akyaka koyları ve plajları

Akyaka Koyları ve Plajları : En Güzel 10 Yer (Haritalı-Ayrıntılı)

Muğla’da nerede denize girilir diye sorarsanız bunun için bir çok yer sayabilirim size ama bu cevaplar arasında Akyaka Koyları ve Plajlarını farklı bir yere koyarım. Akyaka koyları ve plajlarının masmavi, tertemiz, cam gibi bir denizi var. Denize daldığınızda balıklarla yüzüyorsunuz, denizden başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda ise Akyaka’nın güzel yemyeşil dağlarını görüyorsunuz ve direkt kendinize ben cennette miyim diye soruyorsunuz.

Mavi ile yeşilin buluştuğu Akyaka koyları ve plajları bizim Muğla’daki en favori yerlerimiz arasında yer alıyor. Eminim siz de bu yerleri beğeneceksiniz. Hadi şimdi gelin bu koyları ve plajları detaylı inceleyelim.

NOT: Aşağıda yazdığım plaj ve koylara Sedir Adası ve İncekum hariç yürüyerek veya şahsi aracınızla gidebilirsiniz. Sadece tekne ile gidilebilen koyları buraya yazmadım. Tüm Akyaka koylarını keşfetmek istiyorsanız Akyaka’da konaklamanız ve burada tekne turuna katılmanız gerekiyor. Akyaka’da tekne turu için “Akyaka Tekne Turu Tavsiyesi” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Bu noktada Akyaka’yı meşhur kılan özgün bir mimariye sahip Akyaka evlerinde kalmanızı tavsiye ederim. Bizim de konakladığımız Akyaka Gülemce Apart ve Villa Akyaka evlerinin havasını oldukça güzel yansıtıyor. Bujuyollarda’dan selam getirdim derseniz özel indiriminiz cepte belirteyim.:)

AKYAKA KOYLARI VE PLAJLARI

2011 yılında “Yavaş Şehir” (Cittaslow) unvanı alan Akyaka, Gökova Körfezi’nde mavi ile yeşilin uyumla dans ettiği bir yer. Akyaka’nın koyları ve plajları Gökova Körfezindeki en favori yerlerimiz arasında. Deniz ve doğa efsane. Hele bir de deniz dalgasızsa değme keyfime dersiniz. Akyaka koyları ve plajları listeme Akyaka’da en bilindik yer olan Akyaka Plajı ile başlıyorum. Ama öncesinde tabiki haritamız.

Akyaka Koyları ve Plajları Listesi (Harita üzerinde zoom yapabilirsiniz.)

Akyaka Koyları ve Plajları Haritası:

 1. Akyaka Plajı
 2. Akyaka Burun 30
 3. 72 Merdiven Koyu
 4. Albay Koyu
 5. Maden İskelesi Plajı
 6. Çınar Plajı
 7. Turnalı Boncuk Koyu
 8. Akbük Koyu – Gökova
 9. Kite Beach
 10. Sedir Adası ve Kleopatra Plajı
 11. İncekum Plajı

Akyaka Halk Plajı – Akyaka Plajı

akyakada gezilecek yerler
akyaka halk plajı

Akyaka Plajı, Azmak Nehri ve Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunuyor. Burası gerçekten efsane güzellikte bir plaj. Akyaka Plajı, Akyaka gezilecek yerler listesinin en başında yer alıyor. Özellikle burada gün batımını kesinlikle izlemelisiniz. Akyaka gün batımı, Akyaka Plajı’ndan izlenir. Burada güneş Gökova Körfezi üzerinden batarken resmen gösteri yapıyor. Gelelim plajın detaylarına.

AKYAKA PLAJI NASIL VE YORUMLAR

Açıkça belirteyim ki; biz denize girmek için Akyaka Plajı’nı tercih etmiyoruz. Çünkü yazın burası çok ama çok kalabalık. Bir de Akyaka Plajı kumlu bir plaj. Biz taşlık plaj ve deniz seviyoruz. Yazının devamında göreceğiniz Akyaka’daki favori plajlarımız bize göre çok daha güzel.

Akyaka Plajı kumdan oluşan ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Akyaka Plajı’nda deniz kolay kolay derinleşmediği için iyi yüzme bilmeyenler burayı tercih edebilir. Deniz sahilden 200 metreye kadar boyunuzu aşmıyor. Mavi bayraklı Akyaka Plajı, 2016 yılında ‘engelsiz plaj’ unvanını da aldı. Akyaka Plajında işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi, kendi havlunuzu serip dilediğiniz gibi plajın tadını çıkarabilirsiniz.

akyaka denizi güzel mi
Akyaka Plajı Gün Batımı

Akyaka Plajı’nda yapılması gereken en önemli şey gün batımını izlemek. Gezinizi Akyaka Plajında gün batımına denk getirirseniz güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Tabi güneş güzel kızıllığını size bağışlarsa.

