kumburnu plajı

Kumburnu Plajı Gezi Rehberi : Bilmeniz Gereken Her Şey

Bırakın Türkiye’yi dünyanın en güzel ve en özel plajlarından biri olan Kumburnu Plajı’nı size anlatmaya geldim. Kumburnu Plajı gezi rehberim dolu dolu. Burası için sıralanacak o kadar güzel methiyeler var ki inanın hepsi Kumburnu’nu anlatmaya yetersiz kalır. Abarttığımı düşünmeyin çünkü Kumburnu’nu canlı gözlerle görünce gerçekten Türkiye’nin doğal güzellikler noktasında ne kadar zengin bir ülke olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Denizin güzelliği, plajın sanki özel bir şekilde dizayn edilmesi, doğanın yemyeşil olması burayı gerçekten kusursuz yapıyor.

Muğla’da denize girilecek temiz bir plaj arıyorsanız ve özellikle Fethiye bölgesine tatile gidecekseniz bu plaja yarım gün de olsa ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Plajı görünce ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız. Muğla’nın Fethiye ilçesi koy ve plaj açısından çok güzel yerlere sahip. Yaz tatilinde amacınız deniz ise başta Kumburnu olmak üzere diğer yerlere de zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Fethiye ile ilgili hazırladığım yazılarımın bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Tatil hedefiniz Fethiye ise bu yazılarıma muhakkak göz atın.

Ölüdeniz Kumburnu Plajı Gezi Rehberi

Yıllardır seyahat ediyoruz ve ülkemiz dahil dünyanın bir çok yerine gitmeye çalışıyoruz. Seyahatlerimizde deniz konusu söz konusu olunca en güzel plaj ve koyları da görmeye çalışıyoruz. Gördüğümüz bir çok plaj arasında Kumburnu’nun yeri farklı. Çünkü bu plajın iki tarafı var. Biri açık denize bakan kısmı diğeri de lagüne bakan kısım. Ve bu iki tarafın farklı özellikleri var. Burası doğa açısından gerçekten özel tasarlanmış gibi. Bir de bu tasarıma denizin güzelliği eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkıyor. Bu tabloyu size en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışacağım.

Kumburnu Plajı Rehberi başlıklı bu yazımda bu plaj ile ilgili tüm detayları bulacaksınız. Yazımı iyi okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü eğer buraya ilk defa gidecekseniz acemilik çekmemeniz ve plajın tadını doyasıya çıkarmanız lazım. Plaj ile ilgili vereceğim ince ipuçları eminim işinize oldukça yarayacak. Araç park alanından burada yapmanız gereken aktivitelere, denizin güzelliğinden plajın imkanlarına kadar tüm detaylar burada.

Kumburnu Plajı Nerede ?

oludeniz-plaji
Kumburnu Plajı Gezi Rehberi : Ölüdeniz’in Tepeden Görünümü

Kumburnu Plajı, Türkiye’nin güneybatısında bulunan Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinde yer alıyor. Fethiye’nin de Ölüdeniz beldesi sınırlarında yer alan Kumburnu Plajı, Türkiye’nin popüler turistik bölgelerinden biri ve turkuaz rengi denizi ile ünlü. Plaj, Fethiye merkeze yaklaşık 16 km uzaklıkta ve Dalaman Havalimanı’na yakın konumda. Fethiye merkezden Ölüdeniz’e ulaşım oldukça kolay ve yaz aylarında Ölüdeniz’e Fethiye merkezden sürekli dolmuş kalkıyor.

Yukarıdaki fotoğrafı Ölüdeniz Plajı’nı ve Kumburnu Plajı’nı göstermek için ekledim. Genel olarak bu iki yer karıştırılıyor. Ölüdeniz Plajı yay şeklinde olan upuzun bir plaj ve bu plajın diğer adı Belcekız Plajı. Kumburnu Plajı ise şeklinden de anlaşılacağı üzere insan burnuna benzeyen bir plaj ve iki tarafı mevcut. Bir tarafı açık denize diğer tarafı da blue lagüne bakıyor. Ölüdeniz Plajı, Ölüdeniz merkeze daha yakınken Kumburnu Plajı merkeze daha uzak. Özetle bu iki plajı karıştırmayın.😊 Kumburnu Plajı’nın Google haritadaki konumu burada. Şimdi gelelim bir diğer önemli kısım olan Kumburnu Plajı’na nasıl gidilir kısmına.

