ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz Gezilecek Yerler : En İyi 18 Yer | Haritalı

Bomba gibi, mavinin tüm tonlarına sonuna kadar doyacağınız Ölüdeniz Gezilecek Yerler listesi sizi bekliyor. Fethiye’nin dünyaca ünlü tatil beldesi Ölüdeniz bakir koyları, turkuaz rengi denizi, yemyeşil ormanları ve yapılacak bir çok aktivitesiyle bambaşka bir dünya gibi. Fethiye’den Ölüdeniz’e inen virajlı yolda ilerlerken başka bir dünyaya girdiğinizi hissedip ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Şimdiden belirteyim Fethiye civarına geldiğinizde Ölüdeniz’i kesinlikle gezilecek yerler listenize almalısınız. Ölüdeniz Gezilecek Yerler listemi görenler eminim buraya bir kere daha gelmek isteyecektir. Ölüdeniz’e defalarca giden biri olarak listemde bir çok yerde göremeyeceğiniz çok özel yerler var. Bujuyollarda farkıyla bu yerleri de rahatça keşfedeceksiniz. Unutmayın Ölüdeniz diye yazılır hafızalara cennet diye kazınır.😊

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Haritası

Muğla Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler listeme geçmeden önce gezilecek yerlerin haritadaki konumlarına bakmanızda fayda var. Bu yerleri birbirine yakınlık durumuna göre sıraladım. Listemde bol bol koy ve plaj var. Ölüdeniz’e geldiğinizde turkuaz rengi deniz en yakın can dostunuz olacak.

Bir de listemde ilk olarak Ölüdeniz merkezde gezilecek yerleri sonrasında da Ölüdeniz çevresindeki gezilecek yerleri göreceksiniz. Gezi planınızı bu ayrıma göre de yapabilirsiniz. Fakat buraya kadar gelmişken fırsatınız varsa her yeri alt üst etmeden dönmeyin derim.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Haritası (Harita üzerinde zoom yapabilirsiniz.)

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Haritası:

 1. Montana Seyir Tepesi
 2. Likya Yolu Başlangıcı
 3. Ölüdeniz Plajı – Belcekız Plajı
 4. Kumburnu Plajı – Ölüdeniz Lagünü
 5. Kıdrak Koyu
 6. Hisarönü Mahallesi
 7. Babadağ
 8. Mavi Mağara
 9. Kelebekler Vadisi
 10. Kabak Koyu
 11. Kayaköy
 12. Af Kule Manastırı
 13. Akvaryum Koyu
 14. Darboğaz Fethiye
 15. Gemile Koyu
 16. St. Nicholas Adası – Gemiler Adası
 17. Soğuk Su Koyu
 18. Deve Plajı

Ölüdeniz Gezilecek Yerler

İlk olarak şunu belirteyim; listemdeki yerleri sindire sindire gezmek için 3 gün yeterli diye düşünüyorum. Vaktiniz genişse Ölüdeniz için gün sayısını artırabilirsiniz. Pişman olmazsınız !

Bunun dışında Ölüdeniz’e eğer 1 gün ayıracaksınız yani vaktiniz kısıtlı ise Ölüdeniz Plajı, Kumburnu Plajı, Montana Seyir Tepesi, Kelebekler Vadisi ve Kayaköy’ü görmeden kesinlikle dönmeyin. 1 günde bu dediğim yerleri rahatça gezip denizinize girebilirsiniz. Ama bir şartla tabiki. Sabah erken kalkmak şartıyla.😊

Ölüdeniz gezilecek yerler listemdeki başlıkların çoğu koy ve plajlardan oluşuyor. Yani bu liste maviye sonuna kadar doyabileceğiniz bir liste. Bu listede olan yerlerin bazılarına arabayla gidemiyorsunuz. Yani bu yerlere sadece tekne ile ulaşım var. Eğer Ölüdeniz’de tekne turuna çıkmak isterseniz Ölüdeniz Tekne Turu Tavsiyesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Ölüdeniz’de 1 günden fazla vaktiniz olursa kesinlikle tekne turuna katılın derim. Yazımın alt kısmında Ölüdeniz Gezilecek Yerleri araba ile gidilebilen ve sadece tekne ile gidilebilen yerler olarak da ikiye ayırdım bilginiz olsun.

Ölüdeniz Merkezde Gezilecek Yerler

Ölüdeniz merkez gezilecek yerler listemizdeki yerler birbirine yakın konumda yer alıyor. Yine de bu yerler için araba şart. Araba ile çok daha rahat gezebiliyorsunuz.

