denizli gezilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler | 24 Görülmesi Gereken Nokta

Denizli sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle Türkiye’nin tanıtım videolarında mutlaka gördüğümüz bir şehir. Her yıl özellikle bahar ve yaz aylarında akın akın gelen yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Ve gelen herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Denizli gezilecek yerler listesinde her seyahat sever mutlaka kendine göre bir yer buluyor.

Muğla’da yaşamanın ve Denizli’ye yakın olmanın avantajıyla farklı dönemlerde gitme fırsatım oldu bu şehre. Her gidişimde beni etkilemeyi başaran Denizli midenize de hitap edecek bir gastronomi şehri. Müthiş lezzetlerle ve birbirinden güzel mekanlarla, gezilecek yerleriyle gözünüzü, ruhunuzu, midenizi doyuracak ve unutulmaz seyahatlerinizden biri olacak bence.

DENİZLİ GEZİLECEK YERLER HARİTASI

Denizli Gezilecek Yerler

 1. Denizli Atatürk Etnografya Müzesi
 2. Babadağlılar Çarşısı
 3. Kaleiçi Çarşısı Pazarı
 4. Laodikeia Antik Kenti
 5. Denizli Ufo Müzesi
 6. Denizli Bez Bebek Evi Müzesi
 7. Denizli Teleferik – Bağbaşı Yaylası
 8. Hierapolis Antik Kenti
 9. Cleopatra Havuzu
 10. Hierapolis Arkeoloji Müzesi
 11. Pamukkale Travertenleri
 12. Karahayıt Kaplıcaları
 13. Tripolis Antik Kenti
 14. Güney Şelalesi Milli Parkı
 15. Ağlayan Kaya – Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi
 16. Babadağ
 17. Honaz Dağı Milli Parkı
 18. Saklı Göl Denizli
 19. Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu
 20. Işıklı Gölü
 21. Tokalı Kanyonu
 22. Acıgöl
 23. Keloğlan Mağarası
 24. Acıpayam Kanyonu

DENİZLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Denizli oldukça büyük bir şehir. Haliyle çok fazla gezilecek görülecek nokta var. Eğer Denizli’de vaktiniz kısıtlıysa tüm bu yerleri görmeniz pek mümkün olmayacak. A’dan Z’ye her yeri görmek isterseniz 4-5 gün ayırmanız gerek. 2 güne sığdırabileceğiniz ve görmeden dönmeyin dediğim yerlerin yanında 🖤 sembolünü göreceksiniz. Diğer yerleri listenize eklemek zamanınıza ve tercihinize bağlı.

Denizli’de gezilecek yerler listesi geniş olduğundan, planlama açısından kolaylık sağlaması için 2 kısma ayırarak yazacağım. Denizli merkezde gezilecek yerler ve Denizli çevresinde gezilecek yerler olarak rota çıkarabilirsiniz.

Denizli Merkezde Gezilecek Yerler

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi 🖤

denizli gezilecek yerler atatürk evi etnografya müzesi

Atatürk evi ve Etnografya Müzesi Denizli merkezde bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk 1931’de Denizli ziyaretinde burada bir gece konakladığı için buraya Atatürk evi ismi verilmiş. Müzede Atatürk’ün Denizli’ye gelişi ile ilgili telgrafları, Atatürk’ün yatak odasını, Denizli kültürüne dair canlandırmaları, eski yöresel kıyafetleri, takıları ve daha birçok şeyi görebilirsiniz.

 • Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi giriş ücreti:  Ücretsiz
 • Kapalı günler:  Pazartesi, Cumartesi, Pazar
 • Açılış/Kapanış Saati: 08.00-17.00
 • Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi konumu burada.

