Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi : Marmaris’in Saklı Cenneti

Hazırsanız bugün size Marmaris’in saklı cenneti Turgut Şelalesi’ni tüm detaylarıyla anlatmaya çalışacağım. Defalarca gittiğim bu güzel şelale yemyeşil ormanların içine saklanmış keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Genelde Marmaris’e gelen bir çok kişi burayı pas geçiyor. Fakat Marmaris’te fazlaca vaktiniz varsa ya da farklı yerler keşfetmek istiyorsanız Turgut Şelalesi’ni muhakkak tercih edin derim.

Bu yazımda Turgut Şelalesi Nerede, Turgut Şelalesi’ne Nasıl Gidilir, Turgut Şelalesi Giriş Ücreti, buraya yakın gezilecek yerler gibi soruların cevabını bulacaksınız. Bu sorulara ek olarak şelaleye son gittiğimde (Mayıs-2022) gördüğüm kötü tabloyu da yazımda belirteceğim. Umarım yazıma denk gelen yetkili kişiler bu sorunlara bir an evvel çözüm üretir.

Turgut Şelalesi

Yazın sıcak havaların ilacı olan Turgut Şelalesi birbirinden güzel doğal havuzlara sahip. Ormanlık bitki örtüsünden dolayı burada doğa size doğal klima oluyor. Her noktası oldukça fotografik olan Turgut Şelalesi birden çok şelaleden oluşan bir şelaleler kompleksi. Yani gittiğinizde tek bir şelale görmeyeceksiniz. Şelaleler çok büyük değil ama yine de huzur verici. Burası bilenler bilir Sinop’ta bulunan Erfelek Şelaleleri’ne oldukça benziyor. Turgut, Erfelek’in daha küçük hali diyebilirim.

Dikkat: Turgut Şelalesi’ne son gittiğimde (Mayıs-2022) ne yazık ki iyi şeylerle karşılaşmadım. Buranın girişinin ücretsiz olmasından mıdır nedir gerçekten doğa insanlar tarafından fütursuzca tahrip ediliyor. Çöpler falan bir yana şelaleye çıkan yol üzerinde dondurma dolapları mı dersiniz, şelalenin oluşturduğu dere üzerine atılan plastik sandalye masa mı dersiniz neler neler. Bunlara ek olarak her geçen yıl şelalenin suyu daha da cılızlaşıyor. Şelalenin oluşturduğu havuz ise küçücük kalmış durumda. Yani anlayacağınız buranın durumu iyiye gitmiyor. Umarım bu sorunlara hemen çözüm üretilir ve güzelim şelale eski haline kavuşur.

Turgut Şelalesi Nerede ?

Turgut Şelalesi Nerede ? Turgut Şelalesi, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı olan Turgut Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Şelale ismini köyün adından alıyor. Burası ormanların içinde tam bir doğal cennet.

Ne yazık ki 2021 yılındaki Muğla’nın dört bir tarafında çıkan yangınlarda buradaki ormanlar da zarar görmüş. Bu bölgenin önceki halini iyi bildiğim için gerçekten içim parçalanarak buraları tekrar ziyaret ettim. Umarım canım ormanlarımız eski haline çabuk gelir.😥

Turgut Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ?

Turgut Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ? Turgut Şelalesi’ne en kolay ulaşım yolu araç ile buraya ulaşım. Ya kiraladığınız araç ya da şahsi arabanızla buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. İstikamet olarak Marmaris Datça yolundan Hisarönü – Orhaniye – Turgut Köyü – Selimiye tarafına dönüyorsunuz. Hisarönü ve Orhaniye mahallelerini geçtikten sonra Turgut Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün içine girmeden Selimiye istikametine devam ettiğinizde Turgut Şelalesi tabelasını görüp buraya döndükten sonra şelaleye yaklaşık 1 km’lik yoldan sonra ulaşım sağlıyorsunuz. Şelale sapağına kadar yol asfaltken sapak sonrası yol toprak oluyor. Toprak ama çok zorlayıcı değil. Toprak yol sonrası aracınızı ücretsiz park alanına park ettikten sonra merdivenlerden çıkarak şelaleye ulaşıyorsunuz.

Arabanız yoksa Turgut Şelalesi’ne nasıl gidebilirsiniz sorusunun cevabına gelelim. Şelalenin girişine direkt giden bir dolmuş bulunmuyor. Şelaleye ulaşmak için ilk olarak Turgut Köyü’ne dolmuş ile gelmelisiniz. Buradan şelalenin sapağında inip otostop ya da yürüyerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Dolmuş seferleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Turgut Şelalesi Giriş Ücreti 2022

Turgut Şelalesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Burayı ücretsiz şekilde gündüz saatlerinde çok geçe kalmadan ziyaret edebilirsiniz. Şelale yazın öğle vakitlerinde kalabalık oluyor. İmkanınız varsa sabah 11 öncesi ziyaret etmenizi öneririm. Aklıma gelmişken belirteyim burada doğanın koruyucusu sizsiniz. Lütfen ama lütfen doğaya çöp bırakmayın.

Turgut Şelalesi’ne Yakın Gezilecek Yerler

Turgut Şelalesi’nin bulunduğu alan her anlamıyla cennet. Bir yanda hemen ulaşabileceğiniz Marmaris’in enfes koyları bir yanda yemyeşil bir bitki örtüsü. Eğer Turgut Şelalesi’ne gelecekseniz Hisarönü – Orhaniye – Turgut Köyü – Selimiye – Bozburun mahallelerini de gezebilirsiniz. Aşağıda bu bölgede favori gezilecek yerlerin listesini bulabilirsiniz.

Turgut Şelalesi’ne Yakın Gezilecek Yerler

Yukarıda saydığım yerler dışında Marmaris gezilecek yerler ve Marmaris’teki koylar için aşağıdaki yazılarıma muhakkak göz atın derim.

Turgut Şelalesi’nde Kamp

Turgut Şelalesi’ne gelince kamp severler burada çadır kursam ne güzel olur diyeceklerdir. Gönül kamp yapmak ister ama ne yazık ki bu bölgede kamp yapılmasına izin verilmiyor. Kamp yapmak isterseniz şelaleye oldukça yakın konumda bulunan Delikliyol Koyu tavsiye edebilirim. Konaklama için ise yine şelaleye yakın Turgut Köy, Selimiye ve Bayır Köy’ü ilk seçenekleriniz arasında olsun.

Turgut Şelalesi Sıkça Sorulan Sorular

Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi’nde yüzülür mü?

Turgut Şelalesi bir şelaleler kompleksi. Buradaki küçük küçük şelalelerin önünde de doğal havuzlar var. Yazın insanlar serinlemek için bu şelalelere girip yüzüyor. Yani 40 dereceye varan sıcakların ilacı Turgut Şelalesi’nin serin suları. Özetler şelalede yüzme imkanınız bulunuyor. Yüzmek için yanınıza şort, mayo, terlik almayı unutmayın.

Turgut Şelalesi hangi ilimizde?

Turgut Şelalesi Muğla ili sınırları dahilinde bulunuyor. Şelaleye ulaşmak için ilk olarak Marmaris’e buradan da Turgut Köyü’ne gelmelisiniz.

Turgut Şelalesi yandı mı?

2021 Muğla yangınında ne yazık ki Marmaris’in bir çok yerinde orman yangını çıktı. Bu yangınlarda ormanlarımıza çok ciddi hasar verdi. Turgut Şelalesi’nin bulunduğu alanda çok küçük küçük yangın izleri var. Fakat buraya yakın Bayır Köyü ve bu köyden Turunç – İçmeler’e giden kısımda tahribat çok fazla. Ben göz yaşları dökerek buralardan geçtim.😥

Turgut Şelalesi açık mı?

Turgut Şelalesi 2022 yılı itibariyle açık ve burayı ücretsiz şekilde gezebilirsiniz. Şelalenin herhangi bir ziyaret saati bulunmuyor. Gündüz saatlerinde geçe kalmamak şartıyla burayı gezebilirsiniz.

Turgut Şelalesi’nde imkanlar

Şelale içinde gözleme ve çay satan bir işletme bulunuyor. İşletme kalitesi düşük, fiyatlar yüksek. Ayrıca şelalenin giriş tarafının tersinde wc ve soyunma kabinleri de mevcut.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.