akyaka gezilecek yerler

21 Maddede Akyaka Gezilecek Yerler Listesi | Haritalı

Muğla’nın en özel yerlerinden biri olan Akyaka tam anlamıyla bir cennet. Gökova Körfezi’nin incisi Akyaka tüm yönleriyle keşfedilmeyi hak eden bir yer. Muğla merkezde yaşayan, her fırsatta Akyaka’ya giden tecrübe abidesi biri olarak bu yazıyı yazıyorum ona göre.😂 Dolayısıyla nokta atışı Akyaka Gezilecek Yerler yazısı sizi bekliyor. Akyaka merkezden tutun çevresine kadar her yeri tüm detaylarıyla bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca yazımda son zamanlarda zirveye ulaşan Akyaka’nın kalabalıklığından kaçmak isterseniz Akyaka’ya yakın alternatif gezilecek yerleri de bulabilirsiniz.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, son yıllarda oldukça popüler bir tatil yeri oldu. Akyaka neden bu kadar popüler oldu diye sorarsanız bana göre bundaki en büyük neden Akyaka’nın doğal güzellikleridir. Yeşil ile mavinin dans ettiği Akyaka’da doğa her şeyi ile muazzam. Hele bir Azmak Nehri var ki off da off. Akyaka böyle güzel olunca da insanlar buraya akın ediyor. Hele yazın Akyaka’da kalabalıktan dolayı yürümede zorluk yaşıyorsunuz. Hemen şunu belirteyim yazdan başka zamanınız yoksa ve kalabalık sevmiyorsanız yazın Akyaka’da sabah erkenden hareket edin❗

Gelelim şimdi listemize. Akyaka gezilecek yerler listesinde doğa harikası yerler, serin nehir suları, tarihi yerler ve el değmemiş koy ve plajlar var. Şimdiden söyleyeyim Akyaka bağımlılık yapar ve eğer buraya bir kez gelirseniz tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler

akyaka gezilecek yerler

Akyaka öyle bir tatil bölgesi ki burada uzun bir yaz tatili de yapılır, hafta sonu kaçamağı da. Hele ki Cuma’ya ya da Pazartesi’ye gelen bir resmi tatille birlikte 3 gün vaktiniz varsa Akyaka tadından yenmez.

Muğla’nın göz bebeği Akyaka’da gezilecek yerleri anlatırken gezi planınızda kolaylık olsun diye Akyaka gezilecek yerleri 2 kısma ayıracağım. İlk kısımda Akyaka Merkezde Gezilecek Yerler , ikinci kısımda Akyaka Çevresinde Gezilecek Yerler var. Ayrıca aşağıda Akyaka’da gezilecek yerlerin haritasını da bulabilirsiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler Haritası

Akyaka Gezilecek Yerler Haritası (Harita üzerinde gezi planı çıkarmak için zoom yapabilir, numaraların üstüne tıklayabilirsiniz, sıralama aşağıda)

Akyaka Gezilecek Yerler Listesi

 1. Akyaka Evleri – Nail Çakırhan Evi
 2. Akyaka Azmak Nehri (Kadın Azmağı)
 3. Akyaka Plajı
 4. Akyaka Orman Kampı
 5. 72 Merdiven Koyu
 6. Akyaka Albay Koyu
 7. Burun Koyu
 8. Akvaryum Koyu
 9. Akyaka Maden İskelesi
 10. Idyma Kalesi
 11. Akyaka Kaya Mezarları
 1. Sakar Seyir Terası
 2. Çınar Plajı
 3. Turnalı Boncuk Koyu
 4. Akbük Plajı
 5. Akçapınar Köyü
 6. Aşıklar yolu
 7. Sedir Adası ve Kleopatra Plajı
 8. İncekum Plajı
 9. Karacasöğüt Koyu
 10. Sarıdana Koyu

Akyaka küçük bir tatil beldesi ama gezilecek yerleri gerçekten fazla. Yukarıdaki haritada Akyaka merkez ve çevresindeki gezilecek yerleri bulabilirsiniz. Eğer Akyaka’ya günü birlik gelecekseniz listemdeki 1-11 arasındaki yerleri gezebilirsiniz. Eğer vaktiniz genişse listemdeki tüm yerleri gezmenizi öneririm. Yerleri birbirine yakınlık durumuna göre yazmaya çalıştım. Harita üzerinde otel konumunuza ya da kalacağınız güne göre gezi planı çıkartabilirsiniz.

Haritadaki 5,6,7,8,9,13,14,15,18,19,20,21 numaralı yerler Akyaka’ya en yakın alternatif plaj ve koylardır bilginiz olsun. Akyaka’nın kalabalıklığı sizi daraltırsa denize girmek için buraları tercih edebilirsiniz. Sadece deniz için Akyaka’yı tercih edecekseniz de Akyaka Koyları ve Plajları başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Akyaka Merkez Gezilecek Yerler

Akyaka merkezde görülmesi gereken yerler neredeyse hep bir arada. Eğer Akyaka’ya araç ile gelecekseniz aracınızı sahile yakın bir yere park ederek merkezde bulunan yerleri yürüyerek gezebilirsiniz. Akyaka merkezi 2 kısma ayırabilirsiniz. İlk kısım Akyaka Orman Kampına giden yol tarafı diğer kısım ise Azmak Nehri tarafı. Merkeze bu kısımların birinden başlayabilirsiniz. Akyaka merkezdeki ilk durağımız Akyaka Evleri ve Nail Çakırhan Evi.

