denizli gezilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler Listesi

Denizi olmayan şehir Denizli… Muğla’da yaşamamız ve Denizli’ye yakın olmamız sebebiyle 2 farklı dönemde gitme fırsatı bulduk bu güzel şehre; bir Ağustos sıcağında, bir de Ocak soğuğunda 🙂 Denizli gezilecek yerler listesi oldukça kabarık siz bence Denizli’yi doya doya 3 gün içinde gezebilirsiniz, ama hafta sonu için geliniyorsa 2 günde de hızlı şekilde gezebilirsiniz. Denizli deyip geçmeyin, bizim aklımıza kazınacak lezzetleri ayrı bir başlığı hak ediyordu. Nerede ne yiyelim diye düşünenlerdenseniz Denizli’de Yeme İçme Rehberi yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Gel gelelim Denizli’de gezilecek yerlere;

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ
denizli gezilecek yerler pamukkale hierapolis antik kenti

     Hierapolis Antik Kenti, Kleopatra Havuzu, Hierapolis Arkeoloji müzesi ve Pamukkale travertenleri aynı alan içerisinde bulunuyor. Pamukkale giriş ücreti kişi başı 50 TL, müze kartınız varsa ücretsiz. Pamukkale’ye giriş yapılan tüm kapılarda müze kart çıkartılabiliyor. Giriş ücretiyle aynı fiyat olduğu düşünülünce müze kart çıkartmak daha mantıklı elbette. Hakkını vererek gezmek için buraya minimum 4-5 saat ayırmak gerekli.  Hangi kapıdan giriş yapalım, nasıl bir rota izleyelim diye düşünenler için şahsi fikrim alanı daha rahat gezebilmek adına Güney Kapısından giriş yapmanız yönünde. Burada otopark ücreti 10 tl, çıkışta ödüyorsunuz. Güney kapı konumu burada. Alana girdikten sonra sağ taraftan giden patika yolu izleyerek Hierapolis Antik Tiyatroyu, Sekizgen Kilise’yi ve diğer yapıları gezip sonra Kleopatra havuzu, Hierapolis Arkeoloji müzesi ve Travertenler şeklinde ilerlemek burayı gezmenin en mantıklı yolu.     

     Gezmeye bu sıralamayla başladıysanız göreceğiniz ilk yapı Hierapolis Antik Tiyatro. İlk defa gidiyorsanız ve daha önce fotoğraflarını da görmediyseniz büyülenmeniz muhtemel, benden söylemesi 🙂 Hierapolis Antik Tiyatrosu günümüze en sağlam şekliyle ulaşabilmiş nadir antik tiyatrolardan. İnanılmaz görkemli bir sahne binası, mitolojik kabartmaları ve oturma bölümüyle mutlaka görülmesi gereken önemli antik tiyatrolardan. Tiyatronun merdivenlerinde soluklanıp, bol bol fotoğraf çektiyseniz ve inanılmaz akustiğini test ettiyseniz hadi kalkalım 🙂 Çevredeki diğer antik kalıntıları da (Sekizgen Kilise) gezip aşağı doğru inelim.

KLEOPATRA HAVUZU
denizli gezilecek yerler

     Pamukkale’ye girişte verdiğiniz ücret ya da kullandığınız müze kart burayı sadece dışarıdan seyretmeyi kapsıyor. Eğer Kleopatra antik havuzunda yüzmek isterseniz kişi başı 50 TL ödemeniz gerekiyor. Burada soyunma kabinleri var. Milattan sonra 692’de gerçekleşen depremde sütunların yıkılıp buraya termal suyun dolmasıyla oluşmuş bu antik havuz. Yaz kış değişmeyen 36 derece sıcaklığa sahip ve kalp, romatizma, deri hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiğine inanılıyor. Bu kısımda bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir işletme bulunuyor ancak fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtelim. O sebeple yanınıza yiyecek ve içecek almanızı tavsiye ederim.

