Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Yaz geldi, corona vakaları azaldı derken herkes tatil planı yapmaya başladı. Yaklaşık 8 aydır süren hafta sonu kısıtlamaları ruhumuzu daralttı. Bir daha o günleri görmemek ümidiyle tatil planlarımızı her daim yapmaya devam. Tatil dediğimizde aklımıza direk güneş, kum, deniz üçlüsü geliyor. Bu muhteşem üçlüyü de en güzel mavi yolculuklarda ya da günübirlik tekne turlarında yakalayabilirsiniz. Yaz geliyorken bir çok kişinin aklında bu tekne turlarına katılma düşüncesi var. Biz de daha yeni Antalya Kekova’da yaptığımız mavi yolculuktan dönmüşken kazandığımız tecrübelerle Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesini yazmak istedik.

Özellikle tekne turu tatili düşünüyorsanız giyeceğiniz kıyafetten yanınıza almanız gereken her şeyi iyi hesaplamanız gerekiyor. Çünkü denize açılıyorsunuz yani doğa ile baş başa kalacaksınız. Her türlü ihtimali düşünmelisiniz. Tekne turuna çıkarken tedbirli olmanızda fayda var. Yaşayacağınız istenmedik bir durum tatilinizin kötü geçmesine neden olabilir. Dolayısıyla hazırlıklı giderseniz sorun yaşama ihtimaliniz az olacaktır. Listemde tekne turunda almanız gereken en önemli şeyler olacaktır. Bu eşya ya da malzemeleri teknede yanınızda kesin bulundurun derim.

Not: Bu zamana kadar çıktığım tekne turları ile ilgili yazdığım yazıların bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Özellikle Muğla’da tekne turu düşüyorsanız bu yazılarıma muhakkak göz atın.

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi

Tekne turları genel olarak yüzme, dalış, kültür turu, romantik organizasyonlar veya akşam yemeği gibi amaçlarla düzenleniyor. Ana eksen olarak ben yazımda yaz tatili noktasında yapılan tekne turlarında alınması gerekenler listesini yazacağım. Bunun dışında da yazıma daha güzel fotoğraflar yakalamanız için bir kaç bir şey daha ekleyeceğim.

Tekne turlarını yapılış şekline göre 2 şekilde mavi yolculuk ve günübirlik olarak düşünebilirsiniz. Listemdeki eşyalarda böyle bir ayrım yapmadım ama akşam için kıyafet günübirlik tekne turunda almazsınız sanırım.:) Evet tekne turuna çıkarken yanınıza almanız gerekenler listesini önem sırasına göre sıralayacağım.

Tekne Turuna Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi:

 1. Güneş Gözlüğü
 2. Güneş Kremi
 3. Güneş Yanığı Kremi
 4. Şapka
 5. Havlu
 6. Sivrisinek Koruyucu Spreyi
 7. Ağrı Kesici İlaç & Yarabandı
 8. Mide Bulantı İlacı
 9. Deniz Ayakkabısı & Yürüyüş Ayakkabısı
 10. Günlük & Parmakarası Terlik
 11. Şnorkel ve Palet
 12. Kıyafet Seçimi
 13. Valiz Seçimi
 14. Powerbank
 15. Su Altı Kamera & Su Geçirmez Kılıf
 16. Drone
 17. Müzik Listesi Seçimi
 18. Eğlence İçin Oyun

Güneş Gözlüğü

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler
Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler : Güneş Gözlüğü

Yaz kış fark etmez her zaman güneş gözlüğü ile gezen biri olarak tekne turunda olmazsa olmazlarımın başında güneş gözlüğü gelir. Bu konuda kaliteli güzel bir güneş gözlüğü almanız göz sağlığı açısından oldukça iyi olacaktır. Marka önerim yok sadece güneşin zararlı ışıklarını kessin yeter.

Tekne turlarında gözlük önemli ama denize girerken güneş gözlüğünüzü her zaman çıkarın. Poz vereyim derken güneş gözlüğüne tuzlu deniz suyu değmesi cam ve çerçeve açısından iyi olmaz belirteyim. Bir de lens kullanıyorsanız göz sağlığı açısından denize girmeden lenslerinizi de çıkartın.

Güneş Kremi

Tekne turuna çıkarken yanınıza almanız gereken en önemli şey kesinlikle güneş kremidir. Yazın kremsiz güneş ile direkt temastan her zaman kaçının. Cildiniz hassas ise yanık durumu tatilinizi mahvedebilir. Güneş kremi noktasında 50 faktöriyel güneş kremlerini tercih edin. Biz genelde Avene ya da Sebamed marka güneş kremlerini kullanıyoruz. Yüz için ayrı krem kullanmanızı tavsiye ederim çünkü bazı kremler yüzde yağlanma yapıyor. Avene markasının yüz için olan kremi de mevcut. Güneş kremini denize girmeden 15-20 dakika önce sürmeniz kremin emilimi için iyi olacaktır.