Babadağlılar İşhanı 🖤

Denizli deyince herkesin aklına tekstil geliyor ya hani, işte havluları, bornozları ve nicesini bulabileceğiniz içinde bir çok dükkanı barındıran Babadağlılar İşhanı‘nı Denizli gezilecek yerler listenize dahil edin. Çoğunluğunu Babadağlı esnafların oluşturduğu çarşıda alışveriş yaparken pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Çarşı girişinde şöyle bir yazı yer alıyor;

Besmele çek gir çarşıya, selamı da unutma ha,
Kiloyu eksik çekme ha, metreyi kısa tutma ha
Halka hizmet eylemektir hakka hizmet eylemek
İyi belle sen bu sözü, sakın yabana atma ha
Alış derken veriş derken ölçü tartı satış derken
Paraya pula tapma ha, insanlığı unutma ha !
M. İlhan Canbaba

 • Babadağlılar İşhanı konumu burada.

Kaleiçi Çarşısı

denizli gezilecek yerler

Denizli merkez gezilecek yerler içinde bulunan Kaleiçi Çarşısı sıradaki durağımız. Kaleiçi Çarşısı; Denizli’nin ilk kurulduğu yer olarak biliniyor. Kaleiçi’ndeki yerleşimin 11. yüzyılda başladığı tahmin ediliyor. Kaleiçi ilk kez Selçuklular zamanından başlayarak, Ladik Beyliği ve sonrasında Germiyan Beyliği, İnançoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde kullanılmış.

Kaleiçi günümüzde çarşı olarak kullanılıyor. Tekstil, ayakkabı, bakır ve demir el sanatları gibi ürünlerin satıldığı Denizli’nin en eski çarşısı olma özelliğini koruyor.

 • Kaleiçi Çarşısı konumu burada.

Laodikeia Antik Kenti 🖤

denizli laodikeia antik kenti

Denizli’ye 6 km uzaklıkta bulunan Laodikeia Antik Kenti‘ne giderken bu denli seveceğimi, ’en’lerimin arasında yerini alacağını bilmeden gittim ama ilk girdiğim andan itibaren çok seveceğimi anladım. 5 kilometrekarelik bir alana yayılan Laodikeia’nın Hıristiyanlık dünyasında önemli bir yeri var. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biri burada bulunuyor ve kent kutsal hac merkezi olarak da kullanılmış. Bizim burada en beğendiğimiz yer kilisenin içindeki mozaikler ve Laodikya Tapınağı’nın hemen arkasında bulunan cam teras. Tarih ayaklarınızın altındayken ve onu bu kadar net görebiliyorken muazzam hissediyor insan. 😊

Laodikeia’nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde, Anadolu’nun en büyük stadyumu, 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 Agorası, 5 Nympheumu, 2 Ana Giriş Kapısı, Meclis Binası, Tapınakları, kiliseleri ve anıtsal caddesi bulunuyor.

 • Laodikeia Antik Kenti giriş ücreti ise 37 TL. Müze kart geçerli.
 • Açılış/Kapanış Saati: 08.00-20.00
 • Laodikeia Antik Kenti konumu burada.

Denizli Ufo Müzesi

denizli gezilecek yerler

Denizli gezilecek yerler listesinin en sıra dışı noktası Denizli Ufo Müzesi sanırım. 😀 Dünya’nın 4. Uluslararası UFO Müzesi Denizli’de macera ve bilim kurgu sevenler için hizmet veriyor. Uçan daire, mutasyon canlılar ve uzaylı kaçırmaları gibi canlandırmalar epey ilgi çekici.

Müzede simülasyon gösterilerinin yanı sıra UFO tarihine ilişkin bilgiler de bulunabiliyor. Sıra dışı bir deneyim yaşamak isterseniz UFO Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Müze ziyaretçilere ücretsiz hizmet veriyor. Yani herhangi bir giriş ücreti yok. Müze pazartesi günleri hariç diğer günler saat 09:00’da açılıyor ve 18:00’de kapanıyor.

Denizli Bez Bebek Evi Müzesi

denizli gezilecek yerler

Denizli Belediyesi’nin restore ettiği tarihi Balcı Evi, Folklorik Bez Bebek Müzesi olarak gezginlerin hizmetinde. Türkiye’de tek olan müzede emekli öğretmen Zeynep Karaaslan’ın yaptığı 500’den fazla bez bebek sergileniyor.