HİERAPOLİS ARKEOLOJİ MÜZESİ
denizli gezilecek yerler denizli pamukkale hierapolis arkeoloji müzesi

     Kleopatra havuzundan çıkıp travertenlere giden yol üzerinde göreceksiniz Hierapolis Arkeoloji Müzesini. Eğer girişte müze kart kullandıysanız burayı da ücretsiz gezebiliyorsunuz. Ancak girişte ücret ödediyseniz burası için de ayrıca 7 TL ödemeniz gerekecek. Aslında gezeceğiniz yer Hierapolis Antik Kenti’nin en büyük yapılarından olan Roma Hamamı. 1984’den beri arkeoloji müzesi olarak kullanılan yapıda heykeller, tiyatro buluntuları ve daha birçok şeyi görebilirsiniz.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ
denizli gezilecek yerler denizli pamukkale travertenleri

     Pamukkale öyle bir yer ki size tarih, doğal güzellik, kültür gibi bir çok şeyi aynı anda sunuyor. Hierapolis Antik Tiyatro ve Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra doğanın bize sunduğu bir güzellikle karşılaşıyoruz. Hafızalarımızda Denizli ile bütünleşmiş bir doğa harikası Pamukkale… Denizli gezilecek yerler listelerinin en başında. Bu güzellik ülkemizde olduğu için ne kadar şanslı olduğumuzu Pamukkale’yi ziyaret eden Uzakdoğulu turist kafilelerini görünce daha iyi anlıyor insan 🙂

BEYAZ CENNET: PAMUKKALE

     Yukarıda bahsettiğim rotayı izlediğinizde travertenlerin en üst kısmına ve seyir teraslarına denk geleceksiniz. Öncelikle seyir terasında sol tarafa doğru yürüyün çünkü bence en güzel fotoğraflar o kısımda çıkıyor. Gün batımına denk geleceğiniz için güneşi arkanıza alın, manzaranızda da kat kat havuzlar ve gelsin efsane fotoğraflar 😀 Daha sonra dilerseniz travertenlerin içine de girebilirsiniz. Burada ayakkabıları çıkarıyorsunuz. O sebeple yanınızda bir sırt çantası olursa elinizde taşımak yerine içine koyar ve rahat edersiniz. Travertenler aşağı kapıya kadar gidiyor. Ama bence yukarıdakiler de aynı aşağıdakiler de. Biz çok aşağıya inmeden güney kapısı levhalarını takip edip geldiğimiz yere geri döndük.     

     Başlangıçta da bahsettiğim iki ayrı mevsimde gitmiş olmanın avantajıyla dönemsel avantajları ve dezavantajları yazacağım. Biz yazın gittiğimizde hava inanılmaz derecede sıcaktı ve maalesef güneş kremi ve şapka almayı unutmuştuk. Gün sonunda başımıza güneş geçmiş halde kendimizi eve zar zor attık. İkinci olumsuz yanı da Pamukkale’nin yazın aşırı kalabalık olması, neredeyse yürürken bile sıra bekleyecek kadar, çektiğimiz her fotoğrafta sağımızda solumuzda bir el bir kafa çıkacak kadar kalabalık 😀 Kleopatra havuzundaki insanların yüzmek bir yana dursun sadece ayakta dikilebildikleri kadar kalabalık ! Eğer tüm bunlara rağmen yazın gidecekseniz mümkünse hafta içini tercih edin. Yanınıza şapka ve güneş kremi almayı sakın unutmayın. İçeride yeme içme seçeneği kısıtlı ve fiyatların yüksek olması sebebiyle yiyecek ve içecek yanınıza alın. Kışın gittiğinizde hava soğuk olsa bile Kleopatra havuzunun 36 derecelik termal sularında ısınmak çok keyifli olacaktır. Aşırı kalabalık olmaması, sıcaktan bunalmak yerine serin serin gezebiliyor olmak da avantajlar arasında 🙂

