bördübet koyu gezi rehberi

Bördübet Koyu Gezi Notları | Nerede | Nasıl Gidilir ?

Muğla’nın en saklı cennet köşelerinden biri olan Bördübet Koyu, çam ormanlarının arasında, şehir hayatından uzak, sessiz sakin bir koy. Bulunduğu konum itibariyle dünyadan bağımsız bir yer Bördübet.

Abarttığımı sanmayın, o virajlı yollardan sonra dedim apayrı bir dünyaya gidiyoruz herhalde! Ama virajlı yollardan sonra sizi yemyeşil bir doğa, masmavi bir deniz, rengarenk çiçekler, kuş cıvıltıları, Bördübet Amazonun güzelliği bekliyor.

Bördübet Koyu Gezi Notları & Bördübet Koyu’nun Denizi Nasıl ?

Bördübet Koyu upuzun bir plaja sahip. Biz burada denize girdiğimizde bu deniz ne zaman derinleşecek diye en az 150 metre denizde ilerledik, sonuç deniz belimize anca geldi. Deniz tam çocuklara göre, oldukça sığ ve hiç taş yok, tamamen kum. Denizde dalış yaptık balık adına hiç bir şey yok. Biz genelde taşlı deniz seviyoruz. Dolayısıyla Bördübet bize çok hitap etmedi.

Bördübet Plajı’nın yoğunluk kısmına gelince biz yüksek sezonda Bördübet’e gitmiştik. Plaj çok kalabalık değildi. Hatta az kişi vardı diyebilirim. Plaj oldukça uzun olduğundan kalabalık çok fazla göze batmıyor. Burada herhangi bir tesis, işletme yok. Şezlong, şemsiye gibi imkanlarda yok. Dolayısıyla Bördübet’e iyi şekilde hazırlıklı gelmelisiniz.

Bördübet Ne Demek ?

Bördübet Ne Demek ? Bördübet kelimesi İngilizceden türetilmiş ve Bördübet haline almış. Zamanında burada gizlenen İngiliz askerleri bu bölgeye “Bird the bed” demişler. Bu isim günümüze Bördübet olarak gelmiş. Yeşil cennet Bördübet kelimesinin hikayesi böyle. Son olarak Bördübet Plajı bazı yerlerde Bördübet Amazon Plajı olarak da isimlendiriliyor.

Bördübet Koyu Nerede ?

bördübet koyu nerede

Bördübet Koyu Nerede ? Bördübet Koyu, Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları dahilinde bulunuyor. Marmaris’in Hisarönü Mahallesine bağlı olan Bördübet Plajı, Marmaris merkeze uzak bir koy. Bördübet Plajı ile Marmaris arası 29 km. 29 km ama virajlı yollardan bu yol size 60 km geliyor. Bördübet Koyu’nun Google haritadaki konumu burada. Bu konum çok doğru değil. Çünkü bu konum plaja giden yolu gösteriyor.

Bördübet Plajı’na gitmek için bu konuma gelmeden ağaçlık bi alandan toprak yola geçiyorsunuz. Toprak yol sizi plaja kadar götürüyor. Hatta biz gittiğimizde plajda arabasını gölgelik olarak kullananları bile gördük. Haklılar çünkü Bördübet Plajı’nda imkanlar sıfır.

Bördübet Koyu’na Nasıl Gidilir ?

bördübet koyuna nasıl gidilir

Bördübet Koyu’na Nasıl Gidilir ? Gelelim işin en çetrefilli kısmına. Bördübet Koyu’na gitmenin tek yolu araç ile ulaşım. Buraya herhangi bir dolmuş, otobüs vs. yok. Bördübet Plajı’na ulaşmak için ilk olarak Marmaris – Datça yolunda ilerleyip Marmaris’e bağlı Hisarönü Mahallesi’ne geldikten hemen sonra sağa sapmalısınız. Sağa dönüşten sonra yol 13 km sürüyor. 13 km ama yol çok virajlı ve dar. Dikkatli olmanız gerekiyor. 13 km sonra Gökova Körfezi’nin incisi Bördübet Plajı’na ulaşıyorsunuz.

Bördübet Plajı’na en yakın havaalanı ise Dalaman Havaalanı. Dalaman Havaalanın’dan Bördübet’e gitmek için ilk olarak Marmaris’e ulaşmanız gerekiyor. Ya da direkt Dalaman’dan araç kiralayarak Bördübet’e ulaşabilirsiniz.

