ölüdeniz gezilecek yerler

ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER (AYRINTILI VE GÜNCEL)

Fethiye’nin dünyaca ünlü tatil beldesi Ölüdeniz bakir koyları, yemyeşil ormanları ve yapılacak bir çok spor aktivitesiyle bambaşka bir dünya gibi. Fethiye’den Ölüdeniz’e inen virajlı yolda ilerlerken başka bir dünyaya girdiğinizi hissediyorsunuz. Ölüdeniz Gezilecek Yerler listesini görenler eminim Ölüdeniz’e bir kere daha gelmek isteyecektir. Unutmayın Ölüdeniz diye yazılır hafızalara cennet diye kazınır.:)

Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler listesini sindire sindire gezmek için 3 gün yeterli diye düşünüyorum. Vaktiniz varsa gün sayısını artırabilirsiniz.

ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER

Ölüdeniz gezilecek yerler listemizin %90’ı koy ve plajlardan oluşuyor. Yani bu liste maviye sonuna kadar doyabileceğiniz bir liste. Ölüdeniz Koyları ve Plajları için şunu demem gerekiyor. Bu listede olan yerlerin bir çoğuna arabayla gidemiyorsunuz. Dolayısıyla Ölüdeniz Tekne Turuna çıkmanız gerekiyor. Bağlantıları verdiğim yazılarımda tüm detayları görebilirsiniz.

Ölüdeniz gezilecek yerler listemi 2 kısma ayıracağım. İlk olarak Ölüdeniz Merkez Gezilecek Yerler listesini yazdıktan sonra Ölüdeniz Çevresinde Gezilecek Yerler listesini yazacağım. Ölüdeniz tatil planı yaparken sizin için kolay olacağını düşünüyorum.

ÖLÜDENİZ MERKEZ GEZİLECEK YERLER

Ölüdeniz merkez gezilecek yerler listemizdeki yerler birbirine çok yakın konumda yer alıyor. Listedeki Montana Tepesini özellikle tavsiye ediyorum. Çünkü buradan Ölüdeniz manzarası efsane.

MONTANA TEPESİ
ölüdeniz gezilecek yerler

Hani sosyal medyada Ölüdeniz’in efsane fotoğrafları var ya işte onlar genelde Montana Tepesinden çekiliyor. Gerçekten burası tam bir manzara seyir noktası. Yanınıza alabilirseniz kamp sandalyesi alın ve burada keyif yapın. Gün batımına denk gelirseniz manzara ekstra güzel oluyor.

NOT: Montana tepesine araç ile gidebiliyordunuz fakat yakın zamanda gidiş yolu araç girişine kapatıldı. Arabanızı Garcia Otel’in önüne bıraktıktan sonra yaklaşık 20 dk’lık yürüyüş ile Montana Tepesine ulaşabilirsiniz. Değer mi derseniz bence kesinlikle değer.

LİKYA YOLU

Likya Yolu Yürüyüş Turu, dünyada eşi benzerine az rastlanan, manzaralarına doyamayacağınız, bitmesini istemeyeceğiniz ve bir çok kişinin bucket list ‘inde yer alan bir aktivite. Bu güzel yolun Türkiye’de olması gerçekten bizim için bir nimet.      

Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan toplam 535 km’lik bir yürüyüş yolu. Genelde insanların belirli parkurlar seçerek yürüdüğü Likya yol, dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu arasında gösteriliyor. Ölüdeniz’de Montana Tepesine giderken göreceğiniz Likya Yolu’nun başlangıç noktasını görebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ PLAJI / BELCEKIZ PLAJI
ölüdeniz gezilecek yerler
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz denilince akla ilk gelen plaj Belcekız Plajı ya da diğer ismiyle Ölüdeniz Plajı’dır. Burası yaklaşık 3 km’lik bir halk plajı ve plajın girişi ücretsiz. Denizi çok güzel ve turkuaz mavisi. İsmi Ölüdeniz ama buranın denizi dalgalı ve hemen derinleşiyor yani çarşaf gibi değil. Yüksek sezonda oldukça kalabalık ve bundan dolayı da deniz ne yazık ki bulanık. Çocukların dikkat etmesi gerekiyor. Burada kendi sandalye ve şemsiyenizi de kullanabilirsiniz. Belcekız Plajı’nda denize girilecek en iyi yer kayalıklara doğru olan kısım bence deniz burada daha temiz ve daha sakin. Bir de Ölüdeniz’de konaklama yaptıysanız bu plajda sabahın ilk saatlerinde denize girin. İnanılmaz güzel bir keyfi var söyleyeyim.