Aynı zamanda burada bir de cafe bulunuyor. Kahvaltı ve farklı yeme içme alternatifleri bulunuyor. Denizli’de vaktiniz varsa ve farklı bir müze görmek isterseniz burayı listenize dahil edebilirsiniz.

 • Denizli Bez Bebek Evi Müzesi girişi ücretsiz.
 • Denizli Bez Bebek Evi Müzesi konumu burada.

Denizli Teleferik – Bağbaşı Yaylası 🖤

denizli teleferik bağbaşı yaylası

Denizli gezilecek yerler her gezgine hitap edecek çeşitlilikte. Antik kentler de var, ormanlar da, travertenler de var şelaleler de.  Şimdi gelelim Denizlililerin hafta sonu kaçış noktasına. Ege’de yaşayıp kara hasret kalanların en yakın seçeneği sanırım Denizli Bağbaşı Yaylası. Hafta içi gitme imkanı varsa daha tenha olacağı kesin, çünkü bizim gittiğimiz Pazar günü hınca hınç doluydu.

Burada teleferikle Denizli manzarasını izleyerek keyifli bir yolculukla tepeye çıkıyorsunuz. Kabinler 8 kişilik ve 8 kişi binme mecburiyeti var. 7 dakikalık bir yolculukla 1500 metre yukarıdasınız. Teleferikten indiğiniz yerde bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir işletme ve seyir terasları bulunuyor. Buradan Bağbaşı Yaylası’na ücretsiz servisler var. Gidişte de dönüşte de sürekli seferler bulunuyor, hiç beklemiyorsunuz.

Peki Bağbaşı Yaylasında kışın ne yapılır derseniz bungalov evlerde konaklayabilir, sucuk ekmek yiyebilir, stantlardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Fazlasıyla kar olduğu için kar topu, kardan adam gibi eğlenceli etkinliklerden sonra kafe ve restoranlarda bir şeyler içip ısınabilirsiniz.

 • Denizli teleferik ücreti gidiş dönüş 10 TL. 0-5 YAŞ ücretsiz.
 • Denizli teleferik konumu burada.

Denizli Çevresinde Gezilecek Yerler

Hierapolis Antik Kenti 🖤

Hierapolis Antik Kenti, Kleopatra Havuzu, Hierapolis Arkeoloji Müzesi ve Pamukkale Travertenleri aynı alan içerisinde bulunuyor. Pamukkale’ye giriş yapılan tüm kapılarda müze kart çıkartılabiliyor. Müze kart ücretinin giriş ücretinden daha uygun olduğu düşünülünce müze kart çıkartmak daha mantıklı elbette. Hakkını vererek gezmek için buraya minimum 4-5 saat ayırmak gerekli. Hangi kapıdan giriş yapalım, nasıl bir rota izleyelim diye düşünenler için şahsi fikrim alanı daha rahat gezebilmek adına Güney Kapısından giriş yapmanız yönünde. Alana girdikten sonra sağ taraftan giden patika yolu izleyerek Hierapolis Antik Tiyatroyu, Sekizgen Kilise’yi ve diğer yapıları gezip sonra Kleopatra havuzu, Hierapolis Arkeoloji müzesi ve Travertenler şeklinde ilerlemek burayı gezmenin en mantıklı yolu.     

Gezmeye bu sıralamayla başladıysanız göreceğiniz ilk yapı Hierapolis Antik Tiyatro. İlk defa gidiyorsanız ve daha önce fotoğraflarını da görmediyseniz büyülenmeniz muhtemel, benden söylemesi. 😍 Hierapolis Antik Tiyatrosu günümüze en sağlam şekliyle ulaşabilmiş nadir antik tiyatrolardan. İnanılmaz görkemli bir sahne binası, mitolojik kabartmaları ve oturma bölümüyle mutlaka görülmesi gereken önemli antik tiyatrolardan. Tiyatronun merdivenlerinde soluklanıp, bol bol fotoğraf çektiyseniz ve inanılmaz akustiğini test ettiyseniz hadi kalkalım 🙂 Çevredeki diğer antik kalıntıları da (Sekizgen Kilise) gezip aşağı doğru inelim.