Listeme çok fazla çok fazla kişinin bilmediği bir yerle Montana Tepesi ile başlıyorum. Ölüdeniz’e gelirseniz Montana Tepesini özellikle tavsiye ediyorum. Çünkü buradan Ölüdeniz manzarası ve gün batımı efsane.

Ölüdeniz Merkez Gezilecek Yerler:

 1. Montana Seyir Tepesi
 2. Likya Yolu Başlangıcı
 3. Ölüdeniz Plajı-Belcekız Plajı
 4. Kumburnu Plajı – Ölüdeniz Lagünü
 5. Kıdrak Koyu
 6. Hisarönü Mahallesi
 7. Babadağ
 8. Mavi Mağara

Montana Seyir Tepesi

ölüdeniz gezilecek yerler
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Montana Seyir Tepesi

Hani sosyal medyada Ölüdeniz’in efsane fotoğrafları var ya işte onlar genelde Montana Tepesi’nden çekiliyor. Gerçekten burası tam bir manzara seyir noktası. Bir yanda Kumburnu Plajı, diğer yanda Ölüdeniz Plajı. Manzaraya uzun uzun bakıp bütün dertlerinizi bir kenarı bırakıyorsunuz. Bana göre Ölüdeniz’in efsane manzarası bir Montana’dan bir de Babadağ’dan izlenir.

Montana Tepesi’nde yanınıza alabilirseniz kamp sandalyesi alın ve burada bizim gibi keyif yapın. Hele bir de burada gün batımına denk gelirseniz değmeyin keyfinize. Eğer burada bir şeyler yiyip içecekseniz lütfen ama lütfen çöplerinizi çöp kutusuna atmayı unutmayın.

Not: Bundan 1 sene öncesinde Montana Tepesi’ne araç ile gidebiliyordunuz fakat yakın zamanda gidiş yolu araç girişine kapatıldı. Yine de Montana’ya gitmek isterseniz arabanızı Garcia Otel‘in önüne bıraktıktan sonra yaklaşık 20 dk’lık yürüyüş ile Montana Tepesine ulaşabilirsiniz. Motosiklet varsa sorun yok. Yürümeye değer mi derseniz bence kesinlikle değer. Montana Tepesi’nin konumu burada.

Likya Yolu Başlangıcı

likya yolu

Likya Yolu Yürüyüş Turu, dünyada eşi benzerine az rastlanan, manzaralarına doyamayacağınız, bitmesini istemeyeceğiniz ve bir çok kişinin bucket list ‘inde yer alan bir aktivite. Bu güzel yolun Türkiye’de olması gerçekten bizim için bir nimet.      

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan toplam 535 km’lik bir yürüyüş yolu. Genelde insanların belirli parkurlar seçerek yürüdüğü Likya yolu, dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu arasında gösteriliyor.

Ölüdeniz’de Montana Tepesine giderken Likya Yolu’nun başlangıç noktasını görebilirsiniz. Konum burada.

Ölüdeniz Plajı

ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz denilince akla ilk gelen plaj Belcekız Plajı ya da diğer ismiyle Ölüdeniz Plajı’dır. Burası yaklaşık 3 km’lik bir halk plajı ve plajın girişi ücretsiz. Denizi çok güzel ve turkuaz mavisi. İsmi Ölüdeniz ama buranın denizi dalgalı ve hemen derinleşiyor yani çarşaf gibi değil.

Ölüdeniz Plajı yüksek sezonda oldukça kalabalık ve bundan dolayı deniz ne yazık ki bulanık. Plaj kumdan ve çakıldan oluşuyor. Deniz 3-4 metre sonra derinleşiyor. Çocukların dikkat etmesi gerekiyor.

Ölüdeniz Plajı’nda şemsiye ya da şezlong kiralama imkanınız mevcut. Ya da isterseniz kendi sandalye ve şemsiyenizi de kullanabilirsiniz.

Belcekız Plajı’nda denize girilecek en iyi yer kayalıklara doğru olan kısım bence. Deniz burada daha temiz ve daha sakin. Bir de Ölüdeniz ’de konaklama yaptıysanız bu plajda sabahın ilk saatlerinde denize girmenizi şiddetle tavsiye ederim. İnanılmaz güzel bir keyfi var söyleyeyim.

Ölüdeniz Plajı Giriş Ücreti 2022

Sadece Türkiye değil dünyanın en ünlü plajları arasında yer alan Ölüdeniz Plajı, halk plajı olduğundan buraya giriş ücretsiz. Ücretsiz şekilde plaja giriş yapabilirsiniz. Burada dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz ya da kendi imkanlarınızla da takılabilirsiniz.

Ölüdeniz Plajı Nerede & Nasıl Gidilir ?