Güneş Yanığı Kremi

Özellikle mavi yolculuğa çıkacaksanız güneşe daha çok maruz kalacaksınız demektir. Her ne kadar güneş kremi sürsek de bazen unutkanlıktan kremi sürmeyi unutabiliyoruz. ya da sıcaktan bunalıp direkt denize atlayabiliyoruz. Ama bu durumlarda yanıklara neden olabilir. Yaşayabileceğiniz yanık durumunda güneş yanığı kremi sizi oldukça rahatlatacaktır. Yanık için Silverdin, Hametan gibi kremleri kullanabilirsiniz. Bunları reçetesiz herhangi bir eczaneden alabilirsiniz.

Şapka

tekne turunda alinmasi gerekenler sapka
Teknede değil havuzda bir Buju.:)

Tekne turlarında en önemli tehlike güneşten gelen zararlı ışınlardır. Bu ışınlar sağ olsun hep bize zarar veriyor. Güneşlenirken ya da sahile çıktığınızda kullanacağınız şapka başınıza güneş geçmeye engeller. Eğer güneşe karşı hassas bir yapınız varsa deniz şapkası ya da normal bir şapka kesinlikle kullanmanızı öneririm. Şapka alırken siperlikli şapka alırsanız daha güzel olur.

Havlu

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler

Mavi tur yoluculuklarında havlu hizmeti verilse de günübirlik tekne turlarında havlunuzu kendiniz getirmeniz gerekiyor. Bence mavi yolculukta dahil yanınızda her daim havlu bulundurun derim. Duş için ayrı denizden çıktıktan sonra ayrı havlu kullanmanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Havlu demişken plaj havlusu olsun. Ağır büyük şeyler koyup bavulunuzu şişirmeye gerek yok.

Sivrisinek Koruyucu Spreyi

En sevmediğimiz durum: Sivrisinek Isırmaları. Gündüz genelde koylarda sivrisinek olmuyorken akşama doğru sivriler resmen ava çıkıyor. Günübilirlik tekne turlarında sivrisinekler çok sorun olmuyor. Fakat mavi turlarda koyda demirlemişken özellikle akşam vakti sorun oluyor. Bunun için Sivrisineklerden Koruyu Sprey şart.

Bazı insanlara sivrisinek hiç yaklaşmıyor fakat bizim kanımız tatlı mıdır nedir bilmiyorum sinekler bizsiz yapamıyor. Mavi turda, çadır kurduğumuzda sivrisinek spreyini her zaman yanımızda taşırız ve taşınması yönünde de insanlara tavsiyede bulunuruz.

Ağrı Kesici İlaç & Yarabandı

Tekne turunda rüzgar, dalga gibi faktörler olduğundan yaşayacağınız ağrılar için ağrı kesici her zaman yanınızda bulundurun. Denizden ıslak çıktıktan sonra rüzgar yerseniz baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Ya da bazen dalış yaptığınızda basınçtan dolayı başınız ağırabilir. Dolayısıyla teknede ağrı kesici, kas gevşetici, mide ilacı her zaman işinize yarayacaktır. Bir de denizde yaşayabileceğiniz küçük kesikler için yanınıza yarabandı almayı unutmayın.

Günlük kullandığınız ilaçlar varsa onları da yanınıza almayı unutmayın. İlaçları özel bir kabın içinde saklarsanız valinizde bulma açısından daha kolay olur.

Mide Bulantı İlacı

Bizi etkilemese de bazı insanları deniz ve dalga oldukça etkiliyor. Dalga vurdukça mide bulantısı ve baş dönmesi olabiliyor. Bunun için tekne turuna çıkarken mide bulantı ilacı alabilirsiniz. Eğer ilaç almayı unutursanız da limon bence bulantıya iyi geliyor. Limon varsa limon artı su şeklinde detoks suyu gibi limonu değerlendirebilirsiniz.

Tekne turlarında yemek hizmeti de veriliyor. Eğer mideniz hassas ise hazım kolaylaştırıcı mide tableti de yanınıza alabilirsiniz. Talcid ve Renie bizim ayrılmaz parçalarımızdır.:)

Deniz Ayakkabısı & Yürüyüş Ayakkabısı

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler
Kekova Tekne Turu

Tekne turlarında sürekli koyları geziyorsunuz. Koylar bazen kayalık ya da sığ olabilir. Ayağınıza özellikle kestane ve sivri kayalar batmaması için yanınıza kesinlikle deniz ayakkabısı alın. Tekne turuna çıkarken bizim her zaman deniz malzemesi için ayrı küçük bir çantamız vardır. Dolayısıyla siz de kendinize böyle küçük bir çanta yapabilirsiniz. Çantamızın içinde genelde şnorkel, deniz ayakkabısı, parmak arası terlik ve güneş kremi oluyor.

Gelelim yürüyüş ayakkabısına. Yürüyüş ayakkabısı özellikle mavi yolculuklarda lazım olabiliyor. Demir attığınız koyda tarihi bir alan varsa yürüyüş ayakkabısı işinize yarayacaktır. Parmak arası terlikle bu alanlarda gezmek çok zor oluyor. Günübirlik tekne turlarında yanınıza yürüyüş ayakkabısı almanıza çok da gerek yok.

Bu arada tekne yada yatlara mümkün olduğu kadar ayakkabı ile girmeyin. Çünkü kösele ya da topuklu ayakkabılar teknenin zeminine zarar verebiliyor. Siyah kauçuk tabanlı botlar ve benzeri ayakkabılar da teknenin güvertesinde çıkmayan izler bırakabiliyor. Altı plastik, yumuşak tabanlı spor ayakkabı ya da günlük terliklerinizle tekneye giriş yapmak ve teknede yürümek daha iyi olacaktır. Tabi teknede özel bir organizasyon yoksa !

Günlük & Parmakarası Terlik

Tekne turlarında rahat, tabanı kaydırmaz terlik çok önemli. Genelde insanlar tekne turlarında terliksiz geziyor ama bu ayağa bir şey batmasına neden olabiliyor. Bu durumu yaşayan arkadaşlarımız oldu. Eeee ne yapacağız tabiki güzel rahat bir terlik yanımıza alacağız. Altı kaygan bir terlik kesinlikle yanınıza almayın çünkü tekne turunda direkt su ile muhattapsınız. Bu da ayağınızın kaymasına neden olur ki hiç hoş olmaz !

Şnorkel ve Palet

tekne turunda dikkat edilmesi gerekenler
Üstün derinlere dalmışken.:)

Şnorkel ve palet herkes için elzem olmasa da bizim için oldukça elzem. Çünkü biz şnorkel ile yüzmeyi ve dalmayı çok seviyoruz. Deniz altında balıkları ve diğer canlıları görmek için şnorkel ya da deniz gözlüğü şart. Bence sizde kaliteli, su geçirmeyen, buğu yapmayan güzel bir şnorkel alın derim. Palet şart olmasa da şnorkel almalısınız. Masmavi, tertemiz suların altını görmek, balıklarla yüzmek ruhunuzu açacaktır.

Şnorkel kullanırken ilk etapta zorlanabilirsiniz ama sonra hemencecik alışırsınız. Şnorkel ilk kullanırken dalış değil de su üzerinde hava alarak yüzün ve şnorkele alışın. Sonra zaten istediğiniz gibi şnorkelle dalış yaparsınız.

Kıyafet Seçimi

Tekne Turuna Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler
Teknede akşamı beklerken bol bol foto çekilmeyi unutmayın.:)

Tekne turuna giderken yanınıza almanız gerekenler listesinin en önemli konusu şüphesiz kıyafet seçimidir. Tekne turuna çıkarken yanınıza almanız gereken en önemli kıyafetler şort pantolon, şort, tişört, mayo, bikini ve iç çamaşırıdır. Bu kıyafetleri alırken çok fazla abartmadan yedekli ya da 3-4 parça (Mavi Tur için) alternatifli alabilirsiniz. Kıyafet alırken açık renk giysiler almanızda fayda var. Malum koyu renkler güneşi çok çekiyor.

Günübirlik tekne turlarında kıyafet noktası çok sorun değil. Mavi yolculuğa çıkarken güzel fotoğraflar için güzel tercihler yapmanız gerekiyor. Özellikle akşam yemeğine ayrı bir kombin yapacağınızdan şık tercihler yapmanızda fayda var. Gitmeden önce ne giyeceğinizi ve ne zaman giyeceğinizi belirleyin derim.

Günlük tekne turunda ne giyilir ? Günlük tekne turlarına giderken şort ve tişört kombini ile tura katılın. Pantolon ya da çıkarırken zorlanabileceğiniz kıyafetlerden uzak durun. Unutmayın rahat moddasınız, giysiler de rahat olmalı. Mavi tura katılacaksanız akşam yemeği kombinini unutmayın !

