

KARAİNCİR PLAJI (ENGELSİZ PLAJ)
datça karaincir plajı
datça gezilecek yerler haritası

Perili Köşk Plajına oldukça yakın bir konumda olan Karaincir Plajı Datça’daki nadir kum plaja sahip plajlardan biri. Biz çok fazla kum plaj sevmediğimiz için buraya çok fazla ısınamadık. Çocuklu aileler için oldukça ideal burası. Deniz oldukça sığ, hemen derinleşmiyor. Karaincir Plajında hem halk plajı var hem de özel işletmeler mevcut. İstediğiniz şekilde takılabilirsiniz.

KARAİNCİR PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Datça Karaincir Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KARAİNCİR PLAJI NEREDE ?

Datça merkeze 19 km uzaklıkta bulunan Karaincir Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DATÇA APOLLON KUTSAL ALANI
datça gezilecek yerler apollon kutsal alanı
datçada gezilecek yerler

Datça öyle bir yer ki üstü nasıl bir cennetse altında da kocaman bir tarih yatıyor. Yakın tarihte keşfedilen Marmaris-Datça yolu üzerinde, Emecik köyü yakınlarında bulunan Apollon Kutsal Alanı bu cümleyi doğruluyor. Burada yapılan kazılarda MÖ 7. yy ait heykelcikler bulunmuş. 1998-2006 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı adına, ODTÜ tarafından Alman Bilimsel Araştırma Kurumu ile işbirliğinde ve Gerda-Henkel Vakfı’nın katkılarıyla kurtarma kazısı gerçekleştirilmiş. Buradan çıkarılan eserler Marmaris Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Apollon Kutsal Alanının konumu burada. Yol üzerinde bir yer olduğu için araba ile yavaş gitmenizde fayda var. Apollon kutsal alanının etrafı çitle çevrilmiş. Giriş yapamıyorsunuz. Buranın ciddi bir şekilde elden geçirilmesi gerekiyor. Yol üstü görebileceğiniz bir yer olduğu için burada fazla zaman harcamaya gerek yok.

DATÇA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Datça merkez ve merkeze yakın gezilecek yerler tamamlandıktan sonra artık Datça’nın çevresindeki güzelliklere geçebiliriz. Datça yarımada olmasından dolayı Datça çevresinde bol bol güzel koylar ve plajlar var. Datça çevresinde gezilecek yerleri yazarken Datça’nın en uç noktası olan Knidos Antik Kentin’den başlıyorum. Özellikle Palamutbükü tarafı yani Datça’nın güney kısmı her yeri ile görülmeye değer.

KNİDOS ANTİK KENTİ
datçada gezilecek yerler
Datça Gezilecek Yerler – Knidos Antik Kenti
datçada gezilecek tarihi yerler

Knidos Antik Kenti Datça merkeze 37 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Datça Yarımadası’nın en uç noktası. Knidos Antik Kenti, zamanında Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada önemli bir liman ticaret kentiymiş. Burada kazı çalışmaları hala devam ediyor. Antik kentte Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Güneş Saati, Agora ve Odeon kalıntılarını görmek mümkün. Gün batımı burada oldukça güzel aklınızda bulunsun. Knidos’un yolu biraz zahmetli olsa da burayı muhakkak ziyaret edin. Yol bazen çok daralıyor ve tek şeritli oluyor. Dikkatli olmanızda fayda var.

KNİDOS ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
datça gezilecek tarihi yerler
datçada gezilecek tarihi yerler

Knidos dönemin önemli şehirlerinden biri olunca hakkında aşağıdaki şeylerin bilinmesi gerekiyor.

 • Knidos antik çağın en önemli bilim ve sanat merkezlerinden biriymiş.
 • Dünyanın 7 Harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimari Sostratos Knidos’luymuş.
 • Knidos dönemin en ünlü gözlemevine ev sahipliği yapıyormuş.
 • Antik dönemde Knidos şarabının hazmı kolaylaştırıcı bir özelliğinin olduğuna inanılıyormuş.
KNİDOS ANTİK KENTİ’NİN GİRİŞ ÜCRETİ 2021

2021 yılı Knidos Antik Kenti’nin giriş ücreti kişi başı 14 TL. 18 yaş altı ücretsiz, müze kart burada geçerli.