 • Otopark ücreti 10 TL.
 • Pamukkale güney kapı konumu burada.

Kleopatra Havuzu 🖤

denizli klepatra havuzu

Sıra dışı bir yüzme deneyimi için Kleopatra Havuzu kadar farklı bir yer daha olabilir mi bilmiyorum. 23 yüz yıllık bir tarihin içinde, şifalı sularda olmak Pamukkale’ye yolunuz düştüğünde yaşamanız gereken bir an bence. Bu antik havuz M.S. 7. yüzyılda yaşanan depremde oluşan çukura Hierapolis Antik Kenti’nin sütunlarının devrilmesiyle ortaya çıkmış.

Antik havuzun şifalı suları yaz kış değişmeyen 36 derece sıcaklığa sahip ve kalp, romatizma, deri hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiğine inanılıyor. Bu kısımda bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir işletme bulunuyor ancak fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtelim. O sebeple yanınıza yiyecek ve içecek almanızı tavsiye ederim.

Pamukkale’ye girerken ödediğiniz ücret ya da müze kart burayı yalnızca seyretmeyi kapsıyor. Yani bu şifalı sularda yüzmek isterseniz ücret ödemek durumundasınız.

 • Kleopatra Antik Yüzme Havuzu giriş ücreti 100 TL. Müze kart ile 50 TL’ye düşüyor. İndirimli müze karta indirim uygulanmıyor.
 • Kleopatra Havuzu konumu burada.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi 🖤

denizli hierapolis arkeoloji müzesi

Kleopatra havuzundan çıkıp travertenlere giden yol üzerinde göreceksiniz Hierapolis Arkeoloji Müzesini. Müze kart ile burayı da ücretsiz gezebiliyorsunuz. Aslında gezeceğiniz yer Hierapolis Antik Kenti’nin en büyük yapılarından olan Roma Hamamı. 1984’den beri arkeoloji müzesi olarak kullanılan yapıda heykeller, tiyatro buluntuları ve daha birçok şeyi görebilirsiniz.

 • Hierapolis Arkeoloji Müzesi konumu burada.

Pamukkale Travertenleri 🖤

denizli gezilecek yerler pamukkale

Pamukkale öyle bir yer ki size tarih, doğal güzellik, kültür gibi bir çok şeyi aynı anda sunuyor. Hierapolis Antik Tiyatro ve Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra doğanın bize sunduğu bir güzellikle karşılaşıyoruz. Hafızalarımızda Denizli ile bütünleşmiş bir doğa harikası Pamukkale… Denizli gezilecek yerler listelerinin en başında. Bu güzellik ülkemizde olduğu için ne kadar şanslı olduğumuzu Pamukkale’yi ziyaret eden Uzakdoğulu turist kafilelerini görünce daha iyi anlıyor insan. 😃

Pamukkale UNESCO Dünya Mirası koruma listesinde yer alıyor. Bu nedenle de belli tedbirler dahilinde gezilebiliyor. Örneğin travertenlerde ayakkabıyla yürümek yasak. O nedenle yanınıza ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir çanta ya da poşet almanızda fayda var.

Pamukkale’ye bir yaz bir de kış döneminde gitme fırsatımız oldu. Yazın gittiğimizde hava inanılmaz derecede sıcaktı ve maalesef güneş kremi ve şapka almayı unutmuştuk. Gün sonunda başımıza güneş geçmiş halde kendimizi eve zar zor attık. İkinci olumsuz yanı da Pamukkale’nin yazın aşırı kalabalık olması, neredeyse yürürken bile sıra bekleyecek kadar, çektiğimiz her fotoğrafta sağımızda solumuzda bir el bir kafa çıkacak kadar kalabalık. 😂 Kleopatra havuzundaki insanların yüzmek bir yana dursun sadece ayakta dikilebildikleri kadar kalabalık !

