Muğla tekne turu tavsiyesi

Muğla Tekne Turları : En İyi Günlük 7 Tekne Turu Rotası

Yaklaşık 1500 km kıyı uzunluğuna sahip bir il olan Muğla birbirinden güzel koy ve plajlara sahip. Haritadan baktığınızda göreceğiniz kıvrımlı yapıların çoğunda bir cennet yatıyor. Hele bir de sosyal medyadan buraları görünce bir teknem olsa da bu koyları tek tek keşfetsem hayalleri kuruyor insan. Tekneniz olmasa da Muğla’ya tatil planlarsanız bu tatilde yapmanız gereken en önemli şey ya günübirlik tekne turu ya da özel tekne turları ile bu koyları keşfetmek olmalı. İşte Muğla tekne turları başlıklı bu yazım ile Muğla’da nerelerde tekne turuna katılmalısınız tam da bu noktaya değineceğim.

Beni takip edenler bilir; yıllardır Muğla’da yaşıyorum ve burada tekne turuna katılmadığım neredeyse hiç bir yer kalmadı. Yani kendimi Muğla koyları kaşifi ilan edebilirim. Her ne kadar teknem olmasa da bir tekneci kadar buralara hakim oldum diyebilirim. İleride bakarsınız bir tekne alırım ve gitmediğim koy kalmaz. Dua edin de alayım.⛵😊⛵

Muğla Tekne Turları : En İyi Günlük 7 Tekne Turu Rotası

Kendimi bazen Muğla tanıtım elçisi gibi hissediyorum. 😂 Ürettiğim tüm içerikler bu güzellikleri size göstermek için. Gerçekten Muğla, ilçeleri ile çok özel bir il. Özellikle büyük şehirlerden buraya gelenlerle görüştüğümde herkes Muğla’yı ayrı bir kefeye koyuyor. Haklılar da! Çünkü Muğla doğal güzellikleri, toprağında yatan derin tarihi ve kendine özgü kültürüyle çok özel bir şehir.

Muğla’nın koyları ve plajları ise bir başka güzel. Eğer buraya tatil planlıyorsanız ve aklınızda tekne turu varsa çok doğru bir yazıdasınız. Bu güzel ilin ilçelerinde birbirinden güzel koylara gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu arada Muğla merkezde deniz yok onu da belirteyim. Yani bizim tekne turu için Muğla’nın ilçeleri ile işimiz var.

Not: Muğla koyları ve plajları için aşağıya bırakacağım yazıma göz atabilirsiniz. Fakat bu yazımda tekneyle gidilen özel ve saklı koy sayısı çok az. Bunların hepsini yazmaya kalksaydım sanırım en az 100 tane yer yazmam gerekirdi.😊
https://bujuyollarda.com/mugla-koylari-ve-plajlari/

Muğla tekne turları yazımı ilçelere göre yazacağım. Bu ilçelerde ya da mahallelerde kendim bizzat tecrübe ettiğim tekne turlarının detaylı yazılarını başlıklar altına bırakacağım. Bu tekne turlarını önem sırasına göre yazdım. Yani ilk yazdığım tekne turu Muğla’da tekne turu için ilk hedef noktanız olmalı.

Başlıklara geçmeden şunu da belirteyim. Muğla’da tekne turu için en iyi aylar haziran ve eylül ayları. Yüksek sezonda hele bayramlarda buralar ana baba günü. Bu zaman dilimlerinde Muğla’da tekne turuna katılacaksanız önden rezervasyon yapmanız iyi olur. Bir de tekne turu fiyatlarını buraya yazmayacağım. Çünkü ülkemizdeki enflasyon durumundan dolayı her şey değişiyor. Tekne turlarının fiyatları ve detayları için yazılarımda bıraktığım numaraya WhatsApp’tan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Muğla’da Tekne Turu Rotaları:

  • Göcek Tekne Turu
  • Fethiye Tekne Turu
  • Marmaris Tekne Turu
  • Bodrum Tekne Turu
  • Datça Tekne Turu
  • Ölüdeniz Tekne Turu
  • Akyaka Tekne Turu

Göcek Tekne Turu

göcek koyları ve plajları hamam koyu
Muğla Tekne Turu : Kleopatra Hamam Koyu

Muğla tekne turu rotaları arasında en favori noktam tabi ki Göcek tekne turu. Göcek, Muğla’nın Fethiye ilçesinin bir mahallesi. Göcek ile Fethiye arası yaklaşık 25 dakika. Yani birbirlerine oldukça yakın 2 yer. Yolunuz Fethiye’ye düşerse Göcek’i görmeden evinize dönmeyin.

Göcek’e geldiniz peki ne yapacaksınız ? En başta yapmanız gereken ister günübirlik isterseniz de konaklamalı tekne turuna katılmak olsun. Göcek’in efsane koylarını muhakkak tekne turu ile keşfedin. Göcek, Muğla’da tam anlamıyla yat turizminin merkezi. Büyüğünden küçüğüne tüm tekneler, yatlar Göcek’i mesken tutmuş.