Akyaka Evleri – Nail Çakırhan Evi

akyaka nail çakırhan evi

Akyaka’nın neyi meşhur deseler listenin en başına Akyaka Evleri’ni koyarım. Akyaka’ya geldiğinizde buradaki evlerin ne kadar özgün bir mimariye sahip olduğunu göreceksiniz. Bu evler ev ise bizimkiler ne diyeceksiniz. Bu güzel evler hem yöre halkının ikamet yeri hem de Akyaka’ya gelen kişileri ağırlamak için otel olarak kullanılıyor. Eğer Akyaka mimarisini yaşamak ve Akyaka evlerinde konaklamak istiyorsanız bizimde kaldığımız Akyaka Gülemce Apart ve Villa‘yı gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Ben günübirlik geldim Akyaka Evlerini nasıl görebilirim diyorsanız Nail Çakırhan Evini ziyaret edebilirsiniz. Nail Çakırhan Ula doğumlu gazeteci, şair, uluslararası ödüllü mimar ve restoratördür. Akyaka evlerinin mimari düşüncesi Nail Çakırhan’a aittir.

Nail Çakırhan’ın Akyaka’da kendisine yaptırdığı Ula tarzı ev çok beğenilmiş ve Çakırhan, Ağa Han mimarlık ödülünü almış. Önce eş dost, sonra da aralarında otel ve tatil köylerinin de bulunduğu geniş bir çevre bu mimari tarzı esas almış ve ortaya özgün Akyaka mimari anlayışı çıkmış. Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinin konumu burada.

Akyaka Azmak Nehri

akyaka azmak nehri

Akyaka merkezde ikinci durağımız Azmak Nehri. Gökova Körfezi’nin incisi Akyaka ise Akyaka’nın incisi de Azmak Nehri’dir. Gökova Körfezine dökülen Kadın Azmağı Deresi (Akyaka Azmak Nehri), su samurundan deniz kaplumbağasına kazlardan ördeklere onlarca hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Burayı çok ama çok seveceksiniz.

Hemen söyleyeyim Azmak Nehri’nin suyu buz gibi. Yazın buraya yolunuz düşerse Azmak Nehrine girmeden asla Akyaka’dan dönmeyin. Yazın sıcağında Azmak’a girdiğinizde vücudunuzdan cıssss sesi çıkıyor ve müthiş bir serinlik hissediyorsunuz.😊Biz nemden her bunaldığımızda arabanın arkasından hazır malzemeleri alıyoruz ve Azmak’ta serinliyoruz. Gerçekten burası hem veli nimet hem de cennet.

Not: Azmak Nehrine girdiğinizde çok dikkatli olun! Çünkü nehirde sürekli tekne turu yapılıyor yani tekne trafiği oldukça yoğun. Kıyıya yakın yüzmeye çalışın. Ayrıca nehrin akış hızı yüksek olduğundan akıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Azmak Nehri’ne restoranların olmadığı kıyıya yakın yerlerden girebilirsiniz. Son olarak yanınıza şort, havlu ve deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

akyaka gezilecek yerler azmak nehri
Akyaka Gezilecek Yerler : Üstün Azmak sularındayken.😊

Azmak Nehri’nin Hikayesi

Azmak Nehri’nin asıl adı Kadın Azmağı’dır. Peki neden bu nehre Kadın Azmağı demişler. Azmak Nehri’nin su akıntısı çok kuvvetli. Nehrin debisinden kaynaklı akıntı hızından dolayı azmak adı buradan gelmiş. Akyaka’nın eskiden şebeke suyu olmadığı için Akyakalı kadınlar çamaşırlarını Azmak’ta yıkarmış. O nedenle buraya zamanla Kadın Azmağı denilmiş.

Azmak Nehri Hakkında Bilgi

Azmak Nehri 2 km uzunluğunda bir nehir. Nehir Akyaka Plajı’nın olduğu yerden Ege denizi ile buluşuyor. Azmak’ta suyun sıcaklığı yaz-kış 8-10 derece. Nehir suyu çok temiz ve oldukça berrak. Tekne turu yapınca Azmak’ın güzelliğine çok daha iyi şahit oluyorsunuz. Azmak Nehri’nde, suyun % 60’ı sodalı % 40’ı ise kaynak suyu. Azmak Nehri’nin suyu birçok hastalığa da iyi geliyormuş.

Akyaka Azmak Tekne Turu Fiyatları

akyaka azmak nehri
Azmak Nehri Tekne Turu

Akyaka Azmak’ta tekne turu da yapabilirsiniz. Tekne turu yaklaşık yarım saat sürüyor. 2022 yılı için Akyaka Azmak tekne turu fiyatı kişi başı 30 TL. Azmak turundan sonra Azmak kenarındaki restoranlarda Azmak manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Burası gerçekten çok keyifli bir yer.

Akyaka Plajı (Akyaka Halk Plajı)

akyaka plajları

Akyaka Plajı, Azmak Nehri ve Ege Denizi’nin buluştuğu yerde bulunuyor. Burası gerçekten efsane güzellikte bir plaj. Özellikle burada gün batımını kesinlikle izlemelisiniz. Eğer güneş kızıl rengini verirse değmeyin keyfinize. Unutmayın Akyaka gün batımı, Akyaka Plajı’ndan izlenir. Burada güneş Gökova Körfezi üzerinden batarken resmen gösteri yapıyor.

