fethiye saklıkent kanyonu

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi | Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberime hoşgeldiniz. 😊 Muğla sınırlarını aşmış dünya çapında bilinen bir doğal güzellik Saklıkent. Öyle ki yaz aylarında akın akın gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerden bunu anlamak mümkün. O denli kalabalık oluyor ki adım atmak için sıra bekliyorsunuz.😃 Kanyonda çok güzel bir gün geçirebilirsiniz çünkü bölgede gezecek başka yerler ve yapılacak aktiviteler bulunuyor.

Popüler turizm destinasyonlarından Fethiye’ye geldiğinizde yolunuzu Saklıkent’e düşürün ve bu muhteşem kanyonu görün. Gitmeden de Saklıkent Kanyonu gezi rehberi yazımı mutlaka okuyun. Çünkü bu yazıda Saklıkent Kanyonu nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti ve daha bir çok bilgi ve detayı bulabileceksiniz. O halde keyifli okumalar. 🙂

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

saklıkent kanyonu gezi rehberi

Saklıkent Kanyonu Nerede ?

Saklıkent Kanyonu Muğla ili Seydikemer ilçesinde bulunuyor. Kanyon her ne kadar Fethiye ile özdeşleşse de 2012’de çıkarılan yasayla Seydikemer ilçe statüsü almış ve 2014 yılı itibariyle Saklıkent Kanyonu Seydikemer’e bağlanmış.

Saklıkent Kanyonu’nun Diğer Yerlere Uzaklığı

 • Saklıkent Kanyonu – Fethiye arası 55 km
 • Saklıkent Kanyonu – Kaş arası 85 km
 • Saklıkent Kanyonu – Bodrum arası 288 km
 • Saklıkent Kanyonu – Marmaris arası 166 km
 • Saklıkent Kanyonu – Seydikemer arası 24 km
 • Saklıkent Kanyonu – Ölüdeniz arası 52 km

Saklıkent Kanyonu konumu burada.

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir ?

Saklıkent Kanyonu’na ulaşabilmek için öncelikle Fethiye’ye gitmeniz gerekiyor. Bunun için havayolu ya da karayolu seçenekleri bulunuyor. Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye 45 dk gibi bir sürede varabilirsiniz. Fethiye’den de Saklıkent’e yarım saatte bir dolmuşlar kalkıyor. Aynı şekilde yine dolmuşlarla Fethiye merkeze dönebilirsiniz.

Bölgede bulunan diğer yerleri de rahatça gezebilmeniz için şahsi aracınız yoksa araba kiralamanızı tavsiye ederim. Bir diğer seçenek tur acentelerinin düzenlediği günübirlik turlarla gitmek olabilir.

Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi

muğla saklıkent kanyonu

Hadi biraz da Saklıkent Kanyonu hakkında bilgilenelim. 🙂 Kanyona giriş turnikelerinden geçtikten sonra 200 metrelik bir ahşap köprüden yürüyorsunuz altınızdan gürül gürül sular akarken. Kanyonun en fotografik noktalarından biri burası. Durup fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Sonrasında kafenin ve oturma yerlerinin olduğu alana çıkıyorsunuz. Çocuklu aileler için kanyonun buradan sonrasını yürümelerini tavsiye etmem. Zira su epey soğuk, taşlar kaygan ve bazı yerlerde su epey yükselebiliyor.

Yürüyecek olanlar yanlarında mutlaka deniz ayakkabılarıyla gelsinler kanyona. Terlikle kanyonda yürümek imkansız. Ha yanınıza almadan gittiyseniz kanyonda hem deniz ayakkabısı hem baret kiralayabilirsiniz. Kanyonun sonuna kadar yürümeyi planlıyorsanız da bunu profesyonel bir ekiple yapmanızda fayda var.

Saklıkent Kanyonu Nasıl Oluşmuş?

Suyun kolayca aşındırabildiği kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bu kanyon oluşmuş. Saklıkent Kanyonu uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m. En dar yeri 2 metreye kadar düşüyor. Kanyonun çevresi 06 Haziran 1996 tarihli Resmi Gazete ile “Saklıkent Millî Parkı” ilan edilerek korumaya alınmış.

Saklıkent Kanyonu Nasıl Keşfedildi ?

Saklıkent Kanyonu bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiş. Ekrem Uçar (Çoban Ekrem) hayvanlarını otlatırken keçilerinden biri kaçmış. Onun peşinden giden çoban kanyonun içine girmiş ve gördüğü manzara karşısında şaşkına dönmüş. O ana dek kimsenin haberdar olmadığı yüksek kaya kütlelerinin arasından buz gibi akan suyu ile kanyonu farketmiş.

Kanyonu 49 yıllığına Orman Bakanlığı’ndan kiralayan Çoban Ekrem burada bir alabalık çiftliği kurmuş. 1989 yazında Saklıkent Kanyonu hizmete açılmış. Kanyonun gizemli oluşundan ve içerisinde bulunan mağaralardan dolayı da “Saklıkent” ismini vermişler.