AKYAKA PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Akyaka Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burada keyif yapabilirsiniz. İsterseniz portatif sandalye atıp manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Akyaka Plajında belediyeden kiraladığınız şezlong ücreti 10 TL.

AKYAKA PLAJI NEREDE VE YOL TARİFİ

Akyaka Plajı, Akyaka’nın merkezinde bulunuyor. Akyaka Plajı’nın sol tarafında Azmak Nehri kalıyorken, sağ tarafında Akyaka Orman Kampı tarafı kalıyor. Akyaka Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Burun 30 Koyu

Akyaka Burun 30 Koyu, sahilden orman kampına çıkan merdivenlerin bulunduğu kısımda yer alıyor. Burası Akyaka halk plajından rahatlıkla görülüyor. Plajın ismini sağ kısmında çıkıntı yapan burun gibi bir kısımdan alıyor. 

Koy, burun olması nedeni ile derin bir debiye sahip. Deniz genel olarak dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız yüzmek için bu koyu tercih etmemenizi öneririm.

72 Merdiven Koyu

Akyaka Orman Kampı sınırları içinde kalan 72 Merdiven Koyu 72 tane dik ve dar bir merdivenle inilen küçük bir koy. Akyaka’daki diğer koy ve plajlar gibi bu koyun da manzarası çok güzel. Gökova Körfezi eşsiz güzelliğini size burada da sunuyor.

72 Merdiven Koyu’nda su sıcaklığı oldukça soğuk. Deniz turkuaz renginde. Suyun alt kısmı ılık, yüzeyden 5 cm’lik bölümü ise üst akıntı olmasından dolayı soğuk. Burada denize küçük bir beton platform üzerinden giriliyor.

Koy küçük olduğu için denize girebilecek kişi sayısı sınırlı. Bu koy, Albay Koyu ile neredeyse yan yana. Konumu haritada görebilirsiniz.

Albay Koyu

akyakada gezilecek yerler
akyakada gezilecek yerler

Albay Koyu, Akyaka Orman Kampı sınırları içerisinde kalıyor. Buraya koydan ziyade koycuk diyebiliriz.:) Albay Koyu’nda deniz biraz dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız bu koyda denize girmeyin ! Burada yapılacak en güzel şeyler kayaların üstüne sandalye atıp manzara eşliğinde keyif yapmak.

AKYAKA ALBAY KOYU’NUN HİKAYESİ

Albay Koyu hakkında bir çok rivayet bulunmakta; Rütbesi albay olan bir asker çok kıskançmış ve eşinin kalabalık bir yerde denize girmesine izin vermiyormuş. Albayın eşi ancak bu koyda albayın askerlerinin denize arkaları dönük dizilmesi ile yüzebiliyormuş. Başka bir rivayete göre de albay çok sevdiği oğlunu ansızın kaybetmiş ve bu acıyla koya gelip burada kalmaya başlamış.

Albay Koyu’nun gerçek hikayesine gelince; Albay, 1950’lerden beri oğlunu alıp bu bölgede kamp kurarmış. Albay sürekli bu bölgede kalınca halk tarafından burası Albay Koyu olarak anılmaya başlanmış.

ALBAY KOYU NEREDE ?

Albay Koyu Nerede? Akyaka Orman Kampı’nın içinden inen patika bir yol sizi Albay Koyu’na götürecek. Tekrar belirteyim, burada denize merdivenle iniliyor, deniz derin ve dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin. Albay Koyu’nun konumu haritada 4 numaralı yerde.

Çınar Plajı

akyaka gezilecek yerler çınar plajı
Akyaka Koyları ve Plajları – Çınar Plajı

Çınar Plajı ile birlikte Akyaka’dan Akbük’e giderken yol üzerindeki gezilecek yerleri anlatacağım. Akyaka Akbük arası bizim favori güzergahımız. Bu rotada bol bol plaj var. Bizim favori plajımız da burada.

Bu güzergahtaki ilk durağımız Çınar Plajı. Çınar Plajı Akyaka’ya sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Ölüdeniz’e çok benziyor ve Ölüdeniz’in minyatürü gibi. Buranın konumu ve doğası gerçekten inanılmaz güzel. Çınar Plajında deniz Azmak Nehriyle birleştiği için deniz suyu biraz soğuk. Plaj küçük taşlardan oluşuyor.