Akyaka Plajı Nasıl ve Yorumlar

Açık söyleyeyim biz denize girmek için Akyaka Plajı’nı tercih etmiyoruz. Çünkü yazın burası çok ama çok kalabalık. Bir de biz taşlık deniz seviyoruz. Yazının devamında göreceğiniz Akyaka’daki favori plajlarımız bize göre çok daha güzel. Tabi bu tamamen tercih meselesi. Akyaka merkezden uzaklaşmak istemiyorsanız Akyaka Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

akyakada gezilecek yerler

Akyaka Plajı kumdan oluşan ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plaj. Akyaka Plajı’nda deniz kolay kolay derinleşmediği için iyi yüzme bilmeyenler burayı tercih edebilir. Deniz sahilden 200 metreye kadar boyunuzu aşmıyor. Mavi bayraklı Akyaka Plajı, 2016 yılında “engelsiz plaj” unvanını da aldı. Akyaka Plajı’nda işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi, kendi havlunuzu serip dilediğiniz gibi plajın tadını çıkarabilirsiniz.

Akyaka Plajı Giriş Ücreti

Akyaka Plajı’nın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde burada keyif yapabilirsiniz. İsterseniz portatif sandalye atıp manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz. Akyaka Plajı’nda belediyeden kiralayabileceğiniz şezlonglar var.

Akyaka Plajı Nerede ve Yol Tarifi

Akyaka Plajı, Akyaka’nın merkezinde bulunuyor. Akyaka Plajı’nın sol tarafında Azmak Nehri kalıyorken, sağ tarafında Akyaka Orman Kampı tarafı kalıyor. Akyaka Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Araç parkı için ücretli otoparkları ya da yer bulursanız ara sokakları tercih edebilirisiniz.

Akyaka Orman Kampı

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler : Orman Kampındaki Taş Evler

Akyaka Orman Kampı’nı listeme eklememin nedeni buranın bizim Muğla’daki favori yürüyüş rotamız olmasıdır. Hafta sonu gerçekten burada yürümek bütün sinir ve stresi alıyor. İncecik, uzun çam ağaçları size o kadar güzel arkadaşlık ediyor ki doğa size huzuru veriyor. Akyaka Orman Kampı’nda gezerken burada göreceğiniz bungalov evlere aşık olmanız garanti.

Akyaka Orman Kampı Plajları ve Koyları

Aşağıdaki listede Akyaka Orman Kampı plajları ve koylarını bulabilirsiniz. Bu plaj ve koylara orman kampı içinden patika yollardan gidebilirsiniz. Dilerseniz Akyaka merkezden yürüyerek bu saklı cennetlere ulaşabilirsiniz.

 • 72 Merdiven Koyu
 • Albay Koyu
 • Akyaka Burun
 • Akvaryum

Akyaka Plajı’ndan sahili takip edip yolun sonundaki merdivenlerden Akyaka Orman Kampına yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca bahsettiğim merdivenlerden Gökova Körfezi’nin güzel manzarasını yakalayabilirsiniz. Yürüme dışında Akyaka – Akbük yolundaki kamp girişinden araç ile kampa giriş yapabilirsiniz. Akyaka Orman Kampı’nın konumu burada.

72 Merdiven Koyu

akyaka koyları
Akyaka Koyları ve Plajları – Saymadım ama 72 merdiven bu.:)

Akyaka Orman Kampı sınırları içinde kalan 72 Merdiven Koyu, 72 tane dik ve dar bir merdivenle inilen küçük ve özel bir koy. Akyaka’daki diğer koy ve plajlar gibi bu koyun da manzarası çok güzel. Gökova Körfezi eşsiz güzelliği kendini burada da gösteriyor.

72 Merdiven Koyu’nda deniz turkuaz renginde. Suyun alt kısmı ılık, yüzey kısmı ise üst akıntı olmasından dolayı soğuk. Burada denize küçük bir beton platform üzerinden giriliyor. Son gittiğimizde buraya tahta bir platform yapmışlardı. Bu platform oldukça güzel olmuş. Tam sandalye atıp keyif yapmalık. Ağaçlar da doğal şemsiye. Gel keyfim gel durumu.😊

72 Merdiven Koyu Nerede ?

Aklınızda bulunsun 72 Merdiven Koyu küçük olduğu için burada denize girebilecek kişi sayısı sınırlı. Bu koy, Albay Koyu ile neredeyse yan yana. Konumu harita üzerinde görebilirsiniz. Bu koya Akyaka Orman Kampı’nda bulunan kafenin hemen arkasındaki patika yoldan gidiyorsunuz. Orman kampının konumu burada.

Albay Koyu

akyaka koyları

Albay Koyu, Akyaka Orman Kampı sınırları içerisinde kalıyor. Buraya koydan ziyade koycuk diyebiliriz.😊 Albay Koyu’nda deniz biraz dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız bu koyda denize girmeyin ! Burada yapılacak en güzel şey tahta platformun üstüne sandalye atıp manzara eşliğinde keyif yapmak. Bu koyda kendinizi çok özel hissedeceksiniz, çünkü Albay Koyu küçük, özel, sanki size tahsis edilmiş bir yer izlenimi veriyor.

Akyaka Albay Koyu’nun Hikayesi

Albay Koyu hakkında bir çok rivayet bulunmakta. Rütbesi albay olan bir asker çok kıskançmış ve eşinin kalabalık bir yerde denize girmesine izin vermiyormuş. Albayın eşi ancak bu koyda albayın askerlerinin denize arkaları dönük dizilmesi ile yüzebiliyormuş. Başka bir rivayete göre de albay çok sevdiği oğlunu ansızın kaybetmiş ve bu acıyla koya gelip burada kalmaya başlamış.