Ölüdeniz Plajı nam-ı diğer Belcekız Plajı nerede ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Buraya araç ile giriş yapamıyorsunuz. Aracınızı Ölüdeniz merkeze park edip plaja yürümelisiniz. Yazın araç park yeri bulmanız oldukça zor, dilerseniz özel otoparkları kullanabilirsiniz.

Kumburnu Plajı – Ölüdeniz Lagünü

ölüdeniz gezilecek yerler
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Üstün yamaç paraşütü ile atlıyorken.:)

Ölüdeniz gezilecek yerler listesinin en popüler noktalarından olan Kumburnu Plajı’na geldik. Kumburnu Plajı sadece Türkiye’de değil dünyada meşhur bir yer. Ölüdeniz Lagünü olarak da bilinen Kumburnu size hem denizi hem de göl sayılabilecek bir alanın keyfini yaşatıyor.

Kumburnu Plajı, Ölüdeniz’in en sağ tarafında yani en uç noktasında yer alıyor. Plajın sağ tarafındaki kısım durgun ve sığ, diğer tarafı daha serin ve dalgalı.

Burası halk plajı değil yani giriş ücretli. Kumburnu Plajı kumlu ve küçük taşlardan oluşuyor. Ölüdeniz Plajı’na göre burası çocuklu aileler için daha ideal. Wc, soyunma kabini ve duş imkanları mevcut. Yüksek sezonda aşırı kalabalık !

Kumburnu Plajı Girişi Ücreti 2022

2022 yılı için Kumburnu Plajı giriş ücreti araç için 25 TL, yaya için tam 8 TL öğrenci 7 TL. İki şezlong ve şemsiye ücreti 60 TL. Kumburnu Plajı’nın konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Kıdrak Koyu

kıdrak koyu

Ölüdeniz merkeze çok yakın bir konumda olan Kıdrak Koyu oldukça geniş ve uzun bir plaja sahip. Kıdrak Koyu’nun denizi tertemiz ve tuzlu. Tuzlu olması denize turkuaz bir görüntü veriyor. Kumsal ile denizin birleştiği yer çakıllardan oluşuyor. Deniz 2-3 metre sonra derinleşiyor. Yüzme bilmeyenlerin bu noktada denize girmeleri tehlikeli olabilir. Ancak gerekli önlemler alındığında keyifli bir deniz.

Kıyıda ağaçlık bölgeler mevcut. Genel anlamda ağaçlık alanları işletme alanı içerisine girse de sahilin içe doğru olan alanlarda ağaçlık bulmak mümkün. Otopark sorunu yok.

Kıdrak, yerli turistin dışında yabancı turistlerin de tercih ettiği bir nokta olduğu için buradaki işletme fiyatları biraz yüksek. İşletme kalitesi de ne yazık ki düşük. Dışarıdan istediğiniz şekilde yiyecek içecek temini ile gelirseniz sorun yaşamazsınız. Tuvalet, soyunma kabinleri ve duş imkanı mevcut. Şezlong ve şemsiye ücretli ancak kendi şemsiyeniz ve sandalyeniz ile çok rahat yer bulabilirsiniz.

Kıdrak Koyu Giriş Ücreti 2022

Kıdrak Koyu giriş ücreti kişi başı 10 TL, öğrenci 5 TL. Araç ile giriş ücreti ise 30 TL. Şezlong, şemsiye 25’şer TL. Dilerseniz şemsiye ve sandalyenizi kendiniz getirebilirsiniz.

Kıdrak Koyu Nerede ?

Ölüdeniz’e en yakın plajlardan biri olan Kıdrak Koyu’nun konumu burada. Araç ile ulaşım mevcut. Eğer Ölüdeniz size çok kalabalık gelirse burayı tercih edebilirsiniz. Ölüdeniz ile Kıdrak Koyu arası 3,5 km.

Hisarönü Mahallesi

Ölüdeniz gece hayatının kalbi burada atıyor. Ölüdeniz’de gece nereyi gezebilirim derseniz adres Hisarönü. Çam ormanlarının arasında bulunan Hisarönü ve Ovacık Mahalleleri, Fethiye ile Ölüdeniz’in konum olarak tam ortasında yer alıyor. Hisarönü’nün Ölüdeniz’e uzaklığı 5 km, Fethiye’ye ise 6 km.

Hisarönü’nde çok sayıda otel ve tatil köyü bulunuyor. Ölüdeniz’e yakın bir yerde konaklamak isterseniz bu bölgeyi de tercih edebilirsiniz.

