yuvarlakçay nerede ve nasıl gidilir

Köyceğiz Yuvarlakçay Hakkında Her Şey

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Köyceğiz doğasıyla, havasıyla, tarihi dokusuyla tam bir cennet. Köyceğiz’e büyük bir şehirden geldiğinizde yaşadığınız şehir hayatının ne kadar yorucu olduğunu anlıyorsunuz. Gerçekten Köyceğiz ve çevresinde zaman oldukça yavaş akıyor. Burada doğa o kadar harika ki kafanızı dinleyip huzuru bulabiliyorsunuz. Köyceğiz’deki bu huzur yuvalarından biri de Yuvarlakçay’dır. Bu yazımda doğa harikası bir yer olan Köyceğiz Yuvarlakçay ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

KÖYCEĞİZ YUVARLAKÇAY

Yazımın sonunda söyleyeceğim cümleyi başta kurayım rahatlayayım.:) “Köyceğiz’e gelirseniz Yuvarlakçay’a uğramadan kesinlikle geri dönmeyin.” Hatta konum olarak Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerine oldukça yakın. Bu yakınlığa Muğla’nın Menteşe, Ula ve Fethiye ilçelerini de dahil edebiliriz. Seyahat amaçlı buralara gelecekseniz Yuvarlakçay’ı gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

KÖYCEĞİZ YUVARLAKÇAY HAKKINDA GENEL BİLGİLER
yuvarlakçay hakkında her şey

Muğla’nın kavurucu yaz sıcaklarında buz gibi bir yer arıyorsanız sizin için Yuvarlakçay çok çok doğru bir adres olur. Yuvarlakçay’ın suyu Muğla’da hissedebileceğiniz en soğuk su diyebilirim. Muğla’da benim bildiğim soğuk su noktaları (Fethiye Soğuksu Koyu, Saklıkent Kanyonu, Azmak) ile Yuvarlakçay’ı karşılaştırdığınızda Yuvarlakçay soğukluk noktasında bence açık ara önde. Soğuk suyu çok seven eşim Üstün buranın suyunun en soğuk olduğunu söylüyor. Yazın sıcağında Yuvarlakçay’a girdiğinizde vücudunuzdan cısssss sesi geliyor diyebilirim.:) Suyun içinde 5 dakika bile durmak gerçekten çılgınlık. Üstün 5 dakikayı bırakın 20 dakika durdu. Gelelim Yuvarlakçay’ın özellikleri kısmına:

 • Dediğim gibi Muğla’da en soğuk suyunu Yuvarlakçay’da bulabilirsiniz.
 • Yuvarlakçay adını yuvarlanarak akmasından alıyor.
 • Yuvarlakçay’ı yer altından çıkan sular oluşturuyor. Suyun sıcaklığı 5-6 derece arasında. Bana göre bu sıcaklık gölgede bu 2-3 dereceye düşüyor.
 • Yuvarlakçay’ın döküldüğü yer Köyceğiz Gölü.
 • Yuvarlakçay konum olarak Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonu’nda yer alıyor.
 • Yuvarlakçay debi olarak çok derin değil. Yer yer derinlik 2-3 metreyi buluyor.
 • Yuvarlakçay’ın meşhur olmasını sağlayan en büyük faktör salıncak ve sosyal medya.
KÖYCEĞİZ YUVARLAKÇAY NEREDE ?

Yuvarlakçay Nerede ? Yuvarlakçay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası Mahallesi sınırlarında bulunuyor. Konum olarak Muğla’nın Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinin tam ortasına bulunan Yuvarlakçay Dalyan’a da oldukça yakın konumda sayılır. Yuvarlakçay uzunca akan bir nehir ve burada nehre yakın konumlanmış bir çok restaurant var. Yuvarlakçay yol tarifi ve Google haritada konum için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YUVARLAKÇAY’A NASIL GİDİLİR & YUVARLAKÇAY YOL TARİFİ
yuvarlakçay gezi rehberi

İlk olarak şunu belirteyim Yuvarlakçay’a giden herhangi bir dolmuş yok. Fakat Yuvarlakçay’ın bulunduğu mahalle olan Beyobası Mahallesi konum olarak Muğla – Fethiye anayoluna çok yakın konumda. Gelelim Yuvarlakçay’a nasıl gidilir sorusunun cevabına.

İlk olarak Yuvarlakçay’a otobüs ile ulaşmak isterseniz Muğla – Fethiye anayolunda Beyobası Mahallesi kavşağında inmelisiniz. Bu kavşaktan ister yürüyerek ister taksi ya da otostopla Yuvarlakçay restaurantların olduğu kısma ulaşabilirsiniz. Kavşak ile restaurantlar arası yaklaşık 4-5 km. Bahsettiğim Beyobası Kavşağı’nın konumu da burada.

NOT: Köyceğiz’den Yuvarlakçay’a dolmuş saatleri ve seferleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yuvarlakçay’a ulaşım için en kolay yol tabiki şahsi yada kiraladığınız araç ile buraya gelmek. Bunun içinde Beyobası Kavşağından Yuvarlakçay istikametine döndükten 4-5 km sonra Yuvarlakçay’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Özetle ister Fethiye’den isterseniz Dalaman, Ortaca, Köyceğiz’den Yuvarlakçay’a ulaşmak isterseniz Beyobası Kavşağından buraya dönüş yapmalısınız. Saydığım yerlere Yuvarlakçay’a en yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı da dahil. Aşağıda Yuvarlakçay ile Muğla’nın önemli yerler arasındaki uzaklığı görebilirsiniz.

Köyceğiz – Yuvarlakçay arası 16 km,
Ortaca – Yuvarlakçay arası 16 km,
Dalaman – Yuvarlakçay arası 26 km,
Fethiye – Yuvarlakçay arası 62 km,
Göcek – Yuvarlakçay arası 36 km,
Dalaman Havaalanı – Yuvarlakçay arası 31km,
Muğla Merkez – Yuvarlakçay arası 75 km.

YUVARLAKÇAY’DA NE YAPILIR ?
yuvarlakçay gezi rehberi
Üstün donuyor ama çaktırmıyor.:)

Yuvarlakçay’a geldiğinizde yapmanız gereken bir sürü şey var. Yapılacak şeyler noktasında bazı şeyler opsiyonel olsa da aşağıda sonuna yıldız koyduğum aktiviteleri kesinlikle yapın. Gelsin Yuvarlakçay’da Ne Yapılır sorusunun cevabı.

 • Soğuk su seviyorsanız kesinlikle Yuvarlakçay’a girin derim. İnanılmaz bir deneyim. Yaz sıcağında derin dondurucuya girmiş gibi oluyorsunuz.:) Bunun için yanınıza mayo, şort, havlu ve terlik almayı unutmayın. ***
 • Yuvarlakçay’ın popüler olmasını sağlayan salıncak keyfini kesinlikle tecrübe edin ve bol bol fotoğraf çekilin. ***
 • Yuvarlakçay’da bulunan bir çok restaurant var. Yazın sıcağında bu restaurantlar ve kamelyaları serin serin oluyor. Bu restaurantların birinde kahvaltı yapın derim. ***
 • Yuvarlakçay’da piknik yapma imkanınızda var. Piknik için Yuvarlakçay’ın başlangıç noktasını önerebilirim. Biz bu alanda piknik yapmıştık ve burada yaptığım portakal kabuğunda kahvenin tadını unutamıyorum.:)
 • Yuvarlakçay’a öğlenden sonra geldiyseniz kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz.
 • Bu civarda yaşayan köylülerden yöresel lezzetler satın alabilirsiniz.
YUVARLAKÇAY’DA SALINCAK KEYFİ

Yuvarlakçay’ın son zamanlarda popüler olmasını sağlayan 2 faktör var. Bunlar Yuvarlakçay’da salıncak fotoğrafları ve de tabiki sosyal medya. Yuvarlakçay’da bulunan bir çok restaurant salıncak olayına fazlasıyla önem veriyor. Restaurantlar Yuvarlakçay kenarına en uygun yere salıncakları koyup güzel de ilgi çekmeyi başarıyor. Bu salıncaklarda sallanmak ücretli mi ücretsiz mi derseniz bu durum restaurantların insiyatifine kalmış. Genelde gözlemlediğimiz kadarıyla salıncak için ücret almıyorlar. Fakat salıncaktan faydalanıyorsanız gel bari bir çay iç de diyebiliyorlar.:)

YUVARLAKÇAY GİRİŞ ÜCRETİ

Köyceğiz Yuvarlakçay herhangi milli park ya da koruma alanı sınırları içinde değil. Anlamı Yuvarlakçay’ın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücretsiz şekilde Yuvarlakçay’ın keyfini çıkartabilirsiniz.

YUVARLAKÇAY’DA NE YENİR & RESTAURANT TAVSİYESİ
yuvarlakçay'da restaurant önerisi

Köyceğiz’de Ne Yenir başlıklı yazımızda Yuvarlakçay’dan da bir restaurant önerimiz var. Yazımda belirttiğim Yuvarlakçay Doğa Restaurant’da güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Biz gayet memnun kalmıştık.

Yuvarlakçay’a geldiğinizde özellikle restaurantların Yuvarlakçay’a sıfır noktada kurulu olan sekilerine oturmanızı ve burada miss gibi bir kahvaltı yapmanızı şiddetle öneririm. Aklınızda bulunsun kahvaltı yaparken de sofranıza Yoğurtlama istemeyi unutmayın. Yoğurtlama enfes bir lezzet. Kahvaltı dışında öğle yemeği için Yuvarlakçay tarafına geldiyseniz odun ateşinde köy tereyağı ile pişirilen ve yöreden taze taze tutulan Alabalık ziyafetini çekmeyi unutmayın. Genel olarak Yuvarlakçay’da Ne Yenir sorusunun cevabı aşağıda.

Yuvarlakçay’da Ne Yenir ?

 • Güzel bir köy kahvaltı ve kahvaltıda olmazsa olmaz yoğurtlama,
 • Enfes pişirilmiş ve yörede tutulan alabalık,
 • Bazı restaurantlarda güzelce yapılan kuzu tandır,
 • Köylülerden kar pekmez yemeyi unutmayın,
 • Son olarak kış mevsimine denk geldiyseniz bölgede yetiştirilen portakal ve mandanilardan yemeyi ve almayı unutmayın. Yol kenarlarında satılan portakal ve nar karışımı meyve suyu da enfes oluyor belirteyim.:)

NOT: Yuvarlakçay’da restaurant konusunda bir çok alternatif var. Fakat Yuvarlakçay’ın başlangıç noktasında yüksek sezonda talep çok fazla ve mekanlar kalabalık olabiliyor. Daha sakin bir yer arayışınız varsa bu restaurantların daha ilerisindeki mekanları tercih edebilirsiniz. Bu yerler genelde daha sakin.

YUVARLAKÇAY’DA OTEL VE KONAKLAMA

Muğla merkezde oturmamız nedeniyle biz genelde Yuvarlakçay gibi yerlere günübirlik kaçamak yapıyoruz. Şu ana kadar Yuvarlakçay’da herhangi bir otelde konaklama deneyimimiz olmadı. Yuvarlakçay’da otel noktasında bir kaç alternatif olsa da şimdilik burada otel imkanlarının çok geliştiğini düşünmüyorum. Bunun yerine Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Dalyan taraflarındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Yok ben illa Yuvarlakçay tarafında kalacağım derseniz burada bulunan restaurantlara ait butik otel tarzı yerler var. Buralardan birini seçip Yuvarlakçay’da kalabilirsiniz.

KÖYCEĞİZ‘DE GEZİLECEK YERLER
muğla köyceğiz gezilecek yerler

Yuvarlakçay’a gelmişken sadece burayla yetinmeyecekseniz o zaman sizi Köyceğiz’de gezilecek yerler başlıklı yazıma alayım. Köyceğiz’de gezilecek çok çok güzel yerler var. Buraları iyi bir şekilde gezmek için güzel bir plan yapmanız yeterli olacaktır. Köyceğiz gezilecek yerler listemde Köyceğiz sınırları içerisinde Yuvarlakçay’a yakın yerlerde var uzak yerlerde. Yazımı okuyarak bu yerler hakkında fikir edinebilirsiniz. Ben yine Köyceğiz gezilecek yerler listemi aşağıya önem sırasına göre bırakıyorum. Detaylı yazmak benden planlar sizden. Gezilecek yerlerin konumlarını Google haritalardan kontrol etmeyi unutmayın. Sizin için buraya Köyceğiz’de gezilecek yerlerin haritasını bırakıyorum.

KÖYCEĞİZ’DE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Köyceğiz Yuvarlakçay hakkında her şey başlıklı yazımın sonuna geldik. Muğla’nın soğuk cenneti olan Yuvarlakçay Muğla gezilecek yerler noktasında en başta geliyor. Muğla’ya gelecekseniz özellikle rotanız bu bölgeden geçecekse 1-2 saat de olsa Yuvarlakçay’a zaman ayırın. Muğla’nın diğer tüm ilçeleri ile ilgili detaylar için tüm bağlantılarımı aşağıya bırakıyorum. Instagram’a sabitlediğim Muğla hikayelerine de göz atabilirsiniz. Göz atmışken takip etmeyi unutmayın.:) Musmutlu gezmeler diliyorum.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.