kelebekler vadisi

22 Başlıkta Fethiye Kelebekler Vadisi Hakkında Her Şey

Türkiye’nin en güzel manzara noktaları arasında ilk 5’e girecek olan Fethiye Kelebekler Vadisi muhteşem doğasıyla ve enfes manzarasıyla tam bir saklı cennet. Buraya ister denizden gidin ister yukarı manzara noktasından yaşayacağınız tek duygu buraya aşık olmak olacak. Fethiye’ye uğradığımızda her zaman gitmeye çalıştığımız ya da gelen her misafirimizi götürmeye çalıştığımız bu güzel cennet Muğla’daki favori gezi noktalarımızdan biri.

2500 yıllık bir tarihe sahip Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin kalıntıları Kelebekler Vadisi’nin hemen üstünde yer alan Faralya Köyü’nde bulunuyor. Faralya Köyü’nün günümüzdeki adı Uzunyurt Köyü. Ölüdeniz’de paraşütçülerin atlayış yaptığı yer olan Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş. Yani burada yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor.

Birçok endemik türü içinde barından Kelebekler Vadisi, ismini aldığı 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Bu kelebeklerden en bilineni kaplan kelebeği. Şu an için kelebek var mı derseniz çok çok az. Vadide bitki türleri arasında kekik, zeytin, defne, zakkum, keçi boyunu gibi bir çok tür bulunuyor. Derinliği 350-400 metreyi bulan Kelebekler Vadisi’nin içinde kaynağı Faralya Köyü olan ve 50 metre yükseklikten dökülen bir şelale bulunuyor.

Fethiye Kelebekler Vadisi : Türkiye’nin Cenneti

fethiye kelebekler vadisi
Fethiye Kelebekler Vadisi : Kıyıdaki Eski Taş Ev

Ölüdeniz’e gitme planınız varsa muhakkak Kelebekler Vadisi’ni üst manzara noktasından görün. İmkanınız varsa burayı bir de denizden görün derim. Her ikisini de yapmış biri olarak söylüyorum vadi yukarıdan başka aşağıdan başka güzel.

Bu yazımda Kelebekler Vadisi’nin tüm detaylarını bulacaksınız. Özellikle vadiye nasıl gidilir, burada ne yapmalısınız, vadinin özellikleri gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. O halde keyifli okumalarınız olsun.😊

Kelebekler Vadisi Nerede ?

Kelebekler Vadisi Nerede ?

Kelebekler Vadisi Nerede ?

Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Yani ilk olarak vadiye ulaşmak için Ölüdeniz’e gitmelisiniz. Ölüdeniz’den de ya aracınız ile ya da dolmuş ile vadiyi yukarıdan görebileceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında vadiye deniz yolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ölüdeniz merkez ile Kelebekler Vadisi arası mesafe yaklaşık 8 km. Vadiye yukarı manzara noktasına gidip sonrasında yürüyüş yaparak vadinin içinden aşağı sahil tarafına kadar inebilirsiniz. İniş yolu oldukça tehlikeli. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz az ise dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Kelebekler Vadisi’nin haritadaki konumu burada.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir ?

fethiye kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir ?

İşin en önemli kısmı olan Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir sorusunun cevabına geldik. Fethiye Kelebekler Vadisi’ne aşağıdaki yollar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bence vadiyi hem yukarı manzara noktasından hem de aşağıdan yani denizden görmelisiniz. Vaktiniz varsa kesinlikle iki noktayı da değerlendirin. Ulaşım yollarının tüm detayları aşağıda.

Kelebekler Vadisi’ne Karayolu İle Ulaşım

Kelebekler Vadisi’ne arabayla ya da dolmuşla kolayca gidebilirsiniz. Araç ile ulaşım için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz lazım. Ölüdeniz sahile inmeden Kıdrak Caddesi’ne dönüyorsunuz ve yola devam ediyorsunuz. İlk geleceğiniz nokta Kıdrak Plajı olacak. Buradan devam edip virajlı yolları çıkarak Kelebekler Vadisi’ni tepeden gören kayalık alana geliyorsunuz. Bu kayalık alanın konumu burada. Yol biraz tehlikeli dikkatli olmanızda fayda var.

Kelebekler Vadisi’ne dolmuş ile gitmek için Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarına binmeniz lazım. Ya köy tarafından ya da manzara noktasından inerek vadinin güzel manzarasını izleyebilirsiniz. Aşağıda dolmuş saatlerini bulabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz — 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi — 11:00 – 14:00 – 18:00

Kelebekler Vadisi’ne geldikten sonra aşağıya yani deniz kısmına araba ya da dolmuşla iniş yok. Aşağıya inmek için ya yürümelisiniz ya da denizden vadiye ulaşım sağlamanız gerek.