Çınar Plajı’nın işletmesi özel bir işletme tarafından yapılıyor. Burada yazın araç parkı ücretli bunun yerine aracınızı plaja inen yol üzerine park edip plaja yürüyerek geçebilirsiniz. İşletme gerçi yol kenarına duba koyarak uyanıklık yapmaya çalışmış ama bu durum aklınızda bulunsun. Buradaki işletmede fiyatlar pahalı aklınızda bulunsun. İşletmenin kendini geliştirmesi lazım.

NOT: Akyaka Akbük arasında orman ile deniz iç içe olduğundan bu kısımlarda arı sayısı biraz fazla. Çocuk varsa dikkatli olmanızda fayda var.

AKYAKA ÇINAR PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Çınar Plajı’nın giriş ücreti 25 TL. Bu ücreti ister şezlong kiralamada isterseniz yeme içme noktasında kullanabilirsiniz. Kışın giriş ücreti alınmıyor.

ÇINAR PLAJI NEREDE VE YOL TARİFİ

Çınar Plajı Akyaka’ya oldukça yakın konumda. Çınar Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Turnalı Plajı

akyaka koyları ve plajları turnalı koyu
Akyaka Koyları ve Plajları : Turnalı Plajı
aykaya turnalı plajı

Akyaka koyları ve plajları yazımıza bizim en favori yerimiz olan Turnalı Koyu ile devam ediyoruz. Turnalı Koyunu gerçekten çok ama çok seviyoruz. Bu koyda sizi inanılmaz güzel bir deniz bekliyor. Akyaka’nın kalabalıklığından sıkıldıysanız ve masmavi bir denize girmek istiyorsanız burayı şiddetle öneririm.

Sessiz sakin enfes bir manzaraya sahip Turnalı Koyu, yazın bile çok kalabalık olmuyor. Burada işletme tarzı bir yer yok. Köylü ablalar ayran gözleme gibi birkaç şey satıyor. Buraya gelirken yiyecek noktasında tedbirli gelirseniz daha güzel olur.

Şezlong şemsiye isterseniz koya yakın pansiyonların kiralama hizmeti var. 20-30 TL’ye 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralayabilirsiniz. Deniz taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Son olarak Akyaka’da kamp yapmak isterseniz burası kamp için oldukça ideal. Kendi çadırınız olması şartıyla burada güzel bir kamp yapabilirsiniz.

Burası için özel olarak söylüyorum. Turnalı Koyu’na bizim tavsiyemizle giderseniz ve burayı beğenirseniz yorumlarınızı aşağıda bizle paylaşmayı unutmayın.:)

AKYAKA TURNALI KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Turnalı Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz.

AKYAKA TURNALI KOYU NEREDE ?

Akyaka Turnalı Koyuna gitmenin en kolay ve güzel yolu kendi aracınızla buraya ulaşmak. Akyaka Turnalı Koyu arası yaklaşık 17 km. Akbük’e giderken aracınızla küçük bir patika yoldan denizin kenarına kadar inebiliyorsunuz. Turnalı Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akbük Plajı

muğla akbük koyu ve plajı
Akyaka Koyları ve Plajları – Akbük Plajı

Cam gibi bir deniz, masmavi sular ve enfes bir manzara. Akbük, Akyaka gezilecek yerler listesinin parlayan yıldızı. Akbük Koyu, Akyaka merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Akbük Plajı’nın denizi akvaryum gibi burada balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Akbük’te deniz birden derinleşiyor yüzme bilenler için avantajlı, sahili çakıl taşlı ama denize girdikten sonrası ince kum oluyor. Deniz suyu sıcaklığı gayet ılık.

Yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmamak için sabah erkenden buraya gelebilirsiniz. Burada yeme-içme için güzel alternatifler var. Aşırı sıcaklar sizi bunalttığında buranın yerel marketi Çakmak Market’ten Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu, Goca Moğla Gazozu gibi yerel lezzetlerle serinlemeyi unutmayın 🙂

AKYAKA AKBÜK KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Akbük Koyu’nun araç ile giriş ücreti 15 TL. Aracınızı girişe gelmeden uygun bir yere park edip ücret vermeyebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye ücreti ise 30 TL. Akbük Plajında halk plajı için en başta alan var ama plajın çoğunu işletmeler şezlonglarla kaplamış.

Edit: Son gittiğimizde (Haziran 2021) herhangi bir giriş ücreti alınmadı. Otopark için de ücret ödemedik. Şezlong ve şemsiye ücreti 50 TL olmuş.

muğla akbük koyu ve plajı
Akyaka Koyları ve Plajları – Akbük Drone Görüntüsü

AKYAKA AKBÜK KOYU’NA NASIL GİDİLİR ?