Göcek’in harika koylarını keşif için dediğim gibi tekne turu şart. Araba ile gidilen koy sayısı burada az. Göcek tekne turları 12 Ada tekne turu diye de geçiyor. Göcek’te birbirinden güzel adalar var ve bu adalar da turkuaz rengi, tertemiz koylara sahip.

Muğla’da tekne turu için ilk önceliğiniz mümkünse Göcek olsun. Emin olun buna değecek. Özellikle Kleopatra Hamam Koyu, Akvaryum Koyu ve Yassıca Adalar kalbinizi çalacak güzellikte. Göcek tekne turu için aşağıdaki yazıma muhakkak göz atın.

Fethiye Tekne Turu

fethiye tekne turu

Göcek sonrası Muğla’da tekne turu için 2. rotanız Fethiye olmalı. Muğla’nın en bilindik ve en güzel ilçelerinden biri olan Fethiye hem tarihi güzelliği hem de koylarıyla efsane bir yer. Yıllardır buraya gideriz ve her defasında emekli olsak da şuraya yerleşsek kafasına gireriz.

Fethiye’nin birbirinden güzel koyları var. Şunu belirteyim bu yazımda Fethiye’nin mahalleleri olan Göcek ve Ölüdeniz’den ayrı ayrı tekne turları kalkıyor. Burada benim bahsedeceğim tur Fethiye merkezden kalkan tekne turları.

Fethiye merkezden kalkan tekne turları yine sizi çok güzel koylara götürüyor. Akvaryuma mı düştüm diye düşünüyor ve sudan çıkmak istemiyorsunuz. Şnorkeliniz yüzünüze yapışıyor ve bir parçanız oluyor.🤿 Tekne ile gidilen Fethiye koyları da 12 Adalar tekne turu olarak geçiyor. Fethiye ile Göcek koyları neredeyse birbirine yakın. Fethiye’de de tekne turuna katılmış biri olarak söylüyorum; burada da muhakkak tekne turuna çıkın.

Fethiye’de Katrancı Adası Koyu, Tersane Adası, Yassıca Adalar, ve Kızıl Ada gibi araba ile gidilemeyen çok güzel koyları tekne turu ile görebilirsiniz. Fethiye tekne turu için aşağıda bıraktığım yazıma muhakkak göz atın. Burayı da şiddetle tavsiye ediyorum.

Marmaris Tekne Turu

Muğla Tekne Turları

Doğduğum toprak olan Marmaris benim için çok özel bir yer. Gönül bağım da var ama buraya torpil geçmeden söylüyorum; Marmaris’in koyları da çok güzel. Akvaryum gibi koylara sahip. Marmaris’te her yerde bir girintili yer var ve buna bağlı olarak da bu girintilerde de çok özel koylar var.

Marmaris’e geldiğinizde yapmanız gerekenlerin başında tekne turuna katılmak gelmeli. Burada ister konaklamalı isterseniz de günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turlarına katılmak Marmaris’in kordon boyundan kalkan teknelerden birine binmeniz yeterli olacaktır.

Marmaris tekne turları sabah 10 gibi başlıyor akşam 18 gibi bitiyor. Bir çok günübirlik tekne turunda olduğu gibi bu tekne turlarında da öğlen verilen yemek ödediğiniz ücrete dahil.

Marmaris tekne turları farklı rotaları takip etse de genel olarak Kumlubük, Amos Koyu, Kadırga Koyu ve Akvaryum Koyu gibi koylara gidiyor. Eminim bu güzergahı da çok seveceksiniz. Detaylar için aşağıdaki yazıma muhakkak göz atın. Rezervasyon numarası yazının içinde.

Bodrum Tekne Turu

bodrum tekne turu 2023
Muğla Tekne Turu : Orak Adası

Bodrum, magazin kültürünün etkisinden dolayı hep gece hayatıyla bilinse de Bodrum’un gündüzü de bambaşka. Eğer Bodrum’a gidiyorsanız hedefinizde ilk etapta gece hayatı olabilir ama buraya kadar gelmişken de muhakkak Bodrum koylarını görün derim. Emin olun Bodrum’da çıkacağınız tekne turu buna değecektir.

Bodrum’da hele bir Orak Adası var ki dillere destan. Görünce ben cennete mi düştüm diyorsunuz. Masmavi, tertemiz bir deniz ve çok güzel bir doğa. Sadece Orak Adası da değil tekne turunda gideceğiniz diğer koylar da çok özel.

Bodrum tekne turları genel olarak Orak Adası tarafına sefer düzenliyor. Bu koyun dışında Tavşan Burnu Koyu, Kızıl Ada Koyu ve Alman Koyu da gidilen koylar arasında yer alıyor. Aşağıda Bodrum tekne turu ile ilgili detaylı bir şekilde kaleme aldığım yazıyı bırakıyorum. Göz atmayı unutmayın.

