köyceğiz yuvarlakçay

Köyceğiz Yuvarlakçay Hakkında Her Şey | Yuvarlakçay Gezi Rehberi

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Köyceğiz doğasıyla, havasıyla, tarihi dokusuyla tam bir cennet. Köyceğiz’e büyük bir şehirden geldiğinizde yaşadığınız şehir hayatının ne kadar yorucu olduğunu çok iyi anlıyorsunuz. Gerçekten Köyceğiz ve çevresinde zaman oldukça yavaş akıyor. Burada doğa o kadar harika ki kafanızı dinleyip huzuru bulabiliyorsunuz.

Köyceğiz’deki huzur yuvalarından en güzeli bana göre Yuvarlakçay’dır. Sopsoğuk suları ve muhteşem doğasıyla Yuvarlakçay insanı kendine çok iyi çekiyor. Hele bir de Yuvarlakçay’ın ünlü salıncakları var ki o da ayrı bir keyif. Bu yazımda doğa harikası bir yer olan Köyceğiz Yuvarlakçay ile ilgili tüm detayları en ince ayrıntısına kadar bulabilirsiniz.

Not: Köyceğiz gezilecek yerler ile ilgili tüm detayları öğrenmek isterseniz bağlantıdaki yazıma muhakkak göz atın derim. (https://bujuyollarda.com/koycegiz-gezilecek-yerler/)

Köyceğiz Yuvarlakçay

Yazımın sonunda söyleyeceğim cümleyi başta kurayım rahatlayayım.😊 “Köyceğiz’e gelirseniz Yuvarlakçay’a uğramadan kesinlikle geri dönmeyin.” Geri dönerseniz pişman olursunuz. Bu güzelliği keşfedip tadını çıkarmalısınız. Yazın gelirseniz buranın soğuk sularında kesinlikle serinlemeli, yemyeşil doğanın içinde ruhunuzu dinlendirmelisiniz. Yuvarlakçay’ın suyu o kadar soğuk ki girerken 10 kere düşünüyorsunuz. Resmen buz dolu bir küvete girmiş gibi oluyorsunuz.

Şunu da belirteyim; Köyceğiz konum olarak Muğla’nın Ortaca ve Dalaman ilçelerine oldukça yakın konumda. Bu yakınlığa Muğla’nın Menteşe, Ula ve Fethiye ilçelerini de dahil edebiliriz. Dolayısıyla Köyceğiz’e gelecekseniz bu bahsettiğim rotalar da aklınızda bulunsun.

Köyceğiz Yuvarlakçay Hakkında Genel Bilgiler

yuvarlakçay hakkında her şey

Muğla’nın kavurucu yaz sıcaklarında buz gibi bir yer arıyorsanız sizin için Yuvarlakçay çok doğru bir adres olur. Yuvarlakçay’ın suyu Muğla’da hissedebileceğiniz en soğuk su diyebilirim. Muğla’da benim bildiğim soğuk su noktaları (Fethiye Soğuksu Koyu, Saklıkent Kanyonu, Akyaka Azmak Nehri) ile Yuvarlakçay’ı karşılaştırdığınızda Yuvarlakçay soğukluk noktasında bence açık ara önde.

Soğuk suyu çok seven eşim Üstün buranın suyunun en soğuk olduğunu söylüyor. Yazın sıcağında Köyceğiz Yuvarlakçay’a girdiğinizde vücudunuzdan cısssss sesi geliyor diyebilirim.😀 Suyun içinde 5 dakika bile durmak gerçekten çılgınlık. Üstün soğuk su sevdalısı olduğundan bırakın 5 dakikayı 25 dakika su içinde kalabildi.

Şimdi gelelim Yuvarlakçay’ın özellikleri kısmına:

 • Dediğim gibi Muğla’da en soğuk suyunu Yuvarlakçay’da bulabilirsiniz.
 • Yuvarlakçay adını yuvarlanarak akmasından alıyor.
 • Yuvarlakçay’ı yer altından çıkan sular oluşturuyor. Suyun sıcaklığı 5-6 derece arasında. Bana göre bu sıcaklık gölgede bu 2-3 dereceye düşüyor.
 • Yuvarlakçay’ın döküldüğü yer Köyceğiz Gölü.
 • Yuvarlakçay konum olarak Köyceğiz ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonu’nda yer alıyor.
 • Köyceğiz Yuvarlakçay debi olarak çok derin değil. Yer yer derinlik 2-3 metreyi buluyor.
 • Yuvarlakçay’ın meşhur olmasını sağlayan en büyük faktör salıncak ve tabiki sosyal medya.

Köyceğiz Yuvarlakçay Nerede ?

köyceğiz yuvarlakçay

Yuvarlakçay Nerede ? Yuvarlakçay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Konum olarak ise Köyceğiz’e 16 km uzaklıkta bulunuyor. Muğla’nın Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinin tam ortasına bulunan Yuvarlakçay, Muğla’nın ünlü Dalyan Mahallesi’ne de yakın konumda.

Köyceğiz Yuvarlakçay’da uzunca akan bir nehir ve nehre yakın konumlanmış bir çok restaurant bulunuyor. Yani Yuvarlakçay’ın tam net bir konumu yok. Yuvarlakçay’ın yol tarifi ve Google haritadaki konumu için restaurantların kümelenmiş olduğu bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir ?

köyceğiz yuvarlakçay

Gelelim Yuvarlakçay’a nasıl gidilir sorusunun cevabına. İlk olarak şunu belirteyim Muğla’nın herhangi bir yerinden Yuvarlakçay’a giden bir dolmuş yok. Fakat Yuvarlakçay’ın bulunduğu mahalle olan Beyobası Mahallesi konum olarak Muğla – Fethiye anayoluna çok yakın konumda.

İlk olarak Yuvarlakçay’a otobüs ile ulaşmak isterseniz Muğla – Fethiye anayolunda Beyobası Mahallesi kavşağında inmelisiniz. Bu kavşaktan ister yürüyerek ister taksi ya da otostopla Yuvarlakçay restaurantların olduğu kısma ulaşabilirsiniz. Kavşak ile restaurantlar arası yaklaşık 4-5 km. Bahsettiğim Beyobası Kavşağı’nın konumu da burada.

Not: Köyceğiz’den Muğla’nın diğer ilçelerine dolmuş saatleri ve seferleri için bu bağlantıya göz atabilirsiniz.

Yuvarlakçay’a ulaşım için en kolay yol tabiki şahsi yada kiraladığınız araç ile buraya gelmek. Bunun içinde Beyobası Kavşağı’ndan Yuvarlakçay istikametine döndükten 4-5 km sonra Yuvarlakçay’a kolayca ulaşabilirsiniz. Özetle ister Fethiye’den isterseniz Dalaman, Ortaca, Köyceğiz’den Yuvarlakçay’a ulaşmak isterseniz Beyobası Kavşağı’ndan buraya dönüş yapmalısınız.

Havayolu için Yuvarlakçay’a en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı. Dalaman Havalimanı ile yuvarlakçay arası 31 km. Havalimanın’dan araç kiralayarak Yuvarlakçay’a kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıda Yuvarlakçay ile Muğla’nın önemli yerleri arasındaki mesafeleri bulabilirsiniz.

 • Köyceğiz – Yuvarlakçay arası 16 km,
 • Ortaca – Yuvarlakçay arası 16 km,
 • Dalaman – Yuvarlakçay arası 26 km,
 • Fethiye – Yuvarlakçay arası 62 km,
 • Göcek – Yuvarlakçay arası 36 km,
 • Dalaman Havaalanı – Yuvarlakçay arası 31km,
 • Muğla Merkez – Yuvarlakçay arası 75 km.

Yuvarlakçay’da Ne Yapılır ?

köyceğiz yuvarlakçay
Köyceğiz Yuvarlakçay – Üstün donuyor ama çaktırmıyor.:)

Köyceğiz Yuvarlakçay’a geldiğinizde yapmanız gereken bir sürü şey var. Yapılacak şeyler noktasında bazı şeyler opsiyonel olsa da sonuna yıldız koyduğum aktiviteleri kesinlikle yapın derim.

Yuvarlakçay’da Yapılabilecek En Güzel 6 Şey

 • Soğuk su seviyorsanız kesinlikle Yuvarlakçay’a girin derim. İnanılmaz bir deneyim. Yaz sıcağında derin dondurucuya girmiş gibi oluyorsunuz.😊 Bunun için yanınıza mayo, şort, havlu ve terlik almayı unutmayın. ***
 • Yuvarlakçay’ın popüler olmasını sağlayan salıncak keyfini kesinlikle tecrübe edin ve bol bol fotoğraf çekilin. ***
 • Yuvarlakçay’da bulunan bir çok restaurant var. Yazın sıcağında bu restaurantlar ve kamelyaları serin oluyor. Bu restaurantların birinde kahvaltı yapın derim. Tavsiyem atmosfer açısından en güzel yer olan Gölge Restaurant.***
 • Yuvarlakçay’da piknik yapma imkanınızda var. Piknik için Yuvarlakçay’ın başlangıç noktasını önerebilirim. Biz bu alanda piknik yapmıştık ve burada yaptığım portakal kabuğunda kahvenin tadını unutamıyorum.😊
 • Yuvarlakçay’a öğlenden sonra geldiyseniz kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz.
 • Bu civarda yaşayan köylülerden yöresel lezzetler satın alabilirsiniz.

Yuvarlakçay’da Salıncak Keyfi

yuvarlakçay mekanları
Köyceğiz Yuvarlakçay: Gölge Restaurant

Yuvarlakçay’ın son zamanlarda popüler olmasını sağlayan 2 faktör var. Bunlar Yuvarlakçay’da salıncak fotoğrafları ve de tabiki sosyal medya. Yuvarlakçay’da bulunan bir çok restaurant salıncak olayına fazlasıyla önem veriyor. Restaurantlar Yuvarlakçay kenarına en uygun yere salıncakları koyup güzel de ilgi çekmeyi başarıyor.

Bu salıncaklarda sallanmak ücretli mi ücretsiz mi derseniz bu durum restaurantların insiyatifine kalmış. Genelde gözlemlediğimiz kadarıyla salıncak için ücret almıyorlar. Fakat salıncaktan faydalanıyorsanız gel bari bir çay iç de diyebiliyorlar.😊

Yuvarlakçay Giriş Ücreti

köyceğiz yuvarlakçay hakkında her şey

Köyceğiz Yuvarlakçay herhangi bir milli park ya da koruma alanı sınırları içine dahil değil. Yani Yuvarlakçay’ın herhangi bir giriş ücreti yok. Ücret ödemeden Yuvarlakçay’ın keyfini çıkartabilirsiniz. Tabi özel mekanlara giriş hariç !

Yuvarlakçay’da Ne Yenir & Restaurant Tavsiyesi

yuvarlakçay'da restaurant önerisi

Köyceğiz’de Ne Yenir başlıklı yazımızda Yuvarlakçay’dan iki restaurant tavsiyemiz var. Yazımda belirttiğim Yuvarlakçay Gölge Restaurant’da bizim gibi güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Biz mekandan gayet memnun kalmıştık. Mekanda sallanabileceğiniz bir salıncak ve Yuvarlakçay’da yüzebileceğiniz doğal bir havuz var.

Yuvarlakçay’a geldiğinizde özellikle restaurantların Yuvarlakçay’a sıfır noktada kurulu olan sekilerine oturmanızı ve burada miss gibi bir kahvaltı yapmanızı şiddetle öneririm. Aklınızda bulunsun kahvaltı yaparken de sofranıza Yoğurtlama istemeyi unutmayın. Yoğurtlama, Köyceğiz’in meşhur enfes lezzetlerinden biri.

Kahvaltı dışında öğle yemeği için Yuvarlakçay tarafına geldiyseniz odun ateşinde köy tereyağı ile pişirilen ve yöreden taze taze tutulan Alabalık ziyafetini çekmeyi unutmayın. Genel olarak Yuvarlakçay’da Ne Yenir sorusunun cevabı aşağıda.

Yuvarlakçay’da Ne Yenir ?

 • Güzel bir köy kahvaltı ve kahvaltıda olmazsa olmaz yoğurtlama,
 • Enfes pişirilmiş ve yörede tutulan alabalık,
 • Bazı restaurantlarda güzelce yapılan kuzu tandır,
 • Köylülerden kar pekmez yemeyi unutmayın,
 • Son olarak kış mevsimine denk geldiyseniz bölgede yetiştirilen portakal ve mandanilardan yemeyi ve almayı unutmayın. Yol kenarlarında satılan portakal ve nar karışımı meyve suyu da enfes oluyor belirteyim.:)

Not: Yuvarlakçay’da restaurant konusunda bir çok alternatif var. Fakat Yuvarlakçay’ın başlangıç noktasında yüksek sezonda talep çok fazla ve mekanlar kalabalık olabiliyor. Daha sakin bir yer arayışınız varsa bu restaurantların daha ilerisindeki mekanları tercih edebilirsiniz. Bu yerler genelde daha sakin.

Yuvarlakçay’da Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

köyceğizde ne yenir

Yuvarlakçay’da kahvaltı yapabileceğiniz bir çok mekan bulunuyor. Bu mekanlar genel olarak Yuvarlakçay üzerine seki dediğimiz yerler yapmış ve bu şekilde müşterilerini ağırlıyorlar. Bu sekilerde oturmak ve suyun serinliğini hissetmek çok güzel bir his.

Yuvarlakçay’da kahvaltı fiyatları 2023 yılı için kişi başı ortalama 170 – 250 TL arasında değişiyor. Bu kahvaltı serpme kahvaltı şeklinde servis ediliyor. Ekstra bir şeyler isterseniz bahsettiğim ücret artıyor. Gölge Restaurant’ta serpme köy kahvaltısı kişi başı 170 TL ile 250 TL arasında değişiyor. 250 TL olan kahvaltıda çeşit sayısı oldukça fazla.

Sadece Köyceğiz’de değil Muğla gibi tatil bölgelerinde menüye bakmadan sipariş vermeyin. Hesap öderken sürprizle karşılaşma olasılığınız düşük olsun.😊

Yuvarlakçay’da Otel ve Konaklama

Muğla merkezde oturmamız nedeniyle biz genelde Yuvarlakçay gibi yerlere günübirlik kaçamak yapıyoruz. Şu ana kadar Yuvarlakçay’da herhangi bir otelde konaklama deneyimimiz olmadı. İlerleyen zamanlarda olursa ve konakladığımız yerden memnun kalırsak sizle paylaşırım.

Yuvarlakçay’da otel noktasında bir kaç alternatif olsa da şimdilik burada otel imkanlarının çok geliştiğini düşünmüyorum. Bunun yerine Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Dalyan taraflarındaki otelleri tercih edebilirsiniz. Yok ben illa Yuvarlakçay tarafında kalacağım derseniz burada bulunan restaurantlara ait butik otel tarzı yerler var. Buralardan birini seçip Yuvarlakçay’da konaklama yapabilirsiniz.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

muğla köyceğiz gezilecek yerler

Yuvarlakçay’a gelmişken sadece burayla yetinmeyecekseniz o zaman sizi Köyceğiz’de gezilecek yerler başlıklı yazıma alayım. Köyceğiz’de gezilecek çok çok güzel yerler var. Buraları iyi bir şekilde gezmek için güzel bir plan yapmanız yeterli olacaktır.

Köyceğiz gezilecek yerler listemde Köyceğiz sınırları içerisinde Yuvarlakçay’a yakın yerler de var uzak yerler de. Yazımı okuyarak bu yerler hakkında fikir edinebilirsiniz. Ben yine Köyceğiz gezilecek yerler listemi aşağıya önem sırasına göre bırakıyorum. Detaylı yazmak benden planlar sizden. Gezilecek yerlerin konumlarını Google haritalardan kontrol etmeyi unutmayın.

Köyceğiz’de Gezilecek Yerler

Yuvarlakçay Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yuvarlakçay Köyceğiz hangi ilde ?

Yuvarlakçay Muğla ili sınırlarında yer alıyor. Yuvarlakçay’a ulaşım için yukarıdaki Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir başlığını okuyabilirsiniz.

Yuvarlakçay nereye yakın ?

Yuvarlakçay Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunuyor. Konum olarak Yuvarlakçay Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Göcek ve Fethiye’ye yakın. Eğer buralara gelecekseniz ve vaktiniz varsa Yuvarlakçay’a gitmenizi de öneririm.

Köyceğiz Yuvarlakçay arası kaç km ?

Konum olarak ise Köyceğiz merkez ile Yuvarlakçay arası yaklaşık 16 km.

Yuvarlakçay’da suya girilir mi?

Yuvarlakçay yazın serinlemek için ilaç gibi. Buz gibi sularında Muğla sıcağının etkisini hemen üstünüzden atıyorsunuz. Yani Yuvarlakçay’da suya giriliyor. Girerken akıntıya ve derinliğe dikkat edin. Yüzme bilmiyorsanız girmeyin.

Yuvarlakçay’ın suyu kaç derece?

Yuvarlakçay’ı yer altından çıkan sular oluşturuyor. Suyun sıcaklığı 5-6 derece arasında. Bana göre bu sıcaklık gölgede bu 2-3 dereceye düşüyor.

Yuvarlakçay’da Ne Yapılır ?

 • *Soğuk su seviyorsanız kesinlikle Yuvarlakçay’a girin derim. İnanılmaz bir deneyim. Yaz sıcağında derin dondurucuya girmiş gibi oluyorsunuz..😊 Bunun için yanınıza mayo, şort, havlu ve terlik almayı unutmayın.
  *Yuvarlakçay’ın popüler olmasını sağlayan salıncak keyfini kesinlikle tecrübe edin ve bol bol fotoğraf çekilin.
  *Yuvarlakçay’da bulunan bir çok restaurant var. Yazın sıcağında bu restaurantlar ve kamelyaları serin oluyor. Bu restaurantların birinde kahvaltı yapın derim.
  *Yuvarlakçay’da piknik yapma imkanınızda var. Piknik için Yuvarlakçay’ın başlangıç noktasını önerebilirim. Biz bu alanda piknik yapmıştık ve burada yaptığım portakal kabuğunda kahvenin tadını unutamıyorum.😊
  *Yuvarlakçay’a öğlenden sonra geldiyseniz kendinize balık ziyafeti çekebilirsiniz.
  *Bu civarda yaşayan köylülerden yöresel lezzetler satın alabilirsiniz.
 • Köyceğiz Yuvarlakçay hakkında her şey başlıklı yazımın sonuna geldik. Muğla’nın soğuk su cenneti olan Yuvarlakçay Muğla gezilecek yerler noktasında listenin en başında geliyor. Muğla’ya gelecekseniz ve rotanız bu bölgeden geçecekse 1-2 saat de olsa Yuvarlakçay’a zaman ayırın.

  Muğla’nın diğer tüm ilçeleri ile ilgili detaylar için Instagram’a sabitlediğim Muğla hikayelerime göz atabilirsiniz. Göz atmışken takip etmeyi de unutmayın.😊 Musmutlu gezmeler diliyorum.

  Cevap Bırak

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.