akyaka tekne turu tavsiyesi

Akyaka Tekne Turu Tavsiyesi – Fiyatlar – Rotalar (2023)

Akyaka, Gökova Körfezi’nin incisi. Son yılların en gözde tatil yerlerinden. Akyaka’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri şüphesiz tekne turuna çıkmak. Akyaka tekne turu ile eşsiz güzellikteki koyları keşfedebilir, keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Akyaka’da her koya araba ile gidilemiyor. Bu el değmemiş bakir koylarda yüzmek için en iyi seçenek günübirlik tekne turlarına katılmak. Akyaka koyları ve plajları her noktası ile keşfedilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Şimdi sizi harika koylarla buluşturacak, mavinin yeşilin bin bir tonuyla tanıştıracağım. Parmaklarımız buruşana kadar çıkmadığımız bu turkuaz sular tatil özleminizi depreştirirse karışmam.😀 Akyaka tekne turu rotası, fiyatları, tavsiyesi ve bizim deneyimimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olacağınız rehberime başlıyorum halde. Keyifli okumalar 😊

Not: Bu zamana kadar Muğla’da çıktığım tekne turları ile ilgili yazdığım yazıların bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Özellikle Muğla’da tekne turu düşüyorsanız bu yazılarıma muhakkak göz atın.

Akyaka Tekne Turu

Akyaka günübirlik tekne turu sabah 10.30 saatinde başlayıp akşam 17.30-18.30 saatlerinde bitiyor. Akyaka sahilinin hemen yanındaki mendirekten kalkış yapılıp yine aynı yere yolcular bırakılıyor. Akyaka tekne turlarının kalkış yerinin konumu burada.

Akyaka tekne turunda verilen öğle yemeğinin ücreti ödediğiniz tekne turu ücretine dahil. Yemeğe ek olarak meyve ikramı da oluyor. Bunların dışında içtiğiniz tüm içecekler ekstra. Tekneye atıştırmalık bir şeyler getirebiliyorsunuz.

Rota olarak Akyaka’da tekne turları genel olarak 5 ayrı koya götürüyor ve buralarda yarım saatle 1 saat arası yüzme molası veriyor. Hava durumuna ve koyların kalabalıklığına göre de rotada değişmeler olabiliyor. Koylar oldukça güzel. Eminim çoğunu seveceksiniz.

Not: Baştan belirteyim; yazımı detaylı yazacağımdan kolay bulabilin diye rezervasyon numarasını en üste koyuyorum. Akyaka Tekne Turu rezervasyonu için Whatsapp’tan hızlıca iletişime geçip tur tarihi ve tura kaç kişi katılacağınızı söyleyin yeter. Bu numaradan hem günübirlik dolmuş tekne, hem günübirlik özel tekne kiralama hem de konaklamalı tekne turu için bilgi alabilirsiniz.
Telefon/WhatsApp: 05304353627

Akyaka Tekne Turu Rotaları

Akyaka’da o kadar çok koy ve plaj var ki, bunların bazılarına kara yoluyla gidilebilse de bazılarına yalnızca denizden ulaşım var. Üstelik karayoluyla gidilebilen koyların da bazılarına ulaşım biraz zahmetli. O nedenle bir taşla üç kuş vurmak için tekne turuna çıkmak en iyi seçenek.

Akyaka günübirlik tekne turunda genellikle 5 koya gidiliyor. Hangi koylara gidileceği de o günkü hava koşullarına, koyun kalabalık olma durumuna göre değişebiliyor. Akyaka tekne turu rotası şu koylardan oluşuyor.

Akyaka Tekne Turu Rotası

 • Ziraatçiler Koyu
 • İncekum Plajı
 • Sedir Adası
 • Lacivert Koy
 • Gelibolu Su Altı Mağaraları (Tavşan Adası)
 • Kandilli
 • Zeytinlik Koyu

Ziraatçiler Koyu

Şimdi gelelim bizim katıldığımız Akyaka tekne turu detaylarına. Gittiğimiz koylardan, yediğimiz yemeğe teknenin içinden koyların durumuna kadar her şeyi detaylı şekilde yazmaya çalışacağım. İlk durağımız Ziraatçiler Koyu.