Hisarönü’ne ilk defa geldiyseniz sanki yabancı bir memlekette hissediyorsunuz kendinizi. Kafanızı nereye çevirseniz İngiliz amcalar ve teyzeler görüyorsunuz. Buradaki mekanlar English pub tarzında. Öyle çok cafcaflı mekanlar beklemeyin. Yani beklentiniz çok yüksek olmasın. Velhasıl Ölüdeniz’de sıkılırsanız gece buraya bir şeyler içmeye gelebilirsiniz. Burada sarmazsa Fethiye merkeze geçiş yapın.

Babadağ

ölüdeniz babadag

Ölüdeniz denilince akla bir Ölüdeniz Lagünü bir de Paraşüt gelir. Ölüdeniz’de ne yapılır sorusunun ilk cevapları arasında yer alan paraşüt aktivitesi Babadağ’dan yapılıyor.

Babadağ’da yamaç paraşütünden atv gezilerine, kamplardan doğa yürüyüşlerine kadar birçok aktivite yapılıyor.

Bir de Ölüdeniz’in eşsiz güzellikteki manzarasını yakalamak isterseniz Babadağ’a gelmelisiniz. Paraşütle atlarsanız manzara otomatik ayaklarınız altında olacaktır.😊🪂

Babadağ’a eskiden sadece araç ile çıkılabiliyorken şu an teleferik ile de kolay bir şekilde buraya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Teleferik ile Babadağ’a çıkmak için tek kişi 140 TL ödemelisiniz, çocuklar için ücret 105 TL. Buradaki işletme hakkında yorumlar facia. Yurdum işletmeleri ne yazık ki turist kaçırma konusunda uzman olma yolunda hızla ilerliyor. Babadağ Teleferik noktasının konumu burada.

Mavi Mağara

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz gezilecek yerler listemize Mavi Mağara ile devam ediyoruz. Mavi Mağara bizim aklımıza, ruhumuza kazındı resmen. Ölüdeniz tekne turumuzda buraya uğramamız bizim için şanstı çünkü tekne turları her zaman burada durmuyor.

Mavi Mağara’ya sadece tekne ile ulaşabiliyorsunuz. Yani karadan buraya inemiyorsunuz. Ölüdeniz’de tekne turuna katılmadan önce teknenin buraya gelip gelmediğini sorun bence.

Burada deniz tertemiz ve su oldukça soğuk. Mavi Mağara’nın içine girdiğinizde sizi mini bir plaj bekliyor. Gerçekten burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Dalış için çok uygun bir yer olan Mavi Mağara’nın konumu burada.

Ölüdeniz Çevresinde Gezilecek Yerler

Ölüdeniz merkez tamamsa artık çevre yerleri gezme vakti gelmiştir. Ölüdeniz çevresinde gezilecek yerler listemize Ölüdeniz’e çok uzak yerleri yazmadık. Dolayısıyla yazdığım yerleri rahat rahat gezebilirsiniz.

Ölüdeniz çevresinde gezilecek yerler listemizde bol bol koy ve plaj var. Listemizdeki tüm yerleri gezmek için Ölüdeniz’de tekne turuna çıkmanız gerekiyor belirteyim. Ölüdeniz çevresinde ilk durağımız son yılların en popüler yeri olan Kelebekler Vadisi.

Ölüdeniz Çevresinde Gezilecek Yerler Listesi

 1. Kelebekler Vadisi
 2. Kabak Koyu
 3. Kayaköy
 4. Af Kule Manastırı
 5. Akvaryum Koyu
 6. Darboğaz Fethiye
 7. Gemile Koyu
 8. St. Nicholas Adası – Gemiler Adası
 9. Soğuk Su Koyu
 10. Deve Plajı

Google haritada Ölüdeniz Koyları ve Plajlarının konumunu görmek isterseniz bu bağlantıma tıklayabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

ölüdeniz gezilecek yerler
Kelebekler Vadisi’nin hemen girişinde bulunan bu evin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Ölüdeniz tekne turumuzun en özel noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Gezilecek Yerler yazımın en özel yeri sayılır. Burası Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerler arasında kesinlikle ilk 3’e girer. Kelebekler Vadisi’nin yukarıdan manzarası efsane. Bura ile ilgili çok daha detaylı bilgi için (https://bujuyollarda.com/fethiye-kelebekler-vadisi/) yazıma göz atabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisine gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi giriş ücreti olan 25 TL’ yi ödemelisiniz. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir noktasının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Kelebekler Vadisi Nerede & Nasıl Gidilir ?

ölüdeniz gezilecek yerler

Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla Faralya Köyü’ne gidip buradan patika yollarla (bu yollar oldukça tehlikeli) aşağıya doğru vadiye inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız vadiye ulaşım için en iyi yol tekne ile ulaşım.

