Marmaris Kızkumu Plajı | Bilmeniz Gereken Her Şey

Marmaris, koylar ve plajlar açısından Türkiye’nin en önde gelen tatil beldelerinden biri. Mavinin her tonunu görebileceğiniz Marmaris’te koy ve plaj bolluğu var. Birbirinden güzel bu plajlardan biri de Marmaris Kızkumu Plajı. Bu plaj güneş kremimi süreyim sonrasında şezlongda güneşleneyim fikrinden öte çok farklı bir deneyim yaşayacağınız bir yer. Bir çok kişi de bu farklı deneyimi yaşamak için Kızkumu Plajı’na geliyor.

Marmaris’e deniz turizmi için gelirseniz çok isabetli bir tercih yapmış olursunuz. Gerçekten yıllardır Marmaris’te denize girerim gördüğüm her koy güzelliği ile beni ayrı şaşırtıyor. İşin garip tarafı koy sayısı o kadar fazla ki hepsine gitmeye çalışıyorum ama git git bitmiyor. Yani buraya deniz için gelirseniz emin olun denize tam anlamıyla doyacaksınız. Biz kendimizi her fırsatta Marmaris’e atıyoruz ve her defasında birbirinden farklı koyları keşfetmeye çalışıyoruz. Keşfettikçe de tabiki sizinle paylaşıyoruz. Bu güzel keşifleri kaleme aldığım Marmaris koyları ve plajları başlıklı yazıma muhakkak göz atın. (https://bujuyollarda.com/marmaris-koylari-ve-plajlari/)

Marmaris Kızkumu Plajı

marmaris kızkumu plajı

Marmaris Kızkumu Plajı, bir plajdan öte Türkiye’de denizin üzerinde yürüyebileceğiniz nadir yerlerinden biri. Yanlış duymadınız. Bildiğiniz deniz üzerinde yürüyorsunuz. Marmaris Kızkumu Plajı’nda 4 metre genişliğinde ve yaklaşık 600 metrelik bir yolda deniz üzerinde yürüyüş yapabiliyorsunuz. Denizin ortasında sığ bir tepe düşünün siz bu tepede deniz suları içinde yürüyüş yapıyorsunuz.🚶‍♀️🚶‍♂️🚶‍♀️

Kızkumu Plajı’nda deniz zemini küçük çakıl ve kumdan oluşuyor. Deniz her zaman sığ olmayabiliyor. Sular çekildiğinde yürüyüş mesafesi daha da artıyor. Sular yükseldiğinde yürüyüş yolu daha da belirsizleşiyor. Burası bazı kaynaklarda Kızılkum olarak da anılıyor. Herkes denizde yürüme için Marmaris Kızkumu Plajı’nı bilir ama bujuyollarda farkıyla size Muğla’da başka bir yer daha söyleyeceğim.😊 Okumaya devam edin.

Bu yazımda Kızkumu Plajı Nerede, Kızkumu Plajı’na Nasıl Gidilir, Kızkumu Plajı’nın Hikayesi Nedir, Kızkumu Plajı Giriş Ücreti Ne Kadar, Kızkumu Plajı’nda Ne Yapılır, Kızkumu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler Neresi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Bu plaj ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazın seyahatte değilsem 24 saat içinde dönüş yaparım.

Kızkumu Plajı Nerede ?

Kızkumu Plajı, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye Mahallesi’nde yer alıyor. Kızkumu Plajı ile Marmaris merkez arası yaklaşık 26 km. Plaj yol üstünde bulunuyor. Yani iç kesimlere, toprak yollara girmenize gerek yok. Plaja konum aldıktan sonra konuma geliyorsunuz, aracınızı yol üstüne park edip 100 metre yürüyerek plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaja giden yol tek yön ve virajlı. Bu noktada yavaş gidin ve aracınızı park ederken dikkatli olun. Kızkumu Plajı’nın haritadaki konumu burada.

Kızkumu Plajı’na Nasıl Gidilir ?

Kızkumu Plajı’na ulaşım için en başta Marmaris’e uğramak zorundasınız. Marmaris merkeze gelmeden Datça yoluna sapmalı bu yol üzerinden de 17 km ilerledikten sonra Hisarönü tarafına dönmelisiniz. Hisarönü’nden hemen sonra Orhaniye Mahallesi ve Kızkumu Plajı geliyor.

