akyaka akbük plajı

AKYAKA KOYLARI VE PLAJLARI : EN GÜZEL ÖNERİLER

Muğla’da nerede denize girilir diye sorarsanız bunun için bir çok yer sayabilirim size ama bu cevaplar arasında Akyaka Koyları ve Plajları ‘nı farklı bir yere koyarım. Akyaka Koyları ve Plajlarının masmavi, tertemiz, cam gibi bir denizi var. Denize daldığınızda balıklarla yüzüyorsunuz, denizden başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda ise Akyaka’nın güzel yemyeşil dağlarını görüyorsunuz ve kendinize ben cennette miyim diye soruyorsunuz. Mavi ile yeşilin buluştuğu Akyaka Koyları ve Plajları bizim Muğla’daki en favori denize girdiğimiz yerler arasında. Eminim siz de bu yerleri beğeneceksiniz. Hadi şimdi gelin bu koyları ve plajları detaylı inceleyelim.

NOT: Aşağıda yazdığım plaj ve koylara yürüyerek veya şahsi aracınızla gidebilirsiniz. Sadece tekne ile gidilebilen koyları buraya yazmadım !

AKYAKA HALK PLAJI / AKYAKA PLAJI
akyakada gezilecek yerler
akyaka halk plajı

Akyaka Plajı, Azmak Nehri ve Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunuyor. Burası gerçekten efsane güzellikte bir plaj. Özellikle burada gün batımını kesinlikle izlemelisiniz. Akyaka gün batımı, Akyaka Plajın’dan izlenir. Burada güneş Gökova Körfezi üzerinden batarken resmen gösteri yapıyor.

AKYAKA PLAJI NASIL VE YORUMLAR

Biz denize girmek için Akyaka Plajını tercih etmiyoruz. Çünkü yazın burası çok ama çok kalabalık. Bir de biz taşlık deniz seviyoruz. Yazının devamında göreceğiniz Akyaka’daki favori plajlarımız bize göre çok daha güzel.

Akyaka Plajı kumdan oluşan ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Akyaka Plajı’nda deniz kolay kolay derinleşmediği için iyi yüzme bilmeyenler burayı tercih edebilir. Deniz sahilden 200 metreye kadar boyunuzu aşmıyor. Mavi bayraklı Akyaka Plajı, 2016 yılında ‘engelsiz plaj’ unvanını da aldı. Akyaka Plajında işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi, kendi havlunuzu serip dilediğiniz gibi plajın tadını çıkarabilirsiniz.

akyaka koyları ve plajları akyaka halk plajı
Akyaka Plajı Gün Batımı

Akyaka Plajı’nda yapılması gereken en önemli şey gün batımını izlemek. Gezinizi Akyaka Plajında gün batımına denk getirirseniz güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

AKYAKA PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Akyaka Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burada keyif yapabilirsiniz. İsterseniz portatif sandalye atıp manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Akyaka Plajında belediyeden kiraladığınız şezlong ücreti 10 TL.

AKYAKA PLAJI NEREDE VE YOL TARİFİ

Akyaka Plajı, Akyaka’nın merkezinde bulunuyor. Akyaka Plajı’nın sol tarafında Azmak Nehri kalıyorken, sağ tarafında Akyaka Orman Kampı tarafı kalıyor. Akyaka Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ALBAY KOYU
akyakada gezilecek yerler
akyakada gezilecek yerler

Albay Koyu, Akyaka Orman Kampı sınırları içerisinde kalıyor. Buraya koydan ziyade koycuk diyebiliriz.:) Burada deniz biraz dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin. Burada yapılacak en güzel şeyler kayaların üstüne sandalye atıp manzara eşliğinde keyif yapmak.

AKYAKA ALBAY KOYU’NUN HİKAYESİ

Albay Koyu hakkında bir çok rivayet bulunmakta; Rütbesi albay olan bir asker çok kıskançmış ve eşinin kalabalık bir yerde denize girmesine izin vermiyormuş. Albayın eşi ancak bu koyda albayın askerlerinin denize arkaları dönük dizilmesi ile yüzebiliyormuş. Başka bir rivayete göre de albay oğlunu kaybetmiş. bu acıyla koya gelip kalmaya başlamış.

Albay Koyu’nun gerçek hikayesine gelince; Albay, 1950’lerden beri oğlunu alıp bu bölgede kamp kurarmış. Albay sürekli bu bölgede kalınca halk tarafından burası Albay Koyu olarak anılmaya başlanmış.

ALBAY KOYU’NA NASIL GİDİLİR ?

Akyaka Orman Kampı’nın içinden inen patika bir yol sizi Albay Koyu’na götürecek. Tekrar belirteyim, burada denize merdivenle iniliyor, deniz derin ve dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin.

