mersin yerköprü şelalesi

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri | En Güzel 20 Yer

Ne kadar güzel bir ülkede yaşadığımızın aksini sanırım kimse söyleyemez. Öyle bir coğrafyadayız ki 4 mevsimin de güzelliklerinden ve nimetlerinden faydalanıyoruz. Bu güzellikler asırlar boyu bir çok medeniyetin göz bebeği olmuş. Bu çeşitlilik birbirinden güzel tarihi miraslar bırakmış bu topraklara. Türkiye’nin tarihi yerleri ayrı bir başlıkta uzun uzun yazılacak bir konu. Bugünkü konumuzsa Türkiye’nin doğal güzellikleri.

Doğa ana sizce de Türkiye’ye epey cömert davranmamış mı? Müthiş ormanlar, harika vadiler, kanyonlar, müthiş koylar, göller ve sayamadığım daha nice güzellikler bu topraklarda toplanmış. Kendine has 81 ilin doğal güzellikleri bulunuyor. Yurdun neresine giderseniz gidin mutlaka görülecek bir yer buluyorsunuz. Saymakla, anlatmakla bitmeyecek kadar çok güzelliğe sahibiz. Ancak ben kendimce mutlaka görülmesi gereken Türkiye’nin doğal güzellikleri 20 tane seçtim. Hadi listemize geçelim, size ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine şelaleleri, mağaraları anlatmak için sabırsızlanıyorum. 😍

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri Haritası

Türkiye’nin En Güzel Doğal Güzellikleri

 1. Dalyan Deltası
 2. Ölüdeniz
 3. Kelebekler Vadisi
 4. Saklıkent Kanyonu
 5. Arapapıştı Kanyonu
 6. Pamukkale Travertenleri
 7. Ulubey Kanyonu
 8. Salda Gölü
 9. Köprülü Kanyon
 10. Gilindire Mağarası
 11. Yerköprü Şelalesi
 12. Yedigöller Milli Parkı
 13. Tuz Gölü
 14. Kapadokya
 15. Gökpınar Gölü
 16. Erfelek Şelaleleri
 17. Uzungöl
 18. Fırtına Deresi
 19. Tortum Şelalesi
 20. Borçka Karagöl

Kraterlerden Şelalelere: Türkiye’nin Doğal Güzellikleri

Türkiye, zengin tarihi, kültürü ve coğrafyası ile birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Kıyılarındaki turkuaz denizleri, doğal parklarındaki yaban hayatı, gölleri, nehirleri ve dağları ile gezginler için bir cennet gibi. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale Travertenleri gibi birçok doğal harikaya sahibiz.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki turkuaz denizler, beyaz kumsallar, mağaralar, koylar ve adalar da ülkemizi güzelleştiren eşsiz detaylar. Karadeniz kıyıları da büyüleyici manzaralar sunuyor. Doğal güzelliklerimiz arasında Göksu Deltası, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, İztuzu Plajı, Fethiye Körfezi, Ölüdeniz Plajı, Olimpos Kumsalları, Aladağlar Milli Parkı ve Yedigöller Milli Parkı gibi birçok yer bulunuyor.

Peki sen ülkenin en çok hangi bölgesini seviyorsun diye sorsalar ayırt edemem, hepsi benim bebeklerim derim. Ama Ege’ye bir minik torpil geçebilirim de sanki. Zaten listeden de anlaşılıyordur sanırım. İstemsizce 4 maddeyi Muğla’dan eklemişim.😁 Ama ülkemizin her yerinden harika yerler de seçtim. Ölmeden önce görülmesi gereken yerler hepsi. Umarım bir gün hepsini görme fırsatınız olur. Hadi gelin şimdi listemize geçelim.

Dalyan Deltası – Muğla

çandır seyir terası

Buju bize öyle bir yer söyle ki Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri iç içe geçmiş olsun derseniz size Dalyan derim. Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesi görebileceğiniz en güzel yerlerden. Kaunos Antik Kenti ve Dalyan nehri kenarından görülebilen kaya mezarları buraya bambaşka bir hava katıyor. Ama konumuz doğal güzellikler madem o zaman övmemiz gereken Dalyan Deltası.

Dalyan, izlemeye doyulmaz bir manzara vadediyor. Bu manzarayı izleyebileceğiniz 2 ayrı nokta var. İlki Radar Tepesi olarak geçen İztuzu Plajı’na giden yoldan ulaşılan bir tepe. Diğeri de Çandır Tepesi. Dalyan’ın diğer tarafında bulunan Çandır Köyü’nden gidiliyor. Hangisinden manzara daha güzel derseniz ben açık ara Çandır’ı seviyorum. Yolunuz Muğla’ya düşerse kendinize bu manzarayı hediye edin.

