ölüdeniz koyları

Ölüdeniz Koyları ve Plajları : En Güzel 12 Yer

Baştan söyleyeyim maviye doyacağınız bir yazı bekliyor sizi. Fethiye’nin ünlü tatil beldesi Ölüdeniz mavinin tüm tonlarını size cömertçe sunuyor. Gerçekten burada denize tam anlamıyla doyuyorsunuz ve kendinizi su kuşu gibi hissediyorsunuz.😊

Turkuaz rengi ve berrak mı berrak deniziyle Ölüdeniz koyları ve plajları Muğla’daki en iyi koylar ve plajlar arasına yüzde yüz girer. Bu koylar ve plajlar hakkında tüm bilgileri bu yazımda vermeye çalışacağım.

Yazımın en son kısmında ise sizlere kolaylık olsun diye Ölüdeniz’de arabayla gidilebilen koylar ve sadece tekne ile gidilen koylar listesini sıralayacağım. Ölüdeniz ile ilgili diğer yazılarımın bağlantısı aşağıda. Şimdiden keyifli okumalar.😊

Ölüdeniz Koylar ve Plajları

Ölüdeniz koyları ve plajları listesini birbirine yakınlık durumuna göre sıraladım. Harita üzerinde kendi gezi planınızı çıkarmak için zoom yapabilirsiniz. Bu koy ve plajların tamamını keşfetmek için Ölüdeniz’de tekne turu şart.

Ölüdeniz Koylar ve Plajları Haritası (Harita üzerinde zoom yapabilirsiniz)

Ölüdeniz Koyları ve Plajları Listesi

 1. Akvaryum Koyu
 2. Darboğaz Fethiye
 3. Gemile Koyu
 4. St. Nicholas Island
 5. Soğuk Su Koyu
 6. Deve Plajı
 7. Kumburnu Plajı
 8. Ölüdeniz Plajı
 9. Kıdrak Koyu
 10. Mavi Mağara
 11. Kelebekler Vadisi Plajı
 12. Kabak Plajı

Akvaryum Koyu

göcek akvaryum koyu

Muğla’da Akvaryum Koyu bitmez. Deniz bir çok yerde güzel olunca ve insanlarda buralara isim bulmakta zorlanınca hadi burası da Akvaryum Koyu olsun diyorlar herhalde.:)

Ölüdeniz Akvaryum Koyu ismini tam anlamıyla hak eden bir koy. Burası Ölüdeniz tekne turlarının uğrak noktası. Bu koya araba ile ulaşım yok. Ölüdeniz koyları ve plajları arasında en temiz suya sahip yer Akvaryum Koyu diyebilirim. Tabi teknelerin yakıtını saymazsak!

Akvaryum Koyu’nda balıklarla yüzmek için şnorkel ya da gözlük şart. Akvaryum Koyu’nun konumu burada.

Darboğaz (İblis Koyu)

ölüdeniz koyları
ölüdeniz koyları

Ölüdeniz koyları ve plajları yazımın en gizli noktası Darboğaz diyebilirim. Darboğaz Fethiye’nin en bilinmeyen koyu olarak kalmış olabilir. Buraya arabayla ulaşım yok. Koya ulaşmak biraz zahmetli. Biz başta yanlış yola saptığımızdan (patika yolu bulamadık) doğru yolu bulana kadar baya yorulduk. Ama sonunda hedefi tutturduk.

Google haritada yol tarifi alıp araç ile gelebileceğiniz son noktaya kadar (Gemile Koyu’na gelmeden yol üzerinde aracınızı park ediyorsunuz) gelip 20 dk yürüyüş ile Darboğaz’a ulaşıyorsunuz. Aracınızı yol kenarına park edebilirsiniz. Aracı park ettikten sonra tahtadan yapılmış bir uyarı levhası (sağ tarafta kalıyor) göreceksiniz ve gördüğünüz o patika yolu takip edeceksiniz. 20 dk sonra efsane bir manzara ve güzel bir koy sizi bekliyor olacak.