KNİDOS ANTİK KENTİ’NİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

Yaz Dönemi – 1 Nisan – 1 Ekim (Açılış Saati: 10:00 – Kapanış Saati: 19:00)
Kış Dönemi – 1 Ekim – 1 Nisan (Açılış Saati: 08:30 – Kapanış Saati: 17:30)

KNİDOS ANTİK KENTİ NEREDE ?

Datça’nın en uç noktasında bulunan Knidos Antik Kenti’nin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KNİDOS DEVEBOYNU DENİZ FENERİ
datça'da gezilecek yerler
datça'da gezilecek yerler

Datça gezilecek yerler listesinin en efsane yerine geldik. Knidos Deveboynu Deniz Feneri hem manzarası hem de atmosferi ile bambaşka bir yer. Burada drone uçurmak ise bizim için efso bir deneyimdi. Şimdiden belirteyim Knidos’a geliyorsanız vaktiniz varsa buraya muhakkak zaman ayırın derim.

Knidos Deveboynu Deniz Feneri’ne, Knidos Antik Kenti’nden yaklaşık 40-45 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşıyorsunuz. Yaz sıcağında yol biraz zorlu olabilir fakat fenere çıktığınızda tüm yorgunluğa değecek bir manzara ile karşılaşacaksınız. Bir taraf Ege Denizi, bir taraf Akdeniz. Ayrıca buradan Knidos Antik Kentini de çok güzel bir açıdan görmüş oluyorsunuz. Çıkarken tabelaları ve siyah elektrik borularını takip etmeniz yeterli. Fenere çıkarken yanınıza su almayı unutmayın. Bizim gibi gün batımına buraya gidecekseniz de yanına kahve ve termos almayı unutmayın.:)

datçada gezilecek yerler

Knidos Deveboynu Deniz Feneri’nin herhangi bir giriş ücreti yok. Burada bulunan yapıda biz gittiğimizde kimsecikler yoktu. Son olarak burada deniz açılan bir kapı var. Biz de başta burayı kapı sandık ama burası bildiğin elektrik kutusu gibi bir şey.:D

PALAMUTBÜKÜ PLAJI / KOYU
Palamutbükü Gezi Rehberi
datçada gezilecek görülecek yerler

Datça’da görülmesi gereken yerler listesinde olmazsa olmaz bir yer varsa orası Palamutbükü’dür. Palamutbükü Datça merkeze 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Oldukça uzun bir plaja sahip olduğu için kalabalık çok sorun olmuyor. Burada tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Palamutbükü’nün denizi tertemiz ve taşlık. Şnorkel şart. Şnorkelinizi takıp, berrak suların altında çeşit çeşit balıklarla yüzerken parmaklarınız buruşma garantili.:)

Datça Palamutbükü ‘nde konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon seçeneği de mevcut. Gündüz denizin tadını bolca çıkarıp, akşamları Palamutbükü’nün en güzel restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz. Palamutbükü ile ilgili daha detaylı bilgi için Palamutbükü Gezi Rehberime tıklayabilirsiniz.

PALAMUTBÜKÜ AKVARYUM PLAJI – GERENCE KOYU
Palamutbükü gezilecek görülecek yerler
datçada gezilecek görülecek yerler

Palamutbükü’ne çok yakın konumda olan Akvaryum Plajına geldiğinizde kendinize ben cennete mi geldim acaba diyorsunuz. Akvaryum Plajı halk arasında Gerence Koyu olarak da biliniyor. Palamutbükü ile Akvaryum Koyu arası yaklaşık 1 km. Palamutbükün’den buraya yürüyerek bile ulaşabilirsiniz. Akvaryum Plajı taşlık bir sahile sahip ve alan olarak oldukça küçük. Deniz turkuaz renginde tertemiz. Akvaryum Plajı yazın oldukça kalabalık oluyor. Sabah erken saatlerde gitmenizde fayda var. Burada herhangi bir tesis vs. yok. Hazırlıklı gelin. Akvaryum Plajında ateş yakmak, kamp kurmak yasak.