Eğer tüm bunlara rağmen yazın gidecekseniz mümkünse hafta içini tercih edin. Yanınıza şapka ve güneş kremi almayı sakın unutmayın. İçeride yeme içme seçeneği kısıtlı ve fiyatların yüksek olması sebebiyle yiyecek ve içecek anlamında tedarikli gidin. Kışın gittiğinizde hava soğuk olsa bile Kleopatra havuzunun 36 derecelik termal sularında ısınmak çok keyifli olacaktır. Aşırı kalabalık olmaması, sıcaktan bunalmak yerine serin serin gezebiliyor olmak da avantajlar arasında 🙂

 • Pamukkale giriş ücreti 110 TL. Müze kart ile ücretsiz.
 • Pamukkale Travertenleri konumu burada.

Karahayıt Kaplıcaları

karahayit kaplicalari
Kaynak : https://mapio.net/pic/p-69558213/

Denizli gezilecek yerler listemizde turizme yön veren termal sular da yer alıyor. Karahayıt Kaplıcaları ülkemizin kaplıca yönünden en zengin bölgelerinden biri. Yılın her mevsiminde ana kaynağından çıkan kendine has kırmızı renkli şifalı termal suyun ve termal çamurun sıcaklığı 58 ºC. Kaplıcalardaki su içerdiği zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağı.

Termal suların banyo ile ve içme suyu ile tedavi ettiği bir çok hastalık bulunuyor. Bu şifalı sulardan faydalanmak isteyenler Karahayıt’ta bulunan turistik tesislerde konaklayarak şifa bulabiliyor.

 • Karahayıt Kaplıcaları konumu burada.

Tripolis Antik Kenti

denizli gezilecek yerler
Denizli Gezilecek Yerler : Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti Denizli gezilecek yerler listemizin önemli tarihi değerlerinden biri. Kaynaklarda Tripolis’in ilk adının Apollonia olduğu daha sonra Geç Helenistik dönemde Tripolis olarak adlandırıldığı geçiyor. Ayrıca ilk kuruluşunun Lidya Devleti zamanında olduğuna ilişkin belgelere de rastlanıyor.

Tripolis’in ilk kuruluşu Lidyalılar zamanında olmasına karşın, yüzeydeki kalıntılar Roma ve Bizans dönemi mimari özelliklerini taşıyor. Tripolis Antik Kenti İ.Ö. II. yüzyıl sonları ile İ.S. I. yyüzyıl ortalarında ve IV. yüzyıl ortalarında birçok depreme ve savaşlara sahne olduğundan çok tahrip olmuş. Kent en görkemli dönemini Roma Devri’nde yaşamış.

 • Tripolis Antik Kenti giriş ücreti: Ücretsiz
 • Tripolis Antik Kenti konumu burada.

Güney Şelalesi

denizli gezilecek yerler

Güney Şelalesi, Denizli ili Güney ilçesi Cinlere Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Şelale doğal güzelliği bakımından Denizli’de görülmeye değer yerlerden. Bu gizli cennet, birinci derece doğal sit alanı. Şelale Cindere Dağı yamaçlarından çıkan su kaynaklarından besleniyor.

Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelale suyu kireçli olduğu için şelale yatağında kalker basamaklar ve çeşitli oluşumlar meydana gelmiş. Şelaleden süzülen su damlaları bir damlataş mağarası da oluşturmuş ve mağaranın içinde de bir göl bulunuyor.

Ağlayan Kaya Şelalesi

denizli gezilecek yerler
Denizli Gezilecek Yerler : Ağlayan Kaya Şelalesi

Ağlayan Kaya Şelalesi bilinen diğer isimleriyle Sakızcılar Asmaaltı Şelalesi ve Yeşildere Şelalesi olarak da anılıyor. Şelale, 30 metre yükseklikten dökülüyor. Şelalenin dibinde “Hocanın Yeri” olarak bilinen yerde alabalık yetiştiriliyor. Burada lezzetli bir yemek yiyebilir, doğanın içinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Denizli’de gezilecek şelaleler de en güzel doğal değerlerimizden. İlk başta bahsettiğim gibi 4-5 günlük bir gezi planınız varsa bu doğal güzellikleri de mutlaka rotanıza ekleyin.