Kumburnu Plajı’na Nasıl Gidilir ?

fethiye gezilecek yerler

Kumburnu Plajı’na ulaşmak için Fethiye’nin Ölüdeniz beldesine ulaşmanız lazım. Şunu belirteyim Ölüdeniz yüksek sezonda hele hafta sonları ve bayramlarda tıklım tıklım oluyor. Şöyle ki Ölüdeniz’e inen yolda yaklaşık 4-5 km’lik araba kuyruğu oluyor. Eğer bu aylarda Ölüdeniz’e gidecekseniz sabah erkenden hareket etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ölüdeniz’e geldikten sonra sahil tarafından sağa dönüp yaklaşık 200 metre ilerlediğinizde Kumburnu Plajı’nın giriş tarafına ulaşıyorsunuz. Araç giriş ücretini ödedikten sonra aracınızı park edip plaja doğru yürüyorsunuz. Araç park yeri geniş genel olarak sorun yok fakat plaja yürüme mesafesi fazla olduğundan aracınızı ileriye park etmenizi öneririm.

Eğer araç park yeri için ücret ödemek istemiyorsanız şunu yapmalısınız. Ya aracınızı Ölüdeniz merkeze park edip plaja yürümelisiniz ya da Kumburnu’nun araç park yerine giriş tarafının sağ tarafında kalan yere aracınızı park etmelisiniz. Fakat burası yazın hemen doluyor bilginiz olsun. Bu arada şunu da belirteyim Kumburnu Plajı’na yaya olarak giriş ücretsiz. Fakat dediğim gibi burun tarafına ulaşmak için baya yürümelisiniz. Şimdi gelelim Kumburnu Plajı’na ulaşım araçları ile nasıl gidilir kısmına.

Hava yolu ile Kumburnu Plajı’na Ulaşım

Kumburnu Plajı’na en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı. Kumburnu Plajı ile Dalaman Havalimanı arası mesafe sadece 63 km. Dalaman Havalimanı’na düzenli olarak iç ve dış hat uçuşları yapılıyor. Özellikle Ankara ve İstanbul’dan buraya her gün uçak seferi var. Dalaman Havalimanı’ndan transfer ya da Muttaş’a ait otobüslerle ilk olarak Fethiye’ye, Fethiye Otogarı’ndan da Ölüdeniz’e kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye olan Muttaş seferleri için bu bağlantıya, Fethiye Otogar’dan Ölüdeniz’e olan dolmuşlar için ise bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Otobüs ile Kumburnu Plajı’na Ulaşım

Ölüdeniz’e otobüsle ulaşım için öncelikle Fethiye’ye ulaşmanız gerekiyor. Fethiye, Kumburnu Plajı’nın yakınında bulunan bir ilçe ve buradan Ölüdeniz’e minibüs veya taksi ile geçiş yapabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyük şehirlerden Fethiye’ye otobüs seferleri düzenli olarak var. Kendi bulunduğunuz şehirden Fethiye’ye doğrudan otobüs seferi olup olmadığını öğrenmek için otobüs firmalarının internet sitelerini veya otobüs terminali acentelerini kontrol edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Fethiye’ye seferler sürekli var. Hatta yoğunluktan dolayı biletinizi önceden rezerve etmenizi tavsiye ederim. Otobüsle Fethiye Otogarı’na geldikten sonra dolmuşla Ölüdeniz’e geçmek için yukarıda verdiğim dolmuş saatlerine göz atabilirsiniz. Dolmuş sizi tam Ölüdeniz sahile bırakıyor ve buradan yürüyerek Kumburnu Plajı’na kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Özel araç ile Kumburnu Plajı’na Ulaşım

Özel araçla Kumburnu Plajı’na ulaşmak oldukça kolay. Yapmanız gereken sadece Fethiye’ye gelmek ve Ölüdeniz tabelalarını takip ederek plaja ulaşmak. Fethiye ile Ölüdeniz arası yol oldukça güzel sadece yukarıda dediğim gibi yaz aylarında trafik çok yoğun bilginiz olsun.