Valiz Seçimi

Valiz seçimi mavi tura çıkarken önemli bir durum. Kocaman bir valiz ile tekne kabinine girmek kesinlikle eziyet. Dolayısıyla mavi tura çıkarken orta ya da küçük boyutta valiz tercih edin.

Fazla ve gereksiz eşya ile valinizi doldurmayın. Valiz yanına deniz ekipmanlarınız için ayrı küçük bir sırt çantası yapabilirsiniz. Çok fazla eşya kalabalık ve stres demek.

Powerbank

İster günübirlik isterse de mavi yolculuk olsun tekne turlarında elektrik problem olabiliyor. Bunun için en güzel çözüm tabiki yanınızda powerbank taşımak. Şarjı full bir powerbank telefonunuzun şarjı bittiğinde işinize çok yarayacaktır.

Powerbank sonrası yazdığım başlıklar çok da elzem olmasa da tekne turunda eğlenceli vakit geçirmek ve güzel fotoğraflar yakalamanız için yanınıza alabileceğiniz eşyalardır. Dolayısıyla imkanlar doğrultusunda tercih tamamen sizin.

Su Altı Kamera & Su Geçirmez Kılıf

Tekne Turuna Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler
Sağdaki Üstün, Soldaki Furki.:)

Tekne turu demek deniz demek, yüzme ve dalış demek. Deniz altında güzel fotoğraflar yakalamak istiyorsanız su altı kamera (GoPro) ya da su geçirmez kılıf şart. Tertemiz bir denizde yüzüyorsanız kameralar ile gerçekten çok güzel fotoğraflar yakalayabiliyorsunuz. Son ki katıldığımız Kekova mavi turunda biz su altında çok güzel fotoğraflar yakaladık. Eğer böyle bir imkanınız varsa tekne turuna giderken yanınıza su altı kamerasını ya da su geçirmez kılıfı almayı unutmayın.

Drone

Tekne Turuna Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler

Bu yazıda havadan gördüğünüz tüm fotoğraflar Drone ile çekilmiştir. Sanırım fotoğrafların güzelliği konusunda herhangi bir şey dememe gereke yok. Drone, gezdiğiniz efsane güzel plajların tüm güzelliğini tamamen size gösterebiliyor. Drone ile çok güzel fotoğraflar ve videolar yakalayabiliyorsunuz. Eğer imkanınız varsa dikkatli şekilde kullanmak suretiyle dronunuzu tekne turunda yanınıza alabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyup drone alma fikriniz doğarsa ya da zaten böyle bir fikriniz varsa iletişim kısmından bize yazın drone konusunda tecrübeli bir çift olarak tüm deneyim ve fikirlerimizi sizle paylaşırız.:)

Müzik Listesi Seçimi

Müzik listesi günübirlik tekne turu için olmasa da mavi tur için önemli. Arkadaşlarınızla tura katılacaksanız ortak zevklerden yola çıkarak müzik listesi oluşturmanız güzel olur. Sonuçta hem tatil yapalım hem de eğlenelim diyorsanız güzel bir müzik listesi şart. Müzik listesi için Usb bellek, Spotify ya da Youtube araçlarını kullanabilirsiniz.

Eğlence İçin Oyun

Mavi yolculukta akşam eğlenmek isterseniz çok elzem olmasa da yanınıza oyunlar alabilirsiniz. Genelde iskambil kağıdı, uno, monopol ya da tabu gibi oyunları tercih edebilirisiniz. Bazen teknelerde de bu oyunlar olabiliyor. Eğer teknede böyle bir imkan yoksa bu oyunları yanınıza alabilirsiniz.

Tekne Turuna Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler Listesini tamamladık. Bu listedeki malzeme ya da eşyalar olmazsa olmazlar arasındadır. Tatiliniz güzel ve sorunsuz geçmesi önemliyse bu malzemeleri yanınızda bulundurun. Bu malzemeler tekne turunda ya da tatilinde dikkat edilmesi gerekenler sorusunun da dolaylı cevabıdır.

Buju listeye bunu kesinlikle koymalısın dediğiniz bir şey varsa muhakkak yorumlarda benimle paylaşın ve hemen paylaştığınız şeyi listemize ekleyelim. Son olarak katıldığım tekne turları ile ilgili yazdığım yazıların bağlantılarını aşağıya bırakıyorum. Tekne turu deneyimlerimizi ve eşsiz güzellikteki koyları bu yazılarımda bulabilirsiniz. Musmutlu huzurlu gezmeleriniz olsun.:)

Cevap Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.