muğlada gezilecek yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler | 50 Tarihi ve Doğal Yer

Baştan söyleyeyim, yaklaşık 7 yıldır Muğla merkezde yaşamanın verdiği tecrübeyle Muğla’da gezilecek yerler başlıklı bu yazıyı yazıyorum. Muğla’yı gezebildiğimiz kadar gezmiş olsak da burası öyle bir şehir, öyle bir doğa cenneti ki hala keşfedemediğimiz yerleri var. Blogumda en fazla yeri kaplayan ve hemen aşağıda bağlantıları bulunan Muğla ve ilçe gezi yazılarımdan Muğla uzmanı olduğumu net bir şekilde anlayabilirsiniz. Hazır böyle yazılarım varken bir de genel olarak Muğla’da gezilecek en iyi tarihi ve doğal yerleri yazmak istedim.

Muğla’da gezilecek yerler normalde 50’den fazla iken ben mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerleri listeme ekledim. Gezilmesi gereken 50 nokta size biraz fazla gelebilir ama bu yerler gerçekten listeme girmeyi hak eden yerler. Muğla’ya tatil planlıyorsanız ve geniş vaktiniz varsa bu yazdığım yerlere kesinlikle gitmeye çalışın, pişman olmazsınız. Peki bu yerleri kaç gün içinde, nasıl gezebilirim derseniz onun da cevabı bende. Muğla gezi planı için bu yazıma (https://bujuyollarda.com/mugla-kac-gunde-gezilir/) muhakkak göz atın. Muğla’yı plansız gezmeniz sizi oldukça yorabilir. Dolayısıyla iyi bir gezi planı şart.

Muğla Hakkında Kısa Bilgiler

Muğla’da gezilecek yerlere geçmeden önce Muğla hakkında ön bilgi edinmeniz için bazı küçük bilgiler vermem gerekiyor. Bunlar hap niteliğinde bilgiler. Ön bilgi edinmeniz gezeceğiniz yerlerin konumunu anlamanızda ve gezi planınızı kolayca oluşturmanızda size faydalı olacaktır.

Muğla’nın İlçeleri Neresi ?

Muğla’nın toplamda 13 ilçesi bulunuyor. Bu ilçelerden bazıları (Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi) Muğla merkezden kat ve kat daha büyük. Muğla’nın il olmasındaki keramet sanırım bu ilçelerin tam orta noktasında bulunuyor olması diye düşünüyorum. Muğla merkez (Menteşe merkez ilçe) neredeyse her noktaya yakın konumda. Örneğin merkez, Fethiye’ye ve Bodrum’a aynı uzaklıkta yer alıyor. Yani Bodrum’dan Fethiye’ye gitmek isteseniz yaklaşık 4 saatlik bir yol varken, Muğla merkezden bu yerlere 1-2 saat içinde kolayca ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Muğla’nın İlçeleri Neresi ?

 1. Bodrum
 2. Dalaman
 3. Datça
 4. Fethiye
 5. Kavaklıdere
 6. Köyceğiz
 7. Marmaris
 8. Milas
 9. Menteşe (Merkez İlçe)
 10. Ortaca
 11. Seydikemer
 12. Ula
 13. Yatağan

Muğla Merkez ve İlçeleri Arası Mesafe Kaç Km ?

Muğla merkez (Menteşe) yukarıda dediğim gibi kendisine en uzak ilçelerinin tam ortasında bulunuyor. Muğla hem kıyı uzunluğu hem de kara yolu olarak çok geniş alana sahip. Muğla merkezde deniz yok. Merkeze en uzak ilçe Seydikemer ilçesi. Onu sırasıyla Datça ve Fethiye ilçeleri takip ediyor. Muğla’nın Bodrum, Milas, Datça, Marmaris, Ula, Menteşe, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinin denize sınırı varken Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinin denize sınırı yok. Aşağıda Muğla merkez ile diğer ilçeler arası mesafeyi bulabilirsiniz.

Muğla’nın il olarak komşularına gelirsek, Muğla kuzeyde Aydın iline, doğuda Denizli iline, güneyde ise Antalya iline komşu. Şöyle ki Muğla konum olarak Aydın iline sadece 95 km uzaklıkta yer alıyor.

 • Muğla Merkez – Bodrum arası 110 km,
 • Muğla Merkez – Marmaris arası 56 km,
 • Muğla Merkez – Dalaman arası 90 km,
 • Muğla Merkez – Datça arası 125 km,
 • Muğla Merkez – Fethiye arası 125 km,
 • Muğla Merkez – Seydikemer arası 174 km,
 • Muğla Merkez – Köyceğiz arası 62 km,
 • Muğla Merkez – Milas arası 65 km,
 • Muğla Merkez – Ortaca arası 79 km,
 • Muğla Merkez – Ula arası 16 km,
 • Muğla Merkez – Yatağan arası 27 km,
 • Muğla Merkez – Kavaklıdere arası 52 km.

Muğla’nın En Büyük İlçesi Hangisi ?

Muğla’nın alan olarak en büyük ilçesi Seydikemer (2208 km²). Seydikemer ilçesini Milas (2067 km²) ilçesi takip ediyor. Muğla’nın nüfus olarak en kalabalık ilçesi ise Fethiye. Muğla merkez ise hem alan olarak hem de nüfus olarak bu yerlere kıyasla daha küçük. Muğla merkezde deniz de yok. Deniz beklentisi ile merkeze gelmeyin hayal kırıklığına uğrarsınız.😊

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler arasında ne ararsanız var. Doğa, tarih, kültür, koy, plaj gibi herkese her gönüle hitap edecek bir çok güzelliğe sahip Muğla. Muğla’ya bir kere geldiğinizde eminim ikinci kez de gelmek isteyeceksiniz. Muğla’da gezilecek en güzel yerler listemi tek tek not alın bence gezdikçe tik atın ve mutluluğu yakalayın.😊

Not: Muğla’da gezilecek en iyi yerler listem planlama yapmanızda kolaylık olsun diye ilçe ilçe ve ilçelerin birbirlerine yakınlık derecesine göre (güneyden kuzeye – Seydikemer’den Bodrum’a) sınıflandırdım. İyi bir Muğla gezi planı için yukarıda verdiğim bağlantıya göz atmayı unutmayın. Hadi gelin şimdi listemize geçelim.

Saklıkent Kanyonu

muğla gezilecek yerler saklıkent kanyonu

muğla gezilecek yerler saklıkent kanyonu

Muğla’da gezilecek yerler listemde ilk durağımız Seydikemer ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonu. Bu kanyon Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir kanyon. Suyun kolayca aşındırdığı kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuş. Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 km, yüksekliği yaklaşık 200 metreye kadar ulaşıyor.

Saklıkent Kanyonu esasında Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alıyorken genelde Fethiye Gezilecek Yerler listesinde geçer. Sebebi Seydikemer’in 2012 yılında Fethiye’den ayrılıp ayrı bir ilçe olması. Saklıkent Kanyonu buz gibi soğuk sularıyla, muhteşem doğasıyla, killi toprağıyla sizi sizden alıyor. Bu soğuk sularda 5 dk aralıksız durabilirseniz tebriki hak ediyorsunuz demektir.

Saklıkent Kanyonu’na yüksek sezonda vaktiniz uygunsa sabah erken gitmeye çalışın. Çünkü öğleden sonra inanılmaz kalabalık oluyor. Bir de arabanızı köprüden sonraki yere park ederseniz ücret ödemezsiniz.

muğla'da gezilecek yerler saklıkent

Not: Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş yapacaksanız bazı tedbirleri almanız gerekiyor. Gitmeden önce kanyonun hava durumuna bakın. Kanyonda ileriye kadar yürüyüş yapacaksanız sağlam bir yürüyüş ayakkabısı şart. Terlikle yürümeyi denemeyin. Sırt çantanız bulunsun. Bastığınız yere dikkat edin, kayma riski çok fazla. Telefonunuzu sağlama alın. Mümkünse rehber ve kasket kullanın. Yanınıza içecek ve yiyecek almayı unutmayın.

Saklıkent Kanyonu, Ölüdeniz’e yaklaşık 53 km uzaklıkta yer alıyor. Fethiye’ye 40 km uzakta bulunan Saklıkent Kanyonu’na toplu taşıma ile Fethiye Otogarın önünden hareket eden Saklıkent Fethiye dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu yol tarifi ve konumu için buraya bir tık lütfen. Buraya gelmişken vaktiniz varsa hemen yakınındaki Gizlikent Şelalesi’ni de gezebilirsiniz.

Not: Hava yağmurlu olursa kanyon tedbir için kapatılabiliyor. Saklıkent Kanyonu’nun iletişim numarası: 0252 659 01 01. Saklıkent Kanyonu ile ilgili daha detaylı için bu yazıma (https://bujuyollarda.com/saklikent-kanyonu-gezi-rehberi/) göz atabilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

seydikemer gezilecek yerler

Saklıkent Kanyonu’ndan hemen sonra gidebileceğiniz, Muğla’da gezilecek tarihi yerler arasında yer alan, Akdağlar’da bulunan Tlos Antik Kenti müthiş bir manzaraya sahip. Eğer buraya Nisan-Mayıs dönemlerinde giderseniz Akdağlar’da kar erimemiş oluyor ve kartpostallık görüntüler sizi bekliyor.

Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Tlos Antik Kenti’nin manzarası efsane ötesi. Buradaki kaya mezarları yine tasarım ve mimari açıdan oldukça etkileyici. Antik kentte yapı olarak akropol, stadyum, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları bulunuyor.

Tlos Antik Kenti’ne, Saklıkent Kanyonu’na giderken ya da kanyondan dönerken uğrayabilirsiniz. Kent kanyona giderken solda, dönerken sağda kalıyor. Biraz tabelası küçük dönüşü kaçırmayın. Konum ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Müze kart burada geçerli.

Fethiye Ölüdeniz

muğla gezilecek yerler ölüdeniz

fethiye gezilecek yerler

Bu fotoğrafı çekilmek için Ölüdeniz’e gelmeden Garcia Otel Sapağından dönüp Likya Yolu Başlangıcına geliyorsunuz buradan sağa dönüp topraklı yoldan devam ettiğinizde karşınızda enfes Ölüdeniz manzarası.

Ölüdeniz, sadece Türkiye içinde değil dünya çapında popüler bir yer. Babadağ’ı ile, Belcekız – Kumburnu Plajıyla, turkuaz rengi denizi ve kum – taş karışımı kumsalıyla, yamaç paraşütüyle Ölüdeniz bambaşka bir yer. Buraya gelip de ben burayı sevmedim diyen hiç duymadım. Fethiye’nin göz bebeği Ölüdeniz, Muğla’da gezilmesi gereken en iyi yerler arasında kesinlikle ilk beşe girer.

Fethiye’ye gelirseniz gezmeniz gereken en önemli yer burası. Ölüdeniz’i burada anlatmaya kalksam sayfalar yetmez. Dolayısıyla ayrı kaleme aldığımı Ölüdeniz gezilecek yerler yazıma göz atabilirsiniz.

Ölüdeniz’e gitmek için öncelikle Fethiye’ye ulaşmanız gerekiyor. Fethiye’den minibüs ile Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Fethiye ile Ölüdeniz arası yaklaşık 12 km. Yani aralarında çok mesafe yok. Dalaman Havalimanı Ölüdeniz arası da yaklaşık 57 km. Ölüdeniz yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Kumburnu Plajı

kumburnu plajı

Bırakın Türkiye’yi dünyanın en güzel ve en özel plajlarından biri olan Kumburnu Plajı’nı kelimeler anlatmaya yetmez. Burası için sıralanacak o kadar güzel methiyeler var ki inanın hepsi Kumburnu’nu anlatmaya yetersiz kalır. Abarttığımı düşünmeyin çünkü Kumburnu’nu canlı gözlerle görünce gerçekten Türkiye’nin doğal güzellikler noktasında ne kadar zengin bir ülke olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Denizin güzelliği, plajın sanki özel bir şekilde dizayn edilmesi, doğanın yemyeşil olması burayı gerçekten kusursuz yapıyor.

Muğla gezilecek yerler listemde en favori plajım burası. Plajı görünce ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız. Muğla’nın Fethiye ilçesi koy ve plaj açısından çok güzel yerlere sahip. Yaz tatilinde amacınız deniz ise başta Kumburnu olmak üzere diğer yerlere de zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Ölüdeniz’de yer alan Kumburnu Plajı’nın konumu burada.

Kelebekler Vadisi

muğla gezilecek yerler kelebekler vadisi

muğla gezilecek yerler kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi, Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerler arasında yer alıyor. Buranın yukarıdan manzarası gerçekten baş döndürücü. Kelebekler Vadisi 1. derece doğal sit alanı yani yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor. Buranın ismi Kelebekler Vadisi ama burada her daim kelebek olmuyor. Kelebekler Vadisi Muğla gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazıdır. Buraya kesinlikle ıskalamayın !

Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne 2 şekilde (tekne ve dolmuş) ulaşabilirsiniz. Ölüdeniz’den buraya her yarım saatte bir kalkan dolmuşla ulaşabilirsiniz. Daha sonra vadiye inmek için yukarı Faralya Köyü’nden patika yollarla ki bu yollar oldukça tehlikeli aşağıya inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa çok dikkatli olun.

Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Yazın tekne trafiği fazla olduğundan sahili oldukça kirletiyorlar. Vadi içerisinde çok fazla bir şey yok !         

Gelelim Kelebekler Vadisi’nde yukarıdan en iyi fotoğraf çekme noktasına. Ölüdeniz tarafından araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir alan var. Bu alanda bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Drone varsa da müthiş videolar çekebilirsiniz. Bu alanın konumunu buraya bırakıyorum.

Kelebekler Vadisi nerede sorusunun cevabı için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Vadiye araç ile iniş yok !

Önemli Not: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekeyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Ne yazık ki bu kayalıklardan düşenler ve ölenler oldu !

Kelebekler Vadisi ile ilgili çok daha detaylı bilgi için bu yazıma (https://bujuyollarda.com/fethiye-kelebekler-vadisi) göz atabilirsiniz.

St Nicholas Adası (Gemiler Adası)

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi

Gemile Koyu’nun hemen karşısında bulunan St Nicholas Adası 2500 yıllık bir tarihe sahip. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan bu adada 7 tane eski kilise bulunuyor. Kiliselerin yanında ev, depo gibi günlük yaşam için gerekli yapılar da mevcut. Burada bulunan tünel büyük kilise ile küçük kiliseyi birbirine bağlıyormuş.

Adanın çevresi neredeyse tamamen tarihi kalıntılardan oluşuyor. St. Nicholas Adasına sadece tekne ile ulaşım var. Yani buraya gitmek için Fethiye tekne turu şart. Deniz burada tam anlamıyla cam gibi. Daldığınızda tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Şnorkel yada gözlük şart. St Nicholas Adası’nın konumu burada.

Fethiye Kayaköy

muğla gezilecek yerler kayaköy

muğla'da gezilecek yerler kayaköy

Hayalet Köye hoşgeldiniz. Kayaköy eski bir Rum yerleşkesi. Köy yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 3500’e yakın evden oluşuyor. Kayaköy’de 1922’ye kadar 25 bin kişi yaşıyormuş.

İstiklal Savaşı’ndan sonra mübadelede köyün sakinleri Yunanistan’a gönderilmiş ve buraya da Batı Trakya’dan gelen Türkler yerleştirilmiş ama gelen Türkler eski evlerde değil de Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurmuş ve bu evlerde yaşamışlar. Durum böyle olunca da köyde yaşayan kimse kalmamış ve burası hayalet köy adını almış. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de 2 kilise, 14 şapel (küçük kilise) bulunuyor. Kayaköy’ün dar yollarında yürürken insan hayal üstüne hayal kurup geçmişi kafasında canlandırmaya çalışıyor.

Kayaköy’e, Ölüdeniz ve Fethiye’den dolmuşlarla kolayca gelebilirsiniz. Dolmuşlar genelde sabah 07’de seferlere başlayıp 18:00’a kadar devam ediyor. Kayaköy yol tarifi ve konum için buraya tıklayabilirsiniz. Müze kart burada geçerli.

Fethiye Paspatur Çarşısı

muğla gezilecek yerler paspatur çarşısı

Muğla’da gezilecek yerler listemizde Fethiye merkeze geçiyoruz. Fethiye merkezde de gezebileceğiniz en güzel çarşı Paspatur Çarşısı’dır. Peki Paspatur ne demek ? Paspatur eski şehir anlamına geliyor. Paspatur Çarşısı’nın bulunduğu yerler Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden sayılıyor. Paspatur Çarşısı toplam 5 sokaktan oluşuyor ve çarşı Fethiye Marina – Çarşı Caddesi arasında kalıyor.

Paspatur Çarşısı’nda zamanla aslına uygun restore edilmiş eski cumbalı evler bulunuyor. Otantik mi otantik Paspatur Çarşısında kuyumcular, hediyelik eşya satan dükkanlar, baharatçılar, halıcılar ve eğlence mekanları bulunuyor. Ayrıca 1781 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilmiş Paspatur Cami de bu çarşıda yer alıyor. Yaz döneminde yerli yabancı turistler gece hayatı ve eğlenmek için burayı tercih ediyor.

Fethiye Paspatur Çarşısı’nın haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Amintas Kaya Mezarları

fethiye gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler – Amintas Kaya Mezarları

Muğlada Gezilecek Yerler

Diyorum ya Likyalılar nereye mezar yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Amintas Kaya Mezarları’nın manzarası muhteşem. Bu mezarlar, Fethiye kral mezarları olarak da geçiyor ve Fethiye’ye çok özel bir hava katıyor. Şehir merkezinde hop kafanı kaldırıyorsun tarihi bir miras. Enfes bir durum. Kral mezarlarının içine kadar gitmek için merdivenleri çıkmak zorundasınız. Biraz yorucu ama sonunda sizi güzel bir manzara bekliyor.