PALAMUTBÜKÜ AKVARYUM PLAJI (GERENCE KOYU) NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Akvaryum plajına geldiğinizde aracınızı yol kenarına park edip sağ taraftan patika yoldan plaja iniyorsunuz. Bizim gibi ters tarafa gitmeyin.:) Giriş yolu hemen sağ tarafta. Akvaryum Plajı’nın konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DATÇA KURUBÜK
datçada gezilecek görülecek yerler
datçada gezilecek görülecek yerler

İddialı bir cümle ile başlamak istiyorum. Datça gezilecek yerler listesinin en güzel yeri Kurubük’tür. Eğer deniz tatili için Datça’ya geliyorsanız burası gerçekten sizi her anlamıyla tatmin edecektir. Buranın yukarıdan manzarası efsane. Biz burada drone çekimi yaptık ve efsane görüntüler yakaladık. Kurubük denizinin berraklığı, maviliği insanı içine çekiyor. Burada deniz taşlık ve hemen derinleşmiyor. Muğla koyları ve plajları arasında en fazla balık sanırım burada gördük. Kurubük’te herhangi bir otel,tesis, wc, duş imkanı yok. Dolayısıyla buraya hazırlıklı gelmeniz gerekiyor.

DATÇA KURUBÜK NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Kurubük, Ovabük ve Palamutbükü arasında kalıyor. Buraya gelmek için sahil şeridinden ilerlemeniz gerekiyor. Araç şart. Kurubük’ün konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aracınızı aşağı tarafa ya da yol kenarına bırakabilirsiniz.

OVABÜKÜ PLAJI / KOYU
datçada gezilecek görülecek yerler
datçada gezilecek görülecek yerler

Ovabükü Plajı hem açık deniz, hem koy havasını veren nadir plajlardan biri. Akvaryum gibi olduğu anlar genellikle sabahları. Öğlen saatleri nispeten dalgalı olabiliyor. Doğasına denizine hayran kalacağınız bir yer burası. Tatilinizi geçirmek için adeta cennet.

Gürültüden uzak, huzura doyacağınız Ovabükü Koyu’nda konaklama ve yeme içme seçenekleri de mevcut. Burada isterseniz tesislerden faydalanırsınız isterseniz kendi imkanlarınızla takılabilirsiniz. Ovabükü Plajı’nın Palamutbükü tarafına düşen en sağ tarafı diğer kısımlarına göre daha az kalabalık aklınızda bulunsun.

OVABÜKÜ PLAJI NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Ovabükü Plajı, Hayıtbükü Koyuna oldukça yakın konumda. Yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

HAYITBÜKÜ PLAJI / KOYU
datça çevresinde gezilecek yerler
datça çevresinde gezilecek yerler

Datça Gezilecek Yerler listesi “büklerden” oluşuyor desek abartmamış oluruz.:) O güzel büklerden biri de Hayıtbükü. Datça’nın Mesudiye köyüne bağlı bu bük konaklamak için ya da günü birlik yüzmek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Denizi çabuk derinleşmediği için çocuklu ailelerin tercih edebileceğini de söylemiş olayım. Burada şezlong ve yeme içme için tesisler bulunuyor. Hayıtbükü plajı diğer plajlara göre biraz daha sakin.