Darboğaz’a giderken her iki tarafınızda da deniz göreceksiniz. Yol üzerinde oturup manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın.:)

ölüdeniz koyları
ölüdeniz koyları ve plajları
Ölüdeniz Koyları ve Plajları : İblis Koyu

Darboğaz’a giderken yanınızda kesinlikle su ve yiyecek bulundurun. Yaşlı ve çocuklu olanların buraya patika yol nedeniyle gitmemesini tavsiye ederim. Çünkü yolu zorlayıcı. Darboğaz’da herhangi bir işletme vs bulunmuyor. Tedarikli gitmeniz lazım. Hafta sonu bile gitseniz kalabalık değil. Burası muhafazakar tekne turlarının uğrak noktası.

Bizim bu koyda sevmediğimiz şey kara sinekler oldu sağ olsunlar sivrisineklerden farkı yoktu. Isırıp ısırıp durdular.😐 Darboğaz’da deniz turkuaz renginde ve taşlık. Eşsiz güzellikteki Darboğaz’ın haritadaki konumu burada.

Gemile Koyu

ölüdeniz koyları
ölüdeniz plajları
Ölüdeniz Koyları ve Plajları : Gemile Koyu’nun Yukarıdan Görünümü

Ölüdeniz’de arabayla gidilen ilk koyumuz olan Gemile Koyuna geldik. Gemile Koyu’nun arabayla inilen yol olan iniş yolundan manzarası çok çok güzel. Burada bol bol foto çekilin.

Koya gelince Gemile Plajı küçük bir plaj. Plaj taşlık. Denize girmek isterseniz sol taraftaki kayalıkların olduğu yeri tercih edebilirsiniz. Burada bir de kamp alanı mevcut. İsterseniz burada kamp yapabilirsiniz. Gitmeden yorumları okuyun !

Gemile Koyu Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Gemile Koyu’nun giriş ücreti araç başı 35 TL. Burada bulunan işletmeden 2 şezlong ve 1 şemsiye kiralamak isterseniz ayrıca 80 TL vermeniz gerekiyor. İsterseniz kendi sandalye ve şemsiyenizi getirebilirsiniz. Bu ücretler 2022 yılı için geçerli.

Gemile Koyu Nerede ?

Gemile Koyu Kayaköy’e 8 km uzaklıkta bulunuyor. Gemile Koyu’nun haritadaki konumu için sizi buraya alalım.

St. Nicholas Adası – Gemiler Adası

ölüdeniz tekne turu tavsiyesi
ölüdeniz tekne turu tavsiyesi

Gemile Koyu’nun hemen karşısında bulunan St Nicholas Adası 2500 yıllık bir tarihe sahip. Roma ve Bizans döneminin izlerini taşıyan bu adada 7 tane eski kilise bulunuyor. Kiliselerin yanında ev, depo gibi günlük yaşam için gerekli yapılar da mevcut. Burada bulunan tünel büyük kilise ile küçük kiliseyi birbirine bağlıyormuş.

Adanın çevresi neredeyse tamamen tarihi kalıntılardan oluşuyor. St. Nicholas Adasına sadece tekne ile ulaşım var. Deniz burada tam anlamıyla cam gibi. Daldığınızda tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Şnorkel yada gözlük şart.

St. Nicholas Adası (Gemiler Adası) Giriş Ücreti 2023

St. Nicholas Adası’nda bulunan ören yerine giriş ücreti kişi başı 50 TL. Müze kart burada geçerli.

Soğuk Su Koyu

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz Koyları ve Plajları yazımdaki en sevdiğimiz yer kesinlikle Soğuk Su Koyu oldu. Yazın sıcağında burası buz gibi suyu ile gerçekten şok etkisi yaratıyor. Çok fazla soğuk su sevmeyen ben bile buradan çıkmak istemedim.

Biz buraya Ölüdeniz tekne turu ile ulaştık. Normalde araba ile Soğuk Su Koyuna ulaşım yok. Tıpkı Darboğaz gibi belli bir mesafe araba daha sonra ise yürüyerek buraya ulaşıyorsunuz.