LAODİKEİA ANTİK KENTİ
denizli gezilecek yerler denizli laodikeia antik kenti

     Denizli’ye 6 km uzaklıkta bulunan Laodikeia Antik Kentini biz ilk günümüzde Pamukkale’ye gitmeden önce gezdik. Giderken bu denli seveceğimi, ’en’ lerimin arasında yerini alacağını bilmeden gittim ama ilk girdiğim andan itibaren çok seveceğimi anladım. 5 kilometrekarelik bir alana yayılan Laodikeia’nın Hıristiyanlık dünyasında önemli bir yeri var. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biri burada bulunuyor ve kent kutsal hac merkezi olarak da kullanılmış. Bizim burada en beğendiğimiz yer kilisenin içindeki mozaikler ve Laodikya Tapınağı’nın hemen arkasında bulunan cam teras. Tarih ayaklarınızın altındayken ve onu bu kadar net görebiliyorken muazzam hissediyor insan 🙂 Laodikeia antik kentinde müze kart geçerli. Kartı olmayanlar burada kart da çıkartabilir. Laodikeia Antik Kenti giriş ücreti ise 15 TL.

TELEFERİK VE BAĞBAŞI YAYLASI
denizli gezilecek yerler Denizli Bağbaşı Yaylası
denizli gezi rehberi Denizli Bağbaşı Yaylası

     Denizli gezilecek yerler listesi çeşit çeşit, ne ararsan var 🙂 Şimdi gelelim Denizlililerin hafta sonu kaçış noktasına. Ege’de yaşayıp kara hasret kalanların en yakın seçeneği sanırım Denizli Bağbaşı Yaylası. Hafta içi gitme imkanı varsa daha tenha olacağı kesin, çünkü bizim gittiğimiz Pazar günü hınca hınç doluydu. Teleferik kişi başı 6 TL. Bu ücret gidiş dönüş fiyatı kapsıyor. Kabinler 8 kişilik ve 8 kişi binme mecburiyeti var. 7 dakikalık bir yolculukla 1500 metre yukarı çıkıyorsunuz. Teleferikten indiğiniz yerde bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir işletme ve seyir terasları bulunuyor. Buradan Bağbaşı Yaylasına ücretsiz servisler var. Gidişte de dönüşte de sürekli seferler bulunuyor, hiç beklemiyorsunuz. Peki Bağbaşı Yaylasında kışın ne yapılır? Bungalov evlerde konaklayabilir, sucuk ekmek yiyebilir, stantlardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Kar fazlasıyla olduğu için kar topu, kardan adam gibi eğlenceli etkinliklerden sonra kafe/restaurantlarda bir şeyler içip ısınabilirsiniz.

ATATÜRK EVİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

     Atatürk evi ve Etnografya Müzesi Denizli merkezde bulunuyor. Müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk 1931’de Denizli ziyaretinde burada bir gece konakladığı için buraya Atatürk evi ismi verilmiş. Müzede Atatürk’ün Denizli’ye gelişi ile ilgili telgrafları, Atatürk’ün yatak odasını, Denizli kültürüne dair canlandırmaları, eski yöresel kıyafetleri, takıları ve daha birçok şeyi görebilirsiniz.

     Bizim 2 günlük Denizli seyahatimize bu kadarı sığdı, ama Denizli gezilecek yerler bu kadarla mı sınırlı? Tabi ki hayır… Bakalım Denizli’de gezilebilecek başka nereler varmış.

BABADAĞLILAR İŞHANI
denizli gezilecek yerler denizli babadağlılar işhanı

     Pazar günleri kapalı olan ve Denizli’ye iki gelişimde de merkezi gezmek için Pazar gününü tercih ettiğim için ziyaret edemediğim yerdir Babadağlılar İşhanı. Denizli deyince herkesin aklına tekstil geliyor ya hani, işte havluları, bornozları ve nicesini bulabileceğiniz içinde bir çok dükkanı barındıran Babadağlılar İşhanı’nı Denizli gezilecek yerler listenize dahil edin.