Ölüdeniz günübirlik tekne turlarının rotasında mutlaka Kelebekler Vadisi de oluyor ve burada 1 saat mola veriliyor. Daha uzun vakit geçirmek istiyorsanız en ideal seçenek dolmuş tekneler. Kelebekler Vadisi’ne dolmuş tekne ile gidiş-dönüş en son 80 TL’idi.

Kelebekler Vadisi Dolmuş Tekne Sefer Saatleri:

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz : 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi : 11:00 – 14:00 – 18:00

ölüdeniz gezilecek yerler

Gelelim Kelebekler Vadisini yukarıdan görebileceğiniz en iyi seyir noktasına. Ölüdeniz tarafından Faralya Köyü’ne doğru araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir nokta var. İşte bu noktada bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hele bir de drone varsa burada müthiş videolar çekebilirsiniz. Kelebekler Vadisi seyir noktasının konumunu buraya bırakıyorum.

Önemli Not: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve ne yazık ki ölenler oldu !

Kabak Koyu

ölüdeniz gezilecek yerler

Kabak Koyu Ölüdeniz’in en güzel koylarından biri. Koy Fethiye’ye 33 km, Ölüdeniz’e 20 km uzaklıkta bulunuyor. Kabak Plajı’nın yaklaşık 200 metre çakıllı bir kumsalı var. Deniz biraz dalgalı, rengi masmavi.

Kabak Koyu’nun üst tarafında bir de şelale var, dağa tırmanışla yaklaşık 1 saate ulaşabilirsiniz. Buraya çıkmak biraz zahmetli ve performans istiyor. Bir de orman içinde küçük göletler var, suyu oldukça soğuk ve serinlemek için birebir.

Kabak Koyu’nda Kamp

Kabak Koyunda kamp yapabileceğiniz bir çok işletme bulunuyor. Kamplarda duş ve wc imkanı var. İşletmeler genelde yarım pansiyon şeklinde çalışıyorlar. Kamp fiyatları için önceden kamp yerleriyle irtibata geçmenizde fayda var. Bir yer tercih etmeden yorumlara göz atmayı unutmayın.

Kabak Koyu Nerede & Nasıl Gidilir ?

Kabak Koyu’na Ölüdeniz’den dolmuşlarla gidebilirsiniz. Eğer şahsi aracınızla gidiyorsanız belli bir yere kadar araç ile gidiyorsunuz sonrasında aracınızı 30 TL’ye otoparka park ediyorsunuz ki o belli yere kadar gitmek bile yolun durumundan dolayı oldukça sıkıntılı.

Aracınızı park ettikten sonra dolmuşlara biniyorsunuz. Dolmuş ücretleri kişi başı 10 TL, dolmuş ücreti aracın doluluk oranına göre değişiyor ve araçta en az 10 kişi olması gerekiyor. Yolcu sayısı az ise ücret artıyor. Dolmuşla gittiğiniz yol inanılmaz kötü bir yol. Kabak Koyu ulaşım ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

Kayaköy

ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz Gezilecek Yerler listesinde Hayalet Köye hoşgeldiniz. Kayaköy eski bir Rum yerleşkesi. Köy yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500’e yakın evden oluşuyor.

Kayaköy’de 1922’ye kadar 25 bin kişi yaşıyormuş. İstiklal Savaşı’ndan sonra Nüfus Mübadelesi’nde köyün sakinleri Yunanistan’a gönderilmiş ve buraya da Batı Trakya’dan gelen Türkler yerleştirilmiş ama gelen Türkler eski evlerde değil de Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurmuş ve bu evlerde yaşamışlar. Durum böyle olunca da köyde yaşayan kimse kalmamış ve burası hayalet köy adını almış. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de 2 kilise, 14 şapel ( küçük kilise ) bulunuyor. Kayaköy’ün dar yollarında yürürken insan hayaller kurup geçmişi kafasında canlandırmaya çalışıyor.

Kayaköy civarında konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulunuyor. Bu otellerin çoğu doğa ile iç içe. Kafayı dinleyip sıfırlamak isterseniz Kayaköy otellerini değerlendirebilirsiniz. Bizim kaldığımız otel için Fethiye Otel Tavsiyesi başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Kayaköy Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kayaköy’e Ölüdeniz ve Fethiye’den dolmuşlarla kolayca gelebilirsiniz. Dolmuşlar genelde sabah 07:00’da seferlere başlayıp akşam 18:00’a kadar devam ediyor. Kayaköy yol tarifi ve konum için buraya tıklayabilirsiniz.

Burada şunu belirtmek istiyorum. Kabak Koyu’ndan sonra Ölüdeniz’de gezilecek yer kalmıyor. Dolayısıyla tam tersi istikamete geçtik bilginiz olsun. Yukarıdaki haritadan kontrol edebilirsiniz.