ÖLÜDENİZ PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Ölüdeniz Plajı halk plajı olduğundan giriş ücretsiz (2020). Şezlong ve şemsiye ücreti 15’er TL.

ÖLÜDENİZ PLAJI NEREDE ?

Ölüdeniz Plajı nam-ı diğer Belcekız Plajı nerede ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Buraya araç ile gidemiyorsunuz. Aracınızı Ölüdeniz merkeze park edip plaja yürümelisiniz. Yazın araç parkı biraz zor, özel otoparkları kullanabilirsiniz.

KUMBURNU PLAJI
ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz gezilecek yerler listesinin en popüler noktasına geldik. Kumburnu Plajı sadece Türkiye’de değil dünyada meşhur bir yer. Kumburnu Plajı Ölüdeniz’in en uç noktasında yer alıyor. Burası halk plajı değil yani giriş ücretli. Kumburnu Plajı kumlu ve küçük taşlardan oluşuyor. Ölüdeniz Plajına göre deniz dalgalı değil. Çocuklu aileler için ideal. Wc, soyunma kabini ve duş imkanları mevcut. Yüksek sezonda aşırı kalabalık !

KUMBURNU PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ 2020

2020 yılı için Kumburnu Plajı giriş ücreti araç için 25 TL, yaya için tam 8 TL öğrenci 7 TL. Şemsiye, şezlong 15 ‘er TL.

KUMBURNU PLAJI NEREDE ?

Kumburnu Plajı Fethiye Ölüdeniz’de bulunuyor. Konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

KIDRAK KOYU

Ölüdeniz merkeze çok yakın bir konumda olan Kıdrak Koyu oldukça geniş bir koy. Kıdrak Koyu’nun denizi berrak ve çakıllı. Kumsal ile denizin birleştiği yer de çakıl. Deniz 2-3 metrede derinleşiyor. Kıdrak Koyu’nun restoran ve bar kısmı da var. Fiyatlar normalin bir tık üstü. Tuvalet, soyunma kabinleri ve duşlar da mevcut.

KIDRAK KOYU GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Kıdrak Koyu giriş ücreti kişi başı 9 TL, öğrenci 4,5 TL. Araç ile giriş ücreti ise 27 TL. Şezlong şemsiye 20’şer TL. Dilerseniz şemsiye ve sandalyenizi kendiniz getirebilirsiniz.

KIDRAK KOYU NEREDE ?

Ölüdeniz’e en yakın konumda olan Kıdrak Koyu’nun konumu burada. Araç ile ulaşım mevcut.

HİSARÖNÜ

Ölüdeniz’in gece hayatının kalbi burada atıyor. Ölüdeniz’de gece nereyi gezebilirim derseniz adres Hisarönü. Çam ormanlarının arasında bulunan Hisarönü ve Ovacık Fethiye ve Ölüdeniz’in konum olarak tam ortasında yer alıyor. Hisarönü’nün Ölüdeniz’e uzaklığı ise 5 km, Fethiye’ye ise 6 km. Hisarönü’nde çok sayıda otel ve tatil köyü bulunuyor. Ölüdeniz’e yakın bir yerde konaklamak isterseniz Hisarönü’nü tercih edebilirsiniz. Hisarönü’ne ilk defa geldiyseniz sanki yabancı bir memlekette hissediyorsunuz kendinizi. Kafanızı nereye çevirseniz İngiliz amcalar teyzeler görüyorsunuz. Velhasıl eğlenmek için buradaki eğlence yerlerini tercih edebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ ÇEVRESİ GEZİLECEK YERLER