Marmaris merkezden Kızkumu Plajı’na başka yollar da var ama en güzel ve temiz yol yukarıda bahsettiğim bu yol. Marmaris ile Kızkumu Plajı arası mesafe 26 km. Yol gayet güzel ve toprak yol yok. Bu yol üzerinde ne yazık ki Marmaris orman yangınlarında yanan güzelim ormanlarımızı da göreceksiniz.😥

Yukarıda bahsettiğim yol aracı olanlar için. Kızkumu Plajı’na dolmuş ile de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuşla Kızkumu Plajı’na ulaşım için Marmaris Otogarı’ndan kalkan dolmuşlara binmeniz gerekiyor. Kızkumu Plajı dolmuş saatleri için Muğla Belediyesi’nin bu bağlantısına göz atabilirsiniz.

Benim Muğla’da en sevdiğim yol güzergahlarından biri olan bu yol gerçekten ormanların içinde size çok güzel manzaralar sunuyor. Bahsettiğim güzergah Hisarönü – Orhaniye – Turgut Köy – Selimiye ve Bozburun yolu. Bir yanda orman diğer yanda deniz ruhunuza çok iyi gelecek.

 • Marmaris Kızkumu Plajı – Marmaris Merkez arası 26 km,
 • Marmaris Kızkumu Plajı – Muğla Merkez arası 78 km,
 • Marmaris Kızkumu Plajı – Fethiye arası 147 km,
 • Marmaris Kızkumu Plajı – Akyaka arası 53 km,
 • Marmaris Kızkumu Plajı – Datça arası 61 km,

Kızkumu Nasıl Oluşmuş ?

Kızkumu Plajı doğal bir oluşum. Yani denizin doldurulmasıyla oluşturulmuş bir yer değil. Kızkumu Plajı, Orhaniye Köyü’nü çevreleyen kayaların gece ve gündüz sıcaklık farkı, donma ve aşınmayla parçalanıp sel suları tarafından çakıl ve kum olarak denize taşınmasıyla oluşmuş.

Kızkumu Plajı’nın Hikayesi & Heykeli

marmaris kızkumu plajı

Kızkumu Plajı’nın Hikayesi:

Her yerde olduğu gibi Marmaris Kızkumu Plajı’nın da bir efsane var. Hatta burada 1 değil 2 efsane bulunuyor. Deniz üzerinde yürüme mevzubahis olunca bu efsaneleri doğal karşılamak lazım. Hadi gelin size Kızkumu Plajı’nın hikayelerini anlatayım.

İlk efsaneye göre Bybassos Kralı’nın güzel bir kızı varmış ve prenses bir balıkçı ile aşk yaşamaya başlar. Geceleri prenses gizlice sahile çıkıp balıkçı ile buluşurmuş. Buluşma için elinde bir kandille beklediği yeri işaret etmekte ve balıkçı ışığı görünce sandalıyla buluşma yerine gidermiş. Kral, kızının geceleri balıkçı ile gizlice buluştuğunu öğrenince bir gece askerlerini prensesin peşinden göndermiş. Kız kumsala inip kandili yaktığında askerler onu yakalamış.

Sonrasında askerler balıkçıyı yakalamak için kandili sallamaya devam etmiş. Tam o esnada prenses askerlerin ellerinden kurtulup denize doğru koşmaya başlamış ve mucize gerçekleşerek prensesin denizde attığı her adım kuma dönüşmüş. Kızın arkasından koşan askerler ise denize gömülmüş. Kız tam balıkçıya kavuştuğu sırada bir asker okunu balıkçıya atmış ama yanlışlıkla prensesi vurmuş. Prenses ölmüş ve deniz prensesin kanı ile kırmızıya boyanmış. Prensesin öldüğü yerde kumsal son bulmuş.

Kızkumu Plajı Heykeli: Kızkumu Plajı’nda göreceğiniz heykel işte bu hikayedeki prensesi betimliyor. Heykelin durumu içler acısı ama yine de varlığını bu hikayeye borçlu.

İkinci efsaneye göre Bybassos Kralı, düşmanlarıyla uzun yıllar savaşır ve bu savaşı kaybeder. Krallığın güzelliğiyle meşhur prensesi kenti ele geçiren düşmanlardan kaçmaya çalışır. Deniz kıyısına gelen ve yüzme bilmeyen prenses gerçekleşen mucize sonucunda eteğine doldurduğu kumları serptikçe deniz üzerinde bir yol oluşur ve günümüzdeki plaj oluşur.