Soğuk Su Koyunda deniz tertemiz. Soğuk su kaynağına yüzdükçe sıcaklık azalıyor ve üşümeye başlıyorsunuz. Yazın sıcağında gerçekten çok iyi oluyor. Burada herhangi bir işletme yok. Gelirken tedarikli gelmenizde fayda var.

Soğuk Su Koyuna yürüyerek nasıl gidilir derseniz, burası Kayaköy’ün tam arka tarafında kalıyor. Yürüyüş yapmayı severim derseniz Kayaköy’deki kalıntıların içinden (çeşmenin yanındaki yoldan kiliseye doğru) sahile kadar uzanan 40 dk’lık patika bir yoldan buraya ulaşabilirsiniz. Soğuk Su Koyu’nun konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Deve Plajı

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz tekne turumuzda yemek molasını Deve Plajında vermiştik. Burası Soğuk Su Koyu’nun hemen karşısında bulunuyor. Buraya Deve Plajı denmesinin nedeni buradaki kayaların yukarıdan deveyi andırmasından dolayıymış. Deve Plajına karadan ulaşım yok. Konum burada.

Kumburnu Plajı

fethiye gezilecek yerler

Ölüdeniz koyları ve plajları yazımın en popüler noktasına geldik. Kumburnu Plajı sadece Türkiye’de değil dünyada meşhur bir yer. Kumburnu Plajı Ölüdeniz’in en uç noktasında yer alıyor.

Burası halk plajı değil yani giriş ücretli. Kumburnu Plajı kumlu ve küçük taşlardan oluşuyor. Ölüdeniz Plajı’na göre deniz dalgalı değil. Çocuklu aileler için ideal. Wc, soyunma kabini ve duş imkanları mevcut. Yüksek sezonda çok kalabalık !

Kumburnu Plajı Giriş Ücreti 2022

2022 yılı için Kumburnu Plajı giriş ücreti araç için 25 TL, yaya için tam 8 TL öğrenci 7 TL. Şemsiye, şezlong 15‘er TL.

Kumburnu Plajı Nerede ?

Kumburnu Plajı Fethiye Ölüdeniz’de bulunuyor. Konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Ölüdeniz Plajı / Belcekız Plajı

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz koyları ve plajları

Ölüdeniz denilince akla ilk gelen plaj Belcekız Plajı ya da diğer ismiyle Ölüdeniz Plajı’dır. Burası yaklaşık 3 km’lik bir halk plajı ve plajın girişi ücretsiz. Denizi çok güzel ve turkuaz mavisi. İsmi Ölüdeniz ama buranın denizi dalgalı ve hemen derinleşiyor yani çarşaf gibi değil. Yüksek sezonda oldukça kalabalık ve bundan dolayı da deniz ne yazık ki bulanık. Çocukların dikkat etmesi gerekiyor. Burada kendi sandalye ve şemsiyenizi de kullanabilirsiniz.

Belcekız Plajı’nda denize girilecek en iyi yer kayalıklara doğru olan kısım bence deniz burada daha temiz ve daha sakin. Bir de Ölüdeniz’de konaklama yaptıysanız bu plajda sabahın ilk saatlerinde denize girin. İnanılmaz güzel bir keyfi var söyleyeyim.

Ölüdeniz Plajı Giriş Ücreti 2022

Ölüdeniz Plajı halk plajı olduğundan buranın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Yani giriş ücretsiz (2022). Şezlong ve şemsiye ücreti 15’er TL.

Ölüdeniz Plajı Nerede ?

Ölüdeniz Plajı nam-ı diğer Belcekız Plajı nerede ve yol tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. Buraya araç ile gidemiyorsunuz. Aracınızı Ölüdeniz merkeze park edip plaja yürümelisiniz. Yazın araç parkı biraz zor, özel otoparkları kullanabilirsiniz.