Ziraatçiler Koyu Akyaka’nın kara yoluyla ulaşılamayan cennet koylarından biri. Yemyeşil ormanın rengi sulara düşünce öyle güzel bir turkuaz renk çıkıyor ki ortaya, insanın gözleri kamaşıyor. Bizim turumuzda günün ilk durağı burasıydı. 45 dakika yüzme molası verildi burada. Yanınızda şnorkelinizi getirip bu berrak suyun altını da keşfetmeyi ihmal etmeyin.

İncekum Plajı

akyaka tekne turu rotası

akyaka tekne turu incekum

Akyaka tekne turunda gidilen yerlerden biri de İncekum oluyor. Aslında İncekum’a kara yoluyla gidilebiliyor. Marmaris Çamlı Köyü’nden İncekum Plajı yönüne doğru aracınızla ilerliyorsunuz. Belli bir noktada aracınızı park etmeniz gerekiyor. Buradan sonra traktörlerle plaja ulaşım sağlıyorsunuz.

İncekum Plajı’nda ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralama imkanı da bulunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi incecik altın sarısı kumları olan bir plaj burası. Çocuklu aileler için uygun. Suyu epey sıcak. Bizim gittiğimiz gün biraz dalgalıydı. Her zaman mı böyle oluyor bilmiyorum ama çarşaf gibi deniz seven ben bu yönünden pek keyif almadım açıkçası.

Akyaka tekne turunda İncekum Plajı durağına 45 dakika ayırıyoruz ve bol bol kulaç atıyoruz bu maviliklerde. Epey popüler bir plaj olduğu için yüksek sezonda özellikle hafta sonları epey kalabalık oluyor. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var. Konum burada.

Not: Akyaka’da teken turuna çıkma bir noktada çok avantajlı. Hem plajların giriş ücretini ödemiyorsunuz, hem öğlen yemeği tur ücretine dahil hem de birden fazla koy geziyorsunuz. Bence çok mantıklı bir aktivite.

Sedir Adası

akyakada tekne turu

akyaka tekne turu sedir adası

Sedir Adası yine Akyaka tekne turu rotasının vazgeçilmez duraklarından biri. Hatta birçok insan tekne turuna burayı görmek için katılıyor desem yanılmış olmam sanırım.😊 Nam-ı diğer Kleopatra Plajı bembeyaz özel kumlara sahip. Efsaneye göre Romalı komutan Antonius sevgilisi Kleopatra için bu özel kumları Mısır’dan gemilerle getirtmiş. Ama işin aslı jeolojik oluşumlarla ortaya çıkan ve koruma altında olan bu kumlar özel bir biçimde oluşmuş kalker damlacıkları.

Sedir Adası’nda bir de Kedrai Antik Kenti bulunuyor. O nedenle 1. derece arkeolojik ve sit alanı olarak koruma altında. Antik kent kalıntıları arasında kule ve sur duvarları, Apollon kutsal alanı, kilise şapel kalıntıları, 2500 kişilik tiyatro bulunuyor.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz çok kapsamlı yazdığımız Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Hakkında Her Şey (https://bujuyollarda.com/sedir-adasi-ve-kleopatra-plaji/) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Sedir Adası’na 2 şekilde gidilebiliyor. Birinci seçenek elbette Akyaka’dan kalkan günübirlik tekne turları. Tekne yolcuları adanın girişinde bırakıyor ve 2 saat zaman veriyor. İçeride belli sayıda şezlong bulunuyor. Gün ortasında yer bulmak pek mümkün olmasa da sabahtan giderseniz güzel bir yer kaparsınız. Şezlonglar ücretsiz. Adada bir de müzenin kafesi bulunuyor. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir. O nedenle yiyecek-içecek noktasında tedarikli gelmenizde fayda olabilir.

akyaka günübirlik tekne turu

Sedir Adası’na gitmek için ikinci seçeneğiniz Çamlı Köyü’ndeki iskeleden kalkan teknelerle doğrudan adaya gitmek. Bu şekilde adada dilediğiniz kadar vakit geçirebilir ve istediğinizde dönebilirsiniz. Yani sizi adaya bırakıp alan dolmuş tekne gibi düşünün.

Not: 2023 yılı için Sedir Adası’nın giriş ücreti 300 TL. 8 yaş altı ücretsiz, 8-18 yaş arası yarı ücret. Müze kartı olanlar yarı ücret ödeyerek adaya giriş yapabiliyor. Sedir Adası’nın konumu burada.

Lacivert Koy

akyaka tekne turu lacivert koy

Suyun renginden adını alan bir koy düşünün. Mavinin en güzel tonları burada. Gökova Körfezi’nde en sevdiğimiz koylardan biri oldu Lacivert Koy oldu. Yüzerken ayaklarınızın altından balık sürülerinin geçtiği, berrak mı berrak bir koy burası. Teknemiz burada da 45 dakika yüzme molası veriyor ve bu mavilikleri doyasıya kulaçlıyorsunuz. Eminim burayı da çok seveceksiniz.

Gelibolu Adası Su Altı Mağaraları (Tavşan Adası)

akyaka tekne turu rotaları

Akyaka tekne turu rotasının en güzel duraklarından biri Gelibolu Adası. Mutlaka ama mutlaka şnorkelle yüzmeniz gerekiyor burada. Gökova’nın en büyük balıkları burada. Suyun altında mağaralar bulunuyor. Mağara 4-5 metre derinlikte, 2 metre çaplı bir çukurun üzerinden geçen kemer şeklinde.

Bir ucundan girip, diğerinden çıkılıyor. Tabii bu dalışı yapabilmek için profesyonel olmak gerekiyor. Dikkatli bakıldığında gözlükle de su yüzeyinden görülebiliyor. Bir rivayete göre mağaraların bir ucu da Sedir Adası’na kadar uzanıyormuş. Adada bolca keçi ve tavşan görebiliyorsunuz 😊

Akyaka Tekne Turu Fiyatları 2023

Akyaka tekne turu fiyatları her sene değişiyor. 2023 yazı için bizim katıldığımız tekne turu fiyatı kişi başı 450 TL idi. 0-6 yaş ücretsiz iken 6-12 yaş 200 TL. Sedir Adası’na giriş ücretli bilginiz olsun. Müze kart geçerli değil. İşletmeden işletmeye ufak fiyat farklılıkları olabilir. Bu fiyata öğle yemeği de dahil. Bizim katıldığımız teknede öğlen yemeği olarak ızgara balık ya da tavuk pirzola seçeneği vardı. Artı makarna ve salata da veriliyor. Bunun dışında içecekler için ekstra ücret ödüyorsunuz. Sadece Sedir Adası’nın ve İncekum Plajı’nın giriş ücretini düşünürsek bile tekne turu her halükarda çok daha avantajlı.

Akyaka Tekne Turu Tavsiyemiz

akyakada tekne turu

Genel olarak Akyaka tekne turu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Şimdi de biraz bizim katıldığımız tekneden ve aldığımız hizmetten bahsedeyim. Bizim tur için tercih ettiğimiz tekne gayet büyük ve geniş, giriş katta bolca masa ve oturma alanı bulunana bir tekneydi. Teknede üst katta da güneşlenip dinlenebileceğiniz şezlonglar var.

Teknemizin kaptanı Ferdi Kaptan gidilen koylar ile ilgili de epey bilgili. Gayet güzel bilgiler vererek rehberlik de yapıyor:) Tüm tekne personeli ilgili ve saygılı. Öğle yemeğinde ızgara tavuk makarna ve salata var. Ayrıca karpuz ikramları da bulunuyor.