Akbük Koyu’na araçla ya da dolmuşla gidebilirsiniz. Araç ile gidişler için Akyaka Akbük arası 25 km ve yol tek şeritli. Yolun dar olmasından dolayı araç kullanırken dikkatli olun. Dolmuşla buraya gelmek için Akyaka’dan kalkan dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. S.S. 171 Nolu Muğla-Akbük-Ören Taşıyıcılar Kooperatifi dolmuşları yıl boyunca hizmet veriyor. (İrtibat Tel: 0536 834 71 75 – 0535 844 19 51)

AKBÜK KOYU NEREDE ?

Akbük, Bodrum’a 80 km, Marmaris’e 55 km, Milas ilçesine 60 km, Muğla iline ise 52 km mesafededir. Akbük ile Bodrum-Milas Havaalanı arası 70 km Akbük ile Dalaman Havaalanı 85 km. Akbük Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Akyaka Akbük Koyunu, Aydın Didim’de bulunan Akbük ile karıştırmayın. İkisi farklı yerler bilginiz olsun. Akbük ile ilgili yazdığım detaylı gezi rehberi burada. (https://bujuyollarda.com/mugla-akbuk-koyu-ve-plaji/)

Kite Beach

akyaka koyları ve plajları
Akyaka Koyları ve Plajları – Kite Beach

Türkiye’de kitesurf denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Akyaka Kite Beach upuzun bir plaja sahip. Seyahat ve spor severler buraya kitesurf için geliyor. Plajda rüzgar püfür püfür. Plajda ihtiyacınız olabilecek her türlü imkan var. Kitesurf öğrenmek istiyorsanız burası çok ideal bir yer. Kite sahiline Akyaka’dan kıyıdan yürüyerek de gelebilirsiniz.

Plajda kitesurf yapmak için eğitim almanız gerekiyor. Bunun için surf okulları mevcut. Girmeden önce buradaki okulların sitelerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. rüzgar bol olduğundan Kite Beach, Kiteboard öğrenmek ve geliştirmek için harika bir yer.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı

sedir adası gezi rehberi
sedir adası gezi rehberi

Marmaris Koyları ve Plajları listesinde yer alan fakat Akyaka’ya konum olarak yakın olan Kleopatra Plajına geldik. Kleopatra Adası namı diğer Sedir Adası aslında coğrafi olarak Muğla’nın Ula ilçesine bağlı iken genelde Marmaris ile anılıyor. Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti ve ünlü Kleopatra Plajı olarak da biliniyor.

Sedir Adası’na nasıl gidilir ? İlk olarak Sedir Adası, Muğla’ya 62 km, Marmaris’e 23 km mesafede konumlanıyor. Adaya Marmaris’in Çamlı Köyü’nden düzenli olarak yapılan tekne seferleriyle 45 dakikaya ulaşabiliyorsunuz. Sedir Adası’na gidiş geliş ulaşım bedeli 2021 yılı için 75 TL. Son olarak buraya kadar gelmişken İncekum Plajı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Sedir Adası, Kleopatra Plajı Giriş Ücreti:

Sedir Adası, Kleopatra Plajı’na giriş ücreti kişi başı 75 TL (2021 yılı), ancak Müze Kart sahibi iseniz adaya giriş ücretsiz. Müze kart candırrrr.:) Kleopatra plajında şezlonglar ücretsiz. Sedir Adasına gelip piknik yapmak isterseniz hazırlıklı gelmenizde fayda var. Adada şartlar biraz pahalı. Adanın para birimi sanki dolar 🙂 Ha bir de dalış noktasında yanınızda şnorkeliniz kesinlikle olsun.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz çok kapsamlı yazdığımız Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Hakkında Her Şey (https://bujuyollarda.com/sedir-adasi-ve-kleopatra-plaji/) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

İncekum Plajı

akyaka etrafında gezilecek yerler
Akyaka Koyları ve Plajları – İncekum Plajı

Akyaka – Marmaris arasında kalan ve Akyaka’ya yakın konumda yer alan bir diğer güzel plak İncekum Plajı’dır.İncekum Plajı’nın denizi tertemiz ve cam gibi. Plaj, Akyaka’ya yaklaşık 28 km uzaklıkta yer alıyor. İncekum Plajı giriş ücreti en son 25 TL‘idi.

