amos koyu ve antik kenti

Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberi

Marmaris’te cennet neresi deseler direkt Amos Koyu ve Antik Kenti ‘ni gösteririm. İnsanın ruhunu açan ve tarih kokan bir manzara mı arıyorsunuz ya da enfes güzellikte bir koy adresiniz kesinlikle Amos olsun. Biz burada tam anlamıyla huzur buluyoruz. Amos’ta bahar aylarında açan papatya çiçekleri size eşlik ederken manzaraya karşı yudumladığınız kahvenizin tadı hiç bir yerde yok.

Amos o kadar etkileyici bir yer ki manzarasının ötesinde içinde derin bir tarihi de yatıyor. Yürüdüğünüz yolların altında kocaman bir tarih size eşlik ediyor. Burada kazılar yeni yeni yapılıyor ve daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok değer var. Amos bizi bu kadar etkilemişken Amos ile ilgili her detayı sizlerle paylaşmak istedik. Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberimizi tüm detaylarıyla aşağıda bulabilirsiniz.

Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberi

Amos Koyu ve Antik Kenti Gezi Rehberimizde Amos Nerede, Amos Koyu’na Nasıl Gidilir, Amos Antik Kenti’nin Kısa Tarihi, Amos Koyu ve Antik Kenti Giriş Ücreti, Amos’ta Ne Yapılır gibi soruların cevaplarını güncel şekilde bulabilirsiniz.

Marmaris’e gelirseniz ya Amos Koyu’na ya da Kumlubük’e bir gün de olsa vakit ayırın derim. Marmaris’ten kalkan günübirlik tur tekneleri Amos Koyu’nu da rotalarına ekleyebiliyor bilginiz olsun.

Amos Koyu ve Antik Kenti Nerede ?

amos koyu ve plajı

Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları dahilinde yer alıyor. Amos Koyu ile Amos Antik Kenti birbirine çok yakın, yan yana konumdalar. Marmaris merkezden kıyı şeridini takip edip sırasıyla İçmelerTurunç – Amos Koyu ve Antik Kenti – Kumlubük rotasını takip ettiğinizde Amos’a ulaşabilirsiniz.

Marmaris ile Amos Koyu arası yaklaşık 24 km. Amos’a giderken eşsiz güzellikte bir sürü manzara görüyorsunuz. Fakat dediğim gibi asıl manzara Amos’ta. Manzara demişken Muğla’nın en iyi manzara noktaları başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Amos Koyu ve Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir ?

Amos’a Nasıl Gidilir ? Amos’a ulaşım için en kolay yol araba ile ulaşım. Burası Marmaris’e uzak bir nokta olduğu için dolmuş konusu biraz sıkıntılı. Yine de yaz aylarında Turunç’tan Amos’a dolmuş var. Amos dolmuş saatlerini bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Marmaris merkezden Amos’a araç ile gelmek isterseniz ilk olarak Turunç’a uğramanız gerekiyor. Marmaris merkez – Amos Koyu arası yaklaşık 24 km. Amos’a yaklaştıktan sonra Profesörler Sitesi diye bir sitenin içerisinden araçla geçerek koya iniyorsunuz. Araç park yeri biraz sıkıntılı. Amos’un yolu oldukça virajlı, araç sürerken dikkatli olmanız da fayda var.

Bunun dışında Amos’a ulaşım için yukarıda da dediğim gibi Marmaris merkezden kalkan günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Bunun için tabiki tekne turunun rotasında Amos Koyu’nun olması gerekiyor.

Amos Plajı & Amos’un Denizi Nasıl ?

amos koyu ve plajı
amos koyu ve plajı
Amos Antik Kenti’nden Amos Koyu’nun Görünümü

Amos Koyu’nun müthiş güzellikte bir plajı ve denizi var. Hatta deniz yerine buraya akvaryum da diyebiliriz. Plaj tertemiz, cam gibi bir denize sahip. Sahil taşlık. Deniz 5-6 metre sonra derinleşiyor. Buraya gelirken yanınıza şnorkel almayı unutmayın yoksa pişman olursunuz.