Kelebekler Vadisi’ne Denizyolu İle Ulaşım

Kelebekler Vadisine nasıl gidilir

Kelebekler Vadisi’ne deniz yolu ile ulaşım için 2 alternatifiniz var. Ya Ölüdeniz’den kalkan günübirlik tekne turları ile buraya gelebilirsiniz ya da Ölüdeniz Belcekız Plajı’ndan kalkan Kelebekler Vadisi servis tekneleri ile vadiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Günübirlik tekne turu için Ölüdeniz tekne turu yazıma göz atabilirsiniz. Günübirlik tekne turları vadide 1 saate yakın zaman geçiriyor.

Vadide daha uzun vakit geçirmek istiyorsanız en ideal seçenek dolmuş tekneler. Kelebekler Vadisi’ne dolmuş tekne ile gidiş-dönüş en son kişi başı 100 TL’idi. Ama son zamanlarda fiyatlar çok değişken olduğu için en son ne oldu tahmin edemiyorum. Dolmuş tekneleri kaçırırsanız diğer bir ulaşım imkanı da speed bot. Bu biraz daha tuzlu belirteyim.

Kelebekler Vadisi’ne Havayolu İle Ulaşım

Kelebekler Vadisi’ne kısa yoldan havayolu ile ulaşmak için ilk olarak buraya en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’na gelmelisiniz. Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye ulaştıktan sonra Faralya dolmuşlarıyla Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Dalaman Havalimanı ile Kelebekler Vadisi arası 68 km.

Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye ulaşım için Muttaş’ın sitesine bakabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ne Ne Zaman Gidilir ?

fethiye kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi’ne gitmek için en iyi dönem Nisan ile Ekim arasındaki dönem. Bu aylar dışında da manzara noktasına gidebilirsiniz. Sadece hava kapalı olabilir. Vadide denize girmek için en ideal aylar yaz ayları tabiki. Yaz aylarında vadi her şeyi ile çok güzel. Sadece çok kalabalık oluyor. Özellikle tekne turları burada inanılmaz yoğunluk oluşturuyor. Burada şunu belirteyim. Yazın vadinin içindeki şelalelerin debisi düştüğü için buradaki şelalelerden çok fazla bir şey beklemeyin. Özetle manzara noktası için Kelebekler Vadisi’ne yılın her ayı gidilebilir ama deniz için en iyi aylar yaz ayları.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2024

fethiye kelebekler vadisi giriş ücreti

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisi’ne gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi’nin giriş ücreti 2024 yılı için 25 TL. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir tepesinin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Eğer ya deniz ya da yukarıdan görme seçeneği olarak sadece 1 seçeneğiniz varsa bence vadiyi yukarıdan görmenizi tavsiye ederim.

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Konaklama ve Kamp

fethiye kelebekler vadisi nerede

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmese de vadide konaklama imkanınız mevcut. Konaklama için vadide bulunan kamp alanını, bungalov evleri ya da taş evleri tercih edebilirsiniz. Kamp alanlarında ister kendi çadırınızı kullanabilir isterseniz de işletme çadırlarından faydalanabilirsiniz. İşletme yılın 1 Mart ve 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veriyor.

Yukarıdaki konaklama seçeneklerini tercih ederseniz yarım pansiyon şeklinde kahvaltı ve akşam yemeği imkanı sunuluyor. Kahvaltı saati 08.00 ile 10.00 saatleri arasındayken akşam yemeği 20.00-22.00 saatleri arasında. Bütün bungalovlarda klima mevcut ve bungalovlar 2 kişilik. Büyük bungalovlarda ve ortak kullanım alanlarında duş, tuvalet imkanı var. Konaklama noktasında öğrencilere %10 indirim yapılıyor.

Vadide ücretsiz bir kamp alanı da bulunuyor. Bu kamp alanı Kelebekler Vadisindeki plajın tam arkasındaki dağ tarafında bulunuyor. Konumu burada. Bu kamp alanı manzara açısından iyi konumda. Hemen arkasındaki ev, duş tuvalet lavabo imkanı sağlıyor. Alana yürüme mesafesinde bakkal bulunuyor fakat siz yine yiyecek yönünden tedarikli gelin.

Bunun dışında vadinin üst noktasında yer alan Faralya Köyü’nde de konaklama seçenekleri mevcut. Hatta 2 yıl önce biz de burada güzel bir villada kalmıştık. Detayları Fethiye’de nerede kalınır yazımda bulabilirsiniz.