Kayaköy Giriş Ücreti 2022

Fethiye Kayaköy’ün giriş ücreti (2022 yılı) kişi başı 12,5 TLmüze kart geçerli.

Af Kule Manastırı

ölüdeniz gezilecek yerler

Kayaköy’den sonraki durağımız Af Kule Manastırı. Manastıra gitmek biraz zahmetli olsa da buranın enfes bir manzarası var. Ayarlayabilirseniz burada gün batımı daha bi enfes oluyor.

Af Kule Manastırı’nın hikayesine gelince; Ayios Elefterios adlı bir keşiş tarafından 10 metrelik bir alanda kayayı oyarak manastırın yapıldığına ve keşişin burada ömür boyu çile çektiğine inanılıyor.

Af Kule Manastırına giden yol, yoldan ziyade tarla 🙂 Belli bir yere kadar araba ile gidiyorsunuz daha sonra yürüyerek manastıra ulaşıyorsunuz. İşaretlere dikkat edin ve yolu kaybetmeyin. Yürüyerek gideceğiniz yolu terlikle gitmeyin ve yanınıza kesinlikle su alın.

Manastıra ulaşınca yine duvarlara yazılmış kalpleri, isimleri göreceksiniz ve tarihimizi ne kadar tahrip ettiğimizi görüp üzülecekseniz. Ama siz yine de manzaranın tadını çıkarmaya bakın.

Af Kule Manastırı’na Nasıl Gidilir ?

Bunun için Fethiye Otogar’dan Kayaköy dolmuşlarına binip kaptana söylerseniz sizi Manastıra gideceğiniz yolun başına bırakır. Af Kule Manastırı’nın yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Akvaryum Koyu

Muğla’da Akvaryum Koyu bitmez. Deniz bir çok yerde güzel olunca ve insanlarda buralara isim bulmakta zorlanınca hadi burası da Akvaryum Koyu olsun diyorlar herhalde.😁

Ölüdeniz Akvaryum Koyu ismini tam anlamıyla hak eden bir koy. Burası Ölüdeniz tekne turlarının uğrak noktası. Bu koya araba ile ulaşım yok. Ölüdeniz koyları ve plajları arasında en temiz suya sahip yer Akvaryum Koyu diyebilirim. Tabi teknelerin yakıtını saymazsak !

Akvaryum Koyu’nda balıklarla yüzmek için şnorkel ya da gözlük şart. Akvaryum Koyu’nun konumu burada.

Darboğaz Koyu – İblis Koyu

ölüdeniz gezilecek yerler
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Darboğaz Koyu Üstten Görünümü
ölüdeniz koyları

Ölüdeniz gezilecek yerler listemizin en gizli noktası Darboğaz diyebilirim. Darboğaz Fethiye’nin en bilinmeyen koyu olarak kalmış olabilir. Buraya arabayla ulaşım yok. Koya ulaşmak biraz zahmetli. Biz başta yanlış yola saptığımızdan (patika yolu bulamadık) doğru yolu bulana kadar baya yorulduk. Ama sonunda hedefi tutturduk.😊

Google haritada yol tarifi alıp araç ile gelebileceğiniz son noktaya kadar (Gemile Koyu’na gelmeden yol üzerinde aracınızı park ediyorsunuz) gelip 20 dk yürüyüş ile Darboğaz’a ulaşıyorsunuz. Aracınızı yol kenarına park edebilirsiniz. Aracı park ettikten sonra tahtadan yapılmış bir uyarı levhası (sağ tarafta kalıyor) göreceksiniz ve gördüğünüz o patika yolu takip edeceksiniz. 20 dk sonra efsane bir manzara ve güzel bir koy sizi bekliyor olacak. Darboğaz’a giderken her iki tarafınızda da deniz göreceksiniz. Yol üzerinde oturup manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın.😊

ölüdeniz koyları
ölüdeniz koyları ve plajları

Darboğaz’a giderken yanınızda kesinlikle su ve yiyecek bulundurun. Yaşlı ve çocuklu olanların buraya patika yol nedeniyle gitmemesini tavsiye ederim. Çünkü yolu zorlayıcı. Darboğaz’da herhangi bir işletme bulunmuyor. Tedarikli gitmeniz lazım.

Buraya hafta sonu bile gitseniz kalabalık değil. Burası muhafazakar tekne turlarının da uğrak noktası. Bizim bu koyda sevmediğimiz şey kara sinekler oldu. Sağ olsunlar sivrisineklerden farkı yoktu. Isırıp ısırıp durdular.😒 Darboğaz’da deniz turkuaz renginde ve taşlık. Eşsiz güzellikteki Darboğazın haritadaki konumu burada.