Ölüdeniz merkez tamamsa artık çevre yerleri gezme vakti gelmiştir. Ölüdeniz çevresinde gezilecek yerler listemize Ölüdeniz’e çok uzak yerleri yazmadık. Dolayısıyla buraları rahat rahat gezebilirsiniz. Ölüdeniz çevresinde gezilecek yerler listemizde bol bol koy ve plaj var. Listemizdeki tüm yerleri gezmek için tekne turuna çıkmanız gerekiyor belirteyim. İlk durağımız berrak mı berrak sularıyla Akvaryum Koyu.

Google haritada Ölüdeniz Koyları ve Plajlarının konumunu görmek isterseniz bu bağlantıma tıklayabilirsiniz.

AKVARYUM KOYU

Muğla’da Akvaryum Koyu bitmez. Deniz bir çok yerde güzel olunca ve insanlarda buralara isim bulmakta zorlanınca hadi burası da Akvaryum Koyu olsun diyorlar herhalde.:) Ölüdeniz Akvaryum Koyu ismini tam anlamıyla hak eden bir koy. Burası Ölüdeniz tekne turlarının uğrak noktası. Bu koya araba ile ulaşım yok. Ölüdeniz koyları ve plajları arasında en temiz suya sahip yer Akvaryum Koyu diyebilirim. Tabi teknelerin yakıtını saymazsak! Akvaryum Koyu’nda balıklarla yüzmek için şnorkel ya da gözlük şart. Akvaryum Koyu’nun konumu burada.

DARBOĞAZ (İBLİS KOYU)
ölüdeniz gezilecek yerler
ölüdeniz koyları

Ölüdeniz koyları ve plajları yazımın en gizli noktası Darboğaz diyebilirim. Darboğaz Fethiye’nin en bilinmeyen koyu olarak kalmış olabilir. Buraya arabayla ulaşım yok. Koya ulaşmak biraz zahmetli. Biz başta yanlış yola saptığımızdan (patika yolu bulamadık) doğru yolu bulana kadar baya yorulduk. Ama sonunda hedefi tutturduk.

Google haritada yol tarifi alıp araç ile gelebileceğiniz son noktaya kadar (Gemile Koyu’na gelmeden yol üzerinde aracınızı park ediyorsunuz) gelip 20 dk yürüyüş ile Darboğaz’a ulaşıyorsunuz. Aracınızı yol kenarına park edebilirsiniz. Aracı park ettikten sonra tahtadan yapılmış bir uyarı levhası (sağ tarafta kalıyor) göreceksiniz ve gördüğünüz o patika yolu takip edeceksiniz. 20 dk sonra efsane bir manzara ve güzel bir koy sizi bekliyor olacak. Darboğaz’a giderken her iki tarafınızda da deniz göreceksiniz. Yol üzerinde oturup manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın.:)

ölüdeniz koyları
ölüdeniz koyları ve plajları

Darboğaz’a giderken yanınızda kesinlikle su ve yiyecek bulundurun. Yaşlı ve çocuklu olanların buraya patika yol nedeniyle gitmemesini tavsiye ederim. Çünkü yolu zorlayıcı. Darboğaz’da herhangi bir işletme vs bulunmuyor. Tedarikli gitmeniz lazım. Hafta sonu bile gitseniz kalabalık değil. Burası muhafazakar tekne turlarının uğrak noktası. Bizim bu koyda sevmediğimiz şey kara sinekler oldu sağ olsunlar sivrisineklerden farkı yoktu. Isırıp ısırıp durdular.:( Darboğaz’da deniz turkuaz renginde ve taşlık. Eşsiz güzellikteki Darboğaz’ın haritadaki konumu burada.