Albay Koyu’nun gerçek hikayesine gelince; orduda görevli albaylardan biri, 1950’lerden beri oğlunu alıp bu bölgede kamp kurarmış. Albay sürekli bu bölgede kalınca halk tarafından burası Albay Koyu olarak anılmaya başlanmış.

Albay Koyu Nerede ?

Akyaka Orman Kampı’nın içindeki kafenin arkasında bulunan inen patika bir yol sizi Albay Koyu’na götürecek. Tekrar belirteyim, burada denize merdivenle iniliyor, deniz derin ve dalgalı. İyi yüzme bilmiyorsanız burada denize girmeyin. Albay Koyu’nun konumu haritada 3 numaralı yerde.

Burun Koyu

akyakada gezilecek yerler
akyaka koyları
Akyaka Gezilecek Yerler : Burun Koyu’nun Yeni Hali

Akyaka Burun Koyu, Albay Koyu’ndan hemen sonra geliyor. Patika yollarla bu koya kolayca ulaşabilirsin. 72 Merdiven Koyu – Albay Koyu – Burun Koyu ve Akvaryum Koyu hemen peşi sıra dizilmiş koylar. Tabela yok ama buraları kolayca bulabilirsiniz.

Gökova Körfezi manzaralı Burun Koyu ismini sağ kısmında buruna benzeyen çıkıntıdan alıyor. Ula Belediyesi buraya da tahta platform yapmış. Bu tahta platformlar oldukça güzel olmuş. Eskiden kayalık olduğu için tehlike arz ediyordu.

Burun Koyu’nda denize girebileceğiniz birden fazla merdiven bulunuyor. Deniz burada derin ve zaman zaman dalgalı olabiliyor. İyi yüzme bilmiyorsanız bu koyda da denize girmeyin ! Gelirken yiyecek, içecek ve sandalye konusunda hazırlıklı gelin çünkü burada herhangi bir tesis yok. Konum haritadaki 4 numaralı yer.

Akvaryum Koyu

akyaka koyları

Akyaka’daki bir diğer bakir koylardan biri olan Akvaryum Koyu hemen Burun Koyu’ndan sonra geliyor. Bu koy Akyaka Orman Kampı’ndaki taş evlerin hemen altında bulunuyor. Yukarıdaki 3 koyla beraber toplamda bu 4 koyun yapısı birbirine benziyor. Eğer biri kalabalıksa diğer koyda şansınızı deneyebilirsiniz.

Akvaryum Koyu’na fotoğraftan da göreceğiniz üzere taşlı bir yoldan iniliyor. Tahta platform buraya da yapılmış. Merdivenden cumburlop denize atlayabilirsiniz. Atlarken kayalara dikkat. Tekrar belirteyim iyi yüzme bilmiyorsanız bu 4 koyda denize girmeyin. Bir de çocuklu aileler için bu koylar uygun değil.

Gökova Körfezi manzaralı Akvaryum Koyu ile beraber muhteşem 4’lü koyumuzu bitirdik. Bundan sonraki koylar Akyaka – Akbük Koyu yolu üzerindeki koylar. Ta ki Kleopatra Plajı’na kadar. Eğer Akyaka’ya ilk defa geldiyseniz bu 4 koyu görüp geçin derim. Denize girmek için Akyaka’da çok daha güzel koylar var. Fakat derinlerde ve soğuk sularda yüzmeyi seviyorsanız adres bu 4 koy.

Akyaka Maden İskelesi

akyakada gezilecek yerler
akyakada gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler : Maden İskelesi

Akyaka Orman Kampı’ndan hemen sonra gelen Maden İskelesi Akyaka’ya göre daha sakin bir yer. Akyaka’nın kalabalıklığından sıkılırsanız ya da daha tenha bir yerde denize girmek isterseniz buradaki iskeleden denize girebilirsiniz. Yazın yüksek sezonda kalabalıklığa garanti veremiyorum.

Akyaka Orman Kampındaki bungalov evlerin bulunduğu yerden burayı kuşbakışı olarak görebilirsiniz. Buraya Orman Kapına üstten gelen yolun devamında karayolu ile de ulaşabilirsiniz. Yazın araç park yeri sıkıntı bilginiz olsun. Maden İskelesi’nin konumu burada.

Idyma Kalesi

idyma kalesi

Gökova Köyü’nün üzerindeki tepede kurulmuş olan Idyma Antik Kenti’nin M.Ö. 3 ve 4. yy. dan günümüze ulaştığı tahmin ediliyor. Kıran Dağı yamaçlarına kadar uzanan antik kentte kayalara oyulmuş bir çok mezar bulunuyor. Bir ev tarzında yapılan kaya mezarlar ölenlerin sonraki hayatlarında yaşayacakları evler olarak tasvir edilmiş.

Idyma Kalesi kaderine terk edilmiş bir vaziyette. Fakat son zamanlarda burada yapılan kazı çalışmaları bizi oldukça mutlu etti. Kale daha yeni yeni ortaya çıkartılıyor. Antik yapılara merakınız varsa burayı gezebilirsiniz. Merakınız yoksa gerek yok. Antik kentte ayakta kalabilmiş yapı yok denecek kadar az. Idyma Kalesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Konum burada.