NOT: Yukarıda bahsettiğim dönemeçten hemen önce ana yol üzerinde marketler var. Buralardan yiyecek, içecek alıp Bördübet’e hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Bördübet Koyu Amazon

marmaris amazon koyu gezi notları

Bördübet Plajı’na dökülen uzunca bir nehir var. İşte bu nehre Bördübet Amazon diyorlar. Amazon uzun olduğu için nehrin çevresinde çeşitli butik oteller ve restoranlar var. Bördübet’ten sıkılırsanız bu mekanlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca Amazon üzerinde tekne turlarını da katılabilirsiniz. Haa bir de bizim favori aktivitemiz olan kano keyfini amazonda yapabilirsiniz.

Bördübet Koyu Yorumumuz

bördübet koyu yorumumuz

Bördübet Plajı gerçekten her şeyi ile saklı bir cennet. Fakat biz buraya çok fazla ısınamadık. Neden diyecek olursanız ilk olarak gidiş-dönüş yolu çok virajlı ve zorlayıcı. Yazın sıcaktan başınız dönüyor. İkinci olarak Bördübet Plajı’nda tesis, işletme yok. Lavabo ihtiyacınız bile sorun. Dolayısıyla bu noktada Bördübet bizden eksi puan aldı. Bir de yukarıda dediğim gibi kum deniz bizim çok fazla tercih ettiğimiz bir durum değil. Bu nedenlerden dolayı Bördübet yerine Marmaris’teki diğer güzel koylara gitmek çok daha iyi.

Son olarak şunu de belirteyim; Marmaris’te kalabalıktan uzak, çocuklar için uygun, sessiz sakin bir koy ve plaj arıyorsanız Bördübet’i tercih edebilirsiniz. Bördübet Plajı yorumumuz böyle. Siz de Bördübet’i deneyimledikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bördübet Koyu’nda Ne Yapılır ?

Bördübet Koyu’nda Ne Yapılır & Yapılabilecek Aktiviteler

  • Bördübet Amazon’da kano keyfi ve stand-up paddling yapılır.
  • Bördübet Koyu’nun sığ denizinin tadı çıkartılır.
  • Gün batımı manzaralı bol bol fotoğraf çekinilir.
  • Bördübet’in güzel ormanlarında doğa yürüyüşü yapılır.
  • Bördübet Amazon kenarında bulunan mekanlarda amazon manzaralı bir şeyler içilir.
  • Kamp tutkunuysanız burada güzel bir kamp yapıp gecenin sakinliği eşliğinde gökyüzündeki yıldızları izleyebilirsiniz.

Bördübet Koyu’nda Kamp

bördübet koyunda kamp

Bördübet Koyu’nda kamp yapmak isteyenler için koyda ya da yakınlarında özel kamp alanı yok. Aşağıda bahsettiğim gibi glamping yapacağınız yer ver ama normal kamp yapabileceğiniz özel bir alan yok. Burada her yer çadır kurmalık ama jandarma ne der bilemem. Ateş yakmadan dikkatli şekilde kamp yapsanız çok sorun olmaz diye düşünüyorum. Çünkü kamp yapanları biz gördük. Kamp yapmak isteyenlere tavsiyem oldukça hazırlıklı gelmeleri olacak. Çünkü etrafta ne bir market ne de bir işletme var.

Bördübet Koyu’nda Nerede Kalınır & Bördübet Otelleri

Bördübet Koyu’nda nerede kalınır sorusunun cevabı oldukça kısıtlı. Bördübet’te iki adet konaklama tesisi bulunuyor. Bunlardan biri Golden Key Bördübet diğeri ise Club Amazon Bördübet. Club Amazon Bördübet’te, son yıllarda popüler bir tatil şekli olan glamping, yani lüks butik kampı deneyimini yaşayabilirsiniz. Glamping, doğa içerisinde lüks ve butik kamp anlamına geliyor. Pandemi şartlarını düşündüğümüzde tatil için güzel bir seçenek olabilir. Eğer Bördübet’te kalmak istemiyorsanız buraya en yakın Marmaris Hisarönü’nü tercih edebilirsiniz.

Bördübet Plajı Gezi Notları başlıklı yazımın sonuna geldik. Bu güzel ama gitmesi zahmetli koy ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz. Musmutlu gezmeler.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.