Kaya Mezarlarına geldikten sonra buradaki tarihi kültüre zarar veren duvarları boyayan, üstüne isimlerini kazıyan vandallara ve definecilere fazlasıyla kızıyorsunuz. İnsan gerçekten bu tarihi mirasa yapılanlara çok üzülüyor.

Fethiye merkezde yer alan Amintas Kral Mezarları’nın (Fethiye Kaya Mezarları) konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Müze kart burada geçerli.

Fethiye Göcek

muğla fethiye gezilecek yerler

Muğlada fethiye Gezilecek Yerler

Göcek, Muğla’da gezilecek en güzel beldelerden biri. Fethiye ilçesine bağlı Göcek son zamanlarda özellikle yat turizm ile oldukça popülerlik kazandı. Birbirinden güzel koylarıyla mavi renge burada doyabilirsiniz. Buraya geldiğinizde yapmanız gereken en önemli şey tekne ile denize açılmak. Göcek tekne turu yazımı muhakkak göz atın.

Göcek, Fethiye’ye 2014 yılında bağlanmış bir mahalle. Göcek Fethiye arası yaklaşık 27 km ve yol yarım saat sürüyor. Dalaman Havalimanı Göcek arası mesafe de oldukça kısa sadece 18 km. Çok güzel bir doğaya sahip olan Göcek, koyları ve butik yapısı ile gerçekten tam bir huzur yuvası. Fethiye Göcek’ in haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.            

Not: Göcek ile ilgili çok detaylı yazılarım mevcut. Hepsini Göcek Gezi Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Yazımda Göcek gezilecek yerlerden tekne turu tavsiyesine kadar bir çok başlık var.

Dalaman Sarsala Koyu

dalaman gezilecek yerler

Dalaman Gezilecek Yerler listesinin göz bebeği olan Sarsala Koyu Muğla’daki en güzel koylardan biri. Burası gerçekten insanoğlu için özel dizayn edilmiş bir yer. Yeşil ile mavi burada o kadar uyumlu ki ruhunuz açılıyor, gönlünüz ferahlıyor. Dalaman Havalimanı’na oldukça yakın konumda olan Sarsala Koyu denize girmek isteyenler için büyük fırsat. Sarsala Plajı kumdan oluşuyor, deniz suyu sıcak ve çocuklu aileler için oldukça uygun.

Sarsala’nın temiz ve masmavi sularında yüzdükten sonra yapılacak bir aktivite var. Plajın çevresinde bulunan kayalık alandaki patikaları takip ederek, bölgede yürüyüşe çıkmak. Yürüyüş yapmayı sevenler için Sarsala dan Hamam Koyuna (Kleopatra koyu) kadar 11 km’lik bir rota burası. Yanınıza bol su almayı unutmayın.

Sarsala Koyu, Muğla’nın Dalaman ilçesinde Kapukargın Köyü sınırlarında bulunuyor. Sarsala Koyu Dalaman’a 12 km, Ortaca’ya 27 km, Dalyan’a 40 km, Fethiye’ye 55 km, Göcek’e 28 km uzaklıkta yer alıyor. Sezonda Dalaman merkezden sabah 10:00 da Sarsala Koyu’na servis var akşam 18:00 da geri dönüyor. Sarsala Koyu’na şahsi aracınız ile gitmek en pratik yol. Yol oldukça virajlı olduğundan dikkatli olun. 

Sarsala Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya alalım sizi.

Kille Koyu

kille koyu ve plajı

Muğla gezilecek yerler yazıma güzel bir koy ile devam ediyorum. Kille Koyu, bölgede bakir kalmış koylardan biri. Buraya kara yolundan ulaşım var ama yol biraz zorlayıcı. Zorlayıcı ama imkanlarıyla bu koy tam ailelere hitap eden bir yer. Çocuklu aileler için biçilmiş kaftan olan Kille Koyu’nda Dalaman Belediyesi’nin işlettiği güzel de bir tesis var.

Kille Koyu’nun en sağ ve en sol tarafı ağaçlarla kaplı. Tam ortada belediyenin tesisi var. Duş, wc, soyunma odası her şey var.

Tesisten faydalanmayacaksanız yiyecek ve içecek noktasında hazırlıklı gelmeyi unutmayın. Koyun konumu haritadaki 8 numaralı yerde.

Not: Dalaman’da denize girilecek sessiz sakin bir yer arıyorsanız bu koyu tercih edebilirsiniz. Kille Koyu ile ilgili detaylı yazım burada. Kille Koyu Rehberi : Dalaman’ın Saklı Cenneti

Kapıkargın Kükürt Kaplıcası

dalaman kükürt kaplıcası

Dalaman Kükürt Kaplıcası, Dalaman Havalimanı’na oldukça yakın konumda yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere buranın suyu kükürtlü ve suyunun şifalı olduğuna inanılıyor. Kaplıcadaki suyun içinde 17 mineral varmış. Sedef hastalığına, cilt hastalıklarına ve kas hastalıklarına iyi geliyormuş.

Dalaman Kükürt Kaplıcası’nın girişi ücretli. Burada çevre düzenlenmesine devam ediliyor. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz belediyeye ait bir tesis de var. Fiyatlar gayet uygun.

Kaplıcanın konumunu bu bağlantıda bulabilirsiniz. Kaplıca turizmini seviyorsanız burayı değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Dalyan Kaunos Kaya Mezarları

dalyan gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler : Kaunos Kral Mezarları

Ortaca Gezilecek Yerler listesinin en etkileyici yeri kesinlikle Kaunos Kral Mezarları’dır. Burası o kadar görkemli ki insanı baştan aşağı etkiliyor. Dalaman’a, Köyceğiz’e, Ortaca’ya geldiyseniz burayı görmeden gitmeyin yoksa çok şey kaybedersiniz.

Muğla’da gezilecek tarihi yerlerden biri olan Kaunos Kaya Mezarlarını sadece uzaktan izleyebiliyorsunuz. Yakınına çıkma durumunuz yok. Kaunos Kral Mezarları’nın herhangi bir giriş ücreti de bulunmuyor.

Kaunos Kral Mezarları, Dalyan Mahallesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Burayı daha yakından görmek için Dalyan Boğazı’ndan tekne ile karşıya geçebilirsiniz. En mantıklı yol Dalyan’ı gezdikten sonra bu tekne turunu yapmak olacaktır. Ya da Kaunos Antik Kenti’ne Köyceğiz tarafından araç ile geldikten sonra buraya da araç ile geçmek olabilir.

Kaunos Kral Mezarları’nın haritadaki konumu ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

kaunos antik kenti

Antik kent aşığı bir çift olarak nerede bir antik kent tabelası görsek kendimizi hemen oraya atıyoruz. Kaunos Antik Kenti de gezdiğimiz en güzel antik kentlerden biri. Oldukça geniş ve engebeli bir alana kurulmuş olan Kaunos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bir antik kent. Aynı zamanda burası Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini de taşıyor.

Muğla’da gezilecek en güzel tarihi antik kentlerden biri olan Kaunos Antik Kenti’nde görebileceğiniz başlıca yapılar şunlar: Akropol (kale ve surlar), şehir surları, tiyatro (5000 kişilik), kilise, hamam, depo, çeşme, agora, stoa ve kent içi yolları, tapınaklar ve kutsal alan, liman ve mezarlık. Bunun yanı sıra günümüze ulaşamayan askeri liman, tersaneler, spor merkezi, konutlar gibi yapılar da bulunuyor. 

Çandır Köyü sınırları içinde bulunan Kaunos Antik Kenti’ne iki şekilde ulaşabilirsiniz. İlk yol eğer Dalyan’a geldiyseniz buradan karşı kıyıya sandalla geçmek. Sandalla karşıya geçtiğiniz yerde kral mezarlarını görerek yoldan devam ediyorsunuz. 10-15 dk yürüyüş ile Kaunos Antik Kenti’ne ulaşıyorsunuz. İkinci yol ise kara yolu ile eşsiz güzellikteki Köyceğiz Gölü manzarası eşliğinde antik kente ulaşmak. Kaunos Antik Kenti’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Müze kart burada geçerli.

Kaunos Antik Kenti’nin açılış saati 08:30, kapanış saati 18:30. Yazın öğle sıcağına kalmamaya çalışın.

İztuzu Plajı

dalyan gezi rehberi iztuzu plajı

Ortaca gezilecek yerler listesinde yer alan İztuzu Plajı Muğla’nın en uzun plajlarından biri. Dünyada eşine az rastlanır olan İztuzu Plajı’nın sahilinin bir tarafı tuzlu su iken diğer tarafı tatlı su gölü. İztuzu Plajı’nın uzunluğu 5400 metre.

The Time Gazetesi’ne göre Avrupa’nın en iyi açık alanı olarak kabul edilen İztuzu Plajı caretta carettaların da yumurtalarını bıraktığı yer. Hatta burada yaralı kaplumbağaların tedavisi için bir caretta caretta tedavi merkezi bulunuyor. Ayrıca Mayıs ve Eylül ayları arasında kaplumbağalar yumurtalarını bıraktığı için akşam 20.00 den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanılamıyor. Bu güzel ve özel plajı muhakkak görün.