Akyaka Kaya Mezarları

akyaka'da nereye gidilir
akyaka kaya mezarları
Akyaka Gezilecek Yerler : Kaya Mezarları

Akyaka Kaya Mezarları Akyaka’nın Gökova çıkışında bulunuyor. Buraya çok fazla vakit harcamanıza gerek yok diyebilirim. Kaya mezarları, gitmişken şurayı da göreyim diyebileceğiniz bir yer. Bu kaya mezarları yol üstünde olmasından dolayı ne yazık ki oldukça bakımsız ve çöplük içinde. Yani anlayacağınız tarihimize burada da sahip çıkamamışız.:(

Akyaka Kaya Mezarları’nın Giriş Ücreti

Akyaka Kaya Mezarları’nın herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Daha doğrusu buranın girişi yok.😊 Kaya mezarları direkt yol üstünde görebileceğiniz bir yer.

Akyaka Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir ?

Akyaka Kaya Mezarları, Akyaka merkeze çok uzak değil. Aradaki mesafe 2-3 km. İsterseniz yürüyerek isterseniz de aracınızla buraya rahatlıkla gidebilirsiniz. Akyaka Kaya Mezarları’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Çevresinde Gezilecek Yerler

Akyaka merkezde gezilecek yerler tamam ve şimdi biraz etrafa açılma vakti. Akyaka çevresinde görülmesi gereken yerler listesinde ne ararsanız var. Akyaka çevresindeki plaj ve koylar bizim Muğla’daki en favori yerlerimiz arasında. Bu plaj ve koyların denizine bayılıyoruz. Akyaka çevresindeki yerlere şahsi araç ya da kiraladığını araç ile gidebilirseniz çok daha rahat edersiniz. Akyaka civarı gezilecek yerlerdeki ilk durağımız Sakar Seyir Terası.

Sakar Seyir Terası

akyaka sakar seyir terası
Akyaka Gezilecek Yerler : Sakar Seyir Terası

Akyaka gezilecek görülecek yerler listesine manzarası en efsane yer ile devam ediyoruz. Sakar Seyir Terası, sadece Akyaka değil Muğla’da en güzel manzarayı size sunan yerler arasında. Burada sanki uçuyormuşsunuz gibi hisse kapılıyorsunuz. Biraz daha yükselseniz bulutlar sanki elinizde. Sakar Seyir Terasına abartmıyorum methiyeler yetmez. Manzara demişken Muğla’daki En Güzel Manzara Noktaları başlıklı yazıma göz atmayı unutmayın.

Sakar Seyir Terası’nda bir işletme de bulunuyor. Dilerseniz burada eşsiz güzellikteki manzara eşliğinde kahvaltı yapabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz.

Not: Sakat Seyir Terasını, Sakar Geçiti’nde yol kenarında manzarayı izlemek için durulan yerler ile karıştırmayın. Sakar Seyir Terası, Muğla merkez tarafından Sakar’ın hemen başladığı yerden sağa dönmenizle gidebileceğiniz bir yer. Dönemeci kaçırmamanız için aracınızla yavaş gitmenizde fayda var. Bir de İzmir – Aydın yolundan Akyaka’ya gidecekseniz ilk burayı görerek Akyaka’ya Sakar Geçiti’nden inebilirsiniz. Bir daha yukarıya çıkmanıza gerek kalmaz.

sakar seyir terası
sakar seyir terası

Sakar Seyir Terası Nerede ?

Sakar Seyir Terası’nın konumu ve yol tarifi için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Muğla merkez tarafından Sakar Geçiti’ne gelmeden sağa dönüyorsunuz. Dönüşten sonra 3 km daha ilerlemeniz gerekiyor. Yol stabilize ve oldukça kötü. Gerçekten sizi zorluyor. Çok yavaş gidin ! Aracınıza güvenmiyorsanız bu yola girmeyin derim !

Çınar Plajı

akyaka gezilecek yerler çınar plajı

Çınar Plajı ile birlikte Akyaka’dan Akbük’e giderken yol üzerindeki gezilecek yerleri anlatacağım. Akyaka Akbük arası bizim favori güzergahımız. Bu rotada birbirinden güzel plaj ve koylar var.

Bu güzergahtaki ilk durağımız Çınar Plajı. Çınar Plajı Akyaka’ya sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. Burası Ölüdeniz’e çok benziyor ve Ölüdeniz’in minyatürü gibi. Çınar Plajı’nın doğası gerçekten inanılmaz güzel. Çınar Plajı’nda deniz yer altı sularıyla birleştiği için deniz suyu biraz soğuk. Plaj küçük taşlardan oluşuyor.

Çınar Plajı’nın işletmesi özel bir işletme tarafından yapılıyor. Burada yazın araç parkı ücretli bunun yerine aracınızı plaja inen yol üzerine park edip plaja yürüyerek geçebilirsiniz. İşletme gerçi yol kenarına duba koyarak uyanıklık yapmaya çalışmış ama bu durum aklınızda bulunsun. Buradaki işletmede fiyatlar piyasanın üstünde belirteyim. İşletmenin kendini bir çok konuda geliştirmesi lazım.

Not: Akyaka Akbük arasında orman ile deniz iç içe olduğundan bu kısımlarda arı sayısı biraz fazla. Ailecek gidecekseniz arılara dikkat !

Çınar Plajı Akyaka’ya oldukça yakın konumda. Maden İskelesi tarafından buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Çınar Plajı’nın yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Turnalı Koyu

aykaya turnalı plajı

İşte bizim favori yerimize geldik. Turnalı Koyu’nu gerçekten çok ama çok seviyoruz. Turnalı Koyu’nda sizi inanılmaz güzel bir deniz bekliyor. Akyaka’nın kalabalıklığından sıkıldıysanız ve masmavi bir denize girmek istiyorsanız burayı şiddetle öneririm. Sessiz sakin enfes bir manzaraya sahip Turnalı Koyu, yazın bile çok kalabalık olmuyor.