ÇINAR PLAJI

Çınar Plajı ile birlikte Akyaka’dan Akbük’e giderken yol üzerindeki gezilecek yerleri anlatacağım. Akyaka Akbük arası bizim favori güzergahımız. Bu rotada bol bol plaj var. Bizim favori plajımız da burada.

Bu güzergahtaki ilk durağımız Çınar Plajı. Çınar Plajı Akyaka’ya sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Ölüdeniz’e çok benziyor ve Ölüdeniz’in minyatürü gibi. Buranın konumu ve doğası gerçekten inanılmaz güzel. Çınar Plajında deniz Azmak Nehriyle birleştiği için deniz suyu biraz soğuk. Plaj küçük taşlardan oluşuyor.

Çınar Plajı’nın işletmesi özel bir işletme tarafından yapılıyor. Burada yazın araç parkı ücretli bunun yerine aracınızı plaja inen yol üzerine park edip plaja yürüyerek geçebilirsiniz. İşletme gerçi yol kenarına duba koyarak uyanıklık yapmaya çalışmış ama bu durum aklınızda bulunsun. Buradaki işletmede fiyatlar pahalı aklınızda bulunsun. İşletmenin kendini geliştirmesi lazım.

NOT: Akyaka Akbük arasında orman ile deniz iç içe olduğundan bu kısımlarda arı sayısı biraz fazla. Çocuk varsa dikkatli olmanızda fayda var.

ÇINAR PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ

Çınar Plajı’nın giriş ücreti 25 TL. Bu ücreti ister şezlong kiralamada isterseniz yeme içme noktasında kullanabilirsiniz. Kışın giriş ücreti alınmıyor.

ÇINAR PLAJI NEREDE VE YOL TARİFİ

Çınar Plajı Akyaka’ya oldukça yakın konumda. Çınar Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKYAKA TURNALI PLAJI
akyaka koyları ve plajları turnalı koyu
Akyaka Koyları ve Plajları : Turnalı Plajı
aykaya turnalı plajı

Akyaka koyları ve plajları yazımıza bizim en favori yerimiz olan Turnalı Koyu ile devam ediyoruz. Turnalı Koyunu gerçekten çok ama çok seviyoruz. Bu koyda sizi inanılmaz güzel bir deniz bekliyor. Akyaka’nın kalabalıklığından sıkıldıysanız ve masmavi bir denize girmek istiyorsanız burayı şiddetle öneririm. Sessiz sakin enfes bir manzaraya sahip Turnalı Koyu, yazın bile çok kalabalık olmuyor. Burada işletme tarzı bir yer yok. Köylü ablalar ayran gözleme gibi birkaç şey satıyor. Buraya gelirken yiyecek noktasında tedbirli gelirseniz daha güzel olur. Şezlong şemsiye isterseniz koya yakın pansiyonların kiralama hizmeti var. 20-30 TL’ye 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralayabilirsiniz. Deniz taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Son olarak Akyaka’da kamp yapmak isterseniz burası kamp için oldukça ideal. Kendi çadırınız olması şartıyla burada güzel bir kamp yapabilirsiniz.

Burası için özel olarak söylüyorum. Turnalı Koyu’na bizim tavsiyemizle giderseniz ve burayı beğenirseniz yorumlarınızı aşağıda bizle paylaşmayı unutmayın.:)

AKYAKA TURNALI KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Turnalı Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz.

AKYAKA TURNALI KOYU NEREDE ?

Akyaka Turnalı Koyuna gitmenin en kolay ve güzel yolu kendi aracınızla buraya ulaşmak. Akyaka Turnalı Koyu arası yaklaşık 17 km. Akbük’e giderken aracınızla küçük bir patika yoldan denizin kenarına kadar inebiliyorsunuz. Turnalı Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

AKBÜK PLAJI
akyaka koyları ve plajları akbük plajı
Akyaka Akbük Plajı

Cam gibi bir deniz, masmavi sular ve enfes bir manzara. Akbük, Akyaka gezilecek yerler listesinin parlayan yıldızı. Akbük Koyu, Akyaka merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Akbük Plajı’nın denizi akvaryum gibi burada balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Akbük’te deniz birden derinleşiyor yüzme bilenler için avantajlı, sahili çakıl taşlı ama denize girdikten sonrası ince kum oluyor. Deniz suyu sıcaklığı gayet ılık.

Yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmamak için sabah erkenden buraya gelebilirsiniz. Burada yeme-içme için güzel alternatifler var. Aşırı sıcaklar sizi bunalttığında buranın yerel marketi Çakmak Market’ten Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu, Goca Moğla Gazozu gibi yerel lezzetlerle serinlemeyi unutmayın 🙂

AKYAKA AKBÜK KOYU GİRİŞ ÜCRETİ

Akbük Koyu’nun araç ile giriş ücreti 15 TL. Aracınızı girişe gelmeden uygun bir yere park edip ücret vermeyebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye ücreti ise 30 TL. Akbük Plajında halk plajı için en başta alan var ama plajın çoğunu işletmeler şezlonglarla kaplamış.

AKYAKA AKBÜK KOYU’NA NASIL GİDİLİR ?

Akbük Koyu’na araçla ya da dolmuşla gidebilirsiniz. Araç ile gidişler için Akyaka Akbük arası 25 km ve yol tek şeritli. Yolun dar olmasından dolayı araç kullanırken dikkatli olun. Dolmuşla buraya gelmek için Akyaka’dan kalkan dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. S.S. 171 Nolu Muğla-Akbük-Ören Taşıyıcılar Kopperatifi dolmuşları yıl boyunca hizmet veriyor. (İrtibat Tel: 0536 834 71 75 – 0535 844 19 51)

AKBÜK KOYU NEREDE ?

Akbük, Bodrum’a 80 km, Marmaris’e 55 km, Milas ilçesine 60 km, Muğla iline ise 52 km mesafededir. Akbük ile Bodrum-Milas Havaalanı arası 70 km Akbük ile Dalaman Havaalanı 85 km. Akbük Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Akyaka Akbük Koyunu, Aydın Didim’de bulunan Akbük ile karıştırmayın. İkisi farklı yerler bilginiz olsun.

Akyaka hakkında yazdığım diğer tüm yazılar için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz. Mutlu Gezmeler.:)

AKYAKA NEREDE | AKYAKA’YA NASIL GİDİLİR
AKYAKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ | EN GÜZEL 10 YER
AKYAKA’DA NE YAPILIR | YAPILACAK EN İYİ 11 AKTİVİTE
AKYAKA’DA NE YENİR | AKYAKA RESTAURANT ÖNERİLERİ
AKYAKA’DA NEREDE KALINIR | AKYAKA OTEL TAVSİYELERİ
AKYAKA GECE HAYATI | AKYAKA’DA GECE NE YAPILIR

2 Comments

 • Bora Kılıç

  Ben Muğla’da büyümüş biriyim. Çınar Plajı’nda hiçbirşey yokken 90’larda biz oraya balığa giderdik Akyaka’dan tekneyle. Daha sonra burada çektiğim bir sürü resim ve videoyu nette yayınlayınca insanlar gördüler ve sormaya başladılar; nerede burası, nasıl gideriz, nerede kalırız vs vs. Ben de bildiklerimi söyledim soranlara (hala da sormaya devam ediyorlar ben de söylemeye devam ediyorum). Böylece burası meşhur oldu. Geçen yaz gittiğimde ise beni tekim diye içeri almadılar. Sadece aileleri alıyoruz çünkü çok şikayet geldi vs vs dediler. Ben de tartışmaya gerek yok deyip tamam iyi günler diyerek ayrıldım. Flickr hesabında 26 bin resmi olan, Youtube kanalında 900 videosu olan kişiyim. Çoğunluğu da Ege ve Akdeniz sahillerine ait bu resimlerin ve videoların ve hepsi de yüksek kalitede ve çözünürlükte. Eski bir balıkçı, denizci, tur teknesici olduğum için ve 35 yıldır (Yaşım 48) bu bölgeleri karadan ve denizden gezdiğim için buraları en iyi bilenlerden biriyim. Cennet ülkemizi yerli ve yabancı turiste tanıtıyorum ama bazen acaba yanlış mı yapıyorum diye düşünmüyor değilim çünkü benim tanıtımını yaptığım birçok yer sonradan fena halde bozuldu. Bunlara 2 örnek daha vereyim. Birisi Akbük Plajı, diğeri ise Sedir Adası…Daha çok şey yazarım da buraya sığmaz…

  • BujuYollarda

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Biz de blogger olarak gezdiğimiz gördüğümüz yerleri paylaşıyoruz. Muğla özelinde bize de bazen “buralar saklı kalsın paylaşmayın” diyenler oluyor. Fakat yazmasak da paylaşmasak da sosyal medya sayesinde zaten bir çok yer çok daha ilgi görüyor. Dijital bir dünyadayız artık.

   Ne yazık ki özellikle Akyaka son zamanlarda çok farklı bir yer oldu. Yazın neredeyse adım atacak yer yok hakeza Akbük içinde geçerli bir durum. Bu durum kısa vadede değişmeyecek. Umarım çok daha kötü duruma gelmezler…

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir