muğla'nın en iyi manzara noktaları

Muğla’daki En Güzel Manzara Noktaları : En İyi 9 Yer

81 ilin içinde doğa, kültür, tarih açısından Muğla’yı kaçıncı sıraya koyarsın diye bir soruyla karşılaşsam bunun cevabı ilk 3 olur kesin. Bu şehirde ne ararsanız var. Özellikle doğa burada o kadar güzel manzaralar sunuyor ki ruhunuz açılıyor. Bizde yerel Muğla rehberi olarak bu manzaraları “Muğla’daki En Güzel Manzara Noktaları” başlığı altında toplayalım dedik.

Muğla’da 5 yıldır yaşayan bir çift olarak biz Muğla aşığıyız. Altını üstüne getirdikçe, her ilçeyi, hemen hemen her koyu bilince Muğla’da sağlam bi yerel rehber olduk. Haliyle Muğla’ya plan yapacak olanlar Google’da direkt bujuyollarda.com ile karşılaşıyor ya da instagramdan bize yazıyorlar.😊 Baktık olmuyor sitede Muğla’yı ana başlık kategorisi yaptık. Şimdi de yukarıda dediğim gibi Muğla’dan nefes kesici manzaraları paylaşmak istedik sizinle. İşte güneşin batarken görsel şölen sunduğu, bakmalara doyamayacağınız Muğla’daki En Güzel Manzara Noktaları.

Muğla’daki En Güzel Manzara Noktaları

Türkiye’nin her yerinde birbirinden şahane manzaralara şahit olabilirsiniz. Muğla’da da insanın nefesini kesecek nitelikte yerler göreceksiniz. Abartma Buju demeyin bence çünkü bu manzara noktalarını gördüğünüzde bana hak vereceksiniz.

Bu yerlere ulaşmak için araç şart bilginiz olsun. Hatta mümkünse buralara altı yüksek araç ile gidin. Çünkü bu manzara noktalarının bir çoğunun yolu bir noktadan sonra toprak oluyor. Fazla lafı uzatmayayım gelsin Muğla’daki en güzel manzara noktaları listesi.

Montana Tepesi – Fethiye

Efsane Ölüdeniz manzarası nerede izlenir diyorsanız adres kesinlikle Montana Tepesi. Atın portatif sandalyelerinizi ve sonrasında manzaranın tadını çıkartın. Hele bir de buraya gün batımına geldiyseniz off da off.

Montana Tepesine normalde araç ile gidebiliyordunuz fakat yakın zamanda gidiş yolu araç girişine kapatıldı. Arabanızı Garcia Otel’in önüne bıraktıktan sonra yaklaşık 20 dakikalık yürüyüş ile Montana Tepesine ulaşabilirsiniz. Değer mi derseniz bence bu manzaraya kesinlikle değer.

Konum: Montana Tepesi

Kelebekler Vadisi – Fethiye

Muğla'daki En Güzel Manzara Noktaları
Muğla’daki En İyi Manzara Noktaları: Kelebekler Vadisi

Muğla’nın özellikle son zamanlarda en popüler noktası olan Kelebekler Vadisi yukarıdan çok güzel bir manzaraya sahip. İnanılmaz keyifli bir yer. Çok etkileyici bir manzaraya sahip olan Kelebekler Vadisi ile ilgili tüm detayları bu yazımda bulabilirsiniz.

Sadece şunu belirtmek istiyorum. Kelebekler Vadisini üstten gören yerde fotoğraf çekilirken çok dikkatli olun. Buradaki kayalıklar çok tehlikeli. Ne yazık ki zamanında buradan düşüp ölenler oldu.

Konum: Kelebekler Vadisi Seyir Noktası

Radar Tepesi – Ortaca

dalyan iztuzu plajı radar tepesi

Muğla’da en iyi manzara noktaları arasında yer alan Radar Tepesi’ne gitmesi çok zahmetli olsa da manzara burada efsane. Yolu bayağı kötü olan Radar Tepesine çıkmak için altı yüksek bir araç ya da 4*4 jeep ile gitmek lazım.

Çıktığımıza değecek bi manzara var mı burada Buju diye sorarsanız bence kesinlikle buna değer bir manzara var. Bir yanda İztuzu Plajını diğer yanda Sülüngür Gölünü görüyorsunuz. Radar Tepesi ile ilgili tüm detaylar için sizi Ortaca Gezilecek Yerler başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Konum: Radar Tepesi

Çandır Seyir Terası – Ortaca

muğla manzaralar

Muğla’daki en güzel manzara noktalarından biri olan Çandır Seyir Terası, İztuzu Plajı’nı kuşbakışı görebileceğiniz diğer bir yer. Bir çok manzara noktasında olduğu gibi buraya gitmek biraz zahmetli. Gittiğinizde de iyi geldik, bu zahmete değdi diyeceksiniz.

Çandır Seyir Terası’nın tam karşı noktasında yukarıda bahsettiğim Radar Tepesi var. Hangisinden manzara güzel diye soracak olursanız Çandır bana göre daha önde diyebilirim. Çandır Seyir Terası’nın konumu burada.

Sakar Seyir Terası – Akyaka

muğla'nın en iyi manzara noktaları

Muğlalılar arasında Muğla ikiye ayrılır. Bir tarafta Yukarı Muğla diğer tarafta Aşağı Muğla. Bu ayrımın sınır çizgisi de Sakar Geçidi’dir. Benim bahsettiğim Sakar Seyir Terası bilinenin aksine Sakar Geçiti üzerinde değil.

Sakar Seyir Terası Muğla merkez tarafında Sakar Geçidi’ne gelmeden sağa dönerek ulaştığınız bir yer. Yolu Radar Tepesini aratmıyor. Manzarası efsane. Tüm detaylar Akyaka Gezilecek Yerler başlıklı yazımda.

Konum: Sakar Seyir Terası

Yel Değirmenleri – Bodrum

bodrum gezilecek yerler

Bodrum Gümbet’te bulunan Yel Değirmenleri Bodrum manzarasını görebileceğiniz en iyi yer diyebilirim. Buradan Bodrum’un bembeyaz evleri çok güzel görünüyor. Fakat burada bulunan yel değirmenleri çok bakımsız durumda.

Biraz da alkolcülerin mekanı olan yel değirmenlerinin bir tarafında Bodrum merkezi diğer tarafında Gümbet tarafını görebilirsiniz. Yel Değirmenlerine akşam gelirseniz, ışıl ışıl Bodrum’u izlemeye doyamazsınız.

Konum: Bodrum Yel Değirmenleri

Amos Antik Kenti Manzarası – Marmaris

marmaris amos antik kenti

Muğla’nın en güzel manzara noktaları listeme Marmaris’ten bir yer koymasam olmazdı. Marmaris’in bir çok noktası güzel ama bize göre en güzel seyir noktası Amos Antik Kenti’nin bulunduğu yer.

Antik dönemde yaşayan insanlar nereye kent kuracağını çok iyi biliyormuş. Amos’a gidince ne demek istediğimi anlarsınız. Bir yanda Kumlubük manzarası bir yanda eşsiz güzellikteki koylar. Marmaris’e gelirseniz burayı muhakkak gezilecek yerler listenize alın. Amos ile ilgili detaylar için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Konum: Amos Antik Kenti

Kurubük Manzarası – Datça

muğladaki en iyi manzara noktaları
Muğla’daki En İyi Manzara Noktaları: Datça Kurubük

Muğla’daki en favori koyumuzun manzarası güzel olmaz mı ?😊 Yukarıdan çok güzel bir manzaraya sahip Kurubük müthiş güzellikte bir koy. Maviliği insana huzur veriyor.

Kumlubük’ün izlemesi ayrı, yüzmesi ayrı keyifli. Tertemiz bir koy olan Kurubük ile ilgili detayları Datça Koyları ve Plajları yazımda bulabilirsiniz.

Konum: Kurubük Koyu

Knidos Deniz Feneri Manzarası – Datça

datçada gezilecek yerler

Datça Yarımadası’nın en uç noktası olan Knidos Antik Kenti, zamanında Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada önemli bir liman ticaret kentiymiş. Muğla’da en iyi gün batımı manzarasına sahip yerlerden biri olan Knidos yazın çok sıcak oluyor. Güneşin batmasına yakın saatlerde giderseniz hem sıcak aşırı bunaltmaz hem de enfes bir gün batımına şahit olursunuz.

Knidos Antik Kenti’nde bulunan deniz feneri ise size eşsiz bir manzara sunuyor. Bu antik kente gelirseniz ve vaktiniz varsa buraya kesinlikle uğrayın derim. Tüm detaylar Datça Gezilecek Yerler başlıklı yazımda.

Konum: Knidos Antik Kenti

Muğla’daki en güzel manzara noktaları yazımın sonuna geldik. Bu manzara noktaları, Muğla’daki en iyi gezilecek yerler arasında da yer alıyor. Benim favori manzara noktalarım bunlar. Muğla’da, listede olmayan ama sizin favoriniz olan bir manzara noktası varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.