Ölüdeniz – Muğla

Türkiye'nin Doğal Güzellikleri

Söz konusu doğal güzellikler ise yaradan Muğla’ya torpil geçmiş olmalı. 7 yıldır yaşadığım bu şehrin hangi ilçesine hangi beldesine gitsem hayran kalıyorum. Türkiye’nin plajları ve koyları içinde hatırı sayılır bir yeri olan Ölüdeniz yalnız benim değil gören herkesin hayran olduğu bir yer.

Özellikle Kumburnu Plajı ülkemizin tanıtım videolarında, görsellerinde sıklıkla yer verilen, yurtdışında bile Türkiye denince akla gelen görsellerden biri. Cam gibi parlayan bu muhteşem denizde yüzmek, Ölüdeniz’i gökyüzünden izlemek için Babadağ’dan paraşütle atlamak mutlaka yapılacaklar listenizde olmalı. Gitmeden önce aşağıdaki yazımı okumayı da ihmal etmeyin.

Kelebekler Vadisi – Muğla

kelebekler vadisi

Aslen Muğlalı değilim ama fahri Muğlalı ilan ettim kendimi. 😍 Bu şehirde büyümesem de burada doğmuş olmak, yıllar sonra yeniden burada yaşamak Muğla ile aramda görünmez bir bağ oluşturuyor. E madem bu kadar seviyorum burayı ben de torpil geçiyor ve tam 4 yer ile parlatıyorum listeyi. Kelebekler Vadisi Fethiye ile özdeşleşmiş göz kamaştıran harika bir koy. Bu koya karayolu ile ulaşım yok. Ölüdeniz Belcekız Plajı’ndan kalkan teknelerle giderek günübirlik vakit geçirebilir ya da vadide bulunan kamp alanında konaklayabilirsiniz.

Ölüdeniz tekne turu ile de burada 1 saat vakit geçirebilir ve Ölüdeniz’in diğer koylarında da doyasıya yüzebilirsiniz. Vadi ile ilgili bir diğer popüler şey burayı yukarıdan gören yerden manzarayı izlemek ve harika fotoğraflar çekmek.

Kelebekler Vadisi manzara noktasının konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu – Muğla

saklıkent kanyonu muğla

Şakasız belki de 10 kez gittiğim bir yer Saklıkent Kanyonu. Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alıyor kanyon. Kanyonun girişinde asma bir yürüyüş yolu var. Birkaç metre kadar buradan yürürken vadi aşağıda kalıyor ve gürül gürül akan su tüm maviliğiyle sizi selamlıyor.

Sonrasında orta kısma ulaşıyorsunuz. Burada bir şeyler içebileceğiniz bir büfe var. Yine bu kısımda banklarda oturarak ayaklarınızı buz gibi suya sokabilirsiniz. Devamında da kanyonun derinliklerine doğru yürüyebilirsiniz. Eğer yanınızda deniz ayakkabısı yoksa bu orta kısımdaki büfeden kiralama olanağınız var. Çok sevdiğim bu kanyonu bu yaz mutlaka ziyaret edin.

Seydikemer’de görebileceğiniz diğer yerler ile ilgili şu yazımı mutlaka okuyun.

Arapapıştı Kanyonu – Aydın

Arapapıştı Kanyonu

Artık Muğla’dan çıkış yaptık ama Ege sınırlarında dolaşmaya devam ediyoruz. Burası Norveç fiyortları olsa beğenirdiniz ama burası Arapapıştı Kanyonu. 😁 Aydın’da yer alan bu kanyon muhteşem güzellikte bir yer. Kanyona ulaşmanıza birkaç kilometre kala yol ikiye ayrılıyor. sağdan devam ederseniz vadinin içine gitmiş olursunuz. Burada yol üzerinde gözleme yiyebileceğiniz yerler var.

Dilerseniz kanyonda tekne turu da yapabilirsiniz. Ama bence bu kanyonun olayı manzarası. İşte bu manzara için de yol ayrımından sola dönüp bir yarım saat daha yukarı tırmanıyorsunuz. Göz alabildiğine kıvrılarak uzanan kanyonun manzarası gözlere şenlik. Manzara noktasında da bir büfe ve piknik masaları vardı biz gittiğimizde. Yine de yeme-içme anlamında tedarikli gitmeniz iyi olabilir.