GEMİLE KOYU / PLAJI
ölüdeniz koyları
ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz’de arabayla gidilen ilk koyumuz olan Gemile Koyuna geldik. Gemile Koyu’nun arabayla inilen yol olan iniş yolundan manzarası çok çok güzel. Burada bol bol foto çekilin. Koya gelince Gemile Plajı küçük bir plaj. Plaj taşlık. Denize girmek isterseniz sol taraftaki kayalıkların olduğu yeri tercih edebilirsiniz. Burada bir de kamp alanı mevcut. İsterseniz burada kamp yapabilirsiniz. Gitmeden yorumları okuyun !

ölüdeniz plajları
GEMİLE KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Gemile Koyu’nun giriş ücreti araç başı 25 TL. Burada bulunan işletmeden 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralamak isterseniz ayrıca 60 TL vermeniz gerekiyor. İsterseniz kendi sandalye ve şemsiyenizi getirebilirsiniz. Bu ücretler 2020 yılı için geçerli.

GEMİLE KOYU NEREDE

Gemile Koyu Kayaköy’e 8 km uzaklıkta bulunuyor. Gemile Koyu’nun haritadaki konumu için sizi buraya alalım.

ST. NICHOLAS ADASI – GEMİLER ADASI
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu

Gemile Koyu’nun hemen karşısında bulunan St Nicholas Adası 2500 yıllık bir tarihe sahip. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan bu adada 7 tane eski kilise bulunuyor. Kiliselerin yanında ev, depo gibi günlük yaşam için gerekli yapılar da mevcut. Burada bulunan tünel büyük kilise ile küçük kiliseyi birbirine bağlıyormuş. Adanın çevresi neredeyse tamamen tarihi kalıntılardan oluşuyor. St. Nicholas Adasına sadece tekne ile ulaşım var. Deniz burada tam anlamıyla cam gibi. Daldığınızda tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Şnorkel yada gözlük şart.

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ST NICHOLAS ADASI (GEMİLER ADASI) GİRİŞ ÜCRETİ

St. Nicholas Adası’nda bulunan ören yerine giriş ücreti kişi başı 12 TL(2020). Müze kart burada geçerli.

SOĞUK SU KOYU
ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz Koyları ve Plajları yazımdaki en sevdiğimiz yer kesinlikle Soğuk Su Koyu oldu. Yazın sıcağında burası buz gibi suyu ile gerçekten şok etkisi yaratıyor. Çok fazla soğuk su sevmeyen ben bile buradan çıkmak istemedim. Biz buraya Ölüdeniz tekne turu ile ulaştık. Normalde araba ile Soğuk Su Koyuna ulaşım yok. Tıpkı Darboğaz gibi belli bir mesafe araba daha sonra ise yürüyerek buraya ulaşıyorsunuz.

Soğuk Su Koyunda deniz tertemiz. Soğuk su kaynağına yüzdükçe sıcaklık azalıyor ve üşümeye başlıyorsunuz. Yazın sıcağında gerçekten çok iyi oluyor. Burada herhangi bir işletme yok. Karayolu ile yürüyerek gelecekseniz tedarikli gelmenizde fayda var.

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz koyları ve plajları

Soğuk Su Koyuna yürüyerek nasıl gidilir derseniz, burası Kayaköy’ün tam arka tarafında kalıyor. Yürüyüş yapmayı severim derseniz Kayaköy’deki kalıntıların içinden (çeşmenin yanındaki yoldan kiliseye doğru) sahile kadar uzanan 40 dk’lık patika bir yoldan buraya ulaşabilirsiniz. Soğuk Su Koyu’nun konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

DEVE PLAJI / CAMEL BEACH
ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz tekne turumuzda yemek molasını Deve Plajında vermiştik. Burası Soğuk Su Koyu’nun hemen karşısında bulunuyor. Buraya Deve Plajı denmesinin nedeni buradaki kayaların yukarıdan deveyi andırmasından dolayıymış. Deve Plajına karadan ulaşım yok. Konum burada.