Burada işletme tarzı bir yer yok. Sadece köylü ablalar ayran gözleme gibi birkaç yiyecek satıyor. Turnalı’ya gelirken yiyecek noktasında tedbirli gelirseniz daha güzel olur. Şezlong şemsiye isterseniz koya yakın pansiyonların kiralama hizmeti var.

Deniz taşlık olduğu için yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var. Son olarak Akyaka’da kamp yapmak isterseniz burası kamp için oldukça ideal. Kendi çadırınız olması ve tedarikli gitmeniz şartıyla burada güzel bir kamp yapabilirsiniz.

akyaka gezilecek yerler turnalı koyu
Akyaka Gezilecek Yerler – Turnalı Koyu

Burası için özel olarak söylüyorum. Turnalı Koyu’na bizim tavsiyemizle giderseniz ve burayı beğenirseniz yorumlarınızı aşağıda bizle paylaşmayı unutmayın.😊

Akyaka Turnalı Koyu Giriş Ücreti

Turnalı Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Şezlong ve şemsiye yukarıda dediğim gibi işletmelerden kiralayabilirsiniz.

Akyaka Turnalı Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Akyaka Turnalı Koyuna gitmenin en kolay ve güzel yolu kendi aracınızla buraya ulaşmak. Akyaka Turnalı Koyu arası yaklaşık 17 km. Akbük’e giderken aracınızla küçük bir patika yoldan denizin kenarına kadar inebiliyorsunuz. Turnalı Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Akyaka Akbük Koyu

muğla akbük koyu ve plajı hakkında her şey

Cam gibi bir deniz, masmavi sular ve enfes bir manzara. Akbük, Akyaka gezilecek yerler listesinin parlayan yıldızıdır. Akbük Koyu, Akyaka merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Akbük Plajı’nın denizi akvaryum gibi burada balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Eminim burayı görünce denize aşık olacaksınız.

Akbük’te deniz birden derinleşiyor yüzme bilmeyenler dikkatli olmalı. Akbük’ün sahili çakıl taşlı ama denize girdikten sonrası zemin ince kum oluyor. Deniz suyu sıcaklığı gelirsek deniz bence biraz soğuk.

Yazın burası oldukça kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmamak için sabah erkenden Akbük’e gelmelisiniz. Burada yeme-içme için güzel alternatifler var. Aşırı sıcaklar sizi bunalttığında buranın yerel marketi Çakmak Market’ten Gara Guzu, Bodrum Mandalina Gazozu, Goca Moğla Gazozu gibi yerel lezzetlerle serinlemeyi unutmayın.😊

Akyaka Akbük Koyu Çadır Kampı

Akyaka Akbük’te çadır kurup, kamp yapmak için oldukça güzel yerler var. Bu konuda çok fazla detaya inmeden çok sevdiğim ve kamp uzmanı ilan ettiğim @geziyağmuru‘nun videosunu buraya bırakıyorum. Bu videoda Akyaka Akbük’te çadır kurup kamp yapmakla ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

Akyaka Akbük Koyu Giriş Ücreti

Muğla Akbük Koyu’nun herhangi bir giriş ücreti yok. Koya son gittiğimizde (2021 Haziran) giriş ücreti de ödemedik otopark ücreti de. Aracımızı halk plajı tarafına park ettik. İşletmelerin bulunduğu alana geçerseniz burada özel otoparklar var. İşletmelerde 2 şezlong 1 şemsiye ücreti 100-150 TL arasında değişiyor.

Benim tavsiyem halk plajı kısmındaki tarafa aracınızı park etmek olacak. İşletmelerden faydalanırsanız otopark ücretini ayrı sorun derim. Ödediğiniz ücrete otopark dahil olmayabilir.

muğla akbük koyu ve plajı
Akyaka Gezilecek Yerler : Akbük Drone Görüntüsü

Akyaka Akbük Koyu’na Nasıl Gidilir ?

Akbük Koyu’na araçla ya da dolmuşla gidebilirsiniz. Araç ile gidişler için Akyaka Akbük arası 25 km ve yol tek şeritli. Yolun dar olmasından dolayı araç kullanırken dikkatli olun. Dolmuşla buraya gelmek için Akyaka’dan kalkan dolmuşlarla buraya gelebilirsiniz. S.S. 171 Nolu Muğla-Akbük-Ören Taşıyıcılar Kooperatifi dolmuşları yıl boyunca hizmet veriyor. (İrtibat Tel: 0536 834 71 75 – 0535 844 19 51)

Akyaka Akbük Koyu Nerede ?

Akbük, Bodrum’a 80 km, Marmaris’e 55 km, Milas ilçesine 60 km, Muğla iline ise 52 km mesafededir. Akbük ile Bodrum-Milas Havaalanı arası 70 km Akbük ile Dalaman Havaalanı 85 km. Akbük Koyu’nun yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

NOT: Akyaka Akbük Koyu’nu, Aydın Didim’de bulunan Akbük ile karıştırmayın. İkisi farklı yerler bilginiz olsun. Muğla Akbük ile ilgili yazdığım detaylı gezi rehberi burada. (https://bujuyollarda.com/mugla-akbuk-koyu-ve-plaji/)

Akçapınar Köyü

akyaka gezilecek yerler akçapınar amazon
Akyaka Gezilecek Yerler : Amazon’da Kano

Akçapınar Köyü, Akyaka’ya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Şirin bir Ege Köyü olan Akçapınar Köyü’ne geldiğinizde yapmanız gereken 3 güzel şey var.