Kızkumu Plajı Giriş Ücreti

Marmaris Kızkumu Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Plajı ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Burada ana konu deniz içerisinde yürümek olduğundan burası klasik bir plaj mantığında kullanılmıyor. Yani şezlong, şemsiye olayı yok. bunları kiralayabileceğiniz bir işletme de yok. En güzeli sandalyenizi atıp burada dinlenmek olabilir. Özetle Kızkumu Plajı’nın girişi ücretsiz.

Kızkumu Plajı’nda Ne Yapılır ?

kızkumu plajı

Kızkumu Plajı’na gelince burada saatler geçirmeyi düşünmeyin. Sadece yapılacak deniz üzerinde yürümeyi yapın ve hemen yolunuza devam edin. Deniz burada girecekseniz ona bir şey diyemem ama bence çok daha güzel plajlar var. Aşağıda liste halinde Kızkumu Plajı’nda ne yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Kızkumu Plajı’nda Ne Yapılır ?

 • Kızkumu Plajı’na gelince yapmanız gereken en önemli şey burada denizde yürümek olacaktır.
 • Deniz sıcaklığı ve derinliği çocuklar için ideal. Dilerseniz denize girebilirsiniz.
 • Burada gözleme yapan bir yer var. Orada bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 • Orhaniye Köyü’nün güzellikleri keşfedilir.
 • Aşağıda yazdığımı Kızkumu’na yakın yerler keşfedilir.

Kızkumu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

Kızkumu Plajı’nda saatlerinizi geçireceğiniz bir durum yok. Buraya denize girmeyecekseniz yarım saat ayırmanızı tavsiye ederim. Sonrasında ise yol devam. Peki bu tarafa geldiğinizde başka nereleri gezmelisiniz. İşte Kızkumu Plajı’na yakın gezilecek yerler listem aşağıda. Plaja yakından uzağa doğru sıralama yaptım bilginiz olsun.

Kızkumu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

Yukarıda bahsetmiştim; Kızkumu Plajı gibi başka bir yer daha var Muğla’da. O da Datça’da yer alıyor. Datça’daki Perili Köşk Plajı’nda da deniz üzerinde yürüyebilirsiniz. Burası çok az kişi tarafından biliniyor. Detaylar bu yazımda. (https://bujuyollarda.com/datca-koylari-ve-plajlari/)

Kızkumu Plajı’nda Bunlara Dikkat Edin

marmaris kizkumu
 • İlk olarak yanınıza şort ya da mayo almayı unutmayın.
 • Çakıl taşlardan dolayı deniz ayakkabısı şart.
 • Yanınıza havlu alın.
 • Yazın hafta sonları çok kalabalık. Erken saatleri tercih edin.
 • Güneş kremi sürmeyi unutmayın.
 • Araç park yeri virajlı bir alanda. Park ederken dikkatli olun.

Marmaris Kızkumu Plajı Sıkça Sorulan Sorular

Kızkumu plajında denize girilir mi?

Kızkumu Plajı’nda denize girilebiliyor. Ama genelde insanlar burayı yüzmek için değil de denizde yürümek için tercih ediyor. Özellikle çocuklar için bu plaj hem derinlik hem de deniz suyu sıcaklığı açısından gayet ideal. Burada işletme yok. Sandalye ve şemsiye atarak kendi imkanlarınızla takılabilirsiniz.

Kızkumu plaji ucretli mi?

Kızkumu Plajı’nın herhangi bir giriş, otopark ücreti yok.

Kızkumu denizi nasıl?

Deniz suyu yazın oldukça ılık. Plaj küçük çakıl ve kumlardan oluşuyor. Biz burayı denize girmek için tercih etmiyoruz. Civar yerlerde daha güzel plaj ve koylar var.

Marmaris Kızkumu Plajı nasıl oluşmuş?

Kızkumu Plajı, Orhaniye’yi çevreleyen kayaların gece ve gündüz sıcaklık farkı, donma ve aşınmayla parçalanıp sel suları tarafından çakıl ve kum olarak denize taşınmasıyla oluşmuş. Yani burası doğal bir yer. İnsan eliyle yapılmamış.

Kızkumu hikayesi gerçek mi?

Kızkumu Plajı’nın 2 efsanesi var. Adı üstünde bunlar efsane. Bazen turizmi canlandırmak için halk arasında yaygınlaştırılabiliyor. Yani Kızkumu Plajı’nın efsaneleri gerçek değil.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.