MAVİ MAĞARA / BLUE CAVE
ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu

Mavi Mağara bizim aklımıza ruhumuza kazındı resmen. Ölüdeniz tekne turumuzda buraya uğramamız bizim için şanstı çünkü tekne turları her zaman burada durmuyor. Mavi mağara enfes bir güzelliğe sahip sadece tekne ile ulaşılabilen bir yer. Deniz tertemiz. Mağaranın içine giriyorsunuz ve sizi mini bir plaj bekliyor. Gerçekten burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Dalış için çok uygun bir yer olan Mavi Mağaranın konumu burada.

KELEBEKLER VADİSİ
ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz tekne turumuzdaki en özel noktalardan biri olan Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Koyları ve Plajları yazımın en özel yeri diyebilirim. Burası Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerleri arasında ilk 3’e girer. Kelebekler Vadisi’nin yukarıdan manzarası efsane. Burası 1. derece doğal sit alanı yani yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor.

KELEBEKLER VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisine gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi giriş ücreti olan 8 TL’ yi ödemelisiniz. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir noktasının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

KELEBEKLER VADİSİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?
ölüdeniz gezilecek yerler
Kelebekler Vadisi’nin hemen girişinde bulunan bu evin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Kelebekler Vadisine ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla Faralya Köyü’ne gidip buradan patika yollarla (bu yollar oldukça tehlikeli) aşağıya inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa çok çok dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Ölüdeniz günübirlik tekne turlarının rotasında mutlaka Kelebekler Vadisi de oluyor ve burada 1 saat mola veriyorlar. Daha uzun vakit geçirmek istiyorsanız en ideal seçenek dolmuş tekneler. Kelebekler Vadisi’ne dolmuş tekne ile gidiş-dönüş 50 TL (2020 fiyatı).

KELEBEKLER VADİSİ DOLMUŞ TEKNE SEFER SAATLERİ

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi 11:00 – 14:00 – 18:00             

ölüdeniz gezilecek yerler

Gelelim Kelebekler Vadisini yukarıdan görebileceğiniz en iyi seyir noktasına. Ölüdeniz tarafından Faralya Köyüne doğru araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir nokta var. İşte bu noktada bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hele bir de Drone varsa da müthiş videolar çekebilirsiniz.Bu seyir noktasının konumunu buraya bırakıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve burada ne yazık ki ölenler oldu !

KABAK KOYU

Kabak Koyu Fethiye’nin en güzel koylarından biri. Fethiye’ye 33 km, Ölüdeniz’e 20 km uzaklıkta bulunuyor. Kabak Plajı’nın yaklaşık 200 metre çakıllı bir kumsalı var ve deniz biraz dalgalı, rengi masmavi. Kabak Koyu’nun üst tarafında şelale var, dağa tırmanışla yaklaşık 1 saate ulaşabilirsiniz. Buraya çıkmak biraz zahmetli ve performans istiyor. Bir de orman içinde küçük göletler var, suyu oldukça soğuk ve serinlemek için birebir.

KABAK KOYU KAMP

Kabak Koyunda kamp yapabileceğiniz bir çok işletme bulunuyor. Kamplarda duş ve wc imkanı var. Genelde yarım pansiyon şeklinde çalışıyorlar. Kamp fiyatları için önceden kamp yerleriyle irtibata geçmenizde fayda var.