İçeride şezlong, şemsiye kullanırsanız bu ücret de ayrıca alınıyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek serbest. Yanınızda bol miktarda içecek olsun. Girişten sonra traktör römorkunda 750 m yolculuktan sonra plaja ulaşıyorsunuz. Römork derken oturmak için yerler yapılmış şirin bir araca dönüştürülmüş.

İncekum Plajı’nın müthiş güzellikte bir kumu var. Denizin rengi insanı büyülüyor. Burası yazın özellikle hafta sonları oldukça kalabalık. Buraya öğlen saat 12 den önce gelmenizi tavsiye ederim. Hafta içi biraz daha sakin. İncekum Plajı’nın konumu burada.

Akyaka Koyları ve Plajları yazımın sonuna geldik. Akyaka ile ilgili yazdığım tüm yazıların bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Sormak ya da paylaşmak istediğiniz bir şey olursa yorumlar kısmına beklerim. Musmutlu gezmeler.:)

AKYAKA NEREDE | AKYAKA’YA NASIL GİDİLİR
AKYAKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ|EN GÜZEL 18 YER
AKYAKA’DA NE YAPILIR | YAPILACAK EN İYİ 11 AKTİVİTE
AKYAKA TEKNE TURU TAVSİYESİ
AKYAKA’DA NEREDE KALINIR | AKYAKA OTEL TAVSİYELERİ

AKYAKA’DA NE YENİR | AKYAKA RESTAURANT ÖNERİLERİ
AKYAKA GECE HAYATI | AKYAKA’DA GECE NE YAPILIR

4 Comments

 • Bora Kılıç

  Ben Muğla’da büyümüş biriyim. Çınar Plajı’nda hiçbirşey yokken 90’larda biz oraya balığa giderdik Akyaka’dan tekneyle. Daha sonra burada çektiğim bir sürü resim ve videoyu nette yayınlayınca insanlar gördüler ve sormaya başladılar; nerede burası, nasıl gideriz, nerede kalırız vs vs. Ben de bildiklerimi söyledim soranlara (hala da sormaya devam ediyorlar ben de söylemeye devam ediyorum). Böylece burası meşhur oldu. Geçen yaz gittiğimde ise beni tekim diye içeri almadılar. Sadece aileleri alıyoruz çünkü çok şikayet geldi vs vs dediler. Ben de tartışmaya gerek yok deyip tamam iyi günler diyerek ayrıldım. Flickr hesabında 26 bin resmi olan, Youtube kanalında 900 videosu olan kişiyim. Çoğunluğu da Ege ve Akdeniz sahillerine ait bu resimlerin ve videoların ve hepsi de yüksek kalitede ve çözünürlükte. Eski bir balıkçı, denizci, tur teknesici olduğum için ve 35 yıldır (Yaşım 48) bu bölgeleri karadan ve denizden gezdiğim için buraları en iyi bilenlerden biriyim. Cennet ülkemizi yerli ve yabancı turiste tanıtıyorum ama bazen acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmüyor değilim çünkü benim tanıtımını yaptığım birçok yer sonradan fena halde bozuldu. Bunlara 2 örnek daha vereyim. Birisi Akbük Plajı, diğeri ise Sedir Adası…Daha çok şey yazarım da buraya sığmaz…

  • BujuYollarda

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Biz de blogger olarak gezdiğimiz gördüğümüz yerleri paylaşıyoruz. Muğla özelinde bize de bazen “buralar saklı kalsın paylaşmayın” diyenler oluyor. Fakat yazmasak da paylaşmasak da sosyal medya sayesinde zaten bir çok yer çok daha ilgi görüyor. Dijital bir dünyadayız artık.

   Ne yazık ki özellikle Akyaka son zamanlarda çok farklı bir yer oldu. Yazın neredeyse adım atacak yer yok hakeza Akbük içinde geçerli bir durum. Bu durum kısa vadede değişmeyecek. Umarım çok daha kötü duruma gelmezler…

 • Selda

  Merhaba, yazınızı okuyarak ve verdiğiniz konumu kullanarak Turnalı Koyu’na geldik, burada Boncuk Camping diye bir yer var sizin bahsettiğiniz alan tam olarak neresi oluyor. Boncuk Camping giriş ücreti istiyor, anlattığınız ücretsiz ve sakin yerleri bulamıyoruz 🙂

  • Bujuyollarda

   Merhaba,
   Turnalı’nın giriş ücreti kesinlikle yoktur. Bahsettiğiniz işletmenin girişinden girdiğiniz için ücret istenmiştir ki bu da çok saçma. Turna’nın asıl girişini bulmanız gerekiyor. Sakin yer yüksek sezonda çok zor ama bir nebzede olsa Turnalı daha rahattır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.