İztuzu Plajı’ndaki bonus tavsiyemiz Radar Tepesi. Plajın şahane manzarasını en tepeden görmek isterseniz burayı da rotanıza ekleyin. Ancak yolun epeyce bozuk olduğunu ve önden çekişli bir araçla çıkabileceğinizi de belirtelim. İztuzu Radar Tepesi’nin konumu ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

İztuzu Plajı Dalyan Merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor. Plaja tekne turaları ile de ulaşabilirsiniz. Teknelerle ulaşabildiğiniz alan yani Dalyan ağzı plajın batı kısmı oluyor. Dalyan İztuzu Plajı dolmuş tekneleri ile ilgili bilgiyi Dalyan Tekne Kooperatin’den bilgi alabilirsiniz. Kooperatifin telefon numarası: 0252 284 32 54

İztuzu Plajı’na kara yolu ile ulaşım da var. Karayolu ile geldiğinizde araç park yeri mevcut. İztuzu Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dalyan Radar Tepesi

dalyan gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler : Radar Tepesi

Muğla’da gezilecek yerler listesinde manzarası en efsane yerlerden biri olan Radar Tepesi İztuzu Plajı’nı kuşbakışı görebileceğiniz bir yer. İztuzu Plajı’ndan yüzünüz denize, başınız sol yukarıya baktığında dağın tepesinde bulunan küçük beyaz bir yapı ve kule görünür. İşte orası Radar Tepesi.

Burada her şey çok ama çok güzel. Tek bir şey hariç o da buranın yolu. Radar Tepesi’nin yolu gerçekten berbat ötesi. Biz buraya kendi aracımızla çıktık ama bizden çok gariban arabamız öldü öldü dirildi. Buraya 4×4 jeep şart. Yine de illa buraya araba ile çıkarım diyorsanız yavaş yavaş çıkın. Yolun zorluğuna değdi mi değdi kesinlikle ama çok dikkatli olun. Aracınıza güvenmiyorsanız çıkmayın !

İztuzu Plajı’na giderken Kargıcak Koyu tabelasından giriyorsunuz. Birkaç viraj geçtikten sonra yol çatala ayrılacak. Sol taraf Kargıcak Koyuna gider, sağda ki taşlık ve uzun yol radar tepesine. Arabanıza güvenmeniz lazım güvenmiyorsanız burayı denemeyin. Radar Tepesi yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Çandır Seyir Terası

Dalyanda neler yapılır

Muğla’nın en güzel manzara noktası olan Çandır Seyir Tepesi ve tüm detaylarıyla huzurlarınızdayım. Beni yakından takip edenler Muğla’ya ne kadar aşık olduğumu bilir. Yaşadığım bu güzel coğrafyada o kadar güzel yerler var ki say say akşama kadar bitmez. Eee bu coğrafya bana bu kadar güzellik sunar da ben bunları kaçırır mıyım ? Tabi ki asla ! Güzelim Muğla’da doğa, tarih, kültür, koy, plaj ne ararsanız var. Bu güzellikler arasında yer alan Çandır Seyir Terası iddia ediyorum Muğla’nın en iyi manzara yerleri arasında. Buraya eminim aşık olacaksınız. Gözünüz, gönlünüz, ruhunuz açılacak. Konum burada.

Köyceğiz Gölü Seyir Terası

köyceğizde gezilecek yerler

Köyceğiz Gölü’nü çok güzel bir noktadan gören Köyceğiz Gölü Seyir Noktasına geldik. Köyceğiz Gölü Seyir Terası bu bölgede çok fazla bilinen bir yer değil. Buranın manzarası gerçekten çok güzel. Yemyeşil dağlar ve göl o kadar güzel bütünleşmiş ki ruhunuz çiçek açıyor resmen. Hele bir de bu manzaraya bulutlar eşlik ediyorsa çok güzel fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz. Buraya gelmişken bir kahve keyfi yapmayı unutmayın.😊

Köyceğiz Toparlar Şelalesi

Muğla'da Gezilecek Yerler

Şimdi sırada Köyceğiz gezilecek yerlerden biri olan saklı cennet Toparlar Şelalesi’ne geldik. Şelaleye gitmek için Köyceğiz-Muğla yolu istikametinde ilerlemelisiniz. Sağ tarafınızda bir yol ayrımında küçük bir tabelası var. Burayı kaçırırsanız ileriden U çekerek aynı yolu geri gelmeniz gerek o yüzden dikkatli olun. Yol ayrımından döndükten sonra aracınızı park edip yolun devamını yürüyerek gitmeniz gerekecek.

Yürüyerek ormanın içine dalıyorsunuz ve yalnızca kayaların üzerindeki kırmızı beyaz boyalarla ok işaretleri sizi yönlendiriyor. Yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüşten sonra ilk ve büyük şelalenin olduğu yere ulaşıyorsunuz. Şelalenin önünde biriken havuzda yüzmek isterseniz buradaki patikadan aşağı inmeniz gerek. Burası yaz aylarında kalabalık olabiliyor. Patikadan inmeyip devam ederseniz daha küçük olan ikinci şelaleye ulaşıyorsunuz ki buranın bilinirliği daha az. 2. şelalede eğer kimse yoksa size tahsis edilmiş doğal bir havuz gibi oluyor. Bizim şansımıza biz gittiğimizde burada kimsecikler yoktu.😊

Toparlar Şelalesi Köyceğiz – Muğla yolu üzerinde. Yukarıda bahsettiğim gibi buranın tabelası var ile yok arasında. Şelale köprünün hemen çıkışında Muğla’ya giderken sağda kalıyor. Dönemeç sonrası topraklı yol var. Dönemeci kaçırmamak için yavaş gitmeniz gerekiyor. Toparlar Şelalesi’nin yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Köyceğiz Yuvarlak Çay

köyceğiz yuvarlakçay

köyceğiz yuvarlakçay
Muğla’da Gezilecek Yerler – Köyceğiz Yuvarlak Çay

Köyceğiz gezilecek yerlerin en serin, en buz noktasına geldik. Son zamanlarda sosyal medya da sıkça gördüğünüz bir çayın üzerinde salıncakla sallanılan yer var ya hah işte orası Yuvarlakçay 🙂 Yazın sıcaklarından bunaldığınızda buranın buz gibi sularında serinlemek, bu doğal ortamda keyifli bir kahvaltı yapmak, birbirinden güzel fotoğraflar çekmek için yolunuzu muhakkak Yuvarlakçay’a düşürün.

Yuvarlakçay’da bir çok işletme bulunuyor. Buralardan birinde oturmak istemezseniz çayın başladığı yerde salıncakta fotoğraf çekilip ayrılabilirsiniz. Ya da aracınızla çayın başladığı yere kadar devam edip burada da çaya girebilir, piknik yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için bu yazıma (https://bujuyollarda.com/koycegiz-yuvarlakcay-hakkinda-her-sey/) göz atabilirsiniz.

Yuvarlak Çay, Muğla Merkeze 76 km, Fethiye’ye 65 km, Dalaman Havalimanı’na 34 km, Marmaris’e 78 km ve Köyceğiz Merkeze 18 km uzaklıkta bulunuyor. Yuvarlakçay’a aracınızla gidecekseniz Muğla-Fethiye yolu üzerinde Beyobası sapağından dönmeniz gerekiyor. Burada yol üzerinde bir çok restoran bulunuyor. İstediğiniz yerde durabilirsiniz. Buraya bıraktığım konum ise sizi Yuvarlakçay’ın en başına kadar götürür.

Marmaris Kalesi ve Müzesi

muğlada gezilecek tarihi yerler

Köyceğiz’den çıktık Marmaris’e geldik, fırtına gibiyiz. Marmaris Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Marmaris’i tepeden gören bir noktada. Marmaris Kalesi’ne araba ile gidemiyorsunuz. Arabanızı Marmaris merkezde en uygun yere park edip yürüyerek gidiyorsunuz. Kaleye çıkarken Marmaris’in o eşsiz güzellikteki dar sokaklardan geçiyorsunuz. İnanılmaz güzellikte olan bu sokaklarda fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin.

Marmaris Kalesi’nin içinde bir de Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Arkeoloji müzesi toplam 7 kapalı bölümden oluşuyor. Marmaris etrafında bulunan antik kentlerdeki (Knidos, Burgaz, Hisarönü) kazılarda ortaya çıkan heykeller, sikkeler, süs eşyaları vs burada sergileniyor.

Nisan-Ekim – Yaz Açılış – Kapanış Saati: 08:30-19.0 / Kasım-Mart – Kış Açılış – Kapanış Saati: 08:00-17.00
Müze kart burada geçerli.