 • Ağlayan Kaya Şelalesi konumu burada.

Babadağ

denizlide gezilecek yerler

Babadağ İlçesi, zamanın Oğuz Türklerinden bir yörük aşiretinin 1386’da şimdiki Babadağ’a üç kilometre uzaklıktaki Oğuzlar Köyü’ne yerleşmesi ile kurulmuş. Daha sonra dört kilometre uzaklıktaki Yeniköy’e; oradan da şimdiki konumuna yerleşmişler.

Dokumacılık Babadağ’ın en önemli geçim kaynağı. Yaklaşık altı yüz yıllık bir geçmişi olan dokumacılık el tezgahlarından, yarı otomatik tezgahlara, sonra tam otomatik tezgahlara geçerek canlılığını korumuş. İlçe merkezinde 19 fabrika, 60 civarında atölye bulunuyor. Rengarenk evleriyle görülmeye değer olan Babadağ Denizli gezilecek yerler listelerinde olmayı hak ediyor.

 • Denizli Babadağ konumu için buraya tıklayın.

Honaz Dağı Milli Parkı

denizli gezilecek yerler

Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli Honaz, Pamukkale ve Serinhisar ilçeleri sınırları içinde yer alan Honaz Dağı ve çevresinden oluşuyor. Honaz Dağı Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu milli park; flora, fauna ve jeolojik olarak oldukça zengin özelliklere sahip.

Milli park içinde ve çevresinde günübirlik konaklama tesisleri bulunuyor. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmaya uygun pek çok yer de mevcut.

 • Honaz Dağı Milli Parkı konumu burada.

Saklı Göl

Denizli’nin saklı güzelliği Saklıgöl diğer adıyla Yukarı Dağdere Gölü çam ağaçları arasında oldukça güzel bir manzaraya sahip. Gölü günübirlik ziyaret edebilir, doğa yürüyüşü ve piknik yapabilirsiniz. Denizli’nin Honaz ilçesindeki Saklıgöl koruma altında.

 • Denizli Saklıgöl konumu için buraya tıklayın.

Kaklık Mağarası

denizlide gezilecek yerler

Kaklık Mağarası için yer altında gizli Pamukkale desek yanılmış olmayız sanırım. Mağara damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü olup, Pamukkale’de bulunan travertenlere benzeyen traverten basamaklarıyla dikkat çekiyor. O nedenle de Küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak da anılıyor.

Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunuyor. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu termal suyun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Bu eşsiz doğa harikasını ziyaret etmek isterseniz Denizli’ye 30 km mesafede bulunuyor.

 • Kaklık Mağarası giriş ücreti 4 TL. Müze kart burada geçerli değil.
 • Kaklık Mağarası konumu burada.

Çivril Işıklı Gölü

denizlide gezilecek yerler
Denizli Gezilecek Yerler : Işıklı Gölü ve Nilüferleri

Çivril Işıklı Gölü Denizli çevresinde gezilecek yerler içinde son senelerde adından sıkça söz ettiren benim de görmek için sabırsızlandığım bir doğal güzellik. Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile A Sınıfı Sulak Alan statüsüne alınan Çivril Işıklı Gölü görülmeye değer yerler arasında.

Burayı bu denli popüler yapan özelliği bahar aylarında açan nilüferleri. Çiçek açma zamanı Mayıs ayında başlayıp Eylül’e dek sürebiliyor. Yüzeyi lotus çiçekleriyle kaplı olan gölde tekne turları düzenleniyor. Yaklaşık 1,5 saat süren turda birbirinden güzel fotoğraflar videolar ortaya çıkıyor.

Göl aynı zamanda su kuşları için de önemli bir yaşam alanı oluşturuyor. Yaban hayatı ve biyo çeşitliliği gözlemlemek isteyenler de yolunu buraya düşürebilir.

 • Çivril Işıklı Gölü tekne turu fiyatı, tekne başına 150 TL. Tekneye 2 kişi binebiliyor.
 • Çivril Işıklı Gölü konumu burada.