Datça Tekne Turu

Datça tekne turu

Muğla’da en son katıldığımız tekne turu Datça’da oldu ve buraya resmen aşık olduk. Araba ile gidilen Datça koyları da çok güzel ama tekne ile gidilenler bambaşka. Datça, Muğla’nın en uç noktası ve burası bir yarımada. Yarımada olunca da her yerden bir koy çıkıyor.

Datça tekne turlar genel olarak Datça merkezden ve Palamutbükü’nden kalkıyor. Tekneler sabah 10 gibi tura başlıyor akşam 18 gibi tekrar kalkış yerine dönüyor. Datça’nın koyları da çok güzel. Tekneden denize baktığınızda 10 metre derinliği rahat bir şekilde görüyorsunuz.

Datça tekne turları genel olarak Akvaryum Koyu, İnce Burun Feneri, Dilek Mağarası, Çeti Suyu Koyu gibi yerlere uğruyor. Bunlardan benim favori noktalarım Akvaryum ve İnce Burun Feneri. Bu arada şunu da belirteyim; Muğla’nın her yerinde Akvaryum Koyu var. Sadece Datça’da değil. Koya isim bulunamayınca burası da Akvaryum Koyu olsun gari demiş Muğlalılar.😊

Aşağıda Datça tekne turu deneyimimizin detaylarını bulabilirsiniz. Sorunuz olursa iletişim numarası da yazıda var. Datça ile ilgili yazdığım diğer yazılar da aşağıda. Datça’ya gelirseniz bu yazılarıma muhakkak göz atın.

Ölüdeniz Tekne Turu

Muğla Tekne Turları

Muğla denilince akla ilk gelen yerlerden biri tabi ki Ölüdeniz. Ölüdeniz doğa olarak muhteşem bir coğrafya. Burada öyle güzel koylar ve plajlar var ki resmen dibiniz düşüyor. Dünyaca ünlü bir yer olan Ölüdeniz’de çok önemli iki yer var. Bunlardan biri Kumburnu Plajı diğeri de Kelebekler Vadisi.

Ölüdeniz’e geldiğinizde buraya en az 2 gün ayırmalısınız. Bu 2 günden bir günde de tekne turuna çıkıp Ölüdeniz koylarını keşfetmelisiniz. Ölüdeniz koyları çok güzel. Burada St. Nicholas Adası, Soğuk Su Koyu, Kelebekler Vadisi en favori yerlerimiz arasında.

Bir çok kişi Kelebekler Vadisi için Ölüdeniz tekne turuna katılıyor. Şunu belirteyim yazın Ölüdeniz çok ama çok kalabalık. Hatta Ölüdeniz’e inen yokuşta kmlerce araç kuyruğu oluyor. Kalabalık ne yazık ki kaliteyi düşürüyor. Ölüdeniz tekne turu için en doğru zaman bana göre Haziran ve Eylül ayları.

Tekne turu dışında Ölüdeniz’e gelirseniz yapmanız gereken bir çok şey var. Bunlarla ilgili de çok detaylı yazılarım var. Aşağıya bütün bağlantıları bırakıyorum.

Akyaka Tekne Turu

Muğla Tekne Turları
Muğla Tekne Turu : Ziraatçiler Koyu

Muğla tekne turu yazımda son durağımız Akyaka. Muğla’nın son yıllarda en popüler yeri Akyaka oldu. Gelen giden herkes Akyaka’yı araştırıyor ve Akyaka’yı soruyor. Akyaka aslında küçük bir yer. Yazın o kadar kalabalık oluyor ki bu kalabalıklığı ne yazık ki kaldıramıyor.

Akyaka’ya gelirseniz buradan kalkan günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Akyaka tekne turları Ziraatçiler Koyu, İncekum Plajı, Sedir Adası & Kleopatra Plajı ve Lacivert Koy gibi yerlere uğruyor. Bu yerlerden Sedir Adası en popüler ve en bilindik yer arasında.

Akyaka’ya gelirseniz vaktiniz varsa tekne turuna katılın. Tekne turları Akyaka merkezden saat 10 gibi kalkıyor akşam 17-18 arası tekrar götürüyor. Detaylar için yazılarımı aşağıya bırakıyorum.

Muğla Tekne Turları Sıkça Sorulan Sorular

Muğla tekne turları ne kadar?

Muğla tekne turları günübirlik ve yatılı tekne turu ayrımına göre fiyatlandırılıyor. Günübirlik tekne turları bölgeden bölgeye değişse de fiyatlar 500 – 800 TL arasında. Ödediğiniz bu ücrete öğlen yemeği dahil oluyor.

Muğla’da nerede tekne turu yapılır?

Muğla’da tekne turu yapmak için en güzel yerler sırasıyla Göcek, Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Datça. Hepsi ayrı güzel ama Göcek bir adım daha önde.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.