Kıdrak Koyu

Ölüdeniz merkeze çok yakın bir konumda olan Kıdrak Koyu oldukça geniş bir koy. Kıdrak Koyu’nun denizi berrak ve çakıllı. Kumsal ile denizin birleştiği yer de çakıl. Deniz 2-3 metrede derinleşiyor. Kıdrak Koyu’nun restoran ve bar kısmı da var. Fiyatlar normalin bir tık üstü. Tuvalet, soyunma kabinleri ve duşlar da mevcut.

Kıdrak Koyu Giriş Ücreti 2022

Kıdrak Koyu giriş ücreti kişi başı 10 TL, öğrenci 5 TL. Araç ile giriş ücreti ise 30 TL. Şezlong şemsiye 20’şer TL. Dilerseniz şemsiye ve sandalyenizi kendiniz getirebilirsiniz.

Kıdrak Koyu Nerede ?

Ölüdeniz’e en yakın konumda olan Kıdrak Koyu’nun konumu burada. Araç ile ulaşım mevcut.

Mavi Mağara

ölüdeniz tekne turu
ölüdeniz tekne turu

Mavi Mağara bizim aklımıza ruhumuza kazındı resmen. Ölüdeniz tekne turumuzda buraya uğramamız bizim için şanstı çünkü tekne turları her zaman burada durmuyor.

Mavi mağara enfes bir güzelliğe sahip sadece tekne ile ulaşılabilen bir yer. Deniz tertemiz. Mağaranın içine giriyorsunuz ve sizi mini bir plaj bekliyor. Gerçekten burayı anlatmaya kelimeler yetmez. Dalış için çok uygun bir yer olan Mavi Mağaranın konumu burada.

Kelebekler Vadisi

ölüdeniz koyları ve plajları
ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz tekne turumuzdaki en özel noktalardan biri olan Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Koyları ve Plajları yazımın en özel yeri diyebilirim. Burası Türkiye’de en iyi manzaraya sahip yerleri arasında ilk 3’e girer. Kelebekler Vadisi’nin yukarıdan manzarası efsane. Burası 1. derece doğal sit alanı yani yapılaşmaya kesinlikle izin verilmiyor.

Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2022

Deniz yolu ile Kelebekler Vadisine gelip vadi içerisini keşfetmek isterseniz Kelebekler Vadisi giriş ücreti olan 17,5 TL’yi ödemelisiniz. Çocuklar giriş ücreti 7,5 TL. Yukarı manzara için Kelebekler Vadisi seyir noktasının herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

Kelebekler Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

ölüdeniz koyları
Kelebekler Vadisi’nin hemen girişinde bulunan bu evin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Kelebekler Vadisine ulaşmak için ilk olarak Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla Faralya Köyü’ne gidip buradan patika yollarla (bu yollar oldukça tehlikeli) aşağıya inebilirsiniz. Bu noktada ayakkabınız iyi değilse ya da trekking deneyiminiz azsa çok çok dikkatli olun. Vadiye inince en dip noktada akan şelaleye de gidebilirsiniz. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız en iyi yol tekne ile ulaşım. Ölüdeniz günübirlik tekne turlarının rotasında mutlaka Kelebekler Vadisi de oluyor ve burada 1 saat mola veriyorlar. Daha uzun vakit geçirmek istiyorsanız en ideal seçenek dolmuş tekneler. Kelebekler Vadisi’ne dolmuş tekne ile gidiş-dönüş 80 TL (2022 fiyatı).

KELEBEKLER VADİSİ DOLMUŞ TEKNE SEFER SAATLERİ

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz 9:30 – 13:00 – 17:00
Ölüdeniz – Kelebekler Vadisi 11:00 – 14:00 – 18:00             

Gelelim Kelebekler Vadisini yukarıdan görebileceğiniz en iyi seyir noktasına. Ölüdeniz tarafından Faralya Köyüne doğru araç ile gelirken Kelebekler Vadisi’nin hemen ilk virajında araçların durduğu, arıların istila ettiği bir çeşme ve kayalık olan bir nokta var. İşte bu noktada bizim gibi enfes fotoğraflar çekilebilirsiniz. Hele bir de Drone varsa da müthiş videolar çekebilirsiniz. Seyir noktasının konumu burada.