Amos Antik Kenti

amos antik kenti

Muğla gezilecek yerler listesinde manzaralara doymuyorsunuz. Muğla’da gezilecek görülecek yerlerden biri olan Amos Antik Kentin’den geriye ne yazık ki fazla bir şey kalmamış ve kent oldukça bakımsız bir durumda:(

Yazın çok sıcaklarda buradaki merdivenleri çıkmak eziyet olsa da manzarası gerçekten çok güzel. Adamlar gerçekten nereye kent kuracaklarını iyi biliyor diyor insan. Eşsiz manzarayı yakalamak ve tiyatrosunu görmek için üşenmeden merdivenleri çıkın 🙂

Amos Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Aracınızı dar yol üzerinde bir yere park edip antik kente giriş yapabilirsiniz. Amos Antik Kenti nerede derseniz buraya tıklamanız yeterli.

Marmaris Kumlubük

marmaris'in en güzel koyları ve plajları
Muğla’da Gezilecek Yerler – Kumlubük

Marmaris gezilecek yerler listesindeki en sevdiğimizzzzz yer. Buraya bayılıyoruz. Berraklığı, sakinliği bizi bizden alıyor. Huzur verici. Kumlubük Plajı’nda insan sanki akvaryumda yüzüyor. Buraya gelirseniz kesinlikle şnorkeliniz olsun derim. Biz burada şnorkel ile dalmaktan yüzmeyi unutuyoruz.😊

Kumlubük’te kalmak isterseniz birkaç otel de mevcut. Burada kafe, restoranla işim olmaz derseniz Turunç’tan alışveriş yapıp gelin zira market, bakkal vs. yok. Tedarikli gelmenizde fayda var.

Kumlubük yazın özellikle hafta sonları kalabalık oluyor. Ama bir çok yere göre daha az bi kalabalık. Bir çok koya göre daha bakir olan Kumlubük çakıl taşlardan oluşuyor. Kumlubük Plajı Marmaris’e 25 km mesafede. Turunç’tan sonraki durak Kumlubük Koyu’nun konumu burada.

Kız Kumu Plajı

marmaris gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler – Kız Kumu Plajı

Siz hiç denizin ortasında yürüdünüz mü? Cevabınız hayır ise yürümek için Kızkumu’na gelmelisiniz. Marmaris’in Orhaniye Mahallesi’nde bulunan Kızkumu Plajı deniz üzerinde 600 metreye kadar uzanan bir plaj. Kışın bu plaj deniz seviyesinin yükselmesinden dolayı ortadan kayboluyor. Yazın da deniz suları çekildiğinden plaj ortaya çıkıyor.

Kızkumu Marmaris’e 30 km uzaklıkta olup buraya Marmaris’ten dolmuşlar ile gelebilirsiniz. Sefer saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Kızkumu Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burayı ziyaret edebilirsiniz.

Turgut Şelalesi

marmaris gezilecek yerler

Marmaris’te en çok sevdiğimiz yerlerden biri Turgut Şelalesi. Gerçekten cennetten bir köşe. Marmaris’e gelirseniz bence buraya kesinlikle uğramalısınız. Şelalelerin oluşturduğu doğal havuzlar nice olimpik havuzdan kat ve kat güzel. Merdivenlerden çıkıyorsunuz karşınıza başka bir şelale ve havuz çıkıyor. Su da oldukça soğuk.

Turgut Şelalesi’nde suyun sıcaklığı yazın 15-20 dereceye kadar düşebiliyor. Yazın Marmaris’in 45 derecelik sıcağını düşündüğümüzde serinlemek için oldukça ideal bir yer oluyor. Turgut Şelalesi’nin girişinde bazı işletmeler var buralarda çay-kahve molası verebilirsiniz.

Turgut Şelalesi, Bayır ile Turgut köyleri arasında kalıyor. Bayır’dan Turgut istikametine doğru giderken 5’inci kilometrede Şelale tabelasını görebilirsiniz. Konumu için buraya tıklamanız yeterli.

Turgut Şelalesi’nin herhangi bir giriş ücreti yoktur. Girişler ücretsiz. Burada aracınızı rahatça park edebileceğiniz yer de mevcut.

Marmaris Selimiye

muğla'da gezilecek yerler

Muğla’da gezilecek yerler listesinde en kafa dinlendirici yerlerden biri Selimiye’dir. Marmaris’e yaklaşık 45 km mesafede bulunan Selimiye tam bir huzur yuvası. Uzun yıllar buraya ulaşım sıkıntısı olduğundan dış dünyaya çok açılmayan bir yer Selimiye. Selimiye’ye giderken öyle güzel yollardan geçiyorsunuz ki hem yeşile hem de maviye doyuyorsunuz.

Muğla’nın incisi Selimiye’ye geldiğinizde Selimiye Koyu’nu göreceksiniz burası öyle korunaklı bir koy ki fırtınalarda tekneler ve yatlar buraya sığınırmış. Selimiye sahilinde birbirinden güzel konseptlerde kafeler ve restoranlar var. Ayrıca Selimiye’den günü birlik tekne turları ile çevre koyları da keşfedebilirsiniz. Marmaris’e gelirseniz burası listenizde olmalı. Konum burada.

Kleopatra Plajı ve Sedir Adası

muğla koyları
Muğla’da Gezilecek Yerler – Sedir Adası

Kleopatra adası diğer adıyla Sedir Adası aslında coğrafi olarak Muğla’nın Ula ilçesine bağlı iken genelde Marmaris ile anılıyor. Sedir Adası (Kleopatra Adası (Cedrea)), Muğla’da gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınıyor.

Sedir Adasına gelip piknik yapmak isterseniz hazırlıklı gelmenizde fayda var. Adada şartlar pahalı. Adanın para birimi sanki dolar.🙂 Ha bi de yanınızda yüzme noktasında şnorkeliniz kesinlikle olsun.

Sedir Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabına gelince ilk olarak Sedir Adası, Muğla’ya 62 km, Marmaris’e 23 km mesafede konumlanıyor. Adaya Marmaris’in Çamlı Köyü’nden düzenli olarak yapılan tekne seferleriyle 45 dakikaya ulaşabiliyorsunuz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi – 08:30 – 19:00, Kış Dönemi – 08:30 – 17:30. Burada son yapılan düzenleme ile müze kart geçerliliği kaldırıldı.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz çok kapsamlı yazdığımız Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Hakkında Her Şey (https://bujuyollarda.com/sedir-adasi-ve-kleopatra-plaji/) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Eski Datça

muğlada gezilecek yerler

Muğla’da gezilecek en iyi yerler noktasında çok özel bir yer olan Datça’ya geldik. Datça’da gezilecek yerler listesine ise Eski Datça ile başlıyoruz. Begonvillerle süslü taş evleri, hediyelik eşya satan dükkanları ve Can Yücel’in evini Eski Datça’da görebilirsiniz.

Eski Datça’nın sokakları sanat ve huzur kokuyor. Burada ikamet edenler bahçelerinde o kadar güzel süs eşyaları yapmışlar ki yaratıcılık tavan yapmış burada. Eski Datça’da badem gazozunu tatmayı unutmayın. Badem gazozunun dadını dadan biliyor. 🙂

Eski Datça’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü Gezi Rehberi
Muğla’da Gezilecek Yerler : Datça Palamutbükü

Muğla’da denize nerede girilir diye sorsalar direkt Palamutbükü Plajı’nı söylerim. Burası bizim Datça Gezilecek Yerler listesindeki en favori yerimiz. Palamutbükü, Datça’nın merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Oldukça uzun bir plaja sahip olduğu için kalabalık çok sorun olmuyor. Burada tüm gününüze geçirebilirsiniz. Buraya gelirseniz yanınızda kesinlikle şnorkel olsun. Deniz gözlüğünü takıp, berrak suların altında çeşit çeşit balıklarla yüzerken parmaklarınız buruşma garantili.😀

Datça Palamutbükü’nde konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon seçeneği de mevcut. Gündüz denizin tadını bolca çıkarıp, akşamları Palamutbükü’nün en güzel restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz.

Palamutbükü ile ilgili hazırladığım detaylı yazım burada. Göz atmayı unutmayın. https://bujuyollarda.com/palamutbuku-gezi-rehberi/

Datça Kurubük

datça nerede - datça'ya nasıl gidilir

İşte buranın manzarası ve denizi efsane. Kurubük’ün muhteşem bir manzarası var, suyun berraklığı, maviliği insanı içine çekiyor adeta. Datça’da en sevdiğimiz koy burası.

Yüzmek ve kendi imkanlarınızla konaklamak için harika bir yer Kurubük. Burada herhangi bir tesis yok, yüzme planınız varsa tedarikli gelmenizde fayda var.

Kurubük, Ovabük ve Palamutbükü arasında kalıyor. Buraya gelmek için sahil şeridinden ilerlemeniz gerekiyor. Araç şart. Yolun manzarası efsane. Kurubük’ün konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Knidos Antik Kenti

datçada gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler : Kurubük

Knidos Antik Kenti, Datça merkeze 35 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Datça Yarımadası’nın en uç noktası. Knidos Antik Kenti, Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada önemli bir liman ticaret kentiymiş.

Burada kazı çalışmaları hala devam ediyor. Antik kentte Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Güneş Saati, Agora ve Odeon kalıntılarını görmek mümkün. Gün batımı burada oldukça güzel aklınızda bulunsun. Knidos’un yolu biraz zahmetli olsa da burayı muhakkak ziyaret edin. Yol bazen çok darlaşıyor ve tek şeritli oluyor. Dikkatli olmanızda fayda var.