Amos Plajı’na giriş ücreti 30 TL. Plajda sadece bir tesis (Amos Restaurant) var. Tesisi kullanacaksanız tesisle ilgili yorumlara bakmanızda fayda var. Yorumlar çok iç açıcı değil bilginiz olsun. Biz genelde kendi malzemelerimizi alıp hazırlıklı geldiğimiz için restaurantlar bizi çok fazla bağlamıyor. Amos’a hazırlıklı gelmeyi unuttuysanız en yakın market Turunç’ta var aklınızda bulunsun. Oradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Amos Plajı’nın konumu burada.

Amos Antik Kenti’nin Tarihi

marmaris amos antik kenti
marmaris amos antik kenti
amos antik kenti
marmaris amos antik kenti
Kentte Yeni Yapılan Kazılar

Antik kent aşığı bir çift olarak en sevdiğimiz antik kentlerden biri olan Amos Antik Kenti gizemli duruşuyla bize derinlemesine etkiledi. Burada adım attığınız her yerde tarih yatıyor. Keşfedilmeyi bekleyen bir çok değer var. O kadar kıymetli bir antik kent ki Amos üzerinizdeki etkisi gün boyu sürüyor. Manzarasına diyecek bir şey yok zaten efsane bir manzara.

Amos Antik Kenti’nin tarihi Roma dönemine dayanıyor ve Amos’un yaklaşık 2200 yıllık bir tarihi var. Kent muhteşem bir manzaraya sahip tepe bir bölgede yer alıyor. Kente merdivenli yemyeşil bir yoldan kentin surlarını görerek gidiyorsunuz. Amos’ta küçük bir tiyatro ve gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bir tapınak bulunuyor.

Amos’a son gittiğimizde giriş kısmında mezar kazı çalımlarının yapıldığını gördük. Dediğim gibi burada attığınız her adımın altında tarih yatıyor. Umarız Amos’un gizemli tarihi ilerleyen zamanlarda gün yüzüne çıkartılır.

Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Giriş Ücreti

amos koyu ve plajı giriş ücreti
Marmaris’te Katıldığımız Tekne Turumuzdan

Amos Koyu’nun giriş ücreti 30 TL. Bu ücret burada bulunan işletme tarafından otopark ücreti olarak alınıyor. Vermek zorunda mısınız ? Bence işletmeden faydalanmayacaksanız vermeyin. Kıyı Kanunu Madde 5 oldukça açık. Kendi imkanlarınızla da Amos’un keyfini çıkartabilirsiniz ki bu imkan da var. Yine de işletmeden faydalanmak isterseniz 2 şezlong bir şemsiye ücreti en son 50 TL’idi.

Amos Antik Kenti’nin ise herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ücretsiz şekilde antik kenti doya doya gezebilirsiniz.

Amos’ta Ne Yapılır ?

amos koyu ve plajı
marmaris amosta ne yapılır

Amos’ta ne yapılır sorusunun cevabı gayet açık. Amos’a geldiğinizde ya Amos Koyu tarafında ya da Kumlubük’te denize kesinlikle girip tertemiz suların tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum gibi olan bu güzel sularda şnorkelle dalış yapmayı unutmayın. Amos’a gelmişken Amos Antik Kenti’ne uğramadan dönmek olmaz. Bu kentin güzel patika yollarında yürüyüp kentte bulunan seyir terasında manzaranın tadını çıkartın.

Biz antik kentte drone uçurduk ve efsane videolar yakaladık. Amos drone videosu için Ustunyollarda’nın sabit hikayelerine bakabilirsiniz.

Amos Koyu ve Amos Antik Kenti Gezi Rehberimizin sonuna geldik. Marmaris ile ilgili tüm detaylar için aşağıda ayrıntılı yazdığım yazılara göz atabilirsiniz. Amos ile ilgili çok kıymetli yorumlarınızı aşağıya bekliyorum. Musmutlu gezmeleriniz olsun.:)

amos koyu ve plajı
Amos Koyu’nda Bulunan Profesörler Sitesi
amos koyu ve plajı
Amos Koyu’nda Bulunan İşletme

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.