HAYITBÜKÜ KOYU NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Hayıtbükü Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

GABAKLAR KOYU (KIZILBÜK)
datça çevresinde gezilecek yerler

Gabaklar Koyu, Hayıtbükü’nün hemen karşısında bulunan bir güzel bir koy. Buraya araç ile ulaşım var. Aracınızı park edip kendiniz de şezlong, şemsiye atabilirsiniz ya da burada bulunan tesisin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

datça çevresinde gezilecek yerler
datça çevresinde gezilecek yerler

Gabaklar Koyu, Kızılbük olarak da biliniyor. Buranın plajı ve denizi Hayıtbükü’nden daha güzel bize. Burada size bir tavsiyem var. Gabaklar Koyu’nun hemen birazcık ilerisinde bir tepe var. Oraya çıkın ve tepenin diğer tarafında inişi olmayan bilinmeyen bir koyu keşfedin. Bu tepeden karşı tarafa baktığınızda askeri bir kule de göreceksiniz. Aynı duyguları yaşayalım diye yazıyorum bu detayları.:)

DOMUZ ÇUKURU – DOMUZBÜKÜ KOYU

Domuzbükü Koyu, Datça’nın Mesudiye mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Bu koya sadece Palamutbükün’den günlük tekne turları ile gidiliyor yani karadan ulaşım yok. Deniz ve manzara mükemmel. Doğayla iç içe olan koyun suyu cam gibi. Datça yarım adasında mutlaka görülmesi gereken bir koy. Eskiden burada bir tesis varken şu anda hizmet veren herhangi bir tesis yok. Karadan ulaşımın mümkün olmadığı Domuzbükü Koyu’na ulaşmak için Datça’dan ya da Palamutbükün’den kalkan tekne turlarına katılmalısınız.

DATÇA BADEM ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

2019’da ikincisi düzenlenen Badem Çiçeği Festivali Şubat’ta Türkiye’de nereye gidilir sorusunun cevabı oluyor adeta 🙂 Datça merkezde kurulan stantlar, yapılan aktiviteler ve gösterilerle Datça’dan ve şehir dışından gelen ziyaretçileriyle panayır alanı gibi oluyor. 3 gün süren badem çiçeği festivalinde birbirinden farklı atölyelere de kayıt yaptırabilirsiniz. Kahkaha terapisinden tutun da sabun yapma atölyesine kadar birçok seçenek bulunuyor. Kurulan stantlarda hediyelik eşyalar, yöresel tatlar, karnınızı doyurabileceğiniz atıştırmalıklar var. Gün boyu süren halk oyunları, modern dans gösterileri, konserler de hoş vakit geçirmeniz için düşünülmüş.

Peki festivale adını veren badem çiçeklerini soracak olursanız şehir merkezinde bembeyaz ağaçları göreceksiniz ama güzel fotoğraflar çekmek mis gibi kokularını içinize çekmek isterseniz Datça köylerini ziyaret edebilirsiniz. Biz Hayıtbükü’nden Ovabükü’ne giderken yol üzerinde kalan badem ağacı tarlalarında doyduk badem çiçeklerine 🙂 Festival alanı Datça merkez dışında Palamutbükü’nde de bulunuyor. Ancak buradaki stantlar da gösteriler de Datça merkeze göre daha sınırlı.

datça badem çiçeği festivali datça gezilecek yerler datça gezi rehberi datçada nereye gidilir datçada gezilecek yerler datça tarihi yerler datça çevresinde gezilecek yerler datça koyları ve plajları

DATÇA’NIN NEYİ MEŞHUR & DATÇA’DAN NE ALINIR

Güzelim Datça’nın Nesi Meşhur sorusuna geldik. Datça’ya gelirseniz bunları almadan dönmeyin derim. Ama döndüğünüzde işin kötü yanı aldıklarınıza bakıp Datça’yı hatırlayacaksınız bu iyi mi kötü mü bilemedim.:)

Datça’nın Neyi Meşhur ?

 • Listenin en başına koyarım Datça’nın püfür püfür esen güzel havası,
 • Datça Bademi,
 • Datça Balı,
 • Datça’nın enfes lezzetteki balıkları,
 • Datça’nın Taş Evleri

İster badem ağaçları çiçek açtığında ister meyve verdiğinde, herhangi bir mevsimde yolunuzu muhakkak Datça’ya düşürün. Datça gezilecek yerler için benden bu kadar, yazımı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakıp beni mutlu edebilirsiniz 🙂 Az kalsın unutuyordum tüm Datça Hikayelerimi Instagram hesabıma sabitledim beni oradan da takip edebilirsiniz.

41 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.