KELOĞLAN MAĞARASI
denizli'de gezilecek yerler denizli keloğlan mağarası

     Saçım benim saçım benim, dökülüyor saçım benim, girdim Keloğlan mağarasına, gür çıkar saçım benim 😀 Bu dizeler biyerden tanıdık geliyor mu ? Evet Saadettin Teksoy zamanında olay programını burada çekmiş. Denizli merkeze 1 saat mesafedeki Keloğlan Mağarasını da gezebilirsiniz.

KAKLIK MAĞARASI
denizli gezilecek yerler denizli kaklık mağarası

     Pamukkale travertenlerinin mini halini bir mağaraya sığdırdıklarını düşünün. İşte Kaklık mağarası tam olarak böyle bir yer. Ziyaret etmek isterseniz Denizli’ye 30 km mesafede bulunuyor, konum için buraya tıklayabilirsiniz. Mağaranın yakınında ziyaretçiler için yapılmış bir yüzme havuzu, seyir alanları ve kafeteryalar mevcut ayrıca bir de küçük bir amfi-tiyatro bulunuyor. Kaklık Mağarası giriş ücreti 3 TL. Haftanın tüm günleri açık Kaklık Mağarasına sabah 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyarette bulunabilirsiniz. 

TRİPOLİS ANTİK KENTİ
denizli nere gidilir denizli tripolis antik kenti

     Denizli’ye 40 km mesafede olan Tripolis Antik Kentine giriş ücretsiz. Tripolis Antik Kenti’nin konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

AĞLAYAN KAYA ŞELALESİ
denizli gezilecek yerler denizli ağlayan kaya şelalesi

     Yolu biraz virajlı ve uzun olsa da 30 Metre yüksekten dökülen Ağlayan Şelaleyi görmeye gidilebilir. Burada alabalık tesisi olan Hocanın yeri diye bir mekan var. Biz deneyimlemedik ama yorumlara bakıp duruma göre gidebilirsiniz. Konum burada.

KARAHAYIT KAPLICALARI
denizli gezilecek yerler denizli karahayıt kaplıcaları

      Termal, şifalı sular turizme de yön veriyor. Pamukkale de bu anlamda çok zengin elbette. Pamukkaleye yakın olan Karahayıt kaplıcalarının suyunun kırmızı ve sıcaklığının ana kaynaktan 60 derece çıktığı söyleniyor. Karahayıt kaplıca sularının hangi hastalıklara şifa olduğunu ya da faydalarını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.  Kaplıcalara ilginiz varsa buraya da bir uğrayın derim. Burada bir çok otel ve pansiyon seçeneği de bulunmakta.

GÜNEY ŞELALESİ
denizli nerelere gidilir denizli güney şelalesi

     Denizli Güney ilçesinde bulunan Güney Şelalesi yaklaşık 20 metreden dökülüyor. Denizli’nin Güney ilçesine varmadan Denizli’den giderken Buldan Yenicekent üzerinden de gidebilirsiniz. Cindere Barajı ile şelale karşı karşıya. 1. derece sit alanı olan şelalede aynı isim de bir restoran da yer alıyor. Şelale önünde balık yiyebilirsiniz. Burada piknik yapabilirsiniz. Giriş ücretsiz. Güzel bir doğa harikası.

BABADAĞ
denizli'de gezilecek yerler denizli babadağ

     Tarihi el dokumacılığını devam ettiren, renkli evleriyle şirin mi şirin Babadağ ilçesinde tekstil önemli bir geçim kaynağı. Babadağ Denizli arası yaklaşık 36 km yani yarım saat uzaklıkta. Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

     2 gün boyunca dolu dolu gezdiğimiz Denizli’de gezemediğimiz daha nice güzellik kalmış, yazarken farkettim 🙂 Ee bize de bir daha gitmeye bahane olsun.  Denizli gezilecek yerler kısmı tamamsa Denizli Konaklama & Yeme içme yazımı okuyabilirsiniz.

4 Comments

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.