90’lı yıllarda hala pek bilinmeyen Saklıkent, TRT’de Saklıkent ile ilgili kısa bir tanıtım filminin yayınlanması ile birlikte ünlenmeye başlamış. 1995’te Dışişleri Bakanı Erdal İnönü’nün kanyonu ziyaret etmesiyle tüm medyanın göz bebeği olmuş Saklıkent. 1996’da Saklıkent Milli Park statüsüne kavuşmuş.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

saklıkent kanyonu muğla
Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi : Ayaklarım donarken.

Saklıkent Kanyonu gezi rehberinde en çok sorulan sorulardan biri giriş ücreti oluyor. Saklıkent Kanyonu giriş ücreti 2021 yılında yetişkinler için 10 TL, öğrenci ise 5 TL. 2019 yılında giriş ücreti 3 TL, 2020 yılında ise kişi başı 5 TL’idi. Muhtemelen 2022 yılı için bu artış hızıyla giriş ücreti 13-15 TL olur. Müze kart burada geçerli değil.

Saklıkent Kanyonu’nda Ne Yapılır & Yapılabilecek Aktiviteler

saklıkent kanyonunda ne yapılır

Saklıkent Kanyonu Muğla’nın en popüler turizm noktalarından biri. O nedenle işletmeciler de bunu fırsat bilip gelen ziyaretçilerin burada güzel vakit geçirmesi için güzel aktiviteler getirmişler. Yani gittiğinizde yalnızca kanyonu görüp dönmek yok. Burada yapacak bir çok şey var. Keyifli ve güzel vakit geçirmeniz için burada yapabileceğiniz aktivitelere bir göz atalım.

Saklıkent Kanyonu’nda Ne Yapılır?

 • Kanyonu yaz aylarında ziyaret ediyorsanız kanyonun sonuna kadar yürüyüş yapın.
 • Kanyon boyunca gördüğünüz temiz yerlerden aldığınız killerle yüzünüze kil maskesi yapın.
 • Yükseklerle aranız iyiyse zipline yapın. 😊
 • Su üstünde macera dolu bir aktivite için rafting deneyin.
 • Çamur banyosuyla şifalanın.
 • Çayın üzerine kurulmuş sekilere yayılıp keyifli bir kahvaltı yapın.
 • Bölgede bulunan gözlemecilerde el açması nefis gözlemeler yiyin. Hatta zeytin, zeytinyağı, nar ekşisi gibi doğal ürünlerden alın.
 • Ben buraya doymadım daha çok vakit geçirmek isterim derseniz burada bulunan tesislerde konaklayın.

Saklıkent Kanyonu’na Yakın Gezilecek Yerler

Söz konusu Muğla ise doğasını da tarihini de geze geze bitiremeyiz. Saklıkent Kanyonu başlı başına bir gezilecek, vakit geçirilecek yer olsa da bölgedeki diğer yerleri de asla yabana atamayız. Üstelik konum olarak da çok çok yakın olması epey bir avantaj sağlıyor. Buraya kadar gelmişken yakındaki yerleri görmeden dönerseniz üzülürsünüz benden söylemesi.

Gizlikent Şelalesi: Girişten sonra uzunca bir merdiven inilerek, sonrasında 300 metre kadar yer yer yükselen akarsuyun içerisinden yürüyerek şelaleye ulaşılıyor. Yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı alın. Eğer yanınıza almadıysanız girişte kiralayabileceğiniz deniz ayakkabıları bulunuyor. Şelalenin tazyikli akan suyunun altında doğal duş keyfi yapmadan dönmeyin. Gizlikent Şelalesi giriş ücreti araç park ücreti olarak 15 TL alınıyor. Gizlikent Şelalesi konumu burada.

Tlos Antik Kenti: Epey sağlam durumda olan kaya mezarları gördüğünüz anda sizi etkileyecek. Tlos Antik Kenti de Seydikemer gezilecek yerler arasında bulunuyor. Saklıkent Kanyonu’na da epey yakınma bulunması nedeniyle mutlaka rotanıza eklemenizi tavsiye ederim. Tlos Antik Kenti giriş ücreti 12,5 TL. Müze kart geçerli. Tlos Antik Kenti konumu burada.

Daha detaylı bilgi için https://bujuyollarda.com/seydikemer-gezilecek-yerler/ yazımı mutlaka okuyun.