Not: Son zamanlardaki fiyat artışından dolayı çadır fiyatları da uçuşa geçmiş durumda. Gitmeden önce konaklayacağınız yerin araştırmasını iyi yapın ve yorumları detaylı bir şekilde okuyun.

Kelebekler Vadisi Seyir Tepesi

fethiye kelebekler vadisi manzara noktası
Fethiye Kelebekler Vadisi Seyir Tepesi

Gelelim Kelebekler Vadisini yukarıdan görebileceğiniz en iyi seyir tepesine. Ölüdeniz tarafından Faralya Köyüne doğru araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir nokta var. İşte bu noktada bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hele bir de elinizde drone varsa müthiş videolar çekebilirsiniz. Bu seyir tepesinin konumunu buraya bırakıyorum.

Önemli Not: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve ne yazık ki ölenler oldu !

Kelebekler Vadisi’nde Ne Yapılır ?

fethiye kelebekler vadisine nasıl gidilir

Kelebekler Vadisi’nde Ne Yapılır ?

Kelebekler Vadisi size hem çok güzel manzaralar sunuyor hem de yapabileceğiniz bir çok aktiviteyi yapma imkanı. Vadide yapılacak en iyi aktiviteler arasında yüzme, dalış ve trekking var. Doğası ve denizi efsane güzellikte olan Kelebekler Vadisinde kendinizi başka bir dünyada sanıyorsunuz. Yukarıda saydığım aktivitelere ek olarak vadiye ismini veren kelebekleri keşfetme imkanı da yakalayabilirsiniz. Kelebekler her mevsim bulunmuyor. Genelde bahar aylarında ortaya çıkan kelebeklerden kaplan kelebeğini umarım görme imkanı yakalarsınız.

Kelebekler Vadisi’nde Ne Yapılır ?

 • Manzara noktasından vadinin enfes manzarası izlenir.
 • Vaktiniz varsa Faralya Köyü’nde ya da vadinin içindeki yerlerde konaklayabilirsiniz.
 • Vadiye patika yollardan yürüyüş yaparak inebilirsiniz ve vadinin içindeki şelaleyi keşfedebilirsiniz.
 • Vadide kamp yapabilirsiniz.
 • Denizin tadını sonuna kadar çıkartabilirsiniz.
 • Vadi içerisinde bulunan dalış okulu ile görüşerek vadide dalış yapabilirsiniz. Önceden randevu almalısınız.
 • Ölüdeniz gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz.
 • Vadinin eşsiz manzarasını yakalamak için bol bol fotoğraf ve video çekebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Plajı

kelebekler vadisi plajı ve sahili
Fethiye Kelebekler Vadisi : Denizden Görünüm

Kelebekler Vadisi Plajı’na sadece günübirlik tekne turları, dolmuş tekne ve yukarıdan vadi içerisine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kelebekler Vadisi Plajı taşlık bir plaj. Deniz 5-6 metre sonra derinleşiyor. Yazın oldukça kalabalık ve bir çok günübirlik tekne buraya geliyor. Yeme içme noktasında vadi girişinde bir işletme mevcut. Hayatınızda bir kere de olsa buraya kesinlikle gidin derim.

Fethiye Kelebekler Vadisi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kelebekler Vadisi’nde her şey mükemmel. Doğa size her şeyi çok güzel sunuyor. Fakat burada dikkat etmeniz gerekenler var. Aşağıda saydığım noktalara dikkat ederseniz tatilinizde sorun çıkma olasılığı azalır.

Fethiye Kelebekler Vadisi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Vadiye yukarı manzara noktası için gidecekseniz yola dikkat edin. Çünkü vadiye giden yol oldukça virajlı. Zaman zaman da oldukça yol daralıyor.
 • Yukarı manzara noktasında kayalık bölgede iyi fotoğraf çekeceğim diye tehlikeli hareketlerden uzak durun. Uçurumun şakası yok.
 • Deniz için vadiye gidecekseniz plaj taşlık. Yanınıza deniz ayakkabısı almayı unutmayın.
 • Güneş kremi olmazsa olmaz her zaman yanınızda bulunsun.
 • Vadide konaklama yapacaksanız sivrisinek ilacı muhakkak alın.
 • Yaz aylarında kamp ve dalış için önden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
 • Deniz altı için yanınıza şnorkel almayı unutmayın.
 • Vadide yürüyüş yapacaksanız ekipmanlarınızı unutmayın.
 • Yanınızda nakit para almayı alın bazı yerlerde lazım olabilir.
 • Kalabalık çok sevmiyorsanız yüksek sezon dışında vadiye gitmeye çalışın.

Fethiye Kelebekler Vadisi Sıkça Sorulan Sorular

 • Kelebekler Vadisi’ne araba ile nasıl gidilir?

  Kelebekler Vadisi’ne araba ile ulaşım için ilk olarak Ölüdeniz’e gelmeniz lazım. Ölüdeniz sahile inmeden Kıdırak Caddesi’ne dönüyorsunuz ve yola devam ediyorsunuz. İlk geleceğiniz nokta Kıdrak Plajı olacak. Buradan devam edip virajlı yolları çıkarak Kelebekler Vadisi’ni tepeden gören kayalık alana geliyorsunuz. Bu kayalık alanın konumu burada. Yola devam ederseniz Faralya Köyü’ne ulaşırsınız. Sonra da Kabak Koyu.

 • Fethiye Kelebekler Vadisi denize girilir mi?

  Kelebekler Vadisi’nin denizi enfes ötesi. Tabiki burada denize girilir. Deniz bazen dalgalı olabiliyor ama oldukça temiz ve güzel.

 • Kelebekler Vadisi yolu tehlikeli mi?

  Acemi şoförseniz cevap evet. Kelebekler Vadisi’ne giden yol oldukça virajlı. Viraj derken oldukça keskin virajlar. İyi tarafı yolun tamamı asfalt. Yol da yer yer daralıyor. Aceme iseniz ve vadiye gitmeye kararlıysanız yavaş yavaş gidin. Daha doğrusu acemi profesyonel fark etmez yavaş ve dikkatli gidin.

 • Kelebekler Vadisi’nde mangal yakılır mı?

  Fethiye Kelebekler Vadisi’nde mangal yakan görmedim. Buraya geldiğinizde mangal yakmayın bence. Mangal aşkınızı biraz bastırın ve manzaranın tadını çıkartın.

 • Kelebekler Vadisi manzara noktasına nasıl gidilir?

  Kelebekler Vadisi manzara noktasının konumu burada. Bu konum fotoğraf çekme alanına yani kayalık alana götürür sizi. Araç ile giderseniz daha rahat edersiniz.

 • Fethiye Kelebekler Vadisi ücretli mi?

  Kelebekler Vadisi’nin giriş ücreti 2024 yılı için 25 TL. Şu anki şartlar için makul bir fiyat.

 • Kelebekler Vadisi tekne turu nereden kalkıyor?

  Kelebekler Vadisi’ne tekne turu ile gitmek isterseniz Ölüdeniz merkezden kalkan tekne turlarına katılmalısınız. Bu teknelerin bir çoğu Kelebekler Vadisi’ni ortalama 1 saat süreyle ziyaret ediyor.

 • Kelebekler Vadisi tepesine nasıl çıkılır?

  Kelebekler Vadisi’nin tepesine çıkmak için arabayla Ölüdeniz içinden Kıdrak’a sonra da kıvrımlı yollardan geçerek vadiye ulaşabilirsiniz. Arabanız yoksa Faralya dolmuşlarıyla vadiye ulaşabilirsiniz.

 • Kelebekler Vadisi müze kart geçerli mi?

  Kelebekler Vadisi’nde müze kart geçerli değil. Burası sonuçta bir müze de değil.

 • Kelebekler vadisinden düşen var mı?

  Bu sorunun cevabı ne yazık ki evet. Vadiyi yukarıdan gören manzara noktasında çok ama çok dikkatli olun ve kayaların uç noktasına kadar gitmeyin.

 • Kelebekler Vadisi tekne turu nereden kalkıyor?

  Kelebekler Vadisi tekne turu Ölüdeniz Plajı’nın bulunduğu yerden kalkıyor. Burada araç park yeri biraz sorunlu. Tekne turuna katılacaksanız erken gelmenizde fayda var.

 • Kelebekler Vadisi doğal mı?

  Evet burası doğal bir oluşum. Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri arasında yer alan Fethiye Kelebekler Vadisi’ni muhakkak keşfedin.

Fethiye Kelebekler Vadisi yazımın sonuna geldik. Eğer Ölüdeniz’e gelirseniz Kelebekler Vadisi’ne uğramadan dönmeyin. Yoksa tatiliniz ya da geziniz hep eksik kalacaktır. Aklınıza takılan bir soru olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. Hemen dönüş yaparım. Şimdiden musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

8 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.