Datça’nın en uç noktasında bulunan Knidos Antik Kenti’nin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Burada müze kart geçerli.

Akyaka Azmak Nehri

akyaka kadın azmağı
Muğla’da Gezilecek Yerler : Azmak Nehri

Geldik Akyaka’ya. Akyaka Muğla’nın bir ilçesi değil sadece bir mahallesi. Muğla’da gezilecek en güzel yerler listesinde Akyaka’dan da yerler var. Bu yerlerin başında da Azmak Nehri var. Gökova Körfezi’nin incisi Akyaka ise Akyaka’nın incisi de Azmak Nehri’dir.

Gökova Körfezine dökülen Kadın Azmağı Deresi (Akyaka Azmak Nehri), su samurundan deniz kaplumbağasına kazlardan ördeklere onlarca hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Hemen söyleyeyim Azmak Nehri’nin suyu buz gibi. Yazın buraya yolunuz düşerse Azmak Nehrine girmeden asla Akyaka’dan dönmeyin. Yazın sıcağında Azmak’a girdiğinizde vücudunuzdan cıssss sesi çıkıyor.:)

Not: Azmak Nehrine girdiğinizde dikkatli olun ! Çünkü nehirde sürekli tekne turu yapılıyor yani tekne trafiği oldukça yoğun. Kıyıya yakın yüzmeye çalışın. Ayrıca nehrin akış hızı yüksek olduğundan akıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Azmak Nehri’ne restaurantların olmadığı kıyıya yakın yerlerden girebilirsiniz. Son olarak yanınıza şort, havlu ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

Azmak Nehri 2 km uzunluğunda bir nehir. Nehir Akyaka Plajı’nın olduğu yerden Ege denizi ile buluşuyor. Azmak’da suyun sıcaklığı yaz-kış 8-10 derece. Nehir suyu çok temiz ve oldukça berrak. Azmak Nehri’nde, suyun % 60’ı sodalı % 40’ı ise kaynak suyu. Azmak Nehri’nin suyu birçok hastalığa da iyi geliyormuş. Konum burada.

Akyaka Plajı

akyakada gezilecek yerler

Akyaka koyları ve plajları listesinin baş köşesinde yer alan Akyaka Plajı, Azmak Nehri ve Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunuyor. Burası gerçekten efsane güzellikte bir plaj. Özellikle burada gün batımını kesinlikle izlemelisiniz. Akyaka gün batımı, Akyaka Plajı’ndan izlenir. Burada güneş Gökova Körfezi üzerinden batarken resmen gösteri yapıyor.

Akyaka Plajı, Akyaka’nın merkezinde bulunuyor. Akyaka Plajı’nın sol tarafında Azmak Nehri kalıyorken, sağ tarafında Akyaka Orman Kampı tarafı kalıyor. Akyaka Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burada keyif yapabilirsiniz. İsterseniz portatif sandalye atıp manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Konum burada.

Akyaka Sakar Seyir Terası

akyaka sakar seyir terası

akyakada gezilecek yerler sakar seyir terası
Muğla’da Gezilecek Yerler – Sakar Seyir Terası

Akyaka gezilecek yerler listesine manzarası en efsane yer ile devam ediyoruz. Sakar Seyir Terası, sadece Akyaka Değil Muğla’da en güzel manzarayı size sunan yerdir. Burada sanki uçuyormuşsunuz gibi hisse kapılıyorsunuz. Biraz daha yükselseniz bulutlar sanki elinizde. Sakar seyir terasına abartmıyorum methiyeler yetmez.

Sakar Seyir terasında bir işletme de bulunuyor. Dilerseniz burada kahvaltı yapabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz.

Not: Sakat Seyir Terasını, Sakar Geçiti’nde yol kenarında manzarayı izlemek için durulan yerler ile karıştırmayın. Sakar Seyir Terası Muğla merkez tarafından Sakar’ın hemen başladığı yerden sağa dönmenizle gidebileceğiniz bir yer. Dönemeci kaçırmamanız için aracınızla yavaş gitmenizde fayda var.

Sakar Seyir Terası’nın konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Muğla merkez tarafından Sakar Geçitine gelmeden sağa dönüyorsunuz. Dönüşten sonra 3 km daha ilerlemeniz gerekiyor. Yol stabilize ve oldukça kötü. Gerçekten sizi zorluyor. Çok yavaş gidin ! Aracınıza güvenmiyorsanız bu yola girmeyin.

Akyaka Akbük Koyu

akyaka akbük plajı
Muğla’da Gezilecek Yerler – Akbük Plajı

Bazı illerimizde gezilecek yerler 2-3 yerden ibaretken Muğla’da gezilecek yerler listesinde bir ilçede gezilecek yer sayısı 10-15 arası. Hatta mahalle olan Akyaka’da durum ortada. Akyaka Gezi Rehberimde de sık sık bahsettiğim Akbük Koyu cam gibi bir deniz, masmavi sular ve enfes bir manzaraya sahip.

Akbük, Akyaka gezilecek yerler listesinin parlayan yıldızı. Akbük Koyu, Akyaka merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Akbük Plajı’nın denizi akvaryum gibi burada balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Akbük’te deniz birden derinleşiyor yüzme bilenler için avantajlı, sahili çakıl taşlı ama denize girdikten sonrası ince kum oluyor. Deniz suyu sıcaklığı gayet ılık.

Yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmamak için sabah erkenden buraya gelebilirsiniz. Burada yeme-içme için güzel alternatifler var. Aşırı sıcaklar sizi bunalttığında buranın yerel marketi Çakmak Market’ten Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu, Goca Moğla Gazozu gibi yerel lezzetlerle serinlemeyi unutmayın 🙂

Akbük, Bodrum’a 80 km, Marmaris’e 55 km, Milas ilçesine 60 km, Muğla iline ise 52 km mesafededir. Akbük ile Bodrum-Milas Havaalanı arası 70 km Akbük ile Dalaman Havaalanı 85 km. Akbük Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Not: Akyaka Akbük Koyu’nu, Aydın Didim’de bulunan Akbük ile karıştırmayın. İkisi farklı yerler bilginiz olsun.

Akbük Koyu’na araçla ya da dolmuşla gidebilirsiniz. Araç ile gidişler için Akyaka Akbük arası 25 km ve yol tek şeritli. Yolun dar olmasından dolayı araç kullanırken dikkatli olun. Dolmuşla buraya gelmek için Akyaka’dan kalkan dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. S.S. 171 Nolu Muğla-Akbük-Ören Taşıyıcılar Kooperatifi dolmuşları yıl boyunca hizmet veriyor. (İrtibat Tel: 0536 834 71 75 – 0535 844 19 51)

Ula Damla Deresi

Muğla'da Gezilecek Yerler ula

Alın size Muğla’ya aşık olmak için bir neden daha. Muğla’da gezilecek yerler listesinde olan Damla Deresi gerçekten çok farklı bir yer. Kanyon misali arada akan bir dere ve dereyi çevreleyen tepelerden akan damlalar. Bu derede balıklar ve ördekler de bulunuyor.

Burası sıcaklık açısından oldukça serin bir yer. Telefon genel itibariyle çekmiyor. Çekmesin de zaten kafayı dinleyin biraz. Damla Deresi’ndeki işletmede güzel bir kahvaltı yapabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz. Gerçekten Muğla’ya gelirseniz görmeniz gereken bir yer burası. 

Damla Deresi Yerkesik’e 7 km, Akyaka’ya 21 km, Ula’ya 22 km uzaklıkta. Damla Deresi’ne Kerimoğlu Türküsü Evini ziyaret ettikten hemen sonra gidebilirsiniz. Arada çok az bir mesafe var. Buraya nereden gelecekseniz bilmiyorum ama toprak yollara girmeden gelmelisiniz. Buraya Akyaka üzerinden ayrı, Ula tarafından ayrı bir yoldan gelebilirsiniz. Damla Deresi’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yatağan Stratonikeia Antik Kenti

yatağan gezilecek yerler

Stratonikeia, bu antik kentin yeri biz de bambaşka. Burası Üstünle evlendikten sonra Muğla’da gittiğimiz ilk antik kent. Yeri bambaşka dedim ya, neden diye soracak olursanız hem buraya ilk defa gelişimiz hem de Stratonikeia’nın ölümsüz aşkların ve gladyatörlerin kenti olması bizi bizden aldı ve bu kente aşık olmamızı sağladı.😍

Bir antik kent düşünün ki içinde hala yaşayan insanlar var. Yatağan gezilecek yerler listesinde yer alan bu antik kentte Romalıların ve Osmanlıların ikamet yerleri iç içeymiş ve şu anda da burada insanlar yaşamlarına devam ediyor. Dünya’nın mermerden inşa edilen en büyük antik kentlerinden biri olan Stratonikeia’nın henüz %7’si keşfedilmiş.   