KABAK KOYU NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Kabak Koyuna Ölüdeniz’den dolmuşlarla gidebilirsiniz. Eğer şahsi aracınızla gidiyorsanız belli bir yerine kadar araç ile gidiyorsunuz ve aracınızı 15 TL’ye otoparka park ediyorsunuz ki o belli yere kadar gitmek bile yoldan dolayı sıkıntı. Aracınızı park ettikten sonra dolmuşlara biniyorsunuz. Dolmuş ücretleri kişi başı 8 TL, dolmuş ücreti aracın doluluk oranına göre değişiyor ve araçta en az 10 kişi olması gerekiyor. Yolcu sayısı az ise ücret artıyor. Dolmuşla gittiğiniz yol inanılmaz kötü bir yol ama böbrek taşınız varsa bu sizin için iyi olabilir.:)

KABAK KOYU DOLMUŞ SAATLERİ

Fethiye – Faralya – Kabak Gidiş Saatleri:
07:00/08:00/09:00/10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15:00/16:00/17:00/18:00/19:00

Faralya – Kabak – Ölüdeniz – Fethiye Dönüş Saatleri:
08:30/09:30/10:30/11:30/12:30/13:30/14:30/15:30/16:30/17:30/18:30/19:30/20:30

Kabak Koyu Ulaşım ve Yol Haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

KAYAKÖY
ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz Gezilecek Yerler listesinde Hayalet Köye hoşgeldiniz. Kayaköy eski bir Rum yerleşkesi. Köy yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500’e yakın evden oluşuyor. Kayaköy’de 1922’ye kadar 25 bin kişi yaşıyormuş. İstiklal Savaşı’ndan sonra Mübadelede köyün sakinleri Yunanistan’a gönderilmiş ve buraya da Batı Trakya’dan gelen Türkler yerleştirilmiş ama gelen Türkler eski evlerde değil de Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurmuş ve bu evlerde yaşamışlar. Durum böyle olunca da köyde yaşayan kimse kalmamış ve burası hayalet köy adını almış. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de 2 kilise, 14 şapel ( küçük kilise ) bulunuyor. Kayaköy’ün dar yollarında yürürken insan hayaller kurup geçmişi kafasında canlandırmaya çalışıyor.

Kayaköy civarında konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulunuyor. Bu otellerin çoğu doğa ile iç içe. Kafayı dinleyip sıfırlamak isterseniz Kayaköy otellerini değerlendirebilirsiniz.

KAYAKÖY NEREDE VE NASIL GİDİLİR ?

Kayaköy’e Ölüdeniz ve Fethiye’den dolmuşlarla kolayca gelebilirsiniz. Dolmuşlar genelde sabah 07:00’da seferlere başlayıp 18:00’a kadar devam ediyor. Kayaköy yol tarifi ve konum için buraya tıklayabilirsiniz.

KAYAKÖY GİRİŞ ÜCRETİ

Kayaköy giriş ücreti (2020 yılı) kişi başı 10 TL, müze kart geçerli.

AF KULE MANASTIRI

Af Kule Manastırına gitmek biraz zahmetli olsa da buranın enfes bir manzarası var. Ayarlayabilirseniz gün batımı daha bi enfes olur. Af Kule Manastırı’nın hikayesi ise buranın Ayios Elefterios adlı bir keşiş tarafından 10 metrelik bir alanda kayayı oyarak yaptığına ve keşişin burada ömür boyu çile çektiğine inanılıyor.

Af Kule Manastırına giden yol, yoldan ziyade tarla 🙂 Belli bir yere kadar araba ile gidiyorsunuz daha sonra yürüyerek gidiyorsunuz. İşaretlere dikkat edin ve yolu kaybetmeyin. Yürüyerek gideceğiniz yolu terlikle gitmeyin ve yanınıza su alın. Manastıra ulaşınca yine duvarlara yazılmış kalpleri, isimleri göreceksiniz ve tarihimizi ne kadar tahrip ettiğimizi görüp üzülecekseniz. Ama siz yine de manzaranın tadını çıkarmaya bakın.

AF KULE MANASTIRINA NASIL GİDİLİR ?

Af Kule Manastırına nasıl gidilir ? Bunun için Fethiye Otogardan Kayaköy dolmuşlarına binip kaptana söylerseniz sizi Manastıra gideceğiniz yolun başına bırakır. Af Kule Manastırı yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Ölüdeniz Gezilecek Yerler başlıklı yazımdan şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bizim bilmediğimiz bir yer varsa yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.:)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.