Kumburnu Plajı Giriş Ücreti 2024

kumburnu plajı gezi rehberi
Kumburnu Plajı Gezi Rehberi : Plajın giriş noktası

Ölüdeniz Kumburnu Plajı’nın giriş ücreti bulunuyor. Fakat giriş ücreti sadece araçlar için alınıyor yani yayalar için giriş ücretli değil. Ölüdeniz sahilden yürüyüp herhangi bir ödeme yapmadan plaja giriş yapabiliyorsunuz. Yazılarımda artık giriş ücreti yazmamaya çalışıyorum çünkü her şeye olduğu gibi bu ücretlere de sürekli zam geliyor. Bu da yazıları güncelleme ihtiyacı doğuruyor ki oldukça zor bir iş. Ben yine 2024 yılı Kumburnu Plajı giriş ücretlerini buraya bırakayım. Ücretleri elimden geldiği kadar güncellemeye çalışırım fakat ücreti pahalı görürseniz bana kızmayın.😊

Kumburnu Plajı Giriş Ücreti 2024

Kumburnu Plajı’nda araç otopark ücreti otomobil için 300 TL, motosiklet için 100 TL. (Nisan 2024) Plajda 2 şezlong bir şemsiye ücreti ise 500 – 600 TL arasında. İçeri yürüyerek gitmek istediğinizde giriş ücretsiz. Sadece sıcakta 5-10 dakika yürümeniz gerek. İsterseniz ring aracı ile de içeriye ücret karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Duş alma ve soyunma kabini kullanma ücretsiz.

Kumburnu Plajı’nın Denizi Nasıl ?

kumburnu plajı yorumları

Burası çok özel bir plaj. Çünkü dünyada eşine az rastlanır özelliklere sahip. Kumburnu Plajı’nın denizini tek kelime ile özetlemek gerekirse “efsane” kelimesi yeter diye düşünüyorum. Deniz muhteşem bir turkuaz renge sahip. Yaklaşık 5-6 metre sonra derinleşiyor. Açık denize bakan taraftaki plaj taşlıkken lagüne bakan taraf kumlu bir plaja sahip. Yani ne seviyorsanız Kumburnu size onu veriyor. Çocuklu aileler lagün tarafını tercih ederken yetişkinler genelde taşlık tarafı tercih ediyor. Deniz suyu sıcaklığı genel olarak ılık. Açık deniz tarafı zaman zaman dalgalı olabiliyorken lagün tarafı genel olarak dalgasız. Şezlong ve şemsiye imkanı fazlasıyla var.

Not: Taşlık tarafta takılacaksanız yanınıza deniz ayakkabısı almanızda fayda var. Bir de yüksek sezonda buraya kesinlikle erkenden gidin. Yoksa trafik çilesi sizi bekler ! Son olarak eğer imkanınız varsa buraya düşük sezonda gidin. Yazın plaj hem kalabalık hem de denizin berraklık kalitesi yerlerde !

Kumburnu Plajı’nın İmkanları ve İşletmeler

ölüdeniz kumburnu plajı gezi rehberi

İlk olarak şunu belirteyim; Kumburnu Plajı imkan olarak oldukça gelişmiş bir plaj. Bu plajda bir çok kafe restoran bulunuyor. Yürüyerek plaja girdiğinizde bu restoranları tek tek geçiyorsunuz. Bu plajlar dışında Türkiye’de manzarası en iyi olan Starbucks da bu kısımda karşınıza çıkıyor. Kumburnu Plajı’nda ister bu kafe-restoranlarda takılabilirsiniz isterseniz de kendi imkanlarınızla takılabilirsiniz.

Kumburnu Plajı’ndaki ana işletmenin adı Beach of Lagoon. Bu işletme plajın en uç kısmında bulunuyor. Bu işletmeye ek olarak Beach of Mansion, Coffee Point, Beach of Room Bar ve Beach of Heaven gibi işletmeler de var. Dediğim gibi isterseniz bu işletmelerde isterseniz de kendi sandalye ya da şemsiyenizle takılabilirsiniz. Beach of Lagoon tarafında işletmenin şezlongları çok fazla olsa da bulduğunuz uygun boşlukta para vermeden sandalyenizle keyif yapabilirsiniz.

Kumburnu Plajı, engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği bir plaj. Lagün tarafında engelli kişiler için giriş platformu var bilginiz olsun. Bunun dışında plajın duş ve soyunma odaları iyi durumda. Wc ve araç park yeri ücretli. Beach of Lagoon’da takılacaksanız burası için size içine para yükleyebileceğiniz bir kart veriyorlar ve harcamalarınızı bu kart ile yapıyorsunuz. Fiyatlar diğer işletmelere göre pahalı bilginiz olsun. Enflasyonik dönemde buradaki fiyat değişimlerini yakalamak mümkün değil.