Stratonikeia, Muğla’nın Yatağan İlçesi’nin 7 km batısında, Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alıyor. Yatağan’dan Milas’a giderken yol üstünde ilk Lagina Antik Kenti’ni daha sonrada Stratonikeia’yı görüyorsunuz. İlk durağınız Stratonikeia olsun ikincisi Lagina. Stratonikeia’nın yol haritası ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yatağan Kül Gölü (Mavi Göl)

mavi göl kül göleti

Muğla’da gezilecek yerler listemin güzel bir noktasına daha geldik. Mavi Göl diğer adıyla Küldağı Gölü. Bu gölü Muğlalılar da dahil olmak üzere bir çok insan bilmiyor. İleride turizme kazandırılırsa oldukça güzel bir yer olacak eminim. Dark turizm noktası neden olmasın ki !

Yatağan Mavi Göl, Yatağan’da 35 yıldır faaliyet gösteren termik santralde elektrik üretmek için kullanılan kömürlerin kül halindeki atıkları ile yağmur sularının birleşmesiyle oluşmuş. Gölün çok enteresan bir yapısı var. Külün getirdiği tortular resmen gölün üstünü örtü gibi örtmüş durumda.

Burada yapacağınız tek şey fotoğraf çekmek ve gölün etrafında yürümek. Onun dışında içinde bulundurduğu kimyasallardan dolayı göle girilmesi yasak. Göl bazen yemyeşil oluyor bazen de turkuaz renginde oluyor. Sanırım bu durumda güneş etkili oluyor.

Yatağan Mavi Göl’ün herhangi bir giriş ücreti yok. Burada herhangi bir tesis de bulunmuyor. Geldiğinizde yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızda fayda var. 

Not: Mavi Göl’ün içinde bulunan kimyasallardan dolayı burada kesinlikle yüzmeyin. Hatta 1 saatten fazla kalmayın.

Milas Euromos Antik Kenti

Milas gezilecek yerler listesindeki favori antik kentimiz olan Euromos Antik Kenti Muğla’da gezip görülecek tarihi yerler arasında yer alıyor. Burası bizim en sevdiğimiz antik kentlerden biri. Neden diyecek olursanız manzarası efsane ve zeytinliklerin arasında kalmış güzel mi güzel bir yer. Zeytin hasat mevsiminde güzel zeytin de topluyoruz.😂

Euromos Antik Kenti, Milas’a 12 km uzaklıkta bulunuyor. Buradaki tapınak Anadolu’daki en korunmuş tapınaklardan biri. Bol bol fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin. Buranın tiyatrosu için yukarılara çıkmanız gerekiyor. Efsane fotoğrafları yukarı çıkarken yakalayacaksınız.

Euromos Antik Kenti’nin haritadaki konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Müze kart burada geçerli.

Milas Bafa Gölü

milas çevresinde gezilecek yerler

Muğla’da gezilecek yerler listesine Bafa Gölü ile devam ediyoruz. Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Muğla ile Aydın illeri arasında bulunan doğa harikası bir yer. Bafa Gölü, arkeolojik ve geleneksel değerlerin buluştuğu bir coğrafyaya sahip.

Tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanan Bafa Yöresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor. Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan Bafa Gölü, tarih olarak 1989’da Bafa Gölü Tabiat Park alanı olarak ilan edilmiş. Bafa Gölü’nün kıyısına inmek isterseniz anayol üzerinden Kapıkırı Köyüne sapmanız gerekli.

Bafa Gölü’nün uzunluğu 16 km, derinliği ise 25 metre. 260’ın üzerinde kuşa ev sahipliği yapan Bafa Gölü’nde bazı dönemlerde kötü koyular yayılabiliyor. Milas – Söke yolunda bulunan Bafa Gölü’nün manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız yol üzerinde bulunan çardaklarda oturabilirsiniz. Göl ile ilgili çok daha detaylı bilgi için sizi buraya alalım.

Bafa Gölü nerede ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Göle gitmek için en ideal yol şahsi ya da kiralık araç.

Bodrum Kalesi

bodrum gezilecek yerler

Muğla Gezilecek Yerler listesinin en turistik yeri olan Bodrum’a geliyoruz. Bodrum gezilecek yerler denildiğinde akla ilk Bodrum Kalesi gelir. Bodrum Kalesi, Bodrum’da gezilmesi gereken tarihi yerlerin en başında geliyor.

Bodrum hakim bir konumda bulunan Bodrum Kalesi, Bodrum’un simgesi ve en meşhur yeri durumunda. Her köşesi buram buram tarih kokan Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerine inşa edilmiş. Kalenin surlarına çıktığınızda Bodrum ayaklarınızın altında oluyor. Surlardan Bodrum’un enfes manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bodrum Kalesi aynı zamanda Türkiye’nin tek Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bodrum Kalesi’nin bölümleri aşağıdaki gibi:

Bodrum Kalesi’nin Bölümleri:

 • Amphora Sergisi
 • Doğu Roma Gemisi
 • Karyalı Prenses Salonu
 • İngiliz Kulesi
 • Türk Hamamı
 • Cam Batıkları Salonu
 • Sikke ve Mücevher Salonu
 • Alman Kulesi
 • Yılanlı Kule
 • Cam Salonu
 • İşkence Odaları (Zindan) 

Bodrum Kalesi, Bodrum’un tam kalbinde bulunuyor. Buranın önüne kadar araç ile ulaşım yok. Dolayısıyla aracınızı ya özel otoparka ya da ara sokaklara park edip Kale’ye yürüyerek geçeceksiniz. Bodrum Kalesi’nin yol tarifi ve haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz. müze kart burada geçerli.

Adres: Çarşı, Kale Caddesi, 48400 Bodrum/Muğla   
Telefon: (0252) 316 25 16

Bodrum Yel Değirmenleri

bodrum gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler – Bodrum Yel Değirmenleri

Muğla’da gezilecek yerler listesinde Bodrum’da en iyi manzara nerede izlenir sorusunun cevabı geldik. Eğer Bodrum manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız adres Bodrum Yel Değirmenleri. Burası Bodrum’un en meşhur yerlerinden biri. Bir tarafta Bodrum Merkez diğer tarafta Gümbet tarafı. Bodrum’a gelirseniz burada kesinlikle gün batırın ve güneşin süzülüşünü izleyin. Burayı Bodrum’da akşam gezilecek yerler listesine de ekleyebilirsiniz.

Gelelim yel değirmenlerine. Değirmenlerin durumu içler acısı. Geceleri alkolü fazla kaçıranların uğrak mekanı burası. Burası çöp yuvası. Umarım yetkililer buraya bir gün el atar. Çünkü gerçekten iyi değerlendirilmesi gereken bir yer.

Bodrum Yel Değirmenlerinin yol tarifi ve haritadaki konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Yolu çok az yokuş. Araç parkı sorunu yok.

Bodrum Antik Kenti

bodrum-yakini-gezilecek-yerler
bodrum-turistik-yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler – Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’da gezilecek yerler listesinde yer alan Bodrum Antik Tiyatrosu Bodrum’da bir çok etkinliğin ve konserin yapıldığı yer. Bodrum – Yalıkavak yolu üzerinde olan Bodrum Antik Tiyatrosu’nun karşı yol tarafından güzel Bodrum manzarasını izleyebilirsiniz.

Bodrum Antik Tiyatro’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Tiyatroyu, hafta içi 09:00-17:00 , hafta sonu 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum Antik Kentinin yol tarifi ve konumu için buraya tıklayabilirsiniz. Arabanızı etkinlik yoksa rahatça park edebilirsiniz, etkinlik varsa otopark şart.

Bodrum Turgutreis

bodrum gezilecek yerler
Muğla’da Gezilecek Yerler : Turgutreis

Turgutreis, yarımadanın Bodrum’dan sonraki en büyük yerleşim yeri. Adını Osmanlı Kaptanı olarak Akdeniz’de bir çok yeri fetheden Turgut Reis’ten almış. Turgutreis’in yaklaşık 2,5 km’lik kumsalı bulunuyor ve bu kumsal üzerinde bir çok otel ve pansiyon var. Turgutreis’e gelirseniz D-Marin Turgutreis Marinasını gezmeyi ihmal etmeyin. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivaline ev sahipliği yapıyor.

Turgutreis’e giderseniz Turgutreis Dağına çıkıp buradan bölgeyi kuş bakışı izleyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tarihi yel değirmenlerini de ziyaret edebilirsiniz. Turgutreis’te yapılacak diğer bir aktivite ise her cumartesi kurulan yerel pazardan alışveriş yapmak. Bu pazardan Ege’ye özgü otlar, yöresel yemekler ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Turgutreis’e Bodrum Otogar’dan kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akyarlar’dan dolmuş ile Turgutreis’e 15 dakikada varıyorsunuz. Dolmuş saatleri yazın erken saatlerde başlayıp geç saatlere kadar devam ediyor. Turgutreis’in haritadaki konumu için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Bodrum Yalıkavak

bodrumda nere gezilir
Muğla’da Gezilecek Yerler – Yalıkavak

Bodrum’un en elit ve cool yeri Yalıkavak’tayız. Bodrum merkeze 18 km uzaklıkta bulunan Yalıkavak’a Bodrum’dan dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Buraya gelirken Yalıkavak’ın manzarasının ne kadar mükemmel olduğunu göreceksiniz. Bir çok ünlünün burada evi bulunuyor. Yalıkavak’ta 43 yıldan beri her perşembe kurulan Yalıkavak Pazarını gezmeyi unutmayın. Yunan adalarından gelen bir çok yabancı da bu pazara ilgi gösteriyor. 