Pamukkale Travertenleri – Denizli

Türkiye'nin Doğal Güzellikleri

Böyle bir güzellik ülkemizde olduğu için ne kadar şanslı olduğumuzu düşündüğüm bir yer Pamukkale Travertenleri. Ve Türkiye’nin turizmine büyük katkısı olan eşsiz bir destinasyon. Üstelik Hierapolis Antik Kenti ile aynı alanda bulunması burayı daha da özel kılıyor.

Pamukkale UNESCO Dünya Mirası koruma listesinde yer alıyor. Böylesine özel ve koruma altında olan bir yeri de belli tedbirler dahilinde gezebiliyorsunuz. Örneğin travertenlerde ayakkabıyla yürümek yasak. O nedenle yanınıza ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta alabilirsiniz.

Burası çok büyük bir alan, tüm gün ayırıp rahat rahat gezmenizi öneririm. Özellikle yazın gidecekseniz mutlaka güneş kremi ve bol bol su alın yanınıza. Gitmişken görebileceğiniz diğer yerler için de Denizli gezilecek yerler yazımı okuyun.

Eğer rotanız burası olacaksa Pamukkale ile ilgili çok detaylı hazırladığım “Pamukkale Gezi Rehberi & Pamukkale Gezilecek Yerler” yazıma muhakkak göz atın.

Ulubey Kanyonu – Uşak

Ulubey Kanyonu
Türkiye’nin Doğal Güzellikleri – Ulubey Kanyonu

Uşak gezilecek yerler içinde bulunan Ulubey Kanyonu dünyanın en uzun 2. kanyonu olarak anılıyor. Ulubey Nehri’nin oluşturduğu kanyon, 20 kilometre boyunca uzanıyor ve 1000 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin kanyonlarından biri. Kanyonun görkemli manzarası, doğal çevresi ve yaban hayatı da oldukça dikkat çekici.

Kanyonda, yılanlar, kara akbabalar, akarsu kaplumbağaları, su samurları, yaban keçileri, çakallar ve tavşanlar gibi birçok tür yaşıyor. Güzel bir yürüyüş yapmak ve muhteşem manzaraların tadını çıkarmak isterseniz birçok yürüyüş rotası da bulunuyor.

77 km uzunluktaki kanyon içerisinde çok fazla tarihi kalıntıyı da barındırıyor. Ulubey Kanyonu, Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında mutlaka keşfedilmesi gereken bir yer.

Salda Gölü – Burdur

salda gölü rehberi

Bir 20 sene önce çoğumuz adını bile duymamıştık. Sosyal medyanın da etkisiyle Türkiye’nin Maldivleri olarak nam salan Salda Gölü oldukça popüler bir destinasyon haline geldi. Hatta öyle ki Saldivler diye anılır oldu. Burdur’da bulunan göl Isparta’ya da yakın konumda.

Turkuaz rengindeki suyu ve bembeyaz kumları ile göz kamaştıran bir güzelliğe sahip. Gölün rengi, sularındaki magnezyum, kalsiyum ve diğer minerallerin yoğunluğundan kaynaklanıyor. Gölde kamp alanları, yemek yiyebileceğiniz tesisler ve oteller yer alıyor. Türkiye’nin en önemli doğal turizm merkezlerinden biri olan Salda, ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Köprülü Kanyon – Antalya

Türkiyenin Doğal Güzellikleri

Kanyonlar Türkiye’deki doğal güzellikler içinde en sevdiklerimden. Köprülü Kanyon ise bu listede olmayı sonuna kadar hak eden güzelliğiyle görenleri büyüleyen bir yer. Kanyon adını, Köprüçay Irmağı üzerindeki Roma Dönemi yapısı Oluk Köprü’den alıyor.

Kanyonun büyük bölümü Manavgat sınırları içerisinde yer alıyor. 1973’ten bu yana milli park statüsünde olan kanyon, özellikle doğa sporları severler ve macera tutkunları için popüler bir destinasyon.