Kumburnu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

fethiye ölüdeniz yamaç paraşütü

Kumburnu Plajı cennetten bir köşe iken etrafı da ayrı bir cennet. Eğer Ölüdeniz’e günübirlik gelmediyseniz burada keşfedilecek çok güzel yerler var. Hem karada görmeniz gereken yerler hem de deniz üzerinde görmeniz gereken yerler var. Ölüdeniz ile ilgili de çok detaylı yazdığım yazılar var. Bu yazılara da bakmanızı tavsiye ediyorum.

Kumburnu Plajı’na Yakın Gezilecek Yerler

 1. Ölüdeniz Plajı (Hemen yanı başında)
 2. Kıdrak Koyu
 3. Kelebekler Vadisi
 4. Kabak Koyu
 5. Kayaköy
 6. Gemiler Adası (St. Nicholas Adası)
 7. Af Kule Manastırı
 8. Amintas Kaya Mezarları
 9. Fethiye Müzesi

Kumburnu Plajı’nda Ne Yapılır ?

ölüdeniz tüplü dalış

Kumburnu Plajı’nda yapabileceğiniz bir çok aktivite var. İmkan olarak oldukça gelişmiş bir yer. Tabi her türlü aktiviteyi yapmanız için iyi bir bütçenizin olması gerekiyor. Türkiye’nin en özel yerlerinden birine gelmişken bence bir çok aktiviteyi deneyimleyin derim. Burada aklınıza gelebilecek bir çok aktivite var. Havaya baktığınızda paraşütçüleri, denize baktığınızda su sporları yapanları görüyorsunuz. Benim aklıma gelen aktiviteleri aşağıya sıraladım. Yazması benden denemesi sizden.😊

Kumburnu Plajı’nda Ne Yapılır ?

 • Paraşütle Babadağ’dan atlayabilirsiniz.
 • Plajın içinde bulunan dalış kursunda tüplü dalış yapabilirsiniz.
 • Kano ile Kumburnu Plajı’nda keyif yapabilirsiniz.
 • Türkiye’nin en güzel Starbucks’ında denize karşı kahve yudumlayabilirsiniz.
 • Parmaklar buruşurcusuna denizin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Jet Ski keyfi yapabilirsiniz. 15 dakikalık tur iki bin küsur TL.
 • Şnorkelle dalış yapabilirsiniz.

Kumburnu Plajı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

kumburnu plajı yorumları

Fethiye’nin bana göre en güzel denizi ve plajı olan Kumburnu Plajı’nı muhakkak görmenizi tavsiye ediyorum. Bu plaj için size vereceğim en önemli tavsiye yazın buraya sabah erken saatlerde gitmeniz olacaktır. İster kendi imkanınızla isterseniz de işletmeden faydalanın yazın bu plaja erken gidin. Bunun dışında tatil valizinizde olması gerekenleri bu yazıma bakarak ayarlayabilirsiniz.

Kumburnu Plajı nereye bağlı?

Kumburnu Plajı, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesi sınırlarında bulunuyor. Plaj Ölüdeniz merkeze oldukça yakın konumda.

Kumburnu Plajı dalgalı mı?

Kumburnu Plajı 2 tarafı olan bir yer. Açık deniz tarafı zaman zaman dalgalı olabiliyorken lagün tarafı genel olarak dalgasız. Çocuklu aileler hem kum hem de dalgasız olması nedeniyle genelde Lagün tarafını tercih ediyor.

Kumburnu sığ mı?

Kumburnu Plajı 4-5 metreden sonra derinleşen bir plaj. Yani sığ sayılmaz. Fakat yüzme bilmeyenler bu 4-5 metrede rahat bir şekilde takılabilir.

Kumburnu Plajı ücretli mi?

Kumburnu Plajı yayalar için ücretsiz. Fakat araç ile plaja giriş ücretli.

Kumburnu Plajı Gezi Rehberimden şimdilik bu kadar. Plaj ile ilgili bilgiler değiştikçe siz de yorum kısmında yazımı güncellememe yardım edin. Umarım keyifli bir tatil geçirirsiniz. Beni yakından takip etmek için Instagram’dan takibe almayı unutmayın.😊 Keyifli tatiller diliyorum.

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.