Yalıkavak denilince akla gelen şeylerden biri olan Yalıkavak Marina’dan (Palmarina) bahsetmek istiyorum. Burası gerçekten lüks ve kaliteli bir marina. Buranın mimarisine ve peyzajına büyük önem vermişler. Güvenlik üst düzey, garip tipli insan göremezsiniz. Lüks mağazalar ve restaurantların adresi burası. Yatçıların favori yeri olan Palmarina’da fiyatlarda kaliteyle doğru orantılı yüksek.

Bodrum Yalıkavak yol tarifi ve konumu için sizi buraya alalım.

Sandima Köyü

sandima köyü

Muğla’da farklı bir yer gezmek isterseniz size çok güzel bir önerim var. Buranının adı Sandima Köyü. Bu köy terk edilmiş, kimselerin yaşamadığı bir yer. Köyde tabiri caizse in cin top oynuyor. Çok enteresan, çok gizemli bir yer. Bodrumlular için tam hafta sonu gezilmelik bir yer.

Sandima Köyü yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip ve Türkmenlere ait bir köymüş. 1960’lı yıllardan sonra köyde yaşayanlar köyü terk etmeye başlamış ve zamanla köyde yaşayan kalmamış. Köyde 10’larca terk edilmiş vaziyette ev var. Evlere ek olarak köyde bir de terk edilmiş bir okul da bulunuyor.

Köyde 2000’li yıllarda yaşayan tek bir hane varmış. Bu haneye de Nuriş Sanat Evi demişler. İsmail Erkoca ve Nurten Erkoca çifti bu evde yaşıyormuş ve burayı sanat merkezine çevirmişler. Fakat biz gittiğimizde burada yaşayanların vefat ettiğini ve evin terk edildiğini duyduk.😢

Sandima Köyü, Yalıkavak’a yaklaşık 7-8 km uzaklıkta yer alıyor. Bence Bodrum’a ya da Yalıakavak’a gelirseniz burayı muhakkak keşfetmelisiniz. Çoğu kişi burayı bilmiyor. Kalabalık yok, gizem fazlasıyla var. Köyün konumu burada.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

bodrum yalıkavak gezilecek yerler

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü sergiler, konserler gibi çeşitli sanatsal etkinliklerin yanı sıra nişan, düğün, davet benzeri organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Kompleksin içinde Dibeklihan’ın kurucusu ve mimarı Gülay Altay Tezer Hanımefendi ve onun annesi merhum Nadide Altay’a ithaf edilmiş bir takı dükkanı da var.

Dibeklihan’da bir çok dükkan, restaurant ve galeri mevcut. Burada bulunan Sandık Odası’nda Anadolu halkının günlük yaşamında kullanmış olduğu ve unutulmaya yüz tutmuş çeşitli objeler sergileniyor. Burası gerçekten çok estetik ve sanatsal bir yer. Bol bol fotoğraf çekilebileceğiniz alanlar da mevcut.🙂

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Ziyaret saatleri ve konum için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Orak Adası

muğlada gezilecek yerler

Bodrum tekne turlarının vazgeçilmez noktası Orak Adası muhteşem bir güzelliğe sahip. Burada denizin rengi o kadar güzel ki içinizde turkuaz rengi çiçekler açıyor. Orak Adası Muğla ili Bodrum ilçesinde bulunan bir ada. Kargıcak Bükü’nün tam karşısında yer alıyor. Bodrum’un en güzel en özel yerlerinden biri olan Orak Adası adını nereden alıyor diye soracak olursanız havadan çekilen fotoğraflarında şeklinin orağa benzemesinden dolayı bu ismi almış. Bu ada ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz. Konum burada.

Bodrum Cennet Koyu

bodrum gezilecek yerler cennet koyu

Muğla’da gezilecek en güzel yerler listesinin son noktası olan Cennet Koyundayız. Göltürkbükü’ne oldukça yakın, adının hakkını veren bir yer Cennet Koyu. Burası Bodrum’a 20 km, Türkbükü’ne ise sadece 3 km uzaklıkta. Yeşil ile mavi iç içe. Deniz tertemiz. Cennet Koyu’nda herhangi bir tesis yok. El değmemiş ve kirletilmemiş bir yer. Bodrum gezilecek yerler listesinin denize girme açısından en güzel yeri diyebilirim.

Bodrum Cennet Koyu’na gitmek için aracınızın olması gerekiyor. Ya da Göltürkbükü’ne dolmuşla geldiyseniz 3 km’lik bir yürüyüşle Cennet Koyu’na ulaşabilirsiniz. Bodrum dışından aracınızla buraya gelecekseniz Torba Kavşağından sağa dönmelisiniz. Otobüsle geliyorsanız yolu uzatmamak için yine Torba Kavşağı’nda inmelisiniz. Bodrum Cennet Koyu konum ve yol haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

Muğla Gezilecek Yerler Sıkça Sorulan Sorular

Muğlada Gezilecek Yerler

Muğla’nın en büyük ilçesi neresidir?

Muğla’nın alan olarak en büyük ilçesi Seydikemer (2208 km²). Seydikemer ilçesini Milas (2067 km²) ilçesi takip ediyor. Muğla’nın nüfus olarak en kalabalık ilçesi ise Fethiye. Muğla merkez ise hem alan olarak hem de nüfus olarak bu yerlere kıyasla daha küçük. Muğla merkezde deniz de yok. Deniz beklentisi ile merkeze gelmeyin hayal kırıklığına uğrarsınız.😊

Muğla’da nereleri gezmeli?

Muğla, doğal güzellikleri, tarihi yerleri, plajları ve benzersiz manzaralarıyla ünlü bir şehir. Muğla’da gezip görülecek birçok yer var. İşte Muğla’da gezilecek bazı önemli yerler:
Bodrum Kalesi: Bodrum’un sembolü haline gelmiş olan bu tarihi kalenin içinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Hem kaleyi gezmek hem de müzeyi ziyaret etmek ilginç olabilir.
Ölüdeniz: Fethiye yakınlarında bulunan Ölüdeniz, dünyaca ünlü turkuaz rengi denizi ve eşsiz güzellikteki lagünü ile bilinir. Burada deniz paraşütü yapmak da oldukça popülerdir.
Saklıkent Kanyonu: Fethiye yakınlarında yer alan bu kanyon, yüksek kayalıklar arasından akan buz gibi suyun oluşturduğu muhteşem manzaralarıyla ünlüdür. Kanyonda yürüyüş yapabilir ve suyun içinde yürüyüş yapma deneyimi yaşayabilirsiniz.
Datça Yarımadası: Datça’nın doğal güzellikleri, temiz denizi ve sakin atmosferiyle ziyaretçilerin ilgisini çeker. Knidos Antik Kenti, Datça’nın en önemli tarihi yerlerindendir.
Dalyan: Kaunos Antik Kenti ve Kral Mezarları gibi tarihi kalıntıları, Caretta Caretta kaplumbağalarıyla ünlü İztuzu Plajı ve Dalyan’ın doğal güzellikleri burayı ziyaret etmek için cazip kılar.
Marmaris Kalesi: Marmaris’in simgelerinden biri olan kale, şehir merkezinde yer alır ve muhteşem bir deniz manzarasına sahiptir.
Akyaka: Azmak Nehri’nin yanı başında bulunan bu kasaba, doğal güzellikleri, rüzgar sörfü imkanları ve geleneksel mimarisiyle bilinir.
Muğla, doğasıyla, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ve eşsiz plajlarıyla ziyaretçileri cezbeden birçok yere ev sahipliği yapmaktadır. Tatil planınıza bağlı olarak, şehir içinde ve çevresinde bulunan bu yerleri ziyaret etmek keyifli bir deneyim olabilir.

Muğla’nın en güzel ilçesi neresidir?

Muğla, Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle ünlü bir şehir. Muğla’nın en güzel ilçesi kişisel tercihlere göre değişebilir çünkü her ilçenin kendine özgü güzellikleri bulunuyor. Fakat yıllardır Muğla’da yaşayan biri olarak Muğla’nın en güzel ilçesinin Fethiye olduğunu düşünüyorum. Sonrasında Bodrum, Marmaris ve Datça ilçeleri geliyor.

Muğla’da Gezilecek Yerler | 50 Tarihi ve Doğal Yer başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım güzel ve faydalı bir liste olmuştur. Biz içimizdeki keşfetme arzusuyla bir yerlere gidiyoruz ve kazandığımız tecrübeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Yazımı beğendiyseniz ve Muğla’da bizim kaçırdığımız sizin yakaladığınız gezilecek güzel yer varsa yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Musmutlu gezmeleriniz olsun.😊

11 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.