Çivril Tokalı Kanyonu

denizlide gezilecek yerler
Denizli Gezilecek Yerler : Tokalı Kanyonu

Tokalı Kanyonu 20 km’lik bir alanda uzanıyor. Akdağ’ın Sandıklı-Çivril sınırında yer alan kanyona Kocayayla’dan giriliyor ve Gümüşsu Mahallesinden çıkılıyor. Yöre halkı kanyonu “geçilemez” olarak tanımlamışlar ve geçmeye de pek yeltenmemişler. Onlara göre buradan hayvan bile geçemezmiş. Ülkemizde gizemli bir yer olur da efsanesi olmaz mı hiç? 😀 Rivayete göre; kanyonun en dar ve geçit vermez yerinde altın tokalı bir kapının ardında Romalılar döneminde altın saklanıyormuş. Altının miktarı kimine göre 30, kimine göre 40 ton. Ama tepeden otomobil büyüklüğünde bir kaya düşüp altın tokalı kapıyı kapatmış.”

Geçilmez bilinen bu kanyon 7 Kasım 1993’de 10 kişilik bir ekip tarafından ilk kez geçilmiş. Kanyonun bazı yerlerinde yürünüyor bazı yerlerinde tırmanılıyor. Bazen de 1,5 metreyi geçen serin sulardan yüzülerek geçiliyor. Tüm bu maceralı yolculuğu göze alıyorsanız ve tecrübeliyseniz Tokalı Kanyonu’nda şahane bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 • Çivril Tokalı Kanyonu konumu burada.

Acıgöl

denizli gezilecek yerler
Denizli Gezilecek Yerler : Acıgöl

Çardak Gölü ismiyle de bilinen Acıgöl Denizli’nin Çardak ilçesinde yer alıyor. Gölü Söğüt Dağları’ndan inen sular besliyor. Gölde tuz, potasyum, sodyum ve sülfat gibi maddeler bulunuyor.

Denizli çevresinde gezilecek yerler içinde bulunan Acıgöl ziyaret edebileceğiniz yerlerden. Fakat son zamanlarda yaşanan kuraklık nedeniyle göl ne yazık ki içeri çekilmiş.

 • Acıgöl (Çardak Gölü) konumu burada.

Keloğlan Mağarası

denizlide gezilecek yerler
Kaynak: http://www.acipayam.gov.tr/acipayam-keloglan-magarasi

Saçım benim saçım benim, dökülüyor saçım benim, girdim Keloğlan mağarasına, gür çıkar saçım benim. 😂 Bu dizeler bir yerden tanıdık geliyor mu ? Evet Saadettin Teksoy zamanında olay programını burada çekmiş. Denizli merkeze 1 saat mesafedeki Keloğlan Mağarası içerisinde çok miktarda dikit, sarkıt ve sütun bulunuyor.

Mağara içinde hava nemli ve sıcak. O nedenle astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği düşünülüyor. Denizli Acıpayam’da gezilecek yerler arıyorsanız burayı rotanıza ekleyebilirsiniz. Burada bulunan kafede bir kahve molası vererek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Keloğlan Mağarası giriş ücreti 8 TL. Müze kart burada geçerli değil.
 • Keloğlan Mağarası konumu burada.

Acıpayam Kanyonu

Acıpayam Kanyonu Denizli’nin Acıpayam ilçesinin Benlik Köyü sınırlarında yer alıyor. Halk arasında Olukbaşı ve Benlik Kanyonu olarak da bilinen güzellik 50 metrelik kayalıkların arasından akan turkuaz renkteki sularıyla dikkat çekiyor.

Akan suyun üzerine yapılan iskele sayesinde kanyonu rahatça gezebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Suya girmek ve yüzmek yasak olsa da göreceğiniz bu doğa harikası sizi fazlasıyla tatmin edecek. Kanyon girişinde otopark alanı, satış stantları, cafe bulunuyor.

Acıpayam Kanyonu konumu burada.

DENİZLİ HAKKINDA HAP BİLGİLER

Denizli Nerede ?

Sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olarak kabul edilen ve ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Denizli Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Her ne kadar Ege’ye bağlı olsa da Akdeniz ile de bir geçit görevi görüyor. Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak şehirlerine de oldukça yakın konumda bulunuyor.

Denizli’nin haritadaki konumu burada.

Denizli’ye Nasıl Gidilir?

Denizli’ye uzak şehirlerden gelmenin en konforlu yolu elbette uçak ile ulaşım. Şehirde Denizli Çardak Havalimanı bulunuyor. Havalimanı şehir merkezine 45 km mesafede yer alıyor. Alana indikten sonra ise servislerle şehir merkezine geçebilirsiniz.

Denizli’ye tren ile de ulaşmak mümkün. Eskişehir-Denizli arası yolculuk yapabileceğiniz Pamukkale Ekspresi iyi bir tercih olabilir. Şehre karayolu ile ulaşmak isterseniz belli yerlere yakınlıklarına hemen göz atalım.

 • Denizli-Aydın arası 125 km.
 • Denizli-Muğla arası 146 km.
 • Denizli-İzmir arası 224 km.
 • Denizli-Ankara arası 466 km.
 • Denizli-İstanbul arası 576 km.

Denizli Kaç Günde Gezilir ?

Denizli Türkiye’nin tanıtım kliplerinde sıkça gördüğümüz, dünyadan akın akın turist çeken tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir şehrimiz. Bu şehri ne anlatmaya ne gezmeye zaman yetmiyor bence. Yalnızca en temel yerleri görmek meşhur bir kaç lezzeti denemek isterseniz 2 günlük bir hafta sonu tatilinde Denizli’yi rahatça gezersiniz.

Vakit sıkıntım yok, Denizli’de gezmediğim görmediğim yer kalmasın derseniz 4-5 günde şehri detaylıca keşfeder, Denizli gezilecek yerler listesindeki tüm maddelere tik atarsınız.

Araç Kiralamak Gerekir mi ?

Denizli’de gezilecek yerler konum olarak birbirine uzak mesafelerde yer alıyor. Eğer detaylı bir program yapmak istiyorsanız mutlaka araçla gezmenizi öneririm. Kişisel aracınızla gelmediyseniz Denizli’de araç kiralayarak gezerseniz çok rahat edersiniz.

Denizli’de Ne Yenir ?

Denizli denildiğinde daha önce gitmediyseniz ve şehir hakkında pek bilgi sahibi değilseniz aklınıza pek de yeme-içme seçenekleri gelmiyor olabilir. Ama gittiğinizde göreceksiniz ki şehir sizi şaşırtacak lezzetlerle ve mekanlarla dolu bir gastronomi şehri gibi.

Benim ”her şehrin kebabı mı olurmuş!” önyargımı kıran bir Denizli kebabı var ki off diyorum. Bakın ismini yazmak bile ağzımın sulanmasına yetiyor. 😃 Şahane pideleri de tadılmadan dönülmemesi gereken lezzetlerinden. Denizli’de ne yenir sorusunun cevaplarını bulacağınız tüm lezzet ve mekan deneyimlerimi yazdığım https://bujuyollarda.com/denizlide-ne-yenir/ rehberimi muhakkak okuyun.

Denizli’de Nerede Kalınır ?

Denizli tam bir turizm şehri. Sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri görmek için yerli yabancı binlerce turist Denizli’ye akın ediyor. Hal böyle olunca da konaklama seçenekleri oldukça geniş bir yelpazede. Lüks oteller de bulunuyor, termal tesisler de, klasik şehir otelleri de.

Denizli’yi gezmek için gidecekseniz daha standart otelleri tercih edip otelde vakit kaybı olmadan seyahat rotanıza odaklanabilirsiniz. Biraz keyif yapmak istediğiniz bir tatil planlıyorsanız Pamukkale’de bulunan her şey dahil konseptteki spa otellerini değerlendirebilirsiniz.

Benim deneyimlediğim konaklama seçenekleri için Denizli’de nerede kalınır yazıma göz atabilirsiniz.

4 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.