Gemile Koyu ve Plajı

ölüdeniz koyları
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Gemile Koyu yolu üzerinde çekildik.
ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz’de arabayla gidilen koylar arasında yer olan Gemile Koyu’na geldik. Gemile Koyu’nun arabayla inilen yolu üzerinde manzara çok güzel. Burada bol bol foto çekilmeyi ihmal etmeyin.

Koya gelince Gemile Plajı küçük bir plaj ve taşlık bir sahile sahip. Denize girmek isterseniz sol taraftaki kayalıkların olduğu yeri tercih edebilirsiniz. Burada bir de kamp alanı mevcut. İsterseniz burada kamp yapabilirsiniz. Buraya gitmeden işletmenin yorumlarını okuyun derim !

ölüdeniz plajları

Gemile Koyu Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Gemile Koyu’nun giriş ücreti araç başı 35 TL. Burada bulunan işletmeden 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralamak isterseniz ayrıca 60 TL vermeniz gerekiyor. İsterseniz kendi sandalye ve şemsiyenizi getirebilirsiniz. Bu ücretler 2022 yılı için geçerli.

Gemile Koyu Nerede ?

Gemile Koyu, Kayaköy’e 8 km uzaklıkta bulunuyor. Gemile Koyu’nun haritadaki konumu için sizi buraya alalım.

St. Nicholas Adası – Gemiler Adası

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : St Nicholas Adası’nın cam gibi denizi

Gemile Koyu’nun hemen karşısında bulunan St Nicholas Adası 2500 yıllık bir tarihe sahip. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan bu adada 7 tane eski kilise bulunuyor. Kiliselerin yanında ev, depo gibi günlük yaşam için gerekli yapılar da mevcut.

Adada bulunan tünel büyük kilise ile küçük kiliseyi birbirine bağlıyormuş. Adanın çevresi tamamen tarihi kalıntılardan oluşuyor. St. Nicholas Adasına sadece tekne ile ulaşım var. Deniz burada tam anlamıyla cam gibi. Dalış yaptığınızda tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Şnorkel yada gözlük şart.

Gemiler Adası Giriş Ücreti Ne Kadar ? (2023)

St. Nicholas Adası’nda bulunan ören yerine giriş ücreti kişi başı 50 TL (2023). Müze kart burada geçerli. Tekne turuna çıktığınızda yanınıza müze kartınızı almayı unutmayın.

Soğuk Su Koyu

ölüdeniz tekne turu
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Soğuk Su Koyu
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz gezilecek yerler listemizin en buz yerine olan Soğuk Su Koyu’na geldik. Yazın sıcağında burası buz gibi suyu ile vücudunuzda şok etkisi yaratıyor. Çok fazla soğuk su sevmeyen ben bile buradan çıkmak istemedim. Biz buraya Ölüdeniz tekne turu ile ulaştık. Normalde araba ile Soğuk Su Koyuna ulaşım yok. Tıpkı Darboğaz gibi belli bir mesafe araba daha sonra ise yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Soğuk Su Koyu’nda deniz tertemiz. Soğuk su kaynağına yüzdükçe sıcaklık azalıyor ve üşümeye başlıyorsunuz. Yazın sıcağında gerçekten çok iyi oluyor. Burada herhangi bir işletme yok. Karayolu ile yürüyerek gelecekseniz tedarikli gelmenizde fayda var.

Soğuk Su Koyuna yürüyerek nasıl gidilir derseniz, burası Kayaköy’ün tam arka tarafında kalıyor. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız Kayaköy’deki kalıntıların içinden (çeşmenin yanındaki yoldan kiliseye doğru) sahile kadar uzanan 40 dk’lık patika bir yoldan koya ulaşabilirsiniz. Soğuk Su Koyu’nun konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Deve Plajı

ölüdeniz koyları ve plajları
Ölüdeniz Gezilecek Yerler : Deve Plajı

Ölüdeniz Gezilecek Yerler listemizin son yeri olan Deve Plajı’na geldik. Buraya sadece tekne ile ulaşabiliyorsunuz. Biz Ölüdeniz tekne turumuzda yemek molasını Deve Plajı’nda vermiştik. Burası Soğuk Su Koyu’nun hemen karşısında bulunuyor.