Bunlardan ilki isim yapmış Akçapınar Tostçusu’ndan güzel bir tost yemek. Şimdiden söyleyeyim tostla ilgili beklentiniz çok yüksek olmasın. Nihayetinde tost.😐

İkincisi 6 kilometre gidiş, 6 kilometre geliş olmak üzere 12 kilometrelik azmak içinde sazlıklar ve yeşilin her tonunun yer aldığı büyüleyici bir atmosferde Akçapınar Azmak Nehrinde Kano Yapmak. Kano güzergahında Kanunu Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında askerlerin geçişi için yaptırdığı Gelin Duası Köprüsü ve Gelin Yıkığı Köprüsü olarak adlandırılan köprüler bulunuyor. Kano gerçekten çok eğlenceli bir aktivite. Aklınızda bulunsun kano yaparken ıslanacaksınız ayakkabı, şort açısından hazırlıklı gidin.

Üçüncüsü ise Akçapınar Köyü’nde bulunan Aşıklar Yolunda bol bol güzel fotoğraflar çekilmek. Detaylar hemen aşağıda. Köyün konumu burada.

Aşıklar Yolu

gökova'da gezilecek yerler

Akyaka’ya çok yakın konumda olan ve Akçapınar Köyü’nde bulunan Aşıklar YoluOkaliptüs Yolu 80 küsür yıllık 200’den fazla okaliptüs ağacı ile çevrili upuzun bir yol.

Aşıklar Yolu’nun bulunduğu yer eskiden bataklıkmış ve buradan sıtma hastalığı türemiş. 1938 yılında dönemin Muğla Valisi Recai Güreli zamanında her aileye 3 adet okaliptüs fidanı verilerek ağaçların buralara dikilmesi sağlanmış ve bataklık ağaçlar sayesinde kurutulmuş.

Aşıklar yolu yazın klimalı gibi püfür püfür esiyor. Burada çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Aşıklar Yolu’nun konumu burada.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı

sedir adası açılış ve kapanış saatleri

Marmaris Koyları ve Plajları listesinde yer alan fakat Akyaka’ya konum olarak yakın olan Kleopatra Plajına geldik. Kleopatra Adası namı diğer Sedir Adası aslında coğrafi olarak Muğla’nın Ula ilçesine bağlı iken genelde Marmaris ile anılıyor. Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti ve ünlü Kleopatra Plajı olarak da biliniyor.

Sedir Adası’na nasıl gidilir ? İlk olarak Sedir Adası, Muğla’ya 62 km, Marmaris’e 23 km mesafede konumlanıyor. Adaya Marmaris’in Çamlı Köyü’nden düzenli olarak yapılan tekne seferleriyle 45 dakikaya ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında Akyaka’dan kalkan tekne turları genel olarak Sedir Adası’na uğruyor. Son olarak buraya kadar gelmişken İncekum Plajı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Sedir Adası ve Kleopatra Plajı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz çok kapsamlı yazdığımız Sedir Adası ve Kleopatra Plajı Hakkında Her Şey (https://bujuyollarda.com/sedir-adasi-ve-kleopatra-plaji/) başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

İncekum Plajı

akyaka gezilecek yerler
Akyaka Gezilecek Yerler : Tekne Turundan

Akyaka – Marmaris arasında kalan ve Akyaka’ya yakın konumda yer alan bir diğer güzel plak İncekum Plajı’dır. İncekum Plajı’nın denizi tertemiz ve cam gibi. Plaj, Akyaka’ya yaklaşık 28 km uzaklıkta yer alıyor.

İçeride şezlong, şemsiye kullanırsanız bu ücret de ayrıca alınıyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek serbest. Yanınızda bol miktarda içecek olsun. Girişten sonra traktör römorkunda 750 m yolculuktan sonra plaja ulaşıyorsunuz. Römork derken oturmak için yerler yapılmış şirin bir araca dönüştürülmüş.

İncekum Plajı’nın müthiş güzellikte bir kumu var. Denizin rengi insanı büyülüyor. Burası yazın özellikle hafta sonları oldukça kalabalık. Buraya öğlen saat 12 den önce gelmenizi tavsiye ederim. Hafta içi biraz daha sakin. İncekum Plajı’nın konumu burada.

Karacasöğüt Koyu

karacasogut koyu

İncekum Plajı’ndan biraz daha uzaklaşınca Karacasöğüt Koyu’na ulaşabilirsiniz. Akyaka kalabalıklığından kaçmak için size güzel iki alternatif var. Bunlar Karacasöğüt ve Sarıdana Koyları. Buralar Akyaka’ya göre daha az kalabalık oluyor.

Karacasöğüt, Muğla’da hala köy havasını koruyabilen nadir yerlerden. Koy, çam ormanlarının denizle birleştiği bir konumda yer alıyor. Çok güzel ve sakin bir denizi var. Deniz oldukça sığ, plaj ise küçük çakıllardan oluşuyor. Denize girecekseniz deniz ayakkabısı getirmeyi unutmayın.

Karacasöğüt Koyu’nda ayrıca küçük bir marina, 15 yat kapasiteli küçük bir iskele, yelken okulu, restoran ve market bulunuyor. Ormanlık alanlardaki patika yollarda doğa yürüyüşü ve trekking yapabilirsiniz. Araç ile ulaşım var. Marmaris ana yol üzerinden Oklu Koyu tarafından buraya ulaşabilirsiniz. Konum burada.