ÖNEMLİ NOT: Lütfen ama lütfen en iyi fotoğrafı çekileyim derken kayaların uçurum taraflarına çok yaklaşmayın. Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Buradan düşenler ve burada ne yazık ki ölenler oldu !

Kabak Koyu

fethiye kabak koyu

Kabak Koyu Fethiye’nin en güzel koylarından biri. Fethiye’ye 33 km, Ölüdeniz’e 20 km uzaklıkta bulunuyor. Kabak Plajı’nın yaklaşık 200 metre çakıllı bir kumsalı var ve deniz biraz dalgalı, rengi masmavi. Kabak Koyu’nun üst tarafında şelale var, dağa tırmanışla yaklaşık 1 saate ulaşabilirsiniz. Buraya çıkmak biraz zahmetli ve performans istiyor. Bir de orman içinde küçük göletler var, suyu oldukça soğuk ve serinlemek için birebir.

Kabak Koyu Kamp

Kabak Koyunda kamp yapabileceğiniz bir çok işletme bulunuyor. Kamplarda duş ve wc imkanı var. Genelde yarım pansiyon şeklinde çalışıyorlar. Kamp fiyatları için önceden kamp yerleriyle irtibata geçmenizde fayda var.

Kabak Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kabak Koyuna Ölüdeniz’den dolmuşlarla gidebilirsiniz. Eğer şahsi aracınızla gidiyorsanız belli bir yerine kadar araç ile gidiyorsunuz ve aracınızı 15 TL’ye otoparka park ediyorsunuz ki o belli yere kadar gitmek bile yoldan dolayı sıkıntı. Aracınızı park ettikten sonra dolmuşlara biniyorsunuz. Dolmuş ücretleri kişi başı 8 TL, dolmuş ücreti aracın doluluk oranına göre değişiyor ve araçta en az 10 kişi olması gerekiyor. Yolcu sayısı az ise ücret artıyor. Dolmuşla gittiğiniz yol inanılmaz kötü bir yol ama böbrek taşınız varsa bu sizin için iyi olabilir.:)

Kabak Koyu Dolmuş Saatleri

Fethiye – Faralya – Kabak Gidiş Saatleri:
07:00/08:00/09:00/10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15:00/16:00/17:00/18:00/19:00

Faralya – Kabak – Ölüdeniz – Fethiye Dönüş Saatleri:
08:30/09:30/10:30/11:30/12:30/13:30/14:30/15:30/16:30/17:30/18:30/19:30/20:30

Kabak Koyu Ulaşım ve Yol Haritası için buraya tıklayabilirsiniz.

Ölüdeniz’de Arabayla Gidilebilen Koylar

muğla gezilecek yerler kelebekler vadisi

Ölüdeniz’in koyları ve plajları eşsiz güzelliğe sahip. Araba ile gidilen koyları aşağıya sıralıyorum ama unutmayın ki arabayla gidilen koylar her zaman daha kalabalık olur. Arabayla gidilemeyen koyları da tercih ederseniz biraz trekking yapmanız lazım. Liste aşağıda karar sizin.

Ölüdeniz’de Arabayla Gidilebilen Koylar

 1. Gemile Koyu / Gemile Plajı
 2. Kumburnu Plajı
 3. Ölüdeniz Plajı / Belcekız Plajı
 4. Kıdrak Koyu

Ölüdeniz’de Tekne İle Gidilen Koylar

ölüdeniz tekne turu

Ölüdeniz’de tekne ile gidilen koylar için günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekneler Ölüdeniz merkezden kalkıyor.

Ölüdeniz’de Sadece Tekne İle Gidilen Koylar

 1. Akvaryum Koyu
 2. Darboğaz (İblis Adası)
 3. St. Nicholas Adası
 4. Soğuk Su Koyu
 5. Deve Koyu (Camel Beach)
 6. Mavi Mağara (Blue Cave)
 7. Kelebekler Vadisi
 8. Kabak Koyu

Ölüdeniz Koyları ve Plajları başlıklı yazımdan şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bizim bilmediğimiz bir koy varsa yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Musmutlu gezmeler.😊

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.