Buraya Deve Plajı denilmesinin nedeni buradaki kayaların yukarıdan deveyi andırmasından dolayıymış. Deve Plajına karadan ulaşım yok. Konum burada.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler (Araba İle Gidilebilen Koylar)

ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz Gezilecek Yerler (Sadece Araba İle Gidilebilen Koylar)

 1. Montana Seyir Tepesi
 2. Likya Yolu Başlangıcı
 3. Ölüdeniz Plajı – Belcekız Plajı
 4. Kumburnu Plajı – Ölüdeniz Lagünü
 5. Kıdrak Koyu
 6. Hisarönü Mahallesi
 7. Babadağ
 8. Soğuk Su Koyu (Belli bir kısmından sonra yürüyerek)
 9. Kelebekler Vadisi (Üst Kısmı İçin)
 10. Kabak Koyu (Belli bir kısmından sonra yürüyerek)
 11. Kayaköy
 12. Af Kule Manastırı
 13. Gemile Koyu
 14. Darboğaz Fethiye (Belli bir kısmından sonra yürüyerek)

Ölüdeniz Gezilecek Yerler (Tekne İle Gidilebilen Koylar)

ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz Gezilecek Yerler (Sadece Tekne İle Gidilebilen Koylar)

 1. Mavi Mağara
 2. Kelebekler Vadisi (Alt Kısmı İçin)
 3. Akvaryum Koyu
 4. St. Nicholas Adası – Gemiler Adası
 5. Deve Plajı

Ölüdeniz’de Ne Yapılır ?

Yukarıda o kadar anlattık gördünüz; Ölüdeniz her şeyi ile tam bir cennet. Buraya geldiğinizde vaktiniz genişse yapabileceğiniz bir çok aktivite var. Bu aktiviteleri yapmadan Ölüdeniz’den asla dönmeyin.

Ölüdeniz denilince akla ilk gelen yamaç paraşütü ile ilgili bizim bir deneyimimiz olmuştu. Bu aktivite ile ilgili detaylı yazı yazınca sizlerle paylaşacağım.

Ölüdeniz’de Ne Yapılır ?

 1. Babadağ’ın eteklerinden yamaç paraşütü ile enfes Ölüdeniz manzarasına karşı atlanır.
 2. Kelebekler Vadisi’nin yukarıdan eşsiz manzarasının tadı çıkartılır.
 3. Montana Tepesi’nde gün batımının tadı çıkartılır.
 4. Ölüdeniz’de akşam vakti güzel bir yürüyüş yapılır.
 5. Kumburnu Plajı’nda lagün tarafında denize girilir.
 6. Özellikle sabah vakitlerinde Ölüdeniz Plajı’nda denize girilir.
 7. Kabak Koyu’nda kamp yapılır.

Ölüdeniz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ölüdeniz Merkezde Ne Yapılır ?

– Ölüdeniz’in kordon boyunda gezebilirsiniz.
– Kumburnu Plajı’nda denize girebilirsiniz.
– Ölüdeniz / Belcekız Plajı’nda denize girebilirsiniz.
– Montana Tepesi’nde gün batırabilirsiniz.
– Ölüdeniz merkezden kalkan günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.
– Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlayabilirsiniz.
– Akşam saatlerinde Ölüdeniz merkezde ya da Hisarönün’de eğlenebilirsiniz.

Ölüdeniz’de Nereler Gezilir ?

Ölüdeniz gezilecek yerler listemizde bir çok koy ve plaj var. Ölüdeniz koyları ve plajlarının tüm detaylarını bu yazımda bulabilirsiniz. Ölüdeniz’de Belcekız Plajı, Kumburnu Plajı, Kıdrak Plajı, Kabak Koyu ve Gemile Koyu en favori yerlerimiz arasında.

Ölüdeniz Nasıl Bir Yer ?

Yukarıda gördüğünüz üzere Ölüdeniz her şeyi ile çok güzel bir yer. Ömrü hayatınızda bir kere de olsa buraya gidin derim. Bir çok kişinin bucket listesinde yer alan yamaç paraşütü ile atlamayı burada yapın derim. Özetle ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Ölüdeniz efso bir yer.

Ölüdeniz’de En İyi Fotoğraf Çekilme Yerleri

Ölüdeniz’in manzarası ve gezilecek yerleri efsane. Eee buraya geldiğinizde yaşadığınız anları ölümsüzleştirmek olmazsa olmaz. Ölüdeniz’de en iyi fotoğraf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz. Ölüdeniz’e gelirseniz buralardan fotoğraf çekilmeden dönmeyin.

Ölüdeniz’de Fotoğraf Çekilme Yerleri
-Montana Tepesi
-Kumburnu Plajı
-Mavi Mağara
-Kelebekler Vadisi Manzara Noktası
-Babadağ

Ölüdeniz Gezilecek Yerler başlıklı yazımdan şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Ölüdeniz’de bizim atladığımız bir yer varsa yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Aşağıya Ölüdeniz ve Ölüdeniz’e yakın yerlerin gezi rehberlerini bırakıyorum. Musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

1 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.