Teknede soğuk ve sıcak içecekler, atıştırmalıklar da var. Hijyen ve konfor konusunda gayet rahat edebileceğiniz bir tekne olan Paradise 9 Akyaka’da tekne turu yapmak isteyenlere Bujuyollarda’dan tavsiyedir 😊

Not: Akyaka Tekne Turu Rezervasyonu için Whatsapp’tan firma ile iletişime geçip, hemen rezervasyon yaparak maviliklere açılabilirsiniz. Tur tarihini, tura kaç kişi katılacağınızı söyleyin yeter.
Whatsapp – Telefon: 05304353627

Tekne Turunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne turları hem dinlenmeli hem eğlenmeli aktiviteler. Fakat bu turlarda bazı önemli noktalara dikkat etmezseniz çıktığınız tekne turu keyiften çok ızdıraba dönüşebilir. Sorunsuz bir tekne turu geçirmek için aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneririm.

 • Kesinlikle yanınıza güneş kremi alın. Mümkünse yüksek faktörlü bir krem olmasına özen gösterin.
 • Güneş gözlüğü, terlik ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.
 • Su altına merakınız varsa şnorkelinizi yanınıza alın.
 • Havlu, şapka, mayo ve şortu söylememe gerek yok sanırım 😊
 • Teknenin yüksek yerlerinden denize atlarken dikkatli olun. Ne yazık ki ayağı kayıp düşenleri gördük.
 • Denizden tekneye çıktığınızda ayağınız ıslak olacağından kaymamak için dikkat edin.
 • Bazı tekneler kıyıya sıfır yanaşmadığından sahilde telefonunuzla fotoğraf çekmek isterseniz yanınıza su geçirmeyen kılıf alabilirsiniz.
 • Dalgadan dolayı mide bulantısı ya da baş dönmesi için yanınızda ilaç bulundurun.
 • Özel eşyalarınız için ayrı özel bir çanta getirmeniz faydalı olur.
 • Yüksek sezonda doluluk oranlarından dolayı önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Buju’nuz Tekne turunda yanınıza almanız gerekenler ile ilgili de size detaylı bir liste hazırladı. Bu liste için sizi Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi : 18 Önemli Şey başlıklı yazıma alayım.😊

Akyaka Tekne Turu Sıkça Sorulan Sorular

Akyaka tekne turu kaç para?

Akyaka tekne turları 2023 yılı için kişi başı 450 TL. 0-6 yaş ücretsiz iken 6-12 yaş yarı ücret ödüyor.

Akyaka Azmak Nehri tekne turu ne kadar?

2023 yılı için Akyaka Azmak Nehri tekne turu kişi başı 50 TL.

Akyaka tekne turu nerelere gidiyor?

Akyaka tekne turları rota olarak Ziraatçiler Koyu, İncekum Plajı, Sedir Adası, Lacivert Koy, Gelibolu Su Altı Mağaraları (Tavşan Adası), Zeytinlik Koyu gibi yerleri içeriyor. Rota tekneden tekneye değişiklik gösterebiliyor.

Akyaka Tekne Turu saatleri nedir?

Akyaka tekne turları sabah 10.30 gibi başlar akşam 18.00-18.30 gibi geri dönüş yapar. Teknede saat 10.00 gibi olmalısınız.

Gökova Tekne Turu fiyatları ne kadar ?

Akyaka ile Gökova aynı bölgede yani fiyatlar da aynı. Gökova tekne turlarının fiyatı kişi başı kişi başı 450 TL.

Akyaka tekne turu tavsiyesi yazımın sonuna geldik. Atladığım bir detay ya da merak ettiğiniz bir soru olursa yorumlarda buluşalım. Bol gezmeli, bol yüzmeli günler 😊

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.