amos koyu ve antik kenti

Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberi

Marmaris’te cennet neresi deseler direkt Amos Koyu ve Antik Kenti ‘ni gösteririm. İnsanın ruhunu açan ve tarih kokan bir manzara mı arıyorsunuz ya da enfes güzellikte bir koy adresiniz kesinlikle Amos olsun. Biz burada tam anlamıyla huzur buluyoruz. Amos’ta bahar aylarında açan papatya çiçekleri size eşlik ederken manzaraya karşı yudumladığınız kahvenizin tadı hiç bir yerde yok. Amos o kadar etkileyici bir yer ki manzarasının ötesinde içinde derin bir tarihi de yatıyor. Yürüdüğünüz yolların altında kocaman bir tarih size eşlik ediyor. Burada kazılar yeni yeni yapılıyor ve daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok değer var. Amos bizi bu kadar etkilemişken Amos ile ilgili her detayı sizlerle paylaşmak istedik. Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberimizi tüm detaylarıyla aşağıda bulabilirsiniz.

AMOS KOYU VE AMOS ANTİK KENTİ NEREDE ?

Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları dahilinde yer alıyor. Amos Koyu ile Amos Antik Kenti birbirine çok yakın, yan yana konumdalar. Marmaris merkezden kıyı şeridini takip edip sırasıyla İçmelerTurunç – Amos Koyu ve Antik Kenti – Kumlubük rotasını takip ettiğinizde Amos’a ulaşabilirsiniz. Marmaris ile Amos Koyu arası yaklaşık 24 km. Amos’a giderken eşsiz güzellikte bir sürü manzara görüyorsunuz. Fakat dediğim gibi asıl manzara Amos’ta. Manzara demişken Muğla’nın en iyi manzara noktaları başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

AMOS KOYU VE AMOS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR ?

Amos’a Nasıl Gidilir ? Amos’a ulaşım için en kolay yol araba ile ulaşım. Burası Marmaris’e uzak bir nokta olduğu için dolmuş konusu biraz sıkıntılı. Yaz aylarında Turunç’tan Amos’a dolmuş var. Dolmuş saatlerini bu bağlantıda bulabilirsiniz. Yani Marmaris merkezden Amos’a gelmek isterseniz ilk olarak Turunç’a uğramanız gerekiyor. Marmaris merkez – Amos Koyu arası 24 km. Yol oldukça virajlı, aracınızı sürerken dikkatli olmanız da fayda var.

AMOS PLAJI & AMOS’UN DENİZİ NASIL ?
amos koyu ve plajı

Amos Koyu’nun müthiş güzellikte bir plajı ve denizi var. Hatta deniz yerine akvaryum da diyebiliriz. Amos Plajı tertemiz, cam gibi bir denize sahip. Sahil taşlık. Deniz 5-6 metre sonra derinleşiyor. Buraya gelirken yanınıza şnorkel almayı unutmayın yoksa pişman olursunuz. Amos plajına giriş ücreti 30 TL. Plajda sadece bir tesis var. Tesisle ilgili yorumlara bakmanızda fayda var. Yorumlar çok iç açıcı değil bilginiz olsun. Biz genelde kendi malzemelerimizi alıp hazırlıklı geldiğimiz için restaurantlar bizi çok fazla bağlamıyor. Amos’a hazırlıklı gelmeyi unuttuysanız en yakın market Turunç’ta var. Oradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Amos Plajı’nın konumu burada.

AMOS ANTİK KENTİ’NİN TARİHİ
marmaris amos antik kenti
marmaris amos antik kenti
amos antik kenti
marmaris amos antik kenti

Antik kent aşığı bir çift olarak en sevdiğimiz antik kentlerden biri olan Amos Antik Kenti gizemli duruşuyla bize derinlemesine etkiledi. Burada adım attığınız her yerde tarih yatıyor. Keşfedilmeyi bekleyen bir çok değer var. O kadar kıymetli bir antik kent ki Amos üzerinizdeki etkisi gün boyu sürüyor. Manzarasına diyecek bir şey yok zaten efsane bir manzara.

Amos Antik Kenti’nin tarihi Roma dönemine dayanıyor ve Amos’un yaklaşık 2200 yıllık bir tarihi var. Kent muhteşem bir manzaraya sahip tepe bir bölgede yer alıyor. Kente merdivenli yemyeşil bir yoldan kentin surlarını görerek gidiyorsunuz. Amos’ta küçük bir tiyatro ve gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bir tapınak bulunuyor. Amos’a son gittiğimizde giriş kısmında mezar kazı çalımlarının yapıldığını gördük. Dediğim gibi burada attığınız her adımın altında tarih yatıyor. Umarız Amos’un gizemli tarihi ilerleyen zamanlarda gün yüzüne çıkartılır.

AMOS KOYU VE AMOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ
marmaris amos antik kenti giriş ücreti

Amos Koyu’nun giriş ücreti 30 TL. Burada bulunan işletme tarafından bu ücret alınıyor. Vermek zorunda mısınız ? Bence işletmeden faydalanmayacaksanız vermeyin. Kıyı Kanunu Madde 5 oldukça açık.

Amos Antik Kenti’nin ise giriş ücreti bulunmuyor. Ücretsiz şekilde antik kenti gezebilirsiniz.

AMOS’TA NE YAPILIR ?
marmaris amosta ne yapılır

Amos’ta ne yapılır sorusunun cevabı gayet açık. Amos’a geldiğinizde ya Amos Koyu tarafında ya da Kumlubük’te denize kesinlikle girip tertemiz suların tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum gibi olan bu güzel sularda şnorkelle dalış yapmayı unutmayın. Amos’a gelmişken Amos Antik Kenti’ne uğramadan dönmek olmaz. Bu kentin güzel patika yollarında yürüyüp kentte bulunan seyir terasında manzaranın tadını çıkartın. Biz burada drone uçurduk ve efsane videolar yakaladık. Amos drone videosu için Ustunyollarda’nın sabit hikayelerine bakabilirsiniz.

Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Gezi Rehberimizin sonuna geldik. Marmaris ile ilgili tüm detaylar için aşağıda ayrıntılı yazdığım yazılara göz atabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.

MARMARİS GEZİLECEK YERLER LİSTESİ (2021 – DETAYLI BLOG)
MARMARİS OTEL TAVSİYESİ & MARMARİS’TE NEREDE KALINIR ?
MARMARİS’TE NE YENİR : EN İYİ MEKAN ÖNERİLERİ

MARMARİS KOYLARI VE PLAJLARI : EN GÜZEL ÖNERİLER
MARMARİS’TE TEKNE TURU TAVSİYESİ VE DENEYİMİ

BÖRDÜBET KOYU GEZİ NOTLARI | NEREDE | NASIL GİDİLİR
MARMARİS SÖĞÜT KÖYÜ GEZİ REHBERİ
MARMARİS İÇMELER NEREDE, NASIL GİDİLİR | GEZİLECEK YERLER

MARMARİS TURUNÇ NEREDE, NASIL GİDİLİR | GEZİLECEK YERLER
KUMLUBÜK KOYU GEZİ REHBERİ : MARMARİS’İN İNCİSİ

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.