Sarıdana Koyu

Akyaka gezilecek yerler listesinde son duraktayız. Akyaka kalabalıklığından uzak ailecek gidilebilecek bir koy arıyorsanız Sarıdana Koyu’nu tavsiye ederim.

Denizi oldukça sığ olan bu güzel koy tam piknik yapmalık. Ağaçlar denize oldukça yakın konumda olduğundan yazın bu koyda gölgenin ferahlığını yaşayabiliyorsunuz. Koyda herhangi bir tesis yok. Gelirken hazırlıklı gelmeniz gerekiyor. İçme suyu noktasında burada bulunan tulumbadan su akıyor ondan faydalanabilirsiniz.

Yolu toprak olan fakat çok da zorlu olmayan Sarıdana Koyu bize göre tam kamp yapmalık bir yer. Yazın kamp için gelecekseniz erken saatlerde gelmenizde fayda var. Son olarak Sarıdana Koyu’nda duş ve wc yok bilginiz olsun. Konum burada.

Akyaka’ya Yakın Gezilecek Yerler

Eğer bana Akyaka tek başına yetmez diyorsanız aşağıdaki gezi rehberlerim imdadınıza yetişir. Muğla’nın Akyaka’ya yakın ilçeleri aşağıda yer alıyor. Akyaka gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra bu ilçeleri de gezebilirsiniz.

Muğla’nın Akyaka’ya Yakın İlçeleri:

Akyaka Kaç Günde Gezilir ?

Akyaka’yı gezmek tamamen sizin vaktinize bağlı. Bana göre yukarıdaki yerlerin hepsini 3 günde rahatça gezebilirsiniz. Akyaka için 1 gün vaktiniz varsa yukarıda bahsettiğim Akyaka merkezi gezmeniz yeterli olacaktır. 2 gün vaktiniz varsa merkeze ek olarak Akbük tarafını keşfetmenizi öneririm. Daha fazla vaktiniz varsa dilediğiniz gibi gezi planı çıkartabilirsiniz. Yukarıdaki Akyaka gezilecek yerler haritası fazlasıyla işinizi kolaylaştıracaktır.

Akyaka Pahalı mı ?

Akyaka, Muğla iline bağlı bir tatil beldesi. Ee Muğla’ya bağlı olup ucuz kalan bir yer var mı ? Yok tabi ki. Hele son zamanlarda zaten her şey uçuşta. Akyaka’da da her şey tabi ki zamlandı. Azmak kenarında balık yemeye kalksanız 500 TL’den aşağı kalkmayabilirsiniz. Yani Akyaka eskiden uygun fiyatlıydı ama şimdi bir çok yer gibi pahalı oldu.

Akyaka’da pahalılıktan kaçıp uygun fiyatlı yer arıyorsanız konaklama için Akyaka’nın denize taraf olan kısımları değil de daha üst taraflarını tercih edebilirsiniz. Ya da yüksek sezon yerine daha düşük sezonda Akyaka’ya gidebilirsiniz. Hem de daha az kalabalık olur daha rahat edersiniz.

Sonuç olarak Akyaka, Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olduğu için fiyatlar diğer yerlere göre daha yüksek. Son olarak ucuza gezme yolları yazımı okuduktan sonra bütçenizden biraz daha tasarruf edebilirsiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler Sıkça Sorulan Sorular

Azmak’ta yüzülür mü ?

Azmak’ın serin sularında yüzülebiliyor. Fakat dikkatli olmanız lazım. Hem tekne trafiği var hem de suyun akış hızı. Yanınızda deniz ayakkabısı ve havlu kesinlikle olsun. Yüzme bilmiyorsanız buraya girmeyin.

Akyaka Plajı derin mi ?

Akyaka Plajı derin bir plaj değil. 200 metreye kadar deniz derinleşmiyor. Burası çocuklar için oldukça uygun bir plaj.

Akyaka semt pazarı hangi gün ?

Akyaka semt pazarı hafta içi Çarşamba günleri kuruluyor. Pazarda hem yöresel otlar hem de sebze ve meyve satılıyor. Burası küçük ve kendi halinde bir pazar.

Akyaka’da deniz soğuk mu?

Akyaka’da deniz genel itibariyle ılık. Fakat Albay Koyu tarafında deniz soğuk. Akyaka Plajı’nda deniz daha ılık. Azmak ise oldukça soğuk belirteyim.

Akyaka pahalı mı?

Muğla’da pahalı olmayan yer kalmadı. Akyaka’da son zamanlardaki enflasyonik durumdan tabi ki nasibini aldı. Oteller, Azmak restoranları vs. her şeyin fiyatı uçtu. Bu noktada bir mekana gitmeden her zaman iyi araştırma yapın ve herhangi bir sürprizle karşılaşmayın.

Akyaka gezilecek yerler başlıklı yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. En başta dediğim gibi biz yakın olmamızdan dolayı Akyaka’ya her fırsatta gitmeye çalışıyoruz. Akyaka’da bir çok deneyimimiz oldu.

Bunların dışında Akyaka sınırları içerisinde sizin de keşfettiğiniz yerler olursa bizle paylaşmayı unutmayın. Çok kıymetli yorumlarınız aşağıda bekliyoruz. Muğla’nın diğer ilçeleri için gezi rehberlerim aşağıda sizlerle. Mutlu gezmeler.😊

24 Yorum

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.