Fethiye’de bulunan diğer gezilecek yerler için şuraya tık tık. 😊

Saklıkent Kanyonu’nda Kahvaltı ve Yeme İçme

saklıkent kanyonu fethiye
Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Saklıkent Kanyonu’na uyanır uyanmaz gelip burada kahvaltıyla güne başlamak güzel bir fikir. İsterseniz yol üzerinde bulunan gözlemecilerde isterseniz de kanyonda bulunan çayın hemen üzerinde yanınızdan sular akarken kahvaltı yapabilirsiniz. Bu bahsettiğim restoranların bazılarında suyun üzerinde keyif yapabileceğiniz salıncaklar ve hamaklar da bulunuyor. Elbette yeme içme seçenekleri kahvaltıyla sınırlı değil. Restoranlarda öğle ve akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu’na varmadan yol üstünde bir çok gözlemeci var. Benim favorim Fesleğen Gözleme Evi. Kıymalısı, patateslisi, kaşarlısı incecik hamuruyla hepsi birbirinden lezzetli. Deneyimlemek isterseniz konum burada.

Bir de kanyonun içine girdikten sonra ahşap yürüyüş yolunun bitiminde oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir kafe bulunuyor. Haşlanmış mısır, dondurma, çay, kahve yiyecek ve içecekleri burada bulabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu’nda Nerede Kalınır ?

E Buju geldik buralara kadar, çok da sevdik beğendik dönmek istemiyoruz derseniz burada konaklama yapabileceğinizi de belirtmek isterim. Peki Saklıkent Kanyonu’nda nerede kalınır ? Kanyonun girişine yakın konumda bulunan bir işletme var. Burası aynı zamanda zipline, rafting gibi aktiviteleri yapabileceğiniz işletme. Bir de hemen kanyonda konaklama imkanı sunmuşlar misafirlere.

Dilerseniz ağaç evlerde, dilerseniz bungalowlarda kalabiliyorsunuz. Çadır ve karavanla da konaklama alanları mevcut. Ağaç ev fiyatı 2 kişi kahvaltı dahil 400 TL, bungalow 2 kişi kahvaltı dahil 480 TL. Kamp alanında ise çadır ve karavan ile konaklama kişi başı kahvaltı dahil 120 TL. Daha detaylı bilgi için internet sitelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu’na Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

antalya saklıkent kanyonu
Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi

Saklıkent Kanyonu gezi rehberimin önemli kısmına geldik. Kanyona gitmeden önce bu bölümü okumanız size epey fayda sağlayacak.

 • Yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı alın.
 • Yedek kıyafetiniz bulunsun, kanyonda yürüyüş esnasında ıslanma ihtimaliniz epey yüksek.
 • Telefonunuz için su geçirmez bir kılıf bulundurabilirsiniz.
 • Kanyonda bulunan restoranlara kahvaltı için gelecekseniz özellikle hafta sonları rezervasyonlu gitmenizde fayda var.
 • Saklıkent Kanyonu’nun giriş ücreti olduğunu ve müze kartın burada geçmediğini unutmayın.

Saklıkent Kanyonu Sıkça Sorulan Sorular

Saklıkent Kanyonu’nun su sıcaklığı kaç derece ?

Saklıkent Kanyonu’nun su sıcaklığı ortalama 5 derece civarında. Yaz sıcaklarından bunalanlar kanyonun buz gibi suyunda serinliyorlar.

Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu kaç km ?

Saklıkent Kanyonu’nun toplam uzunluğu 18 km.

Saklıkent Kanyonu nereye bağlı ?

Saklıkent Kanyonu Muğla’nın Seydikemer ilçesine bağlı bulunuyor.

Saklıkent’e giderken ne giyilir?

Saklıkent Kanyonu’na giderken rahat kıyafetler giymenizi öneririm. Özellikle kanyonun iç kısımlarına doğru yürüyecekseniz mutlaka kaymaz bir deniz ayakkabısı alın yanınıza. Islanma ihtimaliniz yüksek olduğu için de yedek kıyafetler bulundurabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu yürüyüşü kaç saatte gezilir?

Saklıkent Kanyonu 18 km’lik uzun bir kanyon olduğu için eğer kanyonun sonuna kadar yürüme niyetindeyseniz epey zamanınızı alabilir. Ama köprüden geçip kafenin olduğu alana gider burada biraz vakit geçirip dönerseniz 1 saat fazlasıyla yeterli olacaktır.

Saklıkent Kanyonu müze kart geçerli mi?

Saklıkent Kanyonu’nda müze kart geçerli değil. 10 TL’lik giriş ücretini ödemeniz gerekiyor.

Saklıkent Kanyonu saat kaça kadar açık?

Saklıkent Kanyonu sabah saat 08.45 ile akşam 19.30 saatleri arasında ziyarete açık. Haftanın her günü kanyon ziyaretçilerini ağırlıyor.

Saklıkent Kanyonu Gezi Rehberi yazım umarım bilgilendirici ve açıklayıcı olmuştur. Aklınıza takılan bir detay olursa lütfen yorumlarda sormaktan çekinmeyin. 🙂 Tüm seyahat paylaşımlarım için beni instagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.