Köprülü Kanyon’da yapılacak birçok etkinlik var. Bunların en popülerleri; kanyonun tam ortasından akan Köprüçay Nehri’nde rafting, kanyonun etrafında doğa yürüyüşleri, zipline, kaya tırmanışı, bisiklet turları yapmak ve jeep safarilerine katılmak. Bu güzel kanyonu Türkiye’de görülmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Gilindire Mağarası – Mersin

gilindire mağarası

Benim henüz görmediğim ama görmeyi çok istediğim bir yer Gilindire Mağarası. Aynalıgöl Mağarası olarak da bilinen mağara Mersin’in Aydıncık ilçesinin 7,5 km güneydoğusunda yer alıyor. Mağaranın içi, damlataş oluşumları ile kaplı. Dev boyutlardaki bu damlataşlar son derece güzel ve etkileyici. Mağaranın sonunda büyük bir göl bulunuyor.

1999’da hayvanlarını otlatan bir çoban, çevrede gezen kirpiyi takip ettiğinde tesadüfen bulmuş bu mağarayı. Yolunuz Mersin’e düşerse görmeden dönmeyin.

Yerköprü Şelalesi – Mersin

mersin yerköprü şelalesi

Üniversite yıllarımda Mersin’deydim. Çok da gezdim bu güzel şehri ama sanırım bazı yerler o zamanlar bilinmiyordu. Adını sonradan duyduğum ve görmeyi çok istediğim bir yer Yerköprü Şelalesi. Şelale, 2011’de Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş.

Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alan bu doğa harikası Türkiye’nin doğal güzellikleri haritasında ışıl ışıl parlıyor. Dağların arasına gizlenmiş bir kanyonda bulunan Yerköprü Şelalesi Türkiye’de görebileceğiniz en güzel şelalelerden.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

yedigöller
Türkiye’nin Doğal Güzellikleri – Yedigöller

4 mevsimi yaşayabildiğimiz bir ülkemiz olduğu için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Her mevsimin kendine göre güzellikleri var. Sonbaharın doğayı boyadığı kızıl, sarı, kahve tonları en iyi görebileceğimiz destinasyonlardan biri de şüphesiz Yedigöller Milli Parkı.

Ekim ve Kasım ayı boyunca gezginlerin yoğun şekilde ziyaret ettiği Yedigöller tam bir doğa harikası. Yakın bir şehirdeyseniz günübirlik ziyaret edebilir ya da kamp yaparak bu güzellikte doya doya vakit geçirebilirsiniz.

Tuz Gölü – Ankara

tuz gölü

Tuz Gölü, Ankara, Konya ve Aksaray’ın sınırının kesiştiği yerde yer alıyor. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanıyor. Ayrıca Türkiye’nin ikinci büyük gölü olma özelliği taşıyor. Burası bizim listemize girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Gün batımında Tuz Gölü’nde oluşan kızıllığın göl yüzeyine düşüyor ve harika bir manzara oluşuyor. Gölün üstünde ters ışıkta çekeceğiniz fotoğraflar unutulmaz anlarınızı ölümsüzleştirecek.

Kapadokya – Nevşehir

kapadokya Türkiye'nin Doğal Güzellikleri

Kapadokya bence şüphesiz Türkiye’nin doğal güzellikleri denince akla gelen ilk yerlerden. Ülkemizin sınırlar dışında da tanınan, bilinen en meşhur yerlerinden. Yolunuz Kapadokya’ya düştüyse yabancı turistlerin ne kadar çok olduğuna tanıklık etmişsinizdir.

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakalar, milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmış ve ortaya Kapadokya çıkmış. Her biri bir başka cisime, şekle benzeyen kayalardan oluşan vadiler büyüleyici güzellikte. Peribacaları adı verilen bu oluşumlar ülkemizin farklı yerlerinde de görülüyor ancak en yoğun şekilde Kapadokya’da görebilirsiniz. Bu harika coğrafyayı yukarıdan izlemek için balon turu yapmak Kapadokya’nın vazgeçilmezlerinden.

Gökpınar Gölü – Sivas

Türkiye'nin Doğal Güzellikleri

Sivas gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir güzellik Gökpınar Gölü. Göl, güzelliğini rengine ve berraklığına borçlu. Gölün suları, çevresindeki dağlardan gelen kaynak suları ile besleniyor.

Çevresi mesire alanı olarak da kullanıldığı için yazın ziyaretçi akınına uğruyor. Gölde yüzmek yasak ancak hocayla birlikte tüplü dalış yapmak mümkün. Ayrıca kayık kiralayarak gölde minik bir gezintiye de çıkabilirsiniz.

Erfelek Şelaleleri – Sinop

Türkiye'nin Doğal Güzellikleri erfelek şelaleleri

Erfelek Şelaleleri, Sinop’ta yer alan doğal güzelliklerden biri. Erfelek ilçesinde yer alan şelaleler ülkemizin en büyük şelalelerinden. 28 adet şelaleden oluşan bu şelale grubu Yeşilırmak Vadisi Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Şelalelerin önünde oluşan havuzlarda suya girebilirsiniz.

Vaktiniz varsa kat kat zirveye kadar çıkan şelalelere halatlar yardımıyla tırmanabilirsiniz. Zirveye ulaştıktan sonra merdivenlerden aşağı inme imkanı var. Şelalenin bulunduğu alanda piknik de yapılabiliyor. Memleketim diye demiyorum ama Sinop çok güzel bir şehir. Bu güzel orta Karadeniz şehrini ziyaret etmeli ve muhteşem doğasını gözlerinizle görmelisiniz. 😊

Uzungöl – Trabzon

uzungöl'de salıncak keyfi
Türkiye’nin Doğal Güzellikleri – Uzungöl

Uzungöl Trabzon’un en güzel yerlerinden biri. Tabi benim gibi ilk kez gidecekseniz beğenirsiniz ama yıllar önce gitme şansı yakalayanlardansanız son hali hayal kırıklığı da yaratabilir. Etrafı yeşil dağlarla çevrili, berrak suyu ve muhteşem manzarası olsa da köyün yapılaşmayla son derece yapay bir hal olduğunu söyleyebilirim. Keşke o eski bakir haliyle kalabilseydi ama yine de gidip görmeye değer.

Dilerseniz Uzungöl’e günübirlik giderek vakit geçirebilirsiniz. Konaklamak isterseniz bir çok tesis olduğunu belirteyim. Birçok kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Uzungöl manzarasına karşı lezzetli bir kahvaltı yapıp kuymak sündürmek ve salıncaklarla göklere uçmak buranın olmazsa olmazlarından.

Fırtına Deresi – Rize

fırtına deresi Rize

Karadeniz ile devam edelim Türkiye’nin doğal güzellikleri listemize. Rize’nin sayısız doğal güzelliğinden biri olan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’ndan doğuyor ve Karadeniz’e dökülüyor. 57 kilometre uzunluğa sahip olan nehir Türkiye’nin en hızlı akan nehirlerinden biri. Kulakları sağır edercesine hırçın akan bu nehir rafting sevenler için vazgeçilmez bir yer. Dilerseniz zipline da yapabilirsiniz.

Bu doğal güzellik aynı zamanda bir çok tarihi yapıyla da bir arada. 1696’da yapılmış tarihi Şenyuva Köprüsü’nün üstünden geçmeden dönmeyin.

Tortum Şelalesi – Erzurum

erzurum'da gezilecek yerler

Tamam fahri Muğlalıyız ama memleketlerimizi de es geçemeyiz. Sinop’tan bir güzellik dahil oldu madem listeye Üstün durur mu? O da hemen Tortum Şelalesi’ni yaz dedi. Haksız mı? Vallahi çok haklı. Erzurum’a her gidişimizde gittiğimiz bir yer.

Öyle yüksekten coşkuyla akan şelalenin sıçrattığı suların yüzümü yıkamasını ve altında oluşan o gökkuşağını izlemeyi o kadar çok seviyorum ki. Eğer gideceğiniz dönemi seçme şansınız varsa Mayıs-Haziran aylarında gitmenizi öneririm. Erzurum’un sayısız güzelliğini keşfetmek için bu yazımı okumadan yola çıkmayın.

Borçka Karagöl – Artvin

borçka karagöl

Borçka Karagöl, Artvin’in sayısız doğal güzelliklerden biri. Yüksek dağların arasında yer alan bu doğal göl, yeşil ormanların ortasında saklı bir cennet gibi görenleri kendine hayran bırakıyor. Göl çevresinde yürüyüş yapmak, doğal güzellikleri izlemek ve fotoğraf çekmek için harika bir yer. Ayrıca, çevrede birçok doğa yürüyüşü parkurları, kamp alanları ve piknik alanları da bulunuyor.

Türkiye’nin en popüler turistik destinasyonlarından biri olan göl Artvin’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bölgede birçok restoran ve kafe yer alıyor.

Türkiye’nin doğal güzellikleri saymakla bitmez. Çok sevdiğim ve tekrar tekrar gitmek isteyeceğim 20 güzelliği anlatmak istedim bu yazıda. Keşfedilecek muhteşem yerler var ülkemizde. Bu güzellikler bizi yeni içeriklerde buluştursun. Seyahatlerimiz bol